y?3Ss Zierikzeesche Nieuwsbode g=s XX.*-'" Woensdag 1 April 1925. zierikzeesche courant. f* ÏTX EERSTE BLAD. b U IT E N L A n D. Ik doe het zelf ABONNEMENT t n f ADVERTENTlfN i Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Autobandieten. Een bende van acht of negen gemas kerde mannen verscheen Zaterdag op, klaarlichten dag, voor het huis van den ontvanger der belastingen in 't plaatsje Conclara, bij Roscommon in Ierland en eischte de aanwezige kasmiddelen op. De ontvanger weigerde de bandieten bin nen te laten, waarop een gevecht met vuurwapenen ontstond, dat een goed half uur aanhield, zonder dat een van de in woners van de plaats aanstalten maakte om politie'of andere hulp te halen. De ontvanger en zijn beide zoons moesten het gevecht toen opgeven uit gebrek aan munitie, waarna de bandieten de ruiten insloegen en het huis binnendron gen. De ontvanger, Geraghty genaamd, trachtte nog het aanwezige geld te red den door te verzekeren dat hij 's Za terdags altijd alles aan de bank bracht, maar de aanvoerder van de bantieten bjeek te weten, dat dit een leugen was om bestwil en gaf bevel den boel in brand te steken. Op het hoeren van deze bedreiging gaf de dochter des hui zes de sleutels van de kluis af en maak ten de dieven zich meester van een be drag vaji ongeveer f 20.000. Het zilver werd rustig nageteld en in zakken ge daan, waarna de bandieten per auto ver dwenen. Een half uur na hun vertrek kwam een afdeeling politie opdagen ,die een onderzoek instelde, maar niemand in het dorp durfde verzekeren een van de bandieten herkend te. hebben. De een z*n dood, den ander z'a leven. Niet vrij van griezeligheid, zelfs voor degene wier leven er vermoedelijk mee gered is, klinkt het volgende verhaal. Vo rige week werd te Rijssel een zekere Olivier, de leider van een dieven- en moordenaarsbende geëxecuteerd.. Terwijl de moordenaar zich naar de guillotine begaf, vertoefden vier chirur gen op het nabijgelegen kerkhof om zijn lijk te ontvangen. Onmiddellijk nadat het mes gevallen was. werd het lijk in snelle galop naar het graf overgebracht. Hier verwijderden de doktoren een klier uit de keel, deden het object in een gepre pareerd fluïdum en reden dan in volle vaart naar een ziekenhuis, waar een vijfjarig meisje. dat.aan.jveriammino -af stervende was. Slechts een delicate ope ratie, het inzetten van èen nieuwe klier kon. haar leven redden. De operatie slaag de volkomen. Momenteel is de toestand van het kind Zoo, dat de chirurgen alle hoop hebben om het meisje geheel te genezen. „Den een z'n dood, den ander z'n leven" zoo zal voortaan 't spreek woord moeten luiden. g N N E N l A n P, De Zomertijd. Naar uil: Den Haag aan het Huisgezin wordt bericht, wordt er op gerekend, dat van de 18 katholieke leden der Eerste Kamer maar 5 of 6 hun stem zullen geven aan het wetsontwerp tot afschaf fing van den zomertijd. De verwerping van het wetsontwerp met groote meer derheid schijnt verzekerd, aldus 't blad. Eieren van waterwild. De minister van binnenlarfdsche zaken en landbouw, gelet op artikel 30 der Jachtwet 1923, heeft in afwijking van zijn beschikking van 3 Maart 1925 be paald. dat in het geheele Rijk: a. het zoeken, rapen en buiten open bare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, schol eksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toegestaan tot en met 28 April 1925; b. het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a genoemde waterwild is toegestaan tot en met 30 April 1925. Het accoord met België. Het Nederl-Belgische accoord inzake het Schelde-regiem zal Vrijdag a.s. in Den Haag worden