Zierikzeesche Nieuwsbod! B IJ VOEGSEL BUITENLAND. FEUILLETON. De sterkste Macht BINNENLAND. Uit Stad en Provinoie behoorende by de van Maandag 18 Hel 1925, no. 11236. Galante rechtspraak. Op een fraaien lenteochtend van het vorig jaar werd op een der lommerrijk st© „plekjes in het park van Versailles, waar de atmosfeer van amoureuze avon turen uit lang vervlogen dagen nog te hangen schijnt, een film opgenomen, die men herinnert het zich veel op zien baarde. Onder leiding van een Oos- tenrijkschen regisseur bewogen zich tal van uitermate luchtig gekleed© actrices en figuranten over de gazons en in de lanen, tot groote verontwaardiging van achtenswaardge wandelaars, die haastig naar de politie snelden om deze te waar schuwen. De zaak werd bij de justitie aanhangig gemaakt, de regisseur en de actrices werden wegens inbreuk op de openbare zedelijkheid over de grens ge zet, terwijl de figuranten, onder wie eenige populaire sterren van groote schoonheid uit de Parijsche music-halls, Miles, Diana en Saval er met vijftig -francs boete afkwamen. Vooral Mil. Diana trok zich deze ver oordeeling erg aan en zij verzekerde haar verdediger, mr. Campinchi, dat zij, wanneer zij ooit een huwelijk aan zou gaan, gaarne een „schoon strafregister" zou Willen hebben... De zaak kwam in hooger beroep en diende dezer dagen te Parijs. De rechters, die wel eens minder gracieuze beklaagden te berechten had den, lachten reeds bij voorbaat over de mérites van de zaak, de procureur-gene raal zag van een requisitoir af en mr. Campinchi hield een zoo geestig en- gloed vol pleidooi, dat het eene lachsalvo na het andere in de rechtszaal weerklonk! Na een paar minuten overleg werd de boete van vijftig op zestien francs terug gebracht met uitstel van betaling. De glimlach van dankbaarheid, waar mede de bekoorlijke beklaagde, haar rechters en verdediger na afloop der zitting gelukkig maakten, was een schoon slot van dit galante rechtsgeding. Bykow over Ruslatd Een dezer dagen heeft Rykow op het Sovjet-congres, dat de Moskou bijeen is, in een rede den toestand van Rusland geschetst. Het kenmerkende van dezen toestand noemde hij de politieke en eco nomische Consolidatie; ojok is de ver houding der Sovjet-Unie tot verschillen de kapitalistische landen geconsolideerd. Anderzijds schuilt er in de voortdurende verscherping der tegenstellingen tusschen de groote mogendheden en in den toe stand in het Oosten, waar nog steeds een oer-oude koloniale politiek wordt gevolgd, het gevaar voor nieuwe con flicten, en nieuwe crises. Aangaande de quaestie der vóór-oor- logsche schulden verklaarde Rykow, dat het standpunt der regeering onveranderd blijft. Alleen dat compromis is mogelijk, dat voordeel aan beide partijen brengt. De Sovjet-regeering kan alleen zulke ver plichtingen op zich nemen, die uitvoer baar zijn en de normale ontwikkeling van Rusland niet in den weg staan. Wat betreft de beschuldigingen tegen de Sovjetregeering geuit in verband met de gebeurtenissen in Sofia, deze beschul digingen zijn geheel onwaar, eveneens de bewering, dat de Sovjet-Unie zich van den Balkan wil meester maken. Rus land heeft geen bijzondere belangen in den Balkan, om zich daarvoor in de binnenl. aangelegenheden te mengen. Autobandieten. De drie overlevende motorbandieten van het ongeluk te Painswick in Glouces tershire, waarbij, zooals wij gemeld heb ben, de gestolen auto door de politie