Zierikzeesche Nieuwsbode MAÏZENA ABONNEMENT: Maandag 18 Mei 1925. zierikzeesche couramt. ADVERTENTIÊN EERSTE BLAD. AANBESTEDING. Uit Stad en Provlnole. Ü1ETIS N] O ^x^Coch zoo heeplij k één Cacaodrank Vrouwen en Prüa per I maanden f 1,60, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afsonderltyke nummers 6 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. ▼an 18 regels 80 ots. van i regels endaarboven 20 ots. per regel. Beolames 60 ots. p. regel. Bij eontraet belangrijke korting. Intending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BURGEMEESTER en WETHOÜDER8 van Zibrikzbb, zijn voornemens ten Raadhulze, op Zaterdag 30 Mei a.s., te 2 uur nam., in het openbaar bij enkele inschrijving AAN TE BESTEDEN: Het verbouwen van de voormalige Ambachtsschool c. a., aan de Noordzijde van het Kerkplein tot Kweekschool voor Onder wijzers. Aanwijzing en inlichtingen volgens Bestek. Bestek met 3 teekeningen, h f 5,—, verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en aan het Bureau van -Gemeentewerken, Maandag 18 Mei. Zibbikzu, 12 Mei 1925. Burgem. en Weth. van Zierikzee, A. J. F. FOKKER, Burgem. P. F. WITTERMAN8, Se or. ZIERIKZEE. Op verzoek der firma A. E. Holty Co. alhier deelen wij gaarne mede, dat in verzegelde enveloppe, te onzen kantore, is gedeponeerd een strook papier, waarop vernield de „gratis"-dag, waarvoor doer bovengenoemde firma in een advertentie van Vrijdag j.l. reclame werd gemaakt. Vrijheids film.. De film in dienst der politiek! Welk een vruchtbare akker ligt hier nog braak voor de propaganda! Het halve mensch- dom slijt tegenwoordig immers een aan merkelijk deel van zijn tijd aan de film en deze werkt zoo krachtig op de ver beelding van velen,, dat men zich met verwondering afvraagt hoe het komt, dat de politieke partijen er zich al niet lang op geworpen hebbenom dO(Or middel van dè magie, die uitgaat van 't witte doek en hetgeen daarop verschijnt, de schare in hun schaapskooi binnen te halen, - De Vrijheidsbond heeft in dit opzicht met zijn Vrijheidsfilm „het levende b'eeld in dienst der politiek" voor ons land, naar wij meenen, de primeur. En wan neer men een belofte mag zien in het succes, dat deze behaald heeft op ver schillende plaatsen, dan heeft hij reden om ermee in zijn schik te wezen. De Vrijheidsfilm is opgenomen door den heer W. Mullens, den directeur van de Haghé- filmfabriek met medewerking van aller lei gelegenheidsartisten, van wie mevrouw Boon, de echtgenoote van den partij secretaris zich bizonder heeft onder scheiden. De tekst is bijna geheel op rijm, en van A. Clinge Dooreribos, die er gelukkig mee geweest is. Hier en daar zijn toelichtingen in proza opge nomen van een alleen onder pseudoniem vermelden medewerker. Behalve de foto's zijn er in de film ook parodieën en tee keningen van Ton van Tast, en caric'aturen door Rodi Roeters. Deze zijn er een aardig element van, er komen heel wat zeer geslaagde politieke portretten in voor en aan vindingrijkheid heeft het hij beide teekenaars niet gemankeerd. De film bestaat uit zes afdeelingen, in elke waarvan eenige motieven zijn ver werkt. Deze motieven zijn, zooals te he grijpen valt, programpunten van den Vrij heidsbond: Internationale ontwapening, versterking van de welvaart van Neder land en koloniën, vrijheid van arbeid, ook voor de gehuwde vrouw, verheffing van de openbare school, vrijhandel, ver zet tegen verder ingrijpen van de over heid, vermindering van belasting, vrijheid van geest. Een inleiding op het thema „wie moeten wij kiezen" gaat hieraan vooraf. Behalve de genoemde motieven zijn Cr in de film ook nog andere dingen ge bracht. Het eerste deel geeft bijvoor beeld na de portretten