Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL Uit Stad en Provincie. Levensvernieuwing. behoorende by de van Woensdag 6 Mei 1925, no. 11231. OUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Vrijdag 1 i lV/foó VAAP7ittor rla i rrrom OQpfow Aort. 6 Februari j.I. eindigde, wordt het be- 1 t rekkelijk raadsbesluit ook als vervallen beschouwd. B. en W. stellen echter voor alsnog uitdrukkelijk te bepalen, dat in- Mei. Voorzitter, de burgemeester. Aan- j gegaan 6 Februari j.I. .het gemeentelijk ...n..;.v c A,1 utu nI mi'hQÏr)ip- ic vprvfjUer». Dit' in hot Kii-z/vn/lor De lucht is blauw en groen het dal; Viool y es bl oeien overal En lelietjes van dalen; 't Is alles kleur En geur en fleur, En glans en gloed en stralen. Zoo luidt een der talrijke liederen waarmede de Lente bezongen wordt, hetzij ze vroeg komt,, of, zooals nu, lang toeft. Elk jaar opnieuw, door de eeuwen heen, sprak het herlevingswonder tot den mensch en deed uit de geheimzinnige diepten van zijn ziel in vage omtrek ken gevoelens opkomen, aan dat her boren worden verwant; gevoelens die niet nader kunnen omschreven worden, maar die de bevoorrechte geesten onder de menschen hebben doen uitjubelen de stoutste verwachtingen, vervat in de schoonste woorden. 1 Wat stemt den gevoelvollen mensch, ja ook nog wel den minder met gemoed bedeelde, op* een echten lentedag zoo levensblij? Geeft hij er zich rekenschap van; kan hij er zich rekenschap Van geven? i Na de ruwe stormen, de bijtende koude, de duisternis en de loodgrauwe luchten van den winter en het droeve, huiverige deel van het voorjaar, is er gekomen een liefelijk lentezuchtje, koesterende zonnewarmte, licht en kleur, vogelge zang en bloemen. De zinnen worden zoo aangenaam aangedaan als in lan ge maanden niet het geval was en een indruk van weelde van hooger soort overstroomt geest en lichaam. Dat alles verheft onze stemming, maakt jong, maakt blij en geeft voor een deel de verklaring van onze levensvernieuwing in het voorjaar. Toch alleen maar, opper vlakkig bezien, voor een deel. Want ach ter dat lichamelijk en geestelijk weelde- gevoed ligt ,nog een bewustheid van an deren aard, van hooger orde, het geloof namelijk in het onvergankelijke van eigen persoonlijkheid, waarvan de eeuwige ver jonging der natuur het beeld is. Het besef daarvan kan dikwijls min der helder zijn. Maar ais de levensver nieuwing der Lente komt, gevoelt de ernstige mensch bijna instinctmatig, dat zijn tijdelijk lichaam de drager is van een wondervolle kracht, voor welker duurzaamheid de tijd geene mate heeft. Daarom is voor dezen mensch'het voor jaar eene herinnering aan zijn onver nietigbaar innerlijk bestaan, eene herin nering die men in onze materialistische wereld wel zeer behoeft. Het voorjaar is de tijd der levens vernieuwing in de natuur en, in het menschenhart. Wat dan in de natuur plaats heeft is een lust der oogen, tallooze malen be schreven en aanschouwd, telkens weer nieuw, een opstanding uit den winiter- dood, levenskiemen zich verdringend om voor het aangezicht der zonne te komen; een wereld van kleuren, voornamelijk van alle tinten van groen, rust gevend en verzadigend voor oog en geest en hart. Donkerblauwe veldviolen Wiegen op 't bemoste pad, Half nieuwsgierig, half verscholen, Tusschen tulp en crocusblad; Duifjes nebben onder 't koozen Krop en kuif en pluimpjes glad, Tusschen witte waterrozen Duikt de zwaan in 't zonnig nat. Alles wat met wilde vlagen Stormde, im langen winternacht, De aard deed siddren, 't hart deed jagen... Is tot lust en rust gebracht; Wat verkwijnde, wat verkoelde, Heft