achtervolgd, tegen een gesloten spoor- wegafsluiting aanreed wat den onmiddel- I ijken dood van twee der inzittenden deor J. M. 26 „Niet in het minst, mama, u weet, dat ik nooit onnoodig mopper, maar Puno mioet tegenwoordig fiink aangepakt wor den". i Zijn blauwe oogen keken haar kalm en ernstig aan, en ze stoeg .de hare zwij gend neer. i Hij ging naar de deur. „Adieu tot straks! Ik moet nog even bij Van der Veen wezen, dat kan net voor 't diner en mOrgen komt er niets van, als Léonie er is". „Ben je niet vreeselijk blij, dat ze komt, Gijs?" Ada had een aanhalige bui en hing nogmaals aan zijn hals. „Jelui hebt elkaar in lang niet gezien. Ik vind je er zoo echt interessant uitzie tegen woordig, zoo mager en bleek en pein zend, dat zijn immers alle verliefden?" Echt bakvlschjesachtig dweepend, keek ze hem! aan. „Kleine dwaashoofd!" zei hij quasi luch tig, „kont, meiske, laat me los, ik moet weg hoor." Hoen Gijsbert de kamer uitging, was zijn gezicht vuurrood en zijn overjas aan trekkend, mompelde hij: „hoe houd ik dit langer uit? Ik zie er zoo tegen op, dat Léonie komt morgen; wat moet het toch worden in de toekomst? Met de handen in zijn zakken liep hij tot gevolg had, zijn door den rechter te Ströud verhoord. Het bleken jongens van 19^ 18 en 17 jaar te zijn. Alle dri© hebben een schriftelijke bekentenis onderteekend die met de woorden eindigen: ,,wij heb ben alle drie een les gehad die wij ons leven lang niet zullen vergeten". Doordat eerst het verslag van de lijk schouwing der beide omgekomenen werd behandeld, is nog geen vonnis gewe zen, maar de beklaagden worden be klaagd van inbraak in drie garages ten plattelande, het stelen van den auto, waarmee het ongeluk gebeurd is en het levensgevaarlijk rijden gedurende 3 X 24 uur van Stroud via Gloucester en Bir mingham naar Oxford en Londen en terug tot Painswick op de openbare we gen. Een pseudo-dokter. Groot opzien heeft in Weenen de arres tatie van dr. Marx Bartl gewekt, die dezer dagen ontmaskerd is als boeken- dief. Langer dan twee jaar heeft de man als assistent in een Weensch zieken huis gewerkt zonder ooit aan een hop- geschool te hebben gestudeerd en exa mens te hebben gedaan. Het is nog niet bekend om welke redenen Bartl besloot op te treden als arts zonder daartoe het recht te hebben. Men zou volstrekt nog niet ontdekt hebben met een bedrieger te doen te hebben, ware het niet, dat in verschil lende boekwinkels den laatsten tijd dief stallen, 'bijna steeds van kostbare medi sche werken, werden ontdekt op dagen, dat deze jonge man in den winkel was geweest, waardoor de aandacht van de recherche op hem werd gevestigd, die bij onderzoek ontdekte, dat hij assistent arts aan een ziekenhuis Was. Bij het daarop volgend onderzoek bleek, dat de verdachte onder zijn eigen naam in het hospitaal Werkte. -Maar tevens 'bleek, dat deze Max Bartl een mis dadiger was, welbekend bij de justitie. Bartl werd gearresteerd. Hij bekende on middellijk de diefstallen en verklaarde hiertoe te zijn gekomen om door de be studeering van die Werken, welke hij bij gebrek aan geld niet kon koopen, zijn medische kennis te vermeerderen. Hij hield echter staande werkelijk arts te zijn. Gebleken is echter, dat zijn diplo ma's vervalscht zijn. Bartl, die in 1893 geboren werd, is in 1917 veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf wegens diefstal van een bril- 1 anten halsketting uit