ABONNEMENT; ^4»jk Al» II ADVERTENTIÊN i iZoZi^nTvLr% or k7PPQPhP @1N PiiwQhnnp kts-tj fc-ICI IH4CCOUIIC %0f IllKiiflII OUUllU ^^ZZZIX. W0W Woensdag 18 Febr. 1925. zierikzeesche courant. d"TMl 8i* HET BLOOKER-UURTJE EERSTE BLAD. BUITEN LAND. CS MORGENS HALF ELF) BREEK MET DE SLEUR; DRINK ELKEN OCHTEND EEN KOP BLOOKER'S DAALDERS CACAO. Dit nammer bostaat uit 2 bladen. Kon groot fortuin. John. D. Rockefeller Sr. heeft haar middelen gezocht om te Verhoeden, dat zijn kleinkinderen te Veel geld in handen zouden krijgen op pen leeftijd, waarop hun b'eenen nog niet sterk genoeg zouden zijn om de weelde te dragen. Hij heeft n.l. dat deel van zijn nalatenschap, het welk bestemd was voor zijn dochter, Edith Rockefeller (de gescheiden vrouw van Harold F. McCormick) tot een fonds gemaakt, dat door haar moet worden be heerd en waaruit zij haren kinderen zoo veel of zoo weinig kan uitkeeren als zij zelf wenscht. De schenking had, toen zij in 1917 gedaan werd, een waarde van 1.200.000 dollar, die echter sindsdien veel grooter waarde heeft gekregen, n.l. t'.a. 8.000.000 dollar. Een merkwaardige clau sule in de schikking is, dat aan den ge scheiden echtgenoot v'an. zijn dochter een jaargeld is toegekend van 30.000 dollar. John D'. Sr. is thans 86 jaar en ver keert in goede gezondheid, zijn gezegen- den leeftijd in aanmerking genomen. Hij heeft tot nu toe reeds 500.000.000 dollar weggegeven voor liefdadigheid, onderwijs, musea e. a. zaken Van openbaar nut. Ook de rest Van zijn onmetelijk fortuin is reeds weggegeven of in schenkingen Vastgelegd voor zijn kinderen, John D. Rockefeller Jr. en Edith Rockefeller. Dit was trouwens al algemeen bekend uit de belastinggegevens. Feitelijk is dus de oude heer Rockefeller een niet al te Vermogend man. De jonge Rockefeller is de feitelijke beheerder van het reus achtige fortuin. Mag men ooxdeelen naai zijn gestie in dezen, dan Vat hij die taak van beheerder op ruime en breede wijze op en beschouwt hij het als zijn taak, de baten van „het petroleum-geld" weer in hoofdzaak te doen terugkeeren aan de gemeenschap. De mijnramp ie Dortmund. Dinsdag is te Dortmund een groote rouw'betooging gehouden voor de slacht offers van het ongeluk op de mijn Minis ter Stein. In een onaf zienberen stoet schreden de afvaardigingen met* haar ba nieren en muziekkorpsen door een dichte haag naar het groote kerkhof. Onder de vele afvaardigingen merkte men er op Van Courrières, uit- hat Saargebied eh uit de Saksische en Opper-Silezische steenkoolbekkens. Ook de Oostenrijksche Italiaansche en Tsjecho-Slowaaksche mijn werkers waren vertegenwoordigd. De ge reserveerde ruimte op het kerkhof, die plaats 'biedt Voor 15000 lieden, kon alle deelnemers van den rouwstoet niet ber gen, zoodat alleen de banierdragers der vereenigingen konden worden toegelaten. De rijks-president en verschillende andere hoogwaardigheidsbekleeders hadden Ver tegenwoordigers gezonden of waren zelf aanwezig. Muziek en zang wisselden de verschillende redevoeringen af. Namens de kerken spraken de bisschop van Pa- dorborn en de superintendent-generaal van de Evangelische kerk. De begrafenis geschiedde 's middags op verschillende kerkhoven. Hoewel van te voren besloten was geen vaandels en banieren met op schriften Van politieken aard in den stopt te dulden, trachtten toch de communisten met roode vaandels en borden met op schriften, als: „Weg met de massale moordenaars", „Naar de gevangenis met de verantwoordelijke mijn- en staatsbe stuurders", enz. te demonstreeren. De politie dreef hen uiteen, doch niettemin slaagden zij erin voor het kerkhof weer bijeen te komen ende Internationale aan te