Zierikzeesche A Nieuwsbode Hseren-, longebeeren- in XinMMng, KLEEDIHG MUM MUI. E. HOLTY-Appels, ABONNEMENTs Woensdag 8 April 1925. zierikzeesche courant. ad vertentiên EERSTE BLAD. H.H. ADVERTEERDERS HINDERWET. BINNENLAND. Prachtig Marie Prtyi par f maandoB f 1,50, franco par post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummert) 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag» van 1—8 regels 60 ots. van 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Beolames 60 ots. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 81ste JAARGANG. - No. 11220. inlendlne °p dm> d«s Oir. A, J. DE LOOZE Jr, Ulfr-Rtful. M. J. KOSTEN. ™r 11 Dit nummer bestaat alt 3 bladen. deelen wQ mede, dat Adrer- tentlöa, over twee of meer kolommen, bestemd voor het nummer van a.s. V r 1] d a g (Paasohnummer)door ons niet later kannen worden aangenomen dan tot Donder dagavond. Ter voorkoming van teleur stelling, gelieve men hiervan goede nota te nemen. DE DIRECTEUR. WIEUWSTRAAT D 236, naast Magazijn Gebr. LOKKER. Onze Kleadtng wordt op eigen ateliers gemaakt, dus U krijgt waar voor üw geld. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. „Acetylena", bijkantoor gevestigd te Rotterdamvan Oldenbarneveldstraat No. 49, om VERGUN NING tot het oprichten van een Benzine- Installatie met een ondergrondsch reservoir, in het Kraanplein en een boven grondsche aftapinrichting, op de stoep van het perceel aan het Kraanplein, wijk D-no. 472, kadastraal bekend in Sectie B, no. 298. Op Woensdèg 22 April a.s., des namid dags twee uur, zal ten Stadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art 7 der Hinderivet op den bovenbepaaiden dag voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Zierikzee, 8 April 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Bouwmeester geopereerd. Het V.D.-bureau deelt mede, dat dhr. Louis Bouwmeester Maandagavond naar de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam werd overgebracht, ten einde daar een lichte buik-operatie te ondergaan, die te halfelf door dr. Van Kampen werd verricht en goed is afge- loopen. De patiënt behield zijn bewust zijn. Te middernacht was zijn toestand de omstandigheden in aanmerking geno men, gunstig. De S. D. A. P. en het onderwijs- Een commissie uit de S.D.A.P. heeft een rapport samengesteld, ten aanzien van de eisehen die van sociaal-democra tisch standpunt niet slechts aan den om vang en de organisatie van het lager on derwijs, maar ook aan zijn karakter en methode behoorden 'te worden gesteld. Anderdeels had de commissie na te gaan, mede in verband met de uitkom sten van het eerste deel harer werk zaamheid, welke wijzigingen de Lager Onderwijswet 1920 behoefde. Uit Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. Het bestuur der Am bachtsschool voor Schouwen en Duiveland is Voornemens om op Zaterdag 2 Mei eon verloting te houden van voorwerpen welke gedurende enkele jaren door leer lingen op de school zijn vervaardigd. Het kwam het bestuur wensehelijk voor om ieder in de gelegenheid te stellen aan cjeze verloting deel te nemen, waar om de prijs der loten werd vastgesteld op f 0,25. Het aantal voorwerpen be draagt ongeveer 150, terwijl er 600 lo,- teh zullen worden verkocht. Een. lijst van de prijzen zal in Zierikzee en op de dorpen van Schouwen en Duiveland worden verspreid, terwijl de loten ver kregen kunnen worden bij den boek handel F.a S. Ochtman Zoon alhier. Wij verwijzen nogmaals naar de ad vertentie, waarin bekend gemaaktwordt, dat Dreischcr's Kinderkoor met de Paasehdagen in de Concertzaal alhier de kinderoperette „Goudsterretje." zal op voeren. Bij voldoende deelname Zullen van B'haven auto's vertrekken, welke na afloop in de richting Notordgouwe, Zonne- maire en Brouwershaven rijden. Ook in de richting Nieuwerkerk—Oosterland zul len auto's rijden, indien daarvoor vol doende deelname is. Men zie voorts de advertentie. ST.