Zierikzeesche Colbert-Costumes Kunsttanden. Goedkoop prima Dr. C. E. LIESKER, eerste BLAD. Door te late inzending MankwëtT mimmu. - regenjassen. ABONNEMENT i Vrijdag 24 «pril 1925 In betere qualiteitsn zijo wij bijzoodsr gesorteerd. f25,75, f28, f32, f36, f42, f47, f52 en hooger. E. HOLTY-APPELS. Algemeen Overzicht. VIcitjiBaaï BINNENLAND. Mond- en Tandarts, Een suiksrispal TROOST's AROMA Uit Stad en Provinoie. Schoonmaak 0NDEBwm frtf* per 8 maanden f 1,50, franco per post f 1,80, Voor hot buitenland por jaar f 10,—. Afzonderlijke uo.ian.cr6 5 cent. Verschijnt Maandag. Woensdag «a Vrijdag. Nieuwsbode ZIERIKZEESCHE COIIRAMT 81ste JAAKÖANG. - No. 11226. ZIEKIKZEESCHE COURANT. 1)f 4 K L0(IZE J; U!tj,.Rl(ll.,, Mi j, MSTEKi ADVERTENTIËN van 1—8 rogols 60 ots. van t regoli on daarbovon 20 ots. per regel. Reclames 60 ots. p. regel. BU oontraot belangrijke korting. Inzonding op den dag van uit gave vóór 11 ore. Dit nummer bestaat alt 2 bladen. moesten eenige advertentiën tot een vol gend nummer blijven liggen. DE DIRECTEUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat op 22 April 1925 bij hen is ingekomen, een verzoekschrift van ALLEGONDA MARIA VAN BEZOOIJEN, weduwe van Johannes Leonardos Strooband, van beroep kofflehuis- houdster, wonende te Zierikzee, om vergun ning tot verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de navolgende localiteit: Het beneden- voorlokaal van het perceel, kadastraal bekend gemeente Zierikzee, sectie A, no. 2014, plaat selijk gemerkt wpk A, no. 32, en gelegen aan de Lange Nobelstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen Zierikzee, den 22 April 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. F. NAEREBOUT, l.°-Secretaris. Wij brengen hierin eén sor teering allernieuwste, moderne modellen, in niets van maat werk te onderscheiden, tegen zeer voordeelige prijzen. PRIJZEN: Komt ii eens psssen, 'i loont de moeite. Ga naar Kieuwstraat D 286 - Zlerlkaee, naast Magazijn Gebr. LOKKER. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor te Zierik zee brengt ter kennis van belangheb benden, dat met ingang van 25 April door de postconducteurs van tram I, Burgh—Steenbergen (5.03 v.m.) de hang- bus aan de halte LcDperseapelle zal wor den gelicht. De 2e lichting geschiedt te 1 n.m. door den besteller van Duivendijke. De heksenketel in Zuid-Oost Europa, den Balkan, hééft weer eens overgekookt, hoewel op andere wijze, dan de wereld in de laatste jaren gewoon was. - In Bulgarije zijn den allerlaatsten tijd troebelen voorgekomen, die hun hoogte punt bereikten in den aanslag in de kathedraal te Sofia, de hoofdstad van koning Boris, waar, behalve een aantal vrouwen en kinderen, ook enkele regee- ringspefsonen het slachtoffer werden van een blomaanslag. Van de zijde der Bulgaarsche regeering wordt verklaard, dat ze in het bézit zou zijn van de onwederleghare bewijzen, dat de heeren uit Moskou hierin de hand heb ben gehad. Natuurlijk wordt van de zijde der Sovjet-regeering alle medeplich tigheid aan de gebeurtenissen in Bulgarije ontkend; deze wil het steeds doen voor komen alsof zij aan de communistische internationale actie volkomen onschul dig is. Opmerkelijk echter is in dit verband, dat in Bulgarije dezelfde methoden zijn toegepast als indertijd het geval is ge weest bij de revolutionaire beweging in Re val. Dit wijst er op, dat de voorbereiding van 'beide revolutionaire bewegingen door dezelfde menschen is uitgedacht en dat de actie uit hetzelfde hoofdkwartier wordt geleid. De pogingen om revolutie te verwekken zijn echter mislukt en met straffe hand wordt tegen de daders van den aanslag en hun helpers opgetreden. De Bulgaarsche regeering heeft, met 't oog op de onderdrukking van den op stand, aan den Gezantenraad verzocht, wij ziging te willen brengen in de militaire voorwaarden van 't