Zierikzeesche Nieuwsbode I Bet Ynistrecht n f ABONNEMENT: ADVERTENTIÊN i Vriidaa 20 Fehr lop's zierikzeesche couraimt 81ste jaargang. - uo. 11300. i«miuoï »p »«i mi J 0 cyi reur. iazo wuramt. #lt k t DE l00ZE Jt w,g,#i j ,BSTEI1 tm u ur«. EERSTE BLAD. Algemeen Overzicht. Uit Stad ®n Provmol®. ïf&êr Uw sycces WYESEKT n H uisapotheek voor 50 centen I Ccncsrtzaal-Bioscoop. Prtfi per B maanden f 1,50, franco per poafc f ï,80. Voor het baitenland per jaar f 10,—. Afaonderiyke mummers 5 cent. Verichjjnt Masndag, Woensdag1 en VrjjdAg, van, 1—8 regels 60 ets. van 4 rogels en daarboven 20 ct». per regel. Beolames 60 ets. p. regel. B^j contract belangrijke korting. Dit nnmmer bestast uit 2 bladen. In het Engelsche Lagerhuis heeft btegin dezer week de ex-premier MacDonald, leider der Labourpartij, een motie in gediend tegen de plannen der huidige regeering ter bescherming van de in dustrie. In het hierop volgend uitvoerig debat over de kwestie van vrijhandel en bescherming, betoogde MacDonald, dat de plannen van de regeering zullen lei den tot een algemeen stelsel van pro tectie. De Welsehe toovenaar, de grijze Lloyd George, verdedigde eveneens het vrijhan delstelsel, dat door de thans aan 't be wind zijnde regeering wordt bedreigd, alhoewel de voorstanders der bescher ming geenszins bevredigend zijn voor de plannen, die de regeering koestert t. o. v. de bescherming der industrie. Ruiterlijk erkende Lloyd George, dat men, zoowel tijdens den oorlog, toen men maatregelen overwoog tegen de toe komstige concurrentie van de Centrale Mogendheden, als daarna, toen men on der den indruk van de Valuta-moeilijk heden elders tot bescherming der indus trieën overging, zich had vergist. Tegen over MacDonald, welke er op wees, had men de gevaren van een. concurrentie, tengevolge van lagere arbeidsvoorwaar den in 't buitenland, op betere wijze kon bestrijden door te streven naar een verhooging dier arbeidsvoorwaarden, dan door een stelsel van protectionnisme als de huidige regeering bedoelt, tegenover deze critiek, verklaarde Baldwin, dat vam bescherming geen sprake was. De uitspraak van het land, dat zich tegen protectie en dóór vrijhandel had verklaard, zou door hem worden geëer biedigd. De premier wilde niets anders dan de Britsche industrie beveiligen tegen buitengewone gevaren. Daar Stanley Baldwin over de groote meerderheid beschikt kreeg hij een ge makkelijke overwinning. Doch de waar schuwingen der oppositie zullen wellicht Baldwin tot nadenken stemmen en tot resultaat hebben, dat hij voorzichtig zal zijn, bij de doorvoering van zijn be schermende wetten. BTW genland TWEEDE KAMER. Zitting uan Donderdag 19 Feb'r. Aan de orde is de voortzetting van de behandeling van het ontwerp tot wij ziging van het Regeeringsreglement van Ned.-Indië De heer v. Boetzelaer wijst op het belang van het wetsontwerp, dat naar inhoud en vorm teleurstelt. De thans gevolgde wijze van behandeling leidt niet tot het beoogde doel. De heer Feber schetst de veranderde mentaliteit der inlandsche bevolking. Van een algemeene volksbeweging in Indië voor autonomie is echter geen sprake. Na de thans aanhangige reorganisatie moet direct fundamenteele herziening van de staatsinrichting van Indië worden ter hand genomen. De positie van den gouverneur-gene raal is, volgens het ontwerp zeer onze ker. Spr- veroordeelt de instelling van een wetgevenden raad. Het wetsontwerp dient veel verbeterd te worden. De heer Rutgers betoogt, dat het van den Volksraad zelf zal afhangen, of 'er invloed van zal uitgaan. De gouverneur- generaal blijve de man van de Nederl- regeering. De heer Rijckevorsel bepleit behoed zaamheid in de hervorming. Een geheel onafhankelijk Indië zou spoedig een prooi zijn eener buitenlandsche mogendheid. De Gouverneur-Generaal blijve