Kronieken van Zeeland SasmanspriBke tussen twee Scbouwss Boeren. B E R_j_C H T. Loterij zwendel. Do vorige week viel te Dordrecht op een half lot der Nationale Verzekering- en Herverzekering-Maat schappij, gevestigd te Den Haag, de honderdduizend. Verschillende fabrieks- olnbjes hadden de vier tientjes en twee twintigjeB in htm bezit. De hoofdagent, die do briefjes had verkocht, telefon eerde om contanten, ten einde te knnnen uitbetalen. De directie antwoordde, dat er momenteel geen geld was en eerst afrekening met de agenten moest plaats hebben. Dan zonden er contanten ge noeg zyn. Gebleken is echter dat van dit laatste niets vaststaat. Verschillende vergaderingen zijn alhier gehouden door de prijswinnaars, die een reohtsgge- leerde in den arm hebben genomen als ook door agenten der maatschappij, die in nadere bespreking besloten alleen .eigen geld"-briel5eB uit te keeren en voor prijzen naar de directie te ver wijzen. Noodlottig ongeval. Zaterdag heeft ten huize van den architect B. in de Jao. Clemensstraat te Amsterdam een noodlottig ongeval plaats gehad. De 16-jarige zoon werd in de badkuip door ontsnappend gas bedwelmd en iB toen in het badwater verdronken. Toen men hem vond, waren de levensgeesten reeds geweken. ~Eën mislukte misdaad. Te Vlodrop, aan de grens, heeft een vrouw met haar minnaar, een Duitscher, getracht haar echtgenoot te dooden. Bij zijn thuiskomst loste zij op hem 3 schoten; een kogel trof hem in de hand, de tweede stuitte af op zijn zware portefeuille, het derde schot miste. Beiden vluohtten naar Duitsohland, doch werden te Gladbaoh gearresteerd. Met den stroom in aanraking. Maan dagmiddag is een monteur te Heerlen, dienstdoende aan het schakelstation, in aanraking gekomen met den 10,000 volt stroom. Deerlijk verbrand is hij naar het ziekenhuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. VAN HEINDE EN VER, Een brandweerman, die Zondag van zijn werk huiswaarts keerde, ont dekte in een plantsoen In het noord oosten van Berlijn 't lijk van een jong meisje. Uit de lijkschouwing bleek, dat het meisje, een 18-jarige dienstbode, het slachtoffer van een moordenaar uit harts tocht was geworden. Van den dader ontbreekt elk spoor. In een bioscoop, in de buurt van Glasgow, waar ongeveer 1000 kinderen In waren, is Zaterdagmiddag een paniek ontstaan, doordat een jongen, die even naar buiten was geloopen, daar de rook van het verwarmings-apparaat zag en .brand" riep. Allen snelden toen naar de deur, waarbij tal van kinderen onder den voet raakten. Zes van hen zijn ern stig gewond, waarvan vier uit hetzelfde gezin. Te Reichertshofen in de Boven- Palts, zijn bij een brand in een brand- derij de eigenaar, zijn vrouw en zijn twee zoons omgekomen. De Amerikaansche-president heeft in een door hem gehouden rede opnieuw de deelneming der Ver. Staten aan het wereldgerechtshof bepleit, in welke rede hij het Intern. Hof te Den Haag den hoeksteen van het gebouw van den Intern, vrede noemde. In een aantal Iersohe districten is hoofdzakelijk tengevolge van de geringe opbrengst van den aardappeloogst een ernstig voedseltekort ontstaan. Te Chapelle leB Herlaimont (Hene gouwen) kregen 7 Vlamingen en 5 Marokkanen twist in 'n danszaal. Spoe dig ontstond een gevecht, dat werd voortgezet in den omliggenden tuin. Daar vond men later het ljjk een der Vlamingen en een eind verder een stervenden kameraad van dezen en een zwaar gewonden Marokkaan en op het dak van een bijgebouwtje nog een Vlaming, zwaar gekwetst door dolk steken. Ook de kastelein ontving ver scheidene messteken. II. Jacob van den Eynde. In hetzelfde jaar dat de tweede druk van de kroniek van Beygersberoh ver scheen, in 1634, kwam de Latijnsohe kroniek van Jacob van den Eynde in het licht, waarin [de geschiedenis van Zeeland tot 1305 behandeld wordt. Dit in kwarto uitgegeven werk draagt tot titel: .Chronioi Zelandiae libri duo Auctore Jacobo Eyndio, Domino Haom- stedae etc, Middelburgo. Ex offiolna Mou- lertiana, 1634". De schrijver was in 1575 te Delft ge boren en zoon vanJJaoob van den Eynde, slotvoogd te Woerden enLatijnsch dich- 'er, [jen