Zierikzeesche Nieuwsbode Kunsttanden. Dr. C. E. LIESKER, Vrijdag 27 Maart 1925 zierikzeesche courant. advertentiën i EERSTE BLAD. Vaststelling Kiezerslijst. Algemeen Overzicht. CONCtRTM - BIOSCOOP. U Meecffliveer ondeS^t oog fDU^EA' U(k,emÊ&ecfde' liloiftena Mond- en Tandarts, ABONNEMENT per I mssndea f 1,&1, franco per pon 1,80 Voor he» buitenland per jaar f 10,p. Afaonderiyice nummen 5 cent. Verschijnt Maandag. Woensdag en Vrtfdag. 81ste JAAH6AJSG. - No. 11215 Dlf. 1. J. DE LOOZE Jr. U!l(.-Rliltl. M. J. KOSTE», van 1—B regels 60, ets. van i regel» en daarboven 20 ots. per regel Reclames 80 ets. p. regel. Bij contract belangrijk© korting. Inzending op den dag van ai gave vóör 11 are. Dit nummer bestaat alt 3_ bladen. ZU, die zich Tan af hede'> op ons blad abonneeren, ont Tangen de tol 1 April a n. ver schijnende Dammer. GRATIS. Gesprongen Handen Buwe Schrale Huid BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZiBKitfM» maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde Kiezerslijst voor het jaar 1925—192G, van heden tot en met 21 April a.s., ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en tegen betaling der kosten, in afschrift, en stern- district? gewijze, in uittreksel, verkrijgbaar wordt ge:teld Tot en met 15 April a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde Kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de Wet, daarop voorkomt, niet voor komt, of niet behoorlijk voorkomt. lïet verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Zierikzee, den 23 Maart 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. W1TTERMANS, Secretaris. De kwestie over het protocol van Ge- nève is deze week in het Engelsche Lagerhuis op het tapijt gekomen, waar door eenig licht is gekomen in zake de plannen voor een Europeesch of W.-Europeesch veiligheidspact. De bekende oud-minister Henderson, die mede hielp aan de tot st.andkoming van het protocol, gaf uiting aan zijn groote teleurstelling over de houding door de huidige Britsche regeering aan genomen tegenover dat protocol. Henderson verklaarde namens de la- bourpartij, dat deze zich met 'kracht zal verzetten tegen elke regeling, die. er toe zou kunnen leiden, dat de wereld -weer in twee vijandige kampen zou worden verdeeld. Tot zijn geruststelling werd door mi nister Chamberlain medegedeeld, dat de regeering van een eenzijdig pact niets weten wil! Toen Chamberlain naar Parijs ging, kreeg hij de boodschap mede, dat de Britsche regeering een eenzijdig garantie- verdrag met Frankrijk en België tegen een mogelijken aanval van Duitschland, niet zou kunnen sluiten. De Britsche regeering ziet echter de mogelijkheid van een oplossing van het veiligheidsprobleem wel in de Duitsche voorstellen omtrent een West-Europeesch veiligheidspact f dat geen eenzijdige machtsgroepeering zou be teekenen, maar een algemeens samenwerking van de bij het probleem betrokken mogendheden. De Britsche regeering.is overtuigd, dat Duitschland het eerlijk meent met de ontwikkelde denkbeelden. Wat die zijn? Een veiligheidspact met de westelijke mogendheden, waarbij de huidige gren zen in het westen zouden worden ge waarborgd, waarbij het arbitragebegin sel zou worden aangenomen en waarbij Duitschland ook de artikelen 42 en 43 van het Versailler verdrag betrek king hebbend op het verbod van ver sterkingen, troepenleger:ng of -concen tratie ën mobilbatiemogelijkheden can den linker-Rijnocvër en in een strook aan den reohter-Rijnoever ter breedte van £0 K.M., als grondslag zou aanvaarden. Dat deze denkbeelden spontaan door Di tschland zijn geuit een zachte tegenspraak van de Fransche beweringen, dat Ce Britsche gezant te Berlijn achter de Du'tsche plannen zou zitten achtte Chamburlain een uiterst gunstig teeken. En hij wilde de Duitsche actie aldus interprete ^ren, dat Duitschland nu vrij willig aan-aardt, wat het tot dusver slechts onde- drang van het Versailler verdrag duldd1 en dat het van elke ge dachte aan oorlog als middel om tot een wijziging van he. vredesverdrag te ko men afziet, zoowel 'n het Westen als in het Oosten. Op dezen grondslag, zoo meen» be órit- sche regeering, kan men verder onder handelen. En Chamberlain gaf al heel duidelijk te kennen, dat men te Londen de noodzakelijke medewerking van Po len verwacht. BINNENLAND Uitkeerlngen aan oud-redders. Het hooTdbestuur van het Dorus Rij kersfonds heeft besloten, om aan alle verzoeken te voldoen, aan honderd oud- -redders en weduwen f 4 per week uit te keer eb, ingaande 1 Februari 1925., Dit is een herziene regeling, welke het hoofdbestuur zich voorstelt te kunnen handhaven, wat m'ogelijk is, indien de Springende Lippen en Huidwondjes inkomsten blijven vloeien. Op hei ogen blik beschikt heï" ronds over pl.ni. r 30 duizend, zoadat het bovenstaande be sluit alleen yan bi ij vend en aard kan zijn, indien de financteele draagkracht op ge lijke hoogte blijft. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 26 Maart. Aan de orde is het ontwerp tot idijzi- ging van de Pensioenwet 1922. De heer van Braambeek beschouwt het ontwerp als een schakel in de lange keten van verslechteringen van de amb- tenarenpositie. De opzet van de Pensi oenwet 1922 is z. i. volkomen juist ge weest. Misschien heeft de retgeering in 1922 lichtvaardig den pensioengrondslag gewijzigd, doch het overheidspersoneel mag hiervan niet de dupe worden. De financiëele gevolgen van de wijzigingen zijn niet bekend. Er is een slag' in de lucht gedaan. Vermindering van de pensioenrechten mag niet geschieden zonder medewerking van de belanghebbenden. De.heer Ketelaar betoogt, dat bij voort durende wijziging van de pensioenwet geving de rechtszekerheid zoek is. Dit ontwerp is er ook weer een tot intrek king van verkregen rechten. De heer Tilanus betreurt de sobere toe lichting tot het ontwerp. Minister de Geer heeft in October 1920 gewezen op de gevolgen van het pensioen-ontwerp. De Kamer was dus op de hoogte. De re geering loopt met dit ontwerp vooruit op art. 158 der Pensioenwet, dat wijzi ging voorschrijft in geval van een ön- gunstigen balans. Spr. heeft daartegen geen bezwaar, daar de lasten van de belastingbetalende burgerij sfnds 1914 ver drievoudigd zijn. Dhr. van Dijk is erkentelijk voor het ontwerp, al is het al te so'oer toegelicht. Mej. Westerman kan met de maatre gelen meegaan als de minister de nood zakelijkheid kan aantoonen. OVer enkele onderdeelen vraagt zij nadere inlichtin gen. Dhr. Bulten wijst erop., dat we hier te doen hebben met een tijdelijke ver zwaring der lasten van het Pensioen fonds, die niet door een blijvenden maat regel moeten worden bestreden. Minister Galijn deelt mede, dat de nieuwe wachtgeldregeling gereed is om le worden gezonden naar de Commissie voor G. O., doch wachtende is op tot standkoming der wet. De 'toestand van 't Pensioenfonds behoeft dringend ver betering. Pas in 1957 zal de last kunnen gaan dalen. Voor wij daaraan toe zijn, zijn wij op dezen weg voortgaande reeds lang bankroet. Het tekort is eigenlijk nog te gunstig voorgesteld en bedraagt feitelijk "175 millioen. Eerste Kemer Zitting van Donderdag 26 Maart. Voortgezet wordt de behandeling van de jndische begrooting Minister De Graaf dankt voor de hem gebrachte hulde. Wat op het gebied van onderwijs, gezondheid en openbare wer ken is bereikt, is te danken aan de Nederlandsche autoriteiten. De grens van belastingdruk is 'bereikt. Uitgezien moet worden naar verzachting, met name van dé