ZiBrikzsesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD behoorende bjj de yan Vrijdag 17 April 1925, no. 11223 BUITENLAND, Een massa-giftmengs er. Twee factoren moeten er in belang rijke mate toe hebben bijgedragen, dat de crimineele geschiedenis meer gift- mengsters dan giftmengers kent. In de eerste plaats een vrouwelijke afkeer van het plegen van bruut geweld. En voorts de gemakkelijke gelegenheid. Wie reikt drank en spijs? De vrouw. Uit haar han den aanvaardt men grif en zionder arg waan zoo spijs als drank, ook al reikt zij mede: den dood. Zelfs onder het mom van liefste zorg, aan het- ziekbed, vol voerden de vrouwen dagen achtereen het sloopend bedrijf. Het jongste geval van massa-gifmoord is dat van Antoinette Scierri, een Italiaansche, die zich in No vember 1924 met haar zwager en min naar Rossignol en haar 3-jarig zoontje vestigde te St.-Gilles, niet ver van Mont - pellier- Niet lang daarna overleed na een nacht van heftig lijden mej. Marie Audouard, o,ud 65 jaar, en Antoinette be trok de woning van de overledene. Tot dien tijd had zij gewoond bij den krui denier Lachapelle. Deze en zijn vrouw stierven op Kerstmis. Men veronderstelde dat zij den vorigen avond bedorven spijs hadden genuttigd. Begin Maart stierf plotseling Rossignol. Antoinette weet den deed van haar zwager aan het onmatig eten van mosselen; haar droefenis bleek gering. Einde Maart noodde zij 2 buur vrouwen. juffrouw Martin en juffrouw Boyer, op de koffie. Juffrouw Martin .Vond, dat de koffie een smaakje had, en stierf den volgenden dag. Juffrouw Boyer dronk maar weinig en. is thans herstel lende. Antoinette had sinds eenigen tijd haar zoontje toevertrouwd aan de zor gen van juffrouw Gouin. Deze werd j.l. Woensdag ziek en overleed Vrijdag. Een zieke dame, mevrouw Mirmaud, was te voren een tijdje verpleegd door Antoi nette; haar 'toestand is thans zeer zorg wekkend. Bi] de bevolking van St.-Gilles gaf het overlijden van juffrouw Gouin den doorslag. Men zag er een bevesti ging in van geruchten, die reeds lang liepen. Het scheelde weinig of Antoinette Scierri werd Vrijdag gelyncht. Een tijdige arrestatie redde haar. Te Nimes ver hoord, heeft de Italiaansche reeds drie moorden bekend. Zij wees als medeplich tige zekere Rosalie Grie aan. Als motief van de moorden noemde zij: hebzucht. Doel was: toeëigening van het geld der slachtoffers. Eén vergiftiging had zelfs 800 francs opgeleverd. Baadselachtlge moord. Vrijdagavond is te Londen een raad selachtige moord gepleegd op een zes tienjarig meisje, genaamd Grace Blackal- ley. Zij verliet om half acht het huis van haar moeder om naar de bioscoop te gaan en toen zij tegen elf uur weer uit de bioscoop kwam en een minuut of tien geloopen had, werd zij, op den hoek van een straat, door een man aan gevallen, die haar een zware wonde aan de rechterzijde van den hals toebracht. Zij kon strompelend nog net het huis van haar moeder bereiken. Deze ging onmiddellijk met het kind naar den dok ter, die het, na het leggen van een ver band, naar het hospitaal deed vervoeren, waar het spoedig overleed. Niemand heeft van den aanslag iets ge merkt, en ware het niet, dat 't meisje zelf nog had kunnen meedeelen, dat een groote man haar had aangevallen, dan zou men geheel in het duister hebben getast. De aanslag wekt groote bevreem ding, omdat het jonge meisje niet alleen niet met mannen omging, doch een be Tot de ingekomen stukken behooren o. a. het proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger d.d. 23 Maart j.l., waarbij bleek, dat in kas was en moest zijn f29448,72; missive van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuw1- Daar is niets tegen, zegt de voorzitter, en het verzoek der schietvereen. wordt toegestaan, n.l. om