Zierikzeesche Nieuwsbode Middag-Voorstelling De sterkste Macht Concertzaal-Bioscoop B IJ VOEGSEL behoorende by de Til Woensdag 18 Haart 1925» no. 11211. BINNENLAND. Bywielmerken. Verzoeken tot inwisseling van rijwiei- merken, die tijdens of na het aanbrengen aan het rijwiel beschadigd zjjn, moeten gericht worden aan 's rijks munt te Utrecht. De heen- en terugzending van de merken moet geschieden op kosten en voor risico van den aanvrager- De postkantoren vcrleenen geen tuis'han- lwimet. Het emljfrdtlftbordau-Yeenstra. In antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid Kleerekooepr Inzake het eralgratiebureau-Veenstra heeit Minister Heemskerk medegedeeld, dat hij uit eigen wetenschap niet de gewensdhte inlich tingen kan geven. De commissie van toe zicht over genoemd bureau heeft hem- echter o.m. medegedeeld, dat het bureau gedurende zijn bestaan in plaats van winst een verlies van circa, f 800 heeft opgeleverd. De. commissie ontkvt dat de heer Veenstra misbruik zou hebben gemaakt van zijn functie a!s inspecteur der reclasseering bij het Departement Van Justitie om aan zijn bureau een ^officieel" cachet te geven. Verder heeft volgens de commissie de heer V. er steeds Voor gezorgd, dat vóór het ver trek der emigranten plaatsing bij goede Canadeesche boeren verzekerd was. Een niet onbelangrijk aantal gevallen mag volgens de commissie voorshands als ge-, slaagd worden beschouwd, terwijl in elk bijzonder geval van mislukking de schuld ligt bij cfen emigrant zelf of bij de emi gratie-onderneming- Bekend is, dat het bureau-Veenstra thans gesloten is! Februari j.l- Afwez/ig de heer K. van de S/tolpe. Voor kennisgeving wordt aan genomen: een schrijven van G. Goud zwaard, houdende mededeeling, dat hij ontslag neemt als lid van den Raad; een schrijven van A. A. Dobbe, ingenieur te 's Gravenhage betreffende de totstand koming van de spoorwegnetvoltooiing ten Westen van de lijn 's Gravenhage-Breda; een adres Van het gemeentebestuur van Heemstede, inzake annexatie van gemeen ten. Tot lid der commissie van plaatse lijk toezicht op het lager onderwijs (Vacature C. P. Dalebout) wordt met 8 stemmen benoemd W. A. van den Bos; C. O." Romeijn verkrijgt 2 stemmen. De heer van de Stolpe komt ter vergadering. De belooning van de onderwijzers, be last met het geven van vervolgonderwijs, wordt op hun verzoek verhoogd en op voorstel van B. en W. bepaald op f 1,20 per lesuur. Vastgesteld worden beslui ten tot wijziging en af- en overschrijving in de begrooting voor 1924 en 1925. Het primitief kohier der hondenbelasting vcor 1925 wordt vastgesteld op een bedrag geli)k willen vergrooten, doch wanneer eerst gebruik werd gemaakt van het particulier terrein, zou op het haven terrein meer ruimte zijn- Dit zou voor de gemeente geen schade beteekenen, wanneer men gezorgd werd, dat op het eind van de campagne de. peeën recht streeks naar de haven werden vervoerd. '£r is echter meer. De fabrieken heb ben Veel meer capaciteit dan vroeger, en die capaciteit wordt nog meer op- geVoerd. Hetgevolg daarvan zal zijn, dat meer peeën worden onttrokken aan de opslagplaatsen en dat de aanvoer geregelder zal zijn. Dit is een reden om te veranderen van meening, dat vergroo- ting van het haventerrein gewenscht is. Het mag misschien toekomstmuziek zijn, doch er is nu al een gemeente op het eiland, waar men tracht kranen te plaat sen. De tram, die door de autobussen Veel minder passagiers vervoert, zoekt door massa goederenvervoer de onkos- ten