van Maria van Hogendorp. Ofschoon hij groote vorderingen in de letteren had gemaakt, verkoos hij het krijgsmansleven, en diende onder Prins Maurits als kapitein van een compagnie voetvolk. Doch hij nam eerlang zijn ont slag, waarschijnlijk bij gelegenheid van het Twaalfjarig Bestand, met het doel om zioh geheel aan de letteren te wijden. In 1609 trad hij in den echt met Clara van Raaphorst, die hem de heerlijkheid Haamstede ten huwelijk bracht, waarvan het kasteel, sedert den brand van 1525 een ruïne, door hem werd herbouwd en grootendeels in den staat gobracht, zoo als het zioh nog vertoont. Hier leefde Uit Londen wordt draadloos ge meld, dat te Victoria In Britsch Columbia het Britsche stoomsohip .Syadway" ont ploft is. Zeven man zijn daarbij omga- komen. Naar verluidt, had de boot 7500 kisten alcohol aan boord, welke naar Amerika zouden worden gosmokkeld. Volgens een bericht uit Lissabon is Port Alexander, ten Zuidwesten van Mossamedes (Portugeesch West-Afrika), tijdens een aardbeving door do zeever- zwolgen en geheel verdwenen. Nadere bijzonderheden omtrent het lot der bevolking ontbreken, maar er is reden om te vreezen, dat het aantal slachtoffers groot is. In de laatste 10 jaar is tusschen de Duitsohe Waddeneilanden Juist en Borkum een niouw eiland ontstaan, dat den naam gekregen heeft van Memmert. Het nieuwe eiland, een broedplaats van duizenden zeevogels, is 9 K.M3. groot. Uit Peking wordt gemeld, dat Soen-jat-ssn, de dictator van Zuid-China, overleden is. Binnen enkele weken zal te Singa pore een conferentie worden gehouden tusschen de admiraals van hetChineesche, het Oost-Indische en het Australische eskader. De Belgische minister Theunis heeft verklaard, dat hij na de verkiezingen zal aftreden. In Portugal zjjn de feesten be gonnen ter herdenking van den vier- honderdsten jaardag van het sterven van den Portugeesohen zeevaarder Vasco da Gama, die den zeeweg naar Indië ontdekte. Tal van buitenlandsche dele gaties nemen aan de plechtigheid deel. Als teeken van vooruitgang der' draadlooze telefonie wordt gemeld, dat de klokslag van Big Ben te Londen in het Noorden van Borneo (een afstand van 10,000 mijl) duidelijk is gehoord en dat een draadloos telefonisch gesprek tusschen Melbourne (Australië) en Pitts burg (Ver. Staten) een afstand van 9000 mjjl goed verstaanbaar was. Te Manilla is oen berucht bandiet, die langen tijd de provincie Lanao had geringeloord, met zeven volgelingen gedood in een gevecht met de politie. De bandieten hadden zich in een huis verschanst. Volgens een bericht uit Washington werden in de V. S. gedurende het jaar 1924 ongeveer 3.637.000 automobielen vervaardigd. Central News meldt uit Caloutta, dat aldaar megedeeld wordt, dat Alan Cobhan, de Britsche aviateur, te Dar- jeeling van Caloutta per vliegtuig is aangekomen, teneinde van uit -de lucht de top van den Mount Everest te bereiken. Naar Reuter uit Dehli meldt heeft lord Reading, de onderkoning van Britsoh- Indië een oproep tot de bevolking ge richt om de melaatsheid krachtig te helpen bestrijden. Hij constateert dat op elke 300 h 400 menschen in Indië èén lepralijder voorkomt. Joap: Goeiën dag saeme, 't is a un poos ulé da m'un mekoare uzie Daerom kom 'k us kieke oe of julder ut maeke. Nog aol wat wenselik is oor in 't nieuwe jaer. Bovendien ik zou je nog us vertelle wat of ik op de beuze oort 't Was daer as nae gewoonte, tjokvol mé mensen in mé sigarreroak. Den andel was er goed, vooraol in aerrappels in juun, tot goeie priezen. Intussen is de pries van de juun nog a wat opelaope. Ik kwam achter in de beuze in daer oor nog al us wat epraet over de diengen van den dag. Noo waere ze doende over ver pachten van land deur. vermielje onder mekaore. Je eit toch wel uleze in de hij alleen voor zijne geliefkoosde weten schappen, maar dit genot was kort stondig, daar h\j reeds den 11 September 1614 aan de tering overleed. Zyne weduwe hertrouwde in 1616 met Jacob de Witte en overleed in 1620. Gedurende zijn verblijf je Haamstede schreef hij de [eerste twee boeken van bovengenoemde kroniek van Zeeland in het Latijn, die een