Zierikzeesche nieuwsbode B IJ VOEGSEL B 1 N N E N L A N D. FEUILLETON. De sterktste Macht Uit Stad en Provincie. behoorende by de van Maandag 9 Blaart 1925, no. 11207. Weerbaar heidsloten. In de actie tusschen de vereeniging tot 'bescherming van de belangen van de houders van Weerbaarheidsloten eener- zijds en mr- F. A. van Hall anderzijds heelt thans, naar het Utr. Dagbl. ver neemt^ mr. F. A. 'van Hall rekening en verantwoording afgelegd. Aan de hand van deze afrekening heeft de heer van Hall pogen aan te toonen, dat hij f 25 duizend op deze Weerbaarheidsloten heeft toegelegd. Deze rekening wordt thans nader onderzocht. In tegenwoordig heid van den president en den griffier van de Utrechlsche Arr.-ree'htbank zijn de 73.000 loten gedeponeerd in een safe van de Geldersche Credietvereeniging "p het Janskerkhof. De voorraad loten woog 140 K.G. Men had op de griffie geen plaats voor de berging ervan. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 0 Maart. Het ontwerp tot wijziging van het Re- geeringsreglement van Ned.-Indië wordt aangenomen met 50 tegen 19 stemmen. Bij de voortzetting van de behandeling van het ontwerp tot wettelijke regeling opnieuw van coöperatieve vereenigingen betoogt de heer Van den Heuvel, dat de regeering meer rekening had moeten houden met verschillende behoeften van de coöperaties. De heer van den Tempel zegt, dat de beperkte aansprakelijkheid der leden steeds de grondslag is geweest van de coöperaties- Minister Heemskerk zegt, dat niet voor iedere soort coöperatie een aparte wet kan worden gemaakt. Het amendement van Voorst tot Voorst om de boekhouding volgens 't Wetboek van Koophandel voor de coöp- vereeni gingen niet voor te schrijven, wordt na bestrijding door minister Heemskerk in getrokken. Dhr. v. Rappard verdedigt een amen dement om den aard der aansprakel ijk- heid in statuten te doen vaststellen. Het amendement-van Rappard wordt aangenomen met 29—26 stemmen. Dhr. Leenstra licht een amendement toe om uitsluiting der aansprakelijkheid van leden der coöperatie onmogelijk te maken. Ieder dient aansprakelijk te zijn vöor de door hem aangegane verbinte nissen. r- Dhr. Ament verdedigt een amendement om de mogelijkheid van plotselinge ver andering van karakter ten aanzien der aansprakelijkheid'uit te sluiten. De minister noemt-de beschouwingen, dat ieder schulden moet betalen, te sim plistisch. Met 't amendement-Ament kan spreker zich vereenigen. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 1 uur- Eerste Kamer Vervolg zitting van Vrijdag 6 Maart. Bij de voortgezette behandeling van de arbeidsbegröoting zegt minister' Aalberse dat de wetgeving inzake woningbouw al leen heeft bedoeld medewerking ■aaii'tfe verbetering van de volkshuisvesting?'en niet voorziening in de woningbehoefte- Belanghebbenden bij den arbeidstijd in verplegingsini'ichtingen zullen gelegen heid krijgen, hun bezwaren in te. dienen. Wat het adviseeren van den Hoogen Raad van Arbeid betreft, het is spreker te doen niet om de stemverhoudingen; maar om de argumenten. Hij verdedigt de garantie van de Rijks verzekeringsbank voor het bedrijfshygi- ënisch congres- Bezuiniging op de inkomsten der Ka mers van Koophandel wordt onderzocht; mede betreffende de openbaarheid harer begrootingen, wordt bespoedigd- Het ijken van electriciteits- en water meters stuit af op kosten. ^ettelijke regeling der werkloosheids verzekering zJou de soepelheid van rege- llng bij algemeenen maatregel van be stuur missen. De Arbeidsbegröoting wordt daarna z. h. st. aangenomen. Zonder debat