van het bedrijf te dekken en ver- laagt de tarieven. Om de haven te be houden is het noodig de tarieven te van f 104, met 26 aanslagen. De voorz. drukken en niet te verhoogen. Spreker Uit Stad en Provinoie 2IER1KZEE. Aan het ons toegezonden Verslag der Gezcfi'liieidsccm missie over het jaar 1924 ontleenen wij 't volgende: :De rekening en verantwoording over Laatstgenoemd jaar werd vastgesteld in (ontv. op f 2219. in uitg. op f 1495,23. De raming voor 1925 werd begroot op f 1692,84. De algemeene gezondheidstoe stand in het ambtsgebied der commissie mag over het geheel weer zeer gunstig genoemd wórden- Besmettelijke ziekten heerschten in slechts geringe mate. Van de aanwezig heid van factoren, welke op den alge- meenen gezondheidstoestand een nadee- ligen invloed hebben gehad, is niets ge bleken. De gemiddelde bevolking in het ambtsgebied bedroeg 26641; het aantal levend geborenen 514, of 19,29 'per 1000 inwoners; het aantal sterfgevallen 271 of 10.17 per 1000 inwoners. DREISCHOR. Zaterdagavond werd hier de jaarlijkscbe algem- vergadering ge houden van de1 Boerenleenbank. De re kening over het afgeloopen jaar luidt als .volgt: Aan spaargelden ontvangen f 96520,05, terugbetaald f 77170,36- In lOopetjde rekening ontv. f 344778,48 en uitgegeven f 363529,26. Aan voorschotten (ontvangen f 9205, uitgegeven f 4500. Ont vangen rente f 6729,48, uitgegeven rente f 5451,54- Winst over 1924 f 544,69. De omzet bedroeg ruim f 270.000 meer dan in 1923. De aftredende kassier, de heer P. S. van Donge, werd met bijna algemeene stemmen herkozen, terwijl zijn salaris op f 500 is gebracht. De heer W. A. de Vrieze, lid van den raadBan toezicht, hield eenige vergelijkende be schouwingen over de Boerenleenbank en naburige handelsbank, waaruit bleek, dat bij een matige berekening, door de wer king van de Boerenleenbank, voor de leden in het afgeloopen jaar een voor deel is behaald van f 6000. Het leden tal is in 1924 met 10 toegenomen en be draagt thans 88. OUWERKERK. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Woensdag 11 FEUILLETON. brengt ter tafel een begrooting van kos ten van het vergrooten van 't haven plateau aan de Oostzijde. De voorzitter merkt op, dat B. en W. reeds eenige jaren het idee hadden om dit werk uit te voeren en ze wisten, dat het veel geld zou kosten. Echter was 't steeds de bedoeling, dat de kosten uit de havan- opbrengst zouden worden testreden. Ge zien de raming, zou het te maken plateau taarlijks ongeveer f840 moeten opbren gen en dat is onmogelijk zonder ver- hoogimg der tarieven. De meerderheid Van B. en W. zou dit zeer verkeerd vinden, omdat, waar de haven niet zoo gunstig gelegen is, daarin aanleiding kan worden gevonden om de producten in andere richting te vervoeren. Het eind Zou Zijn, dat de haven later een tekort zou opleveren, wat dan door meerdere belasting zou moeten worden gedekt, ter wijl deze nu reeds zwaar genoeg is. Bovendien Zal in de naaste toekomst de basaltglooiing moeten worden hersteld, w^at vermoedelijk ongeveer f2000 zal kosten. De meerderheid van B. en W. stelt daarom voor, het plan niet uit te voeren, doch met de herstelling van de basaltglooiing geleidelijk aan te Vangen. De kosten daarvan "kunnen uit de inkom sten der haven worden bestreden. De heer Giljamse stelt voor de uitbreiding van het plateau één jaar aan te houden. De voorzitter merkt op, dat de belang hebbenden bij de ontworpen uitbreiding niet genegen Zijn om daarmede accoord te gaan; dit is hem o. a. op