onderteekend. De Bel gische minister van Buitenlandsche Za ken, de heer Paul Hymans, zal met het oog hierop Vrijdagmiddag te 's-Graven- hage aankomen. De onderteekening zal 's middags geschieden. Des avonds zal minister Van Karnebeek een diner ge ven ter eere van zijn collega. De ttngelsche en Fransche regeerin gen, dis met het verloop der onderhan delingen op de hoogte waren gehouden, hebben hun adhaesie met de overeen komst betuigd. De Koningin ongesteld. H.M. de Koningin is door een lichte ongesteldheid genoodzaakt haar kamer te houden. In verband met deze onge steldheid is de voorgenomen reis naar Het Loo eenige dagen uitgesteld. De Kamerverkiezingen. Thans is definitief door den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bepaald, dat de stemming over de lijsten van candidaten en de daarop voorko mende candidaten voor de Tweede Ka merverkiezingen zal plaats hebben op Woensdag 1 Juli 1925. De burgemeester van Ameide. Op een vraag van het Tweede Kamer lid Schaper betreffende het instellen van, esn onderzoek inzake de handelwijze van den burgemeester van Ameide in ver band met het optreden van een nacht waker tegenover autobestuurders in hel begin van Februari heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw ger antwioord Omtrent het optreden van den burge meester van Ameide in de zaak, waarop betrekking heeft Jiet ingezonden stuk in het Weekblad dan het Recht (no. 11303) van mr. J. A. van der Lee, heeft de on- dergeteekende een ambtelijk onderzoek doen instellen. Uit dat onderzoek als mede uit een rapport, terzake aan den •minister van justitie uitgebracht door den procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage' is niet gebleken, dat het gebeurde aanleiding behoeft te geven, om den burgemeester ongeschikt voor zijn ambt te verklaren. De C. B P. T T. contra den Staat. In het door den Centralen Bond van Nederlandseh Post-, Telegraaf- en Tele foonpersoneel (C. B. P. T. T.) aanhangig gemaakt proces tegen den Staat der Ne derlanden, in verband met de intrek king van art. 40 van het Bezoldigingsbe sluit en de door dien bond op naam van A. J. ML van der Wielen, te Amsterdam, ingestelde vordering tot uitbetaling van hetgeen aan salaris is gekort beneden het bedrag van het traktement op 1 Juli 1922, is heden door de Haagsche recht bank uitspraak gedaan. De ingestelde vordering werd door de rechtbank ontzegd. Tweede Kamer. Zitting dan Dinsdag 31 Maart. Z. h. s. worden aangenomen de ont werpen tot bevordering van de richtige heffing der diVecte belastingen en tot wijziging van de Beroepswet. Voortgegaan wordtmet de 'behande ling van de artikelen der nieuwe pen sioenwet. De heer Ketelaar verdedigt een amen dement, om in plaats van de helft, een vierde van de inkoopsom te doen ver halen op den betrokkene. Het amendement-Ketelaar wordt na bestrijding door den minister verworpen piet 50 tegen 21 stemmen. de wachtgeld jaren kunnen worden inge kocht. Na bestrijding door den minis ter wordt dit amendement verworpen met 52 tegen 17 stemmen. De heer Tilanus licht een amendement toe om de bepalingen omtrent het ver vroegde ouderdomspensioen zooveel mo gelijk te handhaven. Mej. Groeneweg verdedigt daarop een sub-amendement'Om"vopr hen, die slechts kort van de mogelijkheuFwerwijderd wa ren om op 55-jarigen leeftijd met pen sioen te gaan, dit recht te waarborgen. De leden Wester man, Ter Laan en Groeneweg dringen aan op meer inlich tingen ten aanzien der nieuwe wacht geldregeling en steunen het amendement- Tilanus. Minister Colijn zegt, dat. voor klasse B der wachtgelders rekening zal worden gehouden met de verlenging van den duur der toekenning. Wanneer een 'ambtenaar op 55-jarigen leeftijd met pensioen gaat, hoewel hij nog geschikt is, heeft hij een privelege boven anderen.