Zaamslag. Te Tienftoven en le St.- Laurens, cand. H. W. H. van Aftdel; te De Bilt- Te Blokzijl, cand. W. Tom te Hilversum- - Te Kollum, D. van Dijk te Groningen. Te Reitsum, H. R. Pel te Stadskanaal (Pekelderweg). Te Nie- zijl, H- Haspers 'te Koudekerk a. d. Rijn. Aangenomen: Naar Axel, J- S. Post te Oudega (Small;). Bedankt: Voor Niezijl, J- S. SehaaEsma te Gasselter Nijeveen. Chr. Geref. Kerk. ■Bedankt: Voor Meppol, J. W. Geels te Apeldoorn. Geref. Gem. fBeroépenTe Ridderkerk, B. van Neer bos te Temeuzen- nijverheid en techniek. Kóolmonoxyde vergiftiging en gesloten Pordwagens In het Nederl. Tijdschrift voor Genees kunde schrijft onder bovenstaanden titel dr. C. C. vj. d. Heide, arts te Arnhem, het volgende Gedurende 5 dagen, van 30 Januari j-1. tot en met 3 Februari, kreeg :ik dage lijks Van 2 tot 6 aanvallen, waarbij ik, gedurende ten hoogste een minuut, mijn volkomen verloer en al§ Ik' /■stond, moest trachten zoo spoedig mo gelijk te gaan, zitten. Tweemaal gebeur de dit in de auto, die ik tot stilstand kon brengen. Andere verschijnselen wa- r ren er; niet, behalve dat op dén eersten dag later wat hoofdpijn kwam. De l'aat- ste aanval op 3 Februari was echter ernstiger en ging gepaard met de be hoefte om te gaan liggen en een oyer- vloedig uitbreken van zweet.. Ik begreep, dat ik toen naar bed moest en van 4 tot en met 16 Februari zijn daarop ge- gevolgd aanvallen van duizeligheid, die -■ vaak -van ondnagelijken aard waren en .^soms eindigden" in heftig braken, aan- dfang tot ontlasting enz). Eerst in de laat- -ste week ging- ook de omgeving mee- -draaien, - de laatste dagen schuin staan. De duizelingen, duurden op zijn langst i/s uur> oywvloedig Zweeten begon on middellijk, de ademhaling werd zeer ver sneld, jn mindere mate de polsslag, het bewustzijn bleef volkomen ongerept en de aanvallen werden opgëVolgd door e.en - Verkwikkenden sjaap van 2 tot 4 uren duur. Er bestond al dien tijd een groote overgevoeligheid van alle zintuigelijke - waarnemingen. Koorts ontbrak geheel. Het spectroscopisch onderzoek van het bloed kon niet tijdig geschieden. De ervaren neuroloog, die mij behan- - delde, en prof. Winkler, die mij ook wel wilde komen^ onderzoeken, konden geen organische afwijkingen, ook niet buiten de hersenen, vinden. Ik behoef hier niet te herhalen, hoe nauwkeurig en volledig dit onderzoek geschiedde. De diagnose werd gesteld op een aan doening van toxischen aard met goede prognose. -'-V:';?/;,' :''T Öp 17 Februari ontwaakte ik na een goeden, nacht en deelde ik mede, dat ik beter was. Inderdaad hebben Zich de ■duizelingen niet herhaald, de ongevoelig heden verdwenen langzamerhand; tot nu blijft-nog een gevoel van hersenhyperae- .miie bestaan, en het zal nog een poosje duren, voordat ik de praktijk hervatten kan. - En i.u de oorzaak van dit alles. Den eersten avond te bed, 3 Februari, over legde lk wat er toch voor een aanleiding -kon zijn en toen Viel rnij in; dat'-ik sinds 26 Januari reed in. een nieuwe gesloten FoFdwagen, een Sédan, model 1925. Sinds 1924 zijn dé Fordwagentjes lager bij den grond gebouwd en is de ventilatie onder den wagen düs veranderd.' Dé nieuwe, wagen riekte erg naar verbran dingsgassen en ik herinner mijhierovejr herhaaldelijk hardop gesputterd té heb ben. Om kort te zijn heb1 ik sedert erva ren, dat in 1924 reeds over dit model geklaagd is. Uit een onderzoek door des kundigen is gebleken: 1°. dat er een lek bij de knalpot was; 2°. dat de uitlaatpijp te kort is en