eene verga dering van de fairbank gebleken. Spr. is daardoor tot de conclusie gekomen, dat het onverantwoordelijk zou'Zijn om de tot stand koming Van he.t plan te helpen bevorderen; hij acht de tijd daar voor nog niet gekomen. Dë heer Hen- drikse vindt het vreemd, dat de boeren tegen dit plan zijn. Het is toch verschrik kelijk, wanneer men ziet, hoe de peeën van het particulier terrein op de haven moeten worden gebracht. De heer van Langeraad wil zijn stem motiveeren. Het valt hem tegen, dat de voorstanders Zoo weinig ter verdediging in te brengen heb ben. Toen spreker indertijd werd aange zocht om een candidatuur te aanvaarden ambieerde hem dit, omdat het noodig was, groote verbeteringen aan de haven aan te brengen. Nu dienen we eerst te overwegen of het uitvoeren van het plan Zoo dringend noodzakelijk is, dat de uit gaven er voor gewettigd Zijn. Spreker komt veel op de haven, doch het minst in den drukken tijd, want dan ergert gelooft met gezonde argumenten te heb ben aangetoond, dat het niet raadzaam is met het werk te beginnen, doch nog een paar jaar te wachten, en zal graag van de voorstanders hepren wat wel voor de uitvoering is te Zéggen. Hij kan zich Vereenigen met hetherstellen van de basaltglooiing. De heer v. d. Stolpe verklaart zich eveneens sterk tegen de uitvoering van het plan De heer Boo gerd sluit zich geheel aan bij het voor- sfel-Giljamse. Over dit voorstel staken de stemmen, zoadat het nemen van eene beslissing tot da volgende vergadering wórdt verdaagd- De voorzitter vraagt na mens B- en W. machtiging: om bij Hack een platte goot te maken; het water blijft daar steeds staan; om bij J- Tim merman de waterafvoer te verbeteren door het leggen van een riool; om in de keuken van den veldwachter een zo!-^ der te maken en de muren op te knap pen; om de beschoeiing bij P- Goud zwaard te Viane. welke gaat overhellen, te herstellen; om een boom op het dorp, welke is gerooid te ver.koopen; om de basaltglooiing te Viane. van den muur tot den kop van den dani te herstellen. Z.h.s. wordt machtiging tot een en an der verleend. De voorzitter deelt mede, dat de heer Giljam heeft aangeboden op zijne kosten het slagwerk in den toren te verbeteren. De klok s'aat z.i. te vlug en te zacht- Wordt goedgevonden. De heer Boogerd wijst er op, dat de asehbak bij het tuintje van De Later niet wordt gebruikt. Een hoop vuil is er naast geworpen. Dc voorzitter zal de politie er naar laten kijken- De heer Hendri'kse zegt, dat dit langs de,heining aan den Zuidachterom eveneens geschiedt en vraagt verder hoelang het kan duren ■eer de raadsvacature is vervuld- •De voorzitter antwoordt, dat in de eerstvolgende vergadering de geloofsbrief kan worden onderzocht, indien deze dan reeds is ingediend. De heer Boogerd wijst er op, dat er weer druk aan het voetballen wordt gedaan op het dorp De voorzitter zal de politie opdragen hierop te letten. Hierna sluiting. BRUINISSE. Donderdagavond hield de kolenbond „De Voorzorg" een druk be zochte vergadering in het Veerhuis- De voorzitter, dhr. I. Jumelet St.z., wees er in zijn openingswoord op, dat de vergadering op verzoek van eenige le den was belegd. Sinds 1921 zijn door den bon l geen ledenvergaderingen meer gehouden en ook zijn in dien tijd geen kolen voor „De Voorzorg" aangevoerd, hij zich over de onpractische manier Op dé laatste ladingen is zooveel ver van werken. Werkmenschen hebben tegen lies geleden, dat het bestuur toen be- hem geklaagd over te weinig ruimte op~ j sloot geen kolen meer te laten aanvoe- de haven, doch zij hebben Zelf de j ren, te meer, daar door de onderlinge schuld daarvan. Allereerst wil spreker concurrentie tusschen handelaren hier ter opmerken, dat het hem ijskoud laat of plaatse, den bond de kolen niet goed- hij iets trekt van het particulier terrein. kooper zou kunnen leveren- Nu was bij verkocht tegen lagerren prijs dan hier, dus dient „Dé Voorzorg" ook weer hel belang harer leden voor te staan- De boekhouder deed verslag van zijn ge houden beheer, waaruit bleek dat nog een bedrag van ruim f 100 in kas is. Het bestuur wenschte gaarne de leiding in andere handen te geven, doch een gehouden stemming 'bewees, dat het Ver trouwen in hen gesteld, onaangetast was gebleven en ten slotte verklaarde dit bestuur zich bereid de functies te blij ven waarnemen, behalve dhr. J. v. d. Berg—Jumelet, in diens plaats werd ge kozen dhr. S. Krijger. Nog werd oe- sloten bij genoegzame opgave aan den 'boekhouder, binnenkort een lading ko len te laten aanvoeren, waarna de ver gadering werd gesloten- STAVENISSE. Donderdagavond had alhier in het hotel Van Koeten de eind- les plaats van de daijscuraus. Jammer, dat de opkomst niet beter was, daar de thuisblijvers beslist een gezelligen avond gemist hebben. De versdiillende dansen werden keurig uitgevoerd en de woor den Van hartelijken dank, welke door den heer C. M. A. Steendijk gesproken, werden tot den heer Smith uit Tholen voor de ontvangen lessen, alsook aan mej. C. M. van Kooten voor het prach tig pianospel, waren hier niet misplaatst. Ter herinnering aan dezen avond werden door de leden aan mej. v. Kooten en eenigeu met het niet-ageeren tegen dc bedoelde reorganisatie, maar hij zou B- en W- toch willen aanraden: weest op uw hoede! Indien wij ons kantcor zou den kwijtraken, als b.v. Benthuizen, dan zou hij clat een ramp vinden. 'Ook inzake adheasie-betuiging met 't adres Heemstede, meenden B- en W„ dal het voorzichtig was in deze niet meo te doen met de gevraagde adresbewe ging. De gevolgen eener wettelijke re geling, als daarbij bedoeld (van een z.g. samerjwefkingswet) kunnen van veel të verre' strekking zijn. (Dan kwam ter tatel het verslag van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs. Met genoegen werd daaruit gelezen, dat het onderwijs vrijwel op peil was, wat ook bleek uit een onder zoek, dat in het afgeloopen jaar van wege het schooltoezicht werd ingesteld. Ten opzichte van het vak rekenen, moet echter nog mperdere overeenstemming met het nieuwe leerplan, dat sedert kor ten tijd in werking trad, worden ver kregen. Dhr. van IJsseldijk meent, dat vooral het rekenen z.i. niet in het ge drang mag komen. Des noodig moeten dan de andere vakken maar wat min- der tijd iiy. beslag nemen- j Verder werd aangeboden het berede neerd verslag van hetgeen over 1924 ten aanzien der volkshuisvesting is ver richt- Opnieuw zal Voor 5 jaren ont- den heer Smith, een souvenir uitgereikt. Warden gevraagd van de vor- U.-,» -.