zich op tot gloed en kracht... Schoome tijd!.... de geest gevoelde Dat nog schooner Lente ons wacht. Is de levensvernieuwing door het voor jaar telkens een versterking en bevesti ging van het vermoeden omtrent de on vergankelijkheid van ons innerlijk be staan, dan kunnen wij van de toekomst van dat bestaan verschillende mogelijk heden voorstellen, waarvan de schoonste niet altijd de onwaarschijnlijkste behoe- van te zijn. En wanneer om bij dit beeld te blij ven de heerlijkheid die het voorjaar ons brengen kan, een afschijnsel is yan dë komende zomerpracht, daar mogen wij bedenken, dat onder alle mogelijk heden die de toekomst #is thans nog verborgen houdt, een der waarschijnlijk ste, der minst stoutmoedige en minst storende, de mogelijkheid zou zijn, om ons bestaan te genieten op andere wijze, hooger, ruimer, reiner, meer volmaakt, duurzaam en zeker, dan die, welke de staat van ons tegenwoordig bewustzijn ons biedt. Waar wij op een voorjaarsmorgen in de vroegte uitgaan, den dageraad zien gloren over het veld, de zon zien rij zen als een stralende lichtfontein, het ge- zang der vogels hooren in het groen, het ruischen van den wind door het ge bladerte, het murmtelen van het stroompje langs zijne oevers en den helderen klank van mien'schelijke stemmen, roepende van nabij en in de verte, daar gevoelen wij eene levensopwekking en eene levens vernieuwing zóó indrukwekkend, dat wij de woorden van den dichter herhalen: „Schoone tijd!.... de geest gevoelde „Dat nog schooner Lente ons wacht!" wezig 6 leden. Aan den heer J.b Romeijn te Schuddèbeurs, wordt op zijn verzoek ontheffing verleend van zijnen aapslag in dé hondenbelasting 1925 voor 1/2 Jaar- De voorzitter biedt aan het door B. en W. opgemaakt gemeenteverslag over 1924, 't welk den leden ter inzage zal worden rondgezonden. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur (vacature-jb. Ro meijn) wordt na verschillende stemmin gen, bij loting benoemd de heer P. Hack. B. en W. hadden aanbevolen de heeren F. van de Stolpe en G. van der Heide. De geloofsbrief van het benoemd raads lid. den heer W. A. van den Bos Jr. wordt onderzocht en tot de toelating als raads lid van den benoemde besloten. Het ver- menigvuldigingscijfer der plaatselijke in komstenbelasting voor 't dienstjaar 1925 -26 wordt na ample bespreking vastge steld op 1, evenals het vorig jaar. In stemming komt het voorstel Giljamse tot uitstel van de havenverbetering tot 1926, over welk voorstel in de vorige vergade ring de stemmen staakten. De heer van Langeraad zegt, na afloop der vorige vergadering te zijn verweten partijpoli tiek te voeren. Spr. zegt zeer tegen partijpolitiek te zijn. Het kan hem niet schelen van welken kant het voorstel komt; hij is een voorstander van ver betering der haven. Spr. zou nog graag van de voorstemmers der havenverbete ring vernemen, of zij nog niet bekeerd zijn en zoo niet, welke hunne argumen ten voor de verbetering zijn? De voorz- zegt, dat het niet de gewoonte is te debatteeren over een voorstel, waarover de beslissing is verdaagd. Spr. wil wel zeggen, dat hij is versterkt in de meening, dat het niet verantwoord is om de ha venverbetering uit te voeren. Weth. Gil jamse heeft wel beweerd, dat de geheele vernieuwing der basaltgiooiïng minder dan f 2000 zou kosten, doch uit de onlangs gehouden besteding is gebleken, dat één vierde van dit werk f 300 kost, waarbij dan nog komt de levering van den vetten grond door de gemeente. Het zal twijfel achtig zijn of'de tarieven toch niet zullen moeten worden verhoogd. De voprz. stelt voor tot stemming