Zierikzeesche Nieuwsbode I Goedkoop prima Vrijdag 45 Mei 1925, zierikzeesqhe courant. advertentien EERSTE BLADr HH. Correspondenten, AANBESTEDING. Algemeens Opneming HINDERWET. KIEZERSLIJST. Algemeen Overzicht. binnenland, ABONNEMENT: Pr\}» per maanden f 1,50. fx'ABoo per post f 1,80. Voor Eet buitenland per jaar f 1.0,— AfKonderltyke nummers ccnv Veriohünt Maandag. Woensdag- an Vrydf.g. van i—8 regels 60 ets. van i regels en daarboven 20 ot». per regel. Reclames 80 ota. p. tegel. Bij contract belangrijke korting» 81ste JAAEÖAN6. - No. 11235. «p den d»r «n ui. Bit, k. 1. BE LQOZE Jr, Ultt-Rlitó, U, 1. KOSTEM. **ve vMr 11 Dit nummer bestest alt 3 bladen. <lle ons opgaaf verstrekken der Predikbeurten, gelieven ons die voor Hemelvaartsdag omgaand te doen toekomen. De Redactie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibrikzbh, zijn voornemens ten Raadhnize, op Zaterdag 30 Mei a.s., te 2 nar nam., in het openbaar bD eDkele inschrijving AAN TE BESTEDEN: Het verbouwen van de voormalige Ambachtsschool c. a., aan de Noordzijde van het Kerkplein tot Kweekschool voor Onder wijzers. Aanwijzing en Inlichtingen volgens Bestek. Bestek met 3 teokeningen, h f 5,—, verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en aan het Bureau van Gemeentewerken, Maandag IS Mei. /.IBRIKZ3B, 12 Mei 1925. Burgem. en Weth. van Zierikzse« A. J. F. FOKKER. Burgem. P. F WITTERMANS, Sec*. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Woensdag 27 Mei a.s., van wege de gemeente eene zal worden gehouden van de Wegen en Voetpaden met de Kunstwerken. Zierikzee, 13 Mei 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd» A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. STEUTEL, han delaar in Landbouwwerktuigen te Zierikzee, om VERGUNNING tot het oprichten van "ben Smederij en het plaatsen van een Benzine motor van 4 P.K., voor hit dry ven van een metaal draaibank, boor- en slijpmachine, in het perceel aan den Langen Blokweg, wijk A no. 513b, kadastraal bekend in Sectie D, no. 903. Op Donderdag 28 Mei a.s., des namid dags twee uur, zal ten Stadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van dé ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Zierikzee, 14 Mei 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de op 22 Maart j.l. vastgestelde kiezerslijst, zooals deze tlt&ns luidt, tot 15 Mei van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens de wijzi gingen daarin ten gevolge van rechterlijke uitspraken, welke wijziging der lyst bevelen, te brengen. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de Secretarie der gemeente ter inzage neder- gelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Zierikzee, 15 Mei 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Voorzitter. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Maandag heeft het nieuwe Duitsche staatshoofd zijn intrede gedaan in Berlijn en Dinsdag heeft de beëediging van rijks-president Hindenburg plaats gehad. De getrouwe lezer heeft uit het vorige nummer dezer courant enkele bijzonder heden over deze twee plechtigheden kun nen lezen. Aan Hindenburgs oprechtheid bij de beëediging is niet te twijfelen. Trouwens in zijn korte toespraak in antwoord op de begroetingsrede van den president van den Rijksdag zeide hij nog eens met nadruk, dat rijksdag en rijkspresident te zamen de volkssouvereiniteit belichamen, Welke grondslag is van het huidige consti- tutioneele leven, en dat dit de diepe zin is van de grondwet, „welker handhaving ik zooeven door mijn eerewoord op mij heb genomen". Het zal nu nog moeten blijken of de reeds zoo hoogbejaarde rijkspresident, die blijkbaar er naar wil streven om eenvou dig kortweg president, niet rechts presi dent te zijn, weerstand zal kunnen bie den aan de invloeden van reactionaire zijde, die op hem zullen gaan inwerken. Zijn manifest aan het Duitsche volk kan zeker geen reden tot bedenkingen geven. Een ander een linksgeziride zou ongetwijfeld zich eveneens in dezen geest hebben uitgelaten: vaderlandslieven de opwekking, patriotische toost, zooals dat bij