„„„„I,,.,.,-.IJ™ In de pauze werden nog zangstükjes en voordrachten ten beste gegeven, zoodat men gerust kan zeggen dat het een zeer prettige en gezellige avond geweest' is. (Niet uctn onzen gswonen correspondent.) - Vergadering van den raad, gehou den op Vrijdag 13 dezer. Voorz. de burg.; tegenwoordig alle leden- Na opening der vergadering, welke de eerste is in het jaar 1925, heet de voorzitter de le den welkom. Hij spreekt de hoop uit, dat het aangevangen jaar voor hen, hun ne gezinnen en voor de gansche ge meente een goed jaar mag zijn. Verder stelde hij vast, dat 1924, speciaal voor de landbouwers, gunstige resultaten heeft gebracht en geeft hii nog een kort over zicht omtrent andere zaken, welke in het afgeloopen jaar tot stand kwamen- Ter tafel komen allereerst verschillende ingekomen stukken, w.o. een verzoek van M. J. Mallekoote, autobusdienstonderns- mer alhier, om subsidie uit de gemeente kas ten behoeve van zijn dienst Stave- nisse—Tholen v.v. Overeenkomstig voor stel van B. en W. wordt besloten de af doening dezer aanvraag aan te houden- Onder de huidige omstandigheden, nu 2 diensten over hetzelfde traject bestaan, meenden zij geen ander voorstel te kun nen doen. Dhr. van IJsseldijk had voor af opgemerkt, dat hij zich zeer goed met dit voorstel kan vereenigen- Daaruit is z.i. vast 'te stellen, dat B. en W. alleen willen letten op het belang der gemeente en dat zij geen persoonlijke voorkeur aan den dag leggen- De adressen inzake verlaging van het maximum-aantal vergunningen; dat in zake der reorganisatie van het Post-,'Te legraaf- en Telefoonbedrijf, benevens dat van het gemeentebestuur van Heemstede, inzake bestrodirig van annexatieplannen worden voor kennisgeving aangenomen. Hier is het wettelijk maximum van dranklokaliteiten (6) reeds eenmaal ver laagd. Verdere verlaging v. ordt om geen enkele reden noodzakelijk geacht. Wat plichting tot het overeenkomstig de Wo ningwet geven van voorschriften, ^tref fende de hechtheid van, fundamenten, mu ren, vloaren, trappen, zolderingen en'da ken van bestaande woningen. Een ver zoek om ontheffing van het bepaalde in art. 59 der L.O.-wet zal aan H.M. de Keningen worden gezonden, zulks ten aanzien der betrekking van -onderwijzer met verplichte hoofdakte. Voorts wordt de vergoeding vastgesteld (f 113,95) welke aan den gemeentegeneesheer is uit te keeren, terzake van het niet meer ge bruikmaken der ambtswoning. Daarna sluiting. RECHTZAKEN. Do moord in do Fngelenburgslrsmt. j De procureur-generaal bij het Haag- Ische Gerecfitshof heeft in de zaak tegen den 25-jarigen stoker-machinist J. v. d. G.r gedetineerd, die door .de Haagsche Rechtbank is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens doodslag onder verzwarende omstandigheden, gepleegd op 13 Febr. van 't vorige jaar op zijn ge huwde zuster, wonende in de Engelen burgstraat, bevestiging geëiseht van het vonnis der Haagsche Rechtbank. (De uitspraak is bepaald op 31 dezer. POST EN TELEfeilUPHIE. In de openstellingsuren van het tele foonstation te Zonnemaiie zal met in gang van J April a.s. een wijziging wor den gebracht als volgt: openstelling op werkdagen 8,30/hll;?i; 2a—4,30a en 6« -7a. IF. A.RKTSERX CHXMNe ©öpersfloro Veilig Zlertksee. Veiling van 14 Maart.- lAppels: goudreinët 16—17 ct.zure bellefleur 12—17 ct.; campagne zoet 12 —21 ct.; ermgqard 21 ct.; bruinzoet 14— helle adres beteeft,"'^eend!nXen"w! T17 Pommne d'oranje-15-20 ctperen: dat het gemeentebestuur terzake over speren 9 16 ct-kleiperen 8_ 15 ct; geen vjoddoend en betrouwbaar feiten- j dlV€rs^n- sPr"lten 30 ct-j witlof 27~30 materiaal beschikt- Bovendien is «iet aan c^"' aardappelen 3—7 ct.;^ poters 2—3 d«or J- M. <En nu-(drukte 't haar als een last, dat hij komen zou, omdat ze toch ieder vriendelijk woord van hem zou boeten door de zwijgende, maar o zoo voel- bare spot van de ;anderen. Niet van Gijs- bert, van hem niet; hij was tenminste rechtvaardig, nam haar soms in bescher ming tegen de waanwijze opmerkingen