van Willem den Zwijger en van Wekende liberale staats lieden, zooals Thorbecke. een kort stukje geschiedenis van den Vrijheidsbond met een paar momenten uit de oprichtings vergadering te Amsterdam (portretten van Wekende personen uit de partij); in de tweede wordt in een zeer vermakelijke reeks caridaturen het geschipper met leger en vloot van het ministerie-Ruys ertusschen genomen; verderop een inter mezzo, gewijd aan den postchèque- en girodienst en zijn débacle en de ambts woning voor den minister van buitenl zaken krijgt ook haar beurt. Het idea van de internationale ontwapening is op deWekende manier in beeld gebracht door een groep militairen in allerei uni formen, die één voor één hun wapens wegwerpen. Hieraan is dan een episode gewijd aan de eenzijdige nationale ont wapening: het nationale boertje en boe rinnetje, mitsgaders hun gezin, huis en erf overweldigd door vreemde krijgers, die elkaar op hun ruggen bevechten, Zeer geslaagd zijn ook de satire op het effect van de vijf-en-veertigurige ar beidsweek, de afdeeling over de belastin gen en het '„werkelijk verhaal" van de bemoeizucht- der regeering met twee fa- kinderen graag te zien eten. Meestal is het een gesukkel met de voeding vooral bij jongere kinderen. Geeft ze dan eens DURYEA MAÏZENA U heeft er beslist succes mee. Duryea is licht ver teerbaar, smakelijk en wat ook nog van groot belang is, zoo uiterst voordeelig. •fe. D UR Y EA li reedt meer dan 80 jaar al» klndervoedsel beroemd. Hel is geen chemisch preparaat doch hel zuivere zetmeel uil de maïskorrel, daarull op eenvoudige natuurlijke wijze gewonnen. Gebruiksaanwijzing i laai op ieder pakje b'rieken en wat daarvan het gevolg was. In de vierde afdeeling (het onderwijs) o. a. een uitstekende carieaturistisehe tee- kening van minister De Visser, die de openbare school leeghaalt. Het slot is een allegorie van de vrijheid van geest. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, loopt de film Maandag 25 Mei te Zierikzee, Dinsdag 26 Mei te Haamstede, Woensdag 27 Mei te Brou wershaven en Donderdag 28 Mei te Nieu- werkerk. De Duinen. Nu is rt weertje voor Renesse, Voor de duinen en het strand! Baden "in het frissche water, 1 Luieren op 't warme zand! Wat een prachtig stuk natuurschoon Is dat Westenschouwen niet! 'tls al kleur en fleur en weelde Wat men aan de duinen ziet. Mensch, vergeet nu eens uw zorgen, Trek met vrouw en kroost naar 't duin, Ga een dag intens genieten In den Schouwschen wondertuin. Nu niet dralen, nu niet wachten. Ons klimaat verandert gauw. Heden is het tachtig graden Morgen ril je van de kou. Wie van 't weer wil profiteeren Neme spoedig een besluit, Want, gij weet het bij ervaring, Meestal is de pret, gauw uit. Wie van plan is te verpoozen Aan de duinen en de zee, Doe het nu en neem' op 't tochtje Mijne beste wenschen mee! R. Tegen Slapeloosheid Overspanning, Gejaagdheid, Prikkel baarheid en FxameiivreeB, gebruikt men met beBte resultaat de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhard!'» Zenuw tebletten. Prijs 75 ct. Bij Apoth en Drogisten. BURGH. De werkzaamheden aan de be- koepeling der kerk zijn door het kerk bestuur gegund aan den laagsten inschrij ver, P. Romeijn te Burgh, voor f1590. ZONNEMAIRE. Zaterdag 16 Mei j.l. is alhier in het hotel „Van Splunter" en in het café van den heer Boot een. radio toestel geplaatst,' geleverd door de hee- ren Romeijn en Anker van Zierikzee. Dat dit plaatsen zeer vlug kan geschie den, bleek wel hieruit, dat eenige uren later en ook des avonds im die inrich tingen volop van muziek en zang werd genoten, n.l. uit Parijs, Hilversum1 enz. Wat te begrijpen is, trekt dit een groot aantal 'bezoekers