over te gaan, wordt het voorstel verworpen, dan wordt ge acht het voorstel van B. en W. om het werk niet uit te voeren, te zijn aangeno men. Vóór het voorstel Giljamse stem men de heeren Giljamse, Boogerd en Handrikse, tegen de heeren van der Have, van Langeraad en van de Stolpe, zoodat de stemmen wederom staken en 't voor stel is verworpen. De heer v. Langeraad hoopt, dat de besprekingen over dit voor stel tot goede resultaten mogen leiden; de zaken de haven betreffende, kunnen goed gaan als alle medewerking wordt verleend. Hierna sluiting. STAVENISSE. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Woensdag 29 April. Voorzitter de burgemeester. Te genwoordig alle leden, behalve dhr. van der SI ikke. De voorzitter deelt mede, dat de gem.-veldwachter, tevens haven meester, door ongesteldheid geen dienst kan doen. De politiedienst wordt waar genomen door den hier gestationneerden rijks-veldwachter van den Berg, terwijl ook een behoorlijke regeling getroffen werd voor het werk op de haven. Ver der, dat B. en W. een onderhoud hadden met een commissie van belanghebbenden, waarvan voorzitter is dhr. H. J. Dorst, welke commissie heeft ingeleid een voor stel tot vergrooting van het kadeterrein, teneinde te kunnen komen tot opberging van bieten op dat terrein, waarvoor tot op heden verschillende minder gelegen plaatsen moesten worden aangewend, ter wijl daarvoor, volgens mededeling van de commissie, ook te hooge kosten moes ten worden gemaakt. Op die bijeenkomst zijn een tweetal plannen besproken, wel ke waarschijnlijk wel een behoorlijke op lossing zouden kunnen brengen. Waar de kosten van uitvoering van eenig plan echter vrij hoog zouden zijn, is de vraag gedaan of belanghebbenden een garantie konden geven, b.v. door de gewenschte oppervlakte voor zoodanigen tijd en voor zoodanige huur te nemen, dat er geen risico blijft voor de gemeente, welke het gemeentebestuur vooralsnog ook niet op zich meent te mogen nemen- Ge noemde commissie zou deze aangelegen heid met alle belanghebbenden bespre ken en was van oordeel, dat men wel zou kunnen ingaan op de uitgesproken wenschen van het gemeentebestuur. In subsidie is vervallen. Dit in het bijzonder, omdat voor nieuwe subsidiëering door de provincie, waarbij ook de gemeente betrokken wordt, andere voorwaarden gelden. Op gelijken grond moet h. i. het verzoek van Mallekotte worden afgewe zen, waartoe mede een voorstel wordt gedaan. De heer van IJsseldijk verklaart zich met de beide voorstellen te gunnen vereenigen. Hij is principiëel tegen alle subsidies. En toch ziet hij iets in de voor stellen, dat vreemd aandoet. Het vorig jaar, toen Krijger den dienst alleen uit voerde en tegen hoogere tarieven reed, toen werd wel een subsidie door B. en W. verdedigd. Hij acht dit geen gezonde toestand. De voorzitter licht toe, dat het thans alleen gaat om het vervallen van het vroeger raadsbesluit. De vraag, of er nu geen behoefte aan subsidie is, blijft onbesproken. Het is ook niet uit gesloten, dat langs anderen weg opnieuw subsidie zal worden gevraagd. Dit geeft den heer Polappel nog aanleiding tot de vraag, zal dat verzoek lang uitblij ven? z. i. belemmeren subsidies de con currentie. De voorzitter zegt, dat hij daaromtrent niets zeggen kan. Het twee ledig voorstel van B* en W. wordt ver volgens z. h. s. aangenomen. Verder wordt voor notificatie aangenomen een schrij ven van A. van der KÏeijn alhier over z. i. niet behoorlijke uitvoering der ver ordening op de heffing van kadegeld en wel op grond, dat geen feiten worden genoemd. Het bezwaar der dubbele hef fing over