de alg. politieveror dening te wijzigen. De beslissing over het voorstel-Ver- steeg, hierboven igenoemd, wordt aan- sche eilanden, waarin verzocht wordt, gehouden tot een volgende zitting, wan- met betrekking tot het verkoopen van buitenlandsch vleesch door slagers om te voorkomen, dat buitenlandsch vleesch geleverd wordt in plaats van inlandsch vleesch, een bord te plaatsen in die winkels, waar buitenlandsch vleesch ver kocht wordt. B. en W. stellen voor deze missive voor kennisgeving aan te nemen. De heer Catshoek vraagt of er klachten zijn ingekomen, dat bevroren vleesch voor inlandsch vleesch is verkocht? De voorzitter deelt mede, dat nooit klachten zijn ingekomen. Weth. Koopman heeft tot de minder - neer de heer Versteeg aanwezig zal zijn. Aan de orde is thans het voorstel van B. en W. om den z.g. Krakeelput in den Kadeweg aan te wijzen als terrein voor het storten van vuilnis, puin enz. De heer Lunenberg had een flauwe hoep gekoesterd, dat experimenten als thans worden voorgesteld, niet meer zou- worden gekozen, na de ondervinding, opgedaan aan de Zuid-Weilebrüg. Hij heeft zich geschaamd voor de vreemde - Jingen, die onze gemeente bezochten, voor den rommel, die bij gunstig,en wind over den weg en in de gracht woei. Hij ge looft. dat het bij het dempen van den IVCUI. fl WU/Jl 111*11 11CCJ.I tui. UC II1U1UC1 'UU1'. IXUl 11CI U IJ U» Utuiytll VCUi U61I heid in B. en W. behoort in deze. De Krakeelput denzelfden weg zal opgaan, minderheid is er Wel voor, dat een bord J omdat geen goed dempingsmateriaal ge aangebracht wordt in slagerijen, waar in landsch en Argentijnsch vleesch ten ver koop wordt, aangeboden. De heer Doeleman is er in principe tegen, omdat er dan weer een bord bij de vele andere in de winkels zal worden opgehangen. En wat waarborgen al de borden? Spr. vermoedt, dat blij een ver bodsbepaling wel door de betrokken per sonen buitenlandsch vleesch in den winkel zal kunnen worden gebracht. Bovendien is het voor de gezondheid niet schadelijk. De voorzitter deelt mede, dat 't zelfde argument van den heer Doeleman ook gegolden heeft voor B. en W., om afwij zend te adviseerem. De te vermelden aan duiding in den winkel geeft toch geen waarborg voor de deugdelijkheid van het te koop aangeboden vleesch. Voor weth. Koopman is hetgeen de heer Doeleman aanvoert juist een aan leiding om gunstig op het adres te be schikken. De heer van der Kio'ast gelooft niet, dat er hier door de slagers misbruik wordt gemaakt om buitenlandsch vleesch voor inlandsch te verkoopen. Het Ar gentijnsch vleesch is ook gemakkelijk ge noeg van het inlandsehe te onderscheidien. bruikt wordt. Uit hygiënisch oogpunt is het naar zijn meening ook niet igewenscht. Hij kan niet met het onderhavige voor stel medegaan en geeft in overweging het terug te nemen en met een nader Voorstel te komen. De voorzitter gelooft niet, dat bij dem ping van den put de geheele Kadeweg met papier enz. zal worden bezaaid. ander is opgedragen; als gevolg van deze h. i. verkeerde handelwijze, komt het voor, dat het drukwerk wordt gegund aan een drukker, die mede door zijn primi tieve inrichting niet in staat is dit druk werk zelf te produceeren en het dan buiten de gemeente wordt klaar ge maakt; dat zij altijd de voorwaarden voor de levering van drukwerk steeds is nagekomen; de zaak mag gerekend wor den onder de grootste gasafneemsters en bovendien 17 man personeel in haar dienst heeft, dat een niet onbelangrijk bedrag in de gemeentelijke inkomstenbelasting betaalt, redenen, waarom zij verzoekt, maatregelen te willen treffen, die er toe leiden, dat zij, evenals anderen het haar rechtens toekomend deel van het te leve ren werk, ontvangt. Het adres is vergezeld van een memo rie van toelichting. De Gascommissie