onder den vloer eindigd, juist boven 2 flinke openingen, noodig om daarmee een plank te verwijderen om bij de acu te komen 3°. dat de drie voetpedalen, waarlangs men vroeger een ruim uitzicht had op de buitenlucht (wat 's winters wel erg koud aan de Voeten was), nu afgesloten Zijn en daardoor de ruimte onder den vtoer^in verbinding brengen met het in wendige. Bij de 's winters toegepaste, ge ringe opening van een zijraam, geeft dit een strooming naar binnen. De f.a R. S. Stokvis in Rotterdam heeft hiervoor bij zondere rubberafslüitingen, om het bin nendringen van gassen te voorkomen. Uit een brief van de redactie van de Auto blijkt, dat reeds vaker klachten zijn ingekomen en dat het belangrijkste euvel van de te korte uitlaatpijp, te ver helpen is door deze pijp te verlengen en het einde naar beneden te tuigen. De redactie meent, dat de uitlaatgassen ook door de naden van den vloer in het., rijtuig worden gebracht door werveling en vacuumwerking bij een zekere rij snelheid. Nadat eerst de badkamers het groote contingent "aan koolmonoxydevergiftigin.- gen opleverden, komen in den laatsten tijd ook meer ernstige vergiftigingen bij chauffeurs in gesloten garages voor. In mijn geVal geloof ik te doen. te hebben met een vergiftiging gedurende acht da gen, waarin bij korte ritten telkens klei ne giften koolmonoxyde hun bekende cumulatieve werking ontvouwd hebben, totdat na het eindelijk ontstaan van één of meer kleinere, haarden in de hersenen (Verlengde merg?) de iwaardere .ver schijnselen van een vergiftiging zich Voordeden., Een/rit yah cirilge uren ach tereen had een noodlottige uitwerking gehad kunnen hebben. In verband mét het feit, dat zoovele collega's de inderdaad voor ons zoo prak tische en goedkoope Fordwagens berij den, meende ik bovenstaande in de eer ste plaats als waarschuwing te moeten vermelden. Langzamerhand Zal men meer en meer de nieuwe modellen gaan aanschaffen. Welnu, men Late daarbij de uitlaatpijp verlengen en naar beneden ombuigen en de opening rondom de pe dalen Van ru'bb'erafsluitingen voorzien of wel de verbinding met de buitenlucht herstellen. Men kan Zich door 't volgen van dezen raad ellendige gevolgen be sparen. Zeeuwsolie Kamer van Koophandel. Vrijdagavond vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. Ter goedkeuring wordt aangeboden de rekening over 1924, aanwijzend in ontvang f 17774,18, w.o. een goed slot 1923 f 3524,07 en 4n ui gaaf f 13816,59, alzoo thans een batig slot van f3947,59. Onder de inkomsten is aan rente be legde gelden f 1942,50, aan jaarlyksohe bedragen f 10475.69, aan nieuwe Inschrij- vingen f 685,85. Van de Commissie tot verbetering van het verkeerswezen, in West-Noord-Brabant is een adres tot de staten dier provinoie gericht inzake een stoomtramverbiading van Steenbergen over Dinteloord naar Willemstad Die commissie verzoekt thans steun van de kamer voor haar adres. Oorspronkelijk was het bureau van meening, dat door de tot stand- koming van deze lijn Schouwen Duiveland zouden worden gebaat en maakte dan ook een voorstel gereed om krachtigen steun aan het comité te ver- leenen. Toen echter dit voorstel door de commissie voor het verkeerswezen zeer ongunstig werd beoordeeld, aohtte het bureau het gewensoht alvorens een en ander in de kamer aanhangig te maken, het oordeel in te winnen van de leden der kamer op Schouwen woon achtig. De heeren v. d. Berg, Enzlin en Klok berichtten, dat zij deze lijn voor Schouwen niet van belang achten, Integendeel