B IJ VOEGSEL BUITENLAND. j Uit Stad en Provincie FEUILLETON. De sterkste Macht behoorende by de van Yr\jdag; 24 April 1925, no. 11226. De wonderen van Wembly. Men is bezig de laatste hand te leg gen aan de tweede editie van de British Empire Exhibition te Wembley, welke pp 9 Mei door den koning en de konin gin zal worden ^geopend. De officieele Britsche draadlooze dienst is opgetogen over deze nieuwe tentoonstelling, welke in ieder opzicht beter heet dan die van verleden jaar. Speciale aandacht is ge wijd aan de vermakelijkheden. Zoo zal in het stadion een demonstratie te zien zijn van de luchtverdediging van Londen. Ietwat anachronistisch zal de finale hier van worden gevormd door een voorstel- ling van den grooten brand van Londen in 1666. Er worden verder rennen met j Romeinsche zegewagens beloofd, die zelfs j den meest geblaseerden zullen behageo^ j verzekert de draadlooze. Taptoes met j fakkel- en zoeklicht worden verder den aanstaanden bezoeker beloofd. Veertig voet hooge kolommen zullen wijders ais vurige pilaren een zacht diffuus licht om zich heen verspreiden. Voorts lezen wij van verlichte zwanen en eenden, ja van een heele arke Noach's, mitsgaders ver lichte waterlelies, die op den vijver zul len terwijl op de grasvelden lichtende pingoeins, kikvorschen, reuzeslakken en andere fantastische dieren zullen spele meien. Vroolijk verlichte papegaaien en uilen zullen de boomen doen leven. Als of dit alles nog niet „mooi" genoeg was, zal een oude breedgetakte eikeboom in een vruchtboom met lichtende appeia worden herschapen. Onrechtmatig „trekken" van werk- loozensteun. Maandag heeft de politierechter van de Theems een man, genaamd Charles Gartner, tot 21 dagen dwangarbeid ver oordeeld, omdat zijn vrouw, met wie hij twee jaren geleden in het huwelijk trad, werkloozenuitkeering trok, niette- genstaande het feit dat hij zelf werk had. Gartner zelf verklaarde dat hij niet j wist dat zijn vrouw „trok"; mrs. Gartner verklaarde eveneens dat zij achter den rug van haar man om de werkloozenuit keering ontving, en dat zij meende, dat zij er recht op had omdat zij zegels had geplakt. De rechter noemde het van be gin tot eind schande en monsterachtig. Een ambtenaar van het departement van Arbeid, die als getuige werd ge hoord, verklaarde dat het feit dat een vrouw twee jaar gehuwd was geweest, haar niet uitsloot van werkeloozenuit- keering wanneer zij intusschen arbeid had verricht, waarvoor zegels gaplakt moes ten worden, doch wanneer zij sedert haar huwelijk dezen arbeid niet meer had verricht, kon zij geen aanspraak op uit- keering doen gelden. Hij deelde verder mede dat wanneer de registers w er dep nagegaan, ongetwijfeld zou blijken, dat vele gehuwde vrouwen uitkeering had den getrokken, terwijl haar mannen werkten. ZIERIKZEE. Woensdagavond verga derden op uitnoodiging van den heer J. E. van den Broek in. de sociëteit; .Con cordia" eenige personen, o.w. de burge meester, om te komen tot de oprichting van een afdeeling van een vereeniging voor gedemobiliseerden, ten doel heb bend hulp te verleenen aan de dragers van het mobilisatiekruis; een vereeniging dus voor onderling hulpbetoon. Men zou kunnen opmerken, dat de Staat, die de mannen bipriep toen gevaar dreigde, hiervoor zou moeten zorgen. Misschien ziet hierin een schijn van waarheid; de regeering heeft echter reeds veel gehol pen, maar bezit op het oogenblik geen gelden daarvoor. Bovendien wil de ver eeniging niets vragen van de regeering, omdat wellicht dan de