Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL Uit Stad en Provinoie. bfthoorende bjj de van Woensdag 1 April 1925, no, 11217. ZIERIKZEE. Het Comité der Handels- en ïndustrie-tentoonsteiling R.I.O. tc Ber gen cp Zoom organiseert bij gelegenheid van de opening dezer tentoonstelling op 18 en 19 Juli-a.s. een muziekfeest, waar toe de muziek- en zangvereenigingen uit West-Brabant zullen worden uitgenoc- digd. Het eigenlijke festival, zal dan plaats vinden op Zondag 19 Juli. De uit- noodigingen daartoe worden nog deze week aan de muziek- en z'angvereenigin- gen in West-Brabant verzenden. Vereeni- gingen die eventueel aan dit festival wen- schen dee; te nemen en g3èn uitnoodiging mochten ontvangen, worden beleefd ver zocht h:er#an kennis te geven aan het R.I.O.-eomité adres postbus 10, Bergen op Zoom. Onder de deelnemende vereenigingen zullen prijzen worden verloot van f 50, f 30, i' 20, f 15 en f 10'. Tevens zal werden toegekend een prijs van "f 25 voor de verslkomende vereeniging en een directeursprijs van f 10 (deze laat ste hij loting aan te wijzen). Tevens ontvangt iedere deelnemende vereeniging een fraaie herinneringsmedaille. - De bekende faoriek voor Li posh ten te Dordrecht, heeft een bijzonder aar dig reclamewerkje uitgeg-ven, getiteld: „Het Kasteel van 's-Graven Jeel", waarin op leuke wijze, in verschillende versjes, de waarde naar voren wordt gebracht van de veiligheid der Lipss'.oten. RENESSE. Vergadering van den ge meenteraad. op Zaterdag 28 Maart. Voor zitter de burgemeester. Alle leden aan wezig. Voorgelezen werden de stukken van den Minister van Onderwijs, betref fende de procedure dhr: Paulusse, waar uit bleèk, dat de Min. aanraadde te be rusten in de uitspraak van den heer Kan tonrechter, waarbij den heer Paulusse zijn vordering werd toegewezen en alzco te betalen, wat inmiddels is geschied. De gemeente zal nu een declaratie indienen bij het Rijk,, zoodat deze onverkwikke lijke zaak zonder kosten voor de ge meente zal zijn opgelost. Een adres der gemeente Heemstede inzake annexatie- plannen, waarvoor adhaesiebetuiging werd gevraagd, werd voor kennisgeving aan genomen. Door B. en W. was mede ont vangen een schrijven van den Centralen Bond van P. en T. T. ambtenaren 'betref fende opheffing van hulpkantoren, welk schrijven inhield hiertegen op te komen en dit aan genoemden Bond kenbaar te maken. Ongeveer alle leden waren het er over eens, dat het voor Renesse te betreuren zou Zijn als dit hulpkantoor in een station werd omgezet, doch acht ten zich onbevoegd een oordeel uit te .spreken over andere gemeenten. De heer Fasol zou de omzetting geen bezwaar vinden, uitgaande van het standpunt dat er» bezuinigd moet worden. De heer Hoo- genbbjm stelde voor een plan te ont werpen, dat, bij eventueele bespreking tot opheffing, den autoriteiten gereede aanleiding kon geven Renesse als hulpr kantoor te handhaven. B. en W. wordt i opgedragen hieraan hun aandacht te wij den, opdat, indien van hoogerhand in de richting van opheffing werd aangestuurd wc'chter bewoonde wening op de pu blieke verkooping voor de gemeente aan te koopen, daar hij meent, dat de ge meente dan voordeeliger uitkomt. Een toelage te verstrekken acht hij niet goed. B. en W. hebben dit plan ook reeds be sproken, maar uit opgedane ervaringen bij gemeentewoningen raden 'zij dit ten sterkste af; men zou dan nog duurder uitkomen. Nadat hierover door alle le den het voor en tegen was besproken, werd het voorste! van B; en W„ om f 1,— per week vergooding te'geven in stemming gebracht en met 4 tegen 3 