Zierikzeesche Él Nieuwsbode abonnement i Maandag 2 Febr. 1295. zierikzeesche courant. advertent1ên i buitenland. VICTO Pr^o per a maanden f 1,60, franco per poet f 1,80. Voor he* buitenland per Jaar f 10.—. Afzonderlijke nummers 5 osnt. Verschijnt Maandag, Woenid»g en Vrjjdag. van 1—8 regels 60 ots. van 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Beolames 60 ots. p. regel. BJj contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dreigende hongersnood in Ierland De toestand in de districten in Ier land, waar de aardappeloogst is mislukt, heeft volgens den oor respondent van de „Daily Chronicle" te Dublin overeenkomst met dien, welke heersc'hte in 1847 toen de aardappeloogst volkomen mislukte en de regeering; de bevolking met ©en som van tien millioen pond sterling bijsprong, en in 1879. De ellende heeft reeds den dood van enkele menschen tot gevolg gehad en gevreesd wordt voor het uit breken van koorts in verscheidene van de ergstgetroffen districten. De ellende wordt vergroot door de omstandigheid, dat de turf, de brandstof' van de Iersc'he bevolking, tengevolge van het aanhouden van het natte weder, niet kon worden gestoken, en ook door bet feit, dat de Ieren, die gemeenlijk naar Engeland en Schotland uit hooien gaan en zoodoende voor de wintermaanden een appeltje voor den dorst vergaren, het vorig jaar zoo goed als mets te doen hadden. De Ieren zijn dientengevolge schier zonder geld om elders levensmiddelen en brandstof fen in te slaan. In verschillende Iersche huizen zijn de haardvuren inderdaad, voor den eersten keer sedert geslachten, uit gedoofd. Regeering, plaatselijke bestu ren en liefdadigheidsgenootschappen zijn reeds bezig met het brengen van hulp, bestaande-in het verschaffen van werk, steenkool en brandhout en het uitdealen van dagelijksche maaltijden aan school kinderen. Een merkwaardige vergissing. 'Te Londen heeft zich het merkwaar dige geval voorgedaan, dat twee kinde ren van een jaar of drie, die met diph- theritus in een ziekenhuis werden opge nomen, met elkaar verwisseld werden en aan de verkeerde moeder teruggegeven. Toen een der moeders haar kind, dat als genezen ontslagen werd, kwam te rughalen, verklaarde zij dat het, ofschoon het de kleertjes aan had, die aan haar kind behoorden, haar kind niet was, doch toen de verpleegster zeide, dat het vaak voorkomt dat kinderen na diph- theritus sterk veranderen, liet zij zich overtuigen en nam het kind. mede. Twee maanden later kwam de tweede moe der haar genezen kind terughalen. Ook zij uitte eerst haar verwondering, doch na geruststellende verzekeringen van den kant der verpleegster, dat vergissing uit gesloten was, nam ook zij het kind mede. Zij kon tenslotte echter niet ge- Looven, dat zij haar eigen kind terug had en stelde zich op de hoogte van het adres van de moeder van het kind, dat in het ziekenhuis naast het hare had gelegen. Op deze wijze kwam de ver gissing aan het licht. Van overheids wege wórdt thans een onderzoek inge steld naar de oorzaak van deze merk waardigs vergissing. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is iii openbare ver gadering bijeengeroepen op Dinsdag 10 Februari, te één uur n.m. De stemplicht. Eerstdaags is de indiening bij de Twee de Kamer te verwachten van een - wets ontwerp nopens den stemplicht. Uit Stad en Provincie ZIERJKZEE. De Minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen: bij den ontvanger der directe belastingen enz. te Zierikzee, f 517,87, wegens te weinig betaalde Inkomstenbelasting en Verdedi gingsbelasting II over de belastingjaren 1917-1918 tot en met 1921-1922. Dat de twee Deensche film-artis- ten „Watt en half Watt" bij een groot deel Van het bioscoopbezoekend publiek, graag geziene komieken zijn, bleek ook nu weer bij de laatste Voorstellingen. Velen woonden de demonstraties der 2 kurkdroge komieken bij. Naar wij Vernemen, zal de opening van het lokaal in het Wijkgebouw niet Dinsdag-, maar heden Maandagavond plaats vinden. Wij Vestigen de aandacht op een annonce van de Pluimveevereeniging „Excelsior", waarin aangespoord wordt tot invulling der lijsten. De BesChuitgeleifabriek „Zeelandia" ontving bij haar zilveren jubileum be halve een schat van bloemstukken, tele grammen, etc. etc., bezoek van den bur gemeester, die den -heer Doeleman na mens de gemeente kwam geluk wenschen. NOORDWELLE. Het uit te keeren di vidend aan de aandeelhouders van de fairbank „De Vooruitgang" is evenals 't vorige jaar bepaald op 8 o/o. RENESSE. Spoedeischende vergadering van den gemeenteraad, op Vrijdag 30 Januari. Atwezig de heer M. de Roo met kennisgeving. De voorzitter opent de Vergadering en zegt den Raad en in het bijzonder de Wethouders en den secre taris dank voor de medewerking in het afgeioopen jaar en herinnert den Raad nog aan de gebeurtenis betreffende het Kon. bezoek in Aug. j.l. Hij hoopt dat in het nieuwe jaar Renesse in "groei en bloei moge toenemen en vraagt den Raad om hare welwillende medewerking daar toe. Ingekomen is de begrooting voor den Vleeschkeuringsdienst, waarin de In komsten en uitgaven zijn geraamd op f 3040. Goedgekeurd. Eenige wijzigingen zijn gebracht in de keurloonen, welke daardoor ©enigszins goedkiopper worden, ingaande 1 Juli as. Verder worden eenige wijzigingen aangebracht in den dienst in verband met het nieuw te bouwen nood- slachthuis te Haamstede. De voorzitter doet miededeeling, dat bij vonnis van den Kantonrechter d.d. 29 Jan. 1.1. de ge meente is veroordeeld inzake het proces den heer Paulussen van een som van f 180, plus rente en in de kosten van het geding. Met 5 tegen 1 stem, die van den heer Hoogenboom, wordt besloten met de betaling te wachten tot antwoord van den minister is ingekomen ,op een aan Zijn Ex. verzonden schrijven. Verder wordt nog besloten in den toren een ijzeren vloer aan te. brengen onder de klokge wicht en, aangezien bij eventueel vallen van een der gewichten gevaar bestaat voor zich daar mogelijk onder bevindende personen. Daarna sluiting. NOORDGOUWE. Op Woensdagavond werd ten bate der kas van het muziek gezelschap alhier door eenige belangstel lenden een tooneeluitvoering gegeven bij Coomans voor. een volle zaal met toe hoorders. Opgevoerd werd: ,,'t Was maar een Loods", van A. Ruijsch. Wat te zeggen, b.v. over de vertolking van Stijntje Kokinje of Teunis Hani (m'n hartepitje)? In het kort er weril druk geapplaudïseerd. Nadat nog een blijspel was gegeven, werd de avond met een bal besloten. Donderdagavond werd de uitvoering herhaald. DREISCHOR. Vrijdagavond gaf de Re derijkerskamer „Bellamy" onder groote belangstelling de opvoering van het be kende blijspel in 3 bedrijven „Willy's Vrouw", voorafgegaan door de klucht „Een huis met commensaals". De perso nen werden over het geheel goed ge typeerd, vooral de vrouwenrollen waren goed bezet. Den geheelen avond was de lach niet uit de zaal én de steeds ver der gaande verwikkelingen brachten ieder oogenblik nieuwe spanning en humoris tische .ontknoopingen dank zij yopral de natuurlijke weergave. Ook Zaterdagavond met de volksvoorstelling was de zaal goed bezet en de aandacht uitstekend. NIEUWERKERK. In de