B IJ VOEGSEL Uit Stad en Provinoie. FEUILLETON. De sierkste Macht behoorende by de van Maandag 30 Maart 1925, no. 11216. ZIERIKZEE. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 April as. aan A. Schipper, le Tholen, op zijn verzoek, eervo! ont slag verleend uit zijn betrekking van opziener der visseherijen op de Zeauir- sc-he Stro omen. Het beroemde tooneelspe! „Ghetto", van den. eind vorige jaar, overjeden gro.oten toonselschrijver Herman Heijer- mans, werd Vrijdagavond alhier in de Concertzaal opgevoerd door het gezel schap van Louis de Vries. Over den in houd behoeft niet te worden geschreven, dat zou gelijk staan met een open deur intrappen. Het tooneelspel is overbekend, maar daarom niet minder boeiend. De kleine schaar aanwezigen heeft dan ook met onverdeelde aandacht het stuk van begin tot einde 'gevolgd. Hoe kon het c.ok anders, met Louis de Vries als „blinde Sachel" en mevr. De Boer—Van Rijk, als, .Esther"! De ver tolking was subliem, maar de belang stelling miniem'. De opkomst hadden we grooter gedacht, temeer daar ettelijke jaren geleden hier het stuk trok. Het kleine auditorium juichte de spelers har telijk toe. -- Het was niet overdreven toen de Ccficertsqul „Bos cp, vat met", de beste film van het seizoen noemde. Beide avon den was de zaal goed bezet, en genoot het publiek van het werkelijk aardige bijprogramma en van de uitstekende hoofdfilm, in welke Harold Lloyd ten slofte de twintig verdiepingen hooge wol kenkrabber beklimt. De eerste acten tin telen van humor en komische momenten, en ook in de laatste acten, als de span ning haar hoogtepunt bereikt, zorgt tel kens een schaterlach dat de spanning niet in sensatie ontaardt. .Wij twijfelen dan ook niet, ,of ook de derde voorstelling, tegen verminderde prijzen, zal wederom voldoende belang stelling vinden. Geene betere reclame toch dan het publiek zelf. As. Zaterdag en Zondag krijgen we dan de laatste voorstellingen van dit sei zoen „Madame Butterflynaar de be kende opera van Puccini. Deze film moet een wonderwerk van filmtechniek zijn, daar zijn geheel in de xjatuurlijke kleu ren is vervaardigd. Een waardig slot. Naar uit in een dit nummer voorko mende advertentie blijkt, verstrekt de directie, erkentelijk voor de' belangstel ling die zij dezen winter van de zijde van het publiek ondervond, een gratis entreebewijs user de kindervoorstelling van Woensdag, op alle kaarten voor „Madama Butterfly", welke reeds Woens dag tusschen 12 en 1 uur genomen wor den. HAAMSTEDE. Dezer dagen hield de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in de gemeenten Haamstede en Burgh een algemeene ledenvergadering in „Hotel Bom". Na opening door den voorzitter, lezing en goedkeuring der notulen on behandeling- der ingekomen stukken, werd door den secretaris verslag uitgebracht omtrent den toestand en de verrichtingen der vereeniging over het afgeloopen jaar. Uit dit verslag bleek, dat de in bloei toenemende vereeniging op 31 Dec. j.l. 73 leden telde. Daarna volgde de reke ning van den penningmeester; deze re kening werd na gunstig rapport der financiëele commissie door de vergade ring goedgekeurd; tot leden dier com missie over 1925 werden benoemd de heeren C. Schikker, I. D. Bakker en M. Vlaander. De aftredende bestuursleden, de heeren W. G. Boot Wz., C. J. Reisihger en G- A. van Zuijen, werden herkozen. Besloten werd tot het zenden van ver zoekschriften aan verschillende corpora- tie's tot bevordering van belang en vei ligheid van het verkeer. Behandeld werd door J. M. 9 Nu liepen 2e onder de