Zierikzeesche Nieuwsbode PUROL ABONNEMENT: Vrijdag 20 Maart 1925 zierikzeesche courant. advertentiën i EERSTE BLAD. Algemeen Overzicht. Uw succes WYBERT Hoest uw vrotiw breng haar dan een flesch Abdijsiroop mee, morgen is zij genezen en U dankbaar. buitenland. Concertzaal-Bioscoop. Zaterdag „TOM W\ binnenland. li A^gpgiuGer ondeM^vst oocj //DUgTEA", ccfile* Hlafem Schrale Lippen Ruwe Huid Fry* por 8 ma&ndeu f 1,50, franco por poot f 1,80. Voor bet buitonland por jaar f 10,—. Afsonderlijko nummer» 5 cont. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag, van 1—8 rogolo 80 oto. Tan 4 regel* en daarboven 20 ot«. por regel. Reclame* 80 otu. p. regel, BH contract belangrijke korting. 81ste JAARGANG. - No. 11212. In,ondln* °p *>d Oir. i DE LOOZE Jr. Ulir,-Ri<itl. U. 1. KOSTE*. T00r 11 Dit nummer bestaat alt 3 bladen. ZU, die zich ran af heden op ons blad abonneeren, ont vangen de tot 1 April a.s. ver schijnende nummers GRATIS. Er begint zoetjesaan, leekening te ko nven in de verkiezingen voor een rijks president in Duitschland. Den 29sten wordt de stemming gehou den en, ovenals zulks -bij de gewone ver kiezingen gebeurt, trekken de candidaten er op uit om de kiezers van hun respec tieve goede eigenschappen te overtuigen. De candidaat voor verschillende par tijen, die daar te lande tot de rechter zijde behooren, dr. Jarres, heeft deze week voor een vergadering van gedele geerden der bij het z.g. Reichsbloc aan gesloten politieke en economische ver- eenigingen, een verkiezingsrede gehouden- Van groot belang voor 'de binnenland- sche politiek was de verklaring, dat aan den eed, dien de rijkspresident op de grondwet moet afleggen, ook de veiv plichting is verbonden, deze grondwet zoo nooclig, met alle ter beschikking staande middelen, te besehermen. Later merkte hij evenwel op, dat hij in de huidige grondwet geen legale constitu tie kan zien, en dat die grondwet naar de meening Van de achter hem staande partijen, herzien moet worden. De strijdvraag: monarchie of republiek achtte hij niet actueel, maar de oplossing oVer de kleuren der rijksbanier achtte hij van urgenten aard. De kleuren in de rijksgrondwet vast gelegd, diende men te eerbiedigen, maar daarnaast verlangde hij, dat de oude kleu ren, waarin het symbool van een roemrijk verleden belichaamd is, hooggehouden worden. Nu het protocol ,oan Genève ter dood is veroordeeld, is men gaan denken over een nieuw vredessysteem- De heer Be- nesj, de Tsjechische staatsman, heeft er een gevonden. In bijzonderheden is het plan nog niet bekend, maar dit kan wel gezegd wor den, dat het gebaseerd is op de voor naamste punten van het onthalsde proto col, met dien verstande, dat het geheel binnen het kader blijft van hét statuut van den Volkenbond. •De bedoeling van den heer Benesj is, dat de mogendheden, die daarvoor in aanmerking komen, een garantieverdrag sluiten, waarbij het principe van ver plichte arbitrage zou worden aanvaard, doch zonder dat de onderteekenaars van het verdrag daardoor automatisch ver plicht worden, hun strijdkrachten ter be schikking van andere mogendheden te stellen. Benesj is van oordeel, dat zoodoende de gewenschte Veiligheid zal worden ver kregen, zoodat een geleidelijke ontwape ning mogelijk zal worden. Hij hoopt -zijn plan uitvoerig met de gealliëerden en Duitschland voor de bij- eenkomst wan den Volkenbond in -Sep- tember a.s. te kunnen bespreken, zoodat zijn ontwerp te' Genève zou kunnen wor den behandeld, ter vervanging van het Protocol. iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii is een welluidende stem van groot be lang. Gebruikt daar om vóór het zingen en spreken de ver- frisschende TABLETTEN Groote doozen 65 Ct gericht in Princeton, Gorham, Griffen en Paris. Aanvullende bijzonderheden be helzen nog dat in het district Desotc, in het zuiden van Illinois gelegen,, 20 per sonen door de» wervelstorm zijn gedood terwijl andere berichten zelfs van 50 dooden in die streek spreken- Een la ter bericht luidt zelfs: Te Desoto is het schoolgebouw ingestort, waardoor 125 kinderen en onderwijzers werden be dolven. Reeds zijn. 80 lijken geborgen. Reuter wil zelfs, dal er in Desoto 150 dooden zijn. Uit Orient wordt ook van 150 dooden bericht. De stad Paris is t'ei- tel ijk weggeblazen. Uil Chicago wordt nog het aanvullende bericht gezonden, dal allerlei auto-expedities er op uil gaan om uit de geteisterde steden de ge wonden te halen en die over te brengen naar andere sleden, waar zij Jjehoorlijke verpleging en medische hulp kunnen vin den. De burgemeester van Grand-Tower in Illinois seinde: De stad Gorham staal in brand; alle inwoners zijn dakloos. Een wervelstorm ia Amerika. De Anrerikaansche staten Missouri, Il linois en Indiana zijn Woensdag door een wervelstorm geteisterd. De wind- schade was het hevigst in een baan van Princeton (Missouri) naar Princeton in Indiana. De storm liet op zijn pad over al puin'hoopen en vernieling achter- In tol van steden en dorpen kwamen vele menschen om. Volgens de laatst ingeko men berichten .(die wel eenigermat? over dreven zullen blijken te zijn)-zouden er in totaal 957 dooden zijn en 2674 ge wonden. Daar echter in de geteisterde streek de telegraaf- en telefoonpalen ver nield zijn, is hst nog volstrekt niet mo gelijk geweest, den omvang van de ramp te overzien. De teweeggebrachte ellende was ji'Og vergroot door hst uitbreken van branden. Naar vele plaatsen werden troepen gezonden om den nood te hel pen lenigen, maar ook om de orde te handhaven. Den dakloozen wordt steun gebracht door het Roode Kru's, dat vele treinen naar de het ergst geteisterde oorden heeft gestuurd. Er zijn heele straten tegen den grond gegooid. Dc geteisterde steden zijn vol. ontzette en verbijsterde menschen, die angstig in het puin zoeken naer vermiste bloedverwan ten en vrienden. Te West-Frankfort zijn tal van schoolkinderen gedood, die juist in het gebouw waren toen de school in stortte. Zeer vele onheilen zijn ook aan de geweldige, de ontembare. De weeldebelasting! 'Volgens hel Hdbl. heeft minister Co- lijn aan de commissie van rapporteurs van de Tweede Kamer over de weelde- belasling en de daarmee samenhangende ontwerpen met aandrang verzocht, zoo mogelijk nog vóór het Paaschreces haar vcorlcopig verslag te willen uitbrengen. De minister zou gaarne deze ontwer pen, evenals dat over de Forensenbelas ting, nog vóór de verkiezingen behandeld willen zien. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag I!) Maart. Voortgegaan wordt met de behande ling van het ontwerp tot richlige heffing van de directe belastingen. MinisterCellijn zet zijn gisteren afge broken rede voort. Hij zegt te geloo- ven, wel tof overeenstemming te kun nen komen met de Kamer, daar alleen tegen de methode, die dit ontwerp voor schrijft, bezwaren zijn aangevoerd. Hij noemt eenige gevallen uit de praktijk, waartegen de fiscus machteloos staal. Tegen feitenstelling bestaat hel gevaar, dat de wet cacpgraiie wordt, en dat de ambtenaar of de minister de discretie zou massen, op bepaalde gevaUen feilenstel- lin-g niet van toepassing te doen zijn. Spreker acht het ontwerp absoluut nood zakelijk om de geweldige ontduiking, die steeds nog toeneemt, tegen te gaan. De heer Oud wijst er in zijn repliek op, dat tal van grensgevallen door den minister afzonderlijk zullen moeten wor den beslist. Men is dan van zijn ingeving afhankelijk. De heer Snoeck Henkemans meent, dat niet genoeg naar voren is gebracht het booidbezwaar tegen het 'wetsontwerp, n.l. dat het de rechtszekerheid der bur gers in gevaar brengt. Als eenig middel hiertegen geelt spr. aan verduidelijking van de wet en recht spraak door de rechterlijke macht. Deze laatste moet worden ingeschakeld, an ders zal spreker tegenstemmen De heer Dresselhuijs cringt aan op verduidelijking van art. 1. De heer Rutgers zegt, dat bij de op richting van een naamlooze vennootschap haar bedoeling nog niet vaststaat voor den fiscus. Dhr. De Wilde zou 't betreuren als 'l cntv/er.p verworpen werd. De minster wil hiermede juist een ongelijkheid der burgers bestrijden Dhr. Vliegen repliceert cn wijst erop, dat de'directe aanleiding tof zijn vraag over „De Hoogstraat", de minister zei F was, die 't antwoord schuldig bleef cp een dergelijke vraag van een Eerste Ka merlid. De minister dupliceert. Hij heeft op vragen van een Eerste Kamerlid aain- gaande „De Hoogstraat" niet geantwoord, omdat verdachtmaking daarin voorop stond. Formuleering van alle denkbare ontduikingen is niet mogelijk. Spr. vreest, dat als het ontwerp niet wordt aangeno men, hij met een winstbelasting op de naaml. vennootschappen zal moeten ko men. '1 EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 19 Maart. Voortgezet werdt de behandeling van ~de onderwijsbegrooting. Minister De Visser verdedigt uitvoerig zijn beleid. Hij waarschuwt tegen te grooten toevloed van onderwijzers. Hij zegt, dat grootere klassen een tijdelijke noodmaatregel zijn, en de administratieve kosten van de bijzondere scholen door de gemeentebesturen op dc begrooting kunnen worden gebracht. Hij doet een beroep op de onderwij zers om de leerlingen, verkeersregelingen te onderwijzen, en deelt mee, dat dezsr dagen inzake Fransch op de lagere school het advies van den Onderwijsraad is ingekomen. Een eventueele nieuwe clas sificatie zal alle partijen moeten omvat ten; dc tijd daarvoor is niet rijp. De ge ologisch? f aculteit kan bij het hoo.ger on derwijs voor de wetenschap niet worden gemist. Van 17 van cis 73 Utrechtsohe hoogleeraren heeft spreker een adres ontvangen om niet mee te werken aan cfe oprichting van Indische leerstoelen tè Utrecht. De publicatie van dit adres was voorbarig. Op grond van de wet kan spreker 2ich niel over zijn houding uitlaten. De vrijheid van'het hoog er on derwijs moei worden hoog gehouden De. vraag is, of de oprichtende vereeni- ging een bona tide is, de positie der hoogleeraren voldoende verzekerd is, en deze waarborgen zijn voor wetenschap pelijk onderwijs De vereeniging beoogt een nationaal doel. Spreker zal echter verdere adressen afwachten. Na re- en dupliek wordt de'onder wijsbegrooting z. h. st. aangenomen. Aan de orde is dan de waterstaats- begrooting. De heer Franssen klaagt over te weinig voortvarendheid in waterstaatsaangele- genheden. Spr. bepleit bespoediging van clen aan leg van de brug bij Katerveer. De heer De MuralI bespreekt de kwes tie der Vlissingsche haven Hij wil een zuiniger uitvoering. De heer De Vries bepleit de belangen van de haven van Harlingen. De héér Van der Lande wijst op het gebrek aan bruggen en op den slechten to-sstand van de bestaande bruggen over onze groote rivieren.1 Hij bepleit verder verbetering van den Dinkel De heer Lindeijer bespreekt d Vlis singsche haven. Spr. dringt op spoed aan. De heer Janssen dankt den minister voor de bemoeiingen in zake de Maas kanalisatie, in dit verband mede met een goedkooperen afvoer van steenkool. Naar lager spoortarieVen dient te worden gestreefd; de eisch eener sluitende reke ning bij de spoorwegen behoort tijdelijk te vervallen. De heer Arnto bespreekt verschillende waterstaats-aangelegenheden. Dhr. Wibaut wil verlaging van spoor- tarieven. De heer Moltmaker critiseert den mi nister, die steeds den moed miste om zich tegen de spoordirectie te verzetten. Spr. wenscht beter onderhoud van mate riaal en gebouwen. Spr. wil een deskundig onderzoek of electrificatie van de spoorwegen te ver kiezen is boven stoomkracht. De regeering loope in deze niet te hard van stapel. Spr. bepleit velerlei personeelsbelangen. De heer Westerdijk keurt da reoirgan,'sa- tie bij de posterijen in 't algemeen goed. Spr. bepleit een wegbelasting en dringt aan op Verlaging der spoorwegtarieven. IJSt Stad en Provincie ZIER1KZEE. Wij verwijzen naar een voorloopig bericht in dit blad van eene komende uitnemende tooneelvoorstelllng, nl. ,iHel Ghetto" van Herman Heijermans, met niemand minder in de hoofdrollen dan: Louis de Vries, mevrouw Esther de Boer—van Rijk, en Henriëtte van Kuijk. Deze voorstelling zal plaats vin den op Vrijdag 27 Maart. HAAMSTEDE. Woensdagavond jl. hield de Coöperatieve Boerenleenbank „Haam stede' een algemeene ledenvergadering in hotel „Bom." Vertegenwoordigd wa ren 14.2 leden. Na opening door den voor zitter, lezing en vaststelling der notu len en mededeeling van ingekomen stuk ken werden rekening en balans over 1924 met financieel overzicht van den kassier behandeld. Na gunstig rapport van de finaneieele Commissie werden re kening en balans door de vergadering goedgekeurd. Uit een en ander bleek, dal het verhandelde kapitaal over 1924 de respectabele som van l 590535,98 ver tegenwoordigt, wel een bewijs van den bloei en de gunstige werking dezer 176 leden (eilende vereeniging. Ontvangen werd aan spaargelden f 178356,26 en aan terugbetaalde voorschotten f 36241,79; uitgegeven aan terugbetaalde spaargelden f 125712,34, aan voorschotten f 56663,07. De rentevoet van deposito's en spaar- gelden werd vastgesteld op 4 die van uit te geven voorschotten en re kening-courant op 5 Als bestuurslid van den Raad van Toezichtwerden resp herkozen de heeren W. G. Boot Jr. en C- J. Reisinger. De kassier, dhr. A. Blom Pz. werd herbenoemd evenals de waar nemende bestuursleden de heeren W. G. Eooi Wz. en G. A. van Zuijen. Tot leden der. finaneieele oommissie voor 1925 werden benoemd de heeren R. Steur Jz., L. L. Bolle en A. Lindhout. DREISCHOR. Vanwege c'e Plaltelon dersbond trad Dinsdagavond j.l. voor een matig publiek op, de heer De Boer, lid der Tweede Kamer. Voor de pauze gaf de heer De Boer een overzicht van het doel en streven van den Bond en de omstandigheden, waaruit deze is voortgekomen. Na de pauze schetste spr. den economischen en politieken toestand van ons land en de weinige waardeering, die het landbouwbedrijf en plattelands bevolking bij de regeering en hoogere ambtenaren vindt, getuige pok weer de ingekrompen postdienst, waarbij het plat teland zeer is ten achter gesteld en het dientengevolge klachten regent. Van de gelegenheid tot debat werd slechts door één der aanwezigen gebruik gemaakt, in den vorm van het stellen van vragen. Deze werden door den heer de Boer op zijn eenvoudige en sympathieke wijze, waardoor trouwens zijn geheele rede zich kenmerkte, ■zeer afdoende beant woord. Met een opwekking, om Ie trach ten zelf uit de Zeeuwsche landbouwkrin- gen een man in de Tweede Kamer te brengen, eindigde spreker zijn rede. NlEUWERKERK. Woensdagavond trad voor den Plattelandersbond in de Mee- baal als propagandist op de heer de Boer (van Siddeburen), lid der .Tweede Kamer, afgevaardigde van genoemden bond. Na ingeleid te zijn door den heer A. v. Langeraad, voorzitter van 't comité, begon de spreker met zijn dank te be tuigen aan de hier gevestigde organisatie voor de hem geboden gelegenheid om zich te doen hooren en de denkbeelden zijner partij uiteen të zetten, en zijn vreugde uit te spreken voor de zeer groote belangstelling, die hier sprak uit de overtalrijke opkomst. Hij bepleitte allereerst het bestaansrecht van den Bond, door te, wijzen op de groote beteekenis van den landbouw en het platteland, de achteruitstelling, de geringe waardee- ring van - en de vijandige gezindheid jegens den boerenstand, en betoogde, dat deelname aan de politiek het goed recht, ja de plicht is van de plattelanders. Want belangrijke vraagstukken voor het plat teland zijn of worden niet of niet grondig en afdoende door de regeering behan deld, zooals de ontginning, landaanwin ning, waterafvoer. Het is te bejammeren, zegt spr., dat de geestelijke stroomingen zoo vaak tegen de maatschappelijke be langen ingaan. Eerst, wanneer die mu ren. die de verschillende groepen op godsdienstig gebied scheiden, zullen zijn weggevallen, kan eT met meer vrucht door de verschillende groepen gewerkt worden. Of de geestelijke leiders dit zullen beamen? Tot de Plattelanders be hooren niet alleen land- en tuinbouwers, veehouders en verveners, maar allen die daar leven of moeten leven, er hun ambt of hun bedrijf hebben; ook zij allen, die het leven op het land mogelijk of aange namer maken, waartoe dan de intellectu eel en behooren. Nu wijst spreker op de achterlijke bedeeling van den landbouw (waartoe ook landbouwonderwijs in al zijn geledingen) op de Staatsbagrooting tegenover b.v. Nijverheids-onderwijs. De invoering van de Tariefwet acht de spr. een fout van de regeering, als nadeelig voor het oplevend gemeenschapsgevoel, voor den afzet van onze producten. Dan verdedigt spr. de houding van de regee ring tegenover de ambtenaren (staats dienaren), inzake de salarisverlaging, op de bekende gronden, ook op grond van de waarde der pensioenen. Tegenover het legervraagsluk staat spr. zoo, dat hij wel beperking van uitgaven voor leger en vloot, maar geen ontwapening voor staat, met het oog op de verplichtingen tegenover den Volkenbond. Dan is spr. voor een betere regeling van de finanei eele verhouding tusschen Rijk en Ge meente, zoodat de groote steden niet met het leeuwenaandeel gaan strijken en arme gemeenten diep in de schuld geraken. De watervoorziening, de electriciteits- voorziening, post- en telefoonwezen op 't platteland komen aan de beurt, waar bij natuurlijk de Plattelandersbond ijver de, nog ijvlart en zal ijveren om al deze goede zaken, voor zoover ze in de Ka mer ter sprake komen, te bevorderen. Het zegeltjesplakken en de Kamers van Arbeid moeten 't nu ontgelden. De "Bond is voor gelijke bélooning der ambtenaren op 't land en in de steden, dus tegen standplaatsaftrek, het. 