en z. h. s. worden aan genomen de wetsontwerpen tot wijzi ging der wet op de Rijksverzekerings- bank, verdere tijdelijke afwijking van art. 20 sub 1 en 2 der Invaliditeitswet, en wijziging der Ongevallenwet 1921 Aan de orde is de Marine-begrooting. De heer Polak acht gelden, besteed voor de weermacht ter zee, weggewor pen voor een fictie. Spr. vraagt of we een herhaling krij gen van de geschiedenis der eerste editie van de Vlootwet? Spr. dringt aan op hervatting van het contact met de Camho. Dhr. Haazevoet 'bepleit een betere be hartiging der hygiënische belangen van 't marinepersoneel. Dhr. van Wassenaar van Catwijk wi s*, er op, dat onze vloot in Indië tijdens den oorlog afdoende de neutraliteit hand haafde. De minister van marine bepleit de waarde onzer vloot voor de handhaving der zelfstandigheid. De houding der re geering inzake de Vlootwet wordt oe- paald door de onzekerheid omtrent 'I Protocol van Geneve. I De hygiënische tosstanden onzer ma rine betreffen voornamelijk Indië en bs- hooren dus tot de bevoegdheid van den Minister van Koloniën, j Spr. had tegen Cambo niet anders kunnen doen wegens de eischen van krijgstucht. Met andere bestuurders wil hij morgen wel weer onderhandelen- Dhr. Mendels critiseert het verbod tot meedoen door marinepersoneel aan den i optocht bij het salariscongres. De stemming over de Marinebegroo- ting wordt bepaald op Dinsdagmiddag. ZIER1KZEE. Met de St.crt. van 7 Maart zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de ,,Coöp- Boerenleenbank te Nieuwerkerk", te Nieuwerkerk. De ingelanden van den polder „de Vier-Bannen hielden 3 Maart 1.1. in „.de Meéb'aal" te Nieuwerkerk een Vergade ring. De voorzitter, de heer Jac.s Bou- man, deelt mede, dat de steenslag is aanbesteed voor f4,87i/o per'ton, te leve ren in de haven te Zijpe, op de veeren voor f4,97Ve en f5,75. De grint kost f2,98 per M3- Het vervoer over de we gen Zal op de gewone wijze met wagen vrachten worden voortgezet; met vracht auto's der R. T. M. zou iedere wagen vracht op f 1,41 te staan komen. Vervol gens wordt medegedeeld, dat door he+ optreden van Ged. Staten, inzake de betaling der suatiegelden d-oor Alteklein door ingelanden, ieder hoofdelijk voor zijn deel is betaald,to^ één bedrag" van f180- De begrooting voor het dienstjaar 1925/26 wordt onveranderd aangenomen tot een totaal bedrag in ontvang en uit gaaf van f 90874,09, met een post v.an ofivoorzien van f 2019,52. In de perio dieke aftreding van den dijkgraaf werd de volgende voordracht opgemaakt: le. candidaat J,ac:s Bouman met bijna alge- meene stemmen, 2e. candidaat G. Lj. Klom- pe en 3e candidaat W. H. van Oeveren, Een Voorstel door een ingeland gedaan om bij de herbedelving van 's polders waterleidingen, het vërvegen der Zijkan ten, i uitsluitend -te laten Verrichten door d.e aanpalende landge'bruikérs, onder toè- zioht van het bestuur, vond geen ge noegzamen steun bij de vergadering. De dijkgraaf sprak nog een woord van dank voor het vertrouwen, dat de ingelanden bij vernieuwing in hem hadden gesteld, de verzekering gevende, dat hij bij her benoeming, met het overige bestuur, zou Voortgaan, den polder in denzelfdën geest te blijven besturen. Aan den stoker van het stoomgemaal werd wegens langdu rige ziekte, van af 1 jMaarl tot 1 Septem ber 1925, een loon toegewezen Van' 70 pC-t. van hetgeen hij tot 1 Maart 1:1. ge noot. Een commissie van drie personen zal -met het bestuur onderzoeken of nog vlugger het overtollige water uil den polder kan worden verwijderd. RENESSE. Zaterdagavond hielden de leden van de