Algem'. Verg. der Dorpsver. „Eendracht Bindt" trad na de afdoening van de huishoudelijke zaken voor de talrijke leden en belang stellenden, op uitnoodiging van het be stuur, op de heer Visser, ambtenaar der Centrale Raffeisen Bank te Utrecht, om te spreken voor het totstandkomen van een Boepenleenbank. Na zijn lezing wer den door enkele aanwezigen vragen ge daan en opmerkingen gemaakt, die dui- lijk en afdoende werden beantwoord. Staande de vergadering gaven zich 66 deelnemers aan, zoodat tot .de oprich ting kan worden overgegaan. In het co mité tot oprichting werden gekozen de hseren bestuursleden der Ver. „Eendracht Bindt", verder de heeren W .Bom, W. Wandel en M. C. Boogert. OOSTERLAND- Vrijdagavond gal' de Ohr. Zangvereemiging „V. Z. O. S." haar 15e jaarl. uitvoering, onder leiding van den heer M. C. Boogert, in de Conferentie- kamer. De zaal was flink b'ezet. Het was dit jaar een rijk en mooi programma. Alle stukken getuigden van ernstige stu die; ieder stuk afzonderlijk te beoor- deelen, zou te Veel Zijn, toch mogen wij hier wel noemen de solo „D!e verloren Zóón" en de zangnummers „Zion", „Liedje Van den Boer" en Psalm 93. Dat deze" uitvoering in aller smaak viel, getuigde het aandachtig gehoor en de teekenen van goedkeuring. Wij roepen dan ook onze jeugdige zangers een tot weer- zn'iens toe. Met het zingen van den Avond zang werd deze genoegelijke avond ge sloten. STAVENISSE. Vrijdagavond 1.1. werd alhier gehouden de jaarvergadering van de afdeeling „Groene Kruis". Uit het jaarverslag bleek, dat de afdeeling thans 285 leden telt en dat er in het laatste jaar 142 voorwerpen aan de leden in bruikleen zijn gegeven. Dank zij de goe de zorgen van den magazijnmeester, dhr. van JProoijen, verkeeren de eigendommen alle in goeden staat. Hiervoor werd hem een extra-toelage van f 10 geschonken. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeesterdhr. Buijze bleek, dat de inkomsten in 1924 hadden be dragen f 700,09 en de uitgaven f 391,72, zoodat de rekening sloot met een saldo ,van f 308,37. Dit groote saldo is een ge volg van het feit, dat verscheidene reeds bestelde voorwerpen no# geleverd moe ten worden. Als voorzitter werd herko zen de heer A. F. Hanssens en in de va cature als bestuurslid, ontstaan door 't overlijden der heeren Broodman en Tuijnman, werden benoemd de heeren P. Moerman en P. W. Hage. Aan de af deeling van de vaciantiekolonies werd een jaarsubsidie vanl f 5 toegekend. Daar na hield Dr. Bernhardi een leerzame en onderhoudende rede over „De vijanden van den mensch", speciaal ten opzichte van het raenschelijk lichaam. Bij monde van $len voorzitter werd warme hulde gebracht aan den spreker. Medegedeeld werd nog, dat Dr. A. J- Hoorwegl, spe cialist voor de t. b. o., uit Middelburg, (VctJ BORSTSIROOP alhier den 9 Maart a.s. als spreker voor het Groene Kruis hoopt op te treden. THOLEN. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Woensdag 28 Januari. Wegens het niet gereed: zijn van de nieuwe vloer in de raadzaal wordt de vergadering gehouden in de boden- kamer. Aanwezig 10 leden. Afwezig dhr. Geluk. De voorzitter opent de vergade ring en houdt de gebruikelijke NiejuHv- jaarsrede, waarin hij memoreert de' voor naamste gebeurtenissen over 1924. Daar na Wadi het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid den heer H- Cornelisse plaats. De commissie adviseer de tot toelating. De- heer Cornelisse legt daarna de beloften af. De voorzitter wensohte hem geluk, 'terwijl de heer Cor nelisse antwoordde, dat hij afgevaardigde is van een andere fractie, doch Vertrouwt, dat ook deze fractie hare rechten in den Raad zal krijgen. Tot Weden zoo ongeveer geweerd uit alle commissie», behalve de Veercommissie, was het hoog noodig dat onze fractie in de Gascom- missie zat. Spr. memoreerde daarna de oliegelden van den heer Diepenhorst, be nevens bet verkochte bruggetje en ver moedde, dat dhr. Goossen daar wel meer van weet, daar het onder diens wethouderschap gebeurd is. Ingekomen is een brief van den heer J- L. Geluk, dat hij als lid van den Raad ontslag neemt. De voorzitter herdenkt den heer Geluk ,als een ter zake kundig man, en het spijt hem, dat deze ons gaat ver laten. Alle missives Van Ged. Staten wor den voor kennisgeving aangenomen, ook die der overbrugging. Ged. Staten dee- len daarin mede, met het plan van den Raad thans accoord te gaan, en de con cessieaanvraag gaarne te willen steunen. De Voorzitter deelde nog mede, dat B. en W. al het mogelijke zullen doen deze aanvraag te bespoedigen. In behandeling komt het adres der Staatk. Geref. Partij tot afschaffing der .kermis. Dit adres wordt vergezeld Van adressen der Anti- Rev. en Chr. Hist. Kiesvereeniging. De voorzitter /zegt, dat B. en W, deze zaak rijpelijk overwogen hebben en geen prae- advies geven, op grond. dait zij vermoeden, dat voor- én tegenstanders in deze tegen elkander opwegen. De heer Moelker zegt, als oud-Raadslid, deze zaak reeds vele malen hier te hebben besproken. Hij blijft steeds van meening, dat er niemand ge roepen wordt, er heien te gaan. Hij voor zich huldigt ieders overtuiging, doch als wij de kermis afschaffen, en Bergen- op-Zoom zet zijn deuren wijd open, dan gaat alles naar den overkant. Was er met afschaffen een volksfeest te orga- niseeren, dan zou spreker hier gaarne toe meewerken, doCh op heden zal spr. tegen het adres stemmen. De heer Baaij bespreekt de kermis van alcoholisch standpunt en zegt dat men de vloeken niet hoort. Men zingt ze. En wat straf is het niet voor de ouders om er hun kinderen vandaan te houden. Het onnutte geld is beter bespaard tegen den winter. De heer Braai uit zich in gelijken geest, en zegt dat de Raad moet weten dat ook eenmaal van dezen dag ook van haar, en van ieder onzer, verantwoor ding zal gevraagd worden ov'er het te nemen besluit. De heer Goedege'buiure zegt met de uitingen in de adressen niet accoord te gaan. Immers er wordt ge sproken van God onteerend- Dit is niet juist. Immers de mensch onteert zich. Door het overmatige drankmisbruik ont staat 'het vloeken en Vechten en komt er allerlei ellende uit voort. Zooals het adres daar ligt, is het voor spreker's partij verwerpelijk en wij zullen dan ook dit adres afstemmen, dodh zullen trachten de kermis terug te brengen tot wat ze oorspronkelijk- is geweest. Laat ons de kermis droog leggen en niet gedeelte lijk. Laten er groote boeten opgelegd worden, flink politietoezicht en bekeu ring waar overtreding is. Helpt Wet niet, dan kan het best zijn dat we een vol gend jaar zelf met een voorstel tot af schaffing komen. Laten daarom de hee ren goed ..dit voorstel overwegen, en de drooglegging der kermis niet afstemmen, dan kan de proef voor één jaa/r genomen wonden. De heer Baaij betoogt, dat het dan nog veel erger zal wezen. Men hlaalt dan met de flesch, en drinkt ze op straat leeg. 