Zierikzeesche 0 Nieuwsbode L 7. "Backin MANNEN! ABONNEMENTs Vrijdag 3 April 1925. ziebikzeesche courant. advertentiën i EERSTE BLAD. DIENSTPLICHT. Kgdastir an Brnndbalagting Algemeen Overzicht. jjif' biscuittaart Bakpoeder PrUs per maanden f 1,50, franco per poit f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afsonderltyke nummers 5 oom. Vertohjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag» vast 1—8 regels 60 ets. van A regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 60 ets. p. regel. By contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóör II ure. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Bekendmaking van een uitspraak in zake vrijstelling. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat by besluit van Heeren Gedepu teerde Staten van Zeeland, dcL 27 Maart 1925, No. 140, lilde Afd., aan IZAK LEEN- DERT VAN AST, dienstplichtige van de lichting 1925, voer goed vrijstelling van den dienstplicht is verleend, wegens broeder- dienst. Omtrent het indienen van bezwaren tegen deze uitspraak enzwordt verwezen naar de publioatie aan het aanplakbord ran het Stadhuis. Zibrikzïb, d«n-2 April 1925. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Toelating leerlingen tot de Openb. Lagere School A, met Ingang van 1 Mei 1925. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibrikzee maken bekend, dat de aangifte voor toelating van leerlingen tot de Open- J bare Lagere School A, ban plaats hebben op Woensdag 8 April 1925, aan het School- 1 gebouw aan de Zuidzyde ran het Kerkhof des avonds te 7 uur j De leerlingen moeten op 1 Mei a.s. een leeftyd hebben bereikt van ten minste 5 jaar en 6 maanden en moeten dus geboren zijn vóór of op 1 November 1919. Zibkixzee, den 3 April 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Ziemkzee: Gelet op art. 15 der wet \aa 26 Mei 1S70 (Staatsblad no. 82) betrekkelijk de Grond belasting; MAAKT BEKEND: dat dc Staten no. .75. houdende opga\en der uitkomsten van do kadastrale meti'g en schatting dezer gemeente over het dienstjaar 1925, van heden af, op de uren dat de Secre tarie geopend is, gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage zjjn nedergelegd en dat ingevolge Art. 16 der'boven aangehaalde Wet, binnen dertig dagen na dén dag dezer afkondiging, door de belanghebbenden, ten koste van ongelyk, in een aan Gedep. Staten gericht verzoekschrift (op on gezegeld papier) hermeting of herschatting kan worden ge vorderd. Zierikzee, den 3 April 1925. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De uitslag van de Duitsche presidents verkiezingen op Zondag 1.1. heeft de ge- uitte voorspelling bevestigd, dat dezie eerste verkiezing nog geen resultaat zou opleveren. Geen der zeven candidaten heeft de volstrekte meerderheid van het totaal aantal uitgebrachte stemmen verkregen. Zooals algemeen werd verwacht, heeft dr. Jarres, de candidaat der Duitseh-Na- tionalen. de meeste stemmen verkregen, in 1. 10.7 millioen. Het stemmencijfer van de Rijksdag- verkiezingen werd dus gehandhaafd, evenals dit het geval was bij de soc.-dem. Hun candidaat, Otto Brauns, behaalde ruim 7,8 millioen stemmen. Nu is een vergelijking van de verkie- zingscijfers van den Rijksdag met die voor een president, wel niet juist, om dat bij de rijksdagverkiezingen zooveel andere factoren in het spel komen, die bij de verkiezing voor den rijkspresident niet gelden, maar toch mag men uit de gepubliceerde cijfers wel concludeeren dat de nationaal-socialisten en commu nisten hun invloed voor een groot deel hebben verloren Den 26sten dezer zal weer een nieuwe verkiezing plaats hebben, die evenwel geen herstemming is; de verkiezing is weer geheel vrij. In den nieuwen toe stand begint dan ook zachtjesaan eenige teekening te komen. Het Centrum houdt vast aan de can- didaluur van dr. Marx en nu heeft het er allen schijn van, dat de soc.