- Dit werkt b'ovendien scha delijk voor 't pensioenfonds. De Minister ontraadt 'tamendement-TilanuS. Het sub- amendement-v. Braambeek hoort zelfstan dig thuis onder de overgangsbepalingen. Mej. Groeneweg trekt het sub-amen dement in. Het amendement-Tilanus wordt na wij ziging in dien zin, dat de oude toestand gehandhaafd blijft, verworpen met 37/28 stemmen. Dhr. van Braambeek licht een amende ment toe, om de korting van 90 pCt. van 't bedrag, waarmede pensioen plus salaris in de nieuwe betrekking bij een publiekrechterlijk lichaam het laatst ge noten salaris overschrijdt, te verminde ren tot 80 pCt. Dhr. Tilanus licht een amendement toe om 't eum'mulatieverbod van pensioen en salaris niet te doen gelden voor perso nen, gepensionneerd vóór 1 Juli 1925. De heer Snoeck Henkemans beveelt dit aan. De Minister bestrijdt beide amendemen ten. De heer Dresselhuys beveelt 't amende ment-Tilanus aan. De heer Tilanus trekt zijn amendement in; hij zal er bij de overgangsbepalingen op terug komen. UH Stad ©si P?ov!noie ZIERIKZEE. Door de fam. A. S. Frenk is op de Rotterdamsche Veetentoonstel ling een os aangekocht van 850 k.g. Door den heer C. J. Simmers zijn op dezelfde expositie 2 zware ossen aan gekocht, waarvan één het gewicht zal hebben van pl.m. 1300 pond slaehtge- wicht. Cancertzaal-Bicsao&p- Hedenmiddag vond eene welgeslaagde kindervoorstel ling plaats, bij wijze van afscheid. De (kin deren van school A én de minderbedeel den der andere scholen werden hiervoor gratis uitgenoodigd. Bij het vertrek kre gen allan nog een stuk chocolade. Zaterdag en Zondag krijgen we nu nog „Madame Butterflyin kleuren, en dan is dit seizoen weder afgeloopen. 3URGH. Dezer dagen wordt een begin gemaakt met het herstel der Ned. Herv. Kerk.-Een gedeelte der steiger is reeds geplaatst om te kunnen beginnen aan het betonwerk aan den bovenkant der muren. Daarna zal het dak met bekwa men spoed opgebouwd worden. WESTEN-SCHOUWEN. De narcissen- velden in deze omgeving beginnen reeds flink te kleuren. Enkele zonnige dagen zullen deze bloemen in vollen pracht doen staan. Daarop volgen spoedig de tulpen; een en ander zal er zeker toe bijdragen om het natuurschoon onzer streek te verhoogen. Met bruine of donkerbruine Erdal gaal het poetsen zoo gauw en gemakkelijk, dal het geen moeite inr meer is. NOORDWELLE. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Vrijdag 27 dezer. Alle leden aanwezig. Ter tafel kwamen enkele stukken van Ged. St., benevens het verslag der Gezondheids commissie en 't verslag over den toestand der gemeente. Het kohier der hondenbe lasting wordt goedgekeurd. De totale som van de aanslag is f98. Het salaris van den gemeente-bode wordt vastgesteld op f 110 'sjaars en de huur der door hem op 1 Mei te betrekken woning op f 162,50 'sjaars. B. en W. stellen voor ten be hoeve der verbouwing van het distributie- gebouw tot woning van den veldwachter (bode), een leening te sluiten. De aan nemingssom is f 2218, plus 5 pCt. voor opzicht enz., pl.m. f50 voor afheining, met nog eenig bijkomend werk, wordt het een ronde som van f2430. Daar ver moedelijk de haven Schelphoek dit jaar (1924) een voordeelig saldo op zal bren gen van ruim duizend gulden, stellen B. en W. voor deze som voor genoemde verbouwing te gebruiken en een leeniing aan te gaan van f 1500, tegen een rente van ten hoogste 51/2 pCt., met een jaar- lijksche aflossing van f 100. Met alge- meene stemmen wordt alzoo besloten. Daar de uitgaven in 1924 de begrooting met f169 te boven ging.