Zierikzeesche Nieuwsbode bijvoegsel De sterkste Macht behoorende bij de van Maandag 16 Maart 1925, no. 112IO BUITENLAND. De verdwijnende harem. In de „B. Z. am Mittag" geeft dr. Lud- wig Bauer een beschouwing over de af schaffing van de polygamie in Turkije- Schrijver noemt het een slechten tijd voor de romantiek, die thans ook uit den harem zal gaan verdwijnen. Dezer dagen zal namelijk aan de nationale vergadering van Turkije een wetsontwerp ter behan deling worden voorgelegd tot afschaffing van den harem- Wel is waar bevat het ontwerp nog artikel 12, dat den man toe staat tegelijkertijd twee vrouwen te heb ben, doch daarbij zal dan de beperkende bepaling gelden, dat aan de regeering de noodzakelijkheid van een tweede huwe lijk moet kunnen worden aangetoond, ter wijl de man tevens moet bewijzen in staat te zijn den beiden vrouwen een „gelukkig tehuis" te kunnen verschaffen. Om van de regeering toestemming te verkrijgen voor een tweede huwelijk, zal aan bij zóndere ïWatre voorwaarden moeten wor den voldaan; alleen in uitzonderingsge vallen zal aan een tweede huwelijk ge ringe moeilijkheid in den weg worden gelegd. Aan de goedkeuring van 't wets ontwerp door het Turksche parlement behoeft niet getwijfeld te worden. Het instituut der polygamie verliest Voortdu rend aanhangers; in Constantino pel wordt het aantal mannen, dat meer dan één vrouw heeft, niet boven de duizend ger schat. Als oorzaak voor het verdwijnen van den harem noemt men o. a. de groote verarming van Turkije, waardoor een burger niet meer in staat is meerders echtgenooten te onderhouden. De nieuwe huizen kennen het onderscheid tusschen het z.g. „mannen- en vrouwenhuis" niet meer en in de prozaïsche woonkazernen heeft men geen gelegenheid voor het inrichten Van een harem. Het meest heeft echter tot het afschaffen van den harem medegewerkt de machtige vrouwenbewe ging in Turkije, die met kracht stelling heeft genomen tegen de vroegere positie van de Vrouw. Niet ten onrechte erkent het nieuwe Turkije, dat bij de nagestreefde moderni seering Van het land, de wijziging van het tot nu toe geldende huwelijksrecht, het eerst in aanmerking komt. De West-EuTopeesche echtelieden, die zich gaarne Zonder eenigë moeite en wat meer zegt, zonder kosten willen laten scheidén, zullen inde toekomst geen re den meer hebben met afgunst te den ken aan de bevoorrechte positie van hun nen Turkschen sekse-genoot, de Koran verliest zijn actualiteit en de dertiende eeuw Van den Islam kenmerkt zich door verslapping van de ware Mohammedaan- sche leer: geen Sultan meer, geen kalief en geen harem en voor dit alles in de plaats een parlement, dat niet des pro feten is. In plaats van den harem heeft Turkije nuchtere nieuwe huizen, slecht papier geld en Vrouwen, die de inVoering van eene huwelijkswetgeving verlangen. In plaats van de alleenheerschappij Van den Sultan kent"/Turkije thans Kamerdebatten, waarbijde afgevaardigden lustig op el kander los schieten en als laatste over blijfsel Van den Islam fungeert thans nog het simpele artikel 12 in de nieuwe hu w el ij kswetge ving. De nieuwe toestanden zijn ongetwijfeld minder geheimzinnig, minder pittoresk en minder poëtisch, besluit dr. Bauer, maar zij aijn gezonder en menschelijker. BINNENLAND. Ken gasschool. Naar het „Vaderland" mededeelt, is de Regeering voornemens om in Utrecht een militaire gasschool op te richten. Aan deze school zouden cursussen ge houden worden Voor gasofficieren, officie