een levende trait d' union tussehen moederland en ko loniën. De Minister Van Koloniën vangt zijn rede aan met een historische beschou wing over de tot stand koming van het wetsontwerp. Of in 't wetsontwerp de juiste ver handelingen zijn getroffen is een kwes tie Van persoonlijke opvatting. Uitstel van 't wetsontwerp zou 'bij velen in Indië ontevredenheid verwekken. Spr. ontkent, dat de positie van den Gouverneur-Generaal in gevaar wordt ge bracht. ZIER1KZEE. Donderdagavond verga derde in de bestuurskamer der Ambachts school het bestuur en de leden van de Ambachtsschoolvereeniging, onder presi dium van mr. S. R. Bakker, die de ver gadering met een geestig speechje opende en der gewoonte getrouw een terugblik wierp op het afgeloopen jaar en eenige fata, de vereeniging betreffende, memo reerde. Het verslag, dat binnen eenige dagen in druk verschijnt, en aan ieder lid wordt toegezonden, bleef achterwege. De voorzitter herinnerde aan de ver bouwing der school, die in 1922 begonnen, in het vorige jaar zoo goed als geëindigd is. Hij memoreerde de omvangrijke werk zaamheden van den directeur in verband m$t deze verbouwing. In het personeel der school kwam geen Verandering, alleen werden door minis- teriëel besluit eenige leeraren aan de Avondschool overbodig verklaard. In het oestuur werd gekozen Ir. Pieters, secre taris; als gedelegeerde werd in de plaats van den heer Bolier gekozen de heer J. J. van Dijk. Na voorlezing en vaststellen der notulen kwam aan de orde het vast stellen der rekening. De heer Beelaerts van Emmichoven, penningmeester, deed voorlezing van de verschillende posten. De commissie tot nazien der rekening, bestaande uit de heeren Poldermans en Kosten, verklaarde cje rekening accoord, evenals de rekening van de Avondschool voor Vakonderwijs. Ook de begrootingen voor beide inrich tingen werden door de algemeene Ver gadering goedgekeurd. Herkozen werden de bestuursleden H. van Dijke, A. Tim merman Cz., A. Anker en de voorzitter Mr. S. R. Bakker. Tot lid der commissie, belast met het nazien der rekeningen, werd benoemd, in de plaats van den heer Poldermans, die aftrad, de heer J. A. BiermasZ. Naar aanleiding van het be zoek dat Maandag „Het Schouwtoo- neet" aan onze stad zpl brengen, geven wij nog beide onderstaande recensies van „Haar Groote Dag", die zeer zeker eene aanbeveling mogen heeten om het uitnemende spel te gaan medegenieten. Utrechtsche Courant: Dat „Het Schouw tooneel" te aVond of morgen op dit stuk beslag zou leggen, lag voor de hand, daar het werk eene rol bevat, welke de vrou welijke eerste kracht van dit ensemble wel zeer bijzonder „ligt". Hierin lag dus allerminst de verrassing, welke de eerste opvoering hier ter stede van dit stuk ons gisterenavond bracht. Wel was die ge legen in de buitengewoon goede wijze waarop „Het Schouwtooneel" de wel zeer uiteenliggende rollen had weten te be zetten. Trouwens, wie dat nog riioeht betwijfeld hebben, is gisterenavond bij deze voorstelling tot de overtuiging kunnen komen, dat „Het Schouwtooneel" tegenwoordig over krachten beschikt, die voor zeer sterk uiteenloopend emplooi de capaciteit bezitten. De „Schouwtoo- neel"-krachten hebben eene wedergave gebeden, over de geheele linie in zoo sterke kleuren getypeerd, dat de auteur hun Voor de eer, izijn werk betoond, wel zeer stevig dank mag weten. Het talrijk publiek heeft het gisterenavond ook zóó gevoeld en het aan huldigend applaus niet laten ontbreken. Utr. Prou. en Sted. Dagblad: „Het Schouwtooneel" heeft er de literatuur slechts goed, en het tooneel geen kwaad mede gedaan, daar dit stuk in een omge werkte gestalte, weer eens voor 't voet licht te brengen. Van der Feen is een knap, en veel te weinig bekend schrij ver, die onder den naam van zijn amu- santen dubbelganger F. de