te verstrekken gelden uit de belastingen zouden moeten worden gevonden. Men moet zelf trach ten een ver. te krijgen, die onderling een kapitaal bijeengaart om eventueel nood lijdenden onder de oud-gemobiliseerden te steunen. Deze vereeniging is geen belang van zekere richting of partij, evenmin is haar doel militaristisch; zij streeft een natio- naai doei na. In Noord- en Zuid-Holland en Utrecht bestaan reeds plaatselijke ge westelijke en provinciale oommissies. De minste contributie bedraagt 25 cent per jaar. terwijl zij, die tijdens de mobilisatie diensten hebben verricht, waardoor ook zij gerechtigd zijn het kruis te dragen, als donateur kunnen toetreden, zonder dat 2ij evenwel kans hebben, uit het bijeengebrachte fonds te zullen trekken. Tot oprichting van een plaatse- j lijk oomité werd besloten, en een voor- 1 loopige commissie benoemd, bestaande uit de heeren Lunshof en van den Broek, terwijl in de gewestelijke commissie voor- loopig zitting namen, onze burgemeester als voorz., dhr. J. E. v. d. Broek als secr.-penningm. en dhr. K. bij de Vate te Nieuwerkerk als bestuurslid. Getracht zal worden overal op de dor pen van ons eiland plaatselijke afdee- lingen van oud-gemobiliseerden op te richten. j Op aanschouwelijke wijze is bij de j firma A. C. de Mooij op 't Kraanplein alhier, de fabel van La Fontaine: „de krekel en de mier" voorgesteld, uit welke fabel de Raad van Arbeid de moraal put: Verzekeren is sparen voor den kwa- den dag! j Deze origineele reclame trekt de aan- dacht van velen en propageert: Sluit een vrijwil! ige ouderdomsverzekering! Op alie scholen hier is gisteren de fabel verteld en de beteekenis uiteen gezet. De plastische voorstelling van de fabel van den beroemden Fransehman, is vervaardigd door den kunstschilder Bokhorst te Deventer. Verschenen is een brochure, ge titeld f Wat wil het Ned. Jack London- verbond? Dit verbond heeft zich blij kens deze brochure tot taak gesteld tegen de wreedheden bij dressuur van dieren voor vermakelijkheden een krach- tigen strijd aan te binden. Voor een luttel bedrag kan men zich als lid opgeven, waardoor men een steentje bijdraagt tot de zedelijke ver heffing van ons volk, in 't bijzionder van onze jeugd. OUD-VOSSEMEER. Door den heer A. de Rijke is ontslag verzocht als lid van het Weezen-Armbestuur alhier, wegens zijne benoeming tot wethouder, welke betrekkingen niet vereenigbaar zijn. MIDDELBURG. Vrijdag j.l. hield de Algemeene Nederl. Politiebond een pro vinciale vergadering in 't „Schuttershof' alhier. Na opening door den voorzitter werden de notulen goedgekeurd. Ver volgens werd breedvoerig gediscussieerd over de eventueele pensioenstortingen, die van de politie-ambtenaren zullen worden gevraagd en werd met algemeene instem ming besloten aan het hoofdbestuur te verzoeken die handelwijze van verschil lende gemeenten tegen te gaan. Even eens werd besloten tot verbetering van de vrije geneeskundige hulp der politie ambtenaren, alsmede wat betreft hunne bewapening. Na behandeling van 't nieuw concept notulen werden tot afgevaardig den naar de algemeene vergadering te houden op 28 April a.s. te Amsterdam, gekozen de heeren Prins, rechercheur van politie, Vlissingen en dhr. Haring, inspecteur van politie, Zierikzee. Ten slotte is besloten de volgende provinciale aldaar. J. W. O., grondwerker te Scho ten, was, volgens de dagvaarding, bij het naderen van den auto van de Koningin plotseling tegen het publiek opgedron gen en had niet voldaan aan het bevel van