st. vérworpen. Vóór de beide wethouders en dhr. Hoog.enbo.pin. In verband met de overschrijding van verschillende posten bij .raming vastgesteld was wijziging der Begrooting 1924-'25 noodzakelijk. Na toe lichting werden, na' een opmerking over het groote bedrag voor de schoolbiblio theek. cieze wijzigingen goedgekeurd. Het vermenigvuldigingcijfer voor de plaatse lijke inkomstenbelasting dienst 1925—1926 door B. en W. in verband niet de gun stige uitkomsten van het vorige dienst jaar voorgesteld, werd bepaald op 0.55. De heer Hoogenboom stelde voer dit te brengen op 0,6, omdat naar zijn meening 0.55 een weinig aan den 2Uiaigen kant was. Dit voorste! kon echter geen meer derheid behalen en dat van B. en VV. aangenomen. Bij de rondvraag deelde de heer Hoo genboom mecle, naar een vergadering te Steenbergen te zijn geweest, om betere spoorverbinding tc verkrijgen. Deze ver- I gacierlrig. had tot resultaat, dat een com missie werd benoemd, waarin de heer Hoogenboom zitting heeft, wejke com- missie deze aangelegenheid vercler z:al uitwerken. Niemand meer het woord ver langende sluit de voorz. de vergadering. OUWERKERK. Zaterdagavond trad de heer Overhof alhier op met een rede „De S. D. A. P. en de aanstaande verkie zingen". Hij behandelde achtereenvolgens de gestie van de tegenwoordige regee ring, die den druk der belastingen vooral afwentelde op de ruggen der arbeiders, getuige de Tariefwet, de Rijwielbelas ting, de Weeldebelasting en meer dezer maatregelen. Daarna besprak* hij den eisch der Ontwapening, waarbij hij er op wees, dat het wetsontwerp, dat. de socialisten 4e dezen opzichte hadden in gediend, vooralsnog slechts dienen moest om deze kwestie brandende te houden. t Ten slotte wekte hij de aanwezigen op, bij de a.s. Juli-verkiezingén te stemmen op de lijst der S. D. A. P., omdat z. i. de overige partijen, zoo min de V.-D., als de Vrijheidsbond, die gedurende de heele lezing menige veer moest laten, als de rechtsche partijen, de belangen der ar beiders naar 'behooren behartigden. Van de gelegenheid tot debat of het stellen van vragen werd geen gebruik gemaakt. NIEUWERKERK. Zaterdag IJ. werd in de Bewaarschool de jaarl. schietwed strijd 'gehouden door cle leden der schiet- ver. „Graaf Adolf van Nassau" tot slui ting der oefeningen met flobertpatronen. De belangstelling was groot en de ge schoten series gaven blijk, dat er goed geioefend was. Het maximum was 100- punten. In de le afd. behaalde een prijs de heeren Jac.s Folmer, Mart. de Reus,, N. L'emsom, L. Nikerk, Joh. Flikweert, J. L. v. d. Have, J. Kjik, Ant. de Later, P. Flikweert en Jac. de Reus. De le prijs werd behaald met 98 punten, de laatste met 90. In de 2e afd. behaalden een prijs de heeren J. Brekelmans, E. Tuijnman, Jac. Flikweert, Joh. Heijboer, L. Brouwer, J. W. Sijrier, A. Slootmaa- zij met degelijke, afdoende argumenten voor den dag kunnen komen. Kooijman cn W. Brouwer. De Op deze verg. bed.ende de vrouw cersle werd behaa|d me( M de van den Bode en converge voor de ,aat5le 84 De prijzen. die laatste ïaaAr~,?ier>Si bestonden uit huish. artikelen en gedeel telijk uit de kas, gedeeltelijk uit bijdra gen waren aangeschaft, werden namens het bestuur door den' secretaris uitge reikt. De schietvereeniging alhier mag verleend ontslag, ingaande 1 April. Zij werd door den burgemeester dank ge- J zegd voor de goede zorgen aan de raad zaal besteed en voor de nette en voor treffelijke bediening, hetwelk de volle instemming van alle leden had. Een voorstel van B. en W., inzake te gemoetkoming in de woninghuur van den Rijksveldwachter, door