Zierikzeesche 11 yiaq^Baai Goedkoop prima 'Backin Vrijdag 1 Mei 1925, zierikzeesche courant, ADVERTENTIÊN: EERSTE BLAD.~ A I3clv 0LöewKOT>20^ DRANKWET. jiirhaiinBSOBfaningan in 1925. Vrijstelling m dsn Dianstplieht. Algemeen Overzicht. MANNEN! BINNENLAND. Uit Stad en Provlnole WAFELEN Bakpoeder ABONNEMENT s tTOa pea meenden f 1,50, franco por poet 1,80. Voor het bnltenlend per 'Jaar f 10,—. Afionderltjke nammeri oent. VereohOnt Hesndstg, Woenedeg en VrUdeg. Ho. 11229. Ultj.-fltfl#!, K, J. KOSTEN, van 1—1 regele 60 ete. ven t regele en deerboven 30 ote. per regel. Beolemee 60 ote. p. regel, BU «ontreet belangrijke korting! Intending op den dag van uit* geve vódr 11 ure. Dit nummer bestest uit 3 bladen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzeb brengen ter openbare kennis, dat op 1 Mei 1925, bp ben is ingekomen een verzoekschrift van MARIA JOHANNA TAN DER VELDE, zonder beroep wonende te Zie- rikzee, om verlof voor den verkoop van alcohol- houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, va de navolgende localiteit: benedenlocaal van het perceel, kadastraal bekend gemeente Zierik- zee sectie E no. 490, plaatselijk gemerkt wijk A no. 489, en gelegen aan de Scheeps- timmerdijk aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Zierikzeb, den 1 Mei 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzeb maakt bekend, dat aan het aanplakbord van het Stadhuis een publicatie is aangeplakt, inzake bet opkomen in werkelyken dienst voor her halingsoefeningen in 1925. Zierikzeb, den 30 April 1925. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzeb brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan het aanplakbord van het Stadhuis een publi catie is aangeplakt, omtrent het verkrijgen van vrijstelling van den dienstplicht, ten behoeve van de ingeschrevenen van de lichting 1926. Zierikzbe den 30 April 1925. De Burgemeester voornoemd, - A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De uitslag van de Zondag jl. in Duitsch- land gehouden presidentsverkiezing is anders uitgekomen dan wij in ons vorig overzicht hadden voorspeld. De stembus brengt nog altijd de meest ongewenschte en niet te voorziene verrassingen. Hindenburg, de grijze veldmaarschalk, die zijn land in moeilijke dagen diende, werd lot het hoogste ambt geroepen, dat een Duitsch burger in zijin vader land kan bereiken. In ons Woensdagnummer .hebben wij omtrent de verkiezing zelf ai 't een en ander medegedeeld, alsmede over de cri- tiek van een deel der geallieerde pers, die in haar beschouwingen een waar schuwende stem laat hooren (vooral in Frankrijk). In Duitschland zelf, althans bij de lin kerpartijen, is men over de verkiezing van Hindenburg ook niet gerust en daar om hebben de socialisten daar te lande een interpellatie bij den Rijksdag in gediend, waarbij aan de rijksregeering wordt gevraagd of zij meent, onder de door de verkiezing van Hindenburg ge wijzigde omstandigheden aan de tot dus ver gevoerde buitenlandsche politiek te kunnen vasthouden. Het antwoord op deze vraag is door den rijkskanselier, dr. Luther, ai gege ven in een andere vergadering. Bljjkbaar heeft de rijkskanselier van de eerste de beste gelegenheid willen gebruik maken om de beduchtheden, waartoe in het bui tenland de verkiezing van Hindenburg aanleiding heeft gegeven, weg te nemen. Dr. Luther, het hoofd van de recht- sche rijksregeering, heeft nadrukkelijk verklaard, dat er door de verkiezing van Hindenburg, den rechtschen .rijkspresi- dient, niet de minste verandering komt in de buitenlandsche politiek. Rijkskanselier en 'president hebben een langdurig on derhoud gehad en daarbij bleek, dat bei de volkomen overeenstemmen in de prin cipes van de binnen- en buitenlandsche politiek. Zoo was er dus ook geen reden voor de regeering om haar ontslag aan te bieden. De zaken zullen op den ouden voet worden voortgezet. In het bijzonder geldt dit