'verschaffen van productieven arbeid en bevordering van PREDIKBEURTEN* Zondag 22 Maart te 'Zierikzee. Ned. Herv. ''Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, da. Waardenburg (Oogstpreek en Oogstcollecte). Kleine Kerk. 10 ure, dr. Helder, 's Avonds 6 80 ure, da. A. G.3. ten Katé, pred. te Hansweeit (Oogstcollecfce). Luth. Kerk. 10 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 10, Leesdienst en 6 ure, da. Wielenga. Ohr. Geref. Kerk. 9.30, da. v. d. Molen (Bev. van lidmaten), 2 Leösdienst en 6 ure, ds. v. d. -Molen, Evangelisatie Jeruël II. 10 en 6.30 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Voor er\ gebruik ikaIHjd 'j emigratie; een doelmatiger uitvoering der landarb.wet. Zoo bekeek spr. de -punten van het program van actie van den Plat telandersbond „door de loupe", en we meenen, dat hij .dit deed op een voör een „plattelander" heel nette wijze en in een wel „te genieten" vorm. Hij kan er gerust op uitgaan am onder de mal contenten op het platteland, die meenen binnen hun partij niet voldoende gehoor te vinden, voor hun belangen, aanhangers te winnen. Met onverdeelde 1belangstel ling werd zijn goed in elkaar gezette rede aangehoord. Van de gelegenheid tot débat werd geen gebruik gemaakt, alleen werden door den heer Swenne een drietal vragen gesteld betreffende de rechtsohe en link- sche fractie in den Bond, de houding tegenover het militarisme en, 't Staat»» pensioen, welke door spreker nog kort werden beantwoord. Aan het slot wekte hij de aanwezigen op om tot den Bond toe te treden en voor de beginselen pro paganda te maken tot zegen voor ons land- "i i I i ST.-ANNALAND- Op 16 Mei als. zal het 35 jaar geleden zijn, dat de heer Quakkelaar zijn examen als arts aflegde. Er heeft zich een commissie gevormd met het doel dien dag niet onopgemerkt te laten voorbij gaan. Daartoe behoort het gemeentebestuur en'-de oud-leden er van, de gewezen burgemeester en secre taris, benevens de leden van 't weezen- armbestuur -met den tegenwoordigen ea gewezen secretaris-rentmeester, 't Tlan van die commissie is, gelden in te za melen tot het aankoopen van een pas send gesohenk, ten einde een bewijs te geven van de achting, die de burgers van St.-Annaland hun dokter toedragen. SINT-MAARTENSDIJK. IDinsdagnamid- idag 17 dezer werd in het hotel van den heer Z. de Ruiter alhier, door den heer A. van der Weijde, Lid der Gedeputeerde Staten te Zierikzee een lezing gehouden over het onderwerp: „De Provinciale Sta ten en de Waterschappen." De vergadering werd geopend en ge leid door den heer Mr. P. Dielemani, voorzitter van den Zeeuwschen Water- schapsbond, welke in een keurige impror, visatie het doel van den Bond uiteen zette, en uitnoodigde tot -hét Lidmaat schap van den Bond. De heer van der Wejjde, die daarop het woord Verkreeg, besprak de 'vroe gere regelingen ten opzichte der macht, enz. van de Provinciale Staten en die der Waterschappen. Die lezing werd met aandacht gevolgd en ""kenmerkte den spreker ?als -iemand, doorkneed in Watersqhapsaangelegenhe- den, en die daarvan diepgaande studie maakt. In een helder betoog werd ge wezen op bestaande leeifiten in de te genwoordige Waterstaatswetgeving, die noodzakelijk aanvulling behoeven, terwijl samenwerking van polders en water schappen zeer is aan te bevélen. Na be ëindiging der rede werd door .den voor zitter dank gebracht voor het gesprokene, en gewezen op de mogelijkheid dat de zen zomer het eiland Tholen voor de jaarlijksche vergadering van den Bond zal worden aangewezen. Ook werd door den heer Burgemeester namens de ver gadering dank uitgesproken voor de leer zame en heldere rede van den heer van der Weijde, zoomede aan den heer Diele- man voor diens geniale improvisatie, lei ding en slotwoord. ini i i r* 11' i-ii i T A.J.P'S ROMA-PUDOING SMAAKT ALS ROOM RECHTZAKEN. Verduisteringen door een balnsitag- ambtenaar. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Donderdag uitspraak gedaan in zaak tegen den 37-jarigen adjunct-dommlës dec I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1