van Puno. Dikwijls las ze medelijden in zijn oogen, maar nooit eenige teederheid, nooit kwam voor haar die zonnige glans hun diepblauw verhelderen, zooals voor Ada en Geertruid. Daar luidde de gong Voor het diner. Allen gingen naar de eet zaal, behalve Réve. Zé kon niet tusschen hen allen aanzitten, nu al die gedachten weer sterker dan ooit in haar brein woelden. De maaltijden waren dagelijk- sche beproevingen voor haar en liever zou ze op haar kamer wat hebben ge bruikt, dan aan te zitten met hen onder 't helle licht der electrische lampen. Hoe verweet ze zich dikwijls die zwakke overgevoeligheid", maar toch, ze wist, als zij anders waren zou ze ziich haar mismaaktheid niet zpo aantrekken, waarin hij aandeelhouder is; dat is van geen belang voor zijn inkomen. Door den verregaanden ijver van den burgemeester en den havenmeester komt het haventerrein vol te liggen met peeën, terwijl het particulier terrein ledig blijft. Spreker prijst het in ambtenaren, dat zij de inkomsten der gemeente zooveel mo- zou ze desondanks gelukkig kunnen zijn. Gijsberts hooge gestalte ging langs de vensternis. •„Wat nu, Révarde, ga jij niet eten?" Even keken heur bruine oogen schuw in de zijne. „Neen, dank je Gijs'oert, Verontschuldig me bij de anderen als je wilt, ik heb wat hoofdpijn". 1 Hij ging de anderen na z'n wenk- brauwen pijnlijk gefronst maar toen hij al die vroolijke gezichten zag, die blonde hoofden onder het sprankelende licht, maakte hij een beweging als wierp hij iets van zich af. Even later vibreerde de klank der fijna kristallen glazen, ter eere van Myra-' .En in de vensternis der nu zoo ver laten kamer zat een arme misdeelde. De zwakke gestalte sidderde en beefde, de witte handen waren in elkaar gewron gen en klam. 'O, Gijsbert. Gijsbert! '.Ze hoorde den wino'klagend door het park zwerven, de dorre bladeren door zijn adem voortgestuwd, vlogen soms te gen de ruiten. Ohne Rast, ohne Ruh. evenals hij- Zecar bloed stroomde opeens zoo wild en bonzend, tot in de vingertoppen voel de ze het en zoo'n vreemde doffe pijn was in hoofd en borst- 'k Heb koorts, prevelde ze, en ging naar haar kamer; daar was ze tenminste vrij en rustig- Maar iemand volgde haar op de trap, de oude, trouwe Riekske. „Wol de juffer soms vuur an-elegd. hèbben op 'eur kamer?" y het bestuur een verzoek ingediend, on- derleekend door 14 leden, tot het oe- leggen van een vergadering en wel zoo spoedig mogelijk. Uit de Desprekingen, die nu volgden bleek, dat het de be doeling was van de onderteekenaars, den bond wederom in werking te stellen Op yeTSchi)lende plaatsen worden de kolen de Oi\ie de opheffing van het kantoor in deze gemeente, waaromtrent toch al tijd vooraf overleg met het gemeente bestuur wordt gepleegd. i>hr. van IJsseldijk kan zich ook ver- ct.per kilo; prei f 1,50—f 6,50 per 100 i bos; roode kool f 7; savoije kool f 8; boerekool f 3,75; per 100 stuks. D0NDKBD1G, Halfrustenmitrkt: „Dankje, neen dankje Riekske, 'k ben wat moe en koortsig, en zal maar naar bed gaan". j. ,jNioe dan, goeien nacht, juffer". De oude vrouw bleet nog even aarzelend staan, maar daar Réve zich afwendde, mompelde ze „beterschap juffer" en ging. tRéve voelde soms neiging om aan ,dc borst dier eenige getrouwe eens uit te snikken, haar ondragelijk leed over dat doelloos voortgesleept, onbevredigd le ven, maar zou ze daardoor niet haar fa milie aanklagen tegenover de onderge schikte? Ze wist niet, dat toch 't heele personeel begreep, dat de menschen in het dorp