Zierikzeesche Nieuwsbode N V. OVERZEESCH HARDHOUT IMPORT M.ij t HOLTY-APFELS, Cornellplatsn en verschillends soorten Triplexplaten. Denkt U eens om dit adres Firma A. TIMMERMAN Cz„ ABONNEMENT I Maandag 30 Maart 1925 zierikzeesche courant, ff* ifffSü»»',1* ADVERTENTIËN i EERSTE BLAD. voor hm Eolb.-cost. v. af f 18,50 Joogeh-14,50 KiiÉrcostumes -10.50 Mode-Artikelen. Hoeden en Petten. Klseding naar Maat. Colbertcostumes v. af f32,50 REGENJASSEN. HH. Aannemers, Timmerlieden en Schilders! BINNENLAND. Uit Stad en Provinoie jm Imis m vm. PrJJi per I maanden f 1,50, franco per po»t ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummora 5 oent. Veriehijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. v*n 1—8 regol» 60 oti. «n i regel, en daarboven 20 ott. per regel. Beolame. 60 ets. p. regel. BU eontraot belangrijke korting. Inzonding op den dag van.nlt- gavo vöór 11 nre. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. NIEUWSTRAAT D 236 Naast Magazijnen Gebr. LOKKER. De ondergeteekende heeft, als AGENTEN aan gesteld voor de eilanden Sohouwen—Dnlveland, St.-Phlllpsland, T holen en Noord-Beveland, de IJZERWAREN TE ZIERIKZEE - TELEF. 110, welke rnlme voorraad hebben van de beroemde Da prljzan en conditiën blijven onveranderd. Hoogachtend, 51 R. ROTTEKADE ROTTERDAM Gevonden voorwerpen: Een loous'; een portemonnaie met gelei; een armband; een band Van een japon; een paar kinderhandschoenen; een pijp; een groote bal; sleutels. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Het verdrag met België. In een communiqué van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken over de on derhandelingen met België over de her ziening van het verdrag Van 1839, wordt meegedeeld, dat deze besprekingen het karakter hadden van een tweede lezing waarbij enkele punten én vdorzoover noodig nader onder de oogen werden gezien. In politiek opzicht bepaalt het te sluiten verdrag zich tot het vastleggen vah het vervullen der bepalingen Van het verdrag van 1839. Het vraagstuk van de Wielingen, wordt geheel gelaten zooals het is Beide regeeringen handhaven voor zich haar souvereiniteitsreehten en het voorbehoud, dat zij bij vroegere trac- taten te dien aanzien hebben gemaakt. Het ontwerp-tractaat draagt overigens een economisch karakter. Het huldigt het beginsel dat de Schelde ten allen tijde j zal dienen te 'beantwoorden aan de klim- j mende eischen v'an de scheepvaart. Iedere staat zal de kosten van onderhoud en I verlichting van het vaarwater op zijn eigen gebied hebben te dragen. I Wanneer in den bestaanden toestand verbetering wordt gebracht zal over de vraag wie de kosten daarvan zal dragen, overleg worden gepleegd. j Een Neder].-Belgische commissie zal, voorzoover de belangen der scheepvaart betreft, over de Schelde het beheer voe- ren. Bij gemis aan overeenkomst zal een scheidsgerecht uitspraak doen. Ten aanzien van de scheepvaart op het kanaal Gent—Terneuzen wordt een soortgelijk systeem ingevoerd. Aan België wordt medewerking toege- zegd voor den aanleg van een kanaal van Antwerpen naar Ruhrort. En ook voor een eventueel kanaal Antwerpen— i Moerdijk. Nederland verkrijgt recht op verbetering der Zuid-Willemsvaart, cn een verbloeding van het kanaal Luik- Maastricht en een verbinding vSn de Z. Willemsvaart met de Maas Tevens wordt geregeld de waterafvoer in Brabant. Afschaffing Staatsloterij. De Tweede Kamer heeft een tamelijk ongunstig voorloopig verslag uitgebracht over het wetsontwerp, houdende maat regelen tot geleidelijke afschaffing van de Staatsloterij. Verschillende leden konden de indie ning van dit wetsontwerp niet ernstig nemen. Zij achtten de Staatsloterij een onschadelijke instelling, waarvan de af schaffing zeker niet tot beteugeling van den speelhartstocht zou leiden. Het spel is een onschuldig genoegen, waardoor niemand wordt geschaad. Hier te spreken van exploitatie van den speelhartstocht van overheidswege is schromelijk over dreven. Andere leden waren van oordeel, dat de Staat niet tot roeping heeft de natuurlijke neiging van den mensch tot verrijking, voor zoover die zich in spel uit; onder alle omstandigheden tegen te gaan. Daartoe bestaat slechts aanleiding, indien uit die neiging sociale nadeelen voortvloeien. Van de Staatsloterij kan dit niet gezegd worden. Vele leden achtten ook met het oog op den toestand van 's rijks schatkist de afschaffing van de Staatsloterij, welke op den duur tot het prijsgeven van een jaarlijksche bate van ruim f600.000 zal leiden, hoogst ongewenscht. Verscheidene leden verdedigen 't wets ontwerp. Het houden van een loterij is een minderwaardig bedrijf voor den Staat. Vergelijkingen met andere vormen waarin de speelhartstocht van het pu bliek zich uit, gaan in dezen niet op. Ieder moet voor zich zelf weten, of hij daar aan meedoet, doch de loterij, van staatswege gehouden, heeft een officiëel karakter, dat aanlokt, hetgeen van de effectenbeurs niet kan worden gezegd. De bezwaren tegen de Staatsloterij zijn geenszins een stokpaardje van een be perkte groep ,of van een bepaalde poli tieke partij. Ook van vrijzinnige zijde.is daartegen van ouds herhaaldelijk be zwaar gemaakt. Een bewijs voor de be wering, dat door de Staatsloterij het pu bliek van deelneming aan loterijen van gevaarlijker soort zou worden terugge houden, is nimmer geleverd- en zij vindt ook geen steun in de ervaringen in an dere landen, die eveneens hun Staats loterij hebben afgeschaft, zooals Enge land, België, Zweden, Frankrijk. l)e Forensenbelastiog. Naar „Het Centrum" me]dt, ligt het in de bedoeling van de Regeering het wets ontwerp inzake de Forensenbelasting spoedig te doen behandelen, opdat de eventueel gewijzigde maatregelen nog kunnen worden toegepast op het komen de belastingjaar. „Het Volk". Woensdag den lsten April zal „Het Volk", "dagblad voor de Arbeiderspartij, vijf-en-twintig jaar bestaan. Een feest nummer is verschenen in den vorm van een blad van vier vellen druks, in door Fré Cohen geteekend kleurig omslag. De Zomertijd. Inzake de afschaffing van den Zomer tijd heeft de Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw de memorie van antwoord ingezonden, waaraan het volgende is ont leend. De regeering betreurt het met vele leden, dat de tegenstelling tusschen ste delijke bevolking 'en platteland in zake het zomertijd-vraagstuk is toegespitst. Het geldt hier een maatschappelijk verschijn sel, dat te eenenmale valt buiten den invloedsfeer der regeering. Wel kan deze trachten aan het vraagstuk een oplossing' te geven, die onder de bestaande om standigheden de meest billijke moet hee- ten. En nu treft het, dat zelfs door de voorstanders van den