inkomstenbelasting. Bezuiniging en stijging van inkomsten zijn noodzakelijk. In de toekomst zal de dienst voor de volksgezondheid moeten worden uitge breid. Een onderzoek naar den arbeids toestand bij inlandsche werkgevers is gewenscht. Zonder te overdrijven, be- hooren de circulaires aan ambtenaren te worden gehandhaafd. Interneeringsmaat- regelen zijn in Indië niet gewenscht. De kwestie van al of niet voortzetting van de residentenconferentie blijft ter fceoordee- ling van den gouverneür-geiieraal. De 1 uikmoedigheid der politie, zoo dikwijls ge. ard, heeft spreker meermalen verwon den.' Spr. zal losweeking van Indië van het Nederlandsehe gezag krachtig tegen gaan. Inzak het hoogovenbedrijf kan hij geen nadere mededeelingen' doen. Sprekt - kan ten opzichte van benoe ming va i ambtenaren geen onderscheid maken ti sschen te Utrecht en ,te Leiden opgeleidt studenten. De Indische bevol king we t van Leiden en den Leidschên geest n: .ts af. In dit stadium van onder zoek r.oet spreker zich van verdere me- ded'elingen over Indische leerstoelen te otrechl onthouden. Inzake art 123 van het regeeringsregle- ment zoekt spreker een allen bevredigen de oplossing. De Indische begrooting wordt na re en dupliek aangenomen met 20 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de sociaal democraten. Aan de orde is dan de postbegrooting. De heer Polak klaagt over de weinige schoonheid der rijksgebouwen. Bij de pos terijen valt eenige verbetering vast te stellen. Daarentegen komen er vele on nauwkeurigheden voor in allerlei post- uitgaven. Met de uitvoering van allerlei uitgaven is men op den verkeerden weg- De heer Moltmaker wil een nieuwe commissie om de rapporten van de vier commissies inzake reorganisatie van de posterijen te onderzoeken. Spreker bepleit verschillende loons verbeteringen voor postpersoneel- Parti culiere reclame op de postwagens is z. i. af te keuren. Hij becritiseert de houding van den minister tegen dén centr. bond van post- en telegraafpersoneel. Minister van Swaay zal de aandacht van het hoofdbestuur der posterijen ën telegrafie -..vestigen op de wenken betref fende de schoonheid van de postuitgaven. Aan een nieuwe centrale commissie voor reorganisatie van de posterijen denkt hij niet. Verschillende opmerkingen van den heer Moltmaiker zal spr. onderzoeken. Wat betreft de houding van den Centr. bond, spr. wil wel kritiek, mits in fat soenlijken vorm. De postbegrooting wordt z. h. s. aan genomen. PREDIKBEURTEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE.Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 April, aan' W. E. Beek man eervol ontslag verleend uit zijne betrekking ven opziener der visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen, zulks in ver band met de voorgenomen verrandering in de inrichting van het politietoezicht op de gemelde wateren, waardoor zijne werkzaamheden overbodig worden. RECHTZAKEN. Do vadermoord te Groningen. De rechtbank te Groningen deed Don derdag uitspraak in de zaak tegen de gebr.s Feenstra, die 24 Dec. 1.1. hun vader Jan Feenstra hebben gewurgd. De recht bank 2chtte den primair ten laste ge legden doodslag niet bewezen en ver oordeelde Jan Feenstra wegens mishan deling, ,den dood tengevolge hebbende, tot twee jaren gevangenisstraf en Wou ter Jacob1 Feenstra wegens medeplichtig heid daaraan tot één jaar gevangenis straf, beidén met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch was respectievelijk drie en één jaar geweest. zal op Woensdag 1 April a.s. spreek- aar hoadon voor Tandheelkunde te Haamstede In 't Pension „Zee, Bosch en Duin", van 9,30 —1,30 en Donder dag 2 April a.s. te Zierikzee, van 10—4 uur, ten huize van I. HAGE, Meobelhandel, Appelmarkt 365. ■.Zondag 29 Maart. Kerkwerva 9.30 ure, ds. Mortier. Serooskerka. 