nadeellg, aangezien na Ingebruikname van die lya-vrU zeker de bootverbindlog ZtfpeNumansdorp zal worden opgeheven. In dit oordeel vindt het bureau aanleiding, in afwij king van zijn oorspronkelijke meeDing, 'voor te stellen het schrijven van het bedoelde comité voor kennisgeving aan te nemen. In verband met by het bnreau Ingekomen opmerkingen over het nemen van maatregelen met betrekking tot den verkoop van buitenlandsch vleetch, spek enzheeft het bnreau een onderzoek ingesteld of hieromtrent elders rege lingen bestaan. Hieruit is gebleken, dat in enkele gemeenten, o. a. Alkmaar, Vlaardlngen en Brielle, verbodsbepa lingen bestaan om bnltenlandsoh vleesoh te verkoopen in lokalenv* aar ook binnenland8oh vleesoh wordt verkocht Het bureau m:ent, dat het in het leven roepen van bepalingen, waardoor het publiek er op attent wordt gemaakt, dat in een bepaalden winkel bnltenlandsoh vleesch wordt verkocht, terwyl dit even eens nit de verpakking moet blijken, bevorderlijk zal kunnen zijn ter bestrij ding van oneerïyke concurrentie. Eene dergelyke verbodsbepaling zonde vol gens het bureau ook in onderscheidene gemeenten in het gebied der kamer alle reden van bestaan hebben. Het bureau stelt daarom voor, tot de gemeentebe sturen in het district een sohry ven te richten met verzoek, indien ln hunne gemeente bnltenlandsoh vleesoh wordt verkocht, bepalingen te ontwerpen, waar door in de verkoopplaatsen wordt aan gegeven, dat daar buitenlandsch vleesoh wordt verkocht en uit de verpakking duidelijk blijkt, dat men het buitenlandsoh vleesoh heeft te maken. Voorgesteld wordt aan den Kring Oostelijk Zuid Beveland van de ZL.M. eeh bydrage van f 100 beschikbaar te stellen en desgewenseht aan het tentoon- Btellingsbestnur een stel medailles uit te reiken, waarvan de kosten vermoede lijk ODgeveer f 25 zullen bedragen. In zake de voorgestelde wijziging van de Zegelwet (Weeldebelasting), en de vermindering van eenlge andere belas tingen, zegt het bnreau, dat tegen ver laging van de successierechten en vao de verdedigingsbelasting II, door hier voor een weeldebelasting in de plaats te stellen, prinoipiëel moeilijk bezwaren kunnen worden ingebracht, mits deze belasting beperkt bljve tot wat werkelyk weelde mag heeten. Het begrip weelde is evenwel oen zeer onbepaald begrip, al zal er in sommige 'gevallen wel geen twijfel omtrent be staan, in vele gevallen zal de eene weelde noemen, wat zulks in het oog van een ander 1q het geheel niet ls. Beeds hierom zal het wanneer men van weelde belasting wil heffen, niet mogelijk zj'n, de grenzen tussehen wat wel en wat geen weelde is objectief te trekken, waarvan onbillijkheden het gevolg móeten zijn. Eene opvatting, dat weelde dé tegenstelling Is van soberheid, zal voor belastingheffing bezwaarlijk als maatstaf kunnen worden aangenomen, immers dan zou byaa alles onder deze belasticg moeten vallen en slechts het allernoodzakelijkste er van uitgesloten mogen zijn. Bezwaarlijk vooral moet ook geaoht worden, dat voor in het ontwerp ge noemde voorwerpen een bijzonder in voerrecht van 7 zou worden geheven buiten en behalve het recht volgens de tariefwet. Hierdoor ontstaat de onbillijk heid van het belasten van die voorwerpen met meer dan 10 °/o- Als byzonder bezwaar moet worden aangemerkt de groote last der voorge stelde belasting voor den handel. Aan vele winkeliers wordt het maken van groote kosten opgelegd. Wel zullen zy deze kosten op hunne cliëntële verhalen, maar anderzijds zullen