bloeiende kas tanjes in den tuin van Vlieirhof. Een breedgeschouderde man met grijs haar en baard kwam juist de openstaande tuindeuren uit en keek zeer verrast toen hij die twee jongemeiischen naast elkaar zag naderen. Met lange stappen kwam hij hen tegemoet. „Meneer Hunenstein, Betty!" Het jonge meisje glimlachte. Oom Barts jgezieht was een groot vraagtee- ken! Ze hielp hem uit den droom en deed het heele verhaal, terwijl Gijsbert's lange gestalte zich boog over twee fraaie bruine jachthonden, die aangesprongen kwamen. Terwijl Hasselman den klem bewon derde, dreigde hij zijn nichtje met de wijsvinger. „O jou, ondeugd, dat rolt maar met rijksdaalders of het zoo niets is." Daarop streelde hij teeder en trotsch haar golvende haren. „Je bent mijn klein vogelmeisje, maar wees niet meer zoo verkwistend in het vervolg." Ze gingen in huis, waar juffrouw Brest, de huishoudster, een geurige kop thee schonk. Gijsbert kon soms urenlang praten met zijn houtvester over de na tuur, over politiek, over allerlei weten een schrijven van een der leden, die ern stig en terecht waarschuwt tegen een zeer mogelijke afsluiting van den duin kant op de 'bezitting van dhr. mr. v. d. Lek de Clereq, wanneer het publiek zich mocht schuldig maken aan vernieling en vertrapping der aangebrachte helmbe planting. (Ter plaatse bestaat voldoende gelegenheid de duinen te beklimmen zon der de helmplantage te betreden). Beslo ten werd in dezen de medewerking te verzoeken van heeren hoofden en onder wijzers der scholen en verschillende var- èenigingen. 't Spreekt van zelf, dal deze zaak ook aanbevolen wordt in de aan dacht. der' overige eilandbewoners, clie zoo gaarne een dag in onze streek ver toeven. Jammer zou het zijn, dal deze aan natuurschoon en prachtige panora ma's zoo rijke omgeving door eigen schuld moest afgesloten worden. DREISCHOR. Ter gelegenheid van het gouden jubileum der landbouwvereeni- ging alhier, was Woensdagmiddag j.l. een feestelijke vergadering belegd. Hierbij had het bestuur der vereeniging, als *1- "deeling der Z.L.M., het kringbestuur van Schouwen en Duiveland en ook 't hoofd bestuur, zetelende te Goes, uitgenoodigd. Beide besturen hadden daaraan voldaan. Mede was genoodigd - en aanwezig de heer v. Nahui;s, burgemeester dezer ge meente. Van de 96 leden tellende ver- eeniging, waren er ruim 60, waarvan velen met hunne dames, opgekomen. Het officieele gedeelte der vergadering werd 'gehouden in de zaal van den heer Sla ger, voor die gelegenheid keurig ver sierd. De voorzitter, de heer J. C. van Langeraad, schelste in 't kort het ont staan der vereeniging en riep in de eerste plaats een hartelijk woord van welkom toe aan den eminenten voorzitter van het hoofdbestuur der Z.L.M., mr. Diele- man, aan den secr. den heer Kielstra, zoo algemeen geacht en bekend om den ijver waarmee hij cle belangen van den land bouw voorstaat. Verder nog aan den Rijkslandbouwconsulent den heer Stevens, den man bij wien nimmer iemand tever geefs aanklopte om raad en voorlich ting op landbouwgebied en daarna aan den heer van- Nahuijs als burgemeester en belangstellende aanwezig. Vervolgens richtte spreker zich tot Je leden van het kringbestuur van Schou wen en Duiveland, de voorzitter de heer Van Oeveren, „de man van het woord" zooals de heer v. Langeraad zich zoo te recht uitdrukte en de secr. P. Hanse, „de man van de pen" en verder de heeven Blom, de Oude en Gast, alsmede cle be stuursleden en ten. slotte tot de op gekomen leden met hunne dames en ge- r.oodigden. In 't kort gaf de voorzitter nu