ren van gezondheid, voor artillerie-offit- cieren en vliegers. De aan de school opgeleide gasofficie ren zouden op hun beurt alle overige of ficieren, alsmede ga sender o ftici eren en FEUILLETON. door J. M. 4 „Tante Révarde ia toch zoet", kwam opeens zijn hoog stemmetje, en er lag een vraag op 't lieve gezichtje, toen hij zijn mOeder bijna verwijtend aankeek. IRévarde vluchtte naar haar gewone hoekje, de breed ingebouwde venster nis, half verborgen achter de zware paarsfluweelen gordijnen en van daar uit bleef ze naar Adi kijken; zijn stem metje klonk nog steeds in haar coren: „Tante Réve is toch zoet!" [Haar oudste broer Gijsbert, een breed geschouderde jongeman, met intelligent gezicht, had Adi op zijn schouder ge zet en van die verheven zitplaats ver weerde het ventje zich kraaiend en lachend tegen Ado en Geertruid, de blan ke blonde tweelingen, welke hem wil den krijgen, 't Was een schilderachtig tooneeltje, die drie jonge menschen on dat kind, en er kwam een brok in Ré- varde's keel; zij was er immers van uitgesloten; ze wist al lang dat niemand löntsmettingsploegen bij den troep moe ten opleiden. Uil Stad en Provinole ZIERIKZEE. De vereeniging „Onderling Kunstgenot" gaf Vrijdag 13 Maart j-1. in het „Huis van Nassau" haar 16e uitvoe ring. Voor het eerst, sedert de oprichting thans 7 jaren geleden is nu een drama opgevoerd. Met veel gevoel is dit stuk gespeeld, zoodat het op de talrijk opgekomen aanwezigen een diepen indruk maakte. Daarna werd opgevoerd: „De hoed van Tante", dat zéér levendig werd gespeeld. Ook het blijspel „Inkwartiering" viel zeer in den smaak; de rollen die erg moeilijk te leeren waren geweest in dit stuk, bleken in goede handen te zijn. Even vóór de pauze overhandigde de voorzatter aan allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt, een foto, waarop wij te midden van de spelers(sters) zien de bestuursleden, C. O. J. Hendrikse, W. J. van Schelven en C. J. M. Klompe. De heer Hendrikse maakte zich als voorzitter tot tolk der aanwezigen, toen hij deze uitvoering als uitstekend geslaagd noemde en de dames en heeren hartelijk dankte voor 't door hen gepresteerde. Hij hoopte, dat steeds meer nieuwe leden en donateurs zullen toetreden, opdat „Onderling Kunstgenot" steeds meer de Vereeniging voor Schou wen en Duiveland zal worden. De herinnering aan deze uitvoering zal den aanwezigen nog wel lang bijblijven. Een gezellig bal besloot het samenzijn. iDe levering en opstelling van een sloomhiisdhkraan bij de tramhaven in den 'Stoofpolder aan het Zijpe, is bij overeenkomst opgedragen aan de Ma chinefabriek Hensen te Rotterdam. Op Dinsdag 17 Maart zal voor de radio te Hilversum een debat plaats vin den over het onderwerp „voor of tegen den zomaftijd". Tegen den zomertijd zal spreken hel Tweede Kamerlid Braat uit Hekelingen- Pro dr. Van der Myle van het Comité tot behoud van den zomer tijd- Ieder spreker krijgt een half uur spreektijd; daarna heeft ieder nog een half uur voor repliek. Wie lust mocht gevoelen dit deba' te hooren, de heer A- Anker alhier, die beven zijn auto-garage een radio-gehoor zaal heeft ingericht, zal belangstellende bezoekers gaarne ontvangen. SEROOSKERKE. Woensdagavond werd door den Bond voor Staatspensionneering een uitvoering gegeven met welwillende medewerking der vereenig'ng „Zang Ver edelt". Na een openingswoord door den voorzitter, den heer J. C. Hanse, werden een 4-tal zangnummers ten gehoore ge bracht, die allen tamelijk gosd