Zierikzeesche lil Nieuwsbode abonnementi Woensdag 20 Mei 1925. zierikzeesche courant. advertentiën HINDERWET. feuilleton. De sterkste Macht Frtys per I maanden f 1,50, franco per poit f 1,80. Voor het buitenland per Jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag» 81ste JAARGANG. - No. 11237. Ilr. A. J. OE LOOZE Jr. Ullt-Mif. M. J. KOSTEN, van 1—C regels 60 ets. var. i regels en daarboven 20 ots. per regel. Beolames 80 ots. p. regel. By contract belangrijke korting Inzending op den dag van uit gave vOflr 11 ure. De DIRECTEUR van het Post- en Telegraafkantoor te Zierikzee, brengt ter kennis van be langhebbenden, dat op Hemelvaarts dag de dienst zal zijn geregeld alB op Zondag. Tussohen 1 en 2 n m. wordt dus gelegenheid geboden tot afhalen. Bestelling vindt niet plaats. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum .De Automaat" te 's-Gravenbage, om VERGUNNING tot het 'oprichten van een ondergrondsche petroleum- bewaaiplaats, drie benzinekluizen en een ondergrondsche benzinebewaarplaats, op bet perceel, gelegen aan het Vrije, kadastraal bekend in sectie A, no. 2491. Op Dinsdag 2 Juni a.s-, des namiddags twee uur, zal ten Stadkuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande 'jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zfy'n zij, die niet overeenkoiftstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Zierikzee, 19 Mei 1925. Burgemeester en Wethouders voorcoemd, A. TIMMERMAN Cz., W.d Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Doorzitten bi] Wielrijders - Stukloopen - Schrijnen en Smetten der Huid - Zonne brand - Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PUROL. BUITENLAND. Mjjnramp bjj Dortmund. Zaterdagmiddag j.l. heeft in de mijn Dorstfeld bij Dortmund een vreeselijk mijnongeluk plaats gehad. Om half vijf is door tot dusver onbe kende oorzaak 2000 kilo dynamiet in de verschillende schachten in de lucht gevlogen. Op het oogenbiik van deze ontploffing bevonden zich bijna 400 mijnwerkers in de schachten, die alle bedreigd werden door den vreeselijken gasdood, die in de mijnen steeds op de loer ligt. Het reddingswerk werd onmiddellijk ter hand genomen en liet gelukte van de in schacht II afgedaalden 284 man des avonds nog 82 man naar boven te bren gen, alsmede 14 gewonden. Van de in schacht V afgedaalde arbeiders werden 190 man naar boven gebracht en vier gekwetsten. Volgens een telegram, be draagt het aantal dooden 43, waarvan er 7 in het ziekenhuis aan hun wonden zijn overleden. Het totaal der gewonden bedraagt 34, terwijl nog één mijnwerker vermist wordt, die ook wel dopd zal zijn. Door "den grooten luchtdruk der ont ploffing is de mijn over 300 M. ge scheurd, waardoor de reddingsarbeid zeer bemoeilijkt wordt. De mijnwerkers moeten door de giftige gassen een verschrikkelijken dood heb ben gevonden. De tot dusver geborgen lijken zijn ten deele onherkenbaar ver brand. Een der verongelukten kon, nadat 21/2 uur de kunstmatige ademhaling was toegepast, weer tot het bewustzijn wor den teruggeroepen. In lange rijen liggen de dooden, deels nog met de werktuigen in de verstijfde handen, allen met ontzetting in de oogen, waaruit het licht gedoofd is. Fa milieleden stonden bijna den geheeien nacht voor den mijningang te wachten, waar