bericht, dat de druk kerij werkelijk 50 cent lager had inge schreven dan de opvolger. Niet alleen de houding van den directeur dier inrichting tegenover de Gasfabriek is aanleiding ge weest de levering niet op te dragen, maar ook het feit, dat bij de levering van de gaskwitantiën voor 1924 een katerntje 1 kwitantiën te weinig is gedrukt, hetgeen tot ongerief leidde. Evenwel bericht de commissie aan het slot is aan den directeur der Gasfabriek order ge- Vroeger was afval iets waard en thans j „oortaan aan den laagsten insehdj- t o <ït> hür e/rnnnr ninlo Wn haf vna ie nan naar het schijnt, niets. Bij het Sas is een put er mede gedempt en bij het kruit- huisje ook. Bij de laatste plaats komt er teelaarde over en spoedig kan dat ge deelte in erfpacht worden uitgegeven. Het beroep op de hygiène doet hier niet ter zake, meent de voorzitter. Het putje is een overblijfsel van een oude dijk breuk en B. en W. hebben gemeend niet beter te kunnen doen, dan den put te dempen en een stukje grond er bij te _doe/i, waardoor 'n strook grond wordt verkregen. De heer Panny is van meening, dat de ver het drukwerk te gunnen, behoudens bizondere uitzonderingen, te beoordeelen door de commissie. De heer Catshoek vraagt hierover biet woord en deelt uitvoerig deze kwestie mede. Destijds is die zaak door hem onderzocht, toen de levering niet aan de drukkerij werd opgedragen. Den heer Prakke werden inlichtingen daarover ge vraagd en deze kwam er niet direct voor uit, dat de drukkerij de laagste inschrij ver was; alleen wees hij er op, dat de houding van den directeur der drukkerij tegenover de gasfabriek niet was zooals heer Lunenberg in gebreke is gebleven ^ie moest zijn en dat, bij de levering van aan nnvlana al a af o «nm» rlan QTual aan tö een andere plaats voor den afval aan te wijzen. De stadsmestvaalt is ook vol. De heer vd. Kwast is het nöoh met den voorzitter, nóch met den heer Panny Na deze discussie wordt het voorstel eens- Hij vraagt eens een onderzoek in van B. en W., om het adres voor kennis- te stellen naar de waarde van sommige ■geving aan te nemen, aangenomen z.h.s. afvalstoffen en al wat verbrand kan wor- Aan de orde is thans een missive van Ged- Staten, waarbij deze naar aan leiding van een aanvrage tot goedkeuring van een wijziging der politie-verordening berichten, dat 't hun beter voorkomt, alle voorschriften, betreffende het ver keer met motorrijtuigen en rijwielen, uit bedoelde verordening te lichten en een afzonderlijke verordening in het leven te roepen. 1 Op voorstel des voorzitters gaat dit terug naar B. en W. ter fine van advies- Mededeeling wordt gedaan, dat inge komen is het verslag van den archivaris 1 over 1924, hetwelk ter 'inzage zal wcr- 1 den gelegd ter secretarie ter kennisname der leden. Ter tafel komt thans een voorstel tot wijziging, der algemeene politieverorde ning. Onder overlegging van het voorstel- Versteeg tot wijziging der alg. politie verordening, n.l. het is verboden zich per fiets of motor anders dan aan de j hand 'te begeven door de Wandeling en de Driekoningenlaan en van het adres van het bestuur der schietvereeniging] ,,Zierikzee'inhoudende het verzoek om in de bedoelde verordening een Verbods- bepaling op te nemen inzake het zwem'- men, baden enz. in den Westhoek tijdens het houden van schietoefeningen aldaar, alsmede het desbetreffend advies van de commissie voor de strafverordeningen, deelen B. en W. mede, dat het hun met de commissie op grond harer motivee- ring ongewenscht voorkomt om de door dhr. Versteeg voorgestelde verbodsbepa ling ijl de algemeene politieverordening op te nemen. Wat de door de commissie voorgestelde aanvulling der verordening paalden afkeer had van het gezelschap betreft, achten B. en W. het noodig de iron monnon 71! nlo/.Ut tnfaa Iraür aDl* OCU,:. ..