enkele artikelen komt binnen kort, als opnieuw tot heffing van kade- en havengeld moet worden besloten, aan de orde. Verder wordt 2. h. st. vastge steld een door den Commissaris der Ko- ningin in overweging gegeven verordening op de autobussen in z.g. wilden dienst. Aan J. Suurland, ontvanger van het ka degeld, wordt gelijk het vorig jaar, een gratificatie verleend van f25, in ver band met de tusschentijdsche verlaging van enkele tarieven van het kadegeld, waarnaar de belooning percentsgewijze berekend wordt. Daama wordt aangebo den het verslag van den toestand der gemeente over 1924,-dat bij de leden ter lezing zal worden gezonden. Het percentage van heffing van gemeentelijke inkomstenbelasting voor 1925/26 wordt z. h. stc als over 1924/25 vastgesteld op 0,75, terwijl geen opcenten zullen ge heven worden op de vermogensbelasting. De heer van IJsseldijk had vooraf om trent het betrekkelijk voorstel te kennen gegeven, dat hij op een lager percentage had gerekend. Z. i. was dit mogelijk, nu we over een voordeeliger jaar gaan hei- fen en nog lager had dit kunnen zijn, wanneer men de opcenten op de ver mogensbelasting had behouden- Daar de raad niet voltallig was, verklaarde hij intusschen geen voorstel te willen doen tot het wel heffen van opcenten op de vermogensbelasting. Maar in ieder ge val hoopte hij hierop te zijner tijd terug te komen. De voorzitter had den heer van IJsseldijk ingelicht, dat B. en W. de opcenten van de vermogensbelasting overeenkomstig den uitgesproken wensch van den^ raad lieten ^vervallen en dat een voorzichtig beleid 'thans gem verdere verlaging van het percentage voor de G. I. B. mogelijk maakt, ook al werd er geheven over een voordeeliger jaar. Over een vorig jaar was er een aanzien lijk bedrag aan kwade posten terug te betalen, waarmede ook voor dit jaar te rekenen is. Daarna sluiting. Spoorweg Ma&tschappy Tholen on West-Brabant. Door de N. V. Spoorwegmaatschappij Tholen en W. Brabant, fg. directeur dr. J. W. Jenny Weijerman, is aan .de ge meenten, polders, enz. op Tholen en in Westelijk N: Brabant een uitvoerig schrij ven gezonden, verzoekend zich uit te spreken over hetgeen zij bereid zijn te doen tot hervatting van het werk. Herinnerd wordt aan de in '18 en '19 aan den Minister van Waterstaat gezon den aanvragen voor een renteloos voor schot, waarover nog geen beslissing is genomen. De bijgevoegde begrooting der bouwkosten vraagt trouwens algeheele herziening. De vraag of verdere spoorwegaanleg wel van dezen tijd kan worden geacht, nu particuliere automobielen en motor rijwielen, autobussen en vrachtautomo bielen in steeds grooter wordend aantal langs de wegen snorren, meent de N. V. f 166.500. In het geheel zou dus uit de streek zijn bijeengebracht ong. f 1.296.000, wat wel is wiaar nog niet gelijk is aan een derde der kosten. Maar toch is het tenminste van zoodanige grootte, dat, wanneer de N. V. daarover beschikte, het werk uitvoerbaar zou zijn, indien Rijk of Provincie of beide elk iets verder wilden gaan dan tot het dragen van een derde der kosten. Verzocht wordt over die toezegging opnjeuw uitspraak te doen vóór 1 Aug,, daar de termijn van verbinding van de Staten van Zeeland slechts tot dien da tum is verlengd. RECHTZAKEN. Om een paar voetbalschoenen. De Rechtbank te Arnhem veroordeelde den 18-jarigen loopjongen J. M. uit Nij megen, die een postwissel, groot f 10, bestemd voor zijn zuster, valscheiijk aan zichzelf had geëndosseerd en het geld had besteed voor een paar voetbalschoe nen, tot een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden met twee