een overzicht der geschiedenis dezer vereeniging in de verloopen halve eeuw en bracht hulde aan de nagedachtenis van den eersten voorzitter, cle heer J. M. Klompe, welke 'de vereeniging vergeleek bij cle graankorrel, die aan cle aarde toevertrouwt, rijke vruchten zal dagen, mits daaraan de noodige zorg is bessteecl en wiens wensch in vervulling :s gegaan. De heer v. Langeraad stelde duidelijk in het licht hoe groote kracht en beteeke- nis als vakorganisatie de Z.L.M. bezit. De secr. der jiibileerende vereeniging, de heer v. Donge, gaf daarna een over zicht uit c!e notulen der ver. en wierp een terugblik in de laatste 50 jaren, die ieder verbaasd deden staan. In 1877 wer den o.m. de eerste kunstmeststoffen aan gekocht, n.l. guano; een partij van 4800 k.g., terwijl de omzet van kunstmest en veevoer in 1924 de som van f 75000 bedroeg. Hij schetste vooral de moei lijkheden in de crisisjaren; het ontstaan der Landbouw-Onderlinge en de slacht veeverzekering. Hierna hield mr. Diele- man zijn rede, de clou van deze verga dering. Spr. begon met een uitvoerige folkloristische beschouwing en uiteenzet ting der oude laridboüwfeesten, cle ge bruiken daarbij en de liedjes daarbij ge zongen, in 't bijzonder bij den oogst, van welk onderwerp hij overstapte op de gescTiiedenis van onze gemeente, te ruggaande daarin lot anno 1206. Reeds vroeg was het bekend om zijn landbouw en vooral om zijn vlasindustrie. Spreker hield hierover een uitvoerige dissertatie, zoowel over verbouwing a]s rooten, zwin schappélijke dingen. Hasselman was zeer ontwikkeld en zijn meester bijna een ge leerde. Tegenover den ouden man was Gijsbert nimmer, uit de hoogte, echter kende deze mijnheer Gijsbert op en top, en het verbaasde hem nog steeds boven mate, dat Hunenstein 'zoo eenvoudig met Betty samen was aan komen wandelen. De Hunensteins leefden zeer eenzaam, omdat er in den omtrek geen lieden van hun stand woonden. Zelden of nooit kwam er bezoek en ze bemoeiden zich niet met de 'bewoners van Ileuveldorp, als alleen wanneer er gebrek geleden werd of voor het een of ander nuttig doel geld noodig was. Don waren me vrouw Hunenstein en heur oudsten zoon bereid tot helpen en steunen, echter al tijd nog door bemiddeling van Hassel man. Ze leefden tot op zekere hoogte wel mede met het wel en wee der dorpelingen, echter van hun verheven standplaats af. Dien middag was Gijsbert zonderling gehaast. Hij besprak eenige dingen, hel bósch betreffende, met Hasselman en nam fo'en terstond weer afscheid. Zijn gemoedelijke vroolijkheid was verdwenen en had plaats gemaakt voor iels on rustigs Staande zei hij lot Belly nog eenige woorden over Puno's lesnemen; ze z;;u over eenige dagen maar even met me vrouw Hunenstein af komen spreken. Dan, eer hij hef zelf wist, had hij haai de hand toeges'.iken, een slanke aristo cratisch», hand' was hat, maar toch .gingen gelen, enz. Hij zag hierin de welvaart der gemeente, zooals ze als tot nu steeds met de landbouw hand aan hand gaat en eindigde met den wensch en raad op dezen, weg voort te gaan. Hierna voerde de *alg. secr. cle heer Kielstra het woord. Hij ook teruggaande tot 1875 noemde als ^gevolg van de le zingen door do heeren Beucker en Gor ten destijds gehouden, de oprichting van de landbouwva*. te Noordwelle, Noord- gouwe en Dreischor. Als bewijs, dat het .algemeen nog niet .veel voelde voor voor lichting op landbouwgebied, zij vermeld, dat de Zierikzeesche NÏèywsVode uit die dagen deze feilen niet heeft vermeld. Tcch had de Z.L.M. toen reeds groote plannen, want met een