in beide inrichtingen en kunnen aldaar nu gezellige uurtjes w-orden doorgebracht. Op het oogenblik zijn dit de twee eerste radio-toesteilen in deze gemeente, doch volgens geruchten zal 'bij enkele particulieren ook nog zoo n toestel worden geplaatst. Er is en er blijft maar OVERAL VERKRIJGBAAR NOORDGOUWE. Vrijdagavond Werden in deze gemeente drie ooievaars gesig naleerd. Na op het weiland van den landbouwer Joh. Vis te hebben overnacht zijn ze Zaterdagmorgen vroeg in Oostel. richting vertrokken. DRÉISCHOR. Voor een gering aantal belangstellenden hield de heer Drop uit Amsterdam1 hier vanwege de afdeeling der S.D.A.P. Zaterdagavond j.l. een politieke rede. Uitvoerig zette spreker uiteen wat er van het program van ons kerkelijk ministerie tot wet is geworden. Hoe wei nig van de schoone beloften er zijn na gekomen, ondanks de groote kamermeer derheid die dit kabinet achter zich had. Veel van het program op Christelijken grondslag heeft men moeten laten varen, dank zij de stroomingen in het volk, vooral de arbeidersklasse die het anders wilden. Na de pauze gaf spreker een overzicht ven het werk der" vertegen woordigers der S.D.A.P. in de 2e Kamer, over de tegenpartijen die de goede rich ting der S.D.A.P. meermalen moeten er kennen. Verder over de nieuwe 'belas tingen en de bezuiniging van minister Coiijn en de grove misrekeningen en eischen van den heer Braat. Na afloop werden den heer Drop een paar vragen gesteld over de houding van de S.D.A.P. tot de vrijheid van processje der R.-K. en over het voortbestaan van de Staats loterij, welke zeer naar genoegen door den heer Drop werden beantwoord. BRUINI8BE. Zaterdagavond j 1 hield de Vereenlgicg „Algemeen Pchippers en Viaschersbelang", een druk bezochte vergadering ln „Het Veerhuis". Na opening door den voorzitter dhr. M. Vijverberg werd voorgelezen het ant woord op een request aan den Minister van Finane'ëü gerioht, waarin de Minister geen termen aanwezig vindt, om de premietoekenniDg op het dooden van zeehonden weder in te voeren, aangezien nog niet is uitgezooht of het aantal zeehonden gedurende den korten tijd, dat de premie is afgeschaft, wel zoodaDig is verminderd, dat wederinvoering nood zakelijk moet worden geacht. Een brief is ontvangen van den Minister van Marine, meldende, dat het leggen van een gaBboei tutsohen Hals en Springers- diep niet noodig wordt gevonden. Mede gedeeld werd, dat het bestuur der Vrr. eeu onderhoud heeft gehad met de Vlssoherij-Inspeoteur op de Zuiderzee, waarbij do wensohen der Ver. zijn be sproken over het halen van mosselzaad op de Zuiderzee. Van den Inspecteur Is nu bericht ontvangen, dat voor de Zeeuw- sohe visschers de gelegenheid is open gesteld tot het halen van mosselzaad en wel van 18 Mei tot 5 Juli. De grootte van het zaad is vastgesteld op 4 cM. en de plaatsen waar gevisoht mag worden zün de Javaruggen en de Boontjes. De vergadering vond geen voldoening in deze regeling. De tijdsduur van open stelling is veel te kort. Met een motor vaartuig is het wellicht mogelijk een voldoende quantum te halen, per zsil- vaartuig is dit evenwel niet doenlijk. Ook bestaat zoodoende in niet geringe mate de mogelijkheid, dat de prijs van het Zuiderzeezaad bier voor den wal zoo hoog wordt opgedreven, dat zij die verplicht zijn het hier te koopen en dat zjjn veelal de minst kapitaalkrachtigen daarvoor niet in de gelegenheid zouden zijn. Do plaatsen waar gevisoht mag worden zijn voor de Zeeuwsohe visschers zeer ongelegen en ook het oppervlak is te gering in omvang voor de massa vaartuigen, die op de vangst uitgaan. Ook leert de jarenlange ondervinding, dat het zaad van deze banken niet aan de gestelde eisohen wat kwaliteit be treft voldoet. Met algemeene instemming wordt het bestuur opgedragen aan den betrokken Inspecteur te verzoeken, het tijdvak van openstelling der zaadbanken te verlengen tot 31 Juli en verder den visRohers vergunning te verleenen overal zaad te mogen visschen waar zulks wordt gevonden. Door een der leden wordt aangedrongen om te trachten van be voegde autoriteiten vergunning te ver krijgen om het zaad wat hier wordt uitgezaaid op de slikken hier voor den wal, ook met de korren weg te mogen vangen. Een vergunning voor een zeke ren tijd van het jaar, b.v. van 15 Mei tot 15 Juni, zou door velen reeds zeer worden op prijs gesteld. Een lid deelt nog mee, dat het nieuwe licht aau de Anna-Jacöbapolder 13 Mei 1.1. is ont stoken en verder dat de groene sector uit het lioht aan den Stoofpolder is ge nomen. Nog wordt de aandacht geves tigd op een bepaling in het nieuwe verdrag tussohen Nederland en'België, waarin aan Belgische visschers dezelfde reehten worden toegestaan als aan de Nederlandsche. Opgemerkt werd, aangezien deze om standigheid, dat ook aan Nederlandsche visschers wederkeerlg dezelfde reehten te dienen worden toegekend, o.a. het halen van mosselzaad aan de Belgische kust, alsdan, vrijstelling der thans tot een minimum van Fr. 60.geheven wordende bedrijfsbelasting in België. Hierna sluiting. De collecte voor het sanatorium „Zonnegloren" heeft opgebracht de som van f 50. J l' i ST.-ANNALAND. Zaterdagvoormiddag te half twaalf begaven de leden der commissie zich van het gemeentehuis naar de woning van dokter Qaakkelaar om hem het oadeau aau te bieden, dat was aangekocht van de bijdragen, uit sluitend van de burgers van 8t.-Anna- land sis herinnering aan den dag, waar op hjj vóór 35 jaar zijn arts-examen met succes aflagdo. Nadat de leden in de ruime achter zaal gezeten waren, hield de voorzitter, burgemeester Hanssens. daar de volgende toespraak: Mijnheer Qaakkelaar! To8n het eenmaal vaststond dat de dag van 16 Mei van dit jaar niet onopgemerkt zou voorbijgaan, was er spoedig een oommlssie gevormd om plannen te be ramen dien dag op gepaste wijze te vieren. Het ambt van medious is nu dus 35 jaar door u uitgeoefend en bijna al dien tijd in St.-Annaland, waaraan u de voor keur gaf boven Wemeldinge. 't Was of ge uw hart verpand had aan Bt.-Anna- land. Op 11 April van '91 kwam u naar hier en op 8 Juni daaraanvolgende had uw benoeming plaats als gemeente geneesheer, tevens belast met de weezen- armen praktijk. Het werk van den geneeskundige ia verre van lioht, maar sehoon, tot uw eer moet gezegd, worden, zoo vervolgde de Bpreker, dat ge u het lot van de lijdende mensohheid bij dag en Wj nacht, in hooge mate hebt aangetrokken. In de lange jaren van uw praktijk is men u dan ook hoe langer hoe meer gaan waardeeren. Namens de oommissie wensoh ik u van harte geluk met uw 35 jarig jubileum, ook uw echtgenoote, dochters en schoon zoon ook als tolk van de burgerij fellolteer ik u daarmee. De heer Hanssens biedt nu het ge- sohenk, dat zich ia de apotheek bevindt, aan, als een tastbaar bewijs van aehtiDg en waardeering. Het is een fraai eiken houten bureau-ministre met daarbij be hoorenden draai- en lfgatoel en een door mej. Marle Slager bewerkt album, waarin de 621 uamen van de gevers zijn ge schreven door den heer W. A. Dormaar, alles keurig netjes, maar vooral 'twerk van de eerste trekt de aandaeht. Behalve het album is er ook nog een uit tin gedreven inktstel. Verder een vloeiboek van particulieren, ook door Mej. 81agor bewerkt ini den trant van het album. Hierna werd in de apotheek het ge schenk bewonderd en eindigde de voor zitter met den wensoh, dat de dokter er nog lang gebruik van zou