GeitenfokVereeniging de Inleiding- In -een der schoonste streken van Ner derland, temidden van bosschen en uitge strekte heidevlakten, stond een oud, mooi huis. Het was zeer eenvoudig gebouwd en ijiiisschien waren door een architect of bouwkundige, wel gebreken, te vinden in den stijl ervan, maar toch maakte Hunen stein. met zijn rijen breede ramen, met zijn marmeren stoepen en eigenaardig gevormden toren een zeer bekoorlijken en tegelijk statigen indruk- Kwam 't misschien door de omgeving: de prachtige, nobele öoomreuzen, de glooiende gazons, en den immer brui senden waterval van dè Zuidzijde van 't park, door de mollige weilanden, waar olmen en populieren heerlijke^ schaduw plekjes (gaven aan 't roodbonte: vee, door de geur der dennebosschen, welke aro matisch zich vermengde met die der kleurige bloemperken. Het was niet te zeggen waarvan 'in de eerste plaats die grboté bekoring- uit ging. Huis en "park, bosch an. weiland- - alles scheen bij elkander te hooren en juist te wezen als het zijn moest. Gedurende velé geslachten hadden de HuhenStéins daar gewoond, de blondge- loWe rijk'ë Hunensteins, van vader., op zbón was 't overgegaan, tot Gijsbertus Gerardus het in handen kreeg en ver- anderingen bracht in veel Hunenstein- sche' gewoonten, j De Hunensteins waren Irotsch. Ze trouwden niet bëneden hun stand, waren bedachtzaam en hadden er slag van, hun kapitaal te beheéren en te vermeerderen- Ze waren nimmer rijk met kinderen gezegend, één zoon en dochter of enkel een zoon zoo was 't sinds vele geslachten geweest. Gijsbertus was in vele opzichten an deis dan zijn voorvaderen, een harts tochtelijk, heetbloedig mensch was hij.. Zijn karakter was edelmoedig en goed, maar zijn al te spoedig opgewekte drift voerde hem dikwijls tot daden, welke hij later betreurde. Op twintigjarigen 1 eeftijd trouwde hij een jonge schoone, maar wat koele vrouw- Al'spoedig bemerkten beiden, niet bij elkander^ te hooren. Zijn harlstpëhteiijk tempérament schrikte haar af, jiaar on- 1 verstoör'bare gelijkmoedigheid drukte hem en al gauw werd er gemompeld door 't personeel.'.... over Hanneken van de tuin baas- Na het derde huwelijksjaar stierf de jonge vi'ouw aan een kwijnende ziekte, - een zoontje van twee "jaren en een meisje van enkele maanden achter latende. gewone jaarvergadering, waarin rekening en verantwoording gedaan werd Van het door den boekhouder gehouden beheer der geldmiddelen. Uit het Verslag bleek, dat ontvangen was f 77,10 en uitgegeven 1,82, Zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo- Van f 11,72. Met alge - meene stemmen werd besloten het tekort te dekken door een bijdrage van 40 cent per lid. Besloten werd voorts alle in 1925 géboren „sikjes" te déponeeren bij den bokhouder, die voor verderen gezamfenlij ken verkoop zal zorgdragen. Het lëdental dezer vereeniging bedraagt thans 35. ZONNEMAIRE. Vrijdag j.l. hield in het hotel „Van Splunter" alhier de Land- bouwvereeniging' „Ceres" een vergade ring. De voorzitter opende de zeer druk bezochte vergadering en heette allen har telijk welkom, in het bizonder den heer Zwagerman, Zuivelconsulent. Na een in leidingswoord gaf de voorzitter het woord aan den heer Zwagerman, door _wie.i daarna een lezing werd gehouden" over het melkbedrijf, vee- en varkensfokkérij. Op zeer duidelijke wijze werd door spr- het nut van goed fokmateriaal uiteen ge zet, hetgeen met betrekking tot 't melk vee van zeer groot belang is. Ook wal betreft de varkensfokkerij, weird door spreker in het kort -zeer duidelijk toege licht. Door een der