HEi abonnement i Woensdag 4 Febr. 1925. zierikzeesche courant. ADVERTENTliN i H.H. ADVERTEERDERS hindervTetT HIRPERWET. 0LöENliOTr2Ocrs binnenland. Uit Stad en Provinoie Na het rooken WY BERT HET BLOOKER-UURTJE 's morgens half elf Prtys per I maanden f 1,50, franco per port f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Haandag, Woensdag en Vrijdag* Zierikzeesche ffe Nieuwsbode 81ste JAARGANG. - No. 11193. Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Ulfe.-Rriiol. H, J. KOSTEN. ▼an 1—6 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Beolames 60 ets. p. regel. Bij oontraot belangrijke korting* Inzending op den dag van uit gave vóör 11 ore. deelen wij nogmaals mede, dat nè 11 uur op den dag yan uitgaaf der Courant, geen Adyertentlën meer kunnen worden aangenomen. DE DIRECTEUR. j AjsuL'Anqa I HOEST bonbons Gevonden voorwerpen: Een das; een portemionnaie met geld; een kip. Dè Commissaris van Politie,. B. P. BRONS. - BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen, ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van G. J. VAN RIET, Molenmaker te Zierikzee, om VERGUNNING tot het plaatsen van een Benzinemotor van 5 a 6 P.K., voor bet drjjven van een draai bank, in het perceel aan de Hoofdpoortstraat, wjjk C no. 621, kadastraal bekend in sectie B, no. 996. Op Dinsdag 17 Febr. a.sdes namiddags twee uur, zal ten Stadbuize gelegenheid-be staan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande ■jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 .der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Zierikzee, 3 Februari 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. KORSTEN C.Jz., Koopman te Zierikzee, om VERGUNNING tot het oprichten van een bergplaats van Petroleum en Benzine in het pakhuis, staande aan de Engeische Kade, wijk D no. 565, kadastraal bekend in Sectie F, no. 99. Op Dlnsdèg 17 Febr. a.s., des namiddags 2,15 uur, zal ten Stadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker^ als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór bet bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zjn zij, die niet overeenkomstig art 7 aer Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Zierikzee, 3 Februari 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS. Secretaris. Een herinnering aan den watervloed van 4 Febr. 1825. Hoog© waiter vloeden met schadelijke gevolgen komen gelukkig niet veel voor en als ze zich v(oordoen, zijn de riadee- len soms zeer ongelijk oV(er het ge- heele land vjerdeeld. De watervloed van 4 Fe'bruari 1825 was v(oor Zeeland b.v. veel minder nood lottig dan vfoor de Noordelijker streken vfan Nederland. Maar toch was hij, of schoon ian. de gevjolgen in onze streken niet zoo "Verwoestend als die van 14/15 Januari 1808, van hooger peil. Hooge vfloeden, welke Zierikzee na 1808 doorstaan heeft, waren die vian 2 Maart 1820, 4 Februari 1825, 11/12 December 1845, 18 Februari 1854, 22/23 December 1894 en 12 Maart 1906. Van de vloeden van 1808, 1825, 1854 en 1906 zijn meer en minder uitvoerige besChrijvjingen geleverd, terwijl Van de hand Van Mr. A. J. F. Fokker in 1906 in het licht verscheen: „De hoogste vloeden van de laatste honderd jaar in Zeeland". De Vloed van 1808 bereikte eene tot dien tijd toe ongekende hoogte, maar die van 1825 overtrof hem nog. De be schrijver van beide, J. de Kanter Phz., zegt ervan, dat eerstgenoemde slechts één stormvloed was, doch dat die van 1825 Vijf achtereenvolgende springtijen tot stormvloeden deed worden, iets waar van wellicht geen voorbeeld, althans geen geschiedkundig naricht, is te vinden. Dinsdag 1 Februari 1825 was de luohts- gesteldheid voor het jaargetijde onge meen stil en zoel en liet dus een op han den zijnden storm Vermoeden. De wind Sen millioen voor de Olympische spelen. Het weekblad „De Olympiade" bevat in zijn nummer van deze week het vol gende bericht: „Naar wij vernemen, zal spoedig bij de Staten-Generaal worden ingediend een wetsontwerp, waarbij de regeering een bedrag van maximaal één millioen gul den aanvraagt voor subsidie aan de Olym pische spelen te Amsterdam in 1828. De toeikenning van de subsidie zal over een termijn van 4 jaren worden verdeeld: van 1925 tot en met 1928 wordt elk jaar een post van f250.000 uitgetrokken. Het wetsontwerp is onderteekend en zal dus Verdedigd worden door minister De Vis ser. Het spreekt echter van zelf, dat de geheele regeering, in de eerste plaats de miniter van financiën, zich ermede heeft vereehigd. Wij hebben reden om aan te nemen, dat bij de Provinciale Staten van Noord-Holland en bij den gemeenteraad van Amsterdam eveneens subsidie-voor stellen zullen worden ingediend". ZIERIKZEE. Met betrekking o.a. tot den water-vloed van 1825, waarover het in dit nummer opgenomen feuilleton han delt, is bij den boekhandelaar den heer J. E. van den Broek, eene collectie wer ken ter bezichtiging gesteld, bevattende de beschrijving der rampen, door vroe gere en latere watervloeden, in ons Va derland teweeggebracht. De heer J. A. Luoier, voorheen ter inspectie Zierikzee is thans verplaatst van Tilburg naar controle Grondbelas ting Middelburg. De heer M. Azard is met ingang van 1 Feb". benoemd tot part., klerk ter inspectie alhier. Door geldelijke of andere bijdra gen daartoe in staat gesteld, is door een Commissie een kamer in 't Wijk- geb'ouw, op de Oude Haven, ingericht voor het houden van vergaderingen van vereenigingen en besturen, cursussen enz. Maandagavond had de opening plaats in tegenwoordigheid van 't geheele kerk bestuur, vertegenwoordigers van vereeni gingen, gen'oodigden, de jonge dames,' die zoo welwillend waren met lijsten rond te gaan om bijdragen te Verzame len, etc. Ds. G. J. Waardenburg opende deze bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen en deëlde in het kort mede, dat deze kamer is ont staan uit een tweeled/ge behoefte, n.l. om voor vergaderingen van kerkelijke colleges en voor bijeenkomsten van ver eenigingen een lokaal te hébben, waar een zekere intimiteit en stemming heierscht. Vooral voor de jeugd is deze kamer; ze is opgericht om te zijn een bijdrage tot het werk dat onder de jeugd moet iiiiiiiiiiiiiiiiiliilllilliiiiiiililillilllllllllliliiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiliiiiiiiiN verdwijnt de on aangename smaak in den mond direct door gebruik van de verfrisschende TABLETTEN Groote doozen 65 Cts iiiniiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiMiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiuniiiiniiiiiiiiiinii) gesohieden. Het. jeugdwerk vooral dient te worden aangepakt, omdat, vergeleken bij vroeger dagen, zienderoogen de gods dienstige traditie' achteruit gaat, wiet meer zoo krachtig is als vroeger. Daar naast werken invloeden die van kerk en godsdienst vervreemden. De pogingen om den band te versterken tusschen de jonge menschen en de kerk dienen met kracht te worden aangepakt. In het kort ging spr. de wordingsge schiedenis Van deze zeer gezellige kamer na, en herdacht allen, die geldelijke of andere 'bijdragen schonken Voor de tot stand koming dezer zaal, die een recht feestelijken aanblik bood. Spr. eindigde met den werisch, dat ve len van deze kamer een dankbaar ge bruik zullen maken en ze zal mede werken tot den bloei van de Ned. Herv. gemeente in deze plaats. (Applaus). Nadat door de verschillende dames een kop thee was geserveerd en ds. Waardenburg aan het in bruikleen af gestane orgel gevoelvolle tonen had ont lokt, sprak dr. Helder namens de aan wezigen een woord van dank tot de kamercommissie voor de huiselijke en gezellige ontvangst. Spr. herinnerde aan het jeugdwerk in vroegere perioden en de toen geldende tradities, b.v. na de godsdienstoefening bij de Doopsgezinden. Hij eindigde met den wensch dat de Kamer zal mogen