mogen maken'. De hoer Qaakkelaar dankte den voor zitter voor de kostelijke woorden tot hem gerioht. Het is een verrassing voor hem geweest wat de oommissie, maar met den Bteun van de gaosche burgerij, heeft bereikt. Die groote be langstelling en de algemeene waardee ring van zijn werk, is hem een reden van groote vreugde. Hy is zich bewust niet altijd allen te hebben voldaan, maar het ambt is ook moeilijk. Een geluk acht hij het, dat h(j een goede gezondheid heeft genoten. Eenmaal zal hij zjjn werk neerleggen, maar zoolang hij leeft, zal hij met genoegen neerzien op dit schitterend bewijs van genegen heid en nimmer zal hij de jaren ver geten in 8t.-Annaland doorgebracht. Zaterdagavond bracht „Accelerando" den heer Qaakkelaar een serenade. MeisjesEr is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid vau Handen en Gelaat, dan Purol. ONDER IV IJS. Benoemd tot onderwijzeres te Renesae, mej. E. Bezemer, tijdelijk onderwijzeres aan school. A te Zierikzee. Geslaagd voor het diploma B voor krankzinnigenverpleegster, mej. J. Lind- hout Cd., van Oud-Vossemeer. ELKERZEE. Onder algemeene belang stelling herdacht mej. J. F. la Roy op 15 Mei haar 40-jarig ambtsjubileum1 als •onderwijzeres aan de openbare school alhier. Van vele woningen wapperde de vlag. Door groendefs en knipsters was de school netjes versierd, terwijl het schoölstraatje in een keurig laantje was herschapen. Een mooie e erepoort stond voor het schooïportaal. Door burgemees ter de Bruijn werd haar des voormid dags dank gebracht voor hare trouwe diensten, terwijl hij haar van gemeente wege een divan aanbood. Het hoofd der schooi bood haar nam'ens de schoolkin deren een fraaie staande klok aan. Me juffrouw A. Hanson offrëerde haar uit naam der talrijke oud-leerlingen 'n eiken houten damesb'ureau met kunstig gecai- ligrafeerd album1 en de heer Jan van der Weele voerde het woord voor de ge zamenlijke groenders en knipsters. Zeer onder den indruk dankte mej. la Roy voor de hulde. Des avonds werd lustig feest gevierd. De mondharmonicaclub bracht een serenade. De heer C. Reisinger van Haamstede huldigde de jubilaresse als trouw lid der onderwijzersvereeni- ging en vereerde haar namens de talrijk opgekom'en collega's een divankleed. Daar de school te klein is om in één avond alle genoodigden te kunnen bevatten, werd Zaterdagavond andermaal feest ge vierd. Binnen eenige dagen volgt nog eene traktatie van de schooljeugd. DRÉISCHOR. Voor het in Den Haag gehouden examen voor coupeuse slaagde o.m. mej. J. A. van Klooster alhier, leer linge van de modevakschool te Zierikzee. AANBESTEDINGEN. l BURGH. Vrijdag j.l. werd door het be stuur van den calamiteuzen polder Burgh. en Westland aanbesteed de verdediging van den onderzeeschen oever door zink werk en steenbestor ting aan genoemden polder tusschen raaien '40 en 42. Begroo ting f23810,86. Ingeschreven was door Jan de Bree Tz., Temeuzen, f25500, N. v. d. Linde, Scharendijke, f24460, A. Kraaijeveid Jz., Sliedrecht, f 24400, Ant. de Bruin, Terneuzen, f23800, Mels van Wijnen, Papendrecht, f'23261, J. v. d. Vlies, Sliedrecht, f 23000, Jan de Vries, Heemstede, f 22760, KI. Volker, Slie drecht, f 22380. J. Roskam Cz., Sliedrecht, f 21840, Chr. Roosendaal, Enkhuizen, f21260. Behoudens nadere goedkeuring is het werk aan den laagsten inschrijver gegund. SPORT. De Raatyberg Bergen-op-Zoom. Hetprogramma, vastgesteld voor de wielerwedstrijden, op Hemelvaartsdag, belooft ontegenzeggelijk een interes- santen sportdag. Behalve de nieuwe- ltn gen wedstrijden, waarvoor 20 deel nemers zijn ingeschreven, zijn daar de wedstrijden voor professionals met niet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1