-werd deze alzoo gewijzigd, evenals de begrooting 1925, zulks in verband met de aan te gané leening. Bij de rondvraag vroeg den heer van der Maas naar den pachtprijs van het land, dat door de gemeente onder de gegadigden zal worden verloot. De burgemeester deelde mede, dat deze pacht door de Commissie der Z.L. M- is ge taxeerd op f75 per Gemet. Dit is aan belanghebbenden medegedeeld en in de eerstkomende raadsvergadering zal in deze een beslissing worden genomen. Door den heer Viergever werden inlichtin gen gevraagd omtrent den toestand van den weg aan den Noord/dijk- Uit de door den burgemeester op deze vraag gege ven uitvoerige inlichtingen stippen wij het volgende aan. Bij de opneming van de wegen in 1924 bleek voor de zpo- veelste maal, dat de toestand aan den Noorddijk nog steeds allertreurigst was. De weg was absoluut onberijdbaar. Door aanpalenden is in jaren niets aan onder houd van den weg gedaan, vandaar deze toestand. De raad heeft toen eenige gel den voor verbetering gevoteerd. Januari zijn we er aan begonnen, doch nauwe lijks bezig, werden de menschen, die er aan werkten, door den heer Leen- dertse, dijkbaas bij het waterschap Schou- 1 wen) verbaliseerd. De burgemeester gaf vervolgens een overzicht van de verschil- I lende breedten van den weg en Jcwam i tot de conclusie, dat deze op verschillen de plaatsen nog veel te smal is, volgens 't reglement op de polders. Er rust op B. en W. de plicht de wegen in goeden staat te onderhouden. Hij begrijpt de houding van het bestuur van Schouwen niet. 't Zijn allen landbouwers of rus tend landbouwers, dus wel bekend met -slechte wegen. Hier wordt geen enkel belang geschaad, integendeel. Hij is ten volle verzekerd van zijn goed recht, en zal dan ook niet rusten voor de weg goed is. Hierna sluiting. OOSTERLAND. Verg. van den gemeen teraad, op Vrijdag 27 Maart. Voorzitter de burgemeester. Afwezig met kennis geving de heer F. van der Hulle. Naar aanleiding van de notulen der vorige vergadering, deelt de voorzitter mede, dat van den gem.-opzichter nog geen berekening is ingekomen van de kosten van een aan t£ leggen straat in de Bosch- blokdreef. Besloten wordt deze zaak aan te houden tot een volgende vergadering. Wordt gelezen het verslag van de volks huisvesting en het procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger waaruit blijkt, dat in kas moest 2ijn en in overeenstemming met de bescheiden werd aangetroffen een bedrag van f 4278,54. Komt in behandeling de con cept-instructie voor een aan te stellen vroedvrouw-Verpleegster. De verschillen de artikelen worden besproken. Besloten wordt het advies van den geneesheer af te wachten en haar in een volgende vergadering vast te stellen. De voorzit ter doet mededeeling van de sollicitatie van de eenige sollicitante, die zich voor de voornoemde betrekking heeft aange meld. Blijkens de ingewonnen informa ties is zij voor hgar taak zeer geschikt. Daarna wordt met algemeenê stemmen benoemd mej. J. van Dijke en bepaald, dat de indiensttreding zoo spoedig mo gelijk behoort plaats te hebben, in elk geval op 1 Juli a.s. B. en W. worden gemachtigd van den ppst onvoorziene uitgaven der begrooting 1924 een be drag van f 125,80 af te schrijven en dit te brengen op posten, die zullen wor den overschreden. Van de geldieeningen aangegaan in 1916 worden uitgeloot 1 obligatie ad f 125, no. 15 en 1 obligatie lad f 175 no. 8. Tenslotte bespreekt men den toestand'•■van de opreis aan den Zuiddijk. Verharding daarvan acht men 'wenschelijk. SINT-ANNALAND. Onder