een juweliers win kel. In zijn cel heeft hij ijverig medicijnen gestudeerd. Na zijn invrijheidsstelling wist hij eenige colleges te bezoeken en wist zich door harde studie een groote medi sche kennis eigen te maken, zoodat hij bij zijn collega's in het ziekenhuis goed stond aangeschreven. Zelfs wist hij zich als assistent een plaats te verschaffen op een chirurgische kliniek. De vliegeniers ten Ho re. Zaterdagmorgen zijn de Oo st-Indië- vliegers, de heeren Van der Hoop, Van Weerden Poelman en de mecanicien Van den Broeke, ten paleize te Amsterdam door de Koningin en Prins Hendrik ont vangen. H.M. reikte persoonlijk den drie heeren de zilveren medaille van voort varendheid en vernuft uit en stelde tal van vragen omtrent den Ridischen vlieg tocht. Volkomen op de hoogte van al hetgeen het driemanschap volbracht heeft, bleek de Koningin, hetgeen duidelijk sprak uit haar vragen. Zoo informeerde H.M. in 't bijzonder naar de klimatologi sche omstandigheden in v^eband met het vliegwezen in Indië, naar de landings- mloeilijkheden, welke onderweg ondervon den waren. En Jti.M. liet niet na den vliegeniers hulde te brengen Voor het geen zij tot stand, wisten te brengen. Hierna verzocht Prins Hendrik den vliegeniers, hem naar een zijner vertrek ken te willen volgen, en daar stelde hij hun nog verschillende vragen omtrent hun ervaringen als mannen van den luchtdienst in 't algemeen en als Oost- Indië-vliegers in 't bijzonder. haastig het besneeuwde bordes af, het hoofd gebogen. Dicht bij de boerderij, waar hij moest wezen, kwam1 hij op 'n draai van den weg plots tegenover twee wandelaars te staan. Betty Zee en den jongen dokter Roden. Hij nam' groetend zijn hoed af en liep mét lange passen verder, de tan den op elkaar geklemd. Wat deden die twee samen? Hoe lief zag ze er uit in die ruige, grijze mantel, m'et die grijs- bonte muts op het krullende haar. Boer van der Veen vond „den heer" arg vremd dien dag, arg vremd en 'haos- tig. En de hupsche jonge arts, welke Betly bij een arme zieke had ontmoet, en die nu samen met haar terugging, had heel wat te denken over Betty's stil worden opeens, na die ontmoeting met Hunen- stein, en hoe deze zoo maar doorge stapt was, zonder hen even aan te spre ken. Zou hij nijdig zijn over die rekening- kwestie? Eenige dagen geleden had Gijs- b:ert Ernst Roden bij Zee ontmoet en hem gevraagd zijn rekening naar Hunen- stein te sturen en Ernst had geantwoord: „Pardon mijnheer Hunenstein, ik heb1 me juffrouw uw zuster behandeld als huis genoot© van de familie Zee en ik kan of wil daarvoor niet betaald worden". Ja, ja, ik merkte direct, dat dat niet aanstond, peinsde de dokter, eigenlijk is het ook dwaas om1 geen geld te willen aannemen, vooral voor jemand, die er over denkt 'n eigen huishoudentje op te zetten, maar ik, neen, ik kon toch niet laten om hem even te laten voelen Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 15 Mei-, Verschillende kleine wetsontwerpen worden zonder hoofdelijke stemming aan genomen, o.a. dat tot wijziging van de bepaling van het Wetoek van Strafrecht inzake valschheid in bankbiljetten, munt speciën, mtintpapier, postzegels en post merken. Voortgezet wordt de behandeling van het ontwerp-tot tegemoetkoming aan de Zuiderzeevissehersbevolking. Minister van Svvaay voegt aan artikel 4, twee leden toe, om het mogelijk te irJaken, aan de benadeelde gemeenten schedevergoeding te