werden gez-ongen. Daarna werd opgevoerd een tooneelstukje, getiteld: „Oude Aatje". Er werd vlot gespeeld en allen bleken góed •rolvast te zijn. Ook werd-.nog opgevoerd het blijspel „Daar is Mijnheer". iDe voorzitter sprak een woord van dank tot het talrijk opgekomen publiek voor de belangstelling en tot de vereeni ging „Zang Veredelt", voor hare mede werking. Met een zeer gezellig bal werd dezen avond besloten. OOSTERLAND. Donderdagavond gaf Oosterlands Fanfare voor een flink be zette zaal, haar aangekondigde uitvoe ring, onder leiding van den heer A. v. d- Bergie. Alle muzieknummers werden keurig uitgevoerd en getuigden van veel studie. Doch Vooral viel het tooneeis'.uk: „De Koopman van Antwerpen" in den smaak Van de toehoorders- Alle spelers bleken rolvast te zijn, vooral de dames komt een extra pluimpje toe. Een woord van lof mag ook niet onthouden worden aan den heer J. H. Floh.il, die 1 door zijn beleidvol -onderricht dit stuk tot een waar succes heeft gemaakt. Ook de Volksvoorstelling, die Zaterdagavond' wërcf gehouden, werd druk bezocht. Bei de avpnden werden met een gezéllig bal besloten. Wij hopen dat Oosterlands Fan fare ons nog menig keer op zoo'n aan gename avk>nd moge vergasten. OUD-VOSSEMEER. Een timmermans knecht, die per fiets naar den Hik- schen dijk reed, geraakte per ongeluk onder een autobus; hoewel geneeskundi ge -hulp moest ingeroepen worden, liep het geval vrij bevredigend af'. RECHTZAKEN^ Ter openbare terechtzitting der arrond.- van haar hield- Waarom toch niet, om haar ellendig mismaakt lichaam? Q, God, en zij had hien allen toch wél liefhun koelheid was het, welke haar leven som ber en koud maakte. Wanneer ze van haar hielden, zooals zij van hen, dan zou ze haar kruis zoo blijmoedig kun nen dragen, niet altijd die drukkende moeheid voelen, dan niet steeds aan haar mismaaktheid behoeven te denken. Mama, zij was 't ergste. Haar blauwe oogen spraken bijna van afkeer en verachting, wanneer ze zich op Révarde richtten, 't Was waar, ze was maar een stiefkind; echter Gijsbert en Myra ook, en van hen hield Mama toch evenveel als van haar .eigen drietal. Arme Réve, ze w:st nog niet de vare oorzaak van dat onbemind zijn, ze wist niet eens wat alle men- schen in hel dorp wisten: w'e haar moe der was geweest. Niemand had daar ooit met haar over gesproken en in heel haar doordroomd leven had ze het nooit ver moed, ze schreef alles toe aan haar mis- vormdheid. Niet ver van Réve's schuilhoek zaten mevrouw Hunenstein en Myra op een rustbank. Hoe vriendelijk lachte de trot sche vrouw tegen Myra, hoe gretig luis terde- ze naar dier gebabbel over het dorp in Friesland, waar haar man; Adolf van der Willigen, burgemeester was. rechtbank te Middelburg, Kamer voor Strafzaken, van 13 Maart j.l„ werd 'o. m. uitspraak gedaan in de zaak tegen J. D., 50 jaar, landbouwer, wonende te Duiven- dijke. Bekl. werd veroordeeld ter zake van „het aan zijn schuld te wijten zijn, dat gevaar ontstaat voor het verkeer door stoomvermogen over een spoorweg", gepleegd op 11 December 1924 te Duiven- dijke, tot f 25 boete, subsidiair 25 d. h. Vadermoord. In den avond van den 20sten Decem ber 1924 kwam de vrouw van den schip per Aan Feenstra den dokter mededee- len, dat zij bij haar terugkeer van eenige boodschappen haar man dood in de gang van hunne woning had gevonden, met een. doek stijf ora den hals gebonden. De geneesheer kon niet anders dan den dood constateeren, maar stelde de po litie met