Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementi advertentiêni Vrijdag 6 Maart 1925. zierikzeesche courant. EERSTE BLAD. J. BONGERTMAN, Zierikzee. Algemeen Overzicht. binnenland. Kinderen Klooster&alsem Chronisch hoesten? Ho? lang doet U dat nu ai? Neem daar nu eens de bekende Akker's Abdij siroop voor, dan zult ge 't betreuren, dat al niet eerder gedaan te hebber». Dit is het merk WYBERT Fijne lakschoentjes PrJJi per meenden f 1,50, trenoo per port f 1,80. Voor het bnltenlend per Jeer f 10,—. Afzonderlijke nnmme» 5 cent. Veriohljnt Ueendeg, Woenideg en Vrydeg. van 1—6 regels 60 ets. van A regels en daarboven 20 ots. per regel. Reclame» BO ots. p. regel. By contract belangrijke korting. 81ste JAARGANG. - No. 11206 bending op den d.g v.n alt- Dir. k. J, DE LOOZE Jf. Ultf.-IMut. 8. J. «OSTE». vOI)r ure' Dit nnmmer besteet alt 3 bieden. ZQ, die zlcb van af heden op ons blad abonneeren, ont vangen de tot 1 April a.s. ver schonende nnmmers GRATIS. Heilgymnastiek. Massage. Elders in dit nummer vindt de lezer een kort resumée van de begrafenis van Duitschland's eersten president der repu bliek, Friedrïch Elcrt, welke plechtigheid een indrukwekkende betooging is ge worden, een manifestatie voor de repu blikeinsche idée. Het stoffelijk overschot is te Heidelberg ter aarde besteld aan de oevers van den stillen Neckar, waar Ebert als kind heeft gespeeld- Nog enkele dagen en de betooging is vergeten, de gedachte aan Ebert ver vaagd. De strijd jom den opvolger gaat be ginnen en om die te vinden is geen ge makkelijke taak. Een andere president van een npg grootere republiek, n.l. die der Ver. St. is dienzelfden dag opgetreden als ge kozen president. Tot heden toe was Czolidge slechts Harding's opvolger, executeur van een gewezen politieken chef- Zijn bij deze gelegenheid gehouden rede teekende den man: helder, bondig, eenvoudig en een oprechten geest ade mend. Hij verdeelde zijn aandacht in de rede vrijwel gelijk tusschen de binnenland- sche en baitenlandsche problemen; hij verbond zich tegenover zich zelf en het land de belastingen in het binnenland te verlagen en den vrede naar buiten te handhaven door wederzijdsche Over eenstemming met alle naties der wereld. In zijn conclusie verklaarde president Coolidge: „Hier staat ons land: een voor beeld van binnenlandsche rust en de be schermer van de rust in het buitenland; hier staat zijn regeering, die zich be wust is van haar macht, doch gehoor zamend aan de stemmen van haar ge weten, hier zal zij 'blijven staan, slechts strevend naar vrede en voor spoed. Amerika streeft niet naar een aardsch rijk, op bloed en geweld ge bouwd. Zij begeert geen vreemde ge bieden; de legioenen die zij uitzendt, zijn niet met een zwaard, maar met een kruis gewapend. Zij streeft naar geen ander doel dan de gunst van den Almachtigen God te verwerven". Tegen Slaapelooshold, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstlllende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Uw Eerste Gedachte by Ontvelliogen en Huidwondjes moet z^n PU ROL Dit verzacht en geneest spoedig. TWEEDE KAMER. Zitting dan Donderdag 5 Maart. Besloten wordt, Vrijdag de eindstem ming te doen plaats hebben ever het ontwerp tot wijziging van het Indische Regeeringsreglement. Na goedkeuring van een aantal kleine ontwerpen wordt voortgegaan met de behandeling van het psychopatenontwerp. Minister Heemskerk Zet het karakter van het ontwerp uiteen- De moderne strafrechttheorieën zijn bestemd om door klassieke verdrongen te worden. Wanneer alle psychopaten als niet toerekenings vatbaar worden beschouvd, Zou de grond slag van het strafrecht worden aangetast. Dwangverpleging is geen straf. Spreker 'heeft een nota van wijziging ingediend naar aanleiding van de bezwaren tegen den langen termijn van de terbeschik kingstelling. Een oplossing is gevonden in dezen Zin, dat ten minste om de twee jaar een nadere rechterlijke beslissing volgt. Spoe