zulke gelegenheid past. En hetzelfde geldt van de dagorder aan de troepen. Alles woorden, die van geen 'belang zijn. Op de daden zal het aankomen; op de daden van de Duitsche regeering, die spoedig gelegenheid zal krijgen haar standpunt ten aanzien van de buitenl. staatkunde, nader vast te stellen. Uit het zenden van vele hulpmiddelen naar FranscJi-Marokko blijkt, dat de eerst gelanceerde geruststellende berichten van Fransche zijde, omtrent den toestand al daar, wel wat te voorbarig zijn geweest. Nog steeds krijgt maarschalk Lyautey versterkingen, hetgeen bewijst, dat deze laatste èn de Fransche regeering de actie van Abd-el-Krim een zeer gevaarlijke ach ten en met een ernstigen strijd met de Rifkabylen rekening houden. Telkens weer wordt er van Fransche zijde op gewezen, dat Duitschers aan de zijde der opstandelingen zouden staan. Nu is het geenszins onwaarschijnlijk, dat de Moorenhoofdman, die, dank zij zijn successen tegenover de Spanjaarden en door smokkelarij, over een goede mo derne bewapening 'beschikt, voor de be diening van zijn geschut, gebruik maakt van de diensten van deserteurs uit het Spaansche of Fransche vreemdelingen legioen. Inmiddels zijn de krijgsoperaties van Fransche zijde reeds begonnen met vliegtuigen en zwaar geschut, waardoor reeds een succes viel te boeken. Niettemin zal Abd-el-Krim niet spoedig tot rede te brengen zijn, omdat een guerilla-oorlog in 't gebergte, waar de vijandige Moorenstammen verblijf houden, den Franschen veel werk zal geven. Asthma Het middel dat de benauwd heden verlicht is AKKER's Abdijsiroop De Zomertijd. Binnenkort is te verwachten een Ko ninklijk Besluit, waarbij de vervroeging met één uur van den wetlelijken tijd, be doeld in .art. 1 der wet van 23 Juli 1908, St.'bl. no, 236, zal aanvangen op 5 Juni en zal eindigen 4 October a.s. De rijwielbelasting. Uit de vermelde cijfers blijkt, dat de rijwielbelasting 1 Mei j,.l. reeds f 5.610.465 had opgebracht. De meerdere ontvangsten gedurende de beide laatste m'aabden houdt verband met het feit, dat velen alleen des zomers fietsen. De opbrengst gaat nu ai meer dan 3 ton uit boven die van het vorig jaar. Minister Colijn, die de opbrengst op 3 rr.illioen schatte, kan nu reeds een meevaller van 21/2 millioen boeken. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Woensdagnamiddag is de Koninklijke familie te Amsterdam aangekomen voor het jaariijkseh bezoek. In dichte hagen stond de menigte langs het Damrak ge schaard en juichte den stoet toe, die -langzaam naar het paleis op den Dam Teed. Ook hier werd de oude traditie gevoigd, dat de Koningin met den Prins en de Prinses na aankomst in het Paleis op het baloon verschenen, waar zij mi nutenlang werden toegejuicht door de zeer groote menigte. De agenda der Tweede Kamer. Naar het „Vad." verneemt, zal de Twee de Kamer ook nog de week na de vol gende week moeten bijeen komen ter afdoening o.a. van de herziening van) de Pensioenwet voor het spoorwegper soneel. Het is bekend, dat Minister Co- iijn er prijs op stelt, vóór het uiteengaan der Kamer ook nog het wetsontwerp tot afschaffing van de Staatsloterij te be handelen. Blijft de minister van financiën op dit standpunt staan, dan zou de voor zitter geneigd zijn voor te stellen het ontwerp op de agenda te brengen. In de Kamer wordt echter verwerping van dit wetsontwerp zeker geacht. Evenmin moet er een meerderheid zijn voor het Regeeringsvoorstel om: alsnog f 80.000 toe te staan voor de vroedvrouwenschool! te Heerlen. Do Kamerverkiezingen. Het Verbond „premievrij staatspensioen voor iedereen" zal in alle 18 .kieskringen uitkomen met de volgende drie Candida- ten: G. B. van der Werf, R. Smelt en J. T. J. Jansen, alle drie te Amsterdam. TWEEDE KAMER. Zitting, van Donder tag 14 Mei. Het wetsontwerp tot wijziging van de Drankwet, in den vorm waarin het is ge bracht door eenige amendementen-Rut- gers betreffende het toepassen van de bepalingen op logemenLövergunniUgen wordt z. h-st. aangenomen. Aan de orde is dan het wetsontwerp ter tegemoetkoming aan de visschersbe- volking der