ïf +a van mannen. Zij placht twee keer per week de bioscoop te bezoeken, waar zij steeds alleen heen ging en waarvan zij ook altijd alleen naar huis terugkeerde. Grace Blackaller was van beroep klee- renmaakster, doch gebruikte haar vrijen tijd tot het geven van artistieke dansles sen in een dansschool en ontwikkelde zich in de richting van het tooneel- De politie heeft intusschen in verband redactie van art. 75bis uit te breiden. Zij stellen dan ook voor om de alg. politieverordening te wijzigen overeen komstig het bijgaand concept-besluit. De heer Catshoek herinnert er aan, dat door hem reeds eerder er op is gewezen, dat 'bij de schietoefeningen in den West hoek groot gevaar bestaat voor kinderen, die daar komen baden en niet op de vlaggen letten. Hij heeft toen voorge- den, moest in rook opgaan. Terecht wordt er tegenwoordig op gelet, dat de vuilnis bakken van deksels voorzien zijn, maar de stadsvuilnisbak ligt open. Weth. Koopman is met het voorstel medegegaan, omdat er geen andiere plaats te vinden was. Hij acht streng toezicht noodig, omdat anders de omgeving ver ontreinigd zal worden. De voorzitter noemt de plaatsen op, waar reeds op de nu voorgestelde wijze is gedempt en noodigt de heeren uit een betere plaats aan te wijzen. De heer Lunenberg verzet zich er tegen, dat geen goed dempingsmateriaal ge bruikt wordt. Puin of aarde zijn betere dempingsmaterialen, maar dat de rest van een ajuinput erin gereden wordt wan neer de ajuinprijzen niet meer loonend zijn, noemt spr. geen manier. De heer Doeleman gelooft, dat de klachten over den papierrommel aan den Grachtweg, voorkomen hadden kunnen worden, wanneer de gemeente er iets voor had uitgegeven, waardoor het niet mogelijk was, dat de papieren over den weg vlogen bij gunstigen wind. Weth. Koopman sluit zich hierbij aan en merkt op, dat men vroeger over der gelijke zaken geen klachten hoorde. De discussies over het te veel aan vuil- het register voor de gaskwitanties voor 1924, er een paar katerntjes ontbraken. De heer Catshoek heeft toen gezegd, dat de animositeit van den directeur der drukkerij tegenover de gasfabriek geen reden mag zijn de drukkerij te treffen. De heer Prakke beweerde, dat hij gehan deld had op advies van weth. Koopman. Spr. is toen naar dezen toegegaan, maar deze beweerde het tegenovergestelde en de schuld kwam op den directeur (der gas fabriek. Spr. gaat dan het antwoord van de gascommissie na en merkt op, dat ge sproken wordt: „niet alleen de houding enz. (zie hierboven). Mag dat een reden zijn het drukwerk niet te gunnen aan de N.V.? Kan een gascommissie iemand in zijn vrije meening knotten? Dat vindt spr. een taktiek beneden peil. De kwes tie van het vergeten van een paar vel druks, komt hem duister voor. Hij wijst de zakenmenschen in den raad er op, dat ook zij wel weten, dat bij levering van goederen op de nota's gedrukt wordt „reclames binnen een maand". Nu komt de gasfabriek met een reclame een jaar ongeveer na levering. Bij een telefoon gesprek tusschen de gasfabriek en de drukkerij is van de zijde van de druk kerij medegedeeld, dat men bereid was de te weinig gedrukte katerns bij te drukken. Wanneer de levering voor de nieuwe registers aan de N.V. werd ge gund, zou men die zaak in 't reine kunnen brengen. Dat dus de drukkerij weigerde de kwitanties, die, naar men beweerde, te kort waren, er bij te druk- nis in de gemeente worden gesloten, na- ken, is dus een onjuistheid. met den moord een achttienjarig jong- steld het schieten daar te verbieden. Op mano/il, aonrroViniiHan rfanoamH Prnacf t1u. 1-i— mensch aangehouden, genaamd Ernest Rhodes. Het jongmensch heeft bekend, den aan slag te hebben gepleegd en heeft een