voor de bui tenlandsche staatkunde en de denkbeel den inzake het veiligheidspact. Dr. Luther, die in zijn redevoering uit eenzette, dat de vertraging van de op lossing van de quaestie der ontruiming van de Keulsche zóne en -van de regeling van het ontwapeningsvraagstuk van nood- lottigen invloed is op de Europeesche politiek, en die betoogde, tot Duitsch land tot oorlogvoeren onmachtig is en voor dit land zelf het veiligheidspact van niet minder beteekenis is dan voor de geallieerden, beeft nog altijd hoop, dat een positief resultaat" in het vraag stuk der veiligheid zal kunnen worden bereikt. Van de houding van Frankrijk zal hei nu voornamelijk afhangen of deze hoop zal worden verwezenlijkt. Indien btf het soheron uw huid pijn doet of stuk gaat, kunt gij dit voorkomen door Uw huid vóór het inzeepen eerst in te wrijven met een weinig Purol. F H. de Monté Ver Loren. f Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 64 jaar overleden de heer F. H. de Monté VerLoren, bekend anti-rev. lid der Tweede Kamer. De heer De Monté Ver Loren is den 24sten Maart 1861 te Utrecht geboren. Na de vroegere Polytechinsche school te Delft bezocht te hebben, waar hij evenwel niet het ingenieurs-examen deed, werd hij in April 1892 geplaatst als adjunct-commies aan het Departe ment van Waterstaat; hij klom op tot referendaris, tot welken rang hij in 1901 werd bevorderd. In April 1903 werd de heer De Monté VerLoren benoemd tiot den nieuw geschapen rang van admini strateur en werd hij speciaal belast met het beheer der afdeeling spoorwegen. In 1909 vaardigde het district Breukelen hem af naar de Tweede Kamer. De heer De Monté VerLoren was rid der in de orde van den Ned. Leeuw, in de orde van Oranje-Nassau en in de Leopoldsorde van België. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 30 April. Besloten wordt, aanstaanden Donder dag het ontwerp tot wijziging van de Arbeidswet (arbeid in- bakkerijen) te be handelen. De heer Ter Laan verzoekt medewer king om het ontwapeningsvoorstel van de S. D. A. P.. spoedig in de afdeelingen te doen onderzoeken. De voorzitter zal het verzoek over brengen aan de centrale afdeeling. Het ontwerp tot wijziging van de In validiteitswet wordt aangenomen met 47 tegen 13 stemmen. Aan de orde is dan het ontwerp tot wijziging van de voorwaarden ter ver krijging van de bevoegdheid tot uitoefe ning van de tandheelkunst. Mevrouw De VriesBruins heeft een r amendement ingediend, om aan een klei ne groep bekwame tandtechniei de be voegdheid te geven van tandartsen, op advies van een deskundige commissie. De heer Boon 'bestrijdt het amende ment. Hij had liever gezien, dat de mi nister het ontwerp had uitgestrekt tot technici van vóór 1920, doch die van vóór 1913 zijn zijns inziens met hèt ontwerp volledig geholpen. De Jieer Scheurer zegt, dat dit ont werp is te beschouwen als aanvulling van de wet van 1913, om een onbillijk heid te herstellen. Het amendement-De Vries-Bruins geeft -aan enkelen volledige bevoegdheid, maar ontneemt aan anderen iets, daar weinigen, of niemand, in staat zullen, zijn, examen af te leggen. De heer Schaper bestrijdt het amende ment-De Vries-Bruins, evenals de heer Oud. Mej. Kats meent, dat men wetsover treding, die gedurende jaren heeft plaats gehad, niet mag sanotioneeren. De heer Duys acht examen uit den booze, hij wil op zijn hoogst onderzoek naar praotische bekwaamheid. Minister Ruys zegt nog, het advies der commissie voor economische poli tiek binnenkort te verwachten. De Minister wijst erop, dat het gaat om personen, die vóór 1913 reeds tand prothese uitoefenden en dat voor hen, die op leeftijd zijn examen bezwaren oplevert. Het amendement wordt verworpen met 56 tegen 11 stemnjen. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aangenomen. Bij 't ontwerp Jot invoering van het nieuwe wetboek van Strafvordering stelt dhr. Kleerekoper de vraag of 't instituut van politierechter wel ongewijzigd kan worden ingevoerd? De nadruk moet meer gelegd worden op 't schriftelijk vonnis en duidelijke bewijsmiddelen. De heer van Sasse van IJsselt werischt overlegging van 't schriftelijk vonnis aan den appèlrechter. Minister Heemskerk zal met de pro cureurs-generaal overleg plegen bmtrent het aanbrengen van zaken bij den poli- tie-rechter, alleen van eenvoudigen aard. Schriftelijke opstelling van vonnissen zou bespoediging niet ten goede komen. De heer van Sasse van IJsselt verdedigt een amendement om fè laten vervallen 't voorschrift, dat de beklaagde moet worden medegedeeld, dat hij niet be hoeft te antwoorden op de hem ge stelde vragen. Minister Heemskerk voelt niet veel voor 't amendement, dat wordt aangenomen zonder stemming, evenals het ontwerp tot wijziging der Loterijwet. EERSTE KAMER Zitting van Donderdag 30 April. Het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot vpor den aan leg en het in exploitatie brengen van een tramweg van Zutphen naar Deventer, wordt aangenomen met 28 tegen 9 st. Aan de o rde is dan de interpellatie- Sténhuis, inzake maatregelen betreffende de werkverschaffing. doch De heer Stenhuis maakt opmerkingen betreffende de loonen, enz. en steit een reeks vragen aan de regeering. Minister Ruys de Beerenbrouck zegt, dat hem niets is gebleken van verwijzen! van ongeschoolde arbeiders naar de arm besturen. Het is niet gewënscht, meer dan één persoon uit een gezin toe te laten tot de werkverschaffing. De emi gratie blijkt steeds meer noodzakelijk. De heer Hazevoet betoogt, dat de (Werk loosheid X0 veel beschouwd wordt als armenzorg, in plaats van als centrale voorzorg. Hij zal na de verkiezingen de regeering nader interpelleeren. De heer Verkouteren bestrijdt den heer Stenhuis. Hij zegt, dat vroeger onze jon gens niet zoo bang waren om van huis te trekken. Ook moet niet door roeke- looze stakingen het werk worden weg gegooid. De heer Smeenge verwacht niet veel van zoogenaamde binnen] andsche emi gratie. De heer Polak bestrijdt den heer Ver kouteren. Werkloosheid is een maat schappelijk verschijnsel, en dus is de staat tot steun geroepen. De vergadering wordt verdaagd tot 12 Mei. PREDIKBEURTEN. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten.75 ct. Laxeer-Tabletten.60 ct. Hoofdpl|n-Tabletten 60 ct. BU Apoth. en Drogtüten ZIERIKZEE. Donderdagavond j.l. had in de Sociëteit „Concordia" een bespre king plaats om te komen tot de oprich ting van een afdeeling Schouwen-Duive- land van het Nationaal-Comité ter be vordering van het luchtverkeer Nederl. Indië. De heer J. J. Cock, welke als voorzitter fungeerde, deed mededeeling van een ingekomen circulaire, waarin gewezen wordt op de koene daad van het drie manschap, dat de weg door de lucht naar Ned.-Indië vond. Als blijvende her innering van dit merkwaardige feit wor den overal in den lande pogingen aan gewend, gelden bijeen te zamelen tot het aankoopen van een tweetal vlieg tuigen, welke dan zullen worden aan geboden aan de meest geschiktste orga nisatie voor 't maken van studies hier en in Ned.-Indië, hetgeen in de naaste toekomst zal kunnen leiden tot een ge regeld luchtverkeer tusschen ons land en Oost-Indië. Het idéé had de instemming der ver gaderden en een afd. SchouWen-Duive- land werd opgericht met den burge meester van Zierikzee, als eere-voor- zitter, J. J. Cock, voorzitter, J. E. v. d. Broek, secretaris, en C. v. d. Vliet, pen ningmeester. De heeren L. Doeleman, J. Bongertman, V. M. Krepel, N. J. Visser, N- A. Berkhoudt (Br.'haven) en A. C. de Oude zullen het bestuur in versphil- lende onderdeelen bijstaan. Zonder nog op de komende gebeurte nissen vooruit te loopen, mogen we mis schien wel verklappen, dat binnenkort als de plannen slagen hier vlieg- demonstraties zullen worden gegeven. Binnenkort hopen we meer bizonder- heden te kunnen geven. Schrammen i en andere kwetsuren genezen da- j delijk zonder litteeken na te laten I met den pijnstillenden AKKER'* Kloosterbalsem RECHTZAKEN. Zondag 3 Mei te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, dr. Helder (Bev. van kerkeraad^leden). Kleine Kerk. ld ure, dr. Weeda. 's Avond» 6.30 ure, ds. de Leur. Ds. Waardenburg hoopt Zondag 10 Mei in de voormiddag-godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk: gelegenheid te geven tot Doops- bediening. Aangifte uiterlyk Vrijdag 8 Mei vóór 12 uur by Mej. CosterusMeelstraai B 58. Geref. Kerk. 10, ds. Wielenga (Avondmaal) en 6 ure, idem. Chr. GereL Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen (H. Av.), 2 Lees- dienst en 6 ure, ds. v. d. Molen (Dankz.) Evangelisatie Jeruêl II. 10 en 6.30 are, gewone dienst! Oud-Gerèf. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Boone van St.-Filipsland. naar Oetker s^Recept, gebakken met DrOeIker's Backin vervangt de Gist. 250 gr. boter f 0.70 ol marg. f 0.50 ■2 eetlepels suiker (50 gram) 0.021/» 6 eieren0.36 - 500 gram tarwebloem 0.16 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.07'|2 1 pakje Dr. Oetker's Vanille suiker0.05 '/e liter melk0.08 l citroen 0.05 een weinig rum 0-15 f 1.25 Bereiding: Nadat.de boter tot room geroerd is, worden onder aanhoudend roeren suiker, eieren, het met Backin vermengde meel en melk toegevoegdvervolgens mengt men de geraspte citroenschil, Vanillesuiker en rum door het deeg en beslaat het tot er zich blaasjes vormen. Bak nu In een heetgemaakt wafelijzer de wafelen op een matig vuur.Men lette erop het ijzer voor elk gebruik met een stukje spek in te smeren Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op'clk pakje<.als Eenige Importeurs E. Ostermann A Co., A'dami' vermeld' zijn. .Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratissreccptCnboekje toezenden bij de rechtbank te Tiel3 maanden ge vangenisstraf te moeten eischen. i AANBESTEDESUEN. BURGH. Bij de Woensdag j.l. gehouden .aanbesteding voor herbouw van den to nen was ingeschreven voor de massa door A. Prince té Haamstede, voor f12000 P. Romeijn ,te Burglï f ,11652 en firma Mosselman en Korteweg te Ooltgensplaat f 11610; voor perceel I (metselwerk) door A. v. d. Hoek te Renessë f 7160; perceel II (timmer- enschilderwerk) P. Romeijn voor f 3250; firma Mosselman en Kiorteweg f 3200; perceel III (smids- werk enz.) J. Verwëst te Burgh vpor f 1242. Het wérk is niet 'gegund. Door de landb.ver. Ons Voordeel" te Poortvliet werd Dinsdagavond aanbe steed de levering van 21000 k.g. chili- salpeter. Ingeschreven werd door het Centraal Bureau te R'dam, Vjoor f 14,20 en M. C. Corn^lisse te Tholen, voor f 14,29 de 100 k.g. Gegund aan den laag- sten inschrijver. Bij de Woensdag gehouden aanbe steding door de landbouwvereeniging „D. E. S." te Oostérland werd de levering van 68925 k.g. éhili opgedragen aan Cen traal Bureau, Rotterdam, voor f 14,17, 6240 k.g. geschoonde rtlais aan C. v. d. Berge te Sirjansland, f 12,15, alles 'per 100 k.g.; pl.m. 100 M3. grind, aan C. v. d. Berge te Sirjanslandl, f 3,45 per M3., Alles te leveren franco op voertuig. De landb.ver. „V. Z. O. S.v' te Zie rikzee heeft Woensdag aanbesteed de levering van- 36500 kilo Chilisalpeter a f 14,27 aan het Centraal Bureau ie R'dam. Baldadigheid gestraft. Twee. 19-jarige jóngens hadden to Am1 merzoden een touw over denopenbaren weg gespannen, teneinde voorbijgangers daarover te laten vallen. Hoewel hun baldadigheid geen ernstige jgeviölgen heeft gehad, mèende de officier wan justitie AJP'S BIÏTERKOEKJESPUDDlÜO KERKNIEUWS. 'Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Putten o.d. Veluwe (tóez.) Dr. J. D. de Lind van Wijngaarden te De Bilt. Te Va assen(Get d.), J. H. van Schuppen te Groot-Amnvers. Bedankt: Voor Rouveen, A. F. P. Pop te Nijkerk. Geref. Kerk. Aangenomen: Naar Grijipskerke (Z.), ean& J. ;Dijkstra te Warns (Fr.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1