-dem. zich tot ondersteuning van deze candi- datuur zullen laten vinden in ruil voor het minister-presidentschap in Pruisen met den steun der burgerlijke republi- keinsche partijen. Hoewel de moeilijkhe den, die zulk een transactie noodwendig veroorzaken, nog, overwonnen moeten worden, is de kans op een dergelijke oplossing groot. Zeer zeker zal men nog wel van nieuwe plannen en nieuwe com binatiepogingen hooren, maar een ge- meenschappelijken strijd van links schijnt men te kunnen verwachten. De vroegere Britsche minister van buitenlandsche zaken, Lord Balfour, heeft Woensdag te Jeruzalem, op dezelfde plaats waar in 70 j. n. C. de Romeinsche bevelhebber, Titus Vespasianus, het be leg leidde tegen de stad, n.l. op den Noordrand van den Olijfberg, welk beleg eindigde met den ondergang van de stad en mede met dien van den Joodsehen Staat, de Hebreeuwsche uniuersiieit ge sticht. Een feit, waard vermeld te worden in de wereldgeschiedenis en in de ge schiedenis der Zionistische beweging. In 1922 kreeg Engeland van den Vol kenbond het 'mandaat over Palestina, dat een brandpunt is geworden van intern, vraagstukken èn het Joodsche vraagstuk. Reeds eerder, in 1917, had de toen malige Engelsche minister Balfour in het Lagerhuis de verklaring afgelegd, die door de mede-geallieerden werd aan vaard, dat Palestina weer de nationale woonplaats zou worden van het Jood sche volk. Deze verklaring heeft het Zio nisme willen steunen, maar men onder- sc'heide wèl, een idiëel Zionisme, de ver- lossingsdrang, gericht naar Jeroesjalajim, die in iederen waren Israëliet zetelt en een practisch Zionisme, het koloniseeren van Palestina. Duizenden waren Woensdag bij de plechtigheid tegenwoordig; Balfour kreeg een geweldige ovatie, toen hij met zijn openingsrede begon. De opening van de Hebreeuwsche uni versiteit te Jeruzalem schetste hij als een groote gebeurtenis in de geschiedenis van een volk, welks intelleetueele en mo- reele lotsbeschikking herleefde en dat op dezen dag zal terugzien als een der groote mijlpalen in zijn levensloop. Een nieuw tijdperk is begonnen en de groote poging in Palestina, die vele honderden jaren geleden tot een eind kwam, zal worden hervat in het aloude tehuis van het Joodsche volk. B1NNENL AN D. Wethoudersorisls to Amsterdam. Woensdagnamiddag heeft het college van B. -en W. te Amsterdam andermaal vergaderd ter bespreking van de ge volgen, die uit de aanneming van de jongste motie-Drabbe noodwendig moes ten voortvloeien. Wederom is uitvoerig beraadslaagd, met dit resultaat, dat alge meen deze motie van afkeuring Werd be schouwd als te zijn gericht tegen het geheele college. Dit was bereid, daaruit de voor de hand liggende conclusie te trekken. Toen de conferentie te kwart vóór 7 uiteen ging, was bepaald, dat alle wet houders den Gemeentesecretaris zouden berichten, hunne functies ter beschikking te stellen van den Raad. Donderdagmorgen hebben de wethou ders hun ontslag ingediend. Dinsdag 14 April komt de Raad bijeen ter voorzie ning in de ontstane vacatures. Dividend- en tantièmebelasting. Naar de Res.b,clde verneemt, zal de gewijzigde dividend- en tantièmebelas ting 1 Mei van kracht worden. Zij zal buiten toepassing blijven voor de hef fing yan de belasting terzake van uit- deelingen en salarissen, betrekking, heb-" bende op een boekjaar, dat vóór dien dag is geëindigd. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 2 April. Voortgezet wordt de behandeling van de wijziging van de pensioenwet. Het aangehouden amendement-van Gijn wordt ingetrokken, nadat minister Colijn het overbodig had genoemd. De stemming over het ontwerp wordt bepaald op morgen. Aan de orde is de interpellatie-van Ravesteijn betreffende de dreigende loons verlaging in de mijnindustrie. De heer Van Ravesteijn wijst op de malaise, de overproductie en lage loo- nen in de Limburgsche mijnindustrie. Spr. betoogt het nut van een internationaal kolenbureau tot regeling van de produc tie. Hij dringt aan op een minimum loon voor mijnarbeiders en stelt een aantal vragen aan de regeering, onder meer deze, of de regeering niet een internati onale conferentie om verdere loondaling tegen te gaan, noodig acht. Minister van Swaaij kan geen onder zoek naar 't mijnbedrijf toezeggen. De loonen steken niet ongunstig af bij die in 't buitenland en in andere bedrijven. Een internationale commissie kan geen practisch nut hebben. Be heer van Ravesteijn repliceert. Spr. stelt een motie voor, dat de re geering de loonsverlaging in de mijn industrie alsnog teniet doet. De heer Vliegen ziet in de houding van den Minister een teeken van den chaos in ons productiestelsel. Door de lage loonen zijn de mijnwerkers in het alge meen op het randje van de armoede. De heer Hermans zegt, dat- de loonen in het mijnbedrijf tot een minimum zijn gedaald. Spr. vreest verdere loondaling in het mijnbedrijf in het buitenland. De Chris telijke organisaties, die een contract voor een half jaar aanvaardden, deden verstan dig. De loonsverlaging was noodzakelijk. Spr. wil lagere spoortarieven, goedkoo- pere woningen en dergelijke maatregelen voor mijnwerkers. De heer Smeenk wil de gemeenten doen medewerken ter verkrijging van lagere huren. Minister van Swaaij dupliceert. Spr. ontraadt de motie-van Ravensteijn. De heer van Ravesteijn tripliceert. Over de motie wordt morgen gestemd. Eerata Komer. Zitting van Donderdag 2 April. Aan de orde is het ontwerp tot afschaf fing van den Zomertijd. De voorzitter deelt mee, dal 315 tele grammen zijn ingekomen vóór of tegen den Zomertijd. De heer De Vlugt wenscht niet mede te werken aan toespitsing van de tegen stelling tusschen stad en platteland. Hij bestrijdt het ontwerp. De heer Haazevoet bestrijdt het ont werp eveneens en vraagt, of de minister verwerping van dit ontwerp zal be schouwen als een wensch van de Kamer om tftt een compromis te komen. De heer Westerdijk meent, dat de b'e- zwaren van het platteland bij aanvaarding van het advies der tijdscomjnissie vrij wel onverminderd blijven. De heer Verheijen zegt, <ïat als de Eerste Kamer niet lijdt aan anderdaag- sche koorts, dit ontwerp bij haar geen genade mag vinden. Sedert de invoering van den Zomertijd hebben zich geen feiten voorgedaan, die voor afschaffing daarvan pleiten. De heer Diepenhorst verdedigt het ont werp. De verwerping van het wetsvoorstel zal ethisch en sociaal af te keuren zijn. De heer Wittert van Hoogland vraagt, of het juist is, dat de regeering den zomertijd eerst 5 Juni zou invoeren, als het ontwerp wordt verworpen? De heer Wibaut stelt verblinding bij de tegenstanders van den Zomertijd voor de voordeelen daarvan vast. Met blij moedigheid zal hij- tegenstemmen. Minister Ruys de Beerenbrouck zegt, dat de regeering gehoopt had, dat de tijdscommissie een bruikbaar compromis zou aanbieden. De regeering wilde de verantwoordelijkheid