Zuiderzee in verband met de afsluiting der Zuiderzee. De heer Duys kritiseert het wetsont werp als onvoldoende. De belanghebben de visschersbevolking hoopt zelve, dat het niet wordt aangenomen. De heer v. d. Bilt is ook teleurgesteld. Het wetsontwerp geeft niet voldoende voor hen, die in hun bestaan bedreigd worden. De heer v. Voorst t Voorst bepleit de belangen der houders van dievenbedrijven. Spr. wil tegemoetkoming ook vopr waar devermindering van perceelen. De heer Ebels wil ook land- en tuin- bouW-ondernemingen voor de betrokken bevolking. De heer Rutgers wenscht, dat aan de tegemoetkomingen het karakter van een aalmoes zal worden onthouden. De heer Duymaer van Twist betoogt, dat de schade grooter is dan menigeen verwacht. De wet van 1918 verplicht tot schadevergoeding. Ook spr. acht 't wetsontwerp onvol doende. Dhr. Drcsseihuijs is evenzeer teleurge steld. T.a. v. de credietverleëning treedt 't ontwerp teveel in détails. Dhr. Snoeck Henkémans betoogt, dat schadevergoedingen moeien, maar niet kannen worden verleend. Land- en tuin bon wonderwijs moeten op den voorgrond staan. Minister van Swaaij kan niet bij be nadering zeggen, wat de wenschen der Kamerleden zullen kosten. In 't ontwerp was gematigdheid geboden. Onderwijs is 1100dig, ook land- en tuin- Louwonderwijs. De vrijheid moet bestaan, in sommige gevallen credietverleening te weigeren. Het ontwerp geeft slechts "de groote lijnen aan. Dhr. Duijs verdedigt een amendement om de uit de wet voortspruitende gel delijke gevolgen ten laste van het fonds te doen komen. Dhr. Duijmaer v. Twist-steunt het; dhr. Snoeck Henkemans beveelt een wijziging aan, die de heer Duijs aanbrengt Minister van Swaaij noemt ook dit amendement onaannemelijk. Dhr. Rutgers zou thans geen stemming willen "hébben. Uit Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. Als een bijzonderheid mag worden vermeld, dat op het buiten „Schouwenoord" van den heer Korle- weg alhier, zich een nachtegaal ophoudt, die door zijn schoonen zang menigeen bij avond, boeit. -- De Commissaris der Koningin be noemde tot zetter van 's Rijks directe belastingen in de gemeente Oosterland inplaats van wijlen den heer St. de Rijke, den heer C. G. Boot. RENESSE. Op 21 Mei (Hemelvaartsdag) hoopt de heer Telle zijn op het strand links van den betontrap opgerichte ver- verschingstenl voor het publiek in ge bruik te nemen, 's Voormiddags 11 ure zal de burgemeester de practisch inge richte rubn'e tent, groot 7.5 M. bij 4.5 M. met een openingswoord inwijden. De aangebrachte raido, die voor de strand- bezoekers ten allen tijde kosteloos mu-, ziek, zang. of voordrachten zal geVen, zal bij deze gelegenheid ook kunnen ge hoord worden. Wij wenschen den on dernemer, die door een nette, civiele bediening en het leveren van goede waar tegen billijken prijs, naam tracht te ver werven, succes! (Zie advertentie).. ELKERZEE. Tot wijkverpleegster voor Eikerzee, Ellemeet en Duiveridijkë is be noemd mej. C. H. J. van Nieuwenhuijze van Brouwershaven, thans te Utrecht BRUINISSE. In het bericht pit Brui- nisse, 'betreffende het ongeval van de iandblouwersknecht B., in het blad van Woensdag 1.1. is abusievelijk Vermeld, dat dr. de Koek geneeskundige hulp heeft verleend, terwijl B. onder behandeling is geweest van dr. Vleugels Schutter van Oosterland. ST.-PHILIPSLAND. liet zoontje van dhi;. H. R. kwam Donderdag, na gedanen arbeid, op de fiets huiswaarts. Over stuk ken keisiag rijdend, kwam hij te vallen en verwondde zich zóó aan het gezicht, dat hij zich direct onder geneeskundige behandeling moest stellen. doch THOLEN. Raadsvergadering, gehouden op Woensdag 13 Mei. Voorzitter mr. A. J. v. d. Hoeven. Afwezig dhr. Aartsen. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. B. en W. vragen machtiging tot opzeggen van het contract en het verhuren van een ge- I meentewoning aan den Doelweg, welke machtiging wordt verleend. B. en W. stellen voor den post schrijfloonen te ver- hoogen met f200, daar door achterstand op de secretarie een 2e hulp moet ko men. De heer Goedegebuure: Alleen mijn fractie heeft den vorigeir ambtenaar wil len handhaven, nu klaagt men over ach terstand. Doch dat is niet hun schuld. Hij vraagt, hoe het staat met de school geldregeling, daar er nog 3 termijnen moeten betaald Worden. De voorzitter: De kohieren zijn niet klaar. De heer Goe degebuure: De Raad had dit eerder moe ten inzien! Zou het nu niet rechtvaardig zijn, sollicitanten op te roepen voor een 2e ambtenaar? De voorzitter vraagt, óf niemand tegen deze post is. De heer Moelker zegt, dat bij deze begrooting de Raad homogeen was en of deze post nu alleen voor dit jaar op de be grooting komt. Het voorstel van B. en W. wordt daarop met algemeene stem men aangenomen. Aan de orde komt het verzoek van den heer Krijger te Goes, tot het uitbetalen der subsidie over 1924 en een aanvrage voor subsidie voor 1925. De voorzitter: B- en W. hebben tegen het le geen bezwaar, daar dit bij raadsbesluit is toegestaan, doch zij wen schen het 2e nader -onder de oogen te zien, daar Ged. Staten ook geen subsidie meer geven. De heer Goedegebuure merkt op, dat we niet mogen vergeten, dat onze eigen voerlieden veel schade hebben van deze diensten. Het voorstel van B. en W. wordt daarop met algemeene stem men aangenomen. Het verzoek van W. v. d. Berg en A. Jansen om ontheffing der hondenbelasting? wordt voor kennisge ving aangenomen. De missive nopens de Spoorw.-Mij. Tholen-W.-Brabant wordt ter inzage gelegd en voor nader advies terug gezonden. Ter tafel komt thans een ver zoek der gymnastiekvereniging „Olym- pia" om f150 subsidie. B. en W. stellen voor dit te verleenen. De heer Quist: We moeten maar net als de Tweede Kamer doen; alles afschaffen, dit is weer maar geld vermorsen. De voorzitter zegl, dat men hiermee dé jeugd ty,';an straat' hjoudt en dat een goede lichamelijke ontwikkeling, ook de geestelijke vorming bevordert. Dhr. Baaij kan hier niet mee meegaan. Het voorstel wordt aangenomen met 7—3 st.; tegen de heeren Baaij, Braai en Quist. B. en W. vragen den raad een crediet te verleenen van f 4000 tot 't verbouwen der openbare school. De voorzitter zegt, dat dit plan het voordeeligst is. Ze kon den 't wel met minever doen, doch dit is niet afdoende, en hiermee is men eir in jaren van af. Dhr. Gomelisse: De open bare school is groot genoeg. Waarvoor nu kosten gemaakt? Laat het bestuur der Kerstenschoo! het betalen. De voorz.: Het eerste plan was, 2 lokalen af te staan, doch dan komen we met eenige maanden voor groote kosten. Hij had het daarom1 liever in eens in orde gemaakt. Dhr. Goedegebuure: De raad had be ter gedaan, indertijd mijn voorstel aan te nemen, ,om gelden af te staan; en daar die menschen uit 'beginsel tegen assu rantie zijn, zouden ze evenals in ïerseke, geen gelden hebben aanvaard. Nu heeft weth. Goossen wel gezegd, dat deze school ons niets zal kosten, doch eerst die f 4000 betalen en als de openbare school te klein wordt, ook weer kosten. Hij vindt het onzinnig wel voor deze f 4000 te stemmen en tegen siecftls f 150 voor „Qlympia". De voorzitter: Het plan van B. en W. is veel goedkooper; als uw plan was aangenomen, dan hadden we f 16000 ïneer weggegooid. Dhr. Goedegebuure: Nu kun nen wie f 4000 betalen om tweedracht te zaaien. De voorzitter: Indertijd kon dooir weth. Goossen. niet gezegd zijn, dat het niets zou kosten, doch dat de kosten gering zouden zijn. Aangezien er in de toekomst moet worden gezien, acht hij het crediet van f 4000 aan te bevelen. I PREDIKBEURTEN. Zondag 11 Mei te Zierikzee. Ned. HerV. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, dr. Helder. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Waardènburg (Bev. ouderl.) 's Avonds 6.3.0 ure, de heer Makkelie uit Amsterdam over Zeemanszending (met coll.) Donderdag (Hemelvaartsdag). Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg. Luth. Kerk. 10 ure, ds. Grottendiek van Dordrecht. Geref. Kérk. 10, Leesdienat en 6 ure, ds. Wielenga. Ohr. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Preeklezen. Evangelisatie Jeruöl II. 10 en 7 ure, de heer Sevenama van Amsterdam. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. OfÜA.J.P' ir M /uicKt orim^JAeffe&üSiK^icL OuoomoFHBRte.*, fi.J. POLAK/OPÖN/NGEH A J.P.s ROMA PUDOI smflrtht #us room De gemeente is er dan voor altijd van af. Dhr.. Moelker staat tegen deze zaak niet sympathiek, doch er valt niets aan te doen. Dat de menschen volgens dhr. Goedegebuure niet willen assureeren, be twijfelt hij, daar deze lokalen toch o.ok in de assurantie zijn, of zouden deze menschen de zonde op een anders rug willen laden? Weth. Goossen zegt dat voigens dhr. Goedegebuure het den schijn heeft, of hij den raad heeft misleid; hij heeft alleen gezegd, dat dit de voor- deeligste wijze is, dat de gemeente niet vjgel zal ko-sten. Wanneer hij de nadere gegevens goed heeft ingezien, kan men op de openbare §chool altijd nog 320 leerlingen plaatsen, tegen de andere schooi 140. Het voorstel van B. en W. acht hij het vpordeeiigst, daar dit een besparing geeft van f 16000. Dhr, Gp.ede- debuure: Waar deze onderwijswet de bepaling stelt, van 40 leerlingen per klas, waarschuwt hij voorzichtig le zijn, want als zijn partij na de verkiezing aan het bewind mocht komen, wordt dit beslist op 25 gebracht. Dhr. Baaij zag gaarpe het voorstel gewijzigd, daar hij tegen de kosten opziet. Weth. WagemakerDat is ook uw schuld! Dhr. Baaij zegt, dat men wei weet dat hij daar ook niet voor is. Men moet hier geen „smalen of scho ten" geven, daar hij hier toch ai leen voor politieke zaken zit. Dhr. Goedegebuure: Niet voor a'e politieke, maar voor de gemeenschap. De voorzitter: En voor de gemeepte. Bij 't stemmen staken de stem.' men, 5 tegen 5. Tegen de heeren Baaij, Coirnelisse, Goedegebuure, Klompe en Quist. Ingekomen is een brief van den pen sioenraad, dat C. Schot niet pensioenge rechtigd is, daar- niet is gebleken, dat hij door den dienst is ongeschikt gewor den. De voorzitter zegt, dat dus blijkens dit schrijven, aan Schot reeds in 1923 is bericht, dat zijn aanvraag om pensioen is afgewezen. De heer Goedegebuure: Schot was reeds lang beloofd, dat de te weinige dienstjaren zouden 'Worden ingekocht, door de gemeente. Als dit was nagekomen, had de man nu pensioen. De voorzitter zegt: Hiervan is niets be kend. De brief wordt voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen daarna voor den gemeente-veldwachter een gratifica tie te verleenen van f50, vergoeding voor buitengewoon werk aan hondenbelasting, gewapenden dienst enz., wat met alge meene stemmen Wordt aangenomen. B. en W. stellen verder voor 't vermenigvul- digingscijfer voor de gem. B., dienst jaar lp25/26, te brengen op 1,4 (vorig jaar 1,5)-. De heer Goedegebuure ?egt, dat indertijd door hem is gevraagd, of B. en W. met een nadere .regeling wilden komen. Hij had gaarne gezien, dat de tabel meer progressief was gesteld. De voorzitter: Dat heeft hiermee niets te maken; kom later met een uitgewerkt plan. Met algemeene stemmen wordt het cijfer 1,4 vastgesteld. Aan de orde is thans een wijziging der politie-verorde- ning, om een nieuw art. Ill in te voegen, luidende: „Het is verboden, gedurende de kermisdagen, van Donderdagavond 6 tot Dinsdagavond 11 uur, sterken drank en alcoholische dranken in lokalen en drankwinkels te koop aan te bieden". De heer Moelker geeft den Raad in over weging, deze bepaling een weinig soepe ler te maken; hij zag het liever als in Goes en Vlissingen toegepast, n.l. geen sterke dranken te mogen verkoopen, wel bier, wijn, enz. Hij dient in dien geest een amendement in. De heer Goedege buure wil dit niet aanvaarden, alvorens het vorige raadsbesluit is vernietigd. B. en W. handhaven het vorig raadsbesluit. De heer Moelker stelt voor, tot intrekking van het vorig raadsbesluit en inlassching van zijn amendement. Dhr. Goedegebuure zegt, dat men wel moet weten wat men doet, want wórdt zijn voorstel vernietigd, dan gaat het volgend jaar de kermis van de baan. (Geroep: Geen dreigemen ten!) In stemming gébracht, wordt hel amendement verworpen met 8 tegen 2 stemmen. De heer Moelker en Klompe vóór. Een nieuw art. 85e wordt inge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1