Zierikzeesche Nieuwsbode Kunsttanden. Maqj,Baai Goedkoop pr*ima Dr. C. E. LIESKER, EERSTE BLAD. Vrijdag 10 April 1925 zierikzeesche couraht. advertentie N: Algemeen Overzicht. PUROL Blanke HandenJttliïïPJz Blank Gelaat MuS Mond- an Tandarts, één Cacaodrank ABONNEMENT! Prjj» por Hl maanden f 1,50, franco por po»t ƒ1,80. Voor hot buitenland por jaar f 10,—. Afzonderlijke nummer» 5 oenï. Versohjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag» Dit nummer bestaat uit 3 bladen. 11221. KOSfEM. van 1S regels 60 'ota. v*n regels en daarboven 20 ets. poi regel. Reclames 60 ets. p. regel. Bjj 'contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vöör 11 ure. Wfgfins hot PAASCHFEKST zal do Nieuwsbode a.s. Maan dag niet worden uitgegeven. DE DIRECTEUR. Het Fransche Kabinet-Herrict beleeft moeilijke tijden door de financiëele poli tiek van zijn voorgangers tijdens en na den oorlog. De oorlog werd in Frankrijk, in tegen stelling met hetgeen in Engeland ge schiedde, met geleend geld gevoerd, en na den oorlog maakten de financiëele politici zich schuldig aan nog grooter fout, n.l. dat ze bij het vaststellen hun ner begrootingen rekenden op de milliar- den die de Duitschland opgelegde oor logsschatting zou moeten opbrengen. Deze berekeningen bleken al spoedig f'alikant uit te komen en zoo kwamen de moeilijkheden met de franc. In het voirige jaar, toen Poincaré nog eerste minister van Frankrijk was, ont stond bijna een paniek en alleen met krasse maatregelen, maar bovenal met hulp der Vereenigde Staten werd een ramp bezworen. Thans staat men weer voor ernstige moeilijkheden, waaraan de minister van financiën, Clementèl, reeds ten offer is gevallen. De Monzie is dezen bewindsman opge volgd en heeft direct nieuwe plannen in gediend tot verbetering van den toestand, n.l. tot consolideering ervan. Hij wil het maximum van de bankbil jetten-circulatie verhoogen en tevens het maximum van de voorschotten aan den staat vermeerderen. Verder wenscht hij een heffing op het kapitaal in den vorm van een vrijwillige leening, tegen lage rente. De vrijwillig heid is natuurlijk betrekkelijk. Verwacht wordt, dat ieder bezitter voor een bedrag van 10 pCt. van zijn vermogen op die leening zal inschrijven. Wordt aan 'de verwachting niet voldaandan zal tot een gedwongen heffing moeten worden overgegaan. In de Kamer zijn deze voorstellen niet onwelwillend' ontvangen, maar of ze in den Senaat een meerderheid zullen kun nen behalen, wordt algemeen betwijfeld. De grijze maarschalk Hindenburg heeft zich ten slotte laten overhalen om als candidaat op te treden voor het president schap in Duitschland en zoo hebben de Duitsch-Nationalen hun zin gekregen. Dr. Jarres, de candidaat, waarop eerst alle hoop gevestigd was, is van het too- neel verdwenen. De Duitsch-Nationalen zijn er in ge slaagd den grijzen legeraanvoerder er van te overtuigen, dat zijn plicht jegens het vaderland hem voorschreef, alle per soonlijke bezwaren op zij te schuiven en zich voor een eandidatuur beschikbaar te stellen. Dit brengt wijziging in den toestand, want algemeen was men in Duitschland er van overtuigd, dat dr. Marx bij die verkiezingen op 26 dezer de overwinning zou behalen. Er bestaat groote kans, dat die figuur van Hindenburg bij de komende verkie zingen voldoende aantrekkingskracht zal uitoefenen op hen, die bij de vorige stem ming thuis zijn gebleven, waardoor dus het stemmenaantal voor de rechter-par- tijen vergroot zal wórden- Het „Berliner Tageblatt" schrijft over de eandidatuur Hindenburg, dat ze niet alleen belachelijk is om den leeftijd van den maarschalk, maar ook, diat deze in zijn 77e levensjaar het nog aandurft een ambtsperiode van 7 jaar in te gaan en vooral om het feit, dat Hindenburg slechts soldaat is en elk politiek inzicht mist. En dus als rijkspresident slachtoffer zou zijn van zijn raadgevers, die hem thans vooruit schuiven om met en in