prachtinzending op de wereld tentoonstelling te Philadel phia in 1876, mocht ze een bekroning ver werven. Ook de rijkslandbouwcon-iulent, direc teur der R. L. W. S., de heer Stevens, sprak een woord, en we leen woord van dank voor cle groote waardeering die er tegenover hem els rijksambtenaar altijd van deze vereeniging in 't bijzonder, is uitgegaan. Met de gloedvolle rede van den kring- voorzitter. den heer v. Oeveren, vel van lofuitingen en waardeering jegens zijn medebestuursleden; de krachtig-hartelij- ke, dichterlijke ontboezeming van het kringbestuurslid Blom en de droogkomi sche vergelijking vergezeld van geluk- wensch door den kringsec. Hanse, mocht de rij van sprekers sluiten, waarna de heer v. Langeraad aan a'flen dank bracht en dc officieele vergadering sloot. Vandaar begnvan allen zich naar de bovenzaal van den heer Aarnoudse, on der leiding van den nestor der leden, den heer Verjaal, smaakvol versierd, waar aan een keurig opgedienden diseh, onder cle tonen van een „strijkje" den inweiidigèn mensch een weinig werd ver sterkt, waarna als verrassing Harmonie „Crescendo" 'een serenade bracht. Onder gezeljigen kout bleef men nog langen tijd bijeen, waarbij nog menig hartelijk woord is gesproken, niet het minst door hoofd- en kringvoorzitter, tot versterking der banden tusschen de leden en bestu ren van de groo/e organisatie, de Z.L.M., hetwelk de geheeie provincie zal ten goede komen en waarvan mr. Dieleman zoo terecht zegt: Uw vette klei zij meer en meer Met kostbaar goud beladen, Uw handel bloei, gelijk weleer, Langs nieuw beproefde paden. De ronde Zeeuw veroudre nooit; De „Zeeuwsc-he" zij zoo schoon als ooit, al wat Zeeuwsch is toone De glans van 't goede en schoofie. OOSTERLAND. In de Vrijdag j.l. go- houden gemeenteraadsvergadering, werd benoemd tot vroedvrouw-verpleegster, mej, J. van Dijke, th^ns als zoodanig werkzaam te Hedel. 1 SCHERPENISSE. Het fanfarecorps al hier gaf Donderdagavond onder leiding van haren directeur, de heer M. Hage Johz„ in de groote zaal „De Gouden Leeuw", van den heer Knijf, hare 2e uit voering, gedurende het winterseizoen. Een achttal muzieknummers werden keurig uit gevoerd. De tooneelvereeniging „Ons Ge noegen" heeft hare medewerking ver leend door het opvoeren van het groote tooneelstuk „Het Zangersfeest" (blijspel vn 3 bedrijven), dat eveneens goed tot zijn. recht kwam. Het publiek toonde zich daarover dankbaar gestemd. Voor het onderhoud van de muziektent, werden door eenige dames, gedurende den avond bloempjes verkocht. De opbrengst daar van was zeer bevredigend. Na afloop volgde een gezellig bal. waarvoor veel belangstelling was. RECHTZAKEN. Ver duister in gen. Voor het Gerechtshof te Arnhem heeft in hooger beroep terecht gestaan D. G. M., rentmeester van het kroondomein, vroeger te Heemstede. In den eersten aanleg^ heeft bekl. voor de rechtbank le Arnhem terecht gestaan wegens verduis tering van f19.150 in Januari 1924 en van een accept ten bedrage van f30.000 in haarfijne vingertjes er geheel, in schuil.. Het was o-f beiden even schrokken bij dien handdruk. Wal verward blikten haar fluweeien kijkers, waarvan men de kleur niet bepalen kon, in zijn gloedvolle blau we oogen, een oogenblik, toen was hij vertrokken. En Hasselman verbaasde zich nog maals. Meneer Gijsbert drukte hem wel altijd de hand, maar nog nooit had hij het juffrouw Brest gedaan, en nu Betty wel. „Het w3s zeker bij vergissing oompje", lachte Betty, zijn gedachten ra dend. „Ja, kind, ja, dat denk ik ook. Hij zal met z\i gedachten ergens .anders