medewerken tot den zedelijken en geestelijken opbloei van de Herv. Gem. te dezer plaatse. Op Vrijdag 30 Januari j.l. had de eerste Jaarvergadering plaats van de afd. „Schouwen—Duiveland", aangesloten bij den Nederlandschen Imkershond. In haar openingsrede, gaf de voorzitster, mevr. Gaanderse—Vervlcet, hare groote vreug de te kennen over den groei dezer jeug dige Vereeniging. Was deze op 30 Jan. 1924 opgericht met 17 leden, thans telt zij reeds 31 leden en 4 donateurs, wel een bewijs dat men hier op het eiland veel voor het bijenhouden voelt. Be sloten werd, op de a.s. te houden ten toonstelling van „Excelsior' een en an der, betrekking hebbende op de bijen- houderij, in te zenden. De heer Van Giersbergen zal, evenals vorig jaar, ge vraagd worden tot het houden van een excursie en een praktischs les. Herbe noemd wedden de aftredende bestuurs leden mevr. GaanderseVervlóet en A. Leeuwe. Nadat nog eenige zaken werden behandeld, werd deze geanimeerde ver gadering gesloten. Concertzaal Zierikzee. In aansluiting met ons vorig bericht, kunnen wij thans met genoegen mede- deelen, dat de Directie der Concertzadl, hoewel niet dan met groote moeite en groote finantiëele opofferingen, er in ge slaagd is, het „Schouwtooneel" te enga- geeren voor eene avond in deze maand. Het was de bedoeling der directie om dezen winter nog eene Zuivere eerste klasse tooneelvoorstelling te geven, en dan voor afwisseling niet door het Rot- terdamsch Hofstad Tooneel, dat ons we der met de Kermis van zijn spel zal doen genieten, maar door een ander gezelschap stak 's avonds uit het Zuidwesten op, woei Woensdag 2 Februari reeds hevig, liep 's avonds naar het Noordwesten en bleef ook zoo des Donderdagsmorgens, zoo dat men bij de to en komende spring tijen een hoogen vloed kon verwachten. Op dien dag rees de vloed reeds aanmer-, kelijk hooger dan een gewoon springtij en liep met de ebbe op Verre na niet Volkomen af, zoodat men een tweeden nog hoogeren vloed moest vreezen. Vrijdag 4 Februari was de wind in het Noordwesten gebleven, doch niet he viger geworden. De vloed kwam des na middags echter, nadat er 's morgens bij laag water nog een half tij was' blij'Ven staan, tot eene hoogte, welke die van 1808 te Zierikzee met 18 Centimeter over trof en alzoo (Volgens overlevering) al hier eene hoogte bereikte v'afl 2.46 M. -|- H.W. (in 1894 2.33 M. en in 1906 2.53 M. -f H.W.) Burgemeester en Wethouders van Zie- r-iikzee gaven van deze 'buitengewone om- stanfdigheden aan den Gouverneur van Zeeland kennis bij brieven van 4 en 5 Februari. Daaruit 'blijkt, dat het water op 3 Februari reeds buitengewoon hoog was geweest en de inwoners met veel zorg hunne huizen op de Qufde en Nieu we Haven doör vloedplanken hadden be veiligd en door het Dagelijksch Bestuur aangenomen werklieden die planken aan de straten hadden aangebracht, waar door een groote overstrooming der stad werd Voorkomen, daar het water vier palmen tegen de vloedplanken stond. Het morgentij Van 4 Febr., met schrik tegemoet gezien, bereikte niet de vorige hoogte en de schade bepaalde zich tot dusver slechts tot eenigeti uitslag aan de buitendijken. Maajr des namiddags v'an dien dag steeg het water zoo buitenge woon hoog, dat het over de stadsvloed- planken stroomde, waartegen toen on middellijk maatregelen genomen werden. In de stad liep het goed af en alleen op den Vissohersdijk bij de zoutkeet werd door overstorting nogal schade aan gericht aan eenige huizen, daarachter ge legen, terwijl de kaaimuren hier en daar ontzet schenen. Aan den Westhavendijk echter werd door oVerstort/ing veel schade toegebracht. Op ongeveer 500 Schouwsche roeden af- stands van de stad bezweek hij en werd er een gat in geslagen van 25 a 30 Meter waardoor de aangrenzende landerijen on- dergeloopen zijn. Tegen den avond werd door samenwerking van het Stedelijk Be stuur en de Centrale Directie van Schou wen het gat in den dijk met een kistdam zooveel mogelijk gedicht. Het volgend tij van 's morgens 5 Februari is laag gebleven. Ware het zoo hoog als het Voorgaande geweest, dan zou het voor den polder Schouwen de schromelijkste gevolgen gehad hebben. Aan het Kwiste- geld en het huis op het Westhavenhoofd was er door den wind en stortzeeën Veel schade toegebracht, terwijl de nieuw aangelegde dijk van Borrendamme tot in en door de kruin was weggeslagen. Bij Brouwershaven inundeerde hert pol dert je St.