deze kosten en de zegelrechten de door hun verkocht wordende artikelen zooveel duurder maken, dat er minder gekooht zal wor den. Tod slotte merkt het bureau op, dat eene belasting als de voorgestelde, zich bijzonder leent tot ontduiking. Al moge er principieel nu iets voor eene weeldebelasting te zeggen vallen, waar zy vol onbillijkheden ls, voor den handel zeer bezwaarlijk en niet in het algemeen belang ls te achten, is eene dergelijke belasting naar de meeniDg van het bureau on gewen echt, maar in dien de totstandkoming ervan niet kan worden voorkomen, dan hoopt het bureau, dat de lijst van belastbare voorwerpen grondig zal worden herzien, voor het onbelastbare verblijf en de onbelastbare verteringen in hotels, eethnizen enz. een belangrijk hoogere prijs zal worden ge- Bteld en de heffing van een bijzonder invoerrecht van 7 pCt. zal komen te vervallen. Het bureau stelt daarom voor tot de Tweede Kamer een schrijven te riohten waarin, onder aanhaling van boven staande opmerkingen, met kracht wordt aangedrongen op verwerping van het bedoelde wetsontwerp tot wijzigiDg der zegelwet. van heinde en ver, In de Middellandsohe Zee heeft een hevige storm gewoed. Een En gelach eskader heeft een wijkplaats moeten zoeken te Palma, op Majorea. De havens van Algeoiras en Malaga zijn door de enorm zware zeeën geteisterd Aan de havenwerken is groote schade toege bracht en schepen werden tegen de kaden geslagen. Ook ln de haven van Meilila is groote schade aangerioht en men vreest, dat er mensohenlevens te betreu ren vallen. Te Simferopol hebban twöe rechters van instructie, een ambtenaar van het openbaar ministerie en drie rechters te recht gestaan wegens corruptie; zy hadden zich laten omkoopen om hetzy bepaalde misdrijven niet te vervolgen, hetzij vrijsprekende of zeer mlldo von- Dissen uit te spreken. Al de 5 beklaagden zyn veroordeeld tot 10 jaren gevange nisstraf. De Daily Telegraph wydt een hoofd artikel aan de krulwoordraadsels. Het blad constateert, dat de bevlieging be gint te luwen. Maar de besmetting is hevig geweest en zal haar sporen achter laten. Niet het minst in de Ver. Staten naar de D. T. sohrijfc „volgens het zeggen de kruiswoordraadsels aan de plaatsruimte in de gekkenhuizen de grootste eisohen hebben gesteld". Mevrouw Stelnmann, die wegers medeplichtigheid aan den moord op haar man veroordeeld was tot 15 jaar gevan genisstraf, had een rekwest bij den I »lg. koning Ingediend om vermindering van straf. Deze is déarop verlaagd tot jaar, terwijl men verwacht, dat mevr. Stelnmann binnen enkele maanden in voorloopige vrijheid zal worden gesteld. De Dultsohe spoowegarbeiders heb ben zich voor een algemeene staking uitgesproken, indien hun eisohen niet worden ingewilligd. Gevreesd wordt, dat ten gevolge van den orkaan boven Japan en de Japansohe wateren, ongeveer honderd vls8ohersvaartuigen zijn vergaan. Naar de communistische Hamburg. Volkszeitung meldt, zijn Zaterdag in de gevangenis Fuhabüttel alle 75 commu nisten, die daar hun straf ondergaan, in hongerstaking gegaaD, als protest tegen het feit, dat aan enkelen de hun toe gestane gunsten weer zijn ontnomen. Blykens een bericht uit Madrid zal er binnenkort een begin gemaakt worden met een reorganisatie van het Spaansche leger in Marokko. Primo de Rivera heeft gelast, dat er vijftienduizend mau van het leger in Afrika naar huis gezonden moeten worden. Vier Italiaansohe vliegers worden vermist. Zy waren van Tripoll naar Egypte vertrokken, doch moesten