heffen. BINNENLAND. Rijwiel plant: as. In Dec. zijn voor f 1,866,888 rijwiel plaatjes verkocht, dus voor 622,296 rij wielen; en in Jan. voor f 2,417,670, voor 805,890 rijwielen. In totaal zijn dus 1,428,186 fietsen belast voor een bedrag van 4,284,558 guldèn. De minister van financiën heeft bij de invoering van deze nieuwe belasting ae opbrengst ervan voor een geheel jaar geraamd op 3 millioen gulden. In Aug. 1924 begon de verkoop van de rijwiel- belastingplaatjes voor 1924. Tp.t 1 Oct. is toen verkocht voor een bedrag van f 5,233,008 gulden, zioodat het aantal fiet sen 1,744,336 bedroeg. Men vraagt zich .af, hoe het komt .dat thans voor 316.150 fietsen minder plaatjes zijn gekocht dan verleden jaar. Een veronderstelling, die het meest voor de hand ligt, is, dat vele eigenaren van fietsen wachten met het koopen van een plaatje tot het voorjaar. De fusie hjj de belastingen. Het Weekblad der directe belastingen invoerrechten en accijnZeq deelt mede, dat volgens tot hem gekomen geruchten welke door rondgezonden circulaires be vestigd worden, de aanslagregeling der vermogensbelasting zal worden overge bracht naar den dienst der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen. Het aantal inspecteurs der registratie en do meinen zal worden ingekrompen en een deel der inspecteurs der registratie en domeinen overgaan naar den dienst der directe belastingen enz. Er zal worden ingesteld één dienst der belastingen, waarin overigens ieder korps en ieder onderdeel zijn taak gescheiden blijft ver- Vullen, zooals tot nu toe. De Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in Jan,, f 40,85 millioen opgebracht, tegen f 35,96 mil lioen een jaar geleden. Het verschil is bijna geheel te danken aan de rijwiel- belasting, die f 4,28 millioen opleverde. Eersto Kamer. De leden vlan de Eerste Kamer zijn in openb. vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 24 Febr. a.s., des avonds te half negen. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 17 Felruari. De gewijzigde motie-De Boer inzake beperking van de opheffing van hulp- pcstkantoren is z.h.s. aangenomen. De heer Weitkamp vraagt verlof, aan de regeering vragen te stellen over den toestand in de Overijsselsche en Drent- sche venen. Morgen wordt hierover be slist. Aan de orde is de wijziging van het Regeeringsreglement voor Indië. Me/. Van Dorp wijst op onvolmaakt heden in de. voorgestelde wijziging. D.* heer Scheurer spreekt over de be- teekenis van het ontwerp. De ontwikke ling van de bestuursregeling is historisch gegaan in de richting van zelfbestuur. Spr. vreest de te groote macht van den we tgevenden raad ten koste van den Volksraad. Da he^r Albarda is door het wetsont werp teleurgesteld. Hij schetst uitvoerig de verzwakking ven de positie van den Volksraad in het voorgestelde stelsel. Den "Raad van Indië acht spr. overbo dig. De exorbitante rechten van den G.-G. behoorden te worden verwijderd. Dhr. Gerritzen zegt, dat 't ontwerp ner gens met instemming is begroet. Men zij voorzichtig met 't scheppen van een eigen machtssfeer in Indië; de memorie van Toelichting zwijgt daaromtrent. Het ont werp draagt aan den economischen op bouw van Indië niets bij. Spr. wenscht een Staatscommissie van onderzoek tot herziening van de- bestuursregeling in Indië. Spr. oefent critiek op de samenstelling van den Volksraad en den Wetgevenden Raad en wijze van samenstelling der be grootingen. Sterk gewijzigd, is het ont werp alleen aanvaardbaar. Uit Siad nn Prövinöifë» ZIERIKZEE. Wij verwijzen naar een in dit nummer voorkomende advertentie, waarin ouders gewezen wordt op de mogelijkheid tot het plaatsen van kin deren in een afu. van de Centr. Kinder- vacantie-kolonie. De vereeniging voor Bijenteelt merkt op, dat de berichten over inzendingen van bijen op de pluimveetentoonstelling „Ex celsior" niet geheel juist zijn. Van een Bijententoonstelling met bijen, kan a.Ueen in den Zomer sprake zijn. Daarom zullen enkele artikelen, als: bijenwoning met inrichting, honingslinger en enkele aan verwante benoo dofheden ter opluistering tentoongesteld zijn. Door de vele vraag naar honig, waarin niet voorzien kan worden, wero, om hét publiek van dienst te zijn, nog honig aangekocht, die ten verkoop zal worden aangeboden. De afd. Zierikzee van den Bond voor Staatspensionneering hield Dinsilag; avond in de Concertzaal een pmpaganda- avond, die door zeer velen werd bijge woond. De voorzitter der afd., dhr. J. A. van der Valk, riep de talrijke aan wezigen aan hartelijk welkom toe, terwijl hij er op wees, dat dit jaar voor den Bond zich twee gewichtige feiten zullen voordoen en wel le. het feit, dat de Bond zijn 25-jarig jubileum zal herden ken. Spr. herinnerde aan de pioniers die in 1900 aan het werk togen voor premie- vrij Staatspensioen onder de leuze: „Niet één zij arm en oud!" Hoewel door de ac tie van den Bond veel is bereikt, is men nog niet aan het doel, n.l. premie vrij pensioen! Spr. hoopte, dat deze wensch echter spoedig in vervulling zal mogen gaan. Het tweede belangrijke feit .zijn de verkiezingen voor de Tweede Kamer, welke in Juni van dit jaar weer zullen gehouden worden. De verkiezingen zijn van bizonder belang als men bedenkt, datde kamerleden in de eerste plaats de beslissing hebben over de invoering van het Staatspensioen, en daarom Zal men zich, wanneer men in het stem hokje staat, even voor den geest halen het lot van duizenden Nederlanders wan neer er geen staatspensioen komt en dan zijn stem uitbrengen op die leden eener partij, die vóór Staatspensioen is. Spr. eindigde met den wensch, dat de leden in deze afdeeling trouw zullen blijven aan den Bond voor Staatspension neering! (Applaus). Voor met de opvoering van het too- neelstuk werd overgegaan zongen alle aanwezigen het overbekende lied van den Bond: Niet één zij arm en oud! Daarna trad de tooneelver. „Semper Crescendo" van hier voor het voetlicht, met het stuk van Inte Onsman „Het licht in den nacht". Als propagandastuk voor den B. V. S. was het nu niet uitermate geschikt, hoe wel ei' nog al wat in zit en de vereeni ging er veel wist uit te halen. Met genoegen mochten we cpnstateeren dat deze vereeniging seaert de laatste maal dat we haar op ae planken zagen, flinke vorderingen heeft gemaakt. Het stuk heeft een sterk uitgesproken anti-militai- ristisch karakter en speelt in Duitschland ten tijde van den laatsten oorlog. Het publiek was vrijgevig met zijn ap plaus en genoot zichtbaar. Alles bijeengenomen een aardige avond. De heer F. W. van Gelder, thans particulier klerk te Brouwershaven, is met ingang van 1 Maart benoemd tot rijksklerk der airecte belastingen ter in spectie Dordrecht, 2e 'afa. RENESSE. Zaterdagavond had voor een stampvolle zaal bij den heer Telle de gewone jaarlijksehe uitvoering plaats van het fanfarecorps ,.Luctor et Emerge" on der leiding .van den directeur, den heer M. van der Werf. Hét eerste nummer van het programma, marsch van E Larne was mooi, het volgende, een ouver ture, schitterend, hel derde, een dorps bruiloft, na eene voorafgaande verkla ring van den /Directeur, werd meester lijk uitgevoerd. Ook de polka voor pis ton-solo was schitterend. Toen volgden ter afwisseling de 4 geëmancipeerde vroolijke coupletten voor 4 dames, op gevolgd üoor de 4 vroolijke Boertjes voor 4 