zomertijd, afgezien van min of meer dubieuse posten, in het credit hoofdzakelijk wordt geboekt het genot der stedelingen. Daarentegen staat op de debet-zijde niet slechts een groote overlast voor het platteland, maar in menig geval ook besliste schade voor land- en tuinbouw.. Volgens een oud ge zegde, komt eerst het noodige, daarna het nuttige en eerst in de allerlaatste plaats het aangename. Naar deze rang orde, behoeft het allerminst een breed betoog, dat hetgeen aangenaam is voor de 'stad, moet achterstaan bij hetgeen nuttig of noodig voor land- en tuin bouw is. Wat de belangen van het internationaal verkeer betreft, wellicht heeft bij de be spreking hiervan eenig misverstand be staan. Daarom zij het vergund met na druk te herhalen, dat het uit dezen hoof de onverschillig is of er al dan niet zomertijd bestaat en welke uren daar voor c.q. worden bepaald. Waar het al leen op aankomt is, dat, als er zomertijd is, deze aanvangt en eindigt op dezelfde data als in de aangrenzende landen. Dat de aan den zomertijd ver bonden bezwaren voor den landbouw van, weinig beteekenis zouden zijn, wordt weersproken door het heftig verzet juist uit die kringenondervoViden. De vele landbouwers, die, volgens het voorloo pig verslcig, voorstanders van den zomer-' tijd zouden zijn, hebben zich toch niet in het openbaar geuit, althans tot de regeering is van hunne wenschen niets doorgedrongen. Integendeel, de opgedane ondervinding wijst op een aaneengeslo ten oppositie van land- en tuinbouw tegen den zomertijd. Het bezwaar, dat wij den zomertijd afschaffende ,.als het ware een eiland" schilt onze tijd van dien onzer naburen, zonder dat daarvan nadeelen van betee kenis worden ondervonden. De bezwa ren voor telegraaf- en telefoonverkeer, vooral ten opzichte van handel en ver keer met het buitenland, die eenige leden in de toekomst tegemoet zien, kunnen 'dan ook, aan de hand van de opgedane ervaring, veeleer als hersenschimming worden gekenschetst. TWEEDE KAMER. Ziftinp uttn Vrijdag 27 Maart. Besloten wordt Dinsdag de eindstem ming te houden over het ontwerp tot wijziging van de Beroepswet en het ont werp tot bevordering van de richtiga heffing der directe belastingen. Op een vraag van den heer Dressel- huijs antwoordt de voorzitter, dat het Paasch-reces waarschijnlijk tot 28 April zal duren. Aan de agenda wordt toegevoegd het ontwerp tot wijziging van de Kieswet (opheffing van den stemplicht). Aan de orde is de wijziging van de Pensive moet. De heer van Braambeek verdedigt zijn amendement, om te voorkomen, dat door de arbeidsovereenkomst de ambtenaren niet onder de wet zouden vallen. De heer Ketelaar Jicht zijn amende ment toe, om de pensioensgerechtigd- heidsgrens v'aln f 400 op i 250 te brengen. Minister Colijn wijst er op, dat dit ontwerp voor het fonds slechts een ver lichting brengt Van.' f 3 millioen jaarlijks. Dit is slechts 1/3 van wat noodig is. Daarom moet spr. zich tegen iedere be knibbeling verzetten. Het amendement- Van Braambeek is niet noodig, daar de regeering voldoenden waarborg heeft om tegen misbruiken van publiekrechtelijke lichamen te kunnen waken. Spr. wijst het amendement-Ketelaar af. De heer van den Tempel wijst erop, dat ook voor de arbeiders op die over eenkomst een pensioenregeling moet wor den ontworpen, of dat zij gebracht moeten worden onder