Zjerikzeesche Nieuwsbode De lil Nacht Ik KUNSTTANDEN. Dr. C. E. 11ESKEB, 10 Febr. Griep te Tokio. 20 Febr. Griep te Londen, I Maart Griep te Zierikzee. PUSlOi Vrijdag 27 Febr. 1925 zierikzeesche courant. advertentiën i EERSTE BLAD. bij Firma A. C. DE M00 De Geschiedenis van de Mobilisatie Kennisgeving. Concertzaal-Bioscoop Algemeen Overzicht. buitenland. Mond- en Tandarts, Spreekuur houden voor landheelkunde binnenland. VICTO ABONNEMENT Prtys per I maanden f 1,50, franco per poet f 1,80. Voor het buitenland per Jaar f 10,—. Afzonderlijke nummer» 5 oent. VerBohynt Maandag, Woensdag an Vrijdag, van 1—8 regel» 60 ot». van 4 regel» en daarboven 20 ot». per regel. Reclame» 80 ot». p. regel. By contract belangrijke korting. 81ste JAARGANG. - No. 11203. In"ndln« °f dM d»« ™n Dli J. DE LOOZE Jr, Ullc.-RHict. H. 1. HOSTE». f,r' v00t tlro Dit nummer bestaat uit 3 bladen. VERSCHENEN Tel. No. 40, Boekhandel, Kraanplein c te Zierikzee, door Dr. i. VAN DEK HOEVEN, Arts alhier. Prijs f 0,26. Buiten de stad franco per post na ontvangst postwissel. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt tor kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag den 3 Maart a.s., des namiddags te 2 uar, op het Raadhuis, eene openbare vergadering van den Gemeenteraad zal ge- houden worden, waarin de navolgende pun- ten zullen worclen behandeld: 1. Vaststelling notulen. i 2 Ingekomen stukken en mededeelingen. - 3. Ontslag Mej. C. Smalheer als onderwij- zeres aan de school voor L. en M.U.L 0. 4. Onderhandsche verpachting van grond. 5 Aanvaarding legaat 6. Verzoek tot terugbetaling vergunnings recht. 7. Adres A. Viergever omtrent kantoorhuur. 8. Verzoek P. Saman tot schadevergoeding. 9. Vaststelling pensioensgrondslag. 10. Idem prim, kohier hondenbelasting 1925. 11. Voorstel tot roeien van boomen aan de westzijde van 't terrein achter de Kleine Kerk. 12. Wijziging toelatingsdatum tot de school voor L. en M.U.L.O. 13 Wijziging Algemeene Politieverordening 14 Onderlian Ische verpachting van het overdekte gedeelte van de visclimarkt. 15. Verlaging maximumaantal vergunningen 16. Comptabiliteit-bpsluiten. 17. Ontslag en benoeming van een brug wachter, Zierikzee, den 27 Februari 1925. De Burgemeester, A. J F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. liep 13 Nor. 1924 voor het eerst In de „Grand Opera" te Parijs Deze week is na een langdurige onge steldheid overleden de bekende Zweed- sehe staatsman, Hjalmar Branting, die behalve een. bekend partijleider in zijn vaderland, een geziene figuur was in de Volkenbondsvergadering, waar zijn dood algemeene verslagenheid heeft gewekt Met dezen Zweedschen staatsman is een der grootste figuren uit de eerste 5 jaren Volkenbondsgeschiedenis heenge gaan en de door hem ledig gelaten plaats zal n'.et gemakkelijk kunnen worden ver vuld. Door zijn geheele persoonlijkheid ge noot hij in Volken'bondskringen een vol strekt vertrouwen; iedereen wist, dat hij bij zijn optreden net belang Van den Volkenbond en de menschheid op het oog had, en nimmer door persoonlijke eerzucht gedreven werd. Dit gaf hem een autoriteit, die een ander niet bezat. Uit alle landen, onverschillig van welke partij, kwamen bij zijn verscheiden tele grammen van rouwbeklag in, terwijl de Zweedsche Koning verklaarde, dat in Branting een man is heengegaan, wiens werk de Zweedsche natie zich lang zal herinneren. In K'ein-Azië is het weer mis- De Koerden zijn in opstand gekomen tegen de Turken, die in een aantal villajets den staat van beleg hebben afgekondigd, waaruit zou 'blijken, dat de opstand wijd vertakt is. De opstand is op zijn aller minst te beschouwen als een ernstige waarschuwing aar. de regeering te An gora en als teeken van reactie van de Mohammedaansche recMzinnigen tegen de overheersching van "de- moderne Mos lims, die den Sultan te Gonstantinopél het wereldlijk hoofd hebben afgezet niet alleen, ,nas- ook het Kalifaat, het Mo- hamedaansche p. usdcm, hebben afge schaft. De opstandelingen hebben reeds het Koninkrijk Koerclistqti geproc'ameerd en een dor zoi.cn van Abdoel Ha.nid tot koning uitgeroepen. In verband met de nog hangende grensregeling tussc'ien Irak en Turkije, verdient deze Koerdische opstand, in 't gebied van Mosoel, wel de aandacht. Volgens de laatste berichten zal de re bellie der Koerden met gestrengheid worden onderdrukt en wanneer dat een Turk zegt, dan weten wij uit de ge schiedenis wel" wat dat kan beteekenen. Th. A Edison. Voor de commissie Van onderhoek aan gaande de luchtstrijdkrachten, die te Washington zitting houdt, Verscheen de zer dagen als getuige-deskundige ook Edison- Men weet, dat de oude heer zoo goed als stokdoof is, zoodal zijn verklaringen, naar men verwachtte, wel eenigen tijd en moeite zouden kosten, maar hij liet integendeel de heeren van de commissie met zijn allernieuwste uit vinding kennis maken, die die vermeende beswaren volkomen ophief. Hij bracht n.l. een Vertrouwd privé secretaris mee, die zijn arm om Edisons schouder ge slagen hield en alle vragen van de com missieleden met tikjes en stootjes op zijn meesters rug telegrafeerde. Op deze ingenieuze wijze ingelicht, antwoordde Èdison aan de hoofden van dienst bij de Amerikaansche marine zeer openhartig, dat zij zijns inziens van den bouw en de beweging Van luchtschepen geen flauw 'benul hadden. Roovershende gearresteerd. De Parijsche politie heeft denlaatsten tijd haar handen vol gehad met het on schadelijk maken van de beruchte Pool- sche bende, die, voor zoover thans be kend, een zondenregister heeft vian on geveer honderd inbraken en niet minder dan twintig moorden. Zij is er reeds in geslaagd, een tiental leden van de bende, onder wie een vrouw, achter slot en grendel te zetten, maar de leiders loo- pen nog steeds op vrije voeten rond. In ieder geval is de recherche al de namen der nog gezochte bandieten te weten gekomen, 't Hoofdkwartier van de b'ende schijnt in de omgeving van Reims te zijn geweest, waar de nog steeds niet herstelde slagvelden met hun kuilen en loopgraven een veilige schuil plaats boden. Wanneer er buit gemaakt was werd die evenwel verdeeld in een cafétje in een beruchte Parijsche buurt. Op zulk een dag wer,d de pret dan des avonds op Montmartre onder het genot van vele flesschen champagne extra-dry voortgezet. De „kapitein" van de b'ende, werd daarbij steeds gezien in gezelschap van een blond Poolsch meisje, dat thans nab'ij Reims is gearresteerd. Toch vor men de inbraken nog de minst erge misdaden waaraan de bende zich heeft schuldig gemaakt. Met Zekerheid staat reeds een aanzienlijk aantal roofmoor den op 't zondenregister van de bende en de politie is nog steeds bezig om na te gaan, aan welke tot dusver nog niet opgehelderde misdaden de bandieten zich nog meer hebben schuldig ge maakt. Dezer dagen ontving de politie de mededeeling, dat eenige aanvoerders zich ophielden in een danscafé in de rue de Fourcy. Onmiddellijk togen e-enige rechercheurs flink gewapend, er op uit. Het cafétje werd omsingeld, maar de gezochten waren al gevlogen. Waarschijn lijk hadden zij zich bij hun kameraden verborgen. Men is omtrent het meisje reeds te weten gekomen, dat zij uit Warschau afkomstig is. In Frankrijk kreeg Zij een betrekking als kamenier. Zij werd later de vriendin van den „ka pitein" en door haar kreeg de bende de noodige inlichtingen om met succes een inbraak kunnen plegen op het kasteel, waar zij als kamenier werkzaam was. Geen wonder dus, dat de politie ook naar haar verblijfplaats ijverig na sporingen deed, met het vermelde gun stig resultaat. .Hebben jullie een kat tegen woordig „Ja, hoe weet je dat?" „Dat [kan ik zien aan al die krabben op je hand. Waarom doe je er niet wat Kloosterbalaem op. Ik gebruik 't altijd voor de kinderen als zo zich geschaafd of geaohramd hebben. De bende van Nauwelaerts. Al sinds eenige dagen is voor het Assi senhof te Antwerpen het proces aan den gang tegen ,,de bende van Nauwelaerts", e:n uit 21 mannen en opgeschoten jon gens bestaande troep, die .zich voor 201 mbraken. aanrandingen en geweldplegin gen in het Vlaamsche laind te verant woorden hébben. Evenals „de bende van Hoe'', die het vorig jaar in Gent terecht stond, werd die bende onder leiding van Nauwelaerts kort na. den wapenstilstand gevormd, toen er nog geen ordelijke toe standen in h-t ontruimde België heersth- ten en duistere elementen vrij spel had den. In tegenstelling met het proces te gen mevr. Steinmann, dat heel mondain Antwerpen naar de rechtzaal lokte, be staat het publiek hier grpo.tendeels uit kameraden van de beklaagden en ziet men zooals een blad geestig opmerkte een rijtje, spörtpetten op de balustrade der openbare tribunes liggen. Voor de beklaagdenbank liggen alle bewijsstukken als in een uitdragerswin kel, meerendeels rijwielen of onbelang rijke voorwerpen van diefstal afkomstig. De 'beklaagden, die gebloeid werden bin nengeleid, waren allen op hun Zondagsch gekleed. Een beklaagde ontbrak, Julius van Essen, een smid, die krankzinnig ge- aal op WOENSDAG 1 MAART «.8. te Haamstede In 't Pension „Zee Bosch en Duin", van 9 unr 30—1 nur 30 en DONDERDAG 5 HAART a.s. te Zierikzee, van 10—4 nur, ten huize van I. HAGE, Henbelhandel, Appel markt 365. worden is. Het vaststel en van de iden titeit der beklaagden nam veel tijd in beslag; verschillende beklaagden wisten den datum hunner geboorte niet! De lezmg van de acte van beschuldi ging heeft ongeveerzeven uur ge duurd. Meer dan 900 getuigen zullen worden gehoord. Aan de jury zullen 1200 vragen worden gesteld. Men rekent op meer dan 50 zittingsdagen. en misschien zullen we eerstdaags lezen Gü allen kunt trachten dit te voor komen door U minder vatbaar te maken voor griep. Regelmatig gebruik van Akker'a Abdijsiroop versterkt Uw adem halingsorganen en maakt Uw slijm vliezen ongevoeliger voor ziektekiemen, waardoor het gevaar van besmetting vermindert. Wacht daarom) niet totdat ge reeds ziek zföt, juist de borstver- sterkende eigenschappen van Akker's Abdijsiroop, bereid uit geneeskrachtige kruiden, zal vaak ziek worden -voor komen. Ge zyt verplicht jegens Uw huisgecooten, Uw bnren, Uw collega's, kortom jegens iedereen met wien gU in aanraking knmt, oir het griepgevaar zooveel mogelijk te beperken, door be smetting te voorkomen. Koop dus nog heden Akker Abdijsiroop en ge zult gewapend zijn. Tweed© Kamer. Zitting uan Donderdag 2G Februari Bij de voortzetting van de behande ling. van het ontwerp tot wijziging uan het Indisch rsgecringsrcglenunt licfiit de heer Rutgers van Rozenburg een amen dement toe, om de bestaande verhouding tusschen de Kroon en den gouverneur- generaal te handhaven door te bepalen dat de gouverneur-generaal de bevelen des konings moet aannemen. Na bestrijding door minister De Graaff verandert de voorsteller bevelen in aan wijzingen. De heer Merchant kan moeilijk voor het ontwerp stemmen, als het amende ment wordt aangenomen De heer Dresselhuijs kan moeilijk voor het ontwerp stemmen, als het amende ment niet wordt aangenomen. Het amen dement wordt met 47 tegen 20 stemmen aangenomen. Tegen stemden de v.-d., de s.d. en de a.r. Scheurleer en Colijn. De heer Vliegen verdedigt een amen dement om uit de hoofden der departe menten het Indische ministerie te vor men, waardoor de raad van departe mentshoofden zou kunnen vervallen. Na bestrijding door den minister wordt het amendement verworpen met 50 tegen 19 stemmen. t Het amendement-Albarda om de z.g. exorbitante rechten van den gouverneur- generaal, van zelfstandig, zonder beslis sing van de rechterlijke macht, te kun nen interneeren of te externeeren, te doen vervallen, wordt verworpen met 50—18 stemmen. De heer Albarda licht een amendement toe om naast den Volksraad een commis sie vanvoorbereiding te do\m nestaan, zonder beslissende macht. De heer Feber licht een amendement 'toe om den wetgevenden raad te doem Vervangen door een college van gedele geerden. De heer Dresselhuijs wenseht geen wet gevenden Raad, waarbij de minst be kwame leden van den Volksraad de grootste macht kunnen krijgen. De Minister zegt, dat de Volksraad niet genoeg heeft aam een college Van voor bereiding. De Minister neemt het amendement- Feber oVer. Het amendement-Albarda wordt ver worpen met 37 tegen 26 stemmen. Het artikel wordt aangenomen met 38 tegen 25 stemmen. Het amendement-Scheurer om vrou wen uit te sluiten als lid van den Volks raad wordt Verworpen met 49 tegen 9 stemmen. Het amendement-Fëber om êen meer derheid van Nederlanders in den Volks- !>H BORSTSIROOP per flacon j I. 1 25 *JrsiP* Verkrijgbaar bij DJ Ip.lkiktii.Dr.yil» raad te waarborgen, wordt aangenomen .met 42 tegen 15 stemmen. Eartte Kom»" Zitting Van Donderdag 26 Februari- De algemeene beschouwingen ever de staatsbégrzoting worden voortgezet. De heer De Vos van Steenwijk hervat zijn rede met een verdediging van het- beleid van den minister van financ'ën. Tegen ontwapening is spr- en zijri partij absoluut gekant. Een weermacht kan niet worden gemist, reeds niet ter handhaving van c'e binnanlandscfoe rusf. Hij hoopt, dat minister Colijn erin aal sla gen de uitgaven te verminderen en de belastingen te verlagen. De heer van Embden zegt reeds in 1920 betoogd te hebben, dat een z g. on ontbeerlijk minimum van bewapening,on- toereikbaar is. Spr. beoogt, dat alle kleine staten mi litair weerloos zijn, en handhaaft zijn standpunt inzake ontwapening en den chemischen oorlog. Beperking van de be wapening maakt onderling wantrouwen gaande. Denemarken ziet verder dan onze regeering. Na de pauze betoogt 'spr., dat onze weermacht onder elke omstandig heid overbodig is. Spr. acht de moreele macht van den Volkenbond diens groot ste macht. i De heer Diepenhorst behandelt onze economische, militaire en politieke weer baarheid. Spr. brengt hulde aan minister Colijn voor het sluitend maken van de begrooting. Hij betoogt de noodzakelijk heid van vermindering van de directe belastingen door verhooging van de in directe. Spr. keurt het wetsontwerp om een millioen te geven aan de Olympische spe len, af. De salarisverlaging w.as voor de ambtenaren onvermijdelijk, evenals in het particuliere bedrijf. De regeering heeft financiëel haar plicht gedaan. Spr. bestrijdt de hier gehoorde techni sche argumenten ten voordeele van de ontwapening. Spr. betoogt, dat in het kader van het Protocol, nationale ontwa pening niet past. Internationale arbeiders beweging zal geen aanslag kunnen voor komen. Spr. Verdedigt de coalitie en haar be staansrecht, en bestrijdt het denkbeeld Van een nationaal kabinet. Spr. bepleit 't behoud der coalitie. De heer Stenhuis verwijt de regeering, niets te hebben gedaan om den arbeiders de macht te geven, die hun toekomt in de samenleving. Uit Stad ers Provincie ZIERiKZEE. Zooals reeds per adver tentie is bekend gemaakt, geeft de Con- certzaal-Biosc'oop Zaterdag- en Zondag avond de film, getiteld: „De wohderver- halen uit 1001 Nacht., welke voor de cinema bewerkt, de magische pracht ten beste geven van een Oostsrsche weelde. Hieronder volgt een fragment uit dezs prachtige film: Een Sultan van Perzië, Schariat, was door de sultane op onwaardige wijz'e be drogen, wreekte zich door haar te laten wurgen, en om de trouweloosheid der genen te voorkomen, die hij in de toe komst tot vrouw .zou nemen, besloot hij, eene vrouw slechts één dag te trou wen en haar den volgenden dag om hals te brengen. Vele vrouwen hadcfen reeds dat droevige lot ondergaan, en er heerschte vrees in de hoofdstad van Perzië, toen Scheherazade, „de oudste dochter van den vizier besloten had, op levensgevaar een einde te maken aan deze verschrikkelijke terechtstellingen en haar vader opdroeg den Sultan de eer te vragen, haar echtgenoot te willen aanvaarden. Scheherazada bezat een moed, welke die van haar kunne over trof, was geestig en verstandig en had een geheugen,' dat dermate wonderbaar- Pik vas, dat niets ho&r ontging Van al j^etgeen zij gelezen, had. En al deze eigenschappen werden bekroond door een buitengewone schoonheid. Toen zij zich alleen bij den sultan bevond, smeekte zij hem weenend, haar de gunst te verlee- nen, haar jongere Zuster, Ddnazarda, die zij innig liefhad, bij haar te laten, om haar in staat te stellen, haar den vol genden ochtend een laatst vaarwel te zeggen. De sultan stond haar dezen gunst toe, en één uur voor zonsopgang zette Dinazarda tot haar zuster, zooals zij met elkander overeen gekomen waren: „Zus ter, als ge niet slaapt, vertel me dan die mooie wonderverhalen, die ge kent." Scheherazada begon aldus deze bloem rijke, oneindige reeks wonderverhalen te vertellen, welke zij juist op het oogen- blik onderbrak, dat het verhaal hiet meest 'begon te boeien, om de nieuwsgierig heid op te wekken. Goul-Y-Hanar is het eerste van die verhalen. Prinses Goul-Y- Hanar heeft het koninkrijk hiaars vaders verlaten, om haar zuster een bezoek te brengen. Op zee wordt zij door een he- vigen storm verrast, en het schip, waar- j op zij de overvaart maakt, vefgaat met man en muis. Alleen Goul-Y-Hanar wordt op wonderbaarlijke wijze gered, dank ,Pp paJLb AJl>, a&tjd'TTL&G, X A.J.P moet Wel dan. stErt A JPoiAn Goo/V/rtGC/y A.J P.s '^OMA-PUDDING SMAAKT ALS ROO^l PREDIKBEURTEN» Zondag 1 Maart te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, dr. Helder. Kleine Kerk. 10 ure, da. Waardenburg. 's Avonds 6.30 ure, ds. Neeleman, pred. te Eikerz 'e. Luth. 'Kerk. 10 ure, ds. Hoevers van Den Haag. Onder werp „Is God liefde Geref. Kerk. 10 en 6 'ure, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 P,roeklozen en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeiuël II. 10. en 6.30 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9 30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Ruwe en Schr.aleHuid DOOS 30. 60,90 Cem. Bij Apoth. en Drogisten. Pharm.rdbr AiMijiilidrtli' ",sl Zij Allah en zij wordt door de golven pp de kust van het koningrijk van Mo- hamed, een heidensche sultan, geworpen. Maar zij wordt door visschers bemerkt en door hen naar het weelderige paleis van den sultan gesleept. Deze laatste verneemt, dat zij het geloof van Allah 'belijdt en veroordeelt haar ter dood. Door prins Soleiman, den zoon van dien wreeden sultan ,gered, wordt zij door l?em buiten de stad gebracht. Vervolgens wijst hij haar den weg door de woestijn, om naar het rijk haars vaders terug te keeren. Toevallig komt de sultan te we ten, dat ook zijn zoon in het geheim diet geloof van Allah belijdt. Hij beveelt zijn zoon te onthoofden, fcjaar als het ge heele hof in (het onmetelijke paleis van Mohamed vergaderd is, wordt geheel (het volk door Allah's toorn getroffen en versteent. Bij Koninklijk besluit is be noemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Tholen, de heer R- Meur- singe Reynders, thans surnumerair der registratie en domeinen. Donderdag j.l. hiéld de Algemeene Nederlandsche Politiebond een openbare vergadering in het „Huis van Nassau" al hier. Na een opopingswoord van den voorzitter, den heer H- J. Haring, In specteur van Politie, werd besloten tot benoeming van een plaatsvervangend be stuurslid, waartoe de heer M- v-. d. Velde, gemeente-veldwachter werd ge kozen. Vervolgens werd na eeltige dis cussie het huishoudelijk regiement vast gesteld. Tenslotte, werd nog eenige be spreking gehouden over de houding van den Algem. Ned. Politiebond tegen de Pensioenwet, waarna de verg. door den voorzitter werd gesloten. ONDER W&M Geslaagd voor het Taalkundig eandi- daats-examen voor de Indologische stu diën, de heer P. J. A. Lanting te Tholen. Toelagen Landbouwonderwijs. Naar ,,De Rs'b." verneemt, zullen geen toelagen meer worden verstrekt voor di verse landbouwcursussen. Ook Zullen dit jaar geen nieuwe toelagen voor voort gezette studie meer worden verleend. AANBESTEDINGEN. EE KëRZEE. Uitslag der aanbesteding vanwege den Kring Schouwen en Duive- land der Z. L. M. Chilisalpeter, Joh. v. d. Berge, Bruinisse, f 14,19; zwavelzure ammoniak, idem, f 15,60; kaliZout, 40 o/o, P. J. v. Aardenne^ Dordrecht, f 5,65; Ammoniaksuper, 7X9, Zeeuwsche Voe der- en Kunstmesthandel, Zzee, f 7,94; Superfosfaat 14 o/o, idem f 3,04; Lijn- schilfers, 41 o/0j M- Verheul, Rotter dam, f 15,60. Alles per 100 k.g. franco op den wagen aan de verschillende los plaatsen. LUCHTVAART. De vliegtocht Nederland—Ind'ë De terugkeer van de vliegers, die deii tocht naar Indië gemaakt hebben, is vast gesteld op Zaterdag 18 April a.s. Op ge noemden datum zal de bemanning per vliegtuig op het vliegveld Schipfliol terug- keer.en, waarna een receptie in Amster dam gehouden zal worden, 's Avonds zal aan de bemanning een serenade gebracht worden. 1 keuiïmeuws. Ned. Herv. Kérk. Donderdagavond herdacht de C.J.Y „Samuël" te Zierikzee haar 35-jarïg be staan. Dè Concertzaal was Vrijwel, geheel gevuld mét belangstellenden én feestvie renden, o. w. ook afgevaardigden van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1