zich hartverscheurende tooneelen afspeelden. Het Internationaal Verbond van Mijn- Werkers heeft een schrijven van deel neming gezonden en aangekondigd, bin nenkort een bijzondere conferentie te willen bijeenroepen, ten einde een inter nationalen beveiligingsmaatregel voor 't mijnbedrijf vast te stellen. Het ligt in de bedoeling, hiertoe vertegenwoordigers van alle kolen produceerende landen uit te noodigen, 'benevens- van het Internatio naal Arbeidsbureau. BINNENLAND. De Rijksmiddelen. Onze staatsontvangsten vertoonen een stijgende lijn, welke zich ook in April heeft voortgezet De gewjone middelen hebben f 37,39 milliloen opgebracht tegen f 35,39 miil- lijaen dn 1924, d.fi. dus een vooruitgang met ruimj f 2 imdlLioen. Die vermeerdering is weliswaar veel geringer dan in Jan., toen de baten f 5 *nillioen en in Maart, toen zij ruim f 4Va'' miljoen hootgjar zijn geweest dan een jaar te voren, maar toch geeft het aanhouden van hét accres |0ip zich zelf reden tot voldoening, ook al neemt men in aanmerking, dat ver zwaring van belastingdruk daarbij nog altijd een hoofdrol speelt. Voor een juiste vergelijking moeten .pverigens de baten worden uitgeschakeld, die de schatkist dit jaar in April uit de rijwielbelasting heeft ontvangen. Dit is een bedrag; van niet minder dan f 640,000, hetgeen beteekent, dat bij de komst van de Lente meer dan 200,000 karretjes van stal zijn gehaald, waarvoor nog geen belasting was betaald. De accijns cp bier vertoonde in de af- geloopen maand eenngroote vooruitgang. Ze bracht f 1,04 miili(Oien in 't laadje. De Inkomstenbelasting vloeide thans ruim en bracht f $,'55 millioen in de schatkist. Ook de grondbelasting heeft ruim ge vloeid. De Vermogens- en de dividend en tantièmebelasting zijn daarentegen bij het vorig jaar ten achter gebleven. De suiker accijns bracht f 168 duizend minder op dan in April "24; de tabak accijns bracht daarentegen f 116 duizend meer op. Teleurstellend blijft de opbrengst der invoerrechten, die 4 ton ach ter bleven bij April '24; de registratierechten brach ten f 85 duizend miinder op De zegel rechten daarentegen stegen van f 1,29 nt-illijoen -tot f 1,56. In de eerste vier maanden van het toopende jaar hebben de gewione middelen f 145,95 millioen opgebracht, tegen een raming van f mil lilden en een opbr engst ten vorige jare ad f 104,42 miljoen. Van die f 11V2 miiliioien, die sinds 1 Januari aan gewone middelen meer zijn ingekomen dan in 1924, komt echter f 5,60 millioen op re kening van de rijwielbelastdng en. f II/2 millioen op den verhoogden bieraccijns, Het grootste deel van het restant is te danken aan de directe belastingen. In het geheel heeft ,de schatkist in de af getoopen maand f 47,94 millioen ontvan gen tegen f 46,46 millioen verleden ja&r, en sinds 1 J^nuafriii f 178,73 teglenj f 168,55 miiliioien. door J. M. 27 „Antwoordt dan toch". Haar anders zóo hooge stem klonk nu laag en kort. „Antwoordt". „Ja", kwam het eindelijk dof over zijn lippen, en een wereld van uitdrukking lag in dat eene woord. „Ja, ja, ja", herhaalde ze zacht, maar met bitter dreigenden spot, heel eenvou dig ja. „O, ik, ik wist 't wel, ik heb 't altijd geweten, al eer we verloofd wa ren". Hij schrok. „En je nam mijn aan zoek aan?" „Is dat vreemder dan het feit, dat jij het deed?" „Léonie, Léonie, vergeef 't me", vroeg Gijsbert met een uitdrukking van hevige pijn op zijn gelaat. 