omstandig relaas gegeven van de om standigheden, waaronder hij tot zijn daad is overgegaan. Hij had het meisje een bedoelde plaats wordt in den zomer druk gezwommen en de menschen zul len gedupeerd worden wanneer verboden wordt tusschen een bepaald gedeelte van den dijk aan den Westhoek te baden. In plaats van het schieten daar te verbie den, gaat men het zwemmen verbieden, paar maanden geleden leeren kennen en Wat z.i. juist in de hand gewerkt moest een vurige liefde voor haar opgevat. Kreeg echter langzamerhand den indruk, dat Grace, die ook vriendelijk Was tegen over andeire jongelui, maar wat met hem speelde- Den bewusten avond noemde zij hem, nadat hij haar had gekust, een dwaas, zooals zij hem al meer had be titeld, waarop hij een onlangs gekocht scheermes voor den dag haalde en daar- de buurt van de stad is een betere plaats worden. Het nut van het schieten kan hij niet. i nzien. De Voorzitter is het niet met den heer Catshoek eens. Aan het Stelletje is ge noeg plaats voor de zwemliefhebbers óf anders aan den nol van Couwesinlage. De schietbaan kan niet op een andere gemaakt worden, want nergens in mede Grace de noodlottige halswonde toebracht. Gemeenteraadsvergadering van Zlerlkzee, gehouden op Woensdag 15 April 1925, des namiddags 2 uur. te vinden. Naar spr.'s meening zou het zeer verkeerd zijn het schieten daar te verbieden nu er een goede en door de autoriteiten goedgekeurde schietbaan is voor de menschen, die daar willen baden. Bovendien geven de vlaggen vol doende aan welk gedeelte er onveilig is. De heer Doeleman vindt het daar geen plaats Voor kinderen om te baden; het Voorzitter de burgemeester, mr. A. J. j jS er Voor hen gevaarlijk. Er is voldjoende Rnlrlrar ïrnn rraiipctpnn van KAncrftTS- F. Fokker van Craijesteijn van RengeTS kerke. Afwezig de heer Versteeg. De notulen der vergadering va|n 3 Maart j.l. worden zonder eenige wijziging goed gekeurd. badgelegenheid aan het Stelletje. De heer Quant zou het zwemmen in dien hoek willen verbieden. De heer Panny oppert het idéé om daar ter plaatse een bord te plaatsen om de badliefhebbers te waarschuwen. dat is toegezegd, dat bij de demping van den put in den Kadeweg een rand van vlechtwerk het wegwaaien van papier, enz. zal tegen gaan. Het voorstel van B. en W. wordt daar na goedgekeurd, met de stem van dhr. Lunenberg tegen. Overgelegd wordt nu een schrijven van den gemeente-bouwmeester, waarbij deze adviseert, twee stukjes gemeentegrond, te samen groot pl.m. 30 M2., te ruilen met een ongeveer even groot stuk grond, in eigendom toebehoorend aan J. van Dui- vendijk. Aangezien deze ruiling in het belang der gemeente is, stellen B. en W. voor daartoe over te gaan, waartoe conform besloten wordt. Blijkens een overgelegd schrijven van den notaris H. G. van Nouhuijs te 's-Gra- venhage en het daarbij gevoegde uittrek sel uit het testament van wijlen mr. J. P. Cau, is door dezen aan de gemeente gelegateerd, vrij van alle rechten en kos ten, een som van f 10.000 voor het her stel van de Noordhavenpoort of andere openbare gebouwen van oudheidkundige Wat beteekent, vraagt spr. voorts, de slotelausulebehoudens bizondere uitzon deringen, te beoordeelen door de Com- missie? De heer Lunenberg drukt er zijn be vreemding over uit, dat hij als lid der gascommissie er niets van weet. Het is behandeld, zegt weth. Koopman, op een vergadering, dat U niet aanwezig was. De heer Doeleman deelt mede, dat de zin onder aan het rapport der gascom missie vermeld, duidt op besprekingen, die noodig kunnen zijn, wanneer de gas- fabriek niet tevreden zou zijn over de levering. j Wethouder Koopman weet van het ont breken van die katerntjes niets af. De vijandige houding van den directeur der drukkerij tegenover hem laat hem