het geval in kennis- Aanvan kelijk kreeg de recherche den indruk dat Feenstra, die jterk aan den drank was, zelfmoord had gepleegd, maar een nauwkeuriger onderzoek wees aan, dat aar: den dood een worsteling moest zijn voorafgegaan. De ouren hadden ook wel ruzie gehoord, doch zij hadden daar minder acht op geslagen, omdat huise-, lijke twisten in het gezin van F. her haaldelijk voorkwamen. Bovendien waren zij eenigszins op den. twist voorbereid door de vrouw, die hun had verteld dat haar beide zoons, de 26-jarige Jan en de 20-jarige Wouter dien nr'ddag zou den tsrugkeeren van Engelen (N.-Br.), waar zij met hun klipperschip lagen, en dat er 'ban zeker wel weer, zooals ge woonlijk, ruzie zou komen tusschen va der en zoons. Hel vermoeden rees dus meer en meer, dat Feenstra niet de hand aan zich zelf zou hebben geslagen, maar dat hij door zijn eigen bloedverwanten moest zijn vermoord- De moeder en de jongens werden daarop gearresteerd en aan een streng verhoor onderworpen. Alle drie ontkenden ten stelligs'.e, schuldig te zijn aan den dood van man en vader, maar na herhaald verhoor werd de vrouw tot bekentenis gebracht en daarna gaven ook de zoons toe, dat zij hun vader hadden gewurgd- Het was tusschen vader en Jan lot handtastelijkheden gekomen. Jan had den ouden man toen bij de keel ge grepen en hem neergeduwd op een in de ging staande bank. Rochelend had de ongelukkige vader om hulp geroepen, rr»aar in plaats van hem te ontzetten uit de greep van zijn oudsten zoon, was de 'jongste toegesprongen met een zak doek, waarmee hij den vader den mond diehtsnoerde om de angstkreten te smo ren. Nog had het slachtoffer de kracht gehad dep doek weg te rukken, maar de hand die hem de keel dichtkneep kon hij niet wegkrijgen en tenslotte was hij ineengezakt. Zonder een vinger uit te ste ken had de vrouw, die in de keuken zat, haar zoons laten begaan- En toen de ongelukkige man geen teeken van le ven meer gaf had Jan een handdoek uit de keuken gehaald, dien stijf om den hals van zijn slachtoffer gebonden om den schijn te wekken, dat dit zelfmoord had gepleegd. De gerechtigdheid achter- haalde echter de misdaad en Donderdag stonden de beide ontaarde zoons voor de rechtbank te Groningen terecht. De officier van justitie eischte tegen den eersten beklaagde drie jaar gevan genisstraf, tegeri^ den tweeden één jaar- De verdediger was van oordeel, dat voor den tweeden beklaagde vrijspraak moet volgen, omdat het drukken van een zakdoek op den mond niet positief meegewerkt kan hebben tot 't veroor zaken van den dood. Voor den eersten beklaagde vroeg pleiter clementie, omdat de directe aanleiding tot den doodslag is geweest de vader zelf, die het leven van zijn -gezin tot een hel maakte. ONDERWIJS, fAan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde dezer dagen voor het arts-exa men de heer C- R-omeijn van Ouwerkerk. AANBESTEDINGEN. Door het bestuur van het waterschap Poortvliet werd Dinsdag 10 Maart aan t besteed de levering franco voor" den wal in drie havenplaatsen, Srijenham, Sint- I Annaland en Scherpenisse van 2400 scheepston of meer basalt steenslag of prima Belgische steenslag, afmetingen 1— 3, 2—4 en 3—5 c-M. De volgende inschrij- „Mama, u weet niet half hoe gezien Adolf is bij de menschen, hij heeft die koppige Friezen geheel voor z:cb ge wonnen". j„>2oo, die koppige Fr:ezen? Je bent erg complimenteus, kindje". •/Hè, nu ja, u weet toch wel, dat ik u niet daarmee bedoel." „Ik begrijp je