't Bleef stil, vreemd stil; toen zei-ze op eens, lachend, als ware 't maar een grap „Je vergeven. „O, zeker, mijn jongen, on ik zal je ruimschoots gelegenheid ge ven om1 alles wèer goed te maken. Ik ben niet kleingeestig of jaloersch, weet je, en of je dat mooie gezichtje bewon dert, ook daar geef ik zooveel niet om. We zullen er even vroolijk Kerstfeest' onï vieren". Ontzet keek Gijsbert haar aan. Wat bedoelde ze met zoo te spreken? Plots striemde hem fel haar vroolijk geschater. „Wat kijk je vreemd", riep ze, „had je soms gedacht, dat ik een hevige scène zou maken en je met je ring naar 't hoofd gooien? Dwaze jon gen, 't is vergeten en vergeven, laten we Ada en Tru gaan helpen, ik ben geheel sa is rangune hoor!" Als in een vreeselijken droom liet hij Tweede Kamerverkiezing. Dinsdag hadJn de 18 kieskringen van ons land de candidaatstelling plaats voor de verkiezing van leden der Tweede Ka mer. In den kieskring Middelburg zijn de volgende lijsten ingeleverd: Door den Vrijheidsbond, eerste lijst: H. C. Dresselhuijs. Joh. Westerman, S. E. B. Bierema B. D. Ëerdmans, E. M. Teenstra, C. G. Roos, J. N. Pattist, J. H. van Nes—' van Straaten, A. van der Weijde en J. J. Kerbert. Door den Vrijheidsbond, 2e lijst: H. ter Hall. A. Staalman, L. de Groot, J. J. Korff. F. F. Dreckmeier, L. J. H- Leger. Door den Vrijz.-Democratiseren Bond: H. P. Marchant, P. J. Oud, B. Bakker- Nort. Th. M. Ketelaar, F. C. H. Ebels, A. M. Joekes, S. J. L. van Aalten, H. W. B. van Italie-van Embden, J. W'elle- man Klaas de Vries, E. Bredewout, E. Abrahams. J. Kortland, J. Adriaans©, H. B. Berghuis. J. M. J. C. A. Speelman, G. van Niftrik, A. I. J. de Broekert, M. Germeraad en H. P. Vroon. Doof de Anti-Rev. Partij: H. Colijn, V. H. Rutgers, Th. Heemskerk, J. J. C. van Dijk, L. F. Duijmaer van Twist, J. Schou ten. E. J. Beumer, H. Visscher, J. A. de Wilde. C. Smeek, A. Zijlstra, J. G. Scheu- rer H. Bijleveïd, C. van den Heuvel, G. Hofstede. H. Amelink, H. A. Dambrink. Door den Christelijk-Historischen Bond: J. Schokking, jhr. dr. D. J. de Geer, J. R. Snouck Henkemans, ds. J. Th. de Visser. J. A. Bakker, J. Weitkamp, J. M. Krijger Jr., mej. dr. C. F. Katz, H. W. Tilanus, dr. H. J. Lovink, dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaar van Dubbel dam, jhr. dr. J. W. H. Rutgers van Ro zenburg. Joh. Laagman, P. J. Nahuisen, dr. A. A. van Rhijn, J. ter Haar Jr., J. Knoppers. H. van Boeijen, W. F. C. van den Broeit, T. Krol. Door de Sociapl-DemoCratische Arbei derspartij: W. H. Vliegen, W. Drop, C. Woudenberg. P. G. Gruijs, J. Onderdijk, H. van der Ploeg, A. A. de Jong, J. A. Bergmeijer L. J. C. Poppe, P. Moltma- ker. Door de Staatkundig Gerej. Partij: G. H. Kersten P. Zandt, D. van der Meulen, E. Kuijk, A. J. Kersten, J. W. van Houdt, D. Kodde. W. A. van Os, C. B. v. Woer den en A. Hoogendijk. Door de Roomsch Katholieke Staats partij: Ir. L. A. Fruijtier, J. W. Vienings, G. Adriaansens, Th. Overmaat. Door de Bezuinigingspartij: C. H. A. v. d. Mij le c. s. Door de Democratische partij: prof. mr. J. E. Heeres, c. a. Plattelanders, eerste lijst: R. F. de Boer. J. Krol, mr. A. J. F. Fokker