dezen aange vraagd in verband met de opzegging zij ner tegenwoordige Cvoning en hij nu een huis kan huren tegen, f 5 's weeks, hetgeen voor hem te duur uitkomtwordt aan een bespreking onderworpen. Adres sant verzoekt een tegemoetkoming van f 52 's jaars. De heer Kooman oppert het idéé de thans door den Rijksveld- "feuilleton. De sterkste Macht dsor J. M. 1 zich verheugen in de belangstelling vah vele c'orpsgenooten. YIN REIN DE EN VEIL 10 j Het gesprek daarbinnen was zeer le vendig. De hooge stem van Léonie er meestal bovenuit, soms even overstemd door een uitroep van Puno of een hel dere, diepe lach van Gijsbert. Hoe lacht hij toch, mijmerde Réye, het is een ge net om het te hoorerr ep nu Léonie er is, hoor ik het veel vaker dan anders. Die Léonie ook, Réve luisterde naar den stroom van haar gebabbel, zooals een vermoeid wandelaar luistert naar het overmoedig gezang van een vogeltje. Réve hield van het jonge meisje. Ze was immers Adolfs zusje, maar toch schrok ze soms even van een vreemde flikkering in die zwarte aogen, van een wreed, terstond weer vervagend trekje om den kleinen mond. Op dat moment vertelde Léonie van den geschiedenisleraar op de kostschooL „Zie je, hij was chronisch mopperig en alle mejfljes waren doodsbang voor hem. Nu, hij kon ook een gezicht zetten nis -De steenkoolmijn Montagne te Scotswood on Tyne (Eng.) is onderge- J loopen. Er bevonden zich meer dan 200 man in de mijn, die op acht na, wisten te ontsnappen, zij het velen ook op het nippertje. Er is op het oogenblik groot ge- - 1 -J.Ul-lil- T j een vergramden leeuw en evenzoo z'n grauwe manen schudden. Eens moest ik een stuk algemeene geschiedenis voor hem opdreunen. Ik kende niets, algemee ne geschiedenis is zoo'n onmogelijk iets, en ik hakkelde zoo maar wat. Hij werd boos en steeds boozer, tot hij bijna schuimbekte en trok een vreeselijk ge zicht. Opeens kreeg ik een inval, pakte mijn zakspiegeltje en hield het vlak voor zijn oogen. Alle meisjes riepen: Oh, Lé onie! Maar hij keek eerst in het spie geltje, toen naar mij en toen begon hij të schateren. Na clien tijd keek hij nooit meer boos tegen mij. Ik had den leeuw ineens getemd door hem zijn eigen lee- Iijle gezicht te laten zien." Luid gelach volgde op Lécnie's leven dige schildering. Réve dacht even, met een glimlachje van zelfbespotting, als ik zooiels eens had „gedaan met mijn ouden huisonderwijzer, die me altijd zoo deftig juffrouw Révardine noemde, wat dan? Wal hebben meisjes met een mooi uiterlijk en leuke maniertjes toch veel voor! Op dat oogenblik klonk de bel en even later kwam een dienstbode zeggen, dat juffrouw Zee er was. „Ah" Gijsbert sprong op „laat haar maar even in de muziekkamer". „Waarom daar?" vroeg mevrouw, in brek aan water in Jeruzalem. Op een gebied van 30 mijl rond de stad is dit jaar nog geen regen gevallen, hoewel daarbuiten de regenval overvloedig was. De toestand is ernstig. De arbeidersklasse lijdt er zwaar onder, daar zij veel voor' het water jnoet betalen. De presidentsverkiezingen in Duitsch- lancl zijn. behoudens enkele kleine inci denten, in het geheeie Rijk rustig afge- l'Oopen. 