-PHILIPSLAND. Veertien dagen ge leden is de watertoren hier klaar ge komen. Direct is begonnen met de aan sluiting en, in strijd met de beweringen dat er niet veel mensch'en toe zouden overgaan, kan nu meegedeeld worden, dat reeds vijf-en-zeventig aanvragen zijn ingekomen. Velen hebben hun kraantje reeds, en waar in onze gemeente veel gezinnen zonder regenbak waren, mag men gerust zeggen dat het een ware uit komst is. Het water is heel goed en lek- ker van smaak. De Fliplanders behoeven nu niet meer met een tonnetje op den kruiwagen om putwater. THOLEN. Spoedeischende gem.-raads- vergadering, gehouden op Dinsdag 7 April. Voorz. mr. A. J. v. d. Hoeven. Afwezig met kennisgeving de heer Baai. Afwezig zonder kennisgeving de heeren Goedege- buure en Qüist. Als eenig punt staat op de agenda: verlaging gasprijzen. De Voor zitter zegt, dat herziening der gasprijzen niet gebeurt uit weelde, doch dat men door zoodanig besluit, de toename van gasverbruik wil bevorderen; daarom stel len B. en W. met de Gaseommissie una niem voor. tot intrekken van het besluit, genomen in de vorige raadsvergadering, betreffende de reductie op de gasprijzen en den gasprijs te verlagen, voor M.-gas tot 11 et. voor muntgas tot 12 ot. de M3., terwijl het mötorgas dan op 10 ct. de M3- zou gebracht worden. Het kan niet anders of deze verlaging moet lijden tot verlies, doch doordat het gasver bruik zal toenemen, hopen B. en W.-4iet verlies tot een minimum te beperken, waarom B. en W. het gewenscht achten den gang van zaken eerst af te wachten, alvorens te besluiten hoe het eventueel verlies gedekt zal worden. B. en W. stellen daarom voor: le tot intrekking van het vorige raadsbesluit; 2e de prijs van het M.-gas te brengen op 11, het muntgas op 12 en het motorgas op 10 ct- de M3. en de prijzen voor het M.-gas te doen ingaan omstreeks 1 Mei en voor het muntgas, zoodra de meters zijn in gericht voor de nieuwe gaspenningen. De heer Cornelisse vraagt of het de be doeling is. de verlaging in te voeren voor alle gas? De voorzitter beantwoordt dit bevestigend. Daar niemand hoofdelijKe stemming verlangde, werd met algem. stemmen het voorstel van B. en W. aan genomen. Daarna sluiting. berooVen, althans in ieder geval Zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Het O.M. eischte tegen beklaagde anderhalf jaar gevangenisstraf. De rechtbank deed Dinsdagmorgen uitspraak in deze zaak en Veroordeelde bekl. tot zes maanden gevamgenisstrraf met aftrek der preven tieve hechtenis. AANBESTEDINGEN. BURGH. Bij de Dinsdag j.l. .gehouden aanbesteding der onderhoudswerken van den Calamitèuzen polder Burgh en West- land. voor het dienstjaar 1925 was in geschreven door: J. de Oude, Kerkwerve, (voor f 5940; J. J. A. v. Velthoiven, Zie rikzee, voor f 5851P. Romeijn, Burgh, voor f 5793; L. V. d. Velde, Bruiriisse, (Voor f 5460. Behoudens nadere goedkeu ring is het werk aan den laagsten in schrijver gegund. YERKOOPINGEN, ENZ. ZIERIKZEE, 7 April. Ten overstaan van notarris J. C. Dalebout te Renesse werden heden voor mej. de wed. M. Boot—den Boer te Kerkwerve publiek Verkocht: 2 Heet. 26 A. 70 e.A. (5 gem. 132 r.) bouw- en weiland te Zierikzee aan de Gasthuisdreef' voor f 750 per gemet; 3 Heet. 6 A. 30 e.A. (7 gem. 1041/2 r.) bouw- en weiland te Seroos- kerke aan Oosjesweg voor f 1065 per gemet. SINT-ANNALAND. Ten overstaan van notaris Bierens en ten verzoeke van de erfgenamen Van Jacobus Huge Pz. is Vrijdagavond bij J. W. van Luijk ver kocht een huis en erf in de Cureslanden, grooi 94 e.A. Kooper daarvan is gewor den, dhr. Joh. Ketting voor f 1305. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE. Door den Kantonrechter ,is op) 8 A-piril 1925, ontslagen van rechts vervolging: F. H., 43 j., landb. te Zon- nemaire. Rectificatie. In het vorige verslag stond: door den Kantonrechter is opt 1 April 1925 Vrijge spiroken, J. S. te Renesse, dit moet zijn: lopi 1 April 1925 is ontslagen Van rechts vervolging J. S. te Renesse. Valschheid In geschrifte. Dé Arnhemsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak van den admi nistrateur van het R.-K. schoolbestuur St. Willebrord te Arnhem, die terecht stond wegens valschheid in geschrifte in lijsten met handteekeningen van ouders, overge legd bij aanvragen voor twee nieuwe scholen, en veroordeelde beklaagde we gens valschheid Ln geschrifte, tweemaal gepleegd, en opzettelijk gebruik maken daarvan tot drie maanden gevangenis straf, overeenkomstig den eïsch. De ver dediger zal tegen dit vonnis hooger be roep aanteekenen. Op een jachtopziener geschoten. Voor de rechtbank te Almelo stond de vorige maand terecht een landbouwer herbergier te Hezinge (Duitschland). Hem werd ten laste gelegd, dat hij in den namiddag va:n 3 Januari j.l. in het jacht veld nabij de -Nederl.-Duitsche grens uit een met hagelpatronen geladen dubbel loops-jachtgeweer een schot gelost heeft o,p den jachtopziener Nijkam'p, niet het doel dien persoon van het leven te POST EN TELEGRAPHIE. KERKWERVE. Aan dhr. M. Evertse', kantoorhouder bij de Postdienst alhier, is met ingang van 16 dezer eervol ont- j verleend wegens opheffing van zijne betrekking. ONDERWIJS. Beperking van Studenten Het zou in het voornemen van den mi nister van Onderwijs liggen om het aan tal studenten der Rijksuniversiteiten te beperken. Reeds zou aan curatoren en senatoren advies gevraagd zijn. Bén besp&rln gy'&ii f 20,000. Naar „De Ned." verneemt, zal de voor genomen halveering van het rijkssubsidie voor de Mulo-examens een besparing op leveren van ruim; f 20.000. zuiveren en ook omdat de tarweoogst in Nederland zelfs in normale jaren slechts een betrekkelijk klein deel vorm de van onze voedselbehoefte, maakt de misoogst van dat product voor ons niet zulk een groot verschil als bij onze buren. De prijzen der meeste landbouwpro ducten. met name die van aardappelen die zeer overvloedig zijn zijn ech ter sedert het najaar aanzienlijk ge daald. De koopers evenwel hebben de tijdelijke duurte verdisconteerd, alsof de verhoudingen tusschen uitgaven en in komsten voor den boer blijvend waren veranderd. Een der redenen zal wel zijn, dat de boerenbevolking nog altijd oor logswinst bezit in effecten belegd. Zij .heeft echter liever land, al is dat duur, dan effecten. (Voor hen echter, die hypotheek moeten némen tegen 5.5 a 6 pCt. rente, is het vrijwel onmogelijk, om in de toekomst hét hoofd boven water te houden en zoo- dra het land van de hypotheeknemers voor .schuld verkocht moet worden, zal de daling in de landprijzen eerst recht beginnen. Men moet zich door de tijde lijke gunstige resultaten niet laten mis leiden; de toestand in den land- en tuin bouw is op het oogenblik slechts oogen- sehijnlijk gunstig. Zoo is het bekend, dat onze beste af nemer in 1924, het Duitsehe Rijk, nu juist niet uitblonk door een juist inzicht van eigen financiëelen toestand. Voeren Rusland, het verdere Oosten van Europa en Klein-Azië weer landbouwproducten uit, dan zal men zich niet moeten ver wonderen in dien die uitvoer, gevoegd bij de sterk gestegen productie van Ca nada. Australië en Argentinië, tot een daling der prijzen leidt tot ver onder den kostprijs der producten -van W.-Europa en Amerika. En als de boer niet meer kan .betalen dan zakt steeds en overal het economische gebouw ineen. De schrijver acht het dan ook verkeerd om door de tijdelijke prijsstijging ver lokt, duur land te koopen. Hoewel op het oogenblik de toestand van den Nederlandschen landbouwer gun stig schijnt, is de toekomst lang niet zonder zorgen. Ik zei hei je al.mei een beetje bruine Erdal doe je wonderen. Burgh. 7 ure, ds. Boogaard, Gemeenflch. dienst in de consistorie. Renesse. Geen dienst. NoordwelBe. Geen dienst. Haamstede. 