wel, beste, dus Adolf komt morgen hier?" 1 „Ja, allicht morgen! Hij moest in Den Haag en Utrecht wezen, zooa.'s ik ge loof, al zei en hoopte hij reeds vroeg hier te zijn." Révarde drukte zich nog dieper in haar schuilhoek; 't hart klopte opeens zoo dof en zwaar- Adolf zou komen, Adolf, dien ze sinds zijn huwelijk niet gezien had- Ach ja, allen waren al eens naar Friesland geweest, al de broers en zusters, en mama weken aan één stuk, echter Révarde nimmer. Daardoor kwam 't ook, dat ze kleinen Adi nu pas Voor het eerst zag. Dus Adolf Zou morgen komen. Ze sloot de oogen en dacht aan den tijd toen van dér Willigen pas op Hu- nenstein kwam. Al gauw was hij met Myra verloofd en wat 'n prachtig men- sehenpaar vormden ze: zij slank, aristo cratisch mooi met haar fijn gezichtje en gouden lokkenschat, hij een rijzige, vingsb'iljetten waren ingeleverd: N.V. Steen en Bouwstoffenhandel-Mij. Rotter dam, 1—3 f 5,«9; 2—«4- f 6j,34; 3—5 f 6^44; basalt; W. L. Shepherd Co., Rotter dam, 1—3 f 5,20; 2—4 f 5; 3— 5f 5; Loodslakken; H- Hubenet en van Gooi, Den Haag, 1—3, f 5,54; 2—4 f 5; 3—6 f 5,24, basalt; P- J. Van Maaren, Hans- weert, 1—3, f 6,24; 2—4 f 6,80; 3—5 f 6,30, basalt; Offerhaus Co., Gorin- ehem, 1—3, f 5,97; 2—4, f 6,30; 3—5 f 6,39, basalt; M. Lambrien de Beaumont, Maastricht, 1—3, f 4,70; 2—4, 5,50; 3—5, f 5,50; basalt; Jac- de Dreu, Goes, 1-3, f 4,50; 2—4, f 5,50; 3—5, f 5,50, Belgische; N.V. de Hoop, 'terneuzen, 13, f 4,30; 2-4, f 4,95; 3-5, f 5,45, Belgi sche. 'AAan de laatstgenoemde firma is de levering gegund. i LANDBOUW EN VEETEELT. De sardappel-wratzlekte. Wet centrale comité inzake keuring van gewassen looft een prijs van f 1000 uit voor de beste nieuwe wratziekte- vrije aardappelsoort. Voor den prijs ko men in aanmerking kweekers van soor ten, welke aan de volgende voorwaar den voldoen: De soort moet na een twee- of drie-jarig onderzoek onvatbaar blij ken of zeer weinig vatbaar zijn voor wratziekte. De kweeker is verplicht van een zaaiïng gedurende twee jaren ten minste 50 knollen te zenden aan Dr. J. G. Oortwijn Botjes te Oostwoid (1- dambt.) De soort moet geelvleezig zijn, een goeden smaak, vorm en opbrengst vermogen hebben. De beoordeeling van de variëteiten zal geschieden door Dr. J. G. Oortwijn Botjes, Ir. W. B. L. Verhoeven en Ir- J. D. Koeslag. De prijsuitreikhg geschiedt in den herfst van 1930 of 1931. POORTVLIET. Donderdag 12 Maart hield de CoÖp- Boerenleenbank a.'hier haar jaarlijksche algemeene vergadering. Er waren 53 leden aanwe^g; ingediend 9 volmachten. Het ledental vermeerderde in 1924 met 21 en verminderde met 7, zoodat de vereeniging nu 150 leden telt. Erwaren - op 31 Dec. 1924 in omloop 158 spaarbankboekjes. (68 van niet-le- den). Aan 24 leden was een voorschot verstrekt, terwijl' 61 personen een loo- pende rekening bij de bank hadden. De rekening over 1924 vermeldt o.a. onder het hoofd ontv.: spaargelden f 51933,38; terugbetaalde voorschotten f 3537; in loo pende rekening f 159604,97rente f 4718,57 diverse ontvangsten f 1477,73 en onder het hoofd uitgaven: terugbetaalde spaar gelden f 60400,70; gegeven voorschotten f 1500; in loopende rekening f 152062,55; rente f 3341,72; diverse uitg. f 1574,46. In ontv. en uitg. sluit zij met f 222109,81. Uit de balans blijkt, dat het actief be draagt: de inhoud der kas op 31 De cember f 1754,26; uitstaande voorschot ten f 17989,50; tegoed in Toepende reke ning 1' 77535^99 en het passief f 56079,83, aan spaargelden; schuld