-Jacobs Nieuwland en daar bij den hoogen vloed het Verste Sas open stond, bereikte de vloed in het Dijkwater zoo groote hoogte, dat de Galgepolder iin Noordgouwe, de polders de Verbrande Man, Sint Joost en St.-Jaeo'b doorbraken en Gooikens Nieuwland door oVervloei- ing overstroomde. De bpstrating vain den Vijfminutenweg was goeddeels uitge spoeld. van ten minste 9hetzelfde gehalte. De keuze viel toen zelfsprekend op het ge zelschap Ed. Verkade of op hert Schouw tooneel, van welke het laatste dan be reid is gevonden. Het Schouwtooneel staat onder de eminente leiding van de heeren' Jan Musch en Adr. van der Horst, ons nog welbe kend uit'de dagen dat hij hier een der hoofdpersonen was van de Nederl. Too- neelvereeniging. De verzorging zal dus niets te wenschen overlaten. Waar de datum en het te spelen stuk nog niet vast staan, hopen wij deze ge gevens binnen kort te kunnen verstrek ken. In elk geval zal het de 2e helft dezer maand worden. Wij Verheugen ons reeds over deze voor Zierikzee zeet bi zon der© voorstelling. KERKWERVE (MORIAANSHOOFD. Na dat in eene vorige vergadering door den kringsecretaris der Z.L. M., den heer P. Hanso te Eikerzee, eene uiteenzetting was gegeven omtrent het groote but en de werking van eene melk-'Controle Vereeni ging is men alhier tot de oprichting van -zoodanige instelling overgegaan. Aanvan kelijk hebben zich zeven melkveehouders met 42 koeien opgegeven, welk aantal zich stellig spoedig zal uitbreiden. Tot bestuursleden zijn benoemd de heeren L. v. d. Sluis, A. Dalebout en H. Beije. RENESSE. Het proces, door 't hoofd der O. L. School te. Renesse gevoerd tegen deze gemeente, wegens te weinig betaald salaris, is door eerstgenoemde gewonnen. De gemeente is veroordeeld tot betaling van f180, plus 5 pCt. rente van 26 Mei 1924 af, en de kosten van het geding. Er bestaat kans, dat besla'g, gelegd zal worden op gemeente-eigen dom, wanneer de Raad weigerachtig blijft om aan zijn verplichting te vol doen. (Niet dan onzen gewonen corresp.) OOSTERLAND. Door den Raad van Arbeid te Goes is met ingang van 1 Februari j.l. benoemd tot plaatselijk ver tegenwoordiger en Agent der V. O. V. den heer W. Bakkér, kantoorhouder alhier, zulks in de plaats van wijlen den heer W. K'. v. d. Sande. POORTVLIET. In de 2 Februari ge houden vergadering, van ingelanden van het waterschap Poortvliet, werd de vol gende aanbeveling voor dijkgraaf opge maakt: 1. E. C. W. A. Geuze (aftr.); 2. C. J. M. Hage; 3. E. van der Slakke. - Zeer beschadigd werden de dijken van Kijkuit en Bommeneede; groot gevaar van door te breken liepen die Van Dreischor, Nieuwe Polder, Bruinisse en Oosterland. Te Brouwershaven brak de Oosthaven- dijk door en geraakte de Oost-meestoof tot aan het dak vol water. Met de groot ste inspanning gelukte het nog 35 Vaten gereede meede uit de stoof op den dijk te 'brengen; de gedroogde meede en die welke men 'bezig was te bereiden, is niet géb'orgen kunnen worden. De duinvoeten werden van 10 tot 18 ellen ingekort en in hét geheel Zijn in Schouwen en Duiveland bijna 29 buh- ders door het water overdekt geweest. Intusschen is Zierikzee en het ovérige deel Van Zeeland er nog goed afgeko men, Vergeleken bij de gevolgen van den vloed van 1808. In laatstgenoemd jaar toch werden in Zeeland 14078 bun ders overstroomd, in 1820, 180 bunders en im 1825: 1329 bunders. In 1808 verdronken in Zeeland 35 per sonen en 253 stuks vee, in 1825 twee personen (1 te Middelburg en 1 onder St.-Maartensdijk) en 11 stuks vee. Over de geheele provincie werd de schade in 1808 'berekend op 8 millioen gulden, in 1820 op f315.711 etn in 1825 op f 363.622. De schade aan de stedelijke werken van Zierikzee werd berekend op f947,43 en die op het grondgebied van de stad aangebracht op f6583. Binnen de stad werden geen personen zoodanig door den watervloed getroffen, dat zij dadelijke geldelijke hulp noodig hadden. ZooVeel mogelijk is getracht door col lecten en liefdegaven den nood te leni gen. In Zeeland werd f 31578 gecollec teerd, terwijl nog bijzondere giften in Met groote meerderheid van stemmén werd besloten aan de polders Broek en Rooland te vergunnen te loozen op Poortvliet, op voorwaarde, dat er f5000 zal betaald worden en de suatie eerst zal beginnen als de stand in Poortvliet op zomerpeil is gebracht. RECHTZAKEN. Op de alf. lijst van aanbeveling ter vervulling van de vacature van kanton rechter te Brielle, komt als No. 3 voor mr. J. A. de Jong te Tholen. De Zuld-Holl. Credlet-Vereenlglng. De rechtbank te 's-Gravënhage heeft uitspraak gedaan inzake de vordering van curatoren in het faillissement der Z.-Hollandsche Credietvereeniging op de leden tot volstorting van de aandeelen. De rechtbank overwoog, dat een verlies van 75 pCt. niet is vastgesteld, zoodat de N.V. niet van rechtswege ontbonden is geweest en voorts, dat wanneer iemand metde N. V. heeft gecontracteerd, hij daaraan ook gebondenis. De vordering werd derhalve met een rente Van 6 pCt. toegewezen, uitvoerbaar bij voorraad. ONDERWIJS. Met ingang van 1 Febr. '25 werd aan mej. J. M. Verhoeven op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O.L. School, no. 1 te St.-Phi- liipsland en werd tot tijdelijk onder wijzer aan dezelfde school benoemd dhr. P. J. Zonruiter van Noordwelle. VEEKOOPINGEN, ENZ._ NIEUWERKERK, 3 Febr. Weden werd alhier, ten verzoeke van mej. wed. J. Heijboer—Overbeeke, ten overstaan van notaris Biermasz, publiek verkocht: 54 aren 8 centiaren Bouwland, aan den Pro vincialen straatweg f 2093, per 40 A. 33 C.A. Toebeding f 30. LANDBOUW EN VEETEELT. Bij de Dinsdag 3 Feb", te Zierikzee gehouden verplichte voorjaarskeuring werd „Iskander" van J. Wisse te A.J.- Polder uitgesteld„Drinker d'Aarden- burg" van A. L. KLompe te Zierikze, goedgekeurd voor 't Rijk en „Controleur de Maire Bois", van H.V. „SL-Phil'ips- geld, kleeding en landbouwproducten ter, gezamenlijke waarde van f 10125,395 in kwamen, samen alZoo f 41703,395- Te Zierikzee werd op 25 Februari ge collecteerd f3267,61, de collecte bij ge legenheid der op 23 Februari 1825 door Ds. S. G. Jorissen des avonds uitgespro ken leerrede 'bracht f744,31 op en die Weeskinderen brachten nog f21,275 sa men, zoodat uit deze stad totaal JF 4033^195 werd bijgedragen. Trouwens, ieder die kon, beijverde zich het zijne te doen tut leniging Van den nood. Zoo verscheen bij den boekdrukker A. de Vos de op Zondag 20 Februari in de Roomsch-Katholieke Kerk door pas toor H. H. Knaap uitgesproken leerrede over „Christelijke opwekking tot d^ank- baarheid en mededeelzaamheid", waar van inMaarb-^nög een tweede oplaag neodiig^was, en bij den boekdrukker F. /van Meerem de door Ds. Jorissen gehou den preek, respectievelijk kostende 30 en 65 cent. De baten daarvan kwa.men' ten goede aan de noodlijdenden, gelijk ook de opbrengst van het door den organist L. Verveen op Donderdag 3 Maart ge geven orgelconcert in de Groote Kerk en van het door het korps muzikanten bij J- J. Van Oppen op Vrijdag 4 Maart gegeVen concert. GeVolg van den waterloed is ook ge- geweest, dat voorgeschreven werd, alle vloedplanken te verhoogen tot 7 Neder- landsche palmen en ze den Vorm van kistdammen te geven, terwijl verder de Oosthavendijk over eene lengte van 310 ellen verhoogd werd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1