7 ure, ds. Japchen (Bed. H.A.) Oucj-Geref. Kerk. 7 ure, Leeskerk. Blkerzeo. 6 ure, ds. Neeleman. GerefJ Kerk. 6.30 ure, ds. v. Tol. Broawersiiaven. 7 ure, dr. Proost (Bed.- H Av.) Geref. Kerk. 7 ure, Leeskerk. Zonnomalra. 7 ure, ds. de Leur (Bed. H. A.) Geref. Kerk. 7 ure, ds. Hoek. Noordfonw*, 7 ure, ds. v. Griethuüsen (Bed. H. Av.) Drsi schor. 7 ure, ds. v. d. Griend. Oosterland. 7 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 7 ure, Leesdienst. Geref. Gom. 7 ure, Lees- dienst. Srnlnlsse. 5.30 ure, ds. Waardenburg (Bed. H. Av.) Geref Kerk. 5.30 ure, ds. Brommer. Geref. Gem. Geen dienst. Oud-Geref. Kerk. 6 ure, Leesdienst. St.-Fillpsland. 5 ure, ds. Van Doorn (Bed. H. Av.) Oud-Geref. Kerk. Geen dienst: Tholen. 6.30 ure, ds. Datema. Ond-Vossemeer. 5 ure, Leesdienst. Oud- Geref. Gem. 5.30 ure, Leesdienst. Poortvliet. 6 ure, ds. Verschooi;i Geref. Kerk. 6 ure, ds. Bouma. Scherponlsse. 9.30 ure, ds. Keiler. Stavenisse. 6 ure, ds. Moerman. Oud-Geref. Kerk» 5.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 5.30 ure, ds. Oskam. Geref. Kerk. 5.80 ure, Leeskerk. VAN HEINDE EN VER De begroeting van de stad Berlijn raamt voor het loopende jaar de inkom sten op 513 millioen, de uitgaven op 528 millioen, zoodat er een tekort van 15 millioen is. Dit tekort zal door nieuwe belastingen of door een leening dienen te worden gedekt. De Russische sow j et-regeering is van plan in 1926 een volks telling te hou den. In de grensstreek van Mosoel is weer een Koerdische sjeikr opgestaan. Er zijn vier lichtingen reservisten te Kon- 'stantinopel opgeroepen om den Koerdi- schen opstand te onderdrukken. VERSCHILLENDE BERICHTEN. KERKNIEUWS. LANDBOUW EN VEETEELT. De landbonwverwachtlngen. Over dit onderwerp schrijft de heer Kruseman in „In- en Uitvoer". De sehr. wijst allereerst op .het verschijnsel van de hooge landprijzen, pachten en ar- beidsloonen eenerzijds en die lage prij zen der producten anderzijds. Niet alleen in Nederland, noch alleen in Europa, maar ook in de V. S. en in Canada waren de netto-opbrengsten van de boerderij onvoldoende om den landbouwer zijn levensonderhoud te verschaffen. Dat kwam in de V. S- het duidelijkst aan het licht, doordat de loonen daar meer gestegen waren dan in Europa. De zeer natte zomer van 1924 heeft er echter toe bijgedragen het beeld van de juiste verhoudingen in het landbouw bedrijf minder goed zichtbaar te maken. Deze zomer was n.l. oorzaak van de stij ging der prijzen van verschillende land bouwgewassen, in het bijzonder de gra nen. Voor Europa en bepaaldelijk voor Duitschland beteekent de duurte en het gebrék aah eigen broodgraan, dat de bevolking tot aan September a.s. eet van de opbrengst van leeningen. Die eco nomische verhoudingen zullen er niet ge makkelijker door wórden. Doordat wij geen leeningen meer be hoefden te sluiten om tekorten aan te Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Kerkdriel, W. A. Dek ker te Krabbendijke. Te Rilland Bath, J. S. Hartjes te Hall (bij Eerbeek). Te Markelo, G. C. Schellenberg te De Coeksdorp (Texel). Te Lage Zwaluwe, H. P. Brandt te Molkwerum (Fr.) Te Gouderak, G. C. Severijn te Schellui- nen (bij Gorinchem). Aangenomen: Naar Spaarndam, A. Snethlage te Heemskerk. Naar Sap- pemeer, A. N. Pijnacker Hordijk te Ping- jum en Zurich. Naar Aagtekerke (Z.), cand. A. Sonneveld te Pijnacker (Z.