't Is hier meer gebeurd met de lootdagen. De heer Goedegebuure Zegt. dat de heeren het zelf moeten weten. Wij, onze fractie, hebben het heden in onze hand. Stemmen we voor het adres dan gaat de kermis voor goed weg. Zoo staat de zaak. Spr. wenscht een geheel tapVerbod v,ain alcoholische dranken van af Vrijdagavond 6 uur tot Dinsdagavond na het beëindigen der kermis. Alleen de Zondag is dan vrij, doch dan is het geen kermis. Er ontstaat eenig debat oVer de Zaterdag, daar dan de beurs moet gehouden worden. Ten slotte komt men overeen ook deze niet Vrij te laten. De voorzitter deelt thans zijn meening mede, dat hij voor zich met volle gerustheid voor afschaffing der kermis adviseert. In stemming gebracht, wordt het adres der S. G. P. en de andere adressen ver worpen. Vóór de heeren Braai, Deurloo, Baaij en Goossen. Heit amendement Goe degebuure, algemeen tapverbod, wordt daarna aangenomen met algemeene st. Een adres van J. Mallekotte, autobus ondernemer, om voortaan de gegeven subsidie bij inschrijving te doen plaats hebben, wordt voor kennisgeving aan genomen. Aan P. M. Van den Broek wordt op zijn verzoek tegen 1 April eervol ontslag verleend als onderwijzer aan School B. Een adres van de land- arbeidersbond tot verkrijging van los land in pacht, wordt goedgekeurd. Mededee ling geschiedt, dat het gratieverzoek van dhr. Diepenhorst is afgewezen. De heer Goedegebuure zegt, dat dit h!em niet ver wondert. Dit gaat nooit als men de boete betaalt. En diie is veel te vlug betaald. Dit is een fóut en spr. vernam gaarne waarom men zoo hard met de gelden geloopen heeft, daar bij een gratiever zoek alle boeten stilstaan en er geen vervolging sedert plaats vindt. Spreker vraagt, of de heer Goossen soms daarom vlug betaald heeft, dat hij dacht, dat daardoor hem de burgemeesterzetel zou worden toegewezen? De heer Goossen zegt, dat hij hieromtrent niets heeft uit gevoerd dan het besluit van den- Raad. De heer Goedegebuure blijft het betreu,'- ren, en weet van zekere zijde, dat als men de boete betaalt, gratieverzoek niet helpt. Een adres van de bewoners van de Boschstraat om voor hunne wonin gen, in.plaats van hoog, laag kaphout te planten; wordt aangehouden. In een brief deelt de Staatk. Geref. Partij mede, dat zij zich voorloopig tevreden kan stellen met een viertal schoollokalen. De heer Goedegebuure vindt Wet -jammer, dat het dezen' weg uit moet. Hoe zal het nu gaan met het Fröbelonderwijs? Ik hoor er niets van. Eerst moest het gemeente bestuur confereeren. De geheele gang van zaken komt hem wonderlijk voor. Onze mooie openb. lagere school zal nu nog meer verknoeid worden. Hetgeen over 2 jaren is dichtgemaakt, moet nu weer open. Bovendien moet Wet speelterrein afgeheind worden. Beter ware geweest, hun geld aan te bieden. Ze hadden dit uit gewetenskwestie geweigerd, en had den uit eigen middelen gebouwd. Immers ze zijn tegen verzekering, dodh aan vaarden nu wel vier verzekerde loka len. De heer Moelker zegt ook lang op hetzelfde standpunt te hebben gestaan, doch' is daarin veranderd, nu dezelfde heeren wel een geassureerde school wil len betrekken. Spr. vindt 't een vreemd standpunt en ziet meer de bijzondere school ontvolken dan de openbare. De voorzitter zegt, dat dit het voordeelig- ste uitkomt voor de gemeente, vandaar dat B. en W:. met het voorstel bij den Raad komen. Andere plannen kosten meer geld; bovendien zijn we verplicht voor een schiool te zorgen. Met 6 tegen 4 st.. wordt daarop besloten 4 lokalen af te staan. Tegen dhr. Moelker, Klompe, Goe degebuure en Cornelisse. B. en W. stellen voor, bij het aan de orde komen der 5- jaarlijksche vraag, herziening vian het aan tal vergunningen, dit te bepalen op 12, thans 13. De heer Goedegebuure zag het aantal liever op 6 bepaald. Deze dient na discussie een Voorstel in, het op 9 te bepalen. Dit voorstel wordt met 6 tegen stemmen