Sinclair een groote reputatie geniet, maar zalf èn als novellist èn als dramatisch auteur niet de plaats heeft, waarop hij met recht aanspraak mag maken. Als dra matisch schrijver toont hij zich de ma ker van een knap 'boeiend stuk. Die schrij ver heeft hoog gegrepen door een mis dadigster tot zijn heldin te maken, die tegenover, en ondanks, de heele wereld haar misdrijf als een nobele menschen- redding ziet. De vertooning zal ongetwij feld successen brengen voor mevr. v. d. Horst, die al de spanningen, mineur stemmingen en fiere kracht die in haar persoonlijkhëid aanwezig zijn. gelegen heid heeft tot uiting te doen komen. -- Men deqlt ons mee, dat de derde Winterlezing zal gehouden worden op Donder lag .5 Maart. Als spreker treedt dan op c's. J. Ubels van Varsseveld. Dinsdagavond vergaderde alhier de vereeniging tot bestrijding der tubercu lose. De vergadering was slecht bezocht, vermoedelijk omdat denzelfden avond 'n uitvoering werd gegeven van den Bond voor Staatspensionneering. In het dienst jaar 1924-1925 vergaderde het bestuur acht maal. ïnplaats van den heer Pol- vliet wrerd als voorzitter gekozen dhr. C. de Looze, inplaats van mevr. Potvliet kwam de heer De Ronde. De aftredende bestuursleden, de heeren Catshoek, Tim merman en v. d. Kwast werden herbe noemd. Mevrouw Occhtman—-Van Vuuren bedankte om gezondheidsredenen en werd vervangen door mevr. L. Doele- man. De rekening over het afgeloopen jaar werd gecontroleerd door de heeren L. Doeleman en A. Schippers. Uit de re kening van den heer A. Timmerman Cz. blijkt, dat de ontvangsten bedroegen f 2761,421/2- De hoofdposten z'ijn, f 383 als contributie van de leden, netto bazar, na aftrek bouwfonds f 885,521/2, netto opbrengst Emmabloem f 157,45, subsidie van het Rijk} f 495, Prov. Zeeuwsche ver- eieniging f 250, subsidie op de gemv f 500. Onder de uitgaven zijn op te geven: Verpleging f 487,95. versterkende levens middelen f 666, salarissen f 1526, aan schaffing, van meubilair der twee lxgten- ten, 8 ligstoelen, 5 houten rustbedden, model Auping, tezamen f 4157,711/2, zoo- iiiiii:ii;im;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii)llllllliiiiilllliiiiilillllillillltllllllllll> is een welluidende stem van groot be lang. Gebruikt daar om vóór het zingen en spreken de ver- frlsschende TABLETTEN Groote doozen 65 Ct MM Km goed voor brand- snij- en stootwonden, verouderde wonden, zonnebrand, aam beien, spierpijnen, spit, rheumatische pijnen, wintervoeten, springende handen en nog veel meer, koopt ge met een pot Akkers Kloosterbalsem, de snel werkende merkwaardige veelzijdige zalf dat er 'n nadeelig saldo is van f 1396. Hiertegenover staat de vrij groote re serve in den vorm van 'n spaarbank boekje. Zoo spoedig mogelijk zal de ver eeniging overgaan tot aankoop van een eigen ge'bouw. De tombola in het Huis van Nassau bracht op ruim( f 1900 netto. ;Het aantal leden oer vereeniging be draagt 383. Inplaats van een heer Oos terhout, kwam de heer C. Meuwese- in het bestuur. Het consultatiebureau onder leiding van Dr. Hoorweg, werd druk be zocht. Thans zijn onder behandeling 94 patiënten in 59 gezinnen of in ob servatie. Daaronder zijn nog lang niet alle gezinnen en zieken bewerkt, vooral door de weinige belangstelling of stille j tegenwerking van velen- Het wachtlokaal werd te klein voor het aantal bezoekers, zoodat aan B. en W. een grooter wacht lokaal werd verzocht en in gebruik ge nomen. Daar volgens ministerieel besluit van Januari '24 het aantal inwoners zoo men op subsidie aanspraak wilde maken tienduizend moest bedragen, werden pogingen aangewend dit getal te krijgen. Dank zij de medewerking van de cor poraties op Kerkwerve, Nieuwerkerk en Ouwerkerk is het getal zielen ruim aan- 'ivez'ig. Volgens mededeeling van de Di rectrice der Volksgezondheid, mej. Dr. Scbagen van Soelen zou Zzee toch de isidie ontvangen, al was het aantal inwoners niet geklommen tot 10-000. In eik geval breidt het werk der t.b.c.