de invaliditeitswet Minister Colijn repliceert. Iemand, die in overheidsdienst is, valt of onder de invaliditeitswet of onder de pensioen wet. Het nieuwe lid van art. 3 geeft de regeering voldoenden waarborg tegen wil lekeur. Voor zoover het rijkspersoneel betreft, zal de regeering de centrale com missie hooren over de indeeling van de ambtenaren. Het amendement-van Braambeek wordt verworpen met 46 tegen 16 stemmen. Het amendement-Ketelaar wordt ver worpen met 35 tegen 27 stemmen. Art. 2 wordt aangenomen met 46 tegen 16 stemmen. Dhr. van der Waerden licht een amen- dement-v. Braambeek toe, om te voor komen, dat ten aanzien van de vennoot schappen de ambtenaren buiten de Pen sioenwet zouden vallen, door plaatsing van een deel van 't aandeelenkapitaal in particuliere handen. Minister Colijn antwoordt op een vraag van mej. Groeneweg, dat het personeel van het buitengewoon lager onderwijs onder de Pensioenwet blijft vallen. Het amendement-v. d. Waerden wordt gewijzigd en zal eerst gedrukt worden. Januari 1918 benoemd tot burgemeester zijner tegenwoordige gemeente Kortgene. De heer Snellen was 3 Januari 1860 te Moordrecht geboren als zoon van den hoogst verdienstelijken rijks-veearts Jo hannes Bartholomeus Snellen en van Alida Broese. Ruim 23 jaren is de overledene onze medeburger geweest en ons blad wil niet nalaten Z.Ed. te herdenken als iemand van wien, zoover het in zijn vermogen lag, steeds de meest moge lijke tegemoetkoming en welwillendheid is ondervonden. Trouwens, de heer Snellen was van nature vriendelijk, eenvoudig, gemoede lijk en hulpvaardig voor allen, die op administratief gebied zijne voorlichting noodig hadden en het mag zeker hier wel eens herinnerd worden, dat de over ledene, naast een algemeene ontwikke ling en een sterk geheugen, ook eene grondige bekendheid van de gemeente administratie bezat, welke aan onze plaats zeer zeker in menig opzicht is ten goede gekomen. Daarom zal de heer Snellen te Zierikzee niet spoedig vergeten worden. Door een aantal in het bedrijfsle ven vooraanstaande personen is opge richt het Algemeen Comité van Verzet tegen Protectie. Uit dit Comité is aan gewezen een Commisse van Dagelijksch bestuur, bestaande uit de heeren Jhr. Mr. H. Smissaert, 's-Gravenhage, voorzitter, H. P. Gelderman, Oldenzaal, Ir. A. Plate, Rotterdam, Th. van Weideren Baron Ren- gers, Oenkerk, Mr. C. D. Salomonson, Amsterdam, Albert Spanjaard, 's Gra- venhage, Mr. Q. J. Terpstra, Rotter dam, Mr. J. P. Ekker, Secretaris-Penning meester en Jac. Rinse, Secretaris. Het Comité is gevestigd te 's-Gravenhage, Korte Voorhout 12 B. Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie zal op den eersten en tweeden Paaschdag in de Concertzaal alhier, opgevoerd worden de kinder-ope- rette „Goudsterretje", onder leiding van den heer J. W. van Bloois te Dreischor, met medewerking van het Zierikzeesch Strijkorchest. Naar wij vernemen worden ter plaatse pogingen aangewend tot het op richten van een Iiterair-economische af deel ing aan de H.B.S. alhier. Hoewe] wij instemmen met het streven ook hier de mogelijkheid te openen tol het verschaffen van een opleiding, die niet te speciaal gericht is op "de voor bereiding van de technische hoogeschool e.d., en dat ook gelegenheid zal ont staan door middel van deze nieuwe H. B.S.-afdeel ing zich voor literaire studie en den handel voor te bereiden, komt het ons voor, dat het moment waarop de beweging vasten vorm schijnt aan te nemen, wel erg ongelukkig gekozen Immers worden" nog steeds door den minister van onderwijs plannen over wogen tot het inrichten van een kweek school alhier, en naar het ons voorkomt kan een actie voor een lit,-econ. afdeeling aan de H.B.S., die natuurlijk meerdere kosten met zich Zal medebrengen, een ongunstigen invloed hebben op de af wikkeling dezer kwestie, die voor Zie rikzee toch veel meer noodzakelijk is en van veel ingrijpender beteekenis. Wij zouden het zeer betreuren, indien de kweekschoolkwestie er slechts- eeniger- mate werd door vertraagd. De ouders der leerlingen van de tegenwoordige nor maalschool hebben reeds te lang over de toekomst hunner kinderen in onzeker heid geleefd. Last van gal en slijm beslagen tong, een voortdurend onaan- genamen smaak, tragen stoelgang en een opgeblazen gevoel. Gebrntk hier tegen de zonder eenige kramp werkende Mijnhard*'* Laxeertabletten. Doos 60 ets. BJj »poth. en drogisten ZIERIKZEE. J.l. Vrijdag 27 Maart over leed te Kortgene, op ruim 65-jarigen leeftijd de heer Jan Snellen, burge meester dier gemeente sedert 19 JanuaTi 1918. Van 1 October 18i85 tot 1 December 1890 gemeente-secretaris van het Bildt (Friesland), werd hij te ZieTikzee 3 No vember 1890 tot secretaris dezer gemeente benoemd en 15 Dec. d.a.v. geïnstalleerd. Op 13 Maart 1914 met ingang van 1 Mei d.a.v. eervol te Zierikzee ontslagen als secretaris en ambtenaar van den bur woTden, dat met de buren leefde in af- j gerlijken stand, genoot de overledene als wisselende tijdsverschillen, is niet hoog zoodanig pensioen, was gedurende aan te slaan. Immers, reeds thans ver- geveer vier jaren ambteloos en werd 19 vn&i/l A.J.P. t cecC&ie&n v fhvn. RaAoAfeK. dooi flwn cuAd 1 <Aun Xe wydevi Zua xfea/maa/ui. 'JODINGFABPizft A.J.'POLAn-GPONIHOEI A.J.P'DRIEMOLENTJES- PUDDING OE VOLMAAKTE CHOCOLADER.UDDING ONDERWIJS. ZIERIKZEE. In tegenwoordigheid van 't bestuur der Ambachtsschool en Avond school voor Vakonderwijs, werd Zaterdag door den voorzitter, mr. S. R. Bakker, aan de navolgende leerlingen een diplo ma uitgereikt na volbrachten 5-jarigen cursus: J. J. Bienefelt, J. W. den Herder, J. L. van den Houten, L. J. van den Hou ten, J. W. Leeuwe, Zierikzee; P. A. Kort, Schuddebeurs, J. de Roo, Zonnemaire, L. J. Spits, Eikerzee, L. van Sluis en Ph. vari de Velde, Brouwershaven. Een aanteekening op het diploma voor 1 jaar vervolgonderwijs, aan S- Alburg, W. van der Kreke en C. J. Schot, Zierik zee. Bevorderd werden van de le naar de 2e klas: E. Bakker, M. van Donge, L. Kloet, A. J. M. Itoevoets, A. Luijendijk, C. L. Muste, J. Stoutjesdijk, J. P. van Tiggelhoven en M. C. de Zwarte, Zie rikzee, L. M. Duinhouwer en J. van de Velde, Brouwershaven, C. J. Tieleman, Nieuwerkerk. Van de 2e naar de 3e klas: I. Douw, A. Kloet en P. J. Verkaart, Zierikzee; M. A. van der Cingel, Schuddebeurs. M. Jonker, M. Kip, S. C. de Vrieze en J. van der Weijde, Dreischor; J. M. Olree, Ouwerkerk, W. J. van der Werf, Noord- gouwe. Van de 3e naar de 4e klasse: C. Berre- voels (voorwaardelijk) en J. van den Houten, Zierikzee, A. P. Kort, Schudde beurs en A. M. Schipper, Bruinisse. Van de 4e naar de 5e klas: A. Beije, A. van den Hoek, Ph. Klink, M. C. Muste, Ph. W. Pennings, P. Schults en D. P. de Zwarte^ Zierikzee; G. Geluk, Capelle bij Zierikzee, J. Padmos, Ei kerzee en J. Stoel, Zonnemaire. De lessen aan den nieuw opgerichten cursus voor typografen werden gevolgd door 8 leerlingen. - Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Waardhuijzen, is benoemd mej. -A. M. Kloet te Zierikzee. AANBESTEDINGEN. Door het bestuur van het Waterschap St.-Maartensdijk werd Donderdag jl. aan besteed de levering van: 1400 scheepston grint, 1250 scheepston basaltslag, 135 scheepsion Waalbrikken, 225 stuks ge- creosoteerde perkeenen, lang 1,60 M.; '1000 stuks geereosoteerde perkoenen, lang 1,20 M. De levering werd gegund aan de laag ste inschrijvers: voor gr'nt. Centale Grint- handel, Rotterdam, vooir f 2,08; voor ba saltsteenslag, H'. Hubenet en van Gooi te Den Haag ~'/5 f 6,28, W f 6,08. Voor de Waalbrikken. P. van Wijngaarden, Sliedrecht, voor f 4,35; voor de per- kjcenen.l?. C. V. Bolier te Middelburg, lang 1,60 Ml. f Of,43, lang 1,20 Ml. f 0.33. RERKNJEUTTS. Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Kampen, P. J. Steenbeek te Bergambacht. Geref Kerk.' Beroepen: Te Schoonhoven, H. van de Elskamp te Koog-Zaandijk. Bedankt: Voor Capelle op d'IJssel, J. Meijer te Fijnaart. Voor Wierden, J. Osinga te Bennekom. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te VIaardingen, J. P. Mete ring te Niauwpoort. Te Franeker, J. L. de Vries te Rijnsburg. Geref. Gem. Bedankt: Voor -Den Haag, J. Fraanje te Barnevejd. - In het bezette gebied in Duitschland wordt de Zomertijd in den nacht van 4 April ingevoerd. Duitschland zelf voert geen Zomertijd in. -* Te Boseombe bij Ornmonth (Eng.) is aan de kust een stuk van den rots wand ter zwaarte van honderd ton haar beneden gestort. Acht mannen die in de laagte werkten, werden bedolven. Drie werden dood te voorschijn gehaald, de vijf anderen zijn gekwetst. Een zat er tot aan den hals, de andere zeven twee meter diep in het gruis. Zij waren aan het werk aan een nieuwe zeewering voor den strandboulevard. - De arbeiders, die bezig zijn met het sloopen van de bij "Scapaflow tot zinken gebrachte en later gelichte Duitsdie sche pen, hebben in een van de torpedoboot- jagers de lijken van vijf Duitschers ge vonden. Men heeft nog niet kunnen vast stellen of het de lijken van officieren of van matrozen zijn. - De dolheid onder de katten in de haven van Gibraltar wekt bezorgdheid- Een 12-tal personen, w,.o. een officier, zijn ter behandeling gezonden naar het instituut-Pasteur te Tandzjer. Er zijn nog geen' sterfgevallen gemeld. - Vrijdagnacht heeft een beschonken jongmensch aan een der stations te Ber lijn, die aangemaand werd den trein te verlaten, omdat deze het eindpunt be reikt had, een conducteur doodgeschoten en tal van andere spoorwegbeambten met revolverschoten ernstig gewond. Als de politie niet spoedig ter plaatse was ge weest, zou hij door het publiek zijn dood geslagen. Naar Wolff uit Moskou 'meldt, heeft het presidium van het sowjetbestuur het wetsontwerp bekrachtigd, dat aan ge wezen landheeren en hun farnilie 't recht ontzegt, langer op hun oude bezittingen te .verblijven, en die te bestieren. De zeventigjarige lord Middleton van Baldarroch is Dinsdag voor het As- sizenhof te Perth (Schotland) verschenen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1