Mzeesclie Nieuwsbode B IJ VOEGSEL PJUITENLANP, Uit Stad en Ps-ovinolo. Bet zegel der Stilte. behoorende by de van ^rjjdag 13 Febr. 1925, no. 11197. Een ontroerende rechtszitting. "Men zal zich het artistendrama te Pa rijs herinneren, de tragische geschiede nis van de Poolsche actrice Stanislawa 'Oeminska, die haar verloofde Jan WI- nowski op zijn dringend verzoek dood schoot, teneinde ^an zijn ondragelijk ge worden lijden een einde te maken. Lang had zij geweigerd en hem, tegen beter weten in, hoop ingesproken, doch einde lijk verzamelde zij al haar moed en vol- vdfr^d aan den wensch van den stervende. 'Wij deelden reeds mede, dat de jury bij het Assizenhof van de Seine haar Za terdag j.l., na een korte beraadslaging ■van nog. geen 5 minuten, onschuldig ver klaarde, waarop het Hof haar vrijsprak. De terechtzitting was er een van groote tragiek. Het overtalrijke publiek leefde geheel mede met de jeugdige, beklagens waardige vrouw", die, geheel in het zwart, in de beklaagdenbank zat, bewaakt door een indrukwekkende gendarme met ge laden revolver. „Ik bepleit hier niet het recht, een me- sen na korter of langer tijd ingenomen; studenten die lang onder de wapens ston den, gaven hun studie op, etc. Voor tal van personen heeft de mobilisatie ingrij pende veranderingen gebracht in hun toe komst. Een lichtpunt is gebleven. Dank 1 zij de mobilisatie in ons land bewaard gebleven .voor nog grooter onheil, n.l-, medegesleept te worden in den Europee- schen oorlog. Dat dit gebeurd is, dat wij onze neutraliteit konden handhaven, is te danken aan de reorganisatieplannen eeni- gen tijd Voor 1914, door minister Colijn ontworpen. Daardoor was'snelle mobilisa tie mogelijk. Spr. brengt dezen bewinds man daarvoor hulde. Dank is ook ver schuldigd aan den nu ex-Duitschen Kei zer, die waarschuwde, dat mobilisatie noodig was. Ieder gemobiliseerde heeft zijn deel bijgedragen dat Nederland bui ten den oorlogsbrand werd gehouden. Het is, volgens spr., een uitstekende ge dachte vain de regeering geweest het mo'bilisatiekruis in te stellen en heel Ver standig gezien het vb or een prijs die voor niemand een beletsel kan zijn, het beschikbaar te stellen. En wanneer men nu Vraagt, wat heeft men aan zoo'n kruis, dan kan men antwoorden, dat aan kinderen en kindskinderen getoond kaïn worden, dat de drager van het kruis het zijne er toe heeft bijgedragen, dat ons land buiten den oorlog bleef. Met het meeste genoegen wil spr. Voldoen aan het verzoek de kruisen uit te reiken en wanneer hij dat doet, dan hoopt hij, dat de drager het lintje altijd op zijn jas zal demensch van het leven te mogen be- rooven", donderde mr. Henri Robert in dragen ate een bewijs, dat Nederland in zijn meesterlijk pleidooi.- 1 j „Mijn taak in dezen is hoogst ondank- baar", verklaarde de ambtenaar van het j O.Mi.; „ik kan niet anders dan den jury- leden vragen, hun plicht te doen". Dit was vrijwel het geheele requisitoir; de openbare aanklager, de man, wiens taak j tot de uitreiking der hermneringskruisen het is, de misdaad te vervolgen en het over, na welke plechtigheid de leger de jaren 1914—1918 vrij is gebleven en dat nog altijd het Vorstenhuis van Oranje Nassau aan het hoofd staat. (Applaus). Door de aanwezigen werd hierop het eerste couplet van het Oude Wilhelmus gezongen. Hierop ging de burgemeester recht te handhaven, was zichtbaar ont roerd. Medelijden en deernis teekenden zich af op de gezichten van het overtal- rijke publiek. De verdediger legde allen nadruk op den brief, welken Winowski's moeder aan het ongelukkige meisje had geschreven, en waarin zij haar van gan- scher harte vergiffenis schonk., ,Zult gij, gezworenen, dit teere meisje een kind t order, waarbij het kruis werd ingesteld, werd Voorgelezen. j Dt. A. van der Hoeven kreeg daarna v gelegenheid tot het houden zijner rede- voering over de mobilisatie-herinnerin- 1 gein hier ter stede. Hij gaf als zijn mee- ning te kennen, dat de snelle mobilisatie van overwegenden invloed is geweest tot het buiten de grenzen houden van nog bijna, in de eenzaamheid «opsluiten j den oorlog. Dat is de creditzijde. ei1 laten wegkwijnen in de cel, of zult «w*rt*«riA is Hat vapI rf.-*»* gij haar de vrijheid hergeven en haar toes^an' hedenavond te gaan, alleen, naar het stille kerkhof in het kleine plaatsj'e, om bloemen neer te leggen op de laatste rustplaats van hem, die haar eerste en eenige liefde is geweest?" De jury sprak het „niet schuldig" uit en de president deelde Stanislawa Oemins- ka mede, dat zij vrij was. De stille vrouw kwam, steunende op den arm van den gendarme, naar voren en vroeg, eenige woorden te mogen zeggen.. „Hij was zo/) ziek, zijn lijden zoo groot", fluisterde zij, „het was zoo ver schrikkelijk, en.dit was het eenige, wat ik nog voor tvem kon doen". ZIERIKZEE. In de groote zaal van het hotel „Juliana" had Woensdagavond de plechtige uitreiking plaats van de Mo- biilisatieherinneringskruisen. De heer J. E. vlan den Broek opende deze goed bezochte bijeenkomst met een hartelijk welkom aan den burgemeester, de leden Van de gewestelijke en plaatse lijke Landstormcommissie, dr. V. d. Hoe ven, dhr. J. J. Cock en voorts aan alle aanwezigen. Voor de burgemeester overging tot de uitreiking der hermneringskruisen, hield Z.E.A. een rede, waaruit we 't volgende aanstippen: De debetzijde is, dat veel, direct en indirect, is geleden door de gevolgen der mobili satie. Na herinnerd te hebben aan de laatste dagen der maand Juli 1914, toen spr. in Parijs vertoefde en zijn reis door België naar ons land, memoreerde hij in een heldere, weldoordachte rede, de mobilisatie in ons stadje. Het 38ste Land weer-Bataljon werd hier gestationneerd en tijdelijk ingekwartierd, doch spoedig gekazerneerd in het huis, thans bewoond door den heer Prakke. De dienst was hier voor velen Zwaar en ongewoon, door de wachtdiensten en 't patrouille loopen, be waking van aangespoelde mijnen etc. Spoedig ontstond dringende behoeft^ aan een hospitaal, dat in een lokaal in de No'belstraat werd gevestigd en dat den 15 Nov. 1914 door de niilitaire overheid werd goedgekeurd. Tot den dag van sluiting (9 Dec. '18) werden 306 patiënten in het hospitaal opgenomen. Spri herdacht allen die met groote toewijding voor de zieke militairen hadden gezorgd. De kazerne werd na eenigen tijd overgebracht naar de oude ambachtsschool, terwijl de soep kokerij voor keuken dienst deed. Spreker memoreerde achtereenvolgens de invasie der Belgische Vluchtelingen, de groote brand in de dokken van Antwerpen, het mijnongeluk in den Westhoek, de bom aanslag door een verdwaalden Engel- schen vlieger, de mannen, die tijdens de legering hier overleden, de medewerking t der overheid, die der distributiecommis sie, de gewonde Engelsche vliegofficier, Spr. herinnerde zich levendig hoe hij, I commandant Louwerse, die zijn zware op het eind van Juli 1914 hier terugkee- en ondankbare taak uifc rend, overal de biljetten, bevattende den oproep tot algemeene mobilisatie, zag en ondankbare taak uitstekend vervulde, etef., etc. Spr. herinnerde daarna aan dén waipen aangeplakt. Spr. kan niet zeggen, dat er i stilstand. Langzaam zakte in November t i - - i*- »..An *1010 Vï/vl cnVinmm tHnn 1.nt rlnorv, O Ho+ rvrol toen een schok door hem ging, want over het algemeen dacht men, dat het niet langer dan tot November van dat jaar :zou duren. Maar verschillende Novem ber maanden zijn gekoipen en gegaan, zon der dat er eenig uitzicht kwam op een betere toekomst. Niemand had gedacht, dat zooVelen zouden moeten lijden onder de financiëele en economische gevolgen van den oorlog- Honderden die onder het mobilisatiebevel vielen, zagen hun plaat- 1918 het scherm Van het drama, dat met bloedige bladzijden is geschreven in het boek der wereldgeschiedenis, d. i. het we reldgericht. Lang zal de mobilisatie in herinnering blijven. Zal het de laatste oorlog geweest zijn? GelooVe die het ge- loove'n wil, spr. niet. De menschheid is z. i. nog nietrijp voor een blijvenden vrede. De propaganda voor eenzijdige ontwapening acht spr. ontijdig, dom, ja, misdadig! Het mobilisatiekruis is een zwijgende propaganda Voor het vredesidée! Spr. is vast overtuigd, dat de wereldvrede eens komen al. Wanneer? Niemand weet het! Zal Voor dien tijd nog eenmaal een we reldoorlog uitbarsten, nog verschrikkelij ker dan de laatste? Niemand weet het. Is die laatste oorlog in de wereldorde voor beschikt, moeten wij ons dan laten slach- ten als weerlooze lammeren? Wij moe ten strijden voor ons leven; dat is nood- weer. Zoolang de dageraad van den nieu- wen dag nog niet gloort, zoolang aldus eindigde spr. blijve ons leger paraat en houden wij ons kruit droog. (Applaus). De burgemeester dankte dr. Van der HoeVsn voor zijn interessante rede en gaf hem in overweging de speech in brochure vorm uit te geven, opdat ze als historisch document zal bewaard blijven voor het nageslacht. Daarna sprak de heer P. Laernoes uit Vlissinigen oVer den Bizonderen Vrijwilli- gen Landstorm, oVer welk onderwerp reeds meerdere malen hier een verslag is opgenomen. Waar het doel Van den B. V. L. genoeg bekend mag, heeten, moeten wij ter bekorting van dit ^verslag, met deze vfermelding volstaan. 'i De heer V. d. Broek dankte ten slotte allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt, o. w. ook het strijkje onder aanVoering van den heer D. Coumou. Na >>st zingen Van het Oude Wilhelmus ging deze vergadering uiteen. ST.-ANNALAND. Door den hevigen wind is Maandagavond het schuurtje in- gestort, dat zich bevond naast de nu on- i bewoonde jachtopzienerswoning. j ST.-MAARTENSDIJK. Maandagavond hield de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier haar «algemeene jaarvergadering. Na opening door den voorzitter, de heer D. J. van Oost, spreekt deze zijn leedwezen uit over de* aanwezigheid van slechts een zeer klein gedeelte der le- den. Slechts 48 leden waren tegenwoor- dig. Uit het jaarverslag van den secreta ris bleek, dat de vereeniging op 1 Jan. 1925 531 leden telde. Aan 98 personen zijn in het afgeloopen jaar 203 verpïe- gingsartikelen ten gebruike afgestaan. Momenteel is het magazijn matig voor zien. De leden die verplegingsartikelen gebruiken worden uitdrukkelijk verzocht deze niet langer onder zich te houden dan noodig is en yoor een en ander goed zorg te dragen. Den magazijnmees ter werd dank gebracht voorzijne be zigheden, die hij tot aller tevredenheid steeds verricht. Met betrekking tot de wijkverpleging werd medegedeeld, dat door de zuster in het afgeloopen jaar 2270 bezoeken werden afgelegd, waar onder 450 voor de t.b.e.-bestrijding, ver deeld over 33 gezinnen. In 2 woningen werd verbetering aangebracht betreffen de de toevoer van lucht in een slaap- en in een slaap-woonvertrek. Twee ont smettingen hadden plaats. Ligtenten wer den gedurende 1924 niet uitgeleend. Aan zuster Van Melle werd hartelijk dank ■gebracht voor het vele goede door haar ten behoeve der zieken gerricht. Door den heer Bout wordt hierna namens de commissie, belast met het onderzoek der rekening, rapport uitgebracht, hierop neerkomende, dat het financieele beheer naar wensch is gevoerd. De ontvangsten over 1924 bedroegen f 1935,63; de uit gaven f 1817,741/2, zoodat een batig saldo aanwezig was van f 117,881/2. De ont vangsten van de af'deeling t.b.c. be droegen over gemeld tijdvak f 921,28; de «uitgaven f 919,141/2, met een batig saldo derhalve van f 2,131/2- De ontang- sten voor 1925 worden geraamd op f 1852, 781/2, gespecificeerd als volgt: contributie leden f 834,90; bijdrage ge meente f 350; idem van het Weezien- Armbestuur f 400; idem van de Ned. Herv. Kerk f100; idem van de Diaconie f 50, benevens het goede slot der reke ning over het vorig jaar. De agenda werd niet geheel achtereenvolgens afge werkt, doch aan Dr. Tazelaar, secretaris der vereeniging, eerst de gelegenheid ge geven tot het houden der door hem aan- gen weer anderen, die wel kunnen zwem men bij het te water geraken soms ver- 1 drinken. Op zeer duidelijke en bevatte lijke wijze werd een en ander door den spreker uitgelegd. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen op dit onder werp betrekking hebbende, werd door eenige personen gebruik gemaakt, en werdmi dezi vragc-n op duidelijke wijze en geheel beantwoord. Aan het einde zij ner rede gekomen, werd hem door den voorzitter dank gebracht voor de mpeite die hij' zich in dezen heeft -willen ge* troosten. Aan de beurt van aftreding als bestuursleden waren achtereenvolgens de heeren van Oost, Roosendaal en Quakke- laar, welke na gehouden stemming met bijna algemeene stemmen 'bleken te zijn herkozen. Bij de rondvraag informeert de heer Bout, of het niet mogelijk is, dat aan een willekeurig uit- en toetreden als lid der vereeniging een einde kan worden gemaakt. Hij heeft hierbij op 't oog, die menschen (hij kent er verschei dene) die zoodra zij de hulp der vereeni ging noodig hebben, zich opgeven als lid, en daarna zoodra zij' de hulp niet meer behoeven, weer te bedanken. Hij vindt dat van dergelijke leden al lerminst kan gezegd worden, dat zij de vereeniging steunen. Medegedeeld wordt dat volgens artikel 9 van het Huishoude lijk Reglement het bestuur ten aanzien van dergelijke handelingen alle vrijheid is' gelaten, en speciaal zal worden toe gezien op zulke personen. Hierna volgt sluiting. Bij beschikking van den Min. van Oorlog, d.d. 2 Februari 1925, No. 202 V, Vile Afdeeling, is aan den dienstplichtige J. Chr. Boogerd van de lichting 1925, met ingang van 21 Maart a.s. voor een jaar vrijstelling van den dienstplicht ver leend, wegens persoonlijke onmisbaarheid. RECHTZAKEN» De Brnsaelsche Bank, De Voortvluchtige directeur van de Brusselsche Bank, Briedée, die 23 Januari op aanwijzing van de Amsterdamsche po litie door de recherche van Scotland Yard te Londen was gearresteerd, werd Woensdag door den politie-rechter van Bow Street op vrije voeten gesteld, omdat Van de Nederl. autoriteiten de noodige documenten voor zijn uitlevering nog niet waren ontvangen. De magistraat van Bow Street wees er op, dat volgens de bepalingen van 'het uitleveringsverdrag tusschen Engeland en Nederland de noodige bewijzen, waarop een verzoek om uitlevering wordt geba seerd, binnen 20 dagen na de arrestatie van den beschuldigde moeten worden ont vangen. Briedée was hier thans 20 dagen in arrest gehouden. Wegens het uitblijven Van de noodige bewijzen, kon de ma gistraat niet anders doen, dan den be schuldigde weer op vrije voeten stellen. Alle moeite door de Amsterdamsche politie aangewend, om Briedée eqrst Duitschland op te sporen en na zijn merk waardige ontvluchting uit de gevangenis te Bonn ook weer te Londen, werd der halve tot vruchteloosheid gedoemd door een onbegrijpelijke slordigheid Van de autoriteiten in den Haag! Aldaar had men toch de bepalingen van het uitleverings- 1 verdrag moeten kennen en ervoor moeten zorgen, dat de noodige documenten binnen de bepaalde 20 dagen na de arres tatie in handen van de Engelsche justitie zouden zijn, schrijft de Tel. 1 Voor zoover men kan nagaan, geldt het Engelsch-Nederlandsch uitleverings verdrag niet voor den Ierschen Vrijstaat. De Voortvluchtige zal naar Dublin kunnen ontsnappen en van daar naar Z.-Amerika. Prettige framgaston. Voor de rechtbank te Maastricht had den zich deze week zes personen te ver antwoorden, een herbergier, een raads- lid en vier mijnwerkers. Den 17en Oct. waren zij naar een begrafenis geweest te Amstenrode, hadden daarna, zooals meestal te doen gebruikelijk is, eenige 1 café's bezocht en waren toen ongeveer vastgepakt en gedreigd. Een kantonnier had de politie gewaarschuwd, en werd daarom door het dappere stelletje, er gerlijk mishandeld. Niet minder dan 14 getuigen werden in deze zaak gehoord. Het O.M. laakte in hooge mate het meer dan baldadig optreden van het aan geschoten groepje. Wegens geweldple ging en landsvredebreuk en tevens mis handeling van den kantonhier, eischte spreker tegen drie beklaagden ieder vier maanden gevangenisstraf; tegen een an der 6 maanden en tegen de twee overi gen ieder f 60 boete of 60 dagen hech tenis. De uitspraak werd bepaald op 24 Februari. LANDBOUW EN VEETEELT. Norge-Salpeter. Van de hand van den heer H. Visser, oud-leeraar aan de RökBlandbouwwiDter» aohool te Sohagen. is de tweede druk verschenen van zijn brochure met be trekking tot de stikstofb'mesting op klei- en zavelgronden, in verband met het optreden van verslibbing en ver- korstlng. Is het kort gezegd, heeft het volgende plaats: Door een herhaalde bemesting met Chilisalpeter wordt de kalk uit de klei gedeeltelijk door het natrium of kalium van 't salpeterzont vervangen. De aldus gevormde natronklei heeft de eigenschap gemakkelijk te „peptiBeeren", dit is in water in uiterst fijne deeltjes uiteen te vallen, hetgeen op het land bijv. plaats heeft na regen. Het gevolg daarvan ia, dat de fijne deeltjes zich pas na verloop van langen tjjd afzetten. Bü verdamping van het water of by het wegtrekken van het water in de diepere lagen slaat de „gesuspendeerde" klei niet in vlok ken neer, maar zet zich in een dicht, water en lucht moeilijk doorlatend, laagje rondom de bodemkruimels en in de fijnere kanaaltjes af. Hetzelfde ver schijnsel doet zich voor na overstrooming met zeewater, dat ook natrium in den vorm van keukenzout bevat. De atedan gevormde korst belet niet alleen de toetreding van de zuurstof, maar is bovendien een groot nadeel voor die gewassen welke een fijn verkruimeld zaaibed eischen en niet diep gezaaid mogen worden. Kalk nu heeft de eigenschap „ooagu- leerend" of .uitvlokkend" op de klei- substantie te werken Is ,de kl«i kalk- hondend, dan zal dat ook gebeuren, wanneer zich op het land na regenbuien, klei-susperBiea gevormd hebben. De bodem blijft dan goed lucht- en water- doorlatend, behoudt m a w. een goede struotuur. Om die reden verdient in sommige gevallen een bemesting met oorge- of kalksalpeter de voorkeur boven een met chilisAlpeter. De bovengenoemde brochure, waarin een en ander m«er uitvoerig wordt mede gedeeld en met uitspraken en proef nemingen van landbouw-BcheikuDd'gen aangevuld, is gratis bij het norg'salpeter- bureau te Utrecht verkrijgbaar. PREDIKBEURTEN. 3 uur 's middags op de electrisehe tram igekondigoe lezing over eerste hulp bij -| gestapt. Beklaagden hadden zich zeer ru- ongelukken. moerig en onhebbelijk aangesteld, Speciaal had hij op het oog het verlee- moer gemaakt en den conducteur voor nen van hulp aan drenkelingen. Het is j den gek gehouden. De conducteur werd zser wel mogelijk dat iemand die of- J schoon niet kunnende zwenjmen, zich gedurende eenigen tijd als drenkeling drijvende kan houden, terwijl daarente- Door William L© Queux 64 De moordenaar van Sir Digby luisterde onbewogen naar alles, strekte slechts zijn 1 vinger uit en zei: „Daar staat de vrouw, die Marie Bracq doodde. Arresteer haar". Phrida stond onbeweeglijk als een standbeeld. „Ja", riep zij eindelijk uit, al haar moed verzamelende, „ik ik zal spre ken. Ik ik zal alles vertellen. Ik zal bekennen, want ik kan het niet langer verdragen. En toch, liefste", riep zij uit, mij aanziende, „ik heb je lief ofschoon ik weet, dat, nadat ik gesproken heb nadat- ik de waarheid verteld heb je me zult verfoeien en haten. O, God alleen weet hoe ik geleden heb! hoe ik heb' gebieden om bevrijding, maar het kan niet zijn. Ik heb gezondigd en denk, dat ik mijn gerechte straf moet onder gaan". Er heersehte stilte. We zagen allen naar haar, ofschoon Mevrouw Petre nog steeds bewusteloos op haar stoel lag en de moordsr.aar stcr.d te glimlachen. „Je herinnert je", zei Phrida tot mij, i „den dag dat je me aan dien man i voorstelde. Van dat uur af had ik geen virede. Hij schreef mij, verzocht mij hem - te ontmoeten, daar hij mij iets te Ver- tellen had, dat mijn toekomst betrof. Ik was dwaas genoeg hem op een middag bij Rumpejmeyer in St.-James' street te ontmoeten, waar hij mij vertelde, dat hij een zeer belangrijk Duitsch patent had i gekocht voor het fabriceren van che micaliën, hetgeen een storing in de prij - zen zou veroorzaken en jouw firma on herroepelijk ruïneeren, daar jij de ouder- 1 wetsche methodes volgde. Maar daar hij je vriend was en ons beiden respecteer de, had hij* besloten niet verder te gaan en, ofschoon hij err een groote som gelds voor had gegeven, zou hij, in ons beider belang, ervoor zorgen, dat de fabricatie niet verder ging. In mijn onnoo- zelheid* dankte ik hem en van dien tijd, daar hij groote Vriendschap voor jou voorwendde, werden wij vrienden. Soms ontmoette ik hem in gezelschap, maar altijd verzekerde hij mij van de nood zakelijkheid onze kennismaking geheim te houden". Zij hield even op, met haar hand op haar hart, alsof zij het bonzen wilde tegenhouden. „Op een middag", vervolgde zij, „den dag van het drama, ontving ik een tele gram met het verzoek hem om vijf uur bij Rumpelmeyer te ontmoeten. Ik deed het en hij vertelde mij in het geheim dat jij, Teddy, gewoon was in zijn wo- ning een vreemde vrouw te ontmoeten, f Marie Bracq, de dochter van een kap per uit Edgware Road, dat jij, dien ik liefhad, dol op haar was en en dat „De leugenaar/' riep ik uit- Hij Vertelde mij nog veel dingen die mij opwonden en bijna razend maakten. 1 Ik weigerde eerst hem te gelooVen, want ik vertrouwde hem niet ik weet niet waarom. Hij bood mij aan, het bewijs te leveren. Indien ik dien ayond of vroeg in den nacht naar Harrington Gardens zou gaan, zou ik haar daar Vinden en kunnen ondervragen. Ik beloofde, dat ik in het geheim zou komen en ik ging naar huis, vervuld Van de leugens en vermoedens, welke hij zoo handig had voorgesteld. Ik wist toen niet, - dat hij een moordenaar was, maar daar ik hem wantrouwde, nam ik voor mijn eigen be scherming het oude mes van de tafel in de salon en verborg het in mijn blouse. Om één uur 's nachts sloop ik uit mijn huis en wandelde naur Harring ton Gardens, waar ik de buitendeur opende met den sleutel dien hij mij gegeven had. Toen ik de trap opging hoorde ik stemmen ik hoorde jouw vastgepakt, aan den mouw van, zijn jas getrokken, zoodat er een gr.oiote winkel haak in scheurde. 0,ok de wagenbestuur der, die ter hulp wilde komen, werd stem, Teddy ik ging dus weer naar beneden waar het donker was en wachtte wachtte tot je naar beneden kwam en weg ging. Ik zag je en ik was gek gek! Daarna ging ik naar boven. De val stond reeds voor mij open ik ging den drempel over tot mijn ongeluk!" „Hoe bedoel je?" vroeg ik wanhopig. „Vertel alles, Phrida, alles!" Maar de Peruaan Senos zei: „Laat mij spreken, sare, ik zal het u vertellen", riep hij vlug. i „Toen ik met de dame in Pall Mall gesproken had, volgde ik. Zij dien mid dag gaan naar harrington Gardens, maair daar zien mevrouw Petre, die zij al kent. Mevrouw Petre vindt haar opgewonden en vraagt haar, dwingt haar te vertellen wat ik zeg dat Cane mijn meester doodgemaakt. Toen mevrouw Petre zegt Sir Digby weg niet naar Londen te rugkomen naar Paddington voor een uur 's nachts. Ik luister naar alles, want Senos vriend van den portier ja? Dus jonge laidee komt laat in den nacht half twee pf twee uur en hem Zelf de waarheid vragen. Maar Cane is in zijn kamer al dien tijd. natuurlijk." „Wel, Phrida", vroeg ik vlug. „Ver tel ons wat dien aVosid gebeurde toen je binnenkwam." „Ja", riep Cane sarcastisch uit, „lieg Zondag 15 Februari. Corkwervc. 9.30 ure, ds. Mortier. Serooskerke. 2 ure, ds. Mortier. Bargh. 9.30 v. d. mannen en 2 ure v. d. vrouwen, ds. Boogaard in de consistorie. Renesso» Geen dienst. Noordwelle. 9.80 nre, dr. Proost. Haamstede. 9.30 en 6.30 ure, ds. Japchen. Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure, Preeklezen. Oud- Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6.30 ure, de heer P. Beekman. Eikerzee. 9.30 ure, ds. Neeleman. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Van Tol. Brouwershaven. 2 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 én 2 ure, Leeskerk. Zonnemalre. 9.30 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, LeeBkerk. Noordgoawe. 9.30 ure, ds. v. Griethujjsen. Drelschor. 9.30 ure, ds. v. d. Griend. Onwerkerk. 10 nre, dr. Helder. Nleawerkerk. 9.30 en 2 nre, ds. v. d« Linden. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Geref. Gem» 9, 2 en 5 ure, Leesdienst. Ooeterland. 9.30 en 2 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.30, Leesdienst, 2 ds Bremmer en 5.30 ore, Leesdienst. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, de heer Romjjn. Slrjansland. 2 ure, ds. v. d. Griend. Brulnlsse. 9.30 en 2 ure, ds. Waardenburgi maar verder ze zullen het wel ge- looven!" „Toen ik binnenkwam nam die man mij mee naar de zitkamer waar ik ging zitten. Natuur/ijk was ik ontdaan. Me vrouw Petre die ik al eerder ontmoet had, was er ook en nadat hij mij nog meer dingen verteld had omtrent jouw verhouding miet die dochter van een kap per dingen welke mij dol maakten liet mevrouw Petre haar binnen. Ik was gek van jaloezie wat er tusschen ons voorviel, weet ik niet, ik ik vrees dat ik het mes uit mijn blouse nam en haar in een aanval van krankzinnigheid doodde!" en zjj verborg haar gelaat in haar handen. „Juist", riep Cane uit. „Ik ben blij dat je den morrelen moed hebt dit te erkennen." „Maar beschrijf precies wat er gebeur de zoo ver u weet", zei Edwards. „Ik weet dat ik een aanval van woede en zenuwen kreeg", zei zij. „Ik her inner mij, dat mevrouw Petre zei, dat ik Zoo wit zag en dat zij vlugzout voor mij zou halen uit de slaapkamer. Ik rook er aan, maar de lucht was wee en vreemd en eenige o ogenblikken later ik wel, toen wist ik niets meer." „En later?" vroeg ik dringend. (Wordt verwlgd.\

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 5