-be- strijding zich uit. Ook in andere gemeen ten worden aanstalten gemaakt- ïn 'het dienstjaar warden de verschil lende patiënten verpleegd in het t.b.c.- paviljoen te Middelburg, andere te Zon neveld in de gemeente Domburg, 'n an dere patiënt te Noordgouwe- Van vele zieken werden Röntgenfoto's genomen, vooral in dubieuze gevallen. Een patiënt werd verpleego in het huis voor besmet telijke ziekten in de Manhuisstraat. Vooral wordt gelet op de patiënten met open t.b.c. daar deze gevaar opleveren voor hun omgeving. Var. verschillende zijden ontving tie ver. steun, onder welke corporaties zij dankbaar gedenkt o. a. de Neaerl. Hervormde en de Christelijk Gereformeerde Gemeente. Langzaam maar zeker zal het werk vorderingen maken, wat wel noodig is. Er sterven immers in ons land zesmaal meer menschen aan t.b.c1. als aan al de andere besmettelijke ziekten samen. Schouwen en Duiveland levert aan sterfgevallen het grootste aantal in ge heel Zeeland en staat boven het gemid delde sterftecijfer aan t.b.c. in ons land. Een reden om waakzaam te blijven. BRUINISSE. Het moïor-mosselvaartuig „Bru 139", schipper J. Jumelet Hz., is nabij Antwerpen op een boei gevaren en daardoor lek gesprongen. Door aanhou dend pompen heeft men het vaartuig drijvende kunnen houden. Noodwendig zal het in België gerepareerd moeten worden. m POORTVLIET. Onder leiding vac. eiefl heer J. Horst gaf de muz'iekvereeniging „Kunst naar Kracht" den 18en Februari in de zaal van D. W. Kesteloo haar eer ste uitvoering. De zaal was geheel ge vuld. Den korten tijd van oefening in aanmerking genomen, hebben de leden zich flink van hun taak gekweten- De uitvoering overtrof de verwachtingen. Eenige komische voordrachten en cou pletten wisselden de muzieknummers af. Een ordelijk en gezellig bal besloot den prettigén avond. Dinsdag 17 Februari vergaderde de gemeenteraad. Voorzitter de burgemees ter; afwezig de heer E. C. Uijl met ken nisgeving. Verschillende ingekomen stuk ken worden voor kennisgeving aangeno men. Omtrent, een verzoek van M. Malle- koote om subsidie voor z'ijn auto-omni- bijsdienst of anders inschrijving naar sub sidie in te stellen doen B. en W. het voorstel om het aan te houden tot ae behandeling van de begrooting dienst jaar 1926. De voorzitter licht de mee ning van B. en W. toe en beyeelt hun voorstel aan, o.a. op grond, dat men dan weet, hoe het staat met de provin ciale subsidie. De heer Carels is tegen aanhouding van het verzoek en prefe reert onmiddellijke' 'behandeling in het belang van Mallekoote, die den dienst kan staken, als hij niet rendeert en uit zicht op subsidie is verkeken. De heer Van Westen zegt evenals de vorige spre ker, dat de ondernemer Krijger de oud ste brieven heeft, maar dat het reizena jlp puddi, A d P A lluJe Hnu/if Pudding fabriek A.J.PoYak-Oroning£n AJ.P* VANILLE CREMEPUDDINO metbessensaus PREDIKBEURTEN, publiek .de verlaging van de tarieven te danken heeft aan den dienst van den adressant. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 5 stemmen; te gen de heer Carels. Het bekende request van de Nationale commissie tegen alco holisme wordt voor kennisgeving aan genomen nadat de voorzitter heeft ge zegd, dat er geen reden is om het aan tal vergunningen te verlagen; misbruik van drank komt in de gemeente niet voor en het gebruik neemt af; bovendien is er in 1930 weder gelegenheid op de zaak terug te komen. De directeur van gemeentelijke-, tevens districtsarbeids beurs te Bergen-op-Zoom verzoekt den Raad over te gaan tot het aanstellen van een correspondent voor de inter communale arbeidsbemiddeling. De voor zitter zegt, dat in