geven. De heer Duijs handhaaft zijn amende ment. De heeren Rutgers, Rutgers van Ro zenburg en Duijmaer van Twist zijn even min bevredigd, ook "de heer Bomans niet. Minister v. Swaaij neemt de onaanne- melijkverklaring van 't a me ntleme n t - Du i j s pp art. 4 terug. Het amendemenl-Duijs wordt aangeno men met 49 tegen 12 stemmen De minister neemt de amendementen van den heer Duijs en van de commissie van rapporteurs op art. 5 over. De heer Duijmaer van Twist verde digt het amendement der commissie van .rapporteurs betreffende rentevergoeding in geval van waardevermindering van eigendommen. De heer Duijs bepleit een sub-amende ment betreffende de basis voor bereke ning van de waardevermindering. De heer v. d. Tempel betoogt, dat ook bij aanneming van het amendement der commissie van rapporteurs de kosten der wet blijven ver beneden die van het rap port-Vissering. De heer Duijs bepleit voorts een ander amendement tot invoering van een nieuw artikel na art. 12 in denzelfden geest als het sub-amendement. Minister van Swaaij zet de hoofdge dachte van het ontwerp uiteen en be toogt, dat dit niet overeenkomst met deze amendementen, die ten eenenmale onaan nemelijk zijn. De heer Duijs trekt zijn amendement in, doch handhaaft zijn sub-amendement. De heer Snoeck Henkemans zegt dat zonder het amendêment der commissie van rapporteurs voor velen het wetsont werp geen waarde meer heeft. Minister van Swaaij neemt de onaan- nemeiijkverklaring van het amendement- Du ijs op art. 4 terug. Het amendement-Duijs wlordt aangeno men met 49—12 stemmen. De minister neemt de amendementen- Duijs en van de Gonvmissie van Rappor teurs op art. 5 over. Minister van Swaaij kan de amende menten niet aanvaarden. Het sub-amendement-Duijs wordt ver worpen met 49 tegen 15 stemmen. Het Amendement van de Commissie van rapporteurs wordt verworpen met 36 te gen 2S stem'men. -------- t Een am:endement-Snoeck Henkemans op art. 13 wordt door den minister overge- njom'en en het wetsontwerp aangenomen met 46 tegen 12 stemmen. Aan de orde is daarna het ontwerp van mëj. Westerman tot wijziging der L.O.- wet. Dhr. Suring acht het onvoldoende voorbereid. De tegenwoordgige lagere school vervult haar taak naar behooren. Dhr. Gerhard sluit zich hierbij aan. Er is geen behoefte aan Pranseh op de la gere school. Sp'r betoogt, dat bedoeld is Fransch als toelatingseisch voor het Middelbaar Onderwijs. Doch de toevloed naar de Middelbare scholen is al veel te groot. Dhr. Heukels betoogt, dat de lagere school niet verder mbet gaan dan het minimum' van volksontwikkeling. Het wetsontwerp is een stap in de goede richting. Dhr. Vliegen betoogt, dat een ontwik keld volk in aanraking komt met andere volken en vreemde talen moet kennen. Ontwrichting der school moet echter voorkomen. Spr. zal zijn stem overwegen. Dhr. van der Molen betoogt, dat het wetsontwerp de grondslagen der L.O.- wet ontwricht. Dhr. Snoeck Henkemans oordeelt, dat dhr. van der Molen overdrijft. Er moet Toen Gijsbert vlak voor het eten even naar bkwen wipte om te zien of op Réve's kamer nu wel alles in de puntjes w,as, of de hulst en de chrysanthemums npg frisch waren gebleven, verrastte hij daar oude Riekske, die „op de knieën voor Réve's stoeltje lag en schreide van blijdschap. 