van Craijesteijn van Rengerskerke, B. Schoen maker, H. Klimp, A. M. Dorsser, J. W. Dingemans, A. C. de Oude, W. G. Boot, E. Sol, W. Balk, M. C. van Zanten, J- M. Kamphuis, G. de Vries, F. Veldman, J. R. Bioerma, J. Meijeringh Jz. Plattelanders, tweede lijst: A. Braat, A. v. d. Hoven. A. G- Reitsma, J. Ooster man. C. Vervoorn, C. in 't Véld, G. ten Beek P. Schering A.Dz., A. H. Verweij, A. J. Knobhout, F. H. Buwalda, geb. Tinckens. H. de Vries, J. Homan, R. Bossinade. Joh. Michielsen, H. G. Boere- ma. F. Bokma, P. J. Rosenb'oom, P. A. Timmers en J. Laay. Door de Communistische partij: L. L. H. de Visser, L. Siegers, H. Mis'b'ach, A. J. Frederiks. B. Klooster, C. J. P. Schal- ker G. Ronda, G. J. Munster. Door de Christen Democraten: A. P. Staalman c. s. Door de Sociale Partij: H. Koithek, s. Door den Bond vdn Activisten: J. Schou ten en W. H. A. G. Baron van Ittersum. Door de Herv. Geref. Staatspartij: ds. C. A. Lingbeek. ds. J. J. Wolderdorp, G. Nieüwenhuijsen, W. Buising, ds. L. C. W. Ekering, A. J. te Loo, G. J. Prins J.Bz. W. A. Boers, J- Veldhuis Plas, D. B. Michon. Door de R.-K. Volkspartij: mr. P. M. Arts. W. S. Setteur, M. J. G. Kuipers, E. A. C. Donders, E. M. H. Robert, geb. de Wolff. J. van Steden, J. H. J. Gre- goire, P. M. Beijenbergen van Henegou wen. J. D. Brada. Twoeda Kamor. Zitting vdn Dinsdag 19 Mei. Een voorstel-Rutgers van Rozenburg, om de bioscoopwet njog op de agenda te plaatsen, wordt aangenomen met 38 tegen 26 stemmen (rechts legen links). Mej. Westerman verdedigt haar wets voorstel tot wijziging van de lageronder- ulijsWet. Onderwijs in een vreemde taal op de lagere schooi bevordert h. i. de algemeene ontwikkeling. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 35 tegen 33 stemmen. (Vóór: de Vrijheidsbonders. de C.-H., de Comm., de -.heeren Oud, v. Ryckevorssel, v. d'. Heuvel, Wintermans, de Wilde, Bomans, Scheurer, Ament, Beumer, v. Sasse van IJsselt. Heukeis, A. Colijn, Rutten, Rut gers. v. Voorst t. Voorst, mej. Katz, mej. Meijer en de voorzitter.) Aan de orde zijn daarna de militaire pensioenwetten. Dhr.. Kj. ter Laan acht den princiipdeelen toestand des lands vol doende om 't ontwerp terug te nemen en de burgerlijke ambtenaren in hun rech ten te herstellen. Dhr. Duijmaer van Twist betoogt, dat 't ontwerp tornt aan verkregen rechten. In -elik geval moeten er overgangsmaat regelen zijn. Dhr. Tilanus zal -in 't algemeen met de wetsontwerpen medegaan. Dhr. Deckers erkent, dat er ook ten deze maatregelen moeten genomen wor den ter verlichting van 's Rijks lasten. Dhr. Ketelaar protesteert ook tegen aantasting van de verkregen rechten. Minister van Dijk ontkent, dat terug gekomen wordt op verkregen rechten. Spr. verwijst naar de rede van den Mi nister van Financiën bij de behande ling der burgerlijke pensioenwetten. Het zou niet te verklaren Zijn, als de Kamer zich niet vereenigt met het ge lijksoortig stelsel als reeds voor bur gerlijke ambtenaren is aanvaard. Na re- en dupliek wordt de verga dering verdaagd tpt Dinsdagmiddag. zich meetrekken naar de anderen, welke hen verlegen, tersluiks aankeken, niet wetend, wat daarvan te moeten denken. Gijsbert bemerkte dat niet eens; zijn hoofd duizelde. Begreep l^éonie niet ge heel, maar ja, dat