wegens motor defect in de woestijn landen. Het vlieg tuig is gevonden; men vermoedt, dat de inzittenden door Arabieren gedood zyn. Mac Donald, de ex-premier van Engeland, heeft een heftigen aanval ge daan op de politiek van Chamberlain tegenover het protocol van Genève. Hij gaf te verstaan, dat Chamberlain geen oogenblik de groote beteekenis van het door hem behandelde vraagstuk beseft had. In Zweden is oen groot arbeids conflict uitgebroken; 130 duizend arbei ders zijn bij de ultslnltiDg betrokken. De gezworenen te Lewes (Eng.) hebben na een half uur beraadslagons Norman Thome, den man wien ten laste jelegd werd, dat h(j zya verloofde, de jondensohe typiste Elsie Cameron uit den weg had geruimd, schuldig ver klaard, waarna de rechter den beklaagde ter dood veroordeeld heeft. Het Berl. Tagebl. verneemt uit Boedapest, dat by een razzia door de jolftie een volkomen verwaarloosden bedelaar werd gearresteerd, die by nader onderzoek der papleren, prins Alexan der van Hoheniohe— Thiiringen bleek te zijn. Ter gelegenheid van den 54sten gedenkdag van de Parysche commune, zijn er te New-York (stad) en te Chicago relletjes geweest, waarbij bloed heeft gevloeid. Twintig menschen werden zwaar gekwetst naar het hospitaal ge bracht. Twintig anderen zijn in hechtenis genomen. Uit Oporto (Portugal) wordt ge- j meld, dat bij een zwaren brand aldaar J 300 vlssoherswoniogen in de vlammen zyo opgegaan, ten gevolge waarvan ver- scheldene honderden personen dakloos werden. In een vertrouwelijke zitting van de regeeringsparty verklaarde Ismid Pasja, dat de opstand in Koerdistan thans geheel gedempt is. De algeheele vernietiging der opstan delingen zal nog wel eenigen tijd duren, hetgeen hoofdzakelijk een gevolg is van de terreinomstandigheden, maar zij zal niet uitblijven. De New-Yorksohe correspondent van de Daily Telegraph beschrijft boe ln sommige van de Vereenigde Staten „proefhuwelDken" door de wet worden veroorloofd. Een meisje van 17 jaar nfag huwen. En als haar man haar verveelt kan ze het huwelijk geannuleerd krijgen zoodra ze den leeftijd van 18 jaar be reikt, zelfs wanneer een kind uit het „huwelyk" geboren 1b. In het dorpje Pargny naby Helms is een locaaltrein een café binnengereden, nadat hij eerst een auto op den weg verpletterd had. De machinist en de stoker werden bewusteloos en zwaar ge wond opgenomen. De passagiers en de bezoekers van het café kwamen met den schok en den schrik vry. Toen de Chineesohe minister van onderwijs zijn departement verliet, werd hij, naar Central News uit Tientsin meldt, door een honderdtal onderwijzers van staatsBoholen aangevallen. De waoht moest den minister, die een flink pak slag bekwam, redden. verschillende berichten, Dieven op de Veluwe. De wilddieven op de Veluwe worden steeds brutaler. Dezer dagen werd la het afgesloten landgoed „Deelerwoud" een kostbaar hert vermist Aanvankelijk dacht men aan een natuurlijken dood, doch na lang speuren vond men de Ingewanden van het dier, waaruit bleek, dat het door wlldstroopers was afgemaakt. Het gelukte de gemeente politie de twee daders op te Bporen, die gevangeiyk naar Apeldoorn werden overgebracht. In de vorige week deed zich een nog brutaler geval voor. Op h*t eveneens afgesloten landgoed „Hooge Veluwe" te Hoenderlro, graast een kudde Angora- Bchapen, welke den nacht in een eohuur doorbrengen. De bewaker ontdekte op een morgen, dat een der besto exem plaren verdwenen was Na eenlg zoeken vond men 'in de nabijheid de plek