't Trpf hem' hevig en de trotsche me neer, waartegen de oude vrouw altijd zOo heel hoog opzag, legde nu de hand pp haar rug en zei met gesmoorde stem: „Juffrouw Réve komt terug, beste Rieks ke, m'orgen komt ze terug." Toen was hij snel weer verdwenen en de trouwe oude was zoo in de war, dat ze het diner er bijna door vergat. In èen hoek van de groote, stemmige bibliotheek stond een zware met zand gevulde tobbe en daarin een pracht van een Kerstboom. De tweelingen en Léonie waren onder vrooljjk gebabbel bezig er versierselen en cadeautjes aan te hangen. „Kijk eens Lé", schetste Ada, „dit ver rukkelijk hart van marsepein is vast en zeker voor jou; 'n rood lint zit er aan, de kleur der liefde". Terwijl ze het in de hoogte hield, brak het hart, door de kachelwarmte zacht geworden, in tweeën, en ,viel een stuk op den grond, terwijl 't andere, aan het lint bleef' hangen. „O, lieve deugd", jammerde Ada, ,,'n slecht veurteiken, zOoals Riekske zou zeg gen, wat zielig is dat nu, hè Lé?" 't Vlugge, zwarte meisje schaterde hei rekening worden gehouden met de wen- schen der ouders. OUD-VOSSEMEER. Alhier werd Vrij dagavond de Vrijheidsfilm voor belang stel lenden vertoond; met zeer groote aandacht heeft het vrij goed opgekomen publiek de geheele vertooning gevolgd. RECHTZAKEN. Een eehteiyk drama. Voor de Arr. Rechtbank te Breda stond terecht aan draadmaker uit Tilburg, die op 31 Maart ji. aldaar B. F. Friederieh dermate met een mes links in den hals heeft gestoken, dat de getroffene den zelfden dag tengevolge van verbloeding is overleden. Tusschen beklaagde's vrouw bestond reeds maandenlang een ongeoor loofde verstandhouding. De man had zijn echtgenoote meermalen op ontrouw be trapt, was vaak door Friedrich bedreigd en zelfs uit zijn eigen woning gezet, zoodat hij verscheidene keeren de hulp der politie moest inroepen. Desondanks bleef hij er op aandringen, dat zij aan den wantoestand een einde zou maken. Den 31en Maart had de echtgenoote Frie derieh, dien zij nog was blijven ontvan gen, met den bezem' jde deur uitgejaagd en zich met haar man verzoend, waarop deze de politie verzocht den onheilaan brenger te gaan mededeelen, dat hem de toegang tot het huis was ontzegd. Toch belde F., die 's middags dreigend was afgedropen, 's avonds om1 acht uur aan. Bekl. loopt naar de voordeur eenige oogenbükken daarna wordt de deur dicht- geworpen en staat Friederieh, bloedend aan den hals, buiten. Hij had nog de macht om naar het politiebureau te snel len, doch overleed kort daarop. Ter zitting bekende bekl. gestoken te hebben, doch nadat Friederieh hem had gedreigd. Het O.M. eischte deswege 8 m. gev.str. De verdediger schetste de el lende, die 'bekl. doorleefd had, en drong aan op een voorwaardelijke veroordeeling m'et onmiddellijke invrijheidstelling. Aan dit laatste voldeed de rechtbank niet. Uit spraak 28 Mei. ONDERWIJS. ST.-ANNALAND. Mej. T. P. Slager, on derwijzeres aan de openbare school al hier, is bij herkeuring afgekeurd. POST EN TELEGRAPHIE. Geïllustreerde briefkaarten. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat bij de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn omslagen, bevattende een exemplaar der tot dusver verschenen geïllustreerde briefkaarten voorzien vna een zegelaf- druk van 12i/o cent. De prijs van deze omslagen (inhoudende 15 kaarten) be draagt f 1,75. LANDBOUW EN VEETEELT. Tot adviseur van het rechtskundig bu reau van de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland is benoemd mir. H. C. J. Zaaijer, te Goes. Men schrijft ons: Te Utrecht is dezer dagen opgericht een Comité, dat zich ten doelt stelt, het hopden van bedrijfs-Pluimüeetentoonstel- ilngen. Het comité is samengesteld uit de hee ren: K. I. B. A. de Koster, voorzitter; Dr. W. H. Leuring, vice-vporzitter; Dr. B. J. C. te Hennepe, secretaris; mr. B. C. van Veen, penningmeester en B. 