aanwezigen werd aan 1 spreker een enkele vraag gedaan, welke j door dezen op zeer bekwame wijze werd beantwoord. Na de gehouden lezing j dankte de voorzitter, mede namens de vergadering, den heer Zwagerman voor het leerzame, hetgeen door hem dezen avond aan de aanwezigen naar Voren was gébracht en sloot met een opwekkend woord, onder dankzegging -deze druk be zochte Vergadering. ELKERZEE. Onder groote belangstel ling werd Donderdagavond j.l. de alg. vergadering der Boerenleenbank gehou den in café Hanse. De voorzitter, dhr. C. Padmos, opent de bijeenkomst met een toepasselijk speech je- Het boekjaar 1924 is goed geweest, de nieuwe kassier heeft zich in de zaken ingewerkt. Het leden tal neemt steeds loc: Gedurende het vo rige jaar werd aan spaargelden ontvan- jgan f 65476,41, uitgegeven f 74553,37. Aan voorschotten uitgageven f 17450, terug betaald f 20350v,.Tn rékening-courant ont vangen f 160379,62, uitgcg- f 157109,91. De netto-winst bedraagt f 650,01Het salaris van den kassier wordt voor 1925 bepaald op f 500- Met nagenoeg alge- meene stemmen worden de heeren C. Hanson en T. J. v. d. Bout in hunne be stuursfunctie herkozen. Bij acclamatie worden als plaatsvervangende bestuurs leden gekozen de heeren N. v. d. Linde en I. A. Padmos. Het bestuur wordt ge machtigd, zoo noodi.f/, den rentevoet te wijzigen. Dhr. de Bruijn adviseert het bestuur het verstrekken van hypotheek in studie te nemen.. De voorzitter deelt mede, dat het Voorkomt dat een voor- schotnemer niet op tijd aflost. Wanneer zulks meer voorkomt, zal het bestuur 1 «Vb 'boete toepassen, indien de belengheb- bende niet tijdig het bestuur kennis geeft. Dhr. A. L. Amelunxen bespreekt de wenschelijkheid van het aanschaffen van een nieuwe brandkast, daar de tegen woordige voor het uitbreidend bedrijf te klein wordt- BRUINISSE. In de op 4 Maart j.l. ge houden vergadering Van den gemeente raad, die door alle leden, behalve door den heer de Koning werd bijgewoond, deelde de voorzitter, na goedkeuring der notulen mede, dat van Ged. St. was inge komen de goedgekeurde gemeentereke ning over het dienstjaar 1923. Een brief van Ged. St., houdende terugzending van de begrooting voor het dienstjaar 1925, met de mededeeling dat deze niet wordt goedgekeurd, tenzij de Raad zijn besluit van 17 October 1924, houdende verlaging 'der salarissen van verschillende gemeente ambtenaren met 10 pCt. intrekt. Na eeni- ge besprekingen wordt het voorstel van B. e*n W., om aan het verlangen Van Ged. St. te voldoen, aangenomen met 5 tegen 1 stem, die Van den heer Van den Berg. Gunstig wordt voorts beschikt op het Verzoek van H. van den Berg Sz. om 10 maanden afschrijving van haven- en aate- geld, wegens verkoop vbn zijn vaartuig- Idem op de verzoeken Van J- van As, W. Leenhouts en J. Aarnoudse om af- Gijsbertus smart was oprecht en hevig, echter evenals 'bij veel menschen van zijn, karakter niet van-al 'te langen duur. Zijn temperament was er niet naar, om enkel voor herinnering te leven. „Een oude tante bood zich aan om de kinderen op te voeden, maar met alle waardeering van tante Ada's goeden wil bedenkte Hunenstein, zeggende dat Rieks- ke, de vertrouwde dienstbode zeer wel berekend was om voor de kinderen zorg te dragen- Dat bracht hem in ongenade bij zijn weinige verwanten, maar hij be kommerde zich daar niet om 'en ging zijn eigen weg. Op een schoonen Meidag drie jaren na 't sterven zijner vrouw hertrouwde Hunenstein met Hanneken van den tuin baas, en eer de Novemberstormen gier den om 't oude huis, hadden de kleine Gijsbert en Myra een