verworpen. Vóór de heeren Baaij, Braai, Goedegebuure en Cornelisse. Ter tafel komt thans een bespreking over het 'bouwen eenar ambts woning voor den burgemeester. De heer Goossen licht het standpunt zeer uit voerig toe en zegt, dat het niet oVer ijs van één nacht.gegaan is. Van alle zijden Webben B. en W. getracht een redelijke oplossing te vinden, en ze kunnen niet anders voorkomen, dan dat hun voor stel het beste is een woning te bouwen. Immmers doen wij dit niet en er komt binnen afzienbaren tijd geen woning dis- pondbei, dan loopen wij de kans dat de burgemeester elders gaat wonen. Dit is voor de burgerij zeer ongewenscht, te meer daar de burgemeester steeds bij de hand moet zijn, bijv. bij brand, vecht partijen of alle andere zaken. Daar er er geen huizen te koop zijn voor een civiele prijs, willen de Weth. dit Voor stel ter bespreking inleiden. De heer Goos sen voortgaande, zegt, dat het tracte- ment van den burgemeester hier feitelijk te klein is om een huis voor zijn stand daarvan te betalen. Immers berekent men 8 pCt., die men voor huizen moet be rekenen, dan komt men tot een huur waarde volgens dit plan a f 8500 is f 680. Dit moet van de f 2130 tractememt af. Er zou dus iets op gevonden kulnnen wor den door tractementsverhooging, doch dit hangt weer van Ged. Staten af. Spr. zou gaarne kunnen meewerken, er f 400 bij te doen. De heer Wagemaker zegt, dat de wijze waarop de heer Goossen dit voorstel heeft ingeleid hem geheel sym pathiek is. Br is heuseh niets meer bij te voegen. De heer Moelker zegt, dat het zeer gewensoht is, dat de bUrgem. een woning krijgt. Spr. herinnert aan de installatierede van den voorzittertopn deze zich gelukkig achtte de uitvericorène te zijn Voor dezen post. Het salaris f2130 was toen bekend, en men weet, hoe- velen er na gedongen hebben. We heb ben het hier nu met den vorige gezien, dat hij vertrok toen hij beter kon. Dit is nog mogelijk. Kunnen we niet een huis koopen? Als een serieus bod gedaan wordt, zou er misschien wel een huis I J Voor allen die sukkelen met moeilijken en onregelmatigen stoel gang zijn Mtynhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Zij werken ving en radioaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bfl apoth. en drogisten. zijn. Wanneer de burgemeester wilde tee kenen, voor 10 jaar hier te blijven, en bij vroeger vertrek elk jaar f200 terug stortte, zou spr. mee kunnen gaan. Ove rigens zou spreker liever een huis koo pen. De heer Goedegebuure maant tot voorzichtigheid aan en noemt een 4-tal huizen op, die mettertijd leeg komen. Wat zou de burgemeester willen verwo nen? Mede moet hij meegaan met de gedachte van den heer Moelker, dat ook deze burgemeester spoedig heen kan gaan. We krijgen dan misschien een Tholenaar, bijv. de heer Goossen. Laten we toch zorgen, dat we ons geen nieuwe strop aandoen. De heer Moelker acht het voor- deeligereen woonhuis te koopen. De heer Dalebout vraagt flO.OOO. Doch dit is geen vraag. Dat hij het niet laat bewo nen is verstandig, want dan Verkoopt men nog al moeilijker. De heer Braai vraagt, of de heer Waverijn niet beter kan ver huizen. Algemeen oordeelt men, dat dit een verplaatsing Van de behoefte be- teekent. Besloten wordt in besloten zit ting deze zaak af te handelen en in open bare zitting straks te besluiten. Goedge keurd wordt de 2 pCt. van de bruto - ontvangst Voor den veerschipper, de f' 500 niet te bOven gaande. De Voorzitter doet daarna een reeks mededeelingen betref fende de verschillende Vragen, die gesteld zijn onder de behandeling der b'egrooting