waar het dter was afgemaakt en van de hnid ontdaanalleen het vleesch was mede genomen. Verkapte lotery Te Heerenveen zijn op last van de justitie reepen chocola van de firma's Kwatta en Slckesz in besl'g genomen op vermoeden van overtreding van de Loterywet, door het uitschrijven van een kruiswoorden raadsel. Een huis ingestort. In het pand op den hoek van de Eleotro- en Motor- straat, onder de gemeente Sohiebroek rook de vrouw van den waterstoker Zwanenburg Maandagnacht omstreeks kwart voor twaalf gaslucht. Onmiddel lijk daarna volgde een ontploffing waar door het huisje van den waterstoker en het naastbijgelegen pand met een ontzaglijke kaal, die door het heele Noorden duidelijk te hooren was en die in de buurt tal van ruiten liet springen, instortten. Onder het vallende puin, één groote ruïne, bevonden zloh alle bewoners van de twee hulzen. Het gezin van den waterstoker Zwanenburg, bestaande uit man, vrouw en kind, was met kneuzingen en verwondingen weldra onder het puin vandaan gehaald. Van de bewoners van het andere huis, het gezin Schaap, be staande uit man, vrouw en vyf kinderen, is de man dood onder het puin gehaald. De vrouw en drie kinderen zijn te voor schijn gebracht en dadelijk door den gemeentelijken geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis vervoerd. Kwart voor één bevonden zich, naar men vermoedde, nog twee mensohen, zoons uit het gezin Schaap, onder het puin. Met één van hen heeft men ge sproken. De geschiedenis van een kwakzalvers middel In de laatste jaren is er een geweldige reclame gemaakt voor een Eogelsoh kwakzalversmiddel Yadil ge- 1 heeten. Yadll zou een preparaat zyn, gemaakt uit een ultheemsohe knoflook- soort. Het werd geweldig geadverteerd in Engeland en Amerikaheele en dubbele pagina's advertenties in de Engelsche dagbladen en tijdschriften zorgden, dat iedere Inwoner van Enge land op de hoogte kwam van de won derlijke eigenschappen vatf Yadil. Tot plotseling de bom spong. De Daily Mailhet meest gelezen dagblad in Engeland, bevatte twee artikelen over Yadil. Het begon met een van den chemicus 8ir William J. Pope. Deze had Yadil onderzochthet bestond uit één deel formaldehyd, vier deelen o'yoerlne en 95 deelen water. Er was ook een reukje aan en wel had men dit verkregen door 20 gram knof- lookolie te voegen bij honderdduizend liter water. De prijs van het goedje bedroeg on geveer f 10 per liter, de waarde ervan was 20 cents per liter (met de ver pakking). Het tweede artikel, door den bekenden pharmacoloog, prof DJxon, hield ln, dat Yadil hoegenaamd geen van de genees- kraohtlge eigenschappen bezat, die in de aanprijzingen werden mededeeld. De publicatie van deze twee artikelen had drie gevolgen. Ten eerste verminderde de verkoop van Yadil geweldig. Ten tweede begon de Yadllmaatsohappü een proces wegens laster tegen de „Daily Mail", Sir William Pope en prof. DJxon. Ten derde verzocht de vereenigirg van eigenaren van patent- geneeBmiddelen, dat de „Daily MailJ' zou verboden worden om verdere uiteenzet tingen over het geneesmiddel te publi- ceeren, hetgeen door de autoriteiten werd geweigerd. Dit alles gebeurde in Augustus 1914. En nu is do Yadil-maatschappy failliet en de Daily Mali en de beide schrijvers z(jn vrijgesproken met betaling der proeesko8ten door de Yadil-maatscbapplj. Op de vergadering van de aandeel houders van Ya<iU merkteder aan wezigen op. dat de YadlL-zaak dcor gifgas omgebracht waVf óm haar- weer op de been te brengen zouden ongeveer 625 000 gulden noodig zijn. De Yadil ztak werd niet „gegast", maar .zy leed aan te veel licht. De kwakzalversplanten kunnen slechts ge dijen ln de duisternis van geheim en onwetendheid Zy verdragen niet het witte, sterke licht van het wetenschap pelijke onderzoek. ingezonden stukken. Buiten verantwoordelf/kheid der redactie)i Copy wordt niet teruggezonden. „In 'OUand staet een 'als". 