heeren, beiden -Werden goed op gevoerd en brachten de lachspieren niet weinig in- beweging. Het zet je petje af of een uurtje in 't spreekvertrek van Dr. Vermeer, een 'blijspel met zang, kon ons zeer bekoren. De daarop volgende muzieknummers waren uitstekend. De „Dageraad in 't Geuldal", humoristische j fantaisie, waarin zeer duidelijk uitkwa- wen het eenzame van den nacht, het aan breken van den dag, men hoort de haan, de kat, vogelgelcweel, de koekoek en nachtegaal, men is in de kapel, men hoort het slaan op het aambeeld, Siet fluiten en zingen van de smid, het sig naal der locomotief wes overweldigend' mooi en sloeg in. Tenslotte werden we nog vergast door. een blijspel „Hagenaars in Pension", in tw-.e bedrijven, wat een daverena applaus ontlokte. We hebben genoten, 't was een genotvolle avond. De burgemeester dankte èn Directeur èn gezelschap voor het mooie, degelijke spel. De Directeur bracht daarna zijn dank voor die woorden en gaf zijn blijdschap te kennen voor het zoo aandachtig tal rijke publiek. We hopen dat „Luctor et Emergo" moge groeien en bloeien. Het gezellig samenzijn werd helaas ver broken door eoii tevfoï'g bepaald slui- tingsuur door den burgemeester. Dit wordt door_ allen betreurd, temeer daar nooit een wanklank te Renesse wordt vernomen. BRUINISSE. Dinsdagavond j.l. hield de afd. Bruiinisse van den Chr. Zeelieden- bond een openbare vergadering in het Vergaderlokaal, die jammer genoeg maar matig was bezocht. De voorzitter, dhr. E. V. Veen, opende deze vergadering met enkele woorden ter inleidingen gaf daarop het woord aan den spr. van dezen avond, den heer van der Steen, voorz. van het hoofdbestuur van den Ghr. Zee- liedenb'ond. Na voorgegaan te zijn in gebed, ving spr. zijn rede aan. In dui delijke bewoordingen werd het nut en het recht van organisatie naar voren ge bracht. De Chr. vakbeweging stelt zich ten doel de arbeidsrust en vrede te be vorderen, geen veel belovende Joekomst- bbspiegelingen en gean schelden en schim ping op kapitalisten, maar door recht vaardigheidsgevoel gedreven de afstand tusschen kapitaal en arbeid te overbrug gen. Rijken en armen, beiden zijn door God .gemaakt en het Verschil in rang en stand behoeft daarom geen schrille tegen- stelling te zijn. Aan den eenen kant overdadigé weelde en zwarte armoede aan de andere zijde. Goed georganiseerd a's de werkgevers zijn is het ook de plicht Van de arbeiders zich aan te slui ten bij de vakbeweging ten einde ge zamenlijk te kunnen optrekken om een menschwaardig bestaan voor hun en hun gezin te verwerven. Naar spr. heeft ver nomen, zijn de plaatselijke toestanden hiér Voor den arbeider alles behalve rooskleurig. Behalve veel werkeloosheid, zeer lage loonen Voor hen, die nog zoo gelukkig zijn aan het .werk te kunnen blijven. De overheid is ook niet scheutig om werk te Verschaffen en het is spr.'s vaste overtuiging, ware hier het meeren- deel van de werknemers georganiseerd, ook daarin zou wel verandering kunnen worden gebracht. Spr. wekte de aan wezigen op zich aan te sluiten bij den Chr. Zeeliedenbond en eindigde zijn rede, die aan duidelijkheid niets te wenschen oVerlied met dankzegging. De voorzitter dankte den heer van der Steen voor het gesprokene en sloot de vergadering. RECHTZAKEN. Bij vonnis der Arronoissements-Recht- bank te Middelburg van 16 Feb. is fail liet verklaard: M. J. Arnold, koopman te Zierikzee, met benoeming van den heer P. J. van Bortel, Rechter in genoemde Rechtbank, tot Rechter-Commissaris en van den heer Mr. A. H. Kuipers, advo caat en procureur, te Middelburg, tot curator. Dood door schuld. Voor het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch is in hooger beroep behandeld de Zaak tegen den Eindhovenschen autobus ondernemer A. P. V., die voor de recht bank aldaar heeft terechtgestaan terzake dat hij op 21 April 1924 te Eindhoven als bestuurder van een motorrijtuig, waarin zich 18 passagiers bevonden, hoogst roekeloos en onvoorzichtig hiseft gehandeld door, terwijl hij wist, dat een en ander aan den auto mankeerde, ge reden heeft, zonder de passagiers te la ten uitstappen. Door het gebrek aan den auto kon hij het stuur niet meer houden en reed hij in de Vest, waarbij een der inzittenden verdronk. De rechtbank ver oordeelde hem deswege tot 2 m. h- De advocaat-generaal wees op de vele autobusongelukken en verklaarde van oordeel te zijn, dat van regeeringswege moet'worden ingegrepen. Hij vroeg ver nietiging van het vonnis van de recht bank en op grond van art. 307 Wetbioek van Strafrecht zes maanden hechtenis. Het hof' zal 2 Maart uitspraak doejjf. ONDERWIJS. ST.-PHILIPSLAND. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de o.l. school no. 1 alhier -zijn geplaatst de dames: J. M- M. Spek, A. P. Groeneweg. eri S. M. Sinvijn. Bij de sollicitanten was één dame met 4 taaiakten. STAVENISSE. De heer' S- Stoel, thans alhier, is benoemd als tijdelijk onder-, wijzer aan de openb. school te Oude-' Tonge. i i POST ENTELEGRAPHIE. Het hulppost-, telegraaf- en telefoon kantoor te Duivendijke (Zeeland) wordt met ingang van 1 Maart vervangen door een post-, telegraaf- en telefoonstation met telegrambestelling. Voor den tele foondienst wordt het station in dienst ge steld op den voet van art. 3, sub 8°, van het Rijkstelefoonreglement 1919. De postbestelling zal van Scharend ijke uit gaan-. De reorganisatie bij dé posterijen. De directeur-generaal der P. en T. heelt aan alle Kamers van Koophandel een brief gezonden, waarin de werking der poststations ten platlelande nader wordt uiteengezet en waarbij gewezen wordt op de voordeelen, die uit die om zetting voorspruiten. Het aantal openstellingsuren is, wel ris waar, meer beperkt dan van een hulp kantoor, maar daartegenover j staat, dat de voor de plaats bestemde aangeteeken- de stukken, postwissels enz., ook in de bebouwde kom ten huize der geadresser- den worden uitgereikt, resp. betaald* Ook van de hulpkantoren met gering verkeer zullen de openstellingsuren meer moeten worden ingeperkt. ^Het is in den tegenwoordigen tijd niet te verantwoorden, dat op een ambtenaar gedurenae meerdere uren per dag beslag wordt gelegd uitsluitend om enkele men- schen aan het loket te bedienen. Brengt de omzetting derhalve voor het publiek geen pngerief van belang mede, deze biedt wat den telegraaf- en telefoondienst aangaat, voor de betrokken bewoners zelfs voordeelen. Het aantal openstel- lingsuren voor deze diensten wordt als regel grooter. Waar het staatsbedrijf er ernstig naar streeft door een versobering van den dienst te komen tot lagere ta rieven, komt deze maatregel tenslotte ten goede aan allen, die van de diensten van dit bedrijf gébruik maken. Niet uit het oog mag worden verloren, dat de vervanging van een hulppostkantoor door een station een niet onbelangrijk finan- ciaal voordeel oplevert. Dit voordeel kan gemiddeld -o.pl 9Ö9 f 1000 per kantoor per jaar worden geschat. LANDBOUW EN VEETEELT. Ontsmetting van bistecz.xad tegen bietenbrand. De Plantenzlektekundigen Dienst te Wagéningen schrijft ons: Bietenbrand, het zwart worden aan den voet van de jonge plantjes en 't daardoor wegvallen van deze, kan door meerdere schjmmels Veroorzaakt worden. Een dezer schimmels, Phoma betae, die in de meeste gevallen de hoofdoorzaak is van 't sterven der jonge plantjes, gaat met