en daarna. Betreffende de vleeschkeuring is besloten eerst met de betrokken ge meenten te correspondeeren. Het genees kundig schooltoezicht loopt thans gere geld en wordt door den schoolarts tijdig verricht. Meerder toezicht zou de vrij heid der ouders benadeelen. De benoe ming Van mej. Eilhorst is een tijdelijke benoeming, waartoe B.. en W. gemachtigd zijn. De 'bewoners van de Singel zullen denzelfden prijs voor gas betalen als de inwoners der kom. Het maximum-gasver- bruik in het veerhuis, wordt op 500 M3. bepaald. Het meerdere dat de meter aanwijst moet zelf door :hem betaald worden. 120 H.L. cokes aChten B. en W. een normaal verbruik. De heer Goede- gébuure zegt, dat thans blijkt hoe er met het gas is omgesprongen. Er was 817 M3. verbruikt. Betreffende den over tocht over het veer deelen B. en Wc mede, dat zij, die hun beroep en dage lijksche bezigheden hebben aan de over zijde van het veer, Vrijgesteld worden, evenals alle ambtenaren van het veer, in dienstreis zijnde. Hierna schorsing der openbare vergadering. Na ruim een uulr wachtens wordt de vergadering heropend, en brengt de voorzitter direct in stem ming het voorstel van B. en W. tot het bouwen Van een ambtswoning, en een crediet daarvoor de f8500 niet te boVen gaande. Dit voorstel wordt met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Baaij, Braai, Goedegebuure en Corne lisse. Bij de rondvraag wenscht de heer Braai te vragen, of het waar is, dat de Cahiers, die A. Janssen dit jaar geleverd heeft van oneindig veel beter kwaliteit zijn dan de vorige leveringen door Am- sing? De voorzitter zegt dit niet te kun nen beantwoorden, daar dit de hoofden der scholen aangaat, die de verbruikers zijn. De heer Cornelisse vraagt of de veerbaas op eigen risico zijn dak ver nieuwen mag met pannen, zonder Voor kennis van B. en W. De voorzitter zal dit onderzoeken. Volgens zijn mèening zal de Veerbaas dit misschien wel aan dhr. Vriens gevraagd hebben. De heer Goedegebuure wil 't loon van den huïp- karreman bespreken. Deze man is aan genomen op 30 et. pet uur, thans ge daald tot f12 per week, is 25 ct. per uur. Hoe kan nlu; een main van twaalf harde guldens werkelijk rond komen? Zoo eVen heb ik gezegd, dat f2130 trac- tement voor een burgemeester een hon gerloon is. Ook dit is een hongerloon. Laten B. en W, dit toCh1 op f' 15 brengen. De heer Wagemaker erkent, dat Deur loo meer verdient, doCh deze is vóór 8 uur reeds 'bezig en deze doet dat niet. In stemming gebracht, wordt het Voor stel Goedegebuure om f15 te geven, ver worpen met 6 tegen 4 st. Vóór Goede gebuure, Cornelisse, Braai en Baaij. De heer Goedegebuure vraagt: Is het waar dat aan de Gasfabriek weer 91/2 our arbeid wordt verricht? Mede ook wil hij wijzen op een overtreding der bouw verordening. Er is door G. Janssen een schuurtje gebouwd. Is daarvoor vergun ning verleend, of is het waar, dat be weerd wordt, dat deze vergunning ver leend is in zake handelingen met dezen persoon als Voorzitter der St. Ger. Staats partij betreffende het teekenen eener lijst aan boogere autoriteiten. De, heer Goos sen zegt, dat hij met Burgemeester Die penhorst destijds Voorloopig vergunning Verleend heeft, doch deze is tijdelijk, en kon elk oogenblik worderi opgezegd. Wat U met de handeling bedoelt, daar is geen woord Van waar en mij onbekend. Verder vraagt de heer Goedegebuure of de, havten. aan den zuidelijken kant niet kan worden nagezien en of du Burck de f 15 al betaald heeft voor de huur der planken. En eindelijk, hoe staat het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1