leiding van JVÜss*Vrii4 w zijn jaarvergadering ten nuize vair cinr. M. J. Boogaard. Van de 48 leden waren er 16 aanwezig. Daar het gezelschap in 1886. is opgericht, zal het in 1926 40 jaar bestaan hebben. De notulen wer den goedgekeurd en evenzoo de reke ningen over 1923 en '44. Sloot de eerste met een tekort van f 2,49i/o, de tweede vertoonde een batig saldo van f 34,741/2) waardoor het mogelijk is er een nieuw weekblad bij aan te^schaffen in 3 ex. Er komen nu 5 weekbladen, die niet verder gaan dan tot den 16en lezer. De Verkoop der gelezen tijdschriften bracht f 5,30 op. De contributie .onder ging geen verandering. Van de Volksbi bliotheek is dezen winter weer druk ge bruik gemaakt. THOLEN. Vergadering van de afdee ling Tholen van het Groene Kruis. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter het overleden bestuurslid, dhr. v. Es. Tot de ingekomen stukken behoo- ren: a. verzoek van het hoofdbestuur tot aansluiting voor nachtdienst telephoon met vergoeding v.an f 12,50. Besloten werd eerst nadere gegevens te vragen, b. Bericht van den heer A. Janssen, dat hij ontslag neemt als bestuurslid wagens vertrek naar elders; c. verzoek van A. Keij, de gekochte bouwgrond, tegen 60 ct. per roe, weer te mogen inhuren. Na eenige discussie werd aldus besloten, 'doch met de bepaling, dat ook de andere pachter, v. Oeffeien, zijn deel krijgt. Uit het jaarverslag over 1924 bleek, dat de vereeniging op' 1 Jan. 1925 567 leden telde, welke totaal f 1117 contributie betaalden. De Emmabloem bracht op f 65,72, het Groene Kruisspeldje f 60,73*. 307 keer werden voorwerpen uit het ma gazijn uitgeleend. De wijkzuster behaal de het diploma huisbezoek t.b.c.-lijders; van haar diensten werd weer door vele gezinnen een dankbaar gebruik gemaakt. Het wijkgebouw was een urgent punt in alle bestuursvergaderingen, doch het bestuur durfde met geen definitieve voor stellen te komen. Het jaarverslag der Zuster werd ter inzage gelegd. Uit het verslag van den magazijnmeester bleek, dat alle in het magazijn aanwezige voor werpen in goede conditie verkeerden en steeds in aantal toenemen. Wegens het overlijden van den afgev. naar de ProV. vergadering kon dit verslag niet worden uitgebracht. De rekening over 1924 wees aan in ontVf. f 3351,67, in uitg;. f 3632,52°, doch wegens opname uit reservefonds en aankoop bouwgrond, sloot de ba lans in oot'V1. op f 6046,67, in uitg. o.p f 5272,676. De begrooting voor 1925, met een ontv. van f 2690,— en uitg. van f 2579,86; werd goedgekeurd. De voorzitter bracht een woprd van dank aan de afgetreden bestuursleden, de heeren v. Es (overleden), A. Janssen, en D. v. d. Velde, secretaris. Hel bestuur stelde voor, dhr. W. de Korte, waarn. secretaris, thans vast te benoemen, en in de andere vacature te Verkiezen de heeren dr. Duinker en Haaijer, aftr. Met alg. st. werd aldus be sloten. Dr. Duinker bedankte voor deze functie, waarna na 3e stemming dhr. M. C. v. d. Stel werd gekozen.' Bij de be spreking van het wijkgebouw toonde dhr. Walpot een bestek en teékening, begroo ting pl.mj. f 5000. De voorzitter wees er op, dat er, ofschoon dit plan veel ver eenvoudigd was, toch nog jaarlijks een bijzondere uitgave zou komen van f 377. Dhr. Vriens keurde dit plan af en toonde een andere door hem ontworpen teeke- ning, begroot op. f 6000, waarvan bij mo gelijke mislukking, gemakkelijk 2 wonin gen te maken waren. Na eenige discussie inzake het al of niet bewonen door Zus ter of bode van het te plaatsen gebouw, besprak dhr. Amsing, de goede gewoonte om voor de liefdediensten der Zuster, een zeker bedrag in de Groene