zijn naam hun macht te bevestigen, hetgeen een ge vaarlijk experiment is, vooral met het oog op de buitenlandsche verhoudingen. doch in 1928 voor het organiseeren der Olym piade aan de beurt is, dat dit een bijzon dere beteekenis heeft, omdat dan voor het eerst alle Centrale mogendheden wor den uitgenoodigd vertegenwoordigers te zenden, en dat de regeering 't verstandig acht in de uitvoering van deze wereld gebeurtenis medezeggenschap te hebben; 2e. op Zondagen niet zal worden ge speeld; 3e. de financiëele steun des rijks zich zal bepalen tot deelneming in 't waar- Doos 90 - 60 - 30 ct. willige bijdragen. Sollicitanten werden opgeroepen voor deze betrekking, als die beste sollicitante kwam voor mejufvrouw J. van Dijke te Hedel, waarmee verdere correspondentie werd gevoerd. Aange zien mej. van Dijke, als. voorwaarde een zieker pensioen eischte, werd in een ge combineerde vergadering met B. en W. besloten de benoeming te doen uitgaan van de gemeente. De afd. verbond zich voor een jaarlijksche bijdrage van f 150 aan de gemeente. Door dezen loop der zaken werd een zware last van de afd. afgenomen. In het verslag werd dan ook hulde gebracht aan het. gemeentebestuur, voor den ruimen blik in deze. De benoe ming van mej. van Dijké is reeds een feit geworden en 15 Juli a.s. zal zij haar werkzaamheden onder ons gaan vervul len. De secretaris werd door den voorz. hartelijk dank gebracht voor zijn keurig verslag. De rekening en verantwoording, nagezien door de heeren Beije, Bakker en Koetse, werd in orde bevonden. De inkomsten bedroegen f 741,81; uitgaven 'f 312,89, goed slot f 428,92(. De aftredende bestuursleden, de heeren M. Capelle, J. v. d. Have en W. v. d. Zande werden bij eerste stemming met bijnar«algemeene st. herkozen. Als afgevaardigde naar de vergadering der Prov. vereeniging, die dit jaar zal gehouden worden te Zierikzee, werd benoemd de voorzitter, Dr. Weeda, en tot pl.y. de secr., dhr. M. Otte. Daar de uitgaven met de benoeming van een verpleegster zullen stijgen, werd beslo- borgfonds tot een 'bedrag van ten hoogste i ten om het autovervoer, dat tot heden een millioen, verdeeld op vier jaren; 4e. op de gansche financiëele gestie door een regeerings-commissaris, bijge staan door accountants, nauwlettend zal worden toegezien. BINNENLAND. De Olympische spelen. De memorie van antwoord is versche nen op 't voorloopig verslag van de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp: subsidie voor de Olympische spelen. Resu- meerend wijst de minister er nog eens op, dat: le. het voorstel, tot het verleenen van zal op Woensdag 15 April ».s. spreek uur houden voor Tandheelkunde te Oosterland, ten huize van C. A. WB8TSTE1TB, St.-Joostdflk, Tan 9—1 uur en Donderdag 16 April a.s. te Zierikzee, van 10—4 uur, ten huize van I. HACtE, Meubelhandel, Appelmarkt 365. Uit Stad en Provtnole ZIERIKZEE. Wij ontvingen een keurig gedrukt en typografisch goed verzorgd programma van de Landbouwtentoonstel ling te Kroningen, welke den 25 Juni e.k. daar zal worden gehouden. Het programma bevat o.m. een portret van den heer P. Lindenburgh Az1., een in leiding van den kringvoorz'itter O.-ZuM- Bev.. de heer Jac. Welleman en een plan de campagne voor 23, 24 en 25 Juni, op welke dagen resp. een verga dering wordt gehouden van het hoofd bestuur ontvangst ten gemeentehuize, al- gemeene vergadering, waarna rijtoer eri diner en Donderdag 25 Juni de tentoon stelling. Sportliefhebbers, speciaal voetbal- enthousiasten, kunnen met de Paaschda- gen hun hart ophalen aan de seriewed strijden-. die hier worden gehouden aan den Zandweg vanwege de voetbalver- eenjging „Zierikzee'Sportliefhebbers of -beoefenaars verwijzen we naar het 3e blad van dit nummer, waarin een des betreffende advertentie voorkomt. OOSTERLAND. De afd. ,,Het Groene Kruis'' hield Dinsdagavond j.l. hare jaar vergadering in de conferentiekamer, die door 65 leden werd bijgewoond. De voor zitter, Dr. Weeda, opende de vergadering, waarna door den secretaris, dhr. M. Otte, het jaarverslag 1924 werd voorgelezen. Hieruit is ontleend, dat de afdeeling in bloei toeneemt, daar het ledental met 30 is gestegen, en nu tot 399 leden is ge klommen met 'n gezamenlijk bedrag van f 505 aan contributie's. Van de verple- gingsartikelen was ruim gebruik gemaakt. In verband met het genomen besluit in de vorige jaarvergadering, om tot wijk verpleging te komen, was door het be stuur samenwerking gezocht met Nieu- werkerk, wat op niets was uitgeloop en; dat door mej. Heuseveld ontslag was aangevraagd als depothoudster der ver- plegingsartikelen, daar zij naar een na burige gemeente vertrok; tot magazijn meester werd in haar plaats benoemd de heer G. G. Boot. Daar mej. Heuse veld veel verplegingswerk vervulde, werd de leemte van wijkverpleging sterker gevoeld. Een woord van dank werd haar dan ook hiervoor gebracht. B. en W. zochten samenwerking om tot aanstelling j van een verloskundige-wijkverpleegster te i komen. Een ledenvergadering werd hier toe uitgeschreven, waarin werd beslo- voor rekening kwam van de afdeelings- kas. te doen vervallen, daar men door lid te zijn van het Groene Kruis, toch een groote reductie geniet. Nog werd het woord gevoerd door den burgemees ter. die in 't kort releveerde de benoe ming van mej. van Dijke tot gemeente ambtenares. Hij bracht den Raad hulde, die met alg. stemmen hiertoe besloot. ST.-PHILIPSLAND. Woensdag geraak-' te de landbouwersknecht C. v. d. M. met zijn voet onder een rolbk>k, waardoor hij met het hoofd op den grintweg terecht kwam. Gelukkig bleef het paard onmiddellijk staan, zoodat het ongeluk met een lichtgekwetsten voet afliep. STAVENISSE. Woensdagmiddag over leed alhier de oudste ingezetene dezer gemeente, de heer N. Potappel, in den gezegenden ouderdom van ruim 94 jaar. Tot voor enkele weken mocht de over ledene een zeer goede gezondheid ge nieten. SCHERPENISSE. Door notaris D. van de Velde te Tholen werd Donderdagvoor middag in de herberg van A. L. Groene- wege, krachtens art. 1223 B. W., hel huis en erve, staande en. gelegen nabij de haven, bewoond door K. H. van Be- zoo ijen bij inzet geveild voor f 2750 door A. L. Groenéwege. In den namid dag had de verkoop plaats Ti de her berg van Knijf. Kooper werd de heer A. Duine alhier voor f 4350. MIJNHARDT's Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten.... 75 ct. Zenuw-Tabletten... 75 ct. Laxeer-Tabletten.60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. By Apoth. en Drogisten. RECHTZAKEN. De oneerlijke rentmeester. Het gerechtshof te Arnhem heeft de zaak tegen den rentmeester van 't kroon domein, door de rechtbank wegens ver duistering veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf, een nader getuigenver hoor gelast op 7 Mei. De moord !n den Kerstnacht van 1918. Voor de Haagsche rechtbank is be handeld de zaak tegen een 26-jarigen visscher te Scheveningen, beschuldigd van den in den ^Kerstnacht 1918 op den 67-jarigen Gerrit van den Oever, wonen de te Scheveningen, gepleegden moord. De belangstelling voor deze zaak is bui tengewoon groot, speciaal van Scheve- ningsche zijde. Door het O.M. en de ver dediging zijn in totaal ongeveer 60 ge tuigen en deskundigen gedagvaard. Het getuigenverhoor zal Zaterdag wor den voortgezet. ONDERWIJS. SCHERPENISSE. Voor de betrekking Van onderwijzeres aan de o.l. school at hier hebben zich 27 sollicitanten aange meld. KERKNIEUWS. Bedankt: Voor Bennekom (toez.), K. J. van den Berg te Amersfoort. Voor Jutphaas, J. Vermeulen te Noordwijk aan Zee. Geref. Kerk. Beroepen: Te Uithoorn, cand. H. W. H. van Andel te De Bilt. Te Zuidwolde (Dr.), cand. J. Dijkstra te Warns. Bedankt: Voor Amersfoort, Dl van Dijk te Groningen. MARINE EN LEGER. iji iuc uiigcai;uicvcii, waai ju w jRijkssteun gedaan wordt, omdat ons land .jijsten te circuleeren yoor vrij- Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Utrecht, dr. S. F. H. J. Berkelbach van de Sprenkel te Haarlem- Te Klaaswaal (toez.), C. J. Schweitzer te Maassluis. Te Rouveen, A. F. P. Pop te Nijkerk. Te Assen (Ned. Herv. Evangelisatie), H. E. Beker te Gorssel. Aangenomen: Naar Doetinchem (toez.) G. Groenébóer' te Blankenham. Luitenant ter zee le kl. J. J. van der Have wordt overgeplaatst van de on- derzeedienstkazerne te Willemsoord naar Viissingen voor toezicht hij den afbouw van de onderzeeboot O. 9. «TOE m \7MSl Sadoul, de Franschman, die jaren- in Rusland veiblijf hield, en hij zijn terug keer in Frankrijk wegens deseTtie werd opgepakt, is vrijgesproken. Een Exchangetelegram uit New-York meldt, dat de stad Sombrereta in Mexico door een aardbeving vrijwel verwoest is. Over een groote uitgestrektheid heerscht een paniek tengevolge van de vulkanische uitbarstingen en de aardbevingen in de staten Durengo en Zacateeas. President Calles heeft zich naar Chakhihuites be geven, waarheen ook hulp voor de vluch telingen gezonden wordt. Op aandringen van de Duitsch-natio- nalen, die von Tirpitz naar hem hadden afgevaardigd, heeft Hindenburg thans toe gestemd, bij de presidentsverkiezing can didaat van de reehtsche partijen te zijn. Nu de grijze Hindenburg hij is 77 jaar de eandidatuur voor 't Duit- sche presidentschap voor de rechterpar- tijen heeft aanvaard, heeft dï. Jarres als zoodanig bedankt. De berichten, gedurende de laat ste weken te Moskou ontvangen met be trekking tot de zaai-campagne in het zuiden, over voedselgebrek in de industri eel© gebiedenen over nieuwe ongere geldheden onder de boeren in verband met het niet in f voldoende hoeveelheid of niet tijdig ontvangen van zaaigraan, luiden, volgens de Dni, buitengewoon ern stig. Te Hannover, in den Amerikaanschen staat Massachusetts, is een groote fa briek van vuurwerk in de lucht gevlogen. Over de honderd naburige gebouwen vlo gen in brand en werden vernield. Er zijn vele dooden. Naar uit Montreal wordt gemeld, is de „Imperial Bank of Canada" tot de ontdekking gekomen, dat ongeveer een half milliard valsche banknoten dezer in stelling in omloop moet zijn- Men ver moedt, dat deze uit Rusland afkomstig zijn. Men vreest, dat deze valsche mun- terij het begin is van de uitvoering der bedreiging, dat de bolsjewiki de geld circulatie der kapitalistisché landen in de war zullen sturen. Te Calcutta is een pokken-epidemie uitgebroken. Van de tot nu toe aange taste 505 personen zijn er 317 overleden. In de haven van Rio ide Janeiro Werd uit drie schepen dynamiet geladen in het stoomschip „Portugal". Door tot1 nog toe onbekende oorzaak vond aan boord van één dier vaartuigen een ontploffing plaats, tengevolge waarvan het zonk, ter wijl de andere twee in brand geraakten. Vier personen werden gedood, twintig gewond. Draadloos wordt gemeld, dat de vroegere Chineesche Keizer, die thans te Tientsin verblijft, aan de regeering der Ver. Staten heeft gevraagd, of zij toestaat, dat hij voor studiedoeleinden" naar de Vereenigde Staten komt. De re- regeering liet weten, dat zij daartegen geen bezwaar had. Aan boord van de Italiaansche dread nought „Duilio", die zich op de rede van Spezzia bevond, had heden een ernstige ontploffing plaats. Bij het laden van een der 3OV2 C.M. kanonnen sloeg de lading tengevolge van het feit, dat het sluitstuk niet goed functionneerde, achteruit, en ontbrandde, waardoor opgestapelde mu Er is en er blijft maar OVERAL VERKRIJGBAAR PREDIKBEURTEN. Zondag 12 - en Maandag 13 April (le en 2e Paaachdag) te Zierikeee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. le Paaschdag. 10 ure, dr. Helder. 2e geen dienst. Kleine Kerk. le Paaschdag. 10 ure, ds. Waardenburg en 6.30 ure, geen dienst. 2e 10 ure, ds. Mortier. Luth. Kerk. le Paaschdag. 10 ure, geen dienst. Geref. Kerk. le Paaschdag. 10 en 6 ure, ds. Wielenga. 2e 10 ure, idem. Chr. Geref. Kerk. le Paaschdag. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Lees- kerk en 6 are, ds. v. d. Molen. 2e 9.30 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël II. le Paaschdag. 10 en 6.30 nre, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. Ie Paaschdag. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. .•MS&arftJimeeU pajfo AVP P, ff paJiJe A.j.p A.J.P tooyApton&e&iJi utelA. OuoomcFAemzn A.JPOIAK-GGON^GEN A.J.P's AWANDEIXJES PUDDING Draadloos wordt gemeld, dat Moesta- fa Kemal dopr een dollen hond is gebeten. De directeur van het Instituut tegen hondsdolheid te KonStantinópel heeft zidi in allerijl naar Angora begeven. Het Britsche departement van kolo niën deelt mede, dat voor Australië een groot plan voor kolonisatie binnen 't rijk ter ontwikkeling is ontworpen, op grond waarvan men zich voorstelt binnen tien? jaar 450.000 personen uit het Vereenigd Koninkrijk in verschillende staten van het gemeenebest te plaatsen. Ofschoon Herriot besloten heeft niet af te treden tengevolge van den uitslag der stemming in den Senaat, blijft zijn positie wankel en wordt met een spoedig heengaan rekening gehouden. Werkstaking in Friesland. Dank zij het verbod van samenscholingen is het ovéral zoo rustig mogelijk. Dagelijks melden zich werkwilligen bij de Rijkswerkverschaffing aan, die in dienst genomen worden. In den Hasker- veerpolder werken thans Weer ongeveer 60 man. Zij komen druppelsgewijze; vele stakers zijn thans in hun tuinen aan. het spitten voor den verbouw van vruchten. In Donkerbroek is Dinsdagmorgen het houtstek van den heqr Meek, waarin een groote hoeveelheid hout, in vlammen op gegaan. Men denkt aan kwaadwilligheid van de zijde der stakers. Te Harderwijk besloot de meerderheid der stakers het Werk te hervatten. Uit de venen. De werkstaking in de Drentsche venen is thans vrijwel alge meen. In geen enkel particulier' bedrijf, noch bij een werkverschaffing, werd door een noemenswaardig aantal arbeiders ge werkt. Bij drogend weer is de kans groot, dat spoedig heele veenplaatsen in lichte laaie staan. Dit geVaar is vergroot dopr- dat de stakers tengevolge van het verbod van samenscholing ijjet in groepen op den openbaren weg mogen komen; zij zJijn gedwongen zich in het veen pp te houden. In de dorpen is des daags alles nitie ontplofte. Hierbij werden zes per- j rustig. Het percentage werkwillige arbei- sonen gedood, vijf zwaar en tien licht ge wond. De Eng. minister Balfour, die zooals men weet, in Syrië vertoeft en onlangs de Joodsche universiteit te Jeruzalem opende, wordt lastig gevallen door vijan dige betoogingen van de Arabieren te Da- maskus. De Fransche overheid heeft maatregelen getroffen voor zijn veiligheid. De bank- en beursbedienden te Pa rijs zijn voornemens te gaan staken. Het betreft een salarisquaestie, welke reeds vele maanden hangende is. De agitatie is echter toegenomen door het feit, dat er onlangs tusschen de patroonsorgani saties en het departement van ajbeid een arbeidsovereenkomst is aangegaan, die volgens de vakvereenigingen van het per soneel de toepassing van den achturen- dag onmogelijk maakt. ders is zeer groot, dit is echter bevreesd voor molest. Te Emmercompascuum zijn vele ruiten ingeslagen. De conferentie tusschen verveners en arbeidersbonden onder leiding van den rijksbemiddelaar is mislukt. De verveners hebben Donderdag in vergadering bijeen de eischen van de arbeiders afgewezen. Eveneens hebben zij de arbitrage van den rijksbemiddelaar van de hand gewezen. De arbejders zijn zeer opgewonden en hebben getracht de Emmerdenne in brand te steken. Arbei ders van het staatsboschbeheer hebben den brand gebluseht. Het is tot een bot sing gekomen met de maréchaussée. Deze waren genoodzaakt krachtig op te treden. Als gevolg hiervan moesten verscheidene arbeiders zich onder geneeskundige be handeling stellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1