zusje gekregen, een erg on-Hunensteinsch kind, want het had bruine inplaats van blauwe oogen, en roodgouden haren instee van de traditio- neele, blonde Hunensteinsche lokken; j Kleine Révardine leek sprekend op heur jonge, tengere moeder, Hanneken Bar mei oo. l Tot groote verbazing van Gijs'berts verwanten was de hemel niet ingestort, 1 bij zijn huwelijk, maar zich kalm blijven welven boven 't oude stamslot en den onwaardigen bezitter ervan- Deze be kreunde zich er niet in 't minst om of ze hem een ontaard mensch vonden, niet waard zijn trotschen naam tedragen. schrijving Van schoolgeld, resp. voor 8 mnd., 1/2 jaar en i/g jaar. Voor kennis geving \yordt aangenomen een circulaire van het Gemeentebestuur van heemstede, houdende Verzoek om adhaesie-betuiging aan een adres inzake wijziging der ge meentewet in Verband met annexatieplan nen. Afwijzend wordt beschikt op 't adres van het hoofdbestuur van den Christel. Zeeliederibond, houdende verzoek om werkverschaffing voor de werklooze leden. Toegestaan wordt het Verzoek van het bestuur der Zondagsschool om het lokaal Van het pand A 79 te huren Voor f25 per jaar. Voor kennisgeving wordt aangenomen een verzoek Van F. M. van Zuidland om de bespanning van de kar van den reinigingsdienst en de lijkWageti voor een jaar te huren. Gunstig wordt beschikt op het verzoek Van P. J. Okkerse om zijn pensioensgrondslag als onderwij zer vast te stéllen öp f2860- Vaststelling geschiedt voorts Van de pensioensgrond slagen van het oVerig onderwijzend per soneel. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. om eenige wijziging aan te brengen in de begrooting voor 1924. Ten slotte worden dé leden en de plaatsver vangende leden Van de stembureaüx voor de a.s. verkiezing benoemd, waarna de vergadering wordt gesloten. Voor een stampvolle Zaai gaf Don derdagavond de muziekVereëniging „Nu met Hope", onder leiding van den direc teur, dhr. A. V. d. Berge, een uitvoering in het vergaderlokaal. Het zeer afwisse lende programma werd keurig uitgevoerd. De muzieknummers waren de volle aan dacht waard, waarmee ze werden aange hoord. Het tooneelstuk „De meid uit de herberg", tooneelspel in 2 bedrijven, door mevr. A. Boers, evenals de klucht „Wal ter wint haar moeders gunst", werden zeer Verdienstelijk gespeeld. Een tweetal komische duetten, talentvol voorgedra gen, Verwierven eveneens veel bijval. De dames en heeren, die hebben meegewerkt aan deze goed geslaagde uitvoering, mo gen tevreden zijn oVer hetgèen zij hebben gepresteerd- Op de volksuitvoering van - Vrijdagavond was de zaal wederom ge vuld met een aandachtig publiek. Beide avonden werden met een gezellig' bal besloten. ST.-ANNALAND. In de jl. Woensdag alhier gehouden vergadering van den dijkraad der waterkeering van den cal. Suzannapolder, werd het dijkgeschol door dezen polder voor den dienst 1925- 1926 op te brengen vastgesteld op f 2447,24.. De bijdragen der aangrenzende polders in de kosten der zeewering, van dezen cal. polder werden bepaald op f 1289,11, t.w.: Voor den polder Anna- vosdijk op f 29,91; voor den polder Bree- denvliet op f 265,20 en voor den polder Oudeland met Ravpnsoord op f 994. De begroeting voor 1925-,26 werd vast gesteld in ontvang op f 4184,44 '/s en in uitgaaf op f 13306,76 SCHERPENISSE. Woensdagavond hield de Coöp- Boerenleenbank alhier in het hótel Knijf hare 10e alg. vergadering. Aanwezig waren 70 leden van de 124 en I 4 volmachten. De voorzitter, de heer J. van de Velde Ia., opende de Vergadering en verzocht den heer de Bruijne, air secretaris te fungeeren