koud. j Hij deelx mede, dat deze laatste zich tegen een man van de gasfabriek, die geld kwam ophalen ruw heeft uitgelaten. I Tegen de late reclame voert spr. aan, dat het tekort aan gaskwitantiën gecon stateerd werd, toen men de betrokken waarde, onder voorwaarde, dat bedoelde 1 maand ging uitschrijven. Spr. vindt deze herstelling zal geschieden in overleg met de rijkscommissie voor monumenten en verder met bepaling, dat het bedrag is gelegateerd onder den last van vruchtge bruik ten behoeve van zijn echtgenoote. B. en W. stellen voor het legaat te aanvaarden en aan de weduwe dank te betuigen voor het geschenk. De voorzitter meent, namens den Raad te spreken, dat dit legaat, geschonken door hem, die in Zierikzee geboren en lang hier heeft gewoond, door de ge meente op hoogen prijs wordt gesteld. (Applaus). In behandeling komt thans een adres van de Stoomdrukkerij voorh. onder de firma Lakenman Ochtman. Adressant heeft moeten constateeren. dat zij voor de levering van drukwerk aan de gemeente-gasfabriek is uitgeslo ten; weliswaar wordt zij in de gelegen heid gesteld in te schrijven naar het door de gemeente-gasfabriek uit te geven drukwerk, doch het is haar thans geble ken, dat niettegenstaande zij de laagste inschrijfster was, 't werk töch aan een heele zaak onaangenaam en hij staat er geheel buiten. De heer De Broekert gaat met dhr. Catshoek mede en is van oordeel, dat dergelijke dingen niet meer moeten voor- komen. De heer Catshoek beweert, dat de brief van de gascommissie zoo is ingekleed, dat er een zekere strafmaatregel is toe gepast door de houding van den direc- teur der drukkerij tegenover de gasfa- briek, maar spr. wijst op de briefkaart van den directeur der gasfabriek, waarin deze mededeelde, dat de levering niet was gegund, omdat er iemand was die in- f geschreven had tegen lageren prijs. Uit het rapport der gascommissie blijki even- wel, dat de drukkerij de laagste inschrij- ver was! De vijandige houding van den directeur der drukkerij tegenover de gasfabriek kan spr. eenigszins begrijpen. Er is eenige reden toe, wanneer men weet hoe de drukkerij wordt behandeld. Reeds lang is geklaagd over onvoldoenden gastoe- voer; tijdelijk is er toen verbetering in gebracht Kort geleden haperde het weer en het is voorgekomen, dat de gasmo tor op een morgen van 8 tot 10 uur niet kon werken. Dat zulks groote schade veroorzaakt behoeft geen betoog. Van de gasfabriek is men wezen "kijken; er zou meer druk gegeven worden, maar de toestand is nog met goed. Weken en weken zijn sedert weer verloopen en nog is net ni'et in orde. Spr. noem|t dat geen manier yan handelen tegenover een groot gasverbruiker. Hij hoopt, dat die zaak eens goed onderzocht wordt en niet op sleeptouw wordt gehouden. Wethouder Koopman wenscht nogmaals het woord erover, doch de voorzitter stelt voor de discussie erover te sluiten, wat de raad goedkeurt. U kunt er bij de rondvraag op terugkomen, voegt de voorzitter weth. Koopman toe. Ter tafel komt een adres van C. J., J., en W. K. Schot, visschers alhier, waar in zij verzoeken aan hen te veirpach- ten het in het adres bedoelde perceel voor mosselcultuur en visscherij, tot en met 30 Juni verpacht aan J. Schot. B. en W. stellen voor tot onderhandsche verpachting van bedoeld perceel te be sluiten, waartegen niemand bezwaar heeft. Het percentage voor de plaatselijke in komstenbelasting wordt voor het dienst jaar 1025—1'26 vastgesteld pp 2,8. De mem', van toelichting, die hierbij gaat, luidt als volgt: Op de begrooting voor 1925 is als opbrengst van plaatselijke inkom stenbelasting en die van 60 opeenten op de Rijksinkomstenbelasting uitgetrok ken resp. f 75.500 en f 34.500 totaal f 110.000. Naar schatting zal voor het in dit dienstjaar eindigende