daarvoor niet dra gen. Er zat dus niets anders op dan met het onderhavige voorstel te komen. De onzekerheid van de tijdregeling werkt onzeker op ieder internationaal bedrijf. De Minister is bij verwerping van het ontwerp niet bereid aan de spoorwegen te vragen of vroegere invoe ring van den Zomertijd dan 5 Jiini mo gelijk is. Het ontwerp wordt verworpen met 31 tegen 17 stemmen. De heer Stenhuis vraagt verlof tot het houden eener interpellatie over de in de laatste weken getroffen maat regelen ten opzichte der werkverschaf fing. Hierop zal worden beslist Woens dag na Paschen. Indien bij het soheren uw huid pyn doet of stuk gaat, kunt gy dit voorkomen door uw huid vóór het in zwepen eerst in te wry ven met een weinig Purol. De Zomertyd. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot afschaffing van den Zomertijd verwor pen met 31 tegen 17 stemmen. De minister heeft verklaard, dat, in verband met den spoorwegdienst, de Zo mertijd niet eerder dan 5 Juni kan wor den ingevoerd. zif den jongen. Maar hij stribbelt tegen, en het kost heel wat moeite hem te doen toestemmen in het vertrek. En Lotusbloem is weer alleen, zelfs zonder den troost dien haar jongen haar gaf. Men aanschouwe deze laatste film van dit seizoen, die mede door de natuur lijke kleuren, waarin zij is opgenomen, U een stuk menschenleven levenswaar voor de oogen brengt. Aan het huldeblijk voor de Maat schappijen tot redding van schipbreuke lingen, ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan, is door het Zeeuwsch Comité aan het Hoofdcomité afgedragen de som van f8894,35. Hiervan werd verzameld in Tholen en St.-Philipsland f 125,69, en op Schouwen en Duiveland f550,65. Dat de „Lips"-brandkasten tegen een stootje kunnen bewees nog onlangs de brand te Aalst (N.-.),waar een boerderij geheel afbrandde en het rieten dak op de beide, in die boerderij geplaatste, brandkasten viel. De boerderij behoorde aan een kassier der boerenleenbank al daar en toen deze na den brand de brand kasten opende, bleek de inhoud onge schonden! ST.-PHILIPSLAND. De heer R. de Raat is met ingang van 1 April aangesteld als opziener der Visscherijpolitie a. b. van de „Arend", standplaats Bruinisse; en de heer A. Eckhardt als schipper a. b. van de „Voorwaarts" standplaats Zie- rikzee. Beiden waren in gelijke betrek king alhier werkzaam geweest aan het in 1924 aan den dienst onttrokken vaar- j tuig de „Reiger". STAVENISSE. Donderdagavond had al hier plaats de openbare eindles (le jaar) van den landbouwwintercursus, gegeven door de heeren Oudesluys en Buljze aan 14 deelnemers. In tegenwoordigheid van den Rijks-landbbuwconsulent, dhr. Ste vens, het dagelijksch bestuur der ge meente, een lid der commissie van toe zicht (de andere waren verhinderd) en enkele belangstellenden, toonden alle deelnemers met vrucht den cursus ge volgd te hebben, zoodat dan ook allen bij monde van den heer Stevens, bevor derd werden tot het 2e leerjaar. ST.-ANNALAND. Hoe gevaarlijk het is kinderen op een rolslede mede te laten rijden is hier deze week gebleken. Toen eenige kinderen met de rolslede van den landbouwer J. H. medereden, had het 5-jarig zoontje van den brievenbe steller J. We ijler het ongeluk er af te vallen en zich zoodanig te bezeeren, dat de hulp van den hee" Quakkelaar moest worden ingeroepen, die het noodig oor deelde dat 'net knaapje naar Bergen op Zoom werd vervoerd. Het bleek daar dat een sleutelbeen was gebroken Wie aan de vele jongens denkt, wier grootste genoegen het tegenwoordig schijnt te zijn op voertuigen, vooral auto bussen, te klauteren om mee