zijn geweest", stemde de ouden man haastig in. Zoodra Gijsberi Hunenstein thuis kwam, stond hij een poosje voor het portret van zijn vader en staarde verstrooid met ge fronste wenkbrauwen naar die vurige oogen, dien zonderling weeken trek om den mond. .Daarop ging hij naar de mu ziekkamer en zette zich voor den vleu gel. Vanavond moet ik Léonie afhalen, verontschuldigde hij zichze|ve, clan komt er van spelen niets. Het raam stood op en juist toen hij zijn vingers op dc toetsen legde, stroom de een bundel gouden licht naar binnen. Voor het eerst scheen de zon weer, na dagen van dat zoele, bewolkte weer. Gijsbert bleef even kijken naar het spe len van het licht op de blanke toetsen en in cle smaragd aan zijn linkerhand. Toen ruischte door heel het oude huis en Januari en Februari 1924. Deze geldën be hoorden volgens de dagvaarding aan den heer J. J. Luden. In zijn hoedanigheid van curator van laatstgenoemde had hij deze gelden en het accept ontvangen als ge deeltelijke opbrengst van de door cle ge meente Heumen aangekochte Heumen- sche bosschen, welke eigendom waren van voornoemden heer Luden en door be klaagde na bekomen machtiging van den kantonrechter te'Nijmegen voor zijn cu randus waren verkocht. Bovendien waren aan belcl. nog ten laste gelegd verduiste ringen tot een gezamenlijk bedrag van f 14-000 in December 1923 tot September 1924, welk bedrag toebehoorde aan het kroondomein. De rechtbank had de verschillende ver duisteringen bewezen verklaard en bekl. deswege veroordeeld tot één jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. De advocaat-generaal vroeg verpordee- ling wegens verduistering als curator ge pleegd en wegens verduistering, gepleegd in zijn beroep, tot 1 jaar en 6 maanden, gevangenisstraf, met aftrek der voorloo pige hechtenis. De verdediger vroeg vrijspraak en on middellijke invrijheidstelling. Dit laatste verzoek werd geweigerd en de uitspraak bepaald op 9 April e.k. ONDERWIJS. Aan de te openen Chr. School vanwege de Geref. Gem. te Tholen, is tot hoofd benoemd de heer J. L. Geluk aldaar. Het bestuur der R.-K. Middelbare Scholen te Bergen-op-Zoom heeft in de vergadering van 26 Maart besloten, dat met ingang van 1 September a.s. een Hoogére Burgerschool met 5-jarigen cur sus voor meisjes zal begonnen worden, parallel aan de bestaande R.-K. H. B. S., met 5-jarigen cursus voor jongens. Tevens is definitief besloten tot de stichting van een nieuw schoolgebouw, dat nog dit jaar zal geopend worden. VERKOOPINGEN, ENZ. KERKWERVE, (Moriaanshoofd). Ten overstaan van notaris Korteweg, werd he den alhier, voor de erven van wijlen den heer Jan van den Bos, publiek verkocht: 5.41.12 H.A. wei- en bouwland, aan Boots- weg, voor f770 per Gemet; 05.48 Aren erf en tuin aldaar, voor f102 den hoop. LANDBOUW EN VEETEELT. In de de vorige week gehouden leden- Vergadering der Boerenleenbank te Nieu- werkerk is tot stichting overgegaan. Er teekenden 71 leden. In het Bestuur zijn gekozen de heeren M. J. W. Boogerd, J. A. Gaanderse en H. C. v. cl. Zande. Als pl.-vervangende leden de heeren M. C. Boogert en W. P-om. Tot commissaris1 sen werden gekozen de heeren C. J. v. Westen Cz., A. J. Steendijk en W. Flilc- weert Az. In een Vrijdag te houden ver gadering zullen de bestuursfuncties na der worden verdeeld en zal een kass'er worden benoemd. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. De ook in Nederland bekende Vlaam- sche kunstschilder Aifons Blomme, wiens onlangs in den Cercle Artistique te Brus sel tentoongesteld portret van Hugó Ver- riest door den Belgischen staat werd aan gekocht, exposeert thans met veel suc ces, tezamen met den beeldhouwen Leon Sarteel, in de kunstsalons van de Grands Magasins du Bon Marché aldaar. Veel belangstelling is er, van de zijde van het publiek, voor een groot paneel toe- behoorend aan de stad Zierikzee en voor stellend „De Aankomst der Vluchtelin gen", bereidwillig door het college van burgemeester en wethouders in bruikleen afgestaan. Van 1 tot 11 April exposeert Blomme te Brugge een aantal gezichten uit Holland en Italië. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Bergt sing van f 23.000. De beroof - ster S. S.. die de vorige week in een pand aan de Prinsenstraat te Rotter dam een caféhouder uit Dordrecht be naar builen een parelende chromatische toonladder, gevolgd door een stroom me lodieën, waarin twee geheel verschillende motieven om den voorrang streden. In het park, op het uiterste topje van een zilverspar, zat een lijster, het kopje als luisterend achterover. Door de bloeiende appelboomen, 't wazig groen der heesters en de ontbottende eiken, dartelde het gulden zonnelicht, 't Onzeg baar sehoone uitspansel welfde zich in tens blauw erboven en 't was als een tooverfeest van kleuren, als had blonde Mei eon gazen bruidsluier, geweven uit lichtblauw, zachtrose, teeder groen en gouden zonnestofjes, over de aarde ge wolkt. En_door dien sluier vlochten zich als parelen de klanken, welke Gijsbert zijn instrument ontlokte. Hunenstein had bezoek. Léonie van der Willigen, het eenige zusje van Adolf, was voorgoed van de kostschool thuis ge komen en nu voor een tijdlang op Hu- nestein. 't Was als waren er zes logé's, zoo druk en roezig maakte ze het oude Huis. Haar klein, mooi gevormd figuurtje, 't pikante donkere kopje mét de groote gitzwarte oogen, heel heur bewegelijk, grillig persoontje .was precies het tegen overgestelde van Ada en Geertruid, de kalme blondines en juist daardoor kon den de meisjes zoo uitstekend samen opschieten. Trouwens, Léonie scheen bij allen in den smaak te vallen. Mevrouw Hedwig won ze door heur lieve, vleiende maniertjes; Puno door kattekwaad met roofd heeft van f23.000, is overgebracht naar het huis van bewaring. De vrouw- is nog slechts 21 jaar e« gehuwd met zekeren E. M., een echtgenoot, door den bekenden L. H. v. d. S., die het vorige jaar wegens de poging tot berooving met. behulp van een auto in het Sterrebosch te Schiedam, werd veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf, voor haar opge zocht. v. d. S. leefde met de toen nog minderjarige S. S. Om te zorgen, dal ze bij haar misdrijven, niet naar 'n tucht school op rijksopvoedingsgesticht werd gezonden, had hij voor een bedrag van enkele honderden guldens M. berëid ge vonden ten stadhuize te verklaren, dat hij in het vervolg lief en leed met S. S. zou deelen. Onmiddellijk na de trouw plechtigheid had M. de vrouw weer aan haren souteneur overgedragen. Het onlangs gemelde Utreehtsehe ge val van een meisje, dat men had laten trouwen om haar aan een vonnis van den kantonrechter te onttrekken, was dus niet nieuw. In het misdadigersmilieu van Rotterdam had al vroeger dit procédé toepassing gevonden. Mócrdaansjag op\ zijn. vrouw. Te Eind hoven ontstond ten huize van een. deur waarder ruzie tusschen den sigarenma ker B. en diens vrouw. B. trok plotse ling een més en bracht zijn vrouw een diepen steek in den rug toe. In ernstigen toestand is zij naar het ziekenhuis over gebracht; de man is door de marechaus see in bewaring gesteld. TAN HEINDE EN TER,' Een cycloon heeft verwoestingen aangericht op 'teiland Majorca (Spanje). Tal van stróomen zijn buiten hun bedding getreden en hebben het land o.ider wa ter gezet. Tal van menschen zijn ge kwetst. De schade is groot. In den Elzas heeft op een mijn een ernstig ongeluk plaats gehad, door dat een liftkooi, waarin 75 a 80 mijn werkers, naar beneden stortte. Op een diepte van 400 M. brak de verbinding tusschen de windas en de machina, waar op de kooi met duizelingwekkende vaarr naar beneden stortte en op den bcdem te pletter viel. Het aantal dooden be draagt 40 a 50; dat der gewonden 25 a 30. In de Oostelijke Pyreneeën viel in 't laatst der vorige week zooveel sneeuw dat de treinenloop verstoord werd. Een trein bleef in de sneeuw steken, waarop dé passagiers moesten overstappen in aan anderen trein, die te hulp was ge- Zónden. Bij een dronkemansrelletje te Pa rijs werd een politieagent door een der aanwezigen, die partij koos voor den dronken Algerijn, doodgeschoten en twee andere politieagent zwaar gewond. De dader ontkwam. Uit Rome wordt gemeld, dat aan een aantal Duitsche vrouwen, die op audiëntie zouden gaan bij den Paus, me degedeeld werd, dat zij moesten zorgen, dat haar kort geknipte haar niet in het •oog viel. Eenige weigerden en deze wer den niet toegelaten. Te St.-Petersburg hebben een twee tal vrouwelijke studenten in de medicij nen terecht gestaan onder beschuldiging haar hospita vermoord en beroofd te hebben. Het lijk van de vermoorde vrouw is met volgens de regelen der chirurgie geamputeerde ledematen aangetroffen. Havensteden hebben steeds talrijke vresmdeiingen-koloniën, maar Antwerpen is er toch bijzonder rijkelijk mee be deeld, aldus, ,Het Laatste Nieuws". Op het einde van 1924 waren hier ruim 40.700 vreemdelingen ingeschreven, ter wijl het totaal der inwoners 310.686 be droeg op dit oogenbfik. Verreweg het. talrijkst is de Hollandsehe Kolonie, met 17.395 zielen. In het afgeloopen jaar zijn er in de Ver. Staten 16 lynch-gevallen geweest. Dat is het laagste totaal nog ooit te 'boek gesteld, sinds er van het lynchen een statistiek wordt bijgehouden. In 38 van 48 staten kwamen geen lynchers voor. Er is dus vooruitgang. In 1925 dat nog geen vol kwartaal oud is zijn er tot nu toe.vier geconstateerd. hem uit te halen en Gijsbert, wel, welke jongeman zou op den duur bestand zijn tegen haar bekoorlijkheid? De charme, welke van haar uitging, was onweer staanbaar en ze was zich dat zeer goed bewust. De gitzwarte krullen Zwierden nog los om hals en schouders en dansten bij elke beweging van heur gracieus figuurtje. 1 Ze zong als een lijster, zoowel smel tende romances als allerkoddigste neger liedjes. Ze danste als een sylphide en speelde piano „alsof ze heur vingers aan draadjes had", zooals Puno het uit drukte. 't Was Zaterdagsmiddags na Léonie's komst en ze zaten allen in de gezellige tuinkamer aan den Zuidkant van het huls. De openslaande deuren, welke naar het terras voerden, stonden los, zoodat de heerlijke reine, geurig streelende lucht ongehinderd kan Ainnenstroomen. Op het terras tusschen den bloeiende klimrozen, welks om de zuilen slingerden en in kleurige trossen afhingen, lag Révarde. Riekske had een reisdeken om haar ver zwakt lichaam gestopt, zoo was heur mismaaktheid verbórgen. Het bleeke, maar fraaie gezichtje kwam1 teer en fijn uit tegen de losjes gevlochten roodgou den haarmassa, die schitterende op het groenzijden hoofdkussen. De rose rozen- trossen hingen bijna op haar wit voor hoofd. (Wórdt üeróolgd.j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 5