en de heeren J. van Houdt en E. Slager als stemopne- mers. De heer D. A. Hartog, lid der com missie tot het nazien der rekening over '24, bracht verslag uit, dat alles in orde bevonden is. Tot afgevaardigde naar de jaarvergadering der Centrale te Utrecht werd de heer J. van de Velde en b'lj diens verhindering de kassier aangewe zen. De gemaakte winst over 1924 be droeg f401,11 en werd aan 't reserve fonds toegevoegd; waardoor dat steeg I tot f3917,99. Op voorstel van 't bestuur 1 en de raad van toezicht werd het salaris Van den kassier Van f500 op f600 ge bracht. De Voorzitter deed hierna de Volgende mededeelingen, dat het aantal dagboekposten in 1924, 381 bedroeg; de ontvangsten f335,968,16 waren en de uit gaven f 333.693,88. Er bestonden 89 spaar boekjes; 44 boekjes van R. C. houders en 9- voorschotboekjes; samen 142. Aan spaargelden werd ontvangen f41.946,98 en terugbetaald aan spaarders f33562,94. Op 1 Jan. j.l. hadden de spaarders te goed f 94.681,50. Aan rente van spaar gelden werd betaald f 3512,731. Van leden R.-C.houders werd ontvangen f88.739,67 aan rente en provisie f4893,57. De schuld aan R.-C.houders bedroeg f 14085,38 en men had te Vorderen Van hun f104.492,57. De Verleende Voorschotten waren in 1924 f2600 en terugbetaald f2400. De rente hiervan bedroeg f207,80. In loopende rekening werd uitgegeven f 81.137,85, waarvan aan rente werd ontvangen f733,28. Op 1 Jan. j.l. was het te goed bij de centrale te Utrecht f 16.760,50 en de bestaande rentevoet Voor 1925 blijft onveranderd, n.l. 5 pCt. Voor opgeno men gelden, 4 pCt. voor ingebrachte gelden van leden en 3,6 pCt. voor niet- leden.. De voorzitter maakte de spaar ders er opmerkzaam op, dat de Bank ook obligaties uitgeeft van f 1000 en f500 Van 43/4. pCt en dal de contröleering Van bbeken en kas geregeld had plaats gehad 'bij den kassier en telkens in orde bevonden, ook door den inspecteur der centrale te Utrecht. Door den heer J. Keur werd voorgesteld het presentiegeld Van f 25 op f 50 te brengen, dat bij allen instemming Vond. Na eenige besprekin gen bij de rondvraag, werd met een woord Van dank Voor dé goede opkömst de Vergadering door den Voorzitter ge sloten. I i j ONDERWIJ So Door Gedeputeerde Staten van Zee land is ongegrond verklaard het bezwaar van het bestuur der bijzondere school te Scharendijke tegen de beslissing van den gemeenteraad van Eikerzee, waarbij de gemeentelijke bijdrage in kosten van 't onderwijs dier school, werd bepaald. j BURGERLIJKE STANDEN. •Over de maand Februari. BURGH. Geboren: 12, Hugo, z. van Hugo Bekker en Adriana Bnoekhuize; 16, Cornelis Jan, z. van Hubrecht Cornells Bijkerke en Janna Cornelia Verton. Gehuwd: 18, Ma-rihus Bartel den Blij- ker, 24 j-, en Krina Cornelia Bakker, 23 j. Overleden: 23, Johenna v. d. Est, 87 j., wed. van Jan Landegent. HAAMSTEDE. Géborén: 3, Cornelia, d. van Willem Oosse en Anna Boot NIEUWERKERK. Geboren: 9, Marga- ritha, d- van Izaëk Hage en Anna Vis. 21, Catharine, d- van Jakobus Heijboer en Anna Smalheer. Gehuwd: 4, A. v. Nieuwenhuize, 21 j. L jm., (van Zönnemaire) en "L. P. Kik, 20 j. jd. Overleden: 2, Janna Maria Engel vaart, 68 j., eehtgenoote van Johannis Paulusse; 15, Jannetje, 2 j., d. van Abraham Heij boer en Katharine Smalheer;27, Jaooba Kwaak, 72 j., weduwe van Cornelis Lem- som- STAVENISSE. Geboren: 6, Willem Ma- rinus, z. van J. Oudesluijs en H. Smits; 6, Cornelis, z. van Jac. Hage en D. van Oeveren; 25, Pieter Adriaan, z. van A. C. de Jong en P. C. Oostdijk. Gehuwd: 12, Coröelis Suurland, 50 wed. van C. Goedegebuure en Johanna Quist, 32 j. jd.; 26, Louis E. Ro.ozemond, 28 j. jm. en Jacoba Westdorp, 26 j. jd. Overleden: 3, Janna den Braber, 73 j„ echtg. van C. Dorst; 19, Kaatje van der Klooster, 69 j., wed. van G. Bas- tiaanse- Over de maanden Januari en.Februari. 