te rijden, staat er over verwonderd dat ar nog niet meer ongelukken gebeuren. Uit Stad an Provinoie. ZIERIKZEE. Madame Butterfly is een schitterende, gekleurde film. De geschiedenis van een Chineesch meisje, haar Amerikaanschen man en van de waarheid van eene oude Chineesche legende. Een Chineesche legende over, de schoon heid en de verraderlijkheid der zee, ge schilderd in verrassende schoone kleuren. De gekleurde photografie, de jarenlange wensch van alle filmfabrikanten is hier mede tot werkelijkheid geworden. Die legende luidt, dat de zee voor elke kleine vreugde, die zij den mensch schenkt, het dubbele aan verdriet voor zich terug eischt. Die zee legde, een vreemde gift aan de voeten van Lotus bloem, een meisje uit Hong-Kong. Een jonge man uit het Westen werd door de golven aan^ land gespoeld. Dank zij de hulp van Lotusbloem krijgt hij zijn be wustzijn, en langzamerhand zijne krach ten terugZoo begint de liefdesgeschie denis van Lotusbloem. Zij zocht het ge luk, maar was de schatting van de zee vergeten.... Hij ging weg, en toen hij terug kwam... O, als je niet terugkomt, sterft mijn hart!" roept het Chineesche meisje tot hem, die naar zijn vaderland terugkeert... Hij gaat, en jarenlang kijkt zij verlan gend uit over de zee, die hem gegeven en weer terug genomen had, wachtende op het schip, dat terug moest komen, en dat een al te zware last zou brengen. Eindelijk komt hij terug maar op zijn huwelijksreis met een andere vrouw- een van zijn eigen volk... Ben je dan niet mijn, man, vraagt Lotusbloem? Haar geest is verward, haar hart gebroken maar moedig glimlacht zij, en noodigt haar bezoekers op de thee, de Chineesche ontvangst. Zij roept haar zoontje zijn zoontje en vraagt hen dezen mede te nemen naar Amerika. „Lotusbloem was maar een Chineesch kindermeisje, tot de echte Mama uit Amerika kwam", vertelt VERKOOPINGEN, ENZ. DREISCHOR, 1 April. Ten overstaan van notaris Korteweg werden heden al hier, voor den heer A. P. Goemans, pu bliek verkocht: paarden voor f 44^ f 370„ f 320 en f 340; koeien voolr f 409, f 450 £n f 451; ossen vooir f 23CV f 180, f 184, f 160, f 160,, f 161!, f 1'6'4', f 131 ën f 116. Vaarzen voor f 150 en f 127. Kalveren voor f 86,, f 92 en f 95. KERKNIEUWS. naar Oetker's»Recept, gebakken met DrOel-ker's een door Dr. Oetker op wetenschappelijker! grondslag vervaardigd Bakpoeder, Backin vervangt de Gist. Men gaat onmiddellijk tot bakken over, het deeg rijst onder het bakken. Backln is zuinig in het gebruik en niet. zooals gist, aan bederf onderhevig. 8 eieren8 400 gr. suiker.*9.22 pakje Dr. Oetker's Vanillesuiker 0Ö21/» 500 gr. tarwebloem0.11- '/9 pakje Dr. .Oetker's Backin 0.04 6 eetlepels water. f 0.87'/, Bereiding. Eierdooiers, suiker, Vanille«suiker en water worden tot room geroerd, dan voege men langzamerhand het met Backin vermeng» de meel bij en daarna het, stijfgeklopte eiwit Men vuile een met boter'Ingewreven spring» vorm met het bereide deegen bakke deze taart in een matig verhitten oven ongeveer 3/« uur. Vraagt gratis receptenboekje bij de Eenige Importeurs. E. Ostermann Co., Adam. PREDIKBEURTEN. Zondag 6 April te Zieriktte. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg (Ber. van nieuwe leden). Kleine Kerk. 10 ure, dr. Helder. 's Avonds 6.30 ure, ds. Waardenburg. Goéde Vrijdeg. 7 ure, d«. Waardenburg (Avondmaal). Luth. Kerk. 10 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 10, Leesdienst en 6 ure, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 -Leeedienst en 6 ure, ds. r. d. Molen. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 6.30 nre, gewone dienst. 