schat van geleerd heid bevatten en waarvan de voortzet ting door zijn dood verhinderd werd. Het boek is nog zeer lezenswaardig, maar betreurd moet worden, dat de ge loerde schrijver de ontdekking der Dom- burgeche altaarsteenen in 1647 niet be leefd heefi, daar deze voor z(jn geschrift veel licht zouden aangebracht hebben. Het eerste boek is door Smallegange vertaald en woordelijk in zijn kroniek van Zeeland ingelasoht. Het handschrift der kroniek bleef te Haamstede op het slot berusten, maar de Staten van Zeeland, daarmede bekend, omdat de schrijver in 1613 inzage had mogen nemen van registers en stukken, berustende onder den rentmeester-gene raal be-Oosten Schelde, verzochten aan de weduwe het manuscript te mogen bekomen om het te doen drukken, onder belofte tevens, om eenige gerechtigheden, aan de heerlijkheid van Haamstede in vroeger tijden toekomende, daaraan op nieuw te verzekeren. Het in perkament gebonden hand schrift in folio werd daarop aan de Staten van Zeeland gezonden, die het eohter eerst in 1634 deden drukken. NieSbode dat graote ingezonde stuk over die twee osties in Nlewerkerke? Daer is eel wat mee an 't andje. Dat zaekje za noe voor de rechtbank komme, 't Jongen wat is 't noe toch jammer dat de Zurkzeesche rechtbank weg is. Daer zatten mensen in die 't platteland deur en deur kenden, die zeis veel grond hier verpachten, dus mit eel de zaek op d'aogte wère. Maerte: Ja mar noe mot jie nie glaove, dat un aflfekaot, die op d' oage sohoole estudeert eit, dat overal nte weet en kent. Joap: Wel man, jie weet er niks van. Ik za joe is wat vertelle wat 'k ondervonden Ik ao een koeije ekooht •die kaolve most. De verkaoper zei dat die koeije niks mankeerde en wat bliekt laeter, dat zie ma drie goeije speenen eit. Ikke nae un affekaot om de ver- koaper te dwiengen schaevergoeding te betaelen. In wa zei toe die oage ge leerde man? Wat geeft dat noe of die koeije noe drie of vier speenen eit, as zie de melk ma geeft. De gewoonte van een landstreek motte zukke men schen kenne! De kantonrechter vraegt aoltied wa of uzanze is. Da's ok un wet! In noe is 't a jaeren de maniero dat de ouwerB der kinders as pachters in der zaek «Ie te krlegen. Ok zusters werkè mee voor broers, in moeyes voor neven. In den regel oort dan de uut- terste cent nie evraagd, as dat nie noadig is voi* eigen levenatooht. Men aelt die jonge boeren 't vel nie van der rceuze. In den tied da 'n boer ma tevree most weze, met kaerne pap in roggebrood is tooh ok a lange verbie Eeren die vroeger an de recht bank waere in Zurkzee, die der ostie's wel meer as onderd jaer verpacht an boeren uut 't zelde geslacht, in vor priezen die nie oage wère. Ze koste der veo' meer van kriege op de publieke mart. En dan bovendien 't is ok blange nie 't eige wa voor persoon of der op de ostie komt. Jan Rap en zun maot zet je zoo ma nie op je spul, ofschoon dattie den aogsten bieër is. Maerte: Oe dienk je noe dat 't laope z&? Joap: Ja, da's un vraega die nie makkelijk te beantwoorden is. Mar as ze bie mien om raed vroege, zou 'k dit aviseereBenoemt un kommisje van drie personen, daer in zit een man die dikkels nae Middelburg reist, in de diengen uut den ouwen tied van buute kent, in nog un paer andere. Laet die is un rapport uitbrionge. Nie of ter bie publieke verpachting meer van die osties te make zou weze, maar of do istorie van Schouwen nie au geeft, dat die menschen éellemale andeld ter goeier trouw volgens uzanse. Maerte: Ik bin 't volmaekt mee je eens buurman. Ma 't is toch anders wé wa te zeggeb, da je niks meer over je eige goed te zeggen eit. Ze zulle uut den Aeg je nog wel vee meer voor ge schrieve dienk ik. J a o pJa, over je portemoné ei nie meer vrie te beschikken, en 's zomers schrieve ze je voor wanneer en oelang je slaepe msg! En da's aollemaele onze eige lompe schuld. Omdat er geen sae- menwerking is tussen de boeren van 't platteland en daerom is 't er in de Kaemers te weinig vertegenwoordiging voor de boerestand en oare de wetten emaekt deur schoolmeesters, dominies, pastoors in ambtenaers. Dag oor, tot ziens. INGEZONDEN STUKKENc Buiten verantwoordelflkheid der redactie Copy wordt niet teruggeuonden St.