het zaad over. Door ontsmetten van het zaad kan deze schimmel echter zeer goed worden bestreden. Aangezien zoowel hef suiker bieten als het hiangelwórtelzaad bijna zonder uitzondering meer of minder met Phoma betae is besmet, raden wij den verbouwets ten zeerste aan al het bieten zaad te ontsmetten. Door een ontsmetting van het zaad werden bij door ons genomen veldproe ven zélfs tot driemaal zooveel gezonde planten verkregen als bij 'het- uitzaaien van onbehandeld zaad. Van de tot nog toe door ons beproefde chemische middelen heeft Germisanhet beste voldaan. Uspulun en i kopervitriool stonden in ontsmettende werking bij het Germisan ten achter. Voor de ontsmetting zoowel van man- gelwortel- als Voor suikeibietenzaad ra den we daarom aan, het zaad gedurende 2 uur onder te dompelen in een Germi- san-oplossing ter sterkte Van Vs °/o of 4 uur in een oplossing ter sterkte Van Yl Per K-G. zaad heeft men ongeveer 3—4 L. van de oplossing noodig. Volgens op gave van de fabrikanten kan dezelfde oplossing van Germisan, mits op den zelfden dag gebruikt, meerdere malen achtereen aangewend worden-. Wanneer een partij zaad ontsmet is, moet een hoeveelheid nieuwe oplossing, gelijk staande met de hoeveelheid welke het zaad wegneemt, toegevoegd worden. J2r kan gerekend worden, dat 1 K.G. zaad ongeveer 800 d.c. a 1 L. oplossing weg neemt. Wil m&n gebruik maken van .koper vitriool wat echter minder werkzaapi ds tegen bietenbranddan moet 't.?aad gedurende pl.m. 16 uur ondergedompeld worden in een oplossing ter sterkte van 2 o/0 (2 K.G. kopervitriool per 100 L. water). Bij gebruik van Uspulun worden dezelfde oplossingen gedurende denZelf den tijd aangewend als Germisan, dus 2 uur onderdompelen in ,1/2 °/o of 4 uur in 1/4 o/0 oplossing. Daar bdetenzaad drijft, mdet door be lasten Vain het zaad er voorgezorgd worden, dat het steeds ondergedompeld blijft. Zoo mogelijk wordt het zaad los in de vloeistof gestort. Wordt het in zakken geweekt, dan mogen deze Voor niet meer dan de helft gevuld zijn. Om- al heit zaad zoo vlug mogelijk metde vloeistof in aanraking te brengen, wordt direct na onderdompeling het zaad in den zak goed dooreen gewerkt. Tijdens bet weeken wordt dit een paar maal herhaald. Na de behandeling 1 laat men het zaad uitdruipen en spreidt het zoo dun mogelijk ter droging uit. Het telkens doorharken en omzetten van 't vochtige zaad bespoedigt de droging ten zeerste. Het bewaren van behandeld en niet ge heel teruggedroogd zaad in zakken is af te raden. Er treedt dan gemakkelijk Verbroeiing op. Bij het zaaien houde men er rekening mee, dat het zaad door Vochtppname is uitgezet NIJVERHEID EN TECHNIEK. Persil. In het Maandblad tegen de Verval- sehingen schrijft Dr. van Hamel Roos: Naar aanleiding van verschillende vra gen te dezer zake diene het volgende: De bedenkingen tegen Persil zijn door tal van deskundigen in verschillende Vak- Tijdschriften (speciaal van de Textiel industrie) voldoende weerlegd geworden, en mits behoorlijk aangewend en in de juiste verdunning (volgens de gebruiks aanwijzing) als een voortreffelijk wasch- middel te beschouwen, daar het tijd be spaart, het goed behoorlijk bleekt en reinigt, de mechanische behandeling van het waschgoed (te veel wringen en wrij ven b.v.) overbodig maakt en daardoor een vernieling daarvan voorkomt. Waar duizenden huisvrouwen ,in ver schillende landen, dit artikel bij Voort during met succes gebruiken, en ons Ministerie van Koloniën zelfs de aan wending van perboraat (het meest werk zame bestanddeel van Persil) uoprschrijft, op grond van deskundige adviezen, is dé l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1