'Bit liedje uit aiue prille jeugd, ge dongen in rondedansen op de marktplei nen of op kinderpartijen, kwam mij on willekeurig in de gedachte tijdens den stichtingsavond der Ver. .^Ons Zeeland" alhier, dato. 26 Februari 1925. Reeds als kleine jóngëtf,' daCht ik waar zou dat „Uus in Olland" toc-h staan? Gedurende meer dan"-30 jaren om zwerven in allerlei plaatsen boven de Merwede is het mij echter nog steeds niet „gelukt het te vinden. Toch geef ik den moed niet op, evenmin als de overige leden van het voorloopig Bestuur. Wij zul'en er, zoo mogelijk, toe overgaan, dat „uus op te bouwen". (Doch daarvoor hébben wij Uw steun noodig! Want alléén, en zonder hulp van buitenaf, komen wij er niet. Wij wenschen, als „Zeeuwen" te be schikken over een eigen „tehuis" en mee- nen te mogen verwachten dat vanuit die provincie niet alleen sympathie met dat streven zal worden betuigd, maar door ruime geldelijke bijdragen zal blijken, dat daar wordt prijs gesteld op een „uus", waar men zich „tuus" gevoelen zal als men boven de Merwede ver toeft" en de vraag der kinderen „waer staet dat uus", kan beantwoorden met: in „Utrecht". Namens hel voorloopig Bestuur van „Ons Zeeland", C. A. SCHRIJVER. Jacéb Catsstraat 35. Utrecht, Maart 1925. Andere Zeeuwsclie liaden warden be leefd üerzcoht dit artikel te willen over nemen. j telegrammen. DEN HAAG. Eerste Kamer. Voortgezet wordt de bahandeÜDg der Onderwjfsbe- grooting. Dhr. FranSsen meent, dat hot nog wel eens hapert bü samenwerking tussehen lager- en middelbaar onderwijs. De openbare school bewaart slechts negeerende neutraliteit ten opzichte vsn het woord God. De heer de Jonge be- strydt de rede van den heer Ossen dorp en bepleit de belangen van Nijverheid en voortbereldend lager onderwys De heer van de Lande wil het onderwys dienstbaar maken aan de bevordering van de kennis der verkeersregelen De heer 811ngenberg verzoekt het wetsontwerp, betreffende voorbereidend hooger- en middelbaar onderwijs nog dit zittingsjaar aan de orde te stellen. Hy zet verder het nut van Fransch op de lagere school uiteen. De heer Kramer bestrijdt de oprichting van Indisohe Leerstoelen te Utrecht. De Koningin en de Prins koeren a.s. Zaterdag uit Zwitserland alhier terug. In de gisteren gehouden vergade ring van de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in Ambtenaars zaken, bleek, dat de Begeering in Januari j.l. voor tijdelijk personeel, dienende in rangen van vast personeel, een gunstige regeling had getroffen, waardoor het in het algemeen op denzelfden voet als laatstgenoemd personeel wordt bezoldigd, uitgezonderd de garantiebetaling voor 1925, en een huwelykstoelage der vaste ambtenaren. In verband met het pleidooi door de organisaties werd van regeerlngs- zyde in uitzloht gestold, een ernstige overweging om de toepassing der garan tiebepalingen ook door die bedoelde tijdelijke personen. zeetijdingen; Z1ER1KZEE, 15Maart- Ingeklaard: mo torschip „Apollinaris", kapdtern H. Mul der, geladen met ledige flesschen, van Londen naar Remagen (Duitschland).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 2