'OUD-VOSSEMEER. Geboren: Johannis Marinus, z- van A. L. van der Jagt en H. J. van Driel; Adriana Catharina, d. van N. C. van de Merbel en J. M. Lindhout; Fokko, z. van M. J. den Haan en G. Dijkstra; Anna Cornelia, d. van D. M. van der Zande en C. G. Schoep; Catha rina Wilhelmina, d. van J. de Later en J. Lindhout* Adriana, d. van H. Aar noudse en M- E. 't GïJ,de; Janna Maria, d. van A. J. Engelvaart en C. C, Deur- loo; Baaltje, d. van M. J. Bevelander en H. van Markensteijn; Adriana, d. van A. Duine en J- Minheer e; Adriaan, z'. van J. van Dijke en C- den Engelsman; Anna, d- van M. Minheere en J. A. Voshol. Gehuwd: J. C. Quist 30 j., en A. J. Kamhoot, 20 j.; P. van Ge ij t, 38 j., (te Hontenisse) en J. J. van de Wijngaard, 36 j.; F. D. van Geijt 33 j., en A. C. van de Wijngaard, 32 j. Hij was gelukkig met zijn Hanneken, lukkiger met haar dan met zijh eerste vrouw, wier goede en reine, mabr koele natuur de zijne nimmer had vermiogen te begrijpen. Helaas, zijn geluk was niet van langen duur, het noodlot scheen hem hardnek kig te achtervolgen. Na Révardine's ge boorte werd Hanneken, die treurde om 't vertrek van haar ouders en verdere verwanten naar Amerika, niet weer sterk en flink. De doctoren bij haar ontboden, 1 haalden de schouders op, ze' konden niets doen voor het jonge vrouwtje met I haar zacht, geduldig gezucht je en won- dervolle oogen. Met oneindige leederheid omringde Hu nenstein haar, de aangebedene, m^ar de liefderijkste verpleging baatte nierè Lang zaam werd ze al zwakker en teerder en nog eer kleine Réve den moeder naam kon stamelen, sloten Hannekens groote donkere oogen zich voer im mer. Gijsbertus was ten tweeden male weduwnaar. Half radeloos van smart stond hij bij 't sterfbed en snikte: „Nu is het mooiste en beste uit mijn leven weg"- Hij trok heen in den vreemde, de drié kinderen aan de zorg van 't trouwe Riekske overlatende. Toen hij na maanden zwervens terug keerde, scheen hij tien jaren oudjsr ge worden. Hij had 't beheer zijner bezittin gen nimmer zóó ter harte genomen als zijn voorvaderen, doch de laatste jaren ge-. het totaal verwaarloosd eh zijn fortuin was aanmerkelijk verminderd, j Hij dwong zich weder te werken ter wille zijner kinderen- j Kleine Revarde was zijn lieveling, zijn „klein poppekindje", hoewel-- toch Myra en Gijsbert veel mooier waren, mooier en aristocratischer; Réve was zijn halfgodje. En het onverbiddelijke noodlot trof hem nogmaals zwaar in dit kind. Eens op:, een avond liet Riekske, de an ders altijd trouwe, zorgende, Riekske, kleine Réve even onbewaakt en 't kind stortte van de trappen. Bewusteloos werd het opgenomen en toen ze na weken na maanden weer op heur zwakke voetjes kon staan, was ze mismaakt. Het ..bovenlijfje was in el kaar gekrompen. Wat de rampzalige va der ook had geprobeerd, hoeveel genees kundigen hij raadpleegde, 't hielp niet, evenmin als 't berouw en de tranen van Riekske. Met nog hartstochtelijker teerheid ver troetelde Hunenstein, na 't ongeval het kind van Hanneken en hem. Ook voor Gijsbert en Myra was hij een gloed en liefhebbend vader, maar zijn „ar,m pop pekindje", zijn Réveke, zooals hij haar in navolging van de Geldersch-pratende Riekske noemde, had de allergrootste plaats in zijn hart. (Wordt öeru^tQd-l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 5