in loopende re kening f 40368,51; de winst van 1924 f 831,41. Deze werd aan de reserve toegevoegd. Het salaris van den kassier werd georacht v:an f 450 op f 535- Het aftredend bestuuurslid, de heer H- Uijl Hz„ en het lid van den raad van toe zicht. de heer J. K. Krijger, werden met groote meerderheid van stemmen herko zen. Als plaatsvervangende leden werden weder de heeren E- C. W. A. Geuze en J. C. Endhoven aangewezen. In de commissie tot nazien der rekening over 1925 werden benoemd de heeren W. M. Isla, N- Luik en J. Vos. KERKNIEUWS. Ned. HerVi Kerk. Beroepen: Te Joure, H- J. Hak te Domburg. Te Haskerhorne c.a., (toez.), J. H. Grolle te Sloten (Fr.). Te Hille- gom, 'J. F. Both J.W.Fzn. te Almkerk. Te Hattem, G- J. Koldewijn te Zet ten Andelst. 'Aangenomen: Naar Sint Michielsgestel (toez-), B. ter Haar Romenij te En gelen. Bedankt: Voor Herveld (Betuwe), G J. G. de Bel te Sliedrecht. Voor Nieuwkoop, II. J. Honders te Zoeter- woude- Geref. Kerk. Beroepen: Te Borger (Dr.), cand. A. Dercksen H-Mz. te Gouda. Te Aar- landerveen, cand. H. W. H. van Andel te De Bilt. krachtige figuur, 'n open man'lijk ge laat, waarin de donkerbruine oogen straalden van geest en gedachten, de vriendelijke mond, welke zoo verstandig en trouwhartig kon spreken, 't hooge denkersvoorhoofd, waarboven 't golvend zwarte haar krulde. Réve meende zijn mooie, diepe bas slem te hooren: „Wel zusje, wat zit je hier slillekes, kom, ga mee met ons wandelen. Jij moet me alle mooie plek jes 'eens wijzen, Myra weet die lang zoo goed. niet"- Éénmaal had ze 't gedaan, maar hel spijtig-strakke van Myra's ge zichtje h-ad gemaakt, dat ze als op gloei end ijzer liep; had haar al 't genot van Adolf's bewondering van haar geliefde blosschen vergald- Nooit was ze meer meegegaan, hoewel Adolf "t nog dik wijls en met aandrang vroeg. Hij was altijd vriendelijk voor haar geweest, had in allerlei kleine diensten en attenties onbewust zijn begrijpen van en mee voelen met haar zwijgend gedragen leed getoond. Révarde had gemerkt vooral in het begin hoe verbaasd en gegriefd hij was door de houding van alle an deren jegens haar. Ze wist, dat hij zich niet onthoudefi. bad, er met Gijsbeft én Myra over te spreken, dat hij dikwijls later met saamgetrokken wenkbrouwen zat, als zocht hij de oplossing van een Aangenomen: Naar Meeden, cand- K. :Spoelstra te Sappemeer. (Bedankt: Voor Heemstede, J. Hoek te Soest. Geref. Gem. JBeroepen: Te Grand Rapids (Mich - gan Noord-Amerika), R. Kok te Aagte- kerke. VAN HEINDE EN VER, Een groot Japansch stoomschip is ter hoogte van de Kabasjiwa-eilanden door storm overvallen en wordt ver mist. Vijf torpedojagers zoeken de aflee af. Een boot met 15 personen is reeds opgepikt. Honderd menschen worden nog vermist. x~ Het roode leger zal in Rusland ten oorlog trekken tegen de wolVen, die, volgens mededeeling van de oommissie van landbouw, in vele districten groote verwoestingen in den Veestapel aanrichten en volgens ontvangen opgaven in 't laat ste jaar 25000 paarden, 50.000 koeien, 16.000 herten en 25000 andere dieren ver slonden. In Zuid-Spanje hebben hevige stor men gewoed. Een dorp is overstroomd en de scheepvaart ontwricht. Bij zwaren sneeuwval is in Zuid- Duitschland strenge vorst ingetreden. In het Zwarte Woud ligt de sneeuw een Meter hoog. Het Eng. Lagerhuis heeft het voor stel Van een der leden tot instelling van een permanenten zomertijd in tweede lezing aangenomen. Te Halle a/d. Saaie (D.) heeft, naar