belastingjaar 1924—'25 over 1925 nog te ontvangen zijn aan plaatselijke inkomstenbelasting een bedrag van f 33.000en aan 60 opcenten op de RlI.B;. f 17.000, totaal f 50,000. Derhalve blijft er nog over 8 maanden (Mei tot Dec.) f 60.000, zoomede voor den dienst 1926 (het belastingjaar loopt van Mei tot Mei) nog over 4 maanden f 30.000, totaal dus f 90.000; hiervan wordt geraamd voor de plaatselijke in komstenbelasting een bedrag van f 60.000 en voor de 60 opcenten op de R.I.B. f 30.000. jHet zuiver belastbaar inkomen is over het belastingjaar 1924—'25 geraamd op f 2.200.000; over 1925—'26 wordt dit ge raamd op f 2.150.000. Teneinde het bo vengenoemde bedrag van f 60.000 te ver krijgen wordt derhalve noodig, geacht een heffingspereentage aan plaatselijke inkomstenbelasting van 2,8, tegen 2,9 in het vorige jaar. De heer van der Kwast zou het per centage ïyiever behandeld ziejfr bij de behandeling der begrooting en terug wil len keeren tot vroeger tijden, wat deze kwestie betreft. Het staat in de wet, dat het voor 1 Mei mjoet gescjhiedeni, voegt de voorzitter hem toe, want dan moet 'de inspecteur van belastingen we ten welk percentage de gemeente heft. De heer van der Kwastlid der be noemde bezuinigingscommissie, is van oordeel, dat men de bezuinigingen aan B. en W. kon overlaten wanneer het heffingspercentage op 2 kon gebracht worden. De heer de Broekert merkt op, dat ook hem het percentage tegenviel. Arn hem heft b.v. ook 2,9. Wanneer men weet dat het belastbaar inkomen in 1924 f 2.200.000 bedroeg en in 1912 f 841,683, dan meent spr. te mogen constateeren', dat hier een hooge belasting geheven, wordt. De heer Panruj is het niet met de laat: ste sprekers eens en wenscht niet voor uit te loop en op de voorstellen van de bezuinigingscommissie. Weth. Timmerman verwondert het, dat de heeren spreken over hooge belasting hier. In verscheidene gemeenten wordt nog 100 o/o geheven op de verm(ogens- belasting. Hij leest een staatje voor van de hier te heffen belastingen op het zuiver irt- komen voor 1924—'25, hetwelk als volgt luidt: f 800 2.975 o/0; f 1000 3.2 o/0; f 1200 3.35 o/0; f 1500 3.62; f 2000 3.89 o/0'.; f 3000 4.26 <>/0; f 4000 4.441/2 o/o; f 5000 4.416 o/o; f 6000 4.13 o/0; f 7000 4.811 o/o ia f 8000 4.91 o/0>j f 10.000 5.048 o/o f 15000 5.332 o/0# f 20.000 5.624 1 o/o ;N f 25000 5.9192 0/0. De heer van der Kwast is het niet met weth. Timmerman eens en voegt hem toe, dat deze niet vbior een bepaalde partij moet opkomen, maar voor de be langen van de jjeheele gemeente De voorzitter wijst er den heer Vai der Kwast nogmaals op, dat het vast stellen van het percentage niet wachten kan tot September vóór de indiening der begrooting, en ook niet in verband met eventueele bezuinigingen, die zul len worden voorgesteld. Het grootste ge deelte der heffing is noodig voor 1925, waarvoor de begroeting reeds is Vast gesteld. Verder geeft spr. de heeren in overweging zich niet warm te maken over de belastingen, welke later in dis cussie kunnen komen. Of het hier al dan niet duur is, heeft met het aan hangige voorstel niets te maken. De se cretaris heeft uitgerekend, dat voor 1925 —'26 noodig zal zijn 2,8. Hierna wordt het voorstel van B. en W. z. h. st. aangenomen. Door de wed. H. J. Capelle c.s., allen bewoners van aan den Achterweg ge legen gebouwen, is den Raad verzocht om de z.g. Zwemhaven te dempen onder bepaling, dat zij onder zekere voorwaar den den gedempten grond in erfpacht wenschen te nemen. B. en W. hebben om trent dit adres advies ingewonnen van de commissie van fabricage. Uit het ad vies bleek, dat de rioleering en demping van de z.g. Zwemhaven wèl in het be lang der betrokken huiseigenaren zal zijn,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 5