den inspecteur van politie, om zich te verwijderen. Bekl. ontkende dat hem dit gelast was en noemde het rapport van den inspecteur onwaar. Daarin stond o.a., dat de beklaagden met eieren had den willen gooien. Het O.M. merkte op, dat een der betrokkenen een ei bij zich had. In het gedrang heeft men z.i. geen eieren bij zich. Geëischt werd tegen bekl. twee geldboeten van f 10 of tweemaal 10 dagen hechtenis. F. C. werd ten laste gelegd, bij het passeeren van den auto het woord „hon ger" te hebben geroepen en daardoor de orde te hebben verstoord. Hij bekende dit, maar merkte op, dat hij de orde niet verstoord had. Dit heeft, volgens hem, de inspecteur van politie gedaan, die hem op den nek zou gesprongen zïjn. Het O.M. eischte evenwfel 10 b. of 10 d. h. De verdediger vroeg resp. ont slag van rechtsvervolging en vrijspraak. De kantonrechter zal schriftelijk vonnis wijzen. De Rijkspostspaarbank opgelicht. Voor de Amsterdamsche rechtbank heeft terecht gestaan een 22r]arige kantoorbe diende bij de Posterijen te Lisse, die gelden van de Postspaarbank had toe- j geëigend door vervalsching van verschil- lende stukken en het maken van valsche handteekening. j Verschillende feiten werden gepleegd in Augustus 1924 en Januari 1925. De schuldige deelde mede, dat hij kennis had aan een zekeren V. K. Zij hadden geld noodig en toen heeft hij een plan opgemaakt. Dit komt neer op 't volgende: I Op een aanvraagformulier om in te leggen bij de Rijkspostspaarbank werd op een valschen naam een klein bedrag gestort. Het boekje ging naar Lisse en daar beschikte de schuldige als ambtenaar over de gegevens om gefingeerd geld te storten. Er moest echter naar 't stor tingskantoor gegaan worden om geld te innen. Die 'bedragen waren nooit hooger dan f100, omdat dit bedrag het hoogste is, dat rechtstreeks wordt terugbetaald. Zoo werden in het eind van September f2300» geïnd in kantoren in Zuid-Hol land. Toen is eenigen tijd het bedrijf ge staakt- In Januari is de knoeier weer be- gonnen, voornamelijk in Bussum, Hilver sum, Weesp, Amersfoort. Ook daar wer den spaarbankboekjes genomen met klei ne bedragen op gefingeerde namen en adressen. Later waren er in Lisse hoogere bedra gen bijgeboekt. Deze werden weer uit betaald in die plaatseij. Hierdoor werd een bedrag van f2400 geïnd. De schuldige bekende de oplichtingen. Van het geld is weinig terecht gekomen. Te Zutphen was nog f800 in bezit eener vrouw. Ook zijn spaarbankboekjes uit het water gehaald. Tegen den schuldige werd 8 maanden gevangenisstraf geëischt. Uitspraak 30 April. ONDERWIJS. Aan de Rijkskweekschool voor vroed vrouwen is geslaagd voor het examen van vroedvrouw, mejuffrouw W. G. v. d. Hoeven, geboren te Zierikzee. PREDIKBEURTEN» Zondag 26 April. Earkwarve. 2 ure, ds. de Leur. Ssrooskerks. 5.30 ure, ds. Japeken. Bargb. 9.30 v. d. mannen en 2 ure v. d. vrouwen, ds. Boogaard in de consistorie. RanesM. Geen dienst. Noordwells, 2 ure, ds. Boogaard. Haamstede. 9.30, ds. Japchen en 2 ure, geen dienst. Geref. Kerk'. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, LeeBkerk. Blkerzee. 2 ure, ds. v. Griethujjsen. Geref- Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. v. Tol. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. E. Brosman van Velp. Zonnemalre, 9.30 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 9.80 en 2 ure, ds. Hoek. Noordgonwa. 9.30 ure, ds. r. Grietkuijsen (Doopsbediening). Drctschor. 9.30 ure, ds. v. d« Griend. t Onwerkerk. 2 are, dr. Helder. Nleawerkerk. 