0ud-Ger6f. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Herveld, H. J. Honders te Zoeterwoude. Te Rotterdam, F. W. A. Korff Jr. te Heemstede en dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel te Haarlem. Te Nes en Wierum (Fr.), G. de Wijk te Kamperland (Z.). Aangenomen: Naar Oldebroek. S. Go- verts Jr. te Lexmond. Bedankt: Voor Hillegom, J. F. Röth te Almkerk. ZIERIKZEE. In de Maandagavond ge houden kerkeraadsvergaöering zijn her benoemd tot ouderlingen, de heeren A. J. van Schelven, G. Poldermans en M. Lokker, terwijl van de diakenen Zijn her benoemd de heeren F. J. de Vos, T. J. van Tilburg, J. de Regt en P. M. Panny, en jin de vacature P. J. Ochtman is be noemd de heer A. G. van de Velde. Geref Kerk. Beroepen: Te Stellendam, cand. A. Dercksen H.Mz. te Gouda. Te Dwinge- loo (Dr.), cand. H. W. H. van Andel te De Bilt. Te Wierden (Ov.), cand. R. J. de Boer te Zwartsluis. Aangenomen: Naar Beetgum, cand. P. Boes te Eiland Marken. 6 Mei a.s. hoopt ds. H. W. Laman te Assen, zijn 25-jarig ambtsjubilé te vie ren. Hij begon zn herderlijke loopbaan te Kruiningen, en stond daarna achtereen volgens te Zierikzee, 16 Oct. 190422 Oct. 1911, en Assen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Kornhom, L. de Bruyne- te Zwolle. YIN WENDE EN VER. Tusschen de Fransche regeering en de studenten is een conflict ontstaan, dat FTévtederJieid die gXeote Ac/lal Codex, die ooit Mudding ai IfarvneeA. dii ix'ae A. U. f> il ard ieeie/iec/n,clic dweept daa&mce. DuoomofflflQ/EB fl iOOWn-ÖRONUVOCN A.J.P'5 BITTERKOEKJES PUDDIN® een ernstig karakter dreigt aan te nemen nu de algemeene staking voor de 18 universiteiten van Frankrijk is axgekon-- digd. Bij den bouw van een groote elec- trieche centrale te Boehlen bij Leipzig is een ..zeer hooge schoorsteen omgeval len. De schoorsteen was van buiten al Waar &n v,an binnen reeds tot 40 M. van den bovenrand voltooid. Er Zijn 13 werklieden gedood. De lijken ^ziijn nog niet alle geborgen, daar er zijn die nog onder het puin liggen. De NationaleBond voor de toene ming van de bevolking in Frankrijk heeft een nieuwe poging bedacht om het zie lental te vergrooten. Hij heeft een prijs ingesteld van 25.000 frank, die in het begin van 1927 verloot zal worden ondef de gehuwde inwoners van een 3tad, wien in den loop van 1926 een derde kind ge boren wordt. Voor deze eerste poging heeft de Bond Angers gekozen. YESSCBILLENDE BERICHTEN, De moord te Nieuwenhagen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de man, wel ke L. nabij het kasteel Strythagen bij Nieuwenhagen (L.) heeft vermoord, een berucht persoon is, die reeds meer dief stallen met braak, enz. op zijn kerf stok heeft. Ook den bewusten nacht van den moord waren zij waarschijnlijk op roof uit, beiden waren met een revolver gewapend. De verstandhouding tusschen die twee was in den laatsten tijd niet al te best. Waarschijnlijk hebben zij dien nacht hevige twist gekregen en heeft da moordenaar toen op L. onverhoeds een aantal schoten afgevuurd, welke hem alle in zijn hoofd troffen. De kogels hebben het slachtoffer alle achter en boven het linkeroor getroffen. Een is dwars door het hoofd gegaan. De houding van 't lijk, met de handen in de zakken, wijst er op, dat de man plotseling is gedood. Toen de moordenaar met het lijk werd gecon fronteerd, was hij zichtbaar zeeir ont daan en viel toen bewusteloos neer. Familiedrama. Bij een huiselijken twist heeft J. B. te Drunen zijn vrouw zoo ernstig met een schoenmakersmes mis.*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1