dige invoering van de wet kan niet ge makkelijk worden in uitzicht gesteld. Spr. voelt niet veel voor een Staatscom missie voor onderzoek van de behande ling van zwakzinnigen. Een ministerrëele commissie is zijrs inziens 'beter. Het amendement-Kleerekoper om mo gelijk te maken de ter-beschikkingstelling zonder strafoplegging, wordt verworpen met 45 tegen 25 stemmen, rechts tegen links. De heer Kleerekoper verdedigt .een nieuw artikel om, indien gevangenisstraf van meer dan 6 maanden wordt opge legd, het oordeel over de persoonlijk heid van den deliquent te vragen aan een arts. Spr. acht het van groot be lang, dat een psychopaat als zoodanig Zal worden erkend. Het amendement-Kleerekoper wordt voorts nog bestreden door dhr. Drerscl- huijs, mej. Katz en den minister, die meent, dal het een hinderpaal in den weg zou leggen juist voor de berechting van ernstige feiten en wordt daarna ver worpen met 54-14 stemmen. Het ont werp wordt z.h.s. aangenomen. Aan de hebben altijd wat Zorg daarom altijd Akker's Klooster balsem in huis te hebben om dadelijk te kunnen helpen bijbuilen, schrammen, ontvellingen, kneuzingen, brand-, snij- en stootwonden, spierpijn, wintervoeten. heelt alle wonden orde is het ontwerp tot wettelijke rege ling op nieuwe coöp- vereeniglngen. Dhr. van Rappard meent, dat de leden eener coöp. vereen, aansprakelijk moe ten zijn voor de schulden der vereeni- ging. Door niet verplichte schriftelijke aanmelding zullen velen hun lidmaat schap ontkennen 'bij slecht gaan der on derneming. Dhr. v. Voorst tot Voorst heelt be zwaar tegen schriftelijke opzegging, 't Behoud van een ledenregister voor kleine vereenigingen is eenvoudiger. In de wet moet de verplichting op gelegd worden, in de statuten te re gelen .tot welk bedrag de leden aan sprakelijk zijn. j I EERSTE KAMER. Zitting dan Donderdag 5 Maart. Na beëindiging van de re- en duplie ken worden de algemeene beschouwin gen over de Staatsbegrooting gesloten. Hoofdstuk 2 (hooge colleges van slaat en kabinet Van de Koningin) wordt Zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de begrooting van het departement van financiën critiseert de heer De Jong de voorgenomen bezuiniging op de raden van beroep in belastingzaken. De heer Westerdijk wil een betere wijze van verpachting van Staatsdomein- gronden. De heer Haazevoet dringt aan op het streven naar rentabiliteit der staatsbe drijven en wil de controle door de Sta- ten-Generaal versterken. De heer van der Lande wil hier te lande invoering van een wet als de Duitsche Korperschaftsgesetz. Hij ver- Zoekt den minister te transigeeren met wie vóór 1924 om belastingdruk ons land verlieten. De heer Wibaut betoogt, dat de be heerders van groote gemeenten tot wan hoop zouden worden gebracht, als het ontwerp tot wijziging van de Gemeente wet tot wet werd verheven. De heer Janssen wenscht geen beper king van 'beroepsrecht in belastingzaken. De heer Slingenberg wenscht verbe tering van de regeling van de voorschot- verleening voor woningbouw. De heer Polak wil opkomen tegen den heer Hazevoet, opdat niet de meening postvatte, dat de overheidsbedrijven in het algemeen uit den booze zijn. De heer van der Hoeven bestrijdt het het standpunt van den heer Polak inzake de overheidsbedrijven. Ten aanzien van de wijziging van de Gemeentewet sluit hij zich geheel aan bij de heeren Wibaut en Slingenberg. Minister Colijn kan het denkbeeld van een eenhoofdige rechtspraak is beroeps zaken bij belastingen niet laten varen. De domein-ambtenaren staan te boek als goede ambtenaren. Spr. verdedigt het beheer van het onder zijn departement ressorteerend Staatsmuntbedrijf. Indien de gunstige toestancj der geld markt aanhoudt, zal spr. een zuivere politiek t. a. v. den woningbouw overwe gen. De opmerkingen over de forensenbe lasting zal spr. overbrengen aan den mi nister van binnenlandsche zaken, die over Körperschaltsgesetz aan dien van buiten- lancische zaken. Een onderzoek naar de boschwaarde nabij groote gemeenten wordt ingesteld. Elk geval van terugkeer van belasting schuldigen moet op zichzelf worden be oordeeld. De begrooting van Financiën wordt z. h.st, goedgekeurd. Aan de orde is thans hoofdstuk X (Arbeid, Handel en Nijverheid). Dhr.. Wibaut critiseert de Memorie van Antwoord van minister AalbersS, die thans de Woningwet heet te doen die nen voor verbetering der volkshuisves ting in plaats van. voor de woningbe hoefte. Dit was nooit de bedoeling der Woningwet. Overheidsbouw moet 'wel duurder zijn dan particuliere bouw, maar is op den langen duur goedkooper- Woningbouw beperkt zich niet alleen tot verbetering der volkshuisvesting. Dhr. Hearkens Thijssen is minder pes simist. Tocli is ook spr. teleurgesteld door de Memorie van Antwoord. Spr. "d«et een beroep op den minister om steun, vooral voor bouw van arbeiders woningen. Spr. wenscht op de rijksver- zekering uitsluitend 'te doen drukken de kosten der verzekering. Spr. bepleit ver schillende belangen der werkeloosheids verzekering. Uit Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. Voor het Comité voor Chr. Winterlezingen trad Donderdag avond in hotel „Juliana" op, ds. Ubels van Varsseveld. Nadat de voorzitter, de heer D. Mulder, op de gebruikelijke wijze de vergadering had geopend, ver kreeg ds. Ubels het woord, om een rede te houden over „Achab' en Elia", over welke geschiedenis men in het boek Ko ningen van den Bijbel kan lezen. De spreker van dezen avond heeft over dit onderwerp eenvoudig een pre dikatie gehouden, geen lezing, althans naar het ons voorkwam. Niettemin was de geschiedenis belangwekkend genoeg om te hooren. Het was in Israël ten dage van Achab een donkere tijd. Door de scheuring werd het land verdeeld in twee rijken, dat Van Juda en het Tienstammen rijk of, Israël. Over dit laatste heerschte Achab, die herhaaldelijk krijg moest voe ren tegen Benhadad II, den koning van het land van Aram. Achab versloeg hem echter, kreeg hem zelfs in handen, maar behandelde hem grootmoedig, na eerst een voordeeligon vrede met hem tehebben gesloten.' Belangrijker dan de krijgsfeiten is de verhouding van Achab tot de profeten. Door zijn huwelijk met de Sidonische prinses, Izebel, werd langzamerhand de dienst van Baal en Astarte in het Jood- sche rijk ingevoerd en den dienst van Jehova verdrongen, totdat de profeet uit Gilead verscheen. Elia, de Godsgezant in het kemelsharen kleed, die 't ver basterd geslacht en een afgodisch hof tot inkeer bracht. Ziedaar in het kort de behandelde stof. Slechts een klein, maar aandachtig gehoor, woonde deze lezing bij, die met het zingen van den Avondzang en dankzegging werd ge sloten. De heer P. H. Beuzenberg, heeft in de St.-Domusstraat een nieuwe zaak in behangselpapieren geopend, welke den naam draagt van „het Zierikzeesch Be hangselhuis". Het oude trapgeveltje is in zijn oor- spronkelijken stijl gehouden en het on derste gedeelte der pui, in overleg met de monumenten co mmiss'e, gerestaureerd. De ruitjes boven de spiegelruit zijn in lood gevat en boven de deur prijkt het Zierikzeesche wapen. Het interieur ziet r keurig verzorgd uit en is ten gerieve van- den onderne- mer ingericht. Achter de eigenlijkewin- kei bevindt zich de monslerkamer. De heer J. van Almkerk zorgde voor I goede uitvoering van het metsel- en I timmerwerk, terwijl de heer Houtkamp, J gemeente-architect, de leiding had bij i dezen verbouw. De straat zelf is een fraai gebouwtje rijker geworden. Volgende week begint een nieuw, boeiend, oorspronkelijk feuilleton in ons blad getiteld: „De Sterkste Macht." j n A A A if j- in m iiiiiiiiiiiiii van de sinds 78 jaren als het beste middel tegen hoest en ver koudheid beproefde TABLETTEN In origineele doozen a 65 en 45 Cts. ii ii ini_i Ernstig angel uk. Op het politiebureau aan het Jonas Daniël Meyerplein te Am sterdam is Donderdagnacht een érnstig ongeluk gebeurd. Om twee uur was, na de aflossing,, de wacht binnengekomen. De agenten ontdeden zich van hun jas sen en hun koppel en bij een der agen ten viel de revolver uit de koppel, waar door het wapen afging. Tot aller ont steltenis trof de kogel een der agenten, den 30-jarigen W. in den buik. De ge troffene werd onmiddellijk naar het Bin nengasthuis vervoerd, waar hij dadelijk geopereerd werd; tijdens de operatie is hij echter overleden- Zes dooden in een woonschuit. Donder dagmorgen zijn te Amsterdam in de woonschuit Rika, liggende aan de Jacob van Lennepkade, zes dooden gevonden. Het voorste gedeelte van deze woon schuit bewoont de eigenaar, die geen gezin ,heeft; het aphterste gedeelte Ihad hij verhuurd aan het gezin van V., be staande uit man. vrouw en 5 kinderen. Donderdagmorgen vroeg was de eige naar naar zijn werk gegaan. Tegen 9 uur kwam iemand, die gewoon, was, des morgens den oudsten, ongeveer 14-ja- rigen zoon van V. af te halen, om ge zamenlijk naar hun werk te gaan, voor de gesloten deur. Geruimen tijd heeft hij door kloppen en rammelen aan de deurkruk gepoogd gehoor te krijgen en is eindelijk, onraad vreezende, de po litie gaan waarschuwen. -Eenige agenten hebben daarop een paneel uit de deur gebroken en zich zoo toegang tot de schuit verschaft. Het achterste gedeelte van de woonschuit bestaat uit een ruim vertrek ongeveer 5 meter lang en 21/2 M- breed. Aan '-weerskanten staat een bed. In het eene bed vonden de agenten de lijken van den vader, van twee kleine meisjes en van een kleine jongen- In het andere bed lag de moeder, bij wie de levensgeesten nog niet geweken wa ren. .met een dood kind van ongeveer 1 jaar en den 14-jarigen zoon, die even eens dood was- In het vertrek stond een kachel die uitgegaan was; ze lag nog vol met niet verbrande eierkolen. De kachel was nog niet geheel koud. Toen de agenten binnenkwamen, hebben zij van kolendamp niets bespeurd. De ge neeskundige dienst was spoedig met 2 ziekenauto's en een dokter ter plaatse. Onmiddellijk werden met een zuurstof toestel pogingen gedqan om te redden wat er nog te redden mocht vallen. Al leen de vrouw bleek echter no£ in leven te zijn. Van de dooden waren sommigen reeds verstijfd; bij de anderen was de dood blijkbaar eerst betrekkelijk kort geleden ingetreden. Uit het weggetrapte beddengoed viel op te maken, dat de doodsstrijd erg was geweest. TELEGRAMMEN RECHTZAKEN. Ernstige dierenmishandeling Zooals men zich herinneren zal, werd de 32-j'arige landbouwer J. D. uit Wol- phaartsdijk op 27 Februari door de recht bank te Middelburg wegens ernstige die renmishandeling, gepleegd op 29 Dec. j.l., veroordeeld tot een week gevangenis straf, nadat de officier van justitie die het feit zeer ernstig had genoemd, 6 maanden had gevorderd. Niettegenstaande van verschillende zijden reeds met klem gewezen is op het zeer milde vol gens vele veel te lage straf opleggende vonnis, heeft D. er niet in berust en heeft hij hooger beroep aangeteekend. Ook de officier is nu in hooger beroep gegaan en zal dus binnenkort 't Haaig- sche gerechtshof van deze zaak kennis moeten nemen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen:Te De Meern, B. Tuinstra te Beesd. Te Steenwijk (toez.), G. Ti chelaar te Leiderdorp- Aangenomen: Naar Ooltgensplaat, J. Japchen te Haamstede. Geref. Kerk. Beroepen: Te Hillegersberg, J. van der Meulen te Den Bosch. Te Hoogeveen, G. O. Donner te Emmen. Te Rottevalle, cand. K. Spoelstra te Sappemeer. Te De, Lier, P- N. Kruyswijk te Voorschoten. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Gouda, J. P. Meijerink te Nieuwpoort. Bedankt: Voor Vlaardingen, C. S. van der Ven te Lisse. AMSTERDAM (V.-D.) Naar wij ver nemen is officiéél vastgesteld, dat kolen dampvergiftiging de oorzaak is geweest van den dood van de 6 personen in de woonsbhuit. De toestand van de vrouw is vooruitgaande. DEN HAAG. Eerste Kamer. Voortge gaan wordt met de behandeling der Ar- beidsbegrooting. De heer Franssen is te leurgesteld do or wat Minister Aalberse in de Memorie van Antwoord heeft ge schreven over de 55-urige weckweek in verplegingsinrichtingen. De heer de Veer betoogt, dat wij in velerlei opzicht op te groote leest zijn geschoeid. De re keningen en begrootingen van Kamers van Koophandel moeten openbaar wor den ter verwijdering van te groote bij dragen van particulieren. De heer Polak verdedigt de garantie door de Rijksver zekeringsbank verleend aan het te hou den internationaal congres voor bedrijfs- hygiène. In den Hoogen Raad van Ar beid is het werknemerselement te sterk in de meerderheid. De Wetenschappelijke leden moeten v;oor de helft door de werknemers en voor de andere helft door werkgevers benoemd worden. LONDEN (V.-D.) De Labourpartij is hedenmorgen voltallig in 't Lagerhuis teruggekeerd. Hel debat over de vak- vereenigingen is voortgezet. Het Lager huis wordt druk bezocht. Na een bespreking tusschen mijn eigenaars en arbeiders is besloten een commissie in te stellen," welke tot taak zal hebben den slechten toestand in de mijnindustrie tegen te gaan. De le bijeen komst is bepaald op 18 Maart. Vermoe delijk is hierdoor een staking in de mijn industrie voorkomen. KOPENHAGEN (V.-D.) De Deensche nii- PREDIKBEURTEN. Zondag 8 Maart te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Waarden burg. Kleine Kerk. 10 ure, dr. Helder. 's Avonds 6.30 ure, ds. de Voogd te VHeer Arendskerke. Luth. Kerk. 10 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Wielenga. Woensdag 11 Maart (Biddag). 10, ds. Wielenga en 6 ure, ds. J. W. Esselink van Eindhoven. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Preeklezen en 6 ure, ds. v. d. Molen. Woensdag 11 Maart (Biddag). 9 30, ds. v. d. Molen, 2 en 6 ure, ds. D. Driessen van 's-Gravenzande. Evangelisatie Jeruël II. 10 gewone dienst en 6.30 ure, de heer de Korte van Bruinisse. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Maandagavond 6.30 ure ds. Boone van St-Philipsland. nister van verdediging Rasmussen heeft gisteren in de finantiëele commissie van het Folketing voorstellen ingediend be treffende vermindering van de militaire uitgaven voor het loopende jaar van 71/2 millioen kronen. De radicale linker partij keurde het voorstel goed, terwijl de liberale linkerzijde een schriftelijke uiteenzetting vroeg. ZEETIJDINGEN. ZIERIKZEE, 2 Maart. Uitgeklaard Zeilschip „Voorwaarts", kapt. Bossema, Ned. vlag, met metselsteen van Gorin- chem naar Londen- ZIERIKZEE, 5 Maart. Tarwe f 12— f 13,35; chevaliergerst f 15,25; haver f 11,75bruine boonen f 15—f 19; erw ten (schokkers) f 19,50;. per 100 k.g.} weinig aanvoer; aardappelen, bonte en blauwe f 4—f 0; per 70 k.g.; uien, groote, f 4 per 50 k.g.; uien vrijwel geruimd. SINT-MAARTENSDIJK, 5 Maart. Tar we f 12—f 15, Rogge f 11—f 13, Haver f 11,50—f 12,50, Gerst f 11f 12,50, Brui- neboonen f 17—f20, Schokkers f17—f19, Kroonerwten f 17f 18, kl. gr. Erwten f 17f 18 per 100 K.G. Aardappelen f4— —f4,50 per 70 K.G. Ajuin f5 per 60 K.G. Boter f 1,10f 1,25 per 1/2 K.G. Eieren f5,50—f6 per 100 stuks. blijven zacht,lenig en mooi glanzend door béhandeling mei wiite Erdal crème. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Gebo reni 27 Febr. Adriana Elizabeth Gezina, dochter van J. G. La Seur en J. W. van Poortvliet. Overled en 4 Maart. Adriaan van de Velde, 85'j., wed.r van C, Erkea. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt, naar waarnemingen verricht In deii morgen van 6 Maart. Hoogite barometerst. 772 O te Valencia. Laagste 732.7 te Btookholm. Verwacht tot den avond van 7 Maart asnvankeiyk matige of zwakke, waar-, aohyoiyk later opnieuw toenemende zuidwestelijke tot noordwesteiyke wind, meest zwaar bewolkt of betrokken, waarsohtyniyk met regenbuien, zelfde temperatuur. Vletters lieht ey 1 Van 6-7 Mrt. van 6 16 n.m.—6.05 v.m. 7-8 6.17 n.m.—6 03 v.m. ,8-9 6,19 n.m.—6.01 v.m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1