toch "wel, dat was genoegzaam' uit haar eerste woorden ge bleken, maar hoe dan haar handelwijze te verklaren? Was dat Léonie, welke hij als een dartel, vroolijk kind had be schouwd, dit meisje, dat spottend-luch tig sprak over hun b'eVder toekomstig geluk? Zou niet iedere andere hem met zijn ring naar het hoofd gegooid heb ben, zooals ze 't zelf uitdrukte? Wat had ze toch met hem voor, school j er zoo weinig eergevoel in haar, dat ze hem1 aan zijn woord hield, terwijl ze wistEn hij kon er niet weer over spreken, hij verlangde te veel om vrij te zijn; 't was plicht te doen, zooals Léonie wilde. En Betty, Betty, Betty, verloofd met een nader, dat waren de vruchten van zijn ellendigen trots, of schoon, dacht hij bitter, waarom zou ze zich niet evengoed verloofd hebben met Roden, al was hij, Gijsbert, nog vrij. Een looden moeheid, een bijna niet te dragen leed martelde hem, en. nu, in zipio'n toestand, Réve naar huis te moe ten halen, Betty zien. Geen oogenbiik kwam het in hem op, dat 't gerucht onwaar kon zijn, opge komen in 't vruchtbare brein .van 'n jaloersch, bemoei- en babbelziek dorps meisje. Jaloersch waren velen in'het dorp op de mooie Betty en even Velen von den haar ongekunstelde omgang met Ro den en Walter Bergman „ongepast". Wat er gepraat werd in dat Heuveldorp over de Zee's, over de Hunensteins, maar het bereikte Gijsbert noch Betty's ooren, even min als 'l gepiep van aren vernielende muizen in- een ro-ggeveld 't oor bereikt van de leeuwerikken en zwaluwen, die op snelle vleugels door 't wijde lucht ruim1 gaan. i Ulf Stad en Provincie, KERKWERVE. Bij het Dinsdag gewoed hebbende onweder is in een weide nabij het stoomgemaal onder deze gemeente een rund door den bliksem doodelijk getroffen. DREISCHOR. Maandagavond" j.1. kwam de Raad der gemeente in spoedeischende vergadering bijeen, ten einde een beslis sing te nemen over de te verleengn ver gunning tot het plaatsen van een los kraan. Gezien het gunstig rapport van dén waterbouwk. ambtenaar, den heer de Loof. besloot de raad, na breedvoe rige gedachtenwisseling, z. h. s. tot de verleening van vergunning onder de vol gende voorwaarden: De vergunning wordt verleend voor één jaar; de schade aan de in minder goeden staat zijnde 'be schoeiing zal worden gedragen door de aandeelhouders der kraan en de gemeente (ieder de helft), de kosten voor het ad vies en registratiekosten van 't contract zijn voor rekening der eerstgenoemden. Verder werd besloten tot vernieuwing en overschrijven van het bevolkingsre gister der gemeente. NIEUWERKERK. Maandagavond trad. in de „Meebaal alhier voor de leden van den Vrijheidsbond en belangstellen den op de heer Groenewoud. Spr. werd ingeleid door den voorzitter der afdeeling, den heer V. M. Krepel, die het betreurde, dat niet meerderen waren opgekomen om den spreker de Liberale gedachte naar voren te hooren brengén op de hem eigene bekwame en aangename wijze. Spreker begon met een overzicht van de laatste 25 jaar op wetgevend gebied om aan te toonen de onvruchtbaarheid der coalitie, die Wat de anti-revolutio naire partij betreft van al haar wenschen volgens de eigen woorden van minister Colijn. er geen bevredigd heeft gekregen dan alleen de bevrediging op onderwijs gebied. Ook voor de andere