26 April wordt, zooals gemeld, een tweede stemming gehouden. Dan wiordt de candidaat, die cle meeste stem men behaalt, gekozen. Uit: Moskou wordt gemeld, dat op 40 kilometer van Irkoetsk een spoor wegongeluk plaats gehad heeft. Een trein is ontspoord en de ketel -van de locomo tief is ontploft. Voor zoover bekend zijn er 16 dooden en 80 gewonden. Het Pruisische staalsgerechtshcf heeft den 23-jarigen Robert Müller (in Sept. van hel vorige jaar door de jury rechtbank te Essen ter dood veroordeeld wegens öudermoord) in ho.ogcr beroep tot levenslange tuchthuisstraf veroor- deeld. Het hof achtte bewezen dat Mül ler achtereenvolgens zijn vader en zijn moeder heeft vergiftigd óm zich in het bezit van hel vermogen, zijner ouders te stellen en le kunnen trouwen. Naar uit Genève wordt gemeld, gaat een speciale commissie van het Bu reau voor den Landarbeid naar Zuid- Amerika in de hoop daar werk te zul len kunnen vinden voor 300,000 Russi sche en Armeensche vluchtelingen. Gelijk men weet was met den be- ruchten Briedée, directeur van de Brus- se'sche Bank, te Amsterdam, een zekere Vermeulen ook fn de gevangenis in Duitschland opgesloten. Hij wist te ont vluchten, doch werd te Duisburg gevat, waar hij een politieagent en een politie hond met revolverschoten zwaar ver wondde. De kerel had twee revolvers en vele patronen in zijn bezit. Draadloos wordt gemeld, dat in Ohio 70 politie-agenten achter slot .en grendel zijn gezet, en nog 200 andere op de nominatie staan, omdat zij zich zouden hebben laten omkoopen tot het geven van vergunning voor den v,erkoop van sterken drank, of op andere wijze misbruik hebben gemaakt van hun positie. De minister van spoor- en transport wezen in Nieuw-Zuid-Wales, heeft Don derdag den eersten steen gelegd van de nieuwe brug, die de beide oevers van Sydney's haven zal verbinden, en die na de voltooiing over ongeveer vijf jaar, de brug met de grootste hoogspanning ter wereld zal zijn. 1 Het arbeidsconflict in Zweden geëindigd. Dit beteekent. dat de.uitslui ting opgeheven zal worden en dat de 130 duizend uitgesloten arbeiders onmid dellijk het werk zullen hervatten- Naar uit Allahabad (Vóór-Indië) wordt gemeld, heerscht er öp het oogen blik in Malabar een ernstige cholera-epi clemie. Geheeie gezinnen zijn door cle vreeselijke ziekte uitgeroeid. Op sommige plaatsen blijven de lijken onbegraven aan den weg liggen. De echtgenoote van president Coo lidge verwacht een baby. Men herinnert zich, dat zij verleden jaar haar 16-jarige zoon Colm tengevolge van bloedvergifti ging had verloren. Het. is na 1893, toen Marion Cleveland het levenslicht had aanschouwd, in het Witte Huis niet meer voorgekomen, dat daar een presidents kind geboren was. De familie van presi dent Coolidge gaat dezen zomer voor lan gen tijd naar buiten, doch de geboorte zal in het Witte Huis worden afgewacht. i - Een wervelstorm, die de Argentijn- sclie provincie Santa Fé teisterde, heeft daar vijf plaatsen totaal verwoest. Daar alle telegraaf- en telefoonverbindingen naar de hoofdstad der provincie, Ro- saric, verbroken zijn, weet men nog niet, j welke verliezen aan menschenlevens en eigendommen le betreuren zijn. VERSCHILDEN DE BERICHTEN, Een kind weggegeven. Voor den of ficier van justitie te Middelburg zijn ge-, leid eer. ongehuwde moeder en een man, met wien zij kennis had gemaakt in een logement te Axel. Deze vrouw was met den man weggegaan uit het logement, terwijl zij haar tweejarig zoontje had echter gelaten bij den anderen logeer gast, van beroep degenslikker en boeien- lfoning. Deze man had er berouw van gekregen en wist ook niet goed wat hij met hot kind moest doen, waarom hij het aan de maréchaussee had overgege ven. De aangehoudenen zijn na verhoor op' vrije voeten gesteld, de vrouw werd teruggebracht naar Axel, waar zij weer bij de P.T.T. jaarlijks groote bedragen heeft aangenomen van de aannemers dei- leveranties van paalhout en dal de justitie dé zaalc in handen heeft. Gebleken is, dat deze reeds vele jaren met het keuren van de voor den techni- sehen dienst benoodigde telegraaf- en telefoonpalen belaste ambtenaar geregeld groote bedragen van de houtleveranciers genoten heeft. De weelderige levenswijze in bet bezit van haar kind werd gesteld, j van dezen ambtenaar, die voor den Offi De nicord te Gi essen-Nieuw kerk. De Tel. verneemt, dat thans voldoende vast- taat, dat de daders, die in den nacht 'van 3 op 4 Aug. 1923 den spoorwegwach- j ter J. de Jong te Giessen-Neuwkerk heb ben vermoord, bekend zijn. Het is een drietal spoorwegarbeiders, die dien tijd op den spoorweg aldaar hebben gewerkt, voor een firma uit Nijmegen. Het echt paar K. te Sliedrecht, dat onlangs is aangehouden, blijkt medeplichtig te zijn. Wel is waar wisten zij van den moord af, doch daar zij met den dood werden bedreigd, als zij iets er van vertelden, durfden zij er n:ets van te zeggen. De ijzeren hamer waarmede hel misdrijf is gepleegd, behoort aan K. en is door een van hen des avonds uit het schuurtje ge haald. Het gold hier eën roofmoord. De buit is echter niet groot geweest, pl.m. f 7,Na den moord is het drietal in het huis van K. bijeengekomen, en heb ben 'zij vroolijk een glaasje bier gedron ken. Tot half drie in den bewusten nacht zijn ze bij elkaar gebleven. K. en diens Vrouw zullen op vrije voeten worden gesteld. Doodslag. In den nacht van Zaterdag iop Zondag heeft men, zoo meldt dé Limb. Koerier, onder de gemeente Nieu- wenhagen, het J ijk gevonden van den ge huwden mijnwerker L. De maréchaussee heeft onmiddellijk een onderzoek inge steld, waarbij bleek, dat de man door drie kogels in hef hoofd was getroffen. Het onderzoek leidde tot de aanhouding van zekeren H. uit Schaesberg, die be kend heeft L. te hebben doodgeschoten. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Ontploffing, Maandagmiddag tusschen drie en vier uur werden de bewioners van Muiden opgeschrikt door een hevige (ontploffing. Het bleek al spoedig, dat top het terreinvan de kruitfabriek „De Krijgsman", toebehoorende aan de spring stoffenfabrieken, een hoeveelheid zwart buskruit tot explosie was gekomen. In het gebouwtje bevond zich slechts één werkman, K„ die ernstige brandwonden en eenige fracturen opliep. Hoewel spoe dig hulp verleend werd, is de zwaarge wonde zeer kort na het gebeurde over leden. Van hel gebouwtje sloeg het dak af, dat juist niet het doel, bij eventueele ontploffingen de uitwerking daarvan te beperken, van lichte kpnstructie was. Omtrent cle oorzaak van de explosie kan het volgende worden gemeld: K. werkte mei een maat in een zoogenaam - de kruitmoien, waarin zwart kruit wordt gemaakt. Terwijl K. aan den wals stond en zjjn kameraad het afgewerkte kruit naar binnen bracht, volgde op eens de ontploffing. K. kreeg de volle laag Zijn haar verschroeide, zijn gezicht was on kenbaar en geheel zwart, handen, armen en lichaam waren gewond. Op hol geslagen. De landbouwer K. le Delft was Zondagmorgen omstreeks 7 uur met vrouw en twee kinderen op weg naar de kerk, toen hel voor den wagen gespannen paard schrok van een aanko menden trein en op hol sloeg. In "volle vaart rende het dier den weg af en de Schie in. Door het stuksnijden van de kap van den wagen werden eerst de beide kinderen gered en daarna de boer en diens vrouw. Beiden waren bewuste- oos. Het mocht den spoedig ter plaatse zijnde doctoren gelukken de levensgees ten weder op te wekken. Het' .paard ver dronk. Kindermoord. De landbouwer Ter L. en diens ongehuwde stiefdochter M. M., die samen leefden, zijn onder verden king van moord op pasgeboren tweelin gen, waarvan de stiefdochter was beval len, te Almelo in arrest gesteld. Laatst genoemde heeft bekend, dat zij de kin deren, geborgen in een /kistje, in een beerput heeft gestopt. Knoeierij tij. Technischen Dienst Rijks telegraaf. „Het Vad." deelt mede, dat een der met de keuring belaste ambtenaren cier van Justitie te Den Haag is geleid, verdacht van het opmaken van valsche declaraties, leidde tot de ontdekking. Een radio-cursus aan het nutVrijdag 13 Maart heeft prof. R. Casimir voor. de Mij. tot Nut van het Algemeen een radio lezing gehouden. Toen het bleek, dal deze heel goed verstaan is in alle hoeken van het land, heeft Het Nut besloten een cursus per radio te geven. Zij die een ge ring cursusgeld betalen, zullen het recht krijgen om vragen te stellen, die bij de volgende voordracht, aan het begin, be antwoord zullen worden. Deze cursus zal geleid worden door prof. R. Casimir; hij wordt gegeven in vier voordrachten op de Vrijdagen 17 en 24 April en 1 en 8 Mei.'Het onderwerp is ontleend aan de toegepaste zielkunde. De titel is: „Hoe verstaan w-ij onze medemenschen?" Driftig jongmensch. Een landbouwers zoon te Delft maakte zich zoo boos over het feit, dat een 9-jarig meisje over het weiland van zijn vader liep, dat hij het kind opzettelijk in den .sloot wierp, zon der naar haar om te zien. Gelukkig wist het meisje zich te redden. Het driftige jongmensch zal wel meer hierover hoo- ren. Scheepsramp. Het Britsche s.s. „Ays- garth Forse", dat Vrijdagavond om 8 uur uit den Nieuwen Waterweg naar Londen vertrok is voor Hoek-van-Holland, op 1 mijl afstand van cle kust gezonken. De bemanning kon in eigen sloep 't schip verlaten, terwijl het Ned. s.s. „Maasdijk" haar oppikte en om 7 uur te Hoek van Holland binnenbracht. Het schip was 582 ton groot, en behoorde aan éen reederij te Leith. De ramp werd veroorzaakt door verschuiving der lading, een gevolg van het rollen van het schip, veroorzaakt door de zware zeeën, die over het schip sloegen. Een der opvarenden, de boots man, is verdronken. Auto-ongeluk. Vrijdagnacht is een auto van de Turmacfabriek in de Sweerts de Landasstraat te Aunhem tegen een mast: van de tram gereden. In de auto zaten met den bestuurder J. O., machinemeester 'te Zevenaar. J. E., 42 jaar, monteur te Dusseldorp, en M. G„ monteur te Dres den. Eerstgenoemde klom onder het rij den achter uit den wagen, om naast den chauffeur te gaan zitten. Vermoedelijk is hij daarbij tegen den chauffeur geval len, waardoor deze het stuur kwijt raakte en tegen een naast den weg ia het plant soen op een betonnen voetstuk staande paal van de tram reed. De botsing was zoo hevig, dat de paal van het voetstuk afbrak en de auto van voren geheel wercl ingedrukt. Vermoedelijk is de heer E. door de voorruit tegen den paal geslin gerd. Hij was dadelijk dood. De heer G. is zwaar gewond. De chauffeur kreeg slechts lichte verwondingen. De zwaar gewonde werd naar 't nabijgelegen Diaco- nessenhuis overgebracht, het lijk van den heer E. naar het gemeente-ziekenhuis. het sprèekkamertje kan toch evengoed." „Hè, neen", riep Léonie, „laat haar hier komen, ik vind muziekjuffrouwen altijd zoo grappig". Niemand begreep eigenlijk, waarom muziekjuffrouwen grappig waren, maar Léonie's wil was gewoonlijk wet bij de Hunensteins en juffrouw Zee moest dan maar hier komen, ofschoon mevrouw het wel wal dwaas vond. Na eenige oogen- blikken kwam een slanke verschijning in de deuropening, die er uitzag ais de Mei zelve. Een doodeenvoudig wil japonnetje, 'n simpele witte stroohoed, waaronder goudbruine krulletjes uitsprongen, heel gewone zwarte kousen en schoentjes, zie daar het gaïischs toilet en toch was er niets mooiers en 1 ieflijkers en tegelijk waafdlgers te bedenken dan dat witte tiguurtje. Zéér beleefd, maar zonder een spcor van verlegenheid, groette ze en •het scheen wel alsof allen getroffen wa ren, want het duurde even eer ze een wedergroet kreeg. Naar Léonie's gezichtje te oordeeien scheen ze deze muziekjuf- frouw niets grappig te vinden, integen deel en haar zwarte oogen vlogen snel van Betty naar Gijsbert. Zijn lange ge stalte stond kaarsrecht achter 'een stoel terwijl zijn handen op de leuning ervan rustten. Z'n fraai gezicht teekende ver rassing en de blauwe oogen geleken don ZEETIJDINGEN, ZIERIKZEE, 28 Maart. Uitgeklaard Zeilschip" „Hermina", Ned. vlag, kapitein L. Pot met flcsschen van Leerdam .naar Londen. 29 Maart. Zeilschip „Martha", Eng. vlag, kapt. H. II. Wasthams, met oester schelpen van Wemeldinge naar Grimsby. fflRETBERICHTENo' CoSporatlovo YoüLng Zlorikiee, Veiling van Zaterdag 28 Maart. Appels: zure bellefleur 1528 cl. bruinzoet 15—17 ct.; zoete bellefleur 17 ct.; roode calville 13 ct.; peren: kieiperen 9—19 ct.; gieser wildeman 13—17 ct.; rietpeer 18 ct; diversen: witlof 30—31 ct.; spruiten 30 ct.; sjalotten 17 ct.; aard appelen 5—71/2 ct.; per kilo; bloem kool f 19; roode kool 1 14/50; prei f 8,,5(>; boerekoól f 4,80; per 100 stuks. kerder dan anders. Daar begon Betty's beschaafde, lieve stem te spreken in ant woord op een vraag van mevrouw. Lé onie vestigde nu alle aandacht weer op haar. Men was het spoedig eens over Puno's lessen, die op Woensdagmiddags werden bepaald. „Ik heb vast een studieboek meege bracht, mevrouw", zei Betty, „dan kan uw zoon, daar hij noten kent, al gemak- keïijk wat oefenen en zijn we Woens- dag dadelijk op dreef. Schikt het mis- 1 schien, dat ik hem even enkele aanwij zingen doe?" „Zeker". Mevrouw betuigde door een vriendelijk, zij hel ook wat neerbuigend knikje, dat de ijver van juffrouw Zee haar zeer wei beviel. Betty rees op en Puno opende de deur v.oor haar. Gijsbert stond echter op eens naast hem. „Ik heb nog wat muziek op den vleugel liggen", zei hij, „die ik er liefst zelf af wil nemen". Betty boog tot afscheid en gedrieën gingen ze naar de muziekkamer. Gijsbert nam enkele verstrooide, met noten bekrabbelde papieren op en legde ze Zorgvuldig ter zijde. „Componeert u, mijnheer?" ontviel Betty tot haar schrik. Maar Gijsbert bevestigde, een glans van I teerierheid en trots vermoolde zijn ge- zicht. j „Misschien hebt u wel eens wat van me gespeeld", zei hij quasi luchtig. Ze keek hem vragend aan. „Op mijn bundels staal: G. van Hoo- chendorp, het is de naam mijner moeder". Puno verbaasde zich. Gijsbert sprak nimmer met iemand over 2ijn werk, nie mand wist, dat zijn composities gedrukt werden, en nu? „Oh, bent u die componist?" Betty's gezichtje werd door een donkeren, gloed overtogen. haar oogen straalden. „Hoe had ik dat ooit kunnen denken. Ik heb drie bundels van u en er zoo dikwijls over gepeinsd wie de componist toch mocht wezen, want niemand kende hém. Op de muziekschool speelden, we allen erg graag uw muziek. Wat bent u ge lukkig zoo iets schoons le kunnen schep pen als b.v.' uw midzomerfantasie, io«h. wat zal moeder wel zeggen, hoe is het mogelijk, dat niemand het weet?" „Neen, niemand weet het", brak Gijs bert plotseling heur verwarde woorden vloed af, ,,en ik heb liever dat u er niet. over spreekt. U heb ik het gezegd, om dat ge het toch op den duur gemerkt zoudt hebben." (Wordt iH'.rucJgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 5