aanleiding van een communistische ver gadering over de presidentsverkiezing, een ernstige botsing plaats gehad tus schen politie en communisten, waarbij 6 personen zijn gedood, 25 ernstig en 15 licht gewond. In het O. van Sicilië (It.) is vorige week een hevige aardschok gevoeld. Hui zen werden vernield en de bevolking door een paniek bevangen. Te Chicago (V.S.) heerseht een be smettelijke onbekende ziekte, aan welke in de laatste 9 dagen 201 menschen be zweken zijn. Een Amerikaansche expeditie heeft in Zuid-Nevador een bedolven stad van 10 duizend jaar oud ontdekt. Het is Ver moedelijk de oudste bedolven stad van de wereld. Hoe weinig de volksmassa blijkbaar voelt Voor de van overheidswege ge voerde anti-godsdienstige actie zou kun nen worden opgemaakt, dat een te St.- Petersburg georganiseerde anti-godsdien stige tentoonstelling, na gedurende eeni ge dagen geopend te zijn geweest, we gens totaal gebrek aan belangstelling is gesloten- België heeft toegestemd in het ge lijktijdig invoeren van den zomertijd in Frankrijk. Engeland en België, in den nacht vian 4 op| 5 April. Een wetenschappelijke commissie, van Praag uitgezonden naar den Aros- berg, een berg in Tsjecho-Slowakije, wel ke sinds de aardbeving van 14 dagen ge leden 'van vorm' is veranderd, heeft ge rapporteerd, dat de wijziging het gevolg is Van Vulcanische werkingen en dat een 'vuur woedt in het binnenste van den berg. Het rapport schijnt een paniek onder de inwoners van de omgeving ver oorzaakt te hebben. HüRSCHILLENDE BERICHTEN. Ernstig ongtücd. Op het terrein van de Rotterdamsohe Droogdokmaatscbappij aan de Heijplaat is een bak, gevuld met.le dige zuurslofcylfliders, tengevolge van 't losschieten van een moet van een loop kraan, die over een brug heen en weer reed, gevallen. Twee expeditiewerkers, die op het oogenblik dat de bak viel onder de kraan doorliepen, werden door den vallenden bak getroffen en zoodanig verwond dat de dood nagenoeg terstond intrad. De moer en de haak van de loop kraan zijn door de politie voor het na der onderzoek in beslag genomen- 'Drieiintf- Twee jaar geleden is de vrouw van J- v. d. V. te Brakel 'be vallen van een vierling; deze week kreeg zij een drieling- Van de zeven zoons zijn er slechts twee van het laatste drietal in leven. raadsel. Was het wonder, dat ze van hem, den eenigen die haar goedheid en vriendelijkheid bewees, die daardoor bal sem legde op een altijd schrijnende won- deplék, dat ze van hem hield? Ja, ze hield van Adolf, met al den gloed van haar onbevredigd hart en hoe had ze ook daardoor al weer moeten lijden, wat al spot en verachting verduren, zelfs van Puno, die nog. een knaap was En toch ten onrechte Réve wist voor zich zelve, dat haar gejoel vpor Adolf zuiver was en goed. Nooit was er iets bitters tegen de bevoorrechte Myra in haar geweest. Ze had zich zoo graag willen koesteren in haar en Adolf's geluk. Ze hongerde naar geluk, biet alleen voor zichzelf, maar ook om het te zien bij anderen en daarin mee te leven. Maar, 't mocht niet, altijd uit gestooten, immer zich teveel voelend, een steen des aanstoots voor degenen, waaraan heur hart ging- Soms kwam er een verlangen in haar op naar haar dooderi vader, zóó sterk en pijnlijk, dat ze er lichamelijk door leed en ook had ze de laatste jaren evenzoo naar Adolf verlangd, naar zijn r.obele, diepe stem, waarvan ze elke ge voelsnuance kende. 1 i' (Wordt OeriXHtfi.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 5