2 ure, ds. de Leur (Doopsbed.) Barxh. 9.30 v. d. mannen en 2 ure v. d. vrouwen, ds. Boogaard in de consistorie. Reaesse. Geen dienst. Noord well*. 2 ure, ds. v. Griethuijsen. Haamstede. 9.30 en 7 ure, ds. Japchen. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, cand. M. Wiele- maker van Vlissingen. Ond-Geref. Kerk 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Eikerzee. 9.3') ure, ds. Neeleman. Geref. Kerli. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Zonnemaire. 9.30'ure, ds. de Leur (Doops- bediening). Gerei. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Hoek. Noordxonwe, 9.30 ure, ds. v. Griethuijsen (Doopsbed.) Orelschor. 9.30 ure, ds. v. d. Griend. Onwerkerk. 6.30 ure, ds. Waaidenburg van Zierikzee. Nlenwerkerk. 9.3Q, ds. v. d,. Linden en 2 ure, idem (Orgelcollecte). Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 30 upe, Leesdienst. Geref. Gem. 9, 2 en 5 ure, Leesdienst. Oosterland. 9.30, dr, Weeda (Bev. nieuwe lidmaten) en 2 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.30, ds. Bremmer, 2 en 5 30 are, I eesdienst. Woensdag 1 April. 3 30 ure. Huwelijks inzegening in de Geref. Kerk, door ds. Brem- mér. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, de i heer Romijn. Slrlsnsland. 2 ure, ds. Waarden hu vg van Bruinisse. Brulnlsse. 9.30, ds. Waardenburg en 2 ure, Leeskerk. Geref Kerk. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Bremmer. Geref. Gem. 9 30 2 en 6 30 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. St.-Plllpsland. 9.30 en 2.30 ure, ds. Van Doorn Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, ds. Boone. Tholeo* 9.30, ds. Moerman en 2 ure, ds- Datema (Collecte kerk). Geref. Kerk. 9.3C> Leeskerk en 2 nre, ds. Le Cointre van Bergen-op-Zoom. Gerei Gem. 9."J0, ds. Ver hagen van Middelburg. 2 idem (Doopsbed.) en 6 ure, idem. 8t.-Maartensdijk. 9.30, ds Datema en 2 ure, Leeskerk. Oud Geref. Uem. 9.30 en 2 nre, Leeskerk. Oud-Vossemeer. 9.30, Leesdienst en 2 ure, ds Oskam. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Andree van Krabbendyke. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Poortvliet. 9.30 en 2 aro, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 "Ure, Leeskerk. Scherpenlsse. 9.30 en 2 ure, ds. Keiler. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure Leeskerk. Stavenlsse. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Moerman. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-Annaiand. 9.30, ds. Oskam en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. PREDIKBEURTEN» POST EN TELEGRAPHIE. Verplaatst met ingang van 1 April a.s., de kantoorbediende C. C. Andries- sen van Rotterdam (postkantoor) naar Bruinisse. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Loosduinen (als hulp- pred.), de heer L. Holtrigter, hulppred. Belgische Zendingskerk te Gent. ZONNEMAIRE. Gekozen tot Kerkvoogd de heer A. Lijk. Geref Kerk. Beroepen: Te Domburg en Westka- pelle, cand. H. W. H. van Andel te De Bilt. Aangenomen: Naar Warns, cand. W. Tom te Hilversum. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Boskoop. H. Velema le Noordeloos. Geref. Gem. I Beroepen: Te Werkendam, J. Overduin ,j te Rotterdam. TAN HEINDE EN VER, Van een arbeidersgezin te Parijs waren de drie kleine kinderen, vijf', vier en twee jaar oud, alleen thuis. De vader was naar zijn werk, de moeder was uitgegaan om de da'gelijksche inkoopen voor het gezin te doen. Men veronder stelt, dat de kinderen zich vermaakt hebben met het aansteken van stukken papier aan een brandende kachel, die in het vertrek stond en zoo. 'brand gesticht hebben. Hoe het zij, toen de moeder thuis kwam, vond zijhaar kamer in lichte laaie en de drie kinderen dood bij de deur, gestikt in den rook. Te Korseken in Oost-Pruisen ia een typhus-epidemie uitgebroken, waar aan lot dusver drie inwoners zijn bezwe ken. Het aantal ziekte-gevallen bedraagt 34. De oorzaak van het optreden va,n de ziekte is nog niet vastgesteld. - - Het aantal dooden bij de treinont sporing te Poitiers bedraagt 5, het aantal gewonden 7. Van de 10 wagons zijn er 6 gederailleerd, 2 in de rivier gestort en 2 tusschen brug en rivier blijven hangen. Burgerlijke Stand ïïan Zierikzee» Geboren' 24 Maart. Dirk, zoon van L. Verloo en J. Berrevoets. 24 Jacobus zoon van P. Sies en M Krijger. Zondag 29 Maart te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, dr. Helder. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Waaidenburg. 's Avonds 6.30 ure, ds. v. Griethuijsen. Luth. Kerk. 10%re, ds. Lolcama van Bergen-op-Zoóm. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 6,30 are, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Een pot Kloosterbalsem in hit is is een groot gemak Het is 200 prettig goed te kunnen helpen als iemand zich verwondt. Akker's Kloosterbalsem zal de pijn stillen en U snel genezen. Akker's Klooster balsem is door zijn bijzondere eigen- Bi schappen onover- troffen bij ontvel lingen, schrammen brandblaren, puis ten, wonden, zwe ren, insecteribeten, wintervoeten.Ook bij spierverrekkin- gen, spit, spier pijnen, rheumatiek ._.e pot van 20 gram 50 cent. Alom verkrijgbaar. Un v: 50 gr. f 1.—100 gr. f 1.75. nog voordeellger. TELEGRAMMEN DEN HAAG. Naar wij vernemen be staat het voornemen H.M. „Tromp" en „Heemskerk"' vergezeld door 2 torpedo- booten en 2 onderzeebooten dezen zo mer een reis te doen maken naar de Oostzee, waarop Kopenhagen, Stock holm, Riga, Reval en He]s:ngfors zullen worden aangedaan. Kopenhagen zal in dien tijd worden bezocht door een groote groep zeevliegtuigen der Kon. Marine. Volgens mededeelingen, die aan de Apondpcst uit handelskringen worden ge daan, zou de regeering de uitvoering der Tariefwet willen opschorten in verband met vrees voor weerwraakmaatregelen van het buitenland. Uit de beste bron wordt ons intussschen medegedeeld, dat de Tariefwet volledig, in werking zal treden, zoodra de onmisbare voorberei ding is afgeloopen en dat van opschor ting geen sprake is of ooit geweest i§. HfiASKTBMRSCHTMN.j ZIERIKZEE. 26 Maart. Geen notee ring. Aardappelen, per 70 k.g,, bonte blauwe f 4,50—f 5. ST.-MAARTENSDIJK, 26 Maart. Tarwe f 12,50 a f 15, Rogge f 12 a f 13, Haver f 13 a f 13,50, Gerst f 12,50 a f 13, Bruine boonen f 15 a f 19, kl. gr. Erwten f 15 a f 16, Schokkers f 15 a f 17,50, Kroonerw- ten f 15 a f 16 per 100 KG. Aardappelen f5 a f5,50 per 70 K-G. Boter f 1,10 a f 1,25 per half K.G. Eieren f 4,50 a f5 per 100 stuks. CoOporatleye Velling Zlerlkiee. Veiling van 26 Maart. QROOTE VEILING. KIPEIEREN f 5,35. Dito Barnevelders f 5,65. KLEINE VEILING. KIPKIKBEN f 5.40 k t 5 50. Dito kleine f 4,50 k f 4,70. EENDEIEREN f 5,10 k f 5,80. GANZENEIEREN f 14,75 k't 15,50. KALKOENEIEREN f 8,— k f 8,25. Aanvoer 17200 stuk» eieren. Allee per 100 staks. BOTER f 0 90 k f 1,10 Dito 2de soort f 0,67 k f 0,71. Aanvoer 470 pond. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnenvngen verricht in den morgen van 27 Maart. Hoogste barometerstand 770.8 te Aku- reijri; laagste barometerst. 750.1 te Dres den. Verwacht tot den avond van 28 Maart', matige tot krachtige, later afnemende noordoostelijke tot noordelijke wind, be trokken tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. Fietsers licht op: Van 27—28 Maart van 6.53—5.16; van 28—29 Maart van 6.54—5.14; van 29—30 Maart van 6.56—5.11.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1