Zierikzeesche él Nieuwsbode ABONNEMENTI Woensdag 4 Maart 1925. zierikzeesche courant. ADVERTENTIËNi BUITENLAND. Prlji per I meenden f 1,60, freneo per poet f 1,80. Voer het buitenland per Jeer f 10,—, Afaonderlyke nnmmeri 5 oent. Vereohynt Ueendeg, Woenedef en VrJJdeg. ▼an 1—6 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Reclames 60 ets. p. regel. By eontraot belangrijke korting. 81ste JAARGANG. - No. 11205, meenam» «p «»»- Dir. 1. J. DE LOOZE Jr. Ullt.-Rrtict, H. J. KOSTEN. T00c Aardbeving ln de Ver. Staten en Canada. Zaterdagavond werd in het Oosten van de Ver. Staten een aardbeving gemeld, die van 1/-2 tot 2 min. aanhield, en die is waargenomen van Sudbury in Canada, in het Noorden tot Florence in Zuid- Carolina. Naar het Westen werd de be ving gevoeld tot in den staat Wisconsin. De beving was de hevigste welke sedert 1758 in het oostelijk deel van de Ver. Staten was gemeld; zij 'bracht groote opwinding te weeg- In sommige wijken in New-York vluchtten de menschen de huizen uit. Schilderijen vielen van de muur, vaatwerk kwam" naar beneden., stoelen vielen om en de (gaskronen be gonnen te slingeren. Aan Broadway schokten d e groote torenhuizen, doch er was geen paniek van de menschen op straat. Er werd één .man gedood en er zijn twee vrouwen zwaar gewond, door dien zij van het perron van den viaduct- spoor werden geslingerd. De eerste schok, zoo wordt uit Quebec (Canada) gemeld, was het hevigst. Ver scheidens menschen vielen in zwijm1 en er ontstond een paniek toen de gebou wen bijkans twee minuten waggelden. Enkele kleine houten huizen vielen in el kaar. Het dak van het station werd be de Tweede Kamer in openbare be handeling te doen nemen. Men acht het in parlementaire kringen echter uitgesloten, dat het ontwerp-weel- deb'elasting, tenzij geheel omgewerkt, het tot een openbare behandeling bren gen Zal. Misbruik van positie De heer Schaper, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw de vraag gesteld: Is de minister bereid, terwijl naar de berichten verluiden, vanwege de justitie een onderzoek wordt ingesteld naar de handelwijze van den burgemeester van Ameide in verband met het optreden van den nachtwaker Vroon tegenover auto bestuurders in begin Februari, zooals dit gesignaleerd is in het Weekblad van het Recht (destijds in ons blad overgenomen Red.) ook Zijnerzijds een onderzoek in te stellen naar de gedragingen van den burgemeester, opdat blijke, of deze func tionaris aan het hoofd eener gemeente kan gehandhaafd blijven? Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 3 Maart. Voortgezet wordt de interpellatie-Weit- kamp inzake den toestand in de Ovarrijs- selsche en Direntsche venen. De heer Ebels ziet ook geen heil in een electrisehe centrale in Drente. De schadigd, maar niemand kwam om- In vele schouwburgen en bioscopen renden minister bevordere den afzat van turf, de menschen naar de uitgangen. Vrou wen bezwijmden in het gedrang, maar toldusver meldt man slechts één geval met doodelijken afloop uit Three Rivers, waar oen vrouw bij de aardbeving flauw was gevallen. Zaterdagnacht is zij gestorven, vóór er geneeskundige hulp bij de hand was. Uit verschillende streken van Oost- Canada meldt men onbeleekenende schade tengevolge van de aardbeving. De telefoondienst te Montreal is ont redderd- Een brand, die in de Roomsch.- Katholieke kathedraal ontstaan was ten gevolge van het breken van een oliepijp, heeft een schade van 10.000 dollar ver oorzaakt. Het dak van een katholieke kerk te Shawinigan talis is ingestort. Verscheidene huizen kregen schade- Aan de electrisehe. centrale of de papierfa brieken werd niets beschadigd. De mijn- mantsehappijen in Ontario laten de mij nen inspecteeren, maar me» heeft nog geen ernstige schade gemeld. BINNENLAND. De Koningin nasr Limburg. Volgens het Li ml). Dagll. is de Konin gin voornemens, in de tweede helft van September van dit jaar een officieel be zoek te brengen aan Limburg. Invoering van de Tariefwet. Volgens Ds C:ur. zal de invoering van de nieuwe Tariefwet niet, zooals eerder werd gemeld, op 1 April, doch o p zijn vroegst in het einde van die maand kun nen plaats hebben. j De Zomertijd. De Minister van Binnenl. Zaken heeft de Mem. v. Antw. ingediend inzake het voorstel lot afschaffing van den zomer tijd. Hij herhaalt daarin dat veel van de voordeden van den zomertijd verloren gaan, als men hem verkort handhaaft, terwijl dan toch de bezwaren in hoofd- .zaak blijven bestaan. Tegenover het argument, dat de zo mertijd voor de bewoners der groote steden een stuk levensvreugde bet eekent dat, eenmaal genoten, onwrikbaar vast zou staan, stelde de minister de vraag of de vreugde van den één met het leed van den ander niet te duur gekocht is. Bovendien' laat het argument zich ook, omkeeren: als gedurende een reeks vian jaren sommigen vreugde genoten heb ben, is het oogenblik wellicht gekomen om anderen op hun beurt te doen ge nieten. Het denkbeeld, dat de stadsbewo ners, bij wijze van tegenweer, het leven 's zomers een uur zouden vervroegen zonder dé' klok te verzetten, verraadt miskenning van de plattelandsbezwaren. Deze toch kanten zich niet tegen eenvou dige vervroeging van het leven in de zo mermaanden juist tegen het verzetten van de klok, waardoor de werkzaamne- den, d ie naar den stand der zon plegen geregeld te worden, bemoeilijking vinden. Ontwapeningsvoorstellen Van het bij de Tweede Kamer inge diende initiatiefvoorstel der soc.-demo_ craten om tot ontwapening te komen, zijn de voornaamste bepalingen: a. verminde ring van de jaarlijksche lichting van 19.500 man tot 3000 voor de landmacht en voorloopig nog 1000 man voor de zee macht; 'tl verkorting van den oefentijd tot vier maanden, waarbij de vrijwillige vooroefeningen geen zin meer hebbn; c. afschaffing der herhalingsoefeningen; d. ontslag uit den dienst van alle gewone dienstplichtigen, die nu reeds 30 jaar of ouder zijn; e. ontslag van alle dienst plichtigen, die jonger Zijn dan 30 jaar, met uitzondering van 3000 man voor elke lichting. Alles met ingang van 1 Jan. 1926. i Do be'astlngontwerpen. De regeering is, aldus de „Nieuwe Grt„ voornemens, de bekende belastingontwer- pen tusschen Paschen en Pinksteren door waarvan l1/» millioen M3- onverkocht te velde staat, als ook het ontginnen. Spr. bepleit het graven van een kanaal van Twen the naar Delfzijl. De heer van Ravesteyn vergelijkt den toestand van Drente met dien in West- Ierland. De loonen zijn naar verhouding in Drente lager dan in 1914. De regeering behandelt de arbeiders bij werkverschaf fing als slaven. Wel heeft de regeering een millioen over voor de Olympische spelen, maar geen gelden voor woningbouw enz. in Drente. De heer Hiemstra wil commissies van beroep bij te werk gestelde veenarbei ders. Spr. stelt een motie voor, volgens welke de regeering Inaatregelen neme voor blijvende hulp aan de Drentsche bevolking. De heer v. Voorst tot Voorst acht hulp voor de turfindustrie niet mogelijk. Door ontginning moet de bevolking een be staan vinden. De heer Bierema constateert een te-* veel aan arbeiders in sommige streken van Drenthe. Spr. twijfelt aan het nut van een elec trisehe centrale in Drente. Wegens den toestand der mijnindustrie zijn toeslagen voor turfindustrie niet geoorloofd. Ech ter moeten de vrachten op de kanalen worden verlaagd. Spr. dient een motie in, waarin de regeering verzocht wordt onmiddellijk maatregelen te nemen ter verlichting van den financieelen toestand van verschil lende nabij de veenen gelegen gemeenten. Dhr. van der Waerden houdt een tech nische beschouwing over de waarde van een electrisehe centrale voor Drente. De heer Loerakker dringt aan op di recte hulp, om dit jaar weder het turf graven mogelijk te maken. Dhr. de Boer bepleit verlaging der ka- naalgelden, ontwatering van verzande Overijselsche gronden en andere maatre gelen ter bevordering van de producti viteit vah den bodem. De Min'ster repliceert. Spr. zou over heidssteun vcor de levering van turf ter bevordering van ontginning der veen gronden een zeer gevaarlijk middel ach ten; voor f 2000 per H-A. zou men delf- grond krijgen voor een winst van f 500 per H.A. Over de mogelijke oprichting eener electrisehe centrale, zal met speed tüs- schen de drie 'betrokken departementen overleg worden gepleegd. De regeering a.cht.oprichting van een turfproefstation onmisbaar om de turfindustrie op hoo- ger peil te brengen en zou ontheffing van rechten op de Hoogeveensche vaart wel willen overwegen. Bij maatregelen tot economische opheffing van Drente moet 't zwaartepunt niet liggen in Den Haag, maar in Assen. De minister heeft den directeur van den landbouw opdracht gegeven den tuinbouw in Drente te be vorderen. Emigratie is in Drente onver mijdelijk. Aan gezinshoofden met 4 of meer kinderen, 'uitsluitend in Emmen, zal 50 ets. toeslag worden gegeven per kind beneden de 14 jaar. Inzake indijking in Groningen zijn eenige ernstige plannen bij de regeering in onderzoek. Nog h§- den heeft de minister subsidie voor één dier plannen toegezegd. De ingediende moties zijn overbodig en dienen te worden ingetrokken. Dhr. Weitkamp dupliceert en trekt zijn motie Hiemstra handhaaft zijn motie. meenten van het verkeer met Rotterdam en Roosendaal. In deze vergadering werd besloten een eommissie samen te stellen die tot opdracht heeft, zich inlichtingen te verschaffen in den uitgebreidsten zin des woords en hiervan rapport uit te brengen. In deze commissie hebben zit ting de 'burgemeesters van Bruinisse, Dreischor, Noordgouwe, Sint-Philipsland, Steenbergen en Zierikzee, benevens de wethouder Swagemaekers van Steenber gen en het raadslid Joh. Hoogenbioom van Renesse. In dé Dinsdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad werd o.m. besloten gsm adhaesie te betuigen aan het adres van den gemeenteraad te Heemstede, nopens annexatie van ge meenten, na verwerping van een voor stel van dr. v. d. Kwast met 9—3 stem men om wel adhesie te betuigen; aan. mej. C. Smalheer werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijze res aan de M U.L.O.-schooleen legaat 'van f 100 van wijlen J. van den Bos Cz. werd aanvaard; op een verzoek vam M. van Oeveren om restitutie van betaald Vergunningsrecht, werd afwijzend be schikt; A- Viergever, corr. der Arbeids-' bemiddeling werd een gratificatie toege kend van f 75 voor het onderhouden van zijn kantoor; de toelating der leer lingen op de school voor L. en M.U.L.O. zal voortaan pp 1 Sept. plaats hebben; in de Alg. Politieverordening is een nieu we alinea ingelascht waarbij het verbo den wordt met een rijwiel te rijden over de Caub'rug; met 7—5 stemmen werd de vereeniging van groentehandelaren ver gunning verleend gebruik te maken van het overdekte deel der Vischmarkt tot het veilen van groenten en fruit; met 7—5 stemmen werd ook besloten hel aan tal vergunningen, thans 23, met 5 te verminderen en alzoo te brengen op 18; aan W. Juijn, brugwachter, werd met in gang van 1 April e.k. eervol ontslag ver leend als brugwachter, en in zijn plaats werd benoemd Jac. Hanse. ST.-PHILIPSLAND. Maandag 2 Maart kwam de ledenvergadering van de Coöp. Boerenleenbank bijeen- Als.leden en pl- vervangers van Bestuur en Raad van Toezicht werden opnieuw gekozen de hf-eren J. A. Stols, A. M. v. Dijke, K. W. v. Dijke en W. Meijer. Uit het finan cieel verslag' bleek het volgende: Het aantal leden bedraagt 103 (93). De ont- ontvangsten over 1924 waren: aan spaar gelden f 68233,85; in rekening-courant f 1.046.614.551/2! aan terugbetaalde voor schotten f 18.120; aan rente f 13420,10; aan provisie en kosten f 217.97; aan di versen f 122.70, terwijl de uitgaven be droegen: aan spaargelden f 60950,18; aan voorschotten f 30840; in rekening-cjou- rant f 1.042.323101; aan rente f 10263,96; aan bijdragen, afschrijvingen, salaris, di versen en op de reserve gebrachte winst f 3144,821/2- Volgens de Balans waren op 31 De^ j.l. de activa:'kas f 11796,23; uit staande voorschotten f 59188; tegoed in loopende rekening f 217618,69, en de pas siva: spaargelden f 98765,15; schuld in loopende rekening f 188837,68; winst f 1000,09. Op 31 Dec. j.l. waren in om loop 191 spaarboekjes, terwijl 57 leden met de Bank in rekening-courant ston den. Tot afgevaardigde naar de alge meens vergadering werden aangewezen de directeur en de kassier. Het salaris van den kassier en de rentevoet bleven onveranderd. De voorzitter wijst er op, dat de Bank vasthoudt aan deugdelijke borgen, wat haar soliditeit verhoogt. Uit stel of verlaging van aflossing is mo gelijk, indien het aangevraagd wordt en het Bestuur er geen gevaar in ziet. Uit Stad en Provinoie. ZIERlKZEE. Bij Kon. besluit van 14 Januari is de bronzen eere-medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend aan J. Aalbregtse, landbou wersknecht op de hofstede Dijk zicht, bij den landbouwer N. W. Gaanderse ti Nieuwerkerk (Zeeland). Op 't gemeentehuis te Steenbergen vergaderden wederom de burgemeesters der West-Brabantsche en Zeeuwsche ge- ONDERWLM ST.-PHILIPSLAND. Tot onderwijzeres aan de o. 1. school I alhier werd be noemd, mej. J. M. M. Spek en tot on derwijzer met hoofdakte dhr. A. J. de. Ruijter te Hoek- VERKOOPINGEN, ENZ. BRU1NISSE. De door "Burg. en Weth. gehouden verkooping van 8 perceelen straatmest heeft opgebracht de som van 1' 209,—. SIRJANSLAND, 3 Maart. Ten over staan van notaris Korteweg werden he den alhier voor den heer K. de Ronde, publiek verkocht: ossen voor f 107 en f 116; vaarzen voor f 100 ein f 93. AANBESTEDINGEN. BURGH. De Zaterdag j.l. aanbestede 3 perceelen voor den herbouw van het dak der Ned. Herv. Kerk zijn gegund ann de laagste inschrijvers de heeren A- v. d. Hoek te Renesse, Mosselman en Korteweg te Ooltgensplaat en J. Ver west te Burgh. LANDBOUW EN VEETEELT. In de Maandagvoormiddag gehouden vergadering van den kring Schouwen en Duiveland van de Z.L.M. in het Huis van Nassau te Zierikzee, werd na een kort woord van welkom door den voorzitter tot de aanwezigen, het bestuur der Tuin- bouwv'ereeniging en de heeren van der Plassche en Boerendonk, het woord ge geven aan den rapporteur der commissie belast geweest met het nazien der re kening. De heer Padmos adviseerde tot goedkeuring der rekening in ontvangst iop f 2970,781/2, in uitgaven op f 2741,71 met e&n voordeelig saldo van f 229,071/2- Conform dit advies werd besloten. De secretaris bracht daarop een uitvoerig jaarverslag uit, waaraan we o-m. ont- leenen, dat door besprekingen is gedaan gekregen, dat de lessen aan de Rijks- landbouwwinterschool te Goes een maand later aanvangen; dat. 18 personen zien hebben opgegeven om eigen pootgoed op ons eiland te kweeken; dat aan het Ka merlid van Rappard is gevraagd terge- legenertijd pogingen aan te wanden tot 't verkrijgen van een streeknet vo,or dit eiland; dat evenals vroeger door 't Prov. Bestuur bij invallende dooi per draad- bericht gewaarschuwd zal worden: ver veer wegen beperkt; dat in 1924 f 2593 is uitgekeerd als schadevergoeding door de centrale slachiveeverzekering en dat de veewagen goede resultaten heeft af gaworpen. De voorzitter bracht den sec retaris dank voor zijn uitgebreid verslag. Een der leden der afdeeling Bruinisse wensehte meer activiteit der KjrLng wat 'betreft goedkooper adverteeren voor aan bestedingen in de N.bode. (Deze kwestie zal zeer 'binnenkort in een vergadering onzer vennootschap worden behandeld en aan 't krimgbestuur mededeeling worden gedaan van den uitslag. De Red.) Dhr. A. N. van Langeraad vroeg betere in lichting voor den landbouw omtrent prij zen, hoeveelheden enz- van speciale ar tikelen. De heer Boerendonk zal deze kwestie in het Landbouwhuis ter sprake 'brengen. De heeren S. J. Gast en A. C. de Oude werden herkozen als leden van het Hoofdbestuur en de heeren T. J. van den Bout en J. C. van Langeraad als hunne plaatsvervangers. De contributie werd voorgesteld op hetzelfde bedrag als vorig jaar. Dit zal voortaan in de najaarszitting worden behandeld. De heer Blom vroeg of er niet iets gedaan kon worden tegen de wederin voering van den Zomertijd. Spr. ves tigde tevens de aandacht op het z.i. te soepel gestelde adres van het Dag. Be stuur t. a. v. de omzetting' der hulppost kantoren in stations. De heer M. K. Klepel drong er op aan,, dat het hoofd bestuur der Z.L.M. een adres zond om adhaesie te betuigen aan de régeering ten aanzien van het voorstel tot ophef fing van den Zomertijd. Voorts wees spr. op het dure overzetveer te Zijpe. De heer W. II. van Oeveren besprak het onlangs plaats gehad hebbende "geval mei de Prov. Boot, die wegens den lagen waterstand veel later dan het vastge stelde tijdstip vertrok. Spr. vroeg of het niet mogelijk was dat een bootje de wachtende passagiers dan aan 't Haven hoofd bracht? De voorzitter beantwoord- dé sprekers- Hij verzekerde, dat de ge- dame opmerkingen ter sprake zullen wor den gebracht in de vergadering van het Dag Bestuur. Wat het overzetveer te Zijpe betreft, deze kwestie is in behan deling bij Ged. St. De heer S. J. Gast sprak mede zijn verontwaardiging uit over 't dure overzetveer aan Zijpe. Hij was de meening toegedaan dat wanneer Zijpe in Zeeuwsch-Viaanderen lag, de zaak al lang in orde was geweest. De secretaris lichtte een kwestie toe, betreffende het merken van slachtvee- Hij stelde voor den heer Jonker te boycotten en alleen merken van wege den kring te eisch&n. De heer Gast was ,van oordeel, dat de fout bij de aljdeeling schuilt, die den man benoemen. De voorzitter verklaarde, dat het hier niet ging tegen den per soon als zóódanig, maar tegen de wijze waarop hij optreedt. De kwestie van in krimping van den postdienst ten platte— lande gaf de heer A. N. van Langeraad aanleiding een motie in te dienen, waarin de slappe houding van het Dag- Bestuur werd betreurd. Deze motie werd aange vuld door den heer A. C. de Oude, welke omzetting van hulppostkantoren en sta tions slechts gewenscht achtte na over leg met de landbouworganisaties. Bij ac clamatie werd deze motie aangenomen. De heer M. Van Gastel drong aan op steunverleening aan contrölevereenigin- gen en vroeg in dit verband een som wan f 10 voor de, door den heer Zwa german aan te wijzen, beste koe voor het stamboek. De meeste leden hadden tegen deze toekenning bezwaar, omdat daar door een precedent zou worden gescha pen. De voorz. hakte den Gordiaanschen knoop door, door zelf d^t bedrag te geven. Daarna verkreeg de heer van der Plassche het woord voor zijn aan gekondigde lezing over. de geschiedenis era toekomst van de tuinbouw in Zeeland. Spr. begon met te zeggen, dat de kwes tie van uitbreiding van de tuinbouw niet nieuw is, hetgeen o.a. moge blijken uit het verslaaf, voorgelezen bij de herden king van het 80-jarig bestaan der Z.L.M., waarin telkens naar voren kwam, waar om niet meer tuinbouw in Zeeland? De tuinbouw is het eerst na de Kruistochten meer in zwang gekomen, door de over- brenging der uitheemsche zaden, naar deze streken. Zeeland stond niet achter, omdat het toen nog niet de dupe was van zijn ligging. Maar sedert dien tijd h Zeeland achter gebleven wat de tuin bouw betreft. De fruitteelt heeft echter hier een zekere hoogte bereikt, met name in Zuid-Beveland, waar door den j hoer van der Have door het stichten in 1 1388 van een boomkweekerij de fruitteelt v/erd hervormd. De oorzaak, dat de fruit teelt daar. tot zoo'n ontwikkeling kwam, Bronchitis i en andere borstaandoeningen genezen met AKKER's Abdijsiroop houdt verband met den tijd, dié daar' voor fruitteelt rijp was. De hoeveelheid cultuurgrond wes bQ- oerkt, de bevolking breidde zich s.eeds Vit, emigratie kwam sporadisch voor en i'e menschen veranderden niet van be drijf. De groote vraag naar grond had tot gevolg, dat steeds meer het klein bedrijf toenam. De fruitteelt bood een middel om op een kleine strook grond een 'bestaan te verwerven. Spr. beval de tuinbouw ook hier op die gronden aan- Spr. wees op de voordeelen van de groententeelt tegenover de fruitteelt, die riskanter is. De grondsoort hier levert geen bezwaar op, al eischt zij voor de groèntenteelt aware bemesting. Een groot bezwaar is het gebrek aan water; de verhouding tusschen land en water is hier ongunstig, doch die beziwaren zijn te overwinnen als goede prijzen worden gemaakt. Spr. was de meening toege daan dat ons land, wat de tuinbeyw betreft een goede toekomst tegemoet gaat, wanneer de organisatie goed ge regeld wordt. Spr. geloofde, dat ook in deze streek de tuinbouw de oplossing zal kunnen brengen in het tekort aan grond voor 't landbouwbedrijf. Enkele vragers werden door spr. afdoende be antwoord. De voorzitter dankte den heer-van der Plassche voor zijn zakelijke rede en be treurde het, dat zoo weinig klein-land- bouwers-leden ter vergadering waren, daar vooral voor hen deze rede gold- Na nog gediscussieerd te hebben over de veiling van eieren hier ter plaatse, werd onder dankzegging Voor de opkomst, deze vergadering gesloten. i Maart of Lentemaand. De naam „Lentemaand" stemt Telen misschien hoopvol, maar feitelijk begint de lente pas den 21sten en dan gaat zij in den regel vergezeld van langdurig koud en guur weer. Deze maand ken merkt zich door groote wispelturigheid. De dagen lengen gelukkig aanzienlijk. Op 1 Maart komt de zon om 6,49 op en op den 31sten om -5^89; op die dagen gaat zij resp. om &.S7 en 6:30 onder, een totaal verschil dus van niet .minder dan uur en 3 minuten. Met Februari en April behoort Maart tot de droogste maanden van het jaar: de neerslag bedraagt gemiddeld slechts 46 m.m., welke in den regel zeer on regelmatig valt, in den vorm van regen, ui -(uetnq. oqos;jeej^) ioSbii jo Mnaaua verband met de werkzaamheden ziet de boer deze maand liefst droog, April- nat. Wind uit noordelijke en noord-oostelijke richting komt in Maart en April g2wo:n- lijk meer dan in andere maan len v>or. Maart brengt weer meer leven op de boerderij, en tenzij het wéér bijzonder tegenwerkt, heeft de landbouwer de han den vol met de voorjaarsbewerking en andere werkzaamheden op het land. De akkers worden bemest, omgeploegd en verder bewerkt- Van de granen wor den achtereenvolgens gezaaid tarwe, gerst, rogge, haver en kanariezaad, hoe wel, vooral 'de laatste drie, nog wel tot begin April kunnen wachten. Voorts wor den aan de aarde toevertrouwd veldboi^- nen, erwten, aardappelen, mosterdzaad, Wauwmaanzaad, vlas, karwei en uien. Sommige van deze veldvruchten kunnen wel wachten tot begin of half April. Verder worden gezaaid, wikken, klaver en serradella. De groenvoedergewasaen worden alleen, sommige echter cok wel tegelijk met andere gewassen, (granen bijv.), als z.g. ondervrucht, gezaaid. Op, de akkers, waar de wintergewassen schraal staan, wordt de kunstmest in; den vorm van Chili- of Norgsalpeter te hulp geroepen. Uitgevroren zal er dezen „win ter" wel niet veel zijn. Ook het weiland begint meer de aan dacht te vragen, Weiland en vooral ook hooiland kunnen een goede bemesting niet ontberen. De grassen vereischen vooral een flinke kalibemesting en yer— der stikstof, kalk en fosforzuur. In het voorjaar geeft men stikstof in den vorm van chilisalpeter of ammoniak, de an dere meststoffen strooit men gewoon lijk in den herfst. i In den boomgaard gaat men door met het verwijderen en vernietigen van alles wat daarin niet thuis hoort Er kan nog worden gesnoeid, verplant en gepoot. Leiboomen worden, voorzoover noodig, aan muren en schuttingen opgebonden. Het aanbrengen^ van nestkastjes tot het lokken van nuttige, insectenetende vogels, verdient alle aanbeveling. Aardbeiplanten die men tegen de win terkoude heeft beschermd, kunnen de be dekking langzaamaan missen^ anders gaan ze te vroeg bloeien en lijden dan van de nachtvorsten? Verwijdering van onkruid en een bemesting mogen niet achterwege blijven- Voor het zaaien van bloemzaden is 't nog te vroeg en moet men wachten tot het laatst van April of 'begin Mei, als het weer lang guur en schraal' blijft. Het spreekt overigens wel vanzelf dat men bij de werkzaamheden op' den ak ker of in den tuin steeds op dé- weers gesteldheid acht moet geven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1