leden van het drievoudigverbond geldt hetzelfde: weinig of niets bereikt. Hoe dit komt? Zoodra vraagstukken met geestelijken achtergrond aan de orde komen, is er geen eensgezindheid. Zoo is 't gegaan met de afschaffing der Staatsloterij, waartoe min. Colijn in 't gezicht der a.s. verkie zingen, onlangs -nog een poging heeft trachten te doen, doch waarop de Twee de Kamer in haar antwoord niet gunstig heeft gereageerd. Het losmaken der theol. faculteit, de wensch der anti-revolitonai- ren. kon ook niet vervuld Worden van Wege de oppositie en besliste houding van de Chr. Hist. Partij en haar woord voerder, minister de Visser. De wet op de Zondagsrust, intrekking! van het precessieverbod, enz., alle vraag stukken, die bij een der reihtsche par tijen zwaar wogen of wegen, tijdelijk of voor goed van de baan, door het ge brek ,aan samenwerking bij de drie ver banden rechtsche partijen, die 25 iaar geleden het noodig oordeelden het be wind te nemen uit de handen der libe rale partij. En nu laat spreker in vurigje zien het povere van den eenigen buit: de pacificatie, die eigenlijk .niemand bevredigt en zoozeer teleurstelt, waar- iAoor de volksgeest benadeeld en het land financieel ten gronde wordt ge richt. pver de schade aan den volksgeest, door de splitsing op onderwijsgebied, ver oorzaakt, spreekt hij een ernstig woord en vergelijkt hiermee de liberale gedach te, die torenhoog daarboven uitsteekt, als de draagster van geestelijke vrijheid voor allen op kerkelijk en godsdienstig gebied. Na de pauze bespreekt de heer Groenewoud den toestand van 's lands financiën en de maatregelen die geno men moesten worden om uit de impasse te geraken. De Vrijheidsbond is van 't begin af voorstander geweest van be- Neen, het kwam niet op in Gijsbert's gefolterde ziel, dat 't „nieuwtje" on waar kon zijn en steeds stond hem' het beeld voor oogen van Betty's rank fi guurtje, in de armen van Ernst Roden. Een uur later stond Tom', 't mooie bruine paard, te trapipelen voor 't ge sloten rijtuig, dat Révarde weer naar Hunenstein zou brengen. Gerrit, de koet sier, keek verbaasd telkens naar de voor deur-, meneer Gijsfc'ert liet anders nooit de paarden wachten. Ha, daar kwam ie, maar miseraobel, wat zag ie der slecht uut. Gerrit wou juist vragen of meneer niet al te best was, maar Gijsbert zat ai in 't rijtuig. „Veuruut den maar Tom- meke", zei Gerrit, „we gaan de juffer halen, 't zal er toch van kommen noe." Als een pijl van den boog snelde Tom het witte park door en binnen tien mfi- nuten stond hij snuivend stil voor het huis der weduwe. Houtvester Hasselman opende de deur, al eer Gijsbert op de stoep stond, 't Gelaat van den ouden man was zeer ontroerd en z'oodra Gijs bert hem aankeek, zag hij, dat er iets buitengewoons gaande was. „Wel, Hasselman, wat is er?" „Meneer, ik, we hebben iets ontdekt van Walter, maar kom toch eerst bin nen, ik z^l 't u zoo aanstonds vertellen. Hij hielp- Gijsbert zijn pels afdoen en intusschen werd de huiskamerdeur open gerukt, kwam Révarde de gang insnel- len met Walter, wiens hand ze vasthield. „O, Gijsbert, ik heb je iets te zeggen, kijk ons eens goed aan, Walter en mij, of we niet een heel klein beetje op el kander gelijken". Zeer verbaasd keek hij hen om beur ten aan. „Wat