Vredesverdrag1, n.l. tot uitbreiding van het leger, omdat naar hare meening, dit te klein is, om met doch succes de revolutiepogingen te kunnen tegen gaan. De regeering van prof. Zankov zal er echter rekening mede hebben te houden, dat met troepen wel een revolutionaire beweging kan worden onderdrukt, maar dat allereerst aan de orde is, de oorzaken der algemeene ontevredenheid weg te nemen. Het Fransche kablnet-Painlevé heeft in de Kamer de gewenschte meerderheid voor de motie van vertrouwen gekregen, maar daarom staat het nog niet sterk in de politieke branding. De Kamerzitting van Woensdag was zeer rumoerig en de voorlezing der re- geeringsverklaring wérd door de oppo sitie bijna onmogelijk gemaakt. De felheid van den aanval vond vooral in de opneming in hét ministerie van Caillaux haar oorzaak, doch de andere ministers, Painlevé en Briand, die zich vroeger niet gunstig t. o. v. Caillaux had den uitgelaten, verdedigden nu het optre den van den gewezen banneling. De toekomst zal moeten leeren in hoe verre deze, zonder twijfel bekwame, financier er in zal slagen door zijn finan- ciëele plannen den tegen hem ontketenden storm te doen bedaren. De verklaringen der regeering over de buitenlandsche politiek, die dezelfde zal zijn als onder Herriot en waarbij men zal blijven vasthouden aan veiligheid, ar bitrage, ontwapening, Volkenbond en plan-Dawes, als die over het financiëele vraagstuk, waaromtrent allerlei toezeg gingen, zij het dan ook vage, zijn ge daan, vonden instemming bij de linker partijen. Zondag worden in ftuitschlancl de ver kiezingen gehouden voor den Rijkspre sident, een gebeurtenis, waarvan het re sultaat niemand der vastelandbewoners onverschillig kan zijn. Het gaat thans na de eerste verkiezing, om twee personen, n.l. ex-kanselier Marx en maarschalk Hindenburg; de communis tische candidaat Thalmann heeft geen kans. De laatste weken is in Duitschland een krachtige propaganda gevoerd voor den 78->jarigen Hindenburg om hem op den presidentszetel te krijgen, omringd van en beïnvloed door diplomaten uit de oude school, welke vandaag of morgen de we reld in de ellende kunnen storten, zoo- dra zij daartoe de kans schoon zien. Hoewel het gevaarlijk is zich aan voor spellingen te wagen, kennende de grillig heid der stembusuitslagen, zoo gelooven wij toch niet, dat de grijze Hinden burg tot den Duitschen presidentszetel zal geroepen worden. Zijn kansen worden met den dag kleiner omdat 't buitenland geen vertrouwen stelt in een Duitsche republiek, geregeerd door een monar chistisch generaal. £®s-al« Kamer. De Eerste Kamer is in openbare ver gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 28 dezer, des avonds half negen- Da Kamerverkiezingen. In het blad van Maandag j.l. hébben we mededeeling gedaan van een candi- datenlijst van den Plattelandersbond, die voor hel geheele land zou gelden. Eerst is al gebleken, dat eenige personen niets van hun candidaatstelting afwisten en er ook niet van willen weten. Nu blijken ook niet alle afdeelingen met de ge stelde candidaten accoord te gaan. Ten minste de afdeelingen Groningen en Drente van den Plattelandersbond hebben na gehouden referendum de volgende candidatenlijst voor de Tweede Kamer verkiezing samengesteld: 1. R. F. de Boer te Siddeburen, lid van de Tweede Kamer; 2. H. Klinge te Peest; 3. E. Sol te Zuidwolde; 4. J. R. Boerma te Mun tendam; 5. H. C. Krol, burgemeester van Koudum; 6. F. Veldman te Hekkum; 7. B. Schoenmaker te Wijk-bij-Duurstede; 8. W. Bulk te Alkmaar; 9. A. I. van Langeraad te Ouwerkerk; 10. J. W. Din- gemans te Rossum; 11. A. M. van Dor sen te Hellevoetsluis; 12. C. D. Kaas- kooper te Oosthuizen; 13. C. de Vries te Ubbena; 14. M. Kamphuis te Almelo. WJjz'gïng van de Kieswet. De heer Dresselhuys c.s. heeft bij de Tweede Kamer een initiatief-voorstel tot wijziging van de Kieswet ingediend. Het stelsel in het aangeboden wets voorstel uitgewerkt, vcdeelt het land in even veel kiesdistricten als er zetels te bezetten zijn. (Het bepaalt zich hoofd zakelijk tot de verkiezingen voor de Tweede Kamer). Iedere partij heeft in elk district één candidaat te stellen, die in niet meer dan 5 aaneengrenzende dis tricten gesteld mag worden. De opgaven van candidaten van het geheele land kun nen door een partij met elkaar worden veibbnden. De stemming in een district geschiedt alleen over de candidaten in dat district gesteld. De uitslag wordt in eigenlijken zin juist 'bepaald als thans. De Weeldewet en de auto's. Aan de Tweede Kamer heeft de Kon. Ned. Automobiel-Club een adres gezon den naar aanleiding van het wetsont werp tot aanvulling der Zegelwet 1917 enz., waarbij onder meer wórdt voor gesteld een recht van 5 o/o te heffen van den koopprijs van automobielen. Naar de meening van requestrante is een nieuwe belasting onbillijk te achten, daar de bestaande lasten, aan welke hou ders van automobielen onderworpen zijn, reeds tot het uiterste opgevoerd zijn. In de eerste plaats legt de Personeele Belasting den houders van automobielen een last op, welke de grenzen van re delijkheid'overschrijdt. Bovendien is door de Tariefwet hetinvoerrecht van auto mobielen uitzonderlijk van 5 o/o op 12 o/o gebracht. Behalve deze drukkende be palingen is nog een weggeld-belasting!, uitsluitend op te brengen door houders van motorrijtuigen, in uitzicht gesteld. Naast de bovengenoemde belastingen gaat thans de invoering van eén weelde-betas- ling op automobielen niet alleen de per ken van redelijke belasting te buiten, doch mist zij bovendien grootendeels haar bestaansrecht, daar het gebruik van een automobiel heden ten dage ais regel ge schiedt tot zaken-doeleinden en slechts bij uitzondering uit het uitsluitend oog punt van weelde. Requestrante verzoekt dan ook het desbetreffende wetsontwerp tot aanvulling der Zegelwet 1917 enz., te verwerpen. zal op Woensdag 29 April a.s. spreek uur houden yoor Tandheelkunde te Haamstede, iu 't Pension Zee, Bosch en Duin, ran 9,80—1,80, en Donder dag 80 April a.s. te Zierikzee, Tan 10—4 unr, ten hnlze Tan I. HAGE, Heubelhandel, Appelmarkt 865. Ken rede van Min. CoMjn. Op de te Utrecht gehouden deputaten- vergadering der A.-R. Partij heeft de minister van financiën, de heer H- Colijn, een rede gehouden, over: Ijte bewaring van het Pand, waarin hij t. o. v. onze financiën o. a. opmerkte, dat de begrooting voor 1925 sluit, maarop een te hoog-peil van uitgaven. Die uitgaven moeten om laag. Dat kan alleen komen als resultaat van langen en vermoeiende n strijd. Men meent, dat het altijd ergens elders moet worden gezocht dan waar men het ge zocht heeft. Alles in aanmerking geno men is het resultaat van den arbteid, die tot nu toe verricht is, niet onbevredigend. Maar we zijn er nog niet. Voor het ko mende bégrootingsjaar 1926 niet. Voor het komende bégrootingsjaar 1926 zullen de uitgaven zelfs, in plaats van omlaag te gaan, vooral tengevolge van uitgaven voor de sociale verzekeringen, nog een 25 millioen hooger zijn dan in 1925. En hieraan vooral houdt spr. èn persoonlijk èn als eerste vertegenwoordiger der A.-R. partij vast: er korne geen periode meer van tekorten! Hoe gaat het nu straks als de stembus gesloten is? Het is duidelijk, dat er geen 51 anti-revolutionairen afge vaardigd zullen worden en er dus ook geen A.-R. kabinet zal worden gevormd. Wat zal ér dan gebeuren zoo de drie groepen ter rechterzijde gezamenlijk Lo ven de 50 uitkomen? I Hierop een antwoord te geven is thans ondoenlijk. Onze Kamerclub, zegt spr., zal dan een beslissing hebben te nemen in velband met den toestand, zooals die zich dén zal voordoen. Saamwerking der drie rechtsche groepen blijft spr. zoo na als voor het meest in 's lands belang achten. Spr. zegt het óók met het oog op de naar allen schijn aanwezige onmo gelijkheid om op eenigerlei andere wijze een Kabinet saam te stellen, dat op een parlementaire meerderheid steunt. Spr. gelooft voorshands niet aan een samen werking van R.-K., V.-D. en S. D. A. P. Meer dan ooit is spr. overtuigd, dat der lijden nood noopt tot de uiterste krachts inspanning om de positie als A.-R. Partij te handhaven. Wél is spr. bereid toe te geven, dat er reden is om te overwegen of er niet sommige vraagstukken zijn van algemeene nationale beteekenis, voor welker oplos sing een breedere basis wenschelijk is, dan die welke saamvalt met de grens scheiding tusschen rechts en links. op een ban koffie maakt drza tot de heerlijkste Mocea. Probeer ze eène. PREDIKBEURTEN. Zondag 26 April te Zierikaee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. v. d. Linden. Kleine Kerk. 10 ure, dr. Helder. 's Avonds 6.30 ure, ds. v. d. Griend. Luth. Kerk. 10 ur<% dr; v. d. Meulen van Bergen-op-Zoom# Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen (Voorber. H. Av.), 2 Preeklezen en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie JeruSl II. 10 en 6.30 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gein. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Dinsdagavond 7 ure, de heer Ariessen van Veenendaal. ZIERIKZEE. Te Amsterdam is onlangs opgericht de „Nederl. Vereeniging voor hulp aan zieken van geest'', welke ver eeniging voornemens is mettertijd door geheel ons land plaatselijke afdeelingen te vormen. De directie der Insulaire Hypotheek bank deelt ons mede, dat hare Pandbrie ven thans ook geplaatst zijn op de lijst van Fondsen, welke in aanmerking ko men voor de beleggingen van het Kroon domein. ST.-PHIL1PSLAND. Dinsdagmorgen 21 April vergaderde alhier de gemeente raad, onder voorzitterschap van den bur gemeester. Alie leden waren aanwezig. Vastgesteld wordt een verordening, in zake voorschriften voor het vervoer van reizigers tegen vergpeding, volgens het ontwerp van den Commissaris der Konin gin in Zeeland. Artikel drie van 'dit ont werp wordt echter niet opgenomen. Ver volgens is aan de orde het verzoek van den heer M. C. Blankert, om hem met ingang van 9 Juni a.s. eervol ontslag te verleenen ais hoofd der school in de kom der gemeente, wegens benoeming te Waardenburg. Dit ontslag wordt met algemeene stemmen verleend. Tot tijde lijk hoofd der school no. 1 wordt be noemd de heer A. J. 'de Ru'ter, die met ingang van 16 Mei a.s. in dienst zou treden als onderwijzer met verplichte hoofdacte. Daarna volgt de bespreking, over de aansluiting van de verschillende gemeentegebouwen bij de Waterleiding. Na een zeer uitvoerige discussie wordt besloten eerst opgave te vragen Van de kosten daaraan verbonden. Mochten die kosten vcor de gemeente, volgens het cordeel van B en W. te hoog zijn, dan zal daarvan eerst kennis worden ge geven aan den gemeenteraad, om te la ten bepalen of die het crediet voor den aanleg toestaat. Vastgesteld wordt verder een wijzi ging der begrooting voor 1924. Tot leden van de commissie no. 1 tot wering van schoolverzuim worden benoemd de hoe ren J. J. van Nieuwenhuizen, C. van Bendegom en J P. Roozemond, en tot leden voor de oommissie no. 2 de heeren L. C. Boudeling, C. van Strien en C. Ketel. Daarna sluiting. verzonden afdrukken van de statuten be treffende de Vereen, tot stichting en in standhouding van een school met den Bijbel, gevestigd te Brouwershaven. bezorgt menige vrouw ruwe en roode werkhanden. Deze worden echter weer spoedig gaaf, zaoht en blank door Purol. POST EN TELEGRAPHIE. RECHTZAKEN. i Vrijgesproken. De Haagsche rechtbank heeft vrijge sproken den 26-jarigen Scheveningscnen visscher, tegen wien het O.M:. 5 jaar ge vangenisstraf had gevorderd wegens dief stal met geweldpleging, den dood ten gevolge hebbende, gepleegd in den Kerst nacht 1918 op den 69-jarigen G. van den Oever in de Nieuwe Laantjes te Sche- veningen. Het Bossche familiedrama Het O.M- bij de Bossche rechtbanlk eischte tegen den echtgenoot van de vrouw, die voor eenigen tijd haar twee jonge kinderen ophing en zelf in het water sprong, vier jaar gevangenisstraf wegens zedenmisdrijven met aan zijne zorgen toevertrouwde minderjarige kin deren en drie jaar gevangenisstraf we gens veelvuldige diefstallen van tin en lood bij zijn patroon, de firma Grasso. Tegen den opkooper van het gestolene werd twee jaar en zes maanden geëischt. Er was enorme belangstelling op de publieke tribune. Tot tijdelijk onderwijzer aan de- bij zondere school te Zierikzee is benoemd de heer C. L. die Wilde te Zonnemaire. Met cle Staatscrt. van 21 April zijn Dinsdag heeft op alle kantoren een opneming plaats gehad van het aantal uitgaande interlocaie telefoongesprekken die 1, 2 of 3 minuten geduurd hebben, boven 3 tot 6, boven 6 tot 9, boven 9 tot 12 minuten enz. -A en tfe yi/ e&n ccfï& faËB-' -ï??-' S er&r? ^uddtmg tlan.fèfTic W Ji.vxw tTtreSL& MJ.P! getelcL PUODIHGFABRIEH A.J. PoiAn-OpomNGEN A.J.P.-S KOM A-PUD DING SMAAKT ALS ROOM LANDBOUW EN VEETEELT. Vergadering van de Stierenhouders - vereeniging „Algemeen Belang" té Zonnemaire, gehouden op Dinsdag avond, in het café Boot. Aanwezig, 'behalve het bestuur, 16 leden. De heer N. A. Deïst brengt verslag uit van den stier Nico-Vaan III. Deze was volgens de aankoopcommissie wel den geschiksten, daar die van den heer Noord zij naar hunne meening wat grof, voor zijn leeftijd te klein en te hoog in prijs was, terwijl nog een derde stier, wel is waar, een goeden, te weinig gegevens omtrent afstamming békend was. Beslo ten werd met algemeene stemmen den stier Nico-Vaan III aan te koopen voor f600. Uit het verslag der aankoop-com missie bleek, dat er totaal onkosten wa ren gemaakt van f 671, daarin begrepen aangekochten stier, reiskosten en vracht. Besloten werd een leening aan te gaan van f700, tegen 5 pCt. 's jaars, met een aflossing van 1/3 of meer per jaar, naar gelang de kas dit toelaat. De onderhouds kosten van den stier werden bepaald op f365 per jaar, wat door den stierenhou der en de leden wordt goedgekeurd. Aangaande Koninklijke goedkeuring der statuten, had de heer Zwagerman, rijks- zuivelconsulent bericht, hiermede nog wat te wachten met het oog op de uitgaven. Na voorlezing van het huish. regiement werden hierin nog enkele wijzigingen ingébracht en daarna goed gevonden. Het dekgeld voor koeien van dengene, die geen lid zijn van de vereeniging, evenzoo die van leden eener zustervereeniging, wordt vastgesteld op f5. Na eenige dis cussie werd alzoo besloten. Bij de rond vraag wordt nog besproken het bedan ken als lid der vereeniging bij ophouding van de melkerij. Daarover zijn verschil lende meeningen, daar niemand nog weet, hoe die gang van zaken zich zal toedra gen. Dit zal, indien zoo'n geval zich voor doet, worden behandeld in een algemeene- vergadering. Verder werd nog besloten om lid te worden van het Nederlandsch Rundvee-Stamboek en aan de a.s. keuring, te Noordgouwe met den stier deel te nemen. Overwerkte Zenuwen hebben in de eerste plaats een kalmeerend en versterkend middel noodlg. Mljn- hardt's Zenuwtabletten geven kalmte en nemen onrust, gejaagdheid en over spanning weg. Koker 75 ot. Btf apoth. en drogisten. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Berk. Bedankt: Voor R'dam en voor Utrecht, Dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel te Haarlem. Voor Gouderak, G. C. Severijn te Schelluinen. Voor Nes en Wierum (Fr.), G. de Wijk te Kamperland (Z.). OOSTERLAND. Bij de Woensdag ge houden stemming voor een lid van het kiescollege weTden uitgebracht 35 gel-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1