'H. Vos, G. Rodenhuis ais leden. Tot heden zijn de pluimveetentoonstel lingen steeds ingericht voor liefhebbers en zijn ze van weinig belang vtoor ge wone kippenhouders. Hierin komt nu verandering, daar de gedachte welke aan deze tentoonstellin gen ten grondslag ligt, is, het geven Van alles wat strekken kan, den tentoonstel- lingbezpekers kennis bij te brengen. Dr. te Hennepe heeft het doe! uitvoerig uiteengezet en er op gewezen dat aan- der op om' Ada's beteuterd gezicht, en Geertruid zei met een dwaze nuchtere stem': „Nu is 't een half hart." Meteen, dat ze het zei, liet het stuk, dat nlog aan het lintje hing, ook los en viel eveneens aan kruimels. Nu ging een drievoudig gelach op en juist kwam' Gijs bert binnen. Hij kreeg 't heele verhaal, maar zijn oogen stonden vreemd strakj toen hif luidruchtig meelachte. Even later kwam Puno binnenstormen, rood van de kou en van het harde fietsen. Hij was naar het dorp geweest om1 nog wat, ,sneeuw" en „engelenhaar" te koopen. Met gejuich namen de drie het in ont vangst en Puno riep, terwijl hij bij het haardvuur zijn handen warmde: ,,'t Was bijna uitverkocht en er waren nog zoo veel lui in den winkel, maar de juffrouw hielp mij natuurlijk eerst en „Waarom' is dat natuurlijk, Puno?" vroieg Gijsbert kalm1. „Nou ja, ze zien hun menschen toch wel aan. O, zeg en d'r was een nieuwtje. Twee juffies, die van den bakker, weet je wel, die hadden het over Betty Zee; je kunt nooit raden, wat ze zeiden". „Nu, biecht op", riepen de meisjes. „Wel, ze stonden vlak bij me en ik kon het best hooren, al fluisterden ze. Ze zeiden, dat 't er wel gauw door zou kOimen met Betty en dien jongen gemeen tedokter en dat ze eerst nog wel dach ten, dat ze zich met Walter Bergman zou verloven, maar dat een dokter na tuurlijk voor een onderwijzer ging, en dat Betty dol moet zijn op Roden. Ter- dacht zal worden geschonken: le. aan het Bedrijfspluimgedierte zelf; 2e. aart de producten die met de behandeling van het pluimgedierte en den handel in eieren in verbinding staan; 3e. aan Pluimgedier- te-benoodigdhedenals hokken, enz.; 4e. aan het voeder, dat vakkundig en weten schappelijk samengesteld en verhandeld zal w,OTden; 5e. aan het broeden en op fokken van kuikens; 6e. aan de bedrijfa- boekhouding 7e. aan wetenschappelijke demonstratie's, lezingen enz. Alléén dieren met een bewezen goed legvermogen worden op de tentoonstel ling toegelaten. In deskundige kringen, is, naar uit verschillende berichten blijkt, groote be stelling voor deze nieuwe richting Pan het tentoonstellingswezen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te .Bergambacht (toez.) D. Th. Keek te Garderen, voorheen te Berg ambacht. Bedankt: Voor Ouddorp, H. J. van Sehuppen te Groot-Aminers. Geref. Kerk. Beroepen: Te Amersfoort, J. Hoek te Soest. SPORT. Uitslag van de wedvlucht uit Mechelen (België), afstand 85 K.M., gehouden op Zondag 17 Mei, door de Postduivenver- eeniging „Prins Hendrik" te Zierikzee. In de vlucht 50 duiven. Lossing 8 uur. le prijs, J. W. Leijdekkers Wz„ 9.19.44V2 u.; 2e pr., F. C. v. d. Westen, 9.27.361/2 