-Philipsland, 24 Januari 1924. Mijnheer de Redacteur. Wanneer er in een gemeente, waar de Zsteesöhe Nieuwsbode veel gelezen wordt, toestanaen heersehen waar velen zich niet bij neer kunnen leggen, dan neemt men dikwijls zijn toevlucht tot bovenge noemd populair blad. En nu meen ik In deze kroniek vindt men het portret des schrijvers met zijne spreuk: „Marto prudens, pace clomens" en een vierregelig onderschrift van Adriaan Hoffer, benevens lofgedichten van denzelfden Hoffer, van Isaac Gruterus en Cornells Boy. Behalve deze kroniek gaf van den Eynde in 1611 te Leiden nog een bundel „Poëmata" uit, en een geschrift over het Twaalfjarig Bestand, welke beide zeld zaam voorkomen. In deze laatste werken vindt men zijn wapen afgebeeld, zijnde een schild waarop drie duiven, en als hartsohild het wapen van Haamstede. Het helmteekende geharnaste hand die een zwaard vasthoudt, omkronkeld door een .slang, ziet men nog heden boven de slotpoort van Haamstede. HL Harous Znerius van Boxhom. Deze, hoewel te Bergen-op-Zoom ge boren, mag wel een eereplaats Innemen onder de mannen, die zioh voor Zeeland verdienstelijk hebben gemaakt. Hij werd geboren 28 Augustus 1612 als zoon van Jacob Zuerius, predikant te Bergen op- Zoom, en van Anna Boxhorn, en nam den naam aan van zijn moederlijken grootvader, bij wien hij opgevoed werd. In 1626 werd hij met zijn 81-jarigen grootvader als student te Leiden inge schreven. Hier blonken zijne talenten zoozeer uit, dat hy reeds in 1633 tot buiteDgewoon hoogleeraar in de wel sprekendheid werd benoemdin 1640 werd hij gewoon hoogleeraar en in 1648 wel Zoo vrij te mogen zijn ,om een in gezonden stukje te plaatsen. Want ook in onze gemeente loopen ae zaken altijd niet zooals het behoort. De situatie is deze. Tijdens de bietencampagne wor- cien hier millioenen k.g. bieten ver scheept, wat met zich medebrengt, dat op den duur de haven bedekt wordt miet een laag vette klei. In andere jaren werd die grond op hoppen gezet en kon iedere liefhebber ze op aanvrage kosteloos weg halen, wat dan ook grif gedaan werd. Maar thans heeft dit proces een ander verloop. Wegens verschillende redenen werd besloten dien grond te ver koppen. Waarlijk een mooie economische uiting van de Edelachtbare heeren! Maar nu ooet zich het zeer begrijpelijke geval voor, dat niemand dien grond wil koo- pen. Het gevolg is dat nu de haven nog bezaaid is met groote hoop en echte Zeeuwsche klei. Wat een moeilijkheden dat voor verscheidene menschen ople vert, behoeft geen betoog. Eenl gevaar ook! Want om op het noordelijke ge deelte der haven te komen met een zwaar beladen wagen, wordt stuurmans kunst vereischt om niet met paard en wagen in ae haven te tuimelen. En na tuurlijk wordt er druk door die hoppen gereden (men weet zich soms niet te draaien of te keeren) zoodat op den duur al het verzamelde weer over cïe geheele haven komt te liggen. Dan moet, h!et weer bijeen gegaard worden, wat nieuwe kosten vereischt, zoodat het om gekeerde bereikt wordt van wat dë hee ren zich dachten. Zien B. en W- dit niet in? Laat B. en W. de zaak flinker aanpakken of is er geen eensgezindheid in dit college? Door de slapheid van dit ooilege worden verscheidene menschen bemoeilijkt. Moet die grond tot veler ergernis blijven liggen totdat er een on geluk gebeurt? Hoogachtend, Een opmerker. LAATSTE BERICHTEN. ZIERJKZEE. De Oroe van de Ster in het Oosten, die in 1911 werd opgericht, en aan het hoofd waarvan de heer J. Krishnamurti staat, verspreidt de gedach te aan de verwachting Van de komst van een groot Wereldleeraar. Het is dit ge meenschappelijk geloof in de spoedige komst onder ons van een Wezen, veel groot-er en verhevener dan wij, die ons zal kunnen leiden door zijn Geestelijke kracht,eu ons met nieuw idealisme be zielen zal door Zijn inspireerend voor beeld van liefde en wijsheid, dat thans ve'.e duizenden leden samenbindt over alle deelen van de wereld en van ver schillende godsdienstige overtuiging. Vooral na het uitbreken van den We reldoorlog is het aaQtal leden snel toