Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT: Woensdag 11 Febr. 1925. zierikzeesche courant. u»K.-iMMf. v. i mm **vo VÓÓT11 um Brugwachter, BUITENLAND. Het zegel der Stilte Prü» por I maandoa f 1,60, franco por post f 1,80. Voor hot buitenland por jaar f 10,— Afzonderlijke nutninerü 5 ©ent. Vorichijnt Maandag, Woensdag en Vrijdags ADVERTENTIËN i van 1—6 rogeli 60 oti. van 4 regoli en daarboven 20 ots. por regel. Beolamos 60 ots. p. regel. By oontraot belangrijke korting. Ifo. 11196. InaondInS op den dag van uit- BURGEMEESTER en WET- W^*w HOUDERS van Zierikzee, roepen sollicitanten op naar de betrekking van waaraan eene vaste wedde verbonden is van f 200.—per jaar, benevens emolumenten. Nadere inlichtingen zijn ter Gemeente- Secretarie te verkrijgen. Zierikzee, den 10 Februari 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Bij zuigelingen en kinderen geneest men de ontstoken roode en smettende dealen spoedig door middel van PUROL. Menschenoffers in Birma. De gouverneur van Birma (Achter In- dië) Sir H. Butler, heeft juist een reis volbracht naar de grensgebieden om een einde te maken aan de afgrijselijke ge woonte van het brengen van mensohen- offers. Te Naingkwan, het voornaamste dorp in het woeste gebied der Katsjins, Tsjins en Naga's had de gouverneur een onderhoud met de stamhoofden over de slavernij en het brengen van menschen- offers. De hoofden der Naga's toonden zich zeer weerbarstig en zeiden, dat daar hun voorvaderen, een en ander se dert onheuglijke tijden in toepassing had den gebracht, hun geesten ontevreden zouden zijn als de offers ophielden, met het gevolg, dat de stammen door ziekten zouden worden geteisterd en dat de oogst zou mislukken. Zij weigerden te beloo-' ven, dat het met de menschenoffers ge daan zou zijn, waarop de gouverneur te verstaan gaf, dat de regeering onder gee nerlei voorwaarden de voortzetting ervan zou dulden. Gezeten op een verhooging tusschen twee olifanten, sprak de gou verneur een groote vergadering van oer woudbewoners toe in de taal der Kats jins, die hij speciaal voor deze gelegen heid geleerd had. Hij kondigde aan, dat de regeering wilde, dat de slavernij op hield en dat zij voorschotten zou geven, in kleine termijnen terug te betalen, om slaven in staat te stellen hun vrijheid te knopen. Ook de menschenoffers moesten ophouden. Er zou pp gezette tijden een Britsch officier naar het dal van de Hoe- kong worden gezonden om zich er van te vergewissen, dat het gebruik niet meer heerschte. De rede werd met weinig in stemming ontvangen, maar vóór het ver trek Van den gouverneur werden toch verscheiden slaven vrijgelaten. BINNENLAND, TWEEDE KAMER. Zomertyd. Ingediend is een wetsontwerp tot in trekking van de wet van 23 Maart 1918, tot invoering van een wettelijken tijd. Het tijdvraagstuk heeft, sedert de we reldoorlog let invpering van den z.g. zomertijd noopte de regeering voor moei lijke. beslissingen geplaatst. Eenerzijds doen de voorstanders van een vervroe ging van den Arr.sterdamschen tijd luid klinkende sociale, financieele en hygiëni sche voordeelen; anderzijds vragen de pleitbezorgers van het platteland volle aandacht voor de schaduwzijden van den zomertijd. Teneinde het voor en tegen in een rustige atmosfeer aan een nauw gezet onderzoek te toetsen, heeft eens commissie de voor- en nadeelen aan den zomertijd verbonden, nagegaan, en aan de hand van de uitkomsten van haar onderzoek over den wettelijken tijd ge adviseerd. Deze commissie heeft het zwa- rige onderwerp scherp belicht, maar, g.e- lijk trouwens te verwachten was, over eenstemming is niet bereikt. Adviseert de meerderheid tot behoud van den zomer tijd, de grootst mogelijke minderheid kant zich scherp daartegen. Het voo'' en tegen in aanmerking ge nomen. is de Regeering te rade gewor- Door WillUm Lo Qaeux den om het minderheidsvoorstel der Tijd- commissie te aanvaarden en dus weder terug, te keeren tot den toestand voor dat de invoering van zomertijd door de- wet werd gelast. Zitting van Dinsdag 10 Feb'r. Over het verzoek van den heer Oud om de regeering te mogen interpelleeren over die verbreking van het contract met den Centralen 'bond van postpersoneel zal morgen worden beslist. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging Van de wet op de dividend- en tantièmémlasting 1917 en wijziging van de regelen tot heffing Van opcenten ten behoeve der gemeenten. Dit ontwerp, als mede dat tot wijziging en aanvulling van. de Hougeronderwijswet en tot wijziging en verhooging van het negende hoofd stuk der staatsb'egrooting voor 1924, wor den z. h. s. aangenomen. Aan de orde is voorts de motie-de Boer betreffende het niet opheffen van hulpkantoren op het platteland. De heer van der Waerden wil de be handeling gelijk met de interpellatie-Oud. De heer de Boer Verzet Zich tegen uit stel Van beteekeniis en ligt zijn motie toe. De heer Van Braambeek oefent kri- biek op de commissie-Nolting. De heer Bierema acht de omzetting Van hulppostkantoren in de stations ten plattelande zeer bedenkelijk. De heer van Voorst tot Voorst waarschuwt tegen de gevolgen van de te nemen maat regelen. Spr. wenscht een commissie van onderzoek. De heer E'bels ziet in cen tralis eer en die maatregelen schade voor het algemeen belang. De heer Krijger dringt in afwijking vlan de motie aan op be perking Van de maatregelen. De heer Bujten is het geheel met de motde-de Boer eens. De heer Bongaerts acht vele der ge opperde 'bezwaren overdreven. De heer Colijn constateert ruw in grijpen dn bestaande toestanden. Minister Van Swaay constateert over drijving van de bezwaren. Inkrimping veroorzaakt eenig ongerief; hoe echter anders ooit te komen tot tariefverlaging? Die Minister Verdedigt in den bireede de omzettiingsmaatregelen. De heer Wintermans bepleit de be langen Van het personeel, betrokken bij de omzettingsmaatregelen. De heer van Rappard wil in elk geval Gedep. Staten doen booren. Na re- en dupliek wordt besloten over de motie-de Boer te stemmen na de inter peil at ie - Ou di. Uit Stad »n Provinoie, „Zeker'% antwoordde Frémy. „Maar ik zal u verder vertellen. In het laatst van Januari werd ik in het geheim bij den Groothertog geroepen, die, toen wij alleen waren mij vertelde, dat zijn eeni- ge dochter Stephanie, een en twintig jaar oud, een nogal zwerf lustige jonge dame, die er van hield incognito te reizen, verdwenen was. Hij had voor het laatst van ha ar gehoord drie weken geleden uit Parijs, waar zij, na haar terugkeer uit Egypte, eenige dagen had gelogeerd in het hotel Maurice met haar tante, de Groothertogin van Baden, maar zij had haar koffers gepakt en was vertrokken; na dien tijd had men niets van haar ge hoord. Na een onderzoek op haar ka mer vond men echter twee brieven, on derteekend met „Phrida" en geadresseerd aan een zekere Marie Brac'q". „Ik he!b haar nooit in mijn leVen ge schreven", zei Phrida. „Zijne Hoogheid vertelde mij verder, dat zijn dochter in Egypte in 't Savoy- Hótel op Elephantine had kennis ge maakt met den grooten Engelschen spoorwegingenieur Sir Digby Kemsly, die een Concessie had gekocht, welke hij had uitgegeven, en 'bijzonder gaarne ver ZIERIKZEE. De Concertzaal maakt in dit nummer eene aardige reclame, door onze lezers eene Cross-Word Puzzle aan te bieden, welke gedeeltelijk betrekkin; heelt op de komende tooneeluitvoering van „Het Schouwtoonoel". Het is ver leidelijk in elkaar gezet, tien gelukkige winners krijgen elk een gratis abonne ment, frontbalcion, voor de Concertzaal- Bioscoop, en alle andere inzenders van de juiste oplossing ep,n grab's entréebe wijs eerste rang. Toch zouden wij ieder, die nog niet .besmet is met het Kruis- woord-puzzle-gevaar, in overweging wil len geven; menschen waagt U er niet aan; een stap in deze richting, en gij stort u voorgoed in het verderf, gij kunt eenvoudig niet meer ophouden. Heel oe wereld is op het oogenblik met de Cross- Word Puzzle vervuld, ie belangrijkste zaken blijven er voor liggen. Tot in de treinen toe wordt gepuzzled. Ziet ge ergens laat in den nacht het licht nog branden, dan kunt ge er op rekenen dat de bewoners nog bezig zijn de laat ste hand aan hun puzzle te leggen, en langde terug te koopen, om zoodoende op goeden voet met Frankrijk te blijven. Zijn dochter had na haar terugkeer in Luxemburg en voor haar vertek naar Parijs van haar kennismaking met Sir Kemsly verteld en dat hij de concessie hield. Door haar bemiddeling ging toen Sir Digby die niemand anders was dan de moordenaar Cane weer naar Luxemburg en verkocht het belangrijke document voor een kwart millioen frs. Dat was de negende Januari. „Na de zaak in Harrington Gardens", merkte Edwards op. „Ja. na den moord op Marie Bracq ontdeed hij zich zoo vlug mogelijk van de - Concessie". „Gelogen!" riep de beschuldigde uit. „Dat' meisje daar heeft haar vermoord. Ik niet zij was jaloersch op haar". Phrida beefde bij de woorden van den man, klemde zich nog steeds aan mij Vast, haar gelaat bleek als van een doo de, haar lippen half geopend, haar oogen verglaasd. „Phrida" zei ik zacht, „Hoor je wat die man zegt? Nu de waarheid toch aan het licht komt, wil jij nu ook niet spre ken?" „Spreek!" riep ik wanhopig uit „spreek, liefste, ik smeek het je". „Neen", zuchtte zij. „Je je zoudt je van me afwenden je zoudt me haten!" En op haar woorden barstte Cane in een wreed triomfantelijk lachen uit. maakt ge met iemand kennis, dan is het vast dat hij u binnen het kwartier eene strikvraag zal doen naar de een of an dere plaats in Engeland, of naar een ander woord, dat hij zelf nog niet heeft kunnen vinden. Wij begrijpen dus wel dat onze wijze raadgeving niet veel uit werking zal hebben, men wil en 2al nu eenmaal puzzlen; daarom, voor de nieu welingen, eene kleine aanduiding voor wijze van oplossing. Zooals men ziet het vierkant gevuld met witte en warte vakjes. In al de witte vakjes moe ten nu letters geplaatst worden, zooda nig dat zij, van links naar rechts, en van boven naar onderen, woorden vormen, loopende van het voorste genummerde vak tot aan het eerstvolgende zwarte vak, en dan woorden die overeenstem men met de onder het vierkant gegeven aanduiding. De woorden die elkaar krui en, hebben dus op het kruispunt eene gemeenschappelijke letter. Als uitgangs punten kunnen* in deze puzzle dus ge bruikt worden de reeds ingedrukte let ters van de woprden „Concertzaal" en „Bioscoop". Veel succes. - De heer H. J. Haring is den 7 Febr. j.l. door den commissaris van politie be- eedigd als onbezoldigd gemeente-veld wachter en op dien datum door den heer Burgemeester benoemd tot onbezol digd inspecteur van politie. Hedenavond 8 uur hoopt onze bur gemeester, Mr. A. J. F. Fokker de Her- inneringskruisen uit te reiken, aan de daarop rechthebbenden, in het (hotel „Ju liana". O.m. zal Dr. A. van der Hoeven de geschiedenis van de mobilisatie te Zierikzee in herinnering brengen. Dhr. P. G. Laernoes hoopt eveneens een be spreking te houden, terwijl een en ander door muziek zal worden opgeluisterd. Oud-gemobiliseerden met hunne dames worden gaarne verwacht. Maandagavond 9 dezer herdacht de afd. Zierikzee van den Christelijk Natiio- nalen Werkmansbond in de tjokvolle zaal van het „Huis van Nassau" haar 20-jarig bestaan, onder leiding van haar eere- VoorZiitter, ds. G. J. Waardenburg. Met het zingen van pslm'. 138 1 werd de Vergadering geopend en ging Ds. W. voor in gebed, waarop hij een kern achtige rede hield, waarin hij uit liet komen, waarom hij persoonlijk zoo véél voor den Werkmansbond .gevoelde: n.l. het geestelijk bewustzijn van dezen Bond, en de intimiteit van fle leden onderling. De voorzitter der afdeeling gaf daarna een beknopt overzicht van het 20-jarig tijdperk. SecTetaris en penningmeester le verden hunne verslagen over 1924, waar uit gestadigen groei bleek. Een aardige samenspraak „Het gestoorde buurpraatje", enkele koor- en muzieknummers en het eerste gedeelte van het programma was afgewerkt. Na de pauze hield de Bonds- propagandist een keurige rede, daarbij wijzende op den grooten bloei van den Chr. Nat. Werkmansbond en getuigende van het directe verband met de Ned. Herv. Kerk. Vóór tot de samenspraak „Een avondje op theevisite bij de fa milie Stastok" werd overgegaan, las ds. W. eenige bladzijden uit de „Camera Obscura" ven Hildebrand voor, om een goed beeld te kunnen voorstellen van het op te voeren stuk, dat toestanden en menschen uit omstreeks 1839 teekende. Buitengewoon goed werd ciit tafereeltje' uitgebeeld, de rollen zaten er vast in en alles liep vlot en keurig van stapel. Met muziek en zang, benevens een felici tatie van den voorz1. der C. J. V. „Sa- muël", werd ook dit tweede gedeelte opgeluisterd. Ongeveer 12 uur werd het gezellig samenzijn met dén avondzang gesloten. Met voldoening kan op deze propagande-avond worden teruggezien. Voor een Volle Concertzaal gaf Dinsdagavond de gymnastiekvereeniging „Olympia" alhier een uitvoering, die, in aanmerking genomen de jeugd dezer Club, goed is geslaagd. Nadat de turners en turnsters in hun sportieve kleedij door de zaai op de muziek van piano en trommel naar het podium waren gemarcheerd, en daar, na opgesteld te zijn, hun groet aan het zwart-groene vaandel hunner vereeniging brachten, sprak de voorzitter, de heer C. O. J. Hendrikse, een kort inleidend woord. Spr. riep de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toe, vooral aan den burgemeester en diens echtgenoote. Hij herinnerde eraan dat oe vereeniging op 6 dezer juist een jaar bestond en thans reeds 180 leden en adspirantleden telt, waarna hij de leiding overgaf aan den directeur. Met lust en groote opgewektheid wer den de verschillende oefeningen door de ouderen en jongeren uitgevoerd, telkens bezegeld met een daverend applaus van het aandachtig toeziend publiek, dat blijkbaar genoot. Een aardig nummer was „Oefeningen van de plaats voor meisjes" onder verschillende belichting van uit de cabine. De meisjes hebben over het algemeen heel goed geturnd. In 4a, „vrije oefeningen voor adspiran- ten" blonken echter de jongens u.it. Hoogspringen houdt altijd het publiek in spanning en doet het meeleven. De dames-turnsters legden hierbij proeven van hun vaardigheid af. Voor de pauze werd mej. Korsten, die bij de voorbereidende oefeningen voor j de uitvoering, de onontbeerlijke piano- I muziek leverde, namens de vereeniging een fraa< bouquet aangeboden, terwijl voorts de eerste medaille geschonken door mej. Hildebrandt, aan het vaandel werd gehecht onder bijval van de toe schouwers. Nummer 9 van het programma „Mar- mergroepen", was uitstekend verzorgd. De groepen stelden voor Romeinsche worstelaars en den strijd om het lichaam van een gevallen Romeinsch krijger. SCHERPENISSE. Vergadering vlan den gemeenteraad, gehouden op Maandag 9 Februari j-l- Alle leden aanwezig. In gekomen was een besluit van Ged. Sta ten tot Vaststelling van den ligger der wegen en voetpaden en betreffende de vaststelling der gemeente-rekening over 1923 en dat Vrijstelling wordt verleend tot 1 Jan. 1927 van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefeningen; Voorts dat ze geen tèrmen kunnen vinden tot bevordering van de grenswijaignig tusschen Scherpenisse en Poortvliet. Aangeboden wordt het ver slag, bedoeld bij art. 58 van de woning wet. Herbenoemd werden tot leden Van de commissie tot wering van schoolver zuim de heeren W. van der Graaff, D. J. Hartog, J. Van der Jagt, D. Duijn- houwer en G- J. Quaak. Tot leden van het stembureau Voor de verkiezing van leden Van de Tweede Kamer zijn geko zen de heeren J. M. Van der Graaff en J. Keijzer. Tot plaatsvervangend voorz. de heer W. L. Klos en tot plaatsverv. leden de heeren J. Keur en J. Bolier. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten wordt een wijziging aan gebracht in de bouwverordening van de bestaande woningen. In de politie-ver- ordeniing wordt een bepaling opgeno men betreffende het ophouden van dui- Ven van 15 Maart tot 1 Mei. Tevens wordt nog een bepaling opgenomen om het vertoeven van volk op plaatsen, Zon der gelddige redenen te kunnen verbie den. De jaarwedde van den schoon- houder van het gemeentehuis wordt van f32 op f55 gebracht. heeft conclusie genomen in de proce dure inZake de intrekking van 't bekende art. 40 Van het Bezoldigingsbesluit. De procedure werd geVoerd door den ambtenaar Van der Wielen contra den Staat der Nederlanden. Voor van der Wielen trad op mr. H. P. Marchant, Voor den Staat mr. Telders. De vor dering strekte tot uitbetaling van het geen gekort is 'beneden het bedrag Van het traktement op 1 Juli 1922. Het O. M. concludeerde tot toewijzing der Vordering. Uitspraak over 6 weken. LANDBOUW EN' VEETEELT. SEROOSKERKE. Na afloop eener huis houdelijke vergadering der veefokkers- vereeniging trad Maandagavond in ciafé v. d. Berge voor de 'talrijke aanwezigen op, dhr. P. Hanse van Eikerzee, kring- secretaris der Z. L. M., met het onder werp „Melkcontröle". Op duidelijke wijze werd door spreker het groote nut der meikControle uiteengezet. Zij sluit lo gisch aan bij het streven der veefokkers. Besloten werd tot het oprichten eener vereeniging over te gaan. De heeren Joh. C. Hanse en M. den Boer zullen bestuurs functies vervullen, terwijl samenwerking zal worden gezocht met de pas opge richte vereeniging van Moriaanshoofd. ONDERWIJS. XXXL Brengt de Waarheid. „Spreek, laidee", drong de Peruaan aan. „Spreek vertel de waarheid, Senos weet hij weet!" Maar Phrida bleef onverzettelijk. „Ik sterf' liever", fluisterde zij, „dan jou de waarheid te vertellen, lieve". Wat kon ik doen? De anderen hoorden haar woorden en Cane triomfeerde. „Ik vind, Miss Strand, dat u nu toch eindelijk alles moest vertellen, wat u van die ingewikkelde zaak weet. Voor die rechtbank moet de waarheid toch verteld worden". Maar zij antwoordde niet. „Laat Senos vertellen", zei de inboor ling. „Toen die man mijn meester ver moord had, vluchtte hij naar Lissabon. Daar Mevrouw Petre hem ontmoette en naar Londen gaan. Daar hij wordt Sir Digby Kemsly en ik hem dikwijls zien, dikwijls omdat ik stoker van dezelfde boot. Hij gaat naar Luxemburg ik volg. Op een dag, hij ziet de dochter van den Groothertog mooie jonge laidee iemand hem zegt zij naar Egypte gaat. Zij gaat en hij volgt. Ik wacht in Marseille. Ik verkoop mijn tapijten, wacht drie, vier weken en ga naar elke boot uit Alexandrië. Eindelijk, hij komt met drie laidees, en gaat naar de Louvre et Paix, waar ik kleedjes Verkoop buiten het café. Ik zie hij altijd met hafar wand/elen, rijden, lachen. Ik wil de waarheid zeggen dat de man RECHTZAKEN. Art. 40 Bezoldigingsbesluit. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank niet is mijn meester, maar zijn moorde naar. O, maar geen gelegenheid. Zij gaan naar Parijs. Toen zij en laidees gaan naair Luxemburg en hij naar Londen. Ik volg haar en blijf' in Luxemburg shawls ver- koopen en om haar te zien. Eenmaal wil ik met haar spreken, maar de poli tie arresteert en houdt mij twee dagen in gevangenis ugh! Na een week zij met andere laidee naar Parijs toen zij alleen naar Carlton Hotel, Londen. Ik let op en zie Cane haar bezoeken. Hij niet zien mij o, neen! Ik let op zijn woning in Harrington Gardens, zie hem dikwijls met Madame Petre en Luis er bij. Ik heb Veel geduld, tot op een de jonge laidee zelf uit het hotel komt en langs Pall Maliwandelt. Ik volg en laat haar stilstaan. Zij heel bang voor donkeren man, maar ik zeg zij niet bang zijn voor Senos. Vlug zeg ik haar, dat haar vriend niet mijn meester, Sir Digby maar de man die hem doodgemaakt. Zij heelemaal wit. Zegt dan dat ik een leugenaar ben, zij wil niet gelooven. Ik herhaal wat ik gezegd en zij zegt, ik moet bewijzen. Ik zeg haar ik ben redd en zij mij vraagt haar te ontmoeten dezelfde plaats, dezelfden tijd morgen. Zij heel opgewonden en wij scheiden. Senos lacht, want hij heelt gered jonge laidee dochter van een koning van dien man". „Waf? Heb je het werkelijk aan Hare Hoogheid verteld?" vroeg Frémy verrast. „Ik Vertel haar hoe mijn meester door Naar de Tel- Van betrouwbare zijde verneemt, wordt op het departement van' Onderwijs een wijziging voorbereid van de Lager Onderwijswet, strekkende tot opname,van het onderwijs in één der moderne talen in het leerplan van de lagere scholen. AANBESTEDINGEN. ELKERZEE. Uitslag der aanbesteding door de Landbouw vereeniging Lijnsdhil- fers f 16,88; J. Verwest; Katoenmeel f 14,78, idem; Grondnotenmeel f 16; J. v. d. Weele; RozendaalscJh Klaverzaad f 179 en LuCernezaad f' 129; Konings Zaadhand el Goes; alles per kwantum van 100 k.gl KUNSTEN EN WiTENSCHAPPEN. De verdwenen meekrapcoltuur op Schouwen en Dulveland. OVer bovenstaand onderwerp heeft de heer A. van der Weijde uit Zierikzee, lid van Ged. Staten, gesproken voor het Zeeuwsch Genootschap der wetenschap pen. Spr. zette uiteen hoe voor 60 jaar de landbouw op genoemde eilanden bijna uitsluitend bestond uit meekrapcultuur, doch nu is die geheel verdwenen en de meestoven zijn of afgebroken of voor andere doeleinden ingericht. Het staat niet vast wanneer de meekrapcultuur in Zeeland begonnen is, maar uit keuren van de 14e eeuw blijkt, dat er toen reeds meestoven bestonden en werden ge bouwd. In den aanvang der 16e eeuw werd door Karei V een Charter uitgege ven., waarbij uitvoer van mede uit Schou wen alleen werd toegestaan na een keu ring te Zierikzee, waardoor Zierikzee de stapelplaats van de meekrap werd. De keuring maakte dat de meekrap uit Schouwen een goeden naam kreeg. In 1845 werd alom het keuringsvoorschrift ingetrokken, tengevolge van de Concur rentie van buitenlaiidsohe meekrap, die van d'e binnenlandsche meekrap niet was te onderscheiden. Toen in 1868 bleek, dat.lde Alzarine, de uit den meekrap- wortel vervaardigde verfstof veel voor deel iger uit koolteer te bereiden was, ging in zeer korten tijd de geheele mee krapcultuur ten gronde. Spr. gaf Verder' een uiteenzetting van de wijze van den teelt van het behandelde, nu verdwenen product. In 1874 werd voor de Zeeuwsche landbouwmaatschappij overwogen pf er diien man vermoord met de slang en ik waarschuw haar niet bij hem te gaan. Maar zij Senos niet heelemaal geloo ven; natuurlijk, zij kent mij niet. Dat was 6 Januari. Ik herinner, want dien zelfden avond arme jonge laidee zij sterven. Zij vermoord!" .„W,at?" riep Edwards uit. „Werd zij vermoord, zeg je?" „Ja", zed Frémy. „Marie Bracq was de aangenomen naam vam Hare Hoogheid Prinses Stephanie, dochter van den Groot hertog van Luxemburg. Zij hield van vrijheid en reisde geheel Europa rond met haar kamenier onder een aangeno men naam. Mademoiselle Marie Bracq, was een van de namen, maar dat ont dekten wij pas na haar dood, en nadat Zijne Hoogheid het kwart millioen frs. had betaald om de concessie terug te krijgen Geld, dat geloot ik, door de Fransche regeering uit hun geheime dienstjfonds verschaft was". „Dus het onbekende slachtoffer in Cane's woning was die dochter van den Groothertog?" riep ik uit vol verwonde ring over deze onthulling. „Ja, m'sieur" antwoordde Frémy. „Her inner u, hoe ontsteld wij waren, toen u ons op de prefectuur den naam Van het slachtoffer vertelde". „O, ja dat herinner ik mij", zei dk. „Ook, dat uw chel' weigerde het ver trouwen te schenken, dat hem geschon ken was". (Wzrlt veroolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1