u.; 3e pr., B. A. Post, 9.30.50 u.; 4e pr. W. PankoW, 9.32.56 u.; 5e pr., J. W1. Leij dekkers Wz., 10.13.5 u.; 6e pr. R. Eikema 10.15.27 u.; 7e pr. B. van Aken, 10.32.8 u.; 8e pr. W. F. v. d. Ende, 10.32.431/2 u.; 9e pr. M. Schoonakker, 11.19.20 u. Reclame en Olympische spelen. In een te Rotterdam gehouden verga dering van belanghebbenden bij het ho tel-, café- en restaurantbedrijf was een offerte met aanbeveling ontvangen van de N.V. Vruchtenwijn- en Conservenfabriek te Zierikzee om) in alle Hotels, Caf'é's en Restaurants hare „Oranja" uit sinaas appelen geperst en hare „Milco", de allerfijnste cacaodrank te schenken en daarvoor contracten af te sluiten, waar bij de betreffende fabriek de verplich ting op zich nam), om1 van elke gecon tracteerde kist een bedrag van f 2 in de kas der „Olympiade" te storten, w/it bij een algemeen© doorvoering zeker elke maand een bedrag van; f 2000 tot het na der brengen der „Olympiade" zou bij dragen. De fabriek had een kistje niet 2 proefflesschen gezonden. WETENSCHAPPEN. Zware en liehte hersenen. Zoowel in de wetenschappelijke lite ratuur als bij leeken vindt men vaak de meening verkondigd, dat het hersenge- wieht iets te miaken heeft met de intel ligentie en een medisch schrijver heeft eens de inferioriteit van de vrouw, ver geleken bij die van den man, willen demonstreeren door aan te halen, dat vrouwen minder hersengewicht hebben dan mannen. In het J. of the Am. Med. Ass. vindt men een bespreking over deze quaestie naar aanleiding van drie recente artike len over dit onderwerp. Daarbij is ge bleken, dat kleine personen in het al gemeen een kleiner hersengewicht heb ben dan -lange menschen. Men viodt tol 18 o/0 verschillen in het gewicht. Nu neemit men aan, dat het aantal zenuw cellen (neuronen) bij ieder gezond mensch hetzelfde is en na de tweede levensjaar niet veel meer verandert; wat verandert is de grootte van de cellen. Nu is het heelemaal niet bewezen, dat een groo- tere cel ook beter functioneert en voor- loopig kunnen dus de kleine personen zich nog wel troosten met de gedachte, dat zij in ieder geval evenveel hersen- eleraenten hebben als hun grootere soort- genooten. wijl ze stonden te fluisteren en te gi- chelen, keken te zelkens naar mij, malle wichten, zeker pim!...." Plots brak Puno zijn interessante me- dedeelingen af, toen zijn oogen op Gijs bert vielen. Deze was tot aan zijn lippen wit geworden en een floers was over Zijn blauwe oogen. De drie meisjes volgden Puno's oogen en zagen het ook. Léonie was met één sprong bij hem, haar oogen fonkelden, dreigend. „Gijs bert, wat heb je opeens?" Met bövenmenschel ijke inspanning poog de hij zich te beheerschen, die vreemde weëe verdooving af te schudden. ,,'t Is niets Léonie", zei hij schor, maar hij vermocht niets meer uit te brengen. „Zoo, is het niets?" Ze trok hem' mee naar de muziekkamer en sloot de tus- schendeur. Toen kwam' ze vlak voor hem staan, haar gezichtje was geheel veran derd, bitter boos en donker stond het, de zwarte oogen gloeiden onaangenaam', de witte tandjes onder de hoog opge trokken bovenlip, gaven haar iets wreeds, tgrwijl ze driftig op den grond stampte. „Zeg op, Gijsbert, wat beteekent die geweldige ontroering van je? Jij, je houdt van die Betty." Hij haalde moeilijk adem en in zijn door smart en schaamte verduisterde oogen las ze de waarheid. (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 5