jaren proeftijd. De eisch was twee maanden gevangenisstraf. LANDBOUW EN VEETEELT. De storm en de bespiiltlng der ooftboomen. De storm, die in den nacht van 1 op, 2 Mei over ons land heeft gewoed, heeft evenals hier en daar de hagel, min of meer ernstige beschadiging, o.a. bestaan de in verwondingen der opperhuid der bladeren toegebracht aan de ooftboomen. Daarom zij hen, die voornemens waren hunne boomen ter bestrijding van de schurftziekte te bespuiten met Bordeaux- sche of Bourgondische pap, aangeraden hiervan af te zien en met Californische (zwavelkalk) pap te spuiten. De ervaring heeft n.l. geleerd, dat bla- deren met geschonden opperhuid na een bespuiting met een der eerstgenoemde papsoorten brandvlekken krijgen en zelfs afvallen. Californische pap heeft deze uitwer king niet of slechts in geringe mate. SPORT. ZIERIKZEE. Door de postduivenvereen. „Prins Hendrik" alhier, werd Zondag jl. een wedvlucht gehouden van Mons (Bel gië). De afstand bedroeg 162 K.M.; los sing 10 uur. Wind: zuid. De uitslag was als volgt: le pr. H. Padmos, 11.41.261/2 u-I 2e pr. B. Post, 11.49.12 u.; 3e pr. M v. d. Vliet, 11.56.371/2. u.; 4e pr. W. F. v. d. Ende, 11.57.271/2 uu; 5e pr. J. W. Leij- dekkers, 11.58.21/2 u.; 6e pr. Jo den Boer, 11.58.25 u.; 7e pr. B. Rommens, 11.58.51 u.; 8e pr. H. P. Maijs, 11.59.5 u.; 9e pr. L. Tuinder, 11.59.10 u.; 10e pr. J. W. Leijdekkers Wz., 12,3,32 u.; lie pr. J. Schot, 12.4J58 u.; 12e pr. J. W. Leijdekkers Wz., 12.7.221/s u.; 13e pr. B. Rommens, 12.29.201/2 u.; 14e pr. H. P. Maijs, 12.32.23 u.; 15e pr. H. P. Maijs, 12.33.451/2 u. OUD-VOSSEMEER. De voetbalclub O. V.V. alhier speelde Zondag 1.1. een wed strijd tegen Prinslandia van Dinteloord, met uitslag 1—3 in voordeel Prinslandia. De Postduivenver. „De Zwaluw', hield een wedvlucht van Lier (55 K.M.). Er namen 73 duiven aan deel. De prijzen werden behaald a.v.: gebr. J. en J.b Rijstenbil 1, W. Doogers 2 en 8, J. Vér- rneij 3, 4 en 5, D. Vermet 6 en J. van Vossen 7. VAN HEINDE EN VER» Ook de oud-premier van België, de De schade is enorm. Zoover thans be kend zijn 40 personen gedood en velen gewond. Op het Erie-meer bij Leamington (Canada) zijn negen zeelieden verdron ken toen een kleine Amer. stoomboot bij een zwaren storm omsloeg. Prinses Jolanda, de oudste dochter van den Italiaanschen koning, die ge huwd is met graaf Calvi di Bergolo, is Zaterdag bevallen Van een zoon. Dit is 's konings tweede kleinkind. Ruim een jaar geleden heeft de prinses een meisje ter wereld gebracht. De Daily Mail verneemt uit 'Jeruza lem: Twee gezinnen in het dorp Alitat, die weigerden zich bij een nieuwe gods dienstige sekte aan te sluite^ zijn le vend verbrand. Toen de troepen te hulp kwamen, schoten zij met het gevolg, dat 39 menschen gedood en 27 gewond wer den. Pola Negri, de film-speelster, is te New-York door de douane-politie in hech tenis gesteld. Zij had verzuimd de sie raden, ter waarde van 300,000 frc., die zij bij zich had, aan te geven. Ook waren er in haar bagage 16 flesschen sterke drank aangetroffen. In tegenwoordigheid van 40 New- Yorksche bankiers is Zaterdag door dq firma Dillon Read Co. een chèque ge- teekend op de Union Trust Company van honderd zes en veertig millioen dollar, ter voldoening van den aankoop van het geheele bedrijf met fabrieken, opslag plaatsen en voorraden van de automo bielfirma Dcdge brothers. De chèque is de grootste die ooit voor een particulier handelstransactie is uitgeschreven. VMSSuMJlLLENDE BMRICKTMN» Onfortuinlijke .vlucht. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben rechercheurs aangehouden op het terrein van De Bij enkorf aan de Wagenstraat in Den Haag den 29-jarigen Amsterdamschen koop man A. H., verblijf houdende in een hotel in Den Haag. Men vermoedde, dat hij 's avonds tevoren in een perceel aan de Princessegracht ingebroken had en een koffer met bont had gestolen. Toen eenige rechercheurs hem Zaterdagavond laat in de Wagenstraat ontmoetten en hem wilden arresteeren, zag hij kans te ontsnappen en vluchtte hij het ter rein yan de Bijenkorf op. De recher cheurs achtervolgden hem. De koopman viel in een ongeveer 8 M. diepe put. Toen de politiemannen hem daaruit gehaald hadden, bleek, dat hij een arm gebroken had en eenige verwondingen aan 't hoofd had gekregen. Tijdens de achtervolging losten de rechercheurs zeven schoten uit hun revolvers op den vluchteling, zonder hem echter te raken. In het hotel, waar H. verblijf hield, is het gestolen bont in beslag genomen. Thans gratis onderdak. De politie van Helder heeft op verzoek nit Baarn aan gehouden P. A. F. K., afkomstig alt Bussum, die als gratis hotelgast en aatopassagier eenigen tyd het land af gereisd heeft en zloh intuisohien ook aan verschillende oplichtingen schal dig maakte. H\j is overgebracht naar Utrecht en ter beschikking der jnstitie gesteld. I Brutaal. Vrijdagavond, toen schipper v. d. Meer, die met zfo'n tjalk De Onder neming" in het Mprwedekanaal te Amster dam lag, tengevolge van het stormweer de handen vol had om z\jn vaartnig aan de toawen te honden, stapte eensklaps een onbekende man by hem aan boord. Daar het pikdonker was, bemerkte van 1 der Meer aanvankeiyk den persoon niet. Plotseling echter trok de man een re- vol ver en richtte die op den schipper, onder de bedreiging Je geld of je leven". aansluiting met deze mededeeling stellen na rijp beraad nog steeds bevestigend Broqueville, heeft zich genoodzaakt ge- j Hy dwong van der Meer naar de kajuit te gaan, waar de vrouw zlcli bevond. Deze werd angstig, en om een drama te voorkomen, gaf zij den onbekende een yzeren geldkistje, dat ruim f 400 inhield. Daarna verdween by. De schipper echter, die er weinig voor voelde op deze manier zyn geld te ver liezen, liep den man over den donkeren dyk na. Plotseling hield de roover halt, keerde zloh om en loste blindelings een sohot. Van der Meer werd in de hals- streek getroffen. Het duurde gerulmen tyd voor in deze afgelegen nlthoek van de stad politie aanwezig was. De schipper werd ten slotte naar het O. L. Vrouwegasthnis vervoerd en daar opgenomen. Zijn toestand is niet ernstig. Van den dader heeft men geen spoor meer kunnen ontdekken. B. en W. voor te besluiten tot het in overweging nemen dezer plannen, echter te moeten beantwoorden. Er is echter een hernieuwde uitspraak onder voorwaarde, dat vooraf de npiodige i noodig van de streek zelve over de wen- —1 J u schelijkheid van den spoorwegaanleg. De voeger gedane toezeggingen van steun kunnen niet geacht worden alsnog bin dend te zijn. Bij de besprekingen, na de bovenvermelde aanvragen gehouden, is het uitzicht geopend, dat een spoorweg maatschappij N.-Bra'bant zou kunnen wor den opgericht. Uitgaande van de laatstelijk in Z.