er over spraken. i 'Réve ontkleedde zich vlug; hoe ziek geveelde ze zich opeens. Zou 't komen van hel zitten aan den boschrand in t de koude? i Even later lag ze diep onder de de kens gekropen, luisterend naar den herfststorm. Als Gijsbert nu spelen gaal, nu Myra er is, mijmerde ze- Hij bracht altijd de avonden door aan zijn vleugel. Het beheer der landerijen, het terugwinnen van 't, door zijn vader Verlorene was zijn taak, zich verdiepen in de scheppingen van groote meesters, en vooral zelf componeeren, hel werk van zijn hart, de ontspanning van lichaam en geest- 'L Hoe graag zou Révarde die avond uren bij hem hebben doorgebracht, kij kend naar zijn slanke, krachtige hqnden. 21e dorst het nooit, maar nu zou ze ge nieten van zijn spel; haar slaapvertrek was juist boven de muziekkamer. Ze lag en wachtte. Haar bovenlijf gloeide, haar beenen en voeten waren ijskoud. Zoo was 't altijd als dagen van ziek zijn kwamen. 't Diner was allang afgeloopen, de klokken sloegen, en nog eens. Kwam Gijsbert niet spelen? Haar gedachten vervaagden langzaam, tot heur geest zweefde in een zonder linge droomwereld, in dien droom, die zoo dikwijls tot haar kwam als ze niet geheel sliep of pijn had- Heur lichaam werd langzamerhand gevoelloozer, zonk als in een diepte en haar ziel werd op gelost in het oneindige, waar ze een atoom van was, een Levensatoom' in de oneindige verscheidenheid van Leven, dal 't Heelal is. Een schok, Réve zat overeind, badend in zweet, hoorde windgebruisch en teere muziek; beneden speelde Gijsbert een wonderzachte rêverie- Een groote moeheid deed Révarde weer terugzinken in de kussens, maar 't was nu een zonderlinge weldadige moeheid. De storm daarbuiten en Gijsberts mu ziek wiegden haar, als een teedere moe der heur kind, langen tijd, tot ze sliep. j HOOFDSTUK If. 't Was voor Kerstmis. De oude, grimmige Winter heerschte onbeperkt. Zijn dienaren waren: korte Ty«l ran Hoogwater en van, Laagwater Over de Maand Maart. Hoogwater: Laagwater i D. 19 v.m. 9,13 n.m. 10,v.m. 2,32 n.m 3,08 V 20 10,52 11,39 4,02 4,47 Z 21 0,24 5,82 6,09 Z. 22 0,54 1,29 6,38 7,02 M 23 1,52 2,27 7,25 7,42 D. 24 2,39 3,12 8,06 8,20 25 3,22 3,53 8,49 9,03 Tjjd van H.W. te Dordrecht 3,15 uur later. L.W. 5,30 sombere dagen, lange, koude nachten, zijn vazallen mist én nevel, sneeuw en vorst. Arme, kleine vogels, wat zaten ze dik in de veertjes, hoe krompen hun lichaampjes ineen onder dien snijdenden Oostenwind- Vergeefs zochten ze telkens op hel plekje, waar anders een vrien delijke hand kruimels en lekkernijen voor hen strooide, die hand lag krachteloos en slap op de dekens- De zachte lieve stem, die hen zoo dikwijls lokkend placht te roepen, was schor en schier qnyer- staan'baar geworden- Stil en trots lag daar het oufie Hu- nenstein te midden van het droon^witte park, verblinderd schoon als somwijlen een enkele zonnestraal door de nevtelen drong en al het doodswitté rondom deed opleven in verblindende schittering- Als de wind minder fel werd en de dampkring helderder, kwamen de kinde ren van den Hunenstein naar buiten, in kostbare pelzen en zachte bonten mutsen gehuld, de lucht vervullend Imet hun jonge stemmen- v iZe lietón de brieschende paarden v,oor hun slede spannen en vlogen pij'snel door de breede blanke lanen, lof ze zwierden op schaatsen over de gestrem de ..vijvers, zoodat .een felle klank en staal op. ijs scherp opglitste in de .reine winterstilte. (Wardt vervotgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 5