bedoel je, zusje?" Ze keek hem smeekend in de oogen, terwijl Walter ontroerd en wat bezorgd sr bij stond. „Ik zal het je maar zeggen, mijn broe der, hernam Révarde, „Walter is mijn neef." „Hoe? Walter je neef, maar hoe kan dat Réve, leg 't me toch eens uit, wat je meent". „Luister, Gijsbert, kom mee in Betty's kamer, daar kunnen we rustig even pra ten. Toen de deur achter hen gesloten was, greep ze opnieuw Walter's hand en die v'hn Gijsbert. „Zeg't me nu, zusje, wat er van is?" „Ja, ik zal 't je zeggen. Walters moe der en mijn moeder waren zusters". Een kreet van verbazing ontsnapte Gijsbert. „We hebben het zooeven ontdekt", ver volgde ze, „en Walter wilde, dat we het jou verzwijgen zouden, omdat hij vreesde, dat jij het misschien niet pret tig zou vinden. Maar dk wil dat niet, ik wil dat jij het weten zult, Gijsbert, om dat ik weet, dat je niet meer denkt als vroeger". „Daar ben ik blij om", zei Gijsbert eenvoudig; „ik dank je Réve, dat je me vertrouwt en alles van vroeger vergeten wilt." Hij nam Walters hand en drukte die stevig. „En ook ben ik blij, dat je een bloedverwant van je moeder hebt gevonden", vervolgde hij; „hoe hebben jelui dat nu opeens ontdekt?" „Wel, oom Christiaan zat een oud kistje met brieven en portretten op te ruimen en houtvester Hasselman zat bij hem1. Opeens werd Hasselman bleek en een portret tusschen de anderen weggrijpend, zeide hij gejaagd: „Wie is dat, Wiiede- borst?" „Dat is een zuster van Walter's moe der, geloof ik", zei oom Christiaan, „die: in Holland getrouwd was en ongeveer een half jaar na 't vertrek vfin haar fa milie naar Amerika, gestorven is-, niet waar Walter?" Walter) kwam er ook bij en zei: „Ja, dat is- tante Johanna. Moeder heeft me wel eens van haar verteld, maar nooit veel". „Groote Hemel", riep Hasselman, „en hoe heette je moeder, hoe was haar meisjesnaam', Walter „Barmeloo, maar waarom vraagt u dat?" „Omdat, dan is juffrouw Révarde'f Hasselman was zoo in de war, dat hij niet uit zijn woorden kon komen, Gijs bert, maar ik had het zelve al begrepen, 't Was moeders portret, 't welke de hout vester in zijn handen hield. „Je kunt begrijpen, hoe verrast en ont roerd Walter en ik waren, toen we ons neef en nicht wisten, en Gijsbert, jij zult ook van Walter houden, nietwaar? Ik heb' me daarin niét vergist?" ,Neen, dal heb je niet, Rève, en het zal aan m'ij niet liggen, als Walter en ik geen vrienden worden". Beide jonge mannen drukten elkander nogmaals de hand en toen ging Walter de kamer uit, terwijl Révarde' aarzelend een portret uit haar kleedje nam'. „Kijk, Gijsbert, dat is moeder; nu heb ik een portret van haar". Hij nam het van haar aan en zag een zuiver ovaal gezichtje met wonderlijk schoone, zachte oogen, en een weefde van roodbruine haarvlechten, 't Was öls Ré- vardes gezichtje, maar mooier, onbe schrijfelijk mooi en bekoorlijk. En toen zag Révarde iets, wat ze nog nimmer gezien had: groote, heete tranen in Gijsbert's oogen. Het portretje beefde in zijn vingers en plots snikte hij dof: O, vader, vader! Een storm van aandoe ningen brak in hem' los en de spanning, waarin zijn ziel zich al zoo laiig" bevond, had hem1 verzwakt, zijn eens zoo groote zelfbeheersching verminderd. (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1