het verzoekschrift een onwaarheid schuilt; de vjaarnemende bur gemeester heeft verleden zomer niet be loofd de zaak bij den Raad aanhanging te maken. Hij merkt op, dat in ae jaren 1916, 1919 en 1920 eenn egatief besluit is genomen, dat de gemeente niet toege treden is tot het werkloosheidsbesluit en er hier geen vereeniging bestaat. Om de hooge kosten ontraaat hij namens Ihiet Dagelijksch Bestuur aan het verzoek te voldoen. De heeren Van Westen en Elen baas zien het nut ervan niet in. Met al gemeene stemmen wordt afwijzend be schikt. Een aanvraag om vergoeding ten bedrage van f 963;51 A/2 en een voorschot ad f 600 ten behoeve der bijz. school wordt ingewilligd. Ged. Staten verzoeken om in art. 4 der bouwverordening voor bestaande of in aanbouw zijnde wonin gen het woord bewoner te vervangen door eigenaar of beheerder en een an dere redactioneele wijziging aan te bren gen; daartoe wordt zonder discussie ge sloten. De legesgelden voor de afgifte van jachtakten worden vastgesteld op f 15, f 7,25, f5 en f 2. De voorzitter antwoordt den heer Elenbaas op diens vraag, dat er 11 zoodanige akten zijn afgegeven. De nieuwe aanbeveling voor lid van het Algemeen Armbestuur bevat de namen (alphabetisch geplaatst): 1. C. Geuze Mz.; 2. C. v. d. Male (raadslid). De heer Carels meent, dat deze aanbeve ling in strijd is met den geest van het reglement; wordt de heer Van der Male gekozen, dan bestaat het geheele bestuur uit leden van den raad. Wethouder Krij ger komt terug op hetgeen door den heer Carels in de vorige vergadering is gesproken en oordeelt, dat het geen zin heeft, een pachter in tiet bestuur op te nemen. De laatste bestrijdt die meening en de heer Elenbaas is van meening, dat aan het uitgedrukte ver langen is voldaan en staat overigens aan den kant van den wethouder» Gekozen wordt C. Geuze met 4 stemmen. N. Luijk verkrijgt 2 st. P. J. Vroegop vraagt een tegemoetkoming van f 45 in de kos ten van aansluiting aan de waterlei ding, die, f 115,— bedragen. Er wordt met algemeene stemmen afwijzend be schikt om geen precedent te scheppen. Bij de ronJvraag vestigt de heer Van Westen de aandacht op de voorgekomen botsing van twee auto's. Hij acht het wenschelijk het verkeer zoodanig te lei den, dat de auto's van Tholen komende den Achterweg nemen en die van den kant van Scherpenisse door de hoofd straat met haar drié gevaarlijke bochten gaan. Wethouder Krijger wil het omge keerde. Aangezien de geheele dorpsstraat rijksweg is, meent Wethouder Van der Slikke, dat het niet zal toegestaan wor den. Aan den hoofdingenieur zal advies gevraagd worden. De heer Carels ver zoekt enkele vergaderingen in de avond uren te houden, vooral met hef oog op het afwezige lid. Ook de heeren Elen baas en Van der 'Male worden in den voormiddag van hun gewone werkzaam heden geroepen. De voorzitter verzet zich daartegen. De heer Elenbaas heeft geen bezwaar tegen het oude gebruik en de heer Van der Male wil ook maar liever niet de oude paden verlaten. LANDBOUW EN VEETEELT. Zondag 22 Februari te Zierïkeec. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg. Kleine Kerk. 10 ure, dr. Helder. 's Avonds 6 30 ure, ds. Netelenbos, pred. te Qeinkenszand. Luth. Kerk. 10 ure, ds. Makklnk te Leiden. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen (Bev. ouderlingen en diakenen), 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 6.30 nre, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Den 25 Maart 1875 werd te Dreischor opgericht de Land'bouwvereeniging „Drei schor" met 28 leden. Voorzitter was de heer J. M. Klornpe en secretaris de heer H. v. d. Bout, wiens functie in de vol gende vergadering werd overgenomen door den heer J. M. Snouck, die tot April 1898 dit secretariaat waarnam- Van de oprichters zijn nog in leven de hee ren Joh. Doeleman Hz. en M. de Vrieze Jz. Dat in die 50 jaren heel wat door de vereeniging ten nutte van hare leden en den 1 andbouw en veeteelt in het al gemeen is gedaan, kan zeker wel wor den geconstateerd. De bedoeling is dan ook dezen dag niet onopgemerkt te la ten voorbijgaan, doch dit niet alledaag- sche jubileum op eenigerlei wijze te herdenken: Gratie een trommelkoekpan 1 In iedtr pak Koopmans' zelfrijzend Bakmeel be vindt zich em bon By inzending van 25 bons zenden wy een prachtige pan, gratis en franco. N V. KoopmansMeel fabrieken, Leemoarden. Stamboek Nederl. Trekpaard Te 's-Gravenhage werd Woensdag de jaarlijksche vergadering gehouden van de Vereeniging „Stamboek van het Neder- landsche Trekpaard". De voorzitter, jhr. J. van Vredenburch hiela een openings rede, waarin hij er op wees dat het dit jaar tien jaren geleden is aa-t de heeren Van Hoek en Vorsterman van Oyen kans gezien hebben om van de verschillende stamboeken in Nederland, die de koud- bloedfokkerij behartigen, één vereeniging te maken. In die tien jaren heeft de vereeniging zich ontwikkeld tot een der grootste stamboeken van heel Europa. Uit het jaarverslag blijkt, dat de min der gunstige toestand van de paarden fokkerij, die zich in 1922 en 1923 open baarde, in 1924 heeft Verbeterd. Het ledental steeg tot 8187, een vooruit gang van ruim 300 leden. Ook in het aantal ingeschreven veulens is een sterke vooruitgang waar te nemen, want met een totaal Van 4930 geboorte-aangiften overtreft het met 600 het cijfer van' het voorgaand jaar. De opleving van den handel blijkt uit het beduidend grooter aantal overschrijvingen van verkochte stamboekpaarden, zoowel in het binnen land als naar het ^buitenland, n.l. onge veer 1800. De afzet naar het buitenland van paarden, waarvan de trekpaarden zeer zeker het overwegend deel uitma ken, bedroeg volgens de statistiek van den uitvoer van landbouwproducten over 1924 pl.m. 23.000 stuks. De inschrijvingen van merriën in 1924 geven ook blijk van veel grootere belangstelling dan het vo rige jaar. Niet minder dan 2556 merriën zijn ingeschreven tegenover 1420 in 1923. Naar verhouding van het aantal inschrij vingen over de afdeelingen blijkt dat Zeeland zijn overwegende positie met pl.m. 1150 inschrijvingen heeft behouden, doch ook Noord-Brabant treedt met 600 inschrijvingen op den voorgrond. Lim burg liet dit jaar pl.m. 400 merriën in schrijven. Ook dient de vooruitgang in Groningen gereleveerd te worden. In 1923 zijn in deze provincie ingeschreven 65 merriën; in 1924 bedroeg het 124. De secretaris deed nog enkele mede- deelingen omtrent zijn bevindingen in Duitschland. Wat den invoer in Duitsch- lanci betfeft, verzekerde spr. te hebben vernomen dat Nederland niet anders be handeld wordt dan België, vanwaar even min invoer plaats heeft. Spr.'s indruk was, dat het aantal paarden in Duitsch land toenemende is, wat echter door de Duitsche autoriteiten wordt tegengespro ken. De voorzitter wees op de noodzake lijkheid, onverpoosd naar afzetgebieden te blijven zoeken, o.m. door te trachten, de vereeniging te doen vertegenwoordi gen op buitenlandsche tentoonstellingen en daar het allerbeste materiaal in te zanden. Een beroep zal dan moeten wor den gedaan op verschillende fokkers om hun dieren beschikbaar te stellen. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Verstikkend gas als geneesmiddel. Op het oorlogsveld had de Amerikaan- sche geneeskundige dienst waargenomen, dat golven verstikkend gas de soldaten immuun maakten tegen verkoudheid, bronchitis en griep, indien het gebruikte gas uit chloor bestond. In zulke gevallen genas de aandoening door beperkte hoe veelheden van een middel, dat in groote hoeveelheden verstikkend en vergiftigend

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1