-H.) Bedankt: Voor Hattem, G. J. Kolde- wijn te Zetten-Andelst. Voor Aalsmeer en Amsterdam (predikant bij de Ned. Ver. Voor Israël), W. J. de Wilde te Koudum. BURGH. De collecte vanwege de ver- eeniging voor gratis bijbelverspreiding heeft in deze gemeentq f 17 opgebracht. Geref. Kerk. Beroepen: Te De Lier, G. O. Donner te Emmen. Te Vreeswijk, J. H. Bin- nema te Kiel windeweer. Te Seroos- kerke (W.), A. B. W. M- Kok te Wom- mels. Te Scheemda, cand. R. J. de Boer te Zwartsluis. Bedankt: Voor Reitsum en Lollum— Waaxens, H. R. Pel te Stadskanaal— Pekelderweg. Voor Werkendam, P. v. Dijk te Zaamslag. Voor Kollum, D. van Dijk te Groningen. Voor Niezijl, H. Haspers te Koudekerk a. d. Rijn. HAAMSTEDE. Dinsdagmiddag is de eerste steen gelegd van het nieuwe kerk gebouw der Geref. Kerk. Ds. J. W. van Tol, van Scharend ijke, sprak naar aanlei ding Van1 2 Krjon* 7 16. Vervolgens leg de ouderling Van der Linden de eerste steen en na gebed door Ds. van Tol eindigde de talrijke schare belangstel lenden door te zingen psl. 15)0 1. Naasf de deur zal een marmeren steen worden ingemetseld met .den tekst uit 2 Kron. 7 en den datum van deze plechtigheid. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Haarlem (2e pred.-pl.), H. Visser te Leeuwarden. Te Meppel, J. de Bruin te Maassluis. Bedankt: Voor Aalsmeer, J. W. Geels te Apeldoorn. Voor Baarn, J. de Bruin te Maassluis. Voor Hoogeveen, C. S. Van der Ven te. Lisse. Geref. Gem. Bedankt: Voor Grand-Rapids (Michigan N.-A.), R. Kok te Aagtekerke. Voor Ridderkerk, B. van Neerbos te Terneuzen. PREDIKBEURTEN. Vrydag 10 April te Zierikzee. Geref. Kerk. 6.30 ure, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jernël H. Geen diemit. Serkwtrvo. Geen dienst. Serooskerlct» 7.15 ure, ds. Mortier (Bed. H. Av.) Werkstakingen in Drente en Friesland. In Friesland wordt beweerd, dat de werkstakingen een gevolg van een actie van de communisten, uit Moskou finan- ciëel gesteund worden. Jo de Haas, de leider der actie, die Vrijdag te Appelscha werd gearresteerd,' is, naar de Leeuw. Crt. meldt, naar Am- sterdam vervoerd en ter beschikking van de justitie gesteld. De anti-militarist Brinksma té Jub- bega die de stakers toesprak, is in arrest- genomen. 531 De landarbeiders te Stiens en Ried zijn Woensdagochtend in staking gegaan. Maandagnacht zijn de dijken van den Zuidwestpolder te Beets doorgesto ken. Uit Emmen wordt gemeld: Dinsdagmorgen is een groote troep stakers op weg naar Nieuw-Amsterdam gegaan om te trachten, de .arbeiders in de particuliere bedrijven aldaar het werk te doen meerleggen. Woensdag zal te Emmen een groote bijeenkomst van stakers worden gehou den. Maandag trokken door Valthe en Valthermond groote troepen stakers. Waar ifbg gewerkt werd, dwongen zij de arbei ders het werk neer te leggen. Dientenge volge wordt thans ook gestaakt bij de verveners. bij wie- een loonovereenkomst met 10 pCt. loonsverlaging tot stand was gekomen. In Emmer Compaseuum en Em1- mer Erfscheiderveen is de staking vrij wel algemeen. Ook te Nieuw-Weerdinge heeft de staking zich uitgebreid. Te 2e Exloermond wordt gestaakt zoowel in de veeribedrijven als bij dé werkverschaf- fing. De anarchist Jo de Haas is gearres teerd, omdat hij nog een vonnis mloest ondergaan1. 1 De communist Brommert heeft te Em mer-Erfscheidenveen een rede gehou den voor 350 arbeiders. De arbeiders, die voornemens waren het werk aan het kanaal Beilen-Nieuweroord te hervatten, zijn door de stakers van dit voornemen afgehouden. In Emmer-Compascuum staken ook de bakkers, omdat zij geen geld voor hun brood kregen. In de venen is brand uitgebroken. Meri vermoedt, dat deze branden zijn aange stoken. De regeering heeft f200 uitgeloofd voor aanhouding van de personen, die dezer dagen den dijk van een polder bij Drachten hebben doorgestoken. SPORT. Postdalven-Vereealglng Prins Hendrik, Zierikzee. Proefvlucht van Ossendrecht, gehouden op Zondag 5 April 1.1. In de vlucht 35 oude duiven; lossing 12.45 uur. 1. L. .Tuinder, 1 uur 38 m1.; 2'. J. W. Leijdek- (kers. 1 uur 41 m. 12i/2 sec.; 3. L. Rom- mens, 1 uur 42 m. 25 sec.; 4. idem, 1 uur, 44 m. 35 sec.; 5. J. W. Leijdek- kers, 1 uur, 48 m. 3 sec.;. 6. idem', 1 uur 53 m. 15 sec.; 7. B. A. Post,, 1 uur 58 m. 501/2! isec.; 8. IJ. P. Ma ijs, 1 uur, 59 m. 54 sec.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1