-Be- veland verkregen ervaring kan worden aangenomen, dat de aanleg der spoor wegen van Bergen-op-Zoom naar Lage Zwaluwe en 'naar Stavenisse ongeveer f 100.000 per K.M. zal kosten of in het geheel f 7.500.000, met inbegrip van de helft der kosten van overbrugging der Eendracht. Destijds is door een reeks van ge meenten, waterschappen, ondernemingen enz. deelneming in het maatschappelijk kapitaal toegezegd tot een gezamenlijk bedrag van f 1.129.500, en door andere tot een jaarlijksche bijdrage over 50 jaar tot een bedrag van f9.156.79, wat een annuïteitsleening zou kunnen dekken van zekerheid wordt gegeven. Z. h. s. wordt dienovereenkomstig besloten. Ook deelt de voorzitter nog mede, dat hij heeft bij gewoond v de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Breda, waar vanwege het hoofdbestuur der Pos terijen o. a. is besproken de omzetting van hulpkantoren in stations en van klei ne hoofdkantoren in bijkantoren. Van die vergadering werd bereids een verslag in de dagbladen geplaatst. Echter kan hij daaraan nog toevoegen, dat op zijn verzoek in die vergadering gedaan, uit drukkelijk is verzekerd, dat er geen ge vaar bestaat voor de omzetting van het kantoor in deze gemeente. De gedane mededeelingen worden voor notificatie aangenomen. Thans komt andermaal aan de orde het aangehouden verzoek van den autobus-ondernemer Mallekoote om subsidie uit de gemeentekas. Tegelijk wordt daarbij besproken het vroeger toe gekend subsidie aan den autobus-onder- nemer Krijger. Waar dit verband hield met het provinciaal subsidie, hetwelk met zien voor de opdracht tot Kabinetsforma tie te bedanken. Ofschoon de berichten uit Warschau het spoorwegongeluk in den Poolschen corridor aan een communistischen aan slag wijten, blijven de meeste Duitsche I bladen overtuigd, dat de slechte toestand j van den weg de oorzaak is. Het getal dooden bij het spoorweg ongeluk bedraagt negen-en-twintig. Alle lijken zijn thans herkend. Zondag is nog een der gewonden in het ziekenhuis te I Dirschau overleden. Daar bevinden zich nu nog 6 gewonden, 2 vrouwen en 4 mannen, o. w. de Poolsche machinist van den trein. In den Rijksdag hebben alle partijen, met uitzondering van de communisten, een voorstel ingediend, strekkend tot het verleenen van een pensioen aan mevr. Ebert. Dit pensioen zou de helft bedra gen van het pensioen, dat de overleden rijkspresident na zijn diensttijd zou heb ben verkregen. Vrijdag is in Turkije de zomertijd begonnen, doch niemand wist het voor Zaterdagochtend. Men begrijpt, dat deze 1 onverhoedsche invoering in het zaken leven heel wat verwarring heeft gesticht, waarmee echter niet gezegd is, dat het j Nederlandsche voorbeeld, dat 2 maanden tijd van voorbereiding schenkt, prijzens waard zou zijn. Overeenkomstig een besluit der Bul- gaarsche' regeering hebben alle particu liere ondernemingen, maatschappijen, ban ken enz. daar te lande het verzoek ont vangen hun communistisch gezinde be dienden te ontslaan. Uit Tientsin (China) wordt gemeld dat het arsenaal te Szechoean door een ontploffing is verwoest, welke veroor zaakt werd door de zorgeloosheid van een legerkok, die een maaltijd bereidde. Buurgermke Stand van Zierlkzee. Geboreni 24 April. Lena, d. van Johannes den Boer en Joh.a van der Wekken. 24 Adriana. .d van Hendrik Stoutjes- djjk en Janna Hoogstrate. 25 Jannetje Wilkelmina, d. van Cor nells van der Maas en Jakonïina de Wit. 26 Jacobus Cornelis, z. van Pieter van Beveren en Neelfcje By de Vaatei 28 Leendert Jan, z. van Marinus van der Wielen en Marina Smalheer. Gehnwdi 17 April. D. van der Welle, j.ra., 23 j. en J. van der Wekken, j.d22 j. 17 J. van der Welle, j.m., 30 j. en H. van der Wekken, j.d., 24 j. 28 A. J. Gilden, j.m., 32 jen M. van SikkeluruB, j.d», 30 j. 29 W. Viergever, j m., 28 j. en L. II. Blankert, j.d21 j. 29 M. den Boer, j.m,, 22 j. en P. de Looze, j.d., 23 j. 29 D. v. Strien j.m,, 31 j. en J. Goudswaard, j.d.; 26 j. 1 Mei. J. Boogerd, j.m., 28 j. eu P, E, van der Doe, j.d., 28 j.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 5