Kruis kas te storten, bij wijze van dank en wekte alle leden op, dit goede voor beeld na te volgen. Gezien 'de finan ciën, stelde de voorzitter voor, alsnog niet tot bouweii over te gaan, en een bouwfonds te stichten, waarop bereids een bedrag Van f 300Ö uit het reserve fonds zal worden gebracht. Dit werd met alg. st. aangenomen. Een voorstel- Blaas, om een collecte te houden in deze vergadering, vond geen voldoende steun, daar men van meening was, dat dit de opkomst zou schaden. Nog werd besloten het gemeentebestuur een jaar uitstel van bouwen te vragen. Daarna sluiting. MIJNHARDÏ's Zenuw-Tabletten... 75 et. Laxee'r-Tabletten.60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij ^Apoth. en Drogisten. ONDERWIJS* OUD-VOSMEER. Voor de 2e klasse aan de Ambachtsschool te Bergen-op-Zoom, als leerling in het smeden, bankwerken en electrotechniek is o. m. geslaagd de jongeheer Johan F. de Later, alhier. THOLEN. Na het openbaar onderwijs bijna 42 jaar te hebben gediend, nam dhr. P. v. d. Broecke in tegenwoordigheid van B. en W. en andere autoriteiten Dinsdag middag officieel afscheid van leerlingen en personeel. De kinderen van school A, ingesteld in de schoolgang, zongen on-. lied toe.""*ÖHr7":vL""Lièrêj "sprekende na mens personeel en leerlingen, dankte dhr. v. d. Broecke in warme bewoor dingen, voor hetgeen hij als onderwijzer en collega voor allen is geweest. De burgemeester huldigde hem na mens B. en W. als een degelijk en plichtsgetrouw onderwijzer. Dhr. v. Dijke en Waverijn spraken vervolgens ook nog woorden van waardeering. Namens het personeel en kinderen, bood dhr. v. Liere hem als aandenken, een rookkast, een kist sigaren met koker en eenig Goudsch aardewerk aan. Dhr. v. d. Broecke dankte diep geroerd, voor al deze blijken van waardeering. Met hem gaat een onder wijzer van de oude garde heen, die als paed agoog hoog stond aangeschreven. KERKNIEUWS, Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Ernst, J. G. Woelderink te Heteren-Randwijk. Aangenomen: Naar Bunschoten, cand. E, J. Mulder te Baarn. Bedankt: Voor Den Bommel, J. Ronge te Hoog-Blokland. Voor Joure, H. J. Hak te Domburg. Voor Haskerhorne, J. H. Grolle te Sloten (Fr.). Ds. J. H. Wiersma heeft Zondag af scheid genomen van de^Herv. Kerk te Amsterdam, met de 'woorden uit Deut. 32 3. De laatste woorden zijner rede waren: „Geeft onzen God. grootheid, Vaartwel! vaart allen wèl. Halleluja amen!" (Dit herinnert aan de laatste woorden zijner afscheidspreek van de Chr. Afg. Kerk te Zierikzee op 23 Jan. 1873: „Vaart wel! vaart allen wel, vaart eeuwig wèl, Amen!") De gemeente zong den scheidenden Die naar toe Gezang 96. (Z.) ZIERIKZEE. De Heer Mr. J. P. Cau, oud-president van de Rechtbank alhier, overleden te 's-Gravenhage 19 Februari 1925, heeft gelegateerd, vrij van alle rechten en kosten, aan de Herv. Kerk te Zierikzee, bij voorkeur voor het her stel van het inwendige der Kleine Kerk eene som van twee duizend nijf honderd gulden, onder den last van vruchtgebruik ten behoeve van des erflaters echtgenoot©. Geref Kerk. Beroepen: Te Meppel, J- v. d. Meulente Den Bosch. Te Groningen (A), G. R. Kuijper te Haarlem. Te Bedum, J. de Waard te Bunschoten en Spakenburg (A). Te Tzummarum, D. G. A. Brouwer te Pae- sens. Te Grijpskerke (Z.), cand. J. Dijkstra te Warns. 'Te Kampen, J. Hoek te Soest. Te Vlissingen, P. N. Kruijswijk te Voorschoten. Te Hen- drik-Ido-Ambacht, J. Meijer te Fijnaart. Bedankt: Voor Uithoorn, W. H. van der Vegt te Drachtster-Compagnie. Voor Driesum, H. .R. Pel te Stadskanaal- Pekelderweg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1