9.30, geen dienst en 2 ure» ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 9.80, 2 en 5.80 ure, Leesdienst. Geref. Gem. 9, 2 en 5.30 ure, ds. Hofman van Krabbendgke. Oosterland. 9 30 dr. Weeda en 2 ure» geen dienst. Geref. Kerk. 9.30, ds. Brsmmer» 2 en 5 30 are, Leesdienst. Geref. Gem. 9.80» 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Slr|ansland. 2 ure, dr. Weeda (Orgelcoll.) Brnlnlsse. 9.30 en 2 ure, ds. Waarden- burg. Geref Kerk. 9.30, Leeskerk en 5 ure, ds. Bremmer. Geref. Gem. 9 30, ds. Hofman van Krabbendgke (Bev. ds. Vreugdenkil), 2 en 5.30 ure, ds. Vreugdenhil (Intrede). Oud- Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A<-J.-Polder. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, j ds. Lankhout van Gaastmeer. St.-Plllpsland. 9.30 en 2.30 ure, ds. Van j Doorn. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.80 ure, de keer Arendse uit Veenendaal. Tbolen. 9.30, ds. Oskam en 2 ure, ds- Datema (Collecte kerkgebouw). Goref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Aller van Oegstgeest. Geref. Gem. 9.30, ds. Verkage van Middel- borg, 2 idem (Doopsbed.) en 6 ure, idem. i St.-Masrtoasdljk. 9.30, ds Moerman (Bed. H. Av.) en 2 ure, Leesdienst (Nabetr.) Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Ood-Vossemeer. 9.30, ds. Datema en 2 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 9 30 en 2, ds Le Cointre van Bergen-op-Zoom; 5.30 ure, Lees dienst- Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Poortvliet. 9.80, ds. Versokoor (H. Av.) en 2 ure, idem* Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Scborpenioie, 9.S0, ds. Keller (Bed H. A.) en 2 ure, idem. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Stavenloso. 9.30, ds. Moerman en 2 ure. Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-Anaaland. 9.30 Leeskerk en 5.30 ure, ds. Oskam. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. land een vliegtuig uitgezonden om hen met bommen te bestrooien. Volgens uit Belgrado. (Ontvangen be richten zou in Bulgarije de militaire partij de baas zijn en zelfs den koning hebben geïnterneerd. De toestand zou ernstig zijn volgens verhalen van vluchtelingen, die over de grenzen komen. Rome, de stad der Zeven Heuvelen, herdacht Woensdag het feit, dat het 2878 jaar geleden werd gesticht. Het Engelsche ministerie van Bln- nenlandsche Zaken heeft de misdrijven- statistiek over het jaar 1923 gepubliceerd, waaruit blijkt, dat het aantal misdaden in het algemeen vermindert, het aantal verduisteringen aanmerkelijk vermeerdert De Belgische katholieken hebben verklaard in Vanderveide's voorstellen geen basis voor een gemeenschappelijk regeeringsprogramma te kunnen vinden. De Fransche Kamer heeft Herriot tot voorzitter LANDBOUW EN VEETEELT. VAN EMNBl MN m deior J- M. 18 Eens op een morgen stond Révardine vroeg op onweerstaanbaar gedreven naar buiten, waar gouden morgenlicht was en blanke dauw. Even sloop ze in de muziekkamer, juist toen de groote staan de klok in de vestibule vijf sloeg. Ze wilde haar warme doek haien, welke ze den vorigen dag, toen Betty er was, daar had laten liggen. Hevig schrok ze, toen ze daar Gijsbert vond, de armen gesteund op de met muziekbladen be dekte tafel, het gelaat in de handen verborgen. Ze wilde stil weer teruggaan, maar hij beurde het hoofd op en keek haar aan. Ze kon een zachte kreet niet weer houden, zoo bleek was zijn gelaat, zoo vreemd stonden zijn oogen. „Gijsbert, Gijsbert, wat is er?'r Ze ver gat alles in haar angst om hem, en met vlugge stappen naar hem heen ijlend, greep ze zijn arm. „Gijsbert, wat is het, dat er hapert? Je bent ongelukkig, ik heb het allang gemerkt. Hij sprong op, schuddend haar hand Nederl. paarden te Milaan. Veertien zware paarden, alle in Ne derland geboren, zijn door 't Stamboek vergadering te Zierikzee te houden. Na Trekpaard ingezonden op de aan de Jaar- rondvraag werd daarna de vergadering door den voorzitter gesloten. RECHTZAKEN» De kindermoord to Losser. Het O.M. bij de rechtbank te Almelo eischte tegen Ter L. en zijn stiefdochter M. M., beiden te Losser, verdacht van kinderdoodslag, resp. zes en vier maan den gevangenisstraf. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Rolletje to Heemstede. Voor het kantongerecht te Haarlem stonden terecht J. W. C. en F. C., die schuldig waren aan overtreding van de bepalingen der politieverordeningen te Heemstede,, tijdens het bezoek van de Koningin aan de bloemententoonstelling van zijn arm. Een donkerrood vlamde plots over heel zijn gezicht, de oogen gloeiden, dreigden. „Ik ongelukkig, is je brein nu ook al ziek? Ik was met mijn composities bezig en jij komt me daarin storen. Wat in hemelsnaam drijft je zoo vroeg uit je bed; wil je graag nog zieker worden door die krachttoeren, nog meer mede lijden kunnen genieten V3n je vriendin?" Een doorwaakte nacht van pijnigende gedachten, overspanning en drift brach ten hem ertoe om zich bloot te geven. Zijn woorden en vooral de toon, waar op hij het laatste woord uitsprak, waren als een bliksemstraal in het duister van Réve's vermoedens. „Gijsbert, spreek zoo niet tegen me' stamelde ze, „mijn vriendin, Betty, zij is Opeens klemde ze de klamme handen stijf in elkaar, haar donkere diepe oogen keken strak als van een gehypnotiseerde in de zijne. „Je houdt van Betty'zei ze toen lang zaam, als in zichzelf, „je hebt Betty lief en niet Léonie, dat is het dus van al die maanden' Hij deinsde terug, alsof ze hem slagen had; al het bloed vloeide terug uit zijn gezicht, tol hij bleek was een doode. Toen hij sprak was zjjn stem onherkenbaar. beurs te Milaan verbonden zoötechnische tentoonstelling. Hieraan was verbonden een afdeeling van buitenlandsché inzen dingen, waarin de Nederlandsche paar den met de Belgen moesten concurree- ren; zij behaalden in de 6 rubrieken 5 eerste en 4 tweede prijzen; tengevolge van een licht ongeval zijn niet alle 6 eerste prijzen aan Nederlandsche paar den toegekend. Opvallend was de groote verwondering, dat men in Nederland een dergelijk paard fokt; tot nu toe was dit hier zoo goed als onbekend. Als blijk van de Waarden, welke men den Nederlandschen paarden toekende, moge dienen, dat voor één der paarden de som van één millioen Lire, d. i. f 110.000 werd gbbloden. De eigenaar meende hem echter voor zijn fokkerij niet te kunnen missen. „Hoe durf je, hoe durf je? Wat zou je dat graag willen, dat ik deed, wat mijn vader gedaan heeft, zich verlagen! Wat zou het je een genot zijn, niet waar, als ik mijn verloofde verried voor... Dan zouden we gelijk staan, is het niet? Ga weg, ga weg jij! Is het niet genoeg, dat je altijd met je martelaarsgezicht ons aller leven bederven hebt? Dus der gelijke gedachten broeien achter je lij delijke stilzwijgendheid, dergelijke wen- schen? Maar nu is de maat vol. Jij bent de schuld, dat Adolf zoo zelden hier komt en me, als hij er is, door zijn hou ding schijnt te beschuldigen; zou het je nog grooter voldoening wezen als ik van mijn bruid vervreemdde? Je bent de booze geest van Hunenstein'. Opeens voelde Réve zich woest opzij gestoolen en zag ze hem als een ainne- looze de deur uitsneilen, weg, naar zijn kamer. Daar stond ze, de zwakke, geleund tegen de eikenhouten muurbetimmeringP met gesloten oogen en steunende borst „O, God, neen," Gijsbert, Adolf, neen, de booze geest van Hunenstein, de schandvlek der familie, o, God, neen, dat niet.' Plots kromp ze ineen, een deur viel dicht met doffen slag; het deed haar schier lichamelijke pijn voelen, alsof die déur haar van het leven uitsloot en on- William Thorne, die ter dood ver oordeeld was wegens moord op Eisie Cameron, is, niettegenstaande de tegen strijdige verklaringen der deskundigen omtrent de doodsoorzaak van het slacht offer. opgehangen. Naar Reuter uit Douglas, in den staat Arizona, meldt, heeft in de plaats Cananea, in den staat Sonora (Mexico), een geweldige brand gewoed. Het groot ste gedeelte van de stad is in vlammen opgegaan. Ongeveer 2000 menschen zijn dakloos De stoffelijke schade is uit den aard der zaak groot; echter is het ver lies van menschenlevens beperkt geble ven tot vier. Naar de Roel verneemt, heerscht er te Odessa thans een ware zelfmoord epidemie (iets dergelijks als eenige jaren geleden te St.-Petersburg werd gecon stateerd). Verschillende jongelui vooral uit betere kringen, hebben den laatsten tijd een eind aan hun leven gemaakt. De oorzaak hiervan zou gelegen zijn in de huidige „moreele levensomstandighe den". Daar de inboorlingen op de eilan den bij de kust van Britsch Guinea in op- stand zijn gekomen, is er van het vaste- De Fransche regeering, heeft Moelei Hafid, den ex-sultan van Marokko, een pensioen verleend- en hem vergund zich in Frankrijk te vestigen. Het Engelsche koningspaar komt Zatendag van zijn reis naar de Middel- landsche Zee, te Londen terug. Het departement van handel en verkeer te Washington deelt mede, dat gedurende het afgeloopen jaar meer dan 25.000 personen, o.w. 10,000 kinderen, in de Vereenigde Staten, tengevolge van verkeersongevallen om het leven geko men zijn. Voorts werden er 700.000 per sonen gewond, terwijl vOor 500 millioen dollar schade werd aangericht. In het geruchtmakend Tsjeka-pro- ees, tegen 16 leden der comm. moord- organisatie, is te Leipzig vonnis gewe zen. De 3 hoofdschuldigen werden ter dood veroordeeld; de overigen kregen tuchthuisstraffen van 3 tot 15 jaar. YlffiMIILLlNDE BERECHTEN." Vervalsching van pestwissels. Den laat sten tijd zijn in verschillende plaatsen van ons land aan postkantoren, postwis sels ter uitbetaling aangeboden, die la ter vervalscht bleken te zijn. Dank zij de oplettendheid van een ambtenares aan een bijkantoor te 's-Gravenhage is men er in geslaagd, de hand te leggen op één der personen, die zich aan deze ver- valschingen heeft schuldig gemaakt. Voor de politie heeft hij reeds een bekentenis dienaangaande afgelegd. Bedoelde per soon. die 32-jarige zeeman, J. J. van R., zonder vaste woonplaats, vervoegde zich aan het loket van bovengemeld bij kantoor, waar hij ter uitbetaling aan bood, een postwissel ten bedrage oogen- schijnlijk van f 18. De ambtenares, die den postwissel in ontvangst nam, be merkte, dat deze vervalscht was, door dien het bedrag was vergroot, en ging onmiddellijk naar haar chef om dezen haar bevinding mede te deelen. Dit trok de aandacht van v. R., die de plaat poet ste.* Een der ambtenaren snelde den man na en slaagde erin, hem staande te hou den en hem, met behulp van eenige voorbijgangers, naar het kantoor terug te voeren. Inmiddels was de politie ge waarschuwd en deze bracht v. R. over naar het hoofddommissariaat, waar de man in den loop van het verhoor, be kende dat hij zich in verschillende plaat sen van ons land aan vervalsching van postwissels heeft schuldig gemaakt. Vreemde passagier. In Noord-Brabant en Limburg zwerft een sinjeur rond, die er een eigenaardige opliehtingstruc op na houdt. Zoo bestelde hij te Helmond een auto, die hem met spoed naar Am sterdam moest rijden. De hoofdstad was nog niet bereikt, toen de chauffeur ont dekte, dat zijn passagier spoorloos ver dwenen was. Te Sittard paste dit heer schap dezelfde truc toe, om zoodoende gratis mee te rijden. Ook daar kwam de bestuurder tot de ontdekking, dat zijn reisgenoot, een net gekleed heer, de plaat gepoetst had. Vooraf was men het eens geworden over de vervoerkosten, maar meneer had wel gezorgd niet meteen te betalen. Onbewaakte overweg. Toen de koop man van I. uit Enspijk, den onbewaakten overweg aan het Laageinde bij Gel der- verbiddellijk verjoeg naar de ijzige stilte van den dood. Steeds kreunend snelde ze weg, door gang en vestibule naar buiten; niemand was daar nog, alles stil, slechts het ge klater der fonteinen, het bruischen van de waterval, het gekir der zich in het reine water wasschende duiven, het droos merig geloei van het vee in de weiden Ze hoorde het niet, ze zag niet het vre dig schoone van 't rozig getinte park, van de wollig witte schaapwolkjes aan den hemel. Ze rook niet de zoete geur ,van heliotrope en geranium, ze ijlde weg, als ware alle lichamelijke zwakte ge weken voor die groote zielesmart. Steeds sneller tot aan de Hunenkolk, die daar lag, donkerglanzend, als een tooverspiegel in smaragden lijst. Ze ver trapte de diepblauwe gentianen, zonder ze te zien. Daar stond ze, op het fluweel-mossig gras, hijgend, trillend als een afgestor ven blad, dat door den wind wordt weg gerukt van den tak, waaraan het groeide. Hoe koel en zacht leek het stille wa ter. Wat schoone wereld scheen het daar beneden, dat wemelende groen en blauw. Nog enkele wankelende stappen en ze was er, maar een plotselinge flauwte deed haar vallen, voorover met de ar men en de lange gouden vlechten in den kolk, het gelaat op het vochtige mos. Het vredige water vormde kringen, alsof het rimpels trok over de ellende en strijd van het arme menschenleven, dat zijn koele rust verstoren kwam. Het werd weer stil om de Hunenkolk. Een knabbelend eekhoorntje kwam na derbij en richtte zich op de achterpootjes, om te zien wat daar lag, toen vluchtte het heen, met lange, lenige sprongen. En de kleine vogels, welke zich 's mor gens kwamen baden in het heldere wa ter, vluchtten mede. Enkele minuten later kwam een jonge man zacht neuriënt aangestapt. Hij was blootshoofds, een botaniseertrommel hing onder zijn arm. Het was Walter Berg man, die heel vroeg was opgestaan om zijn geliefde plantkunde te beoefenen. Onder het loopen haalde hij een smake lijke boterham uit zijn jaszak, door juf frouw Zee daarin gestopt den vorigen avond, en beet er met graagte in. Maar plots bleven de brokken hem in zijn keel steken, toen hij de stille ge daante aan den zoom van het water zag. Groote God, juffrouw Hunenstein, mompelde hij, en snel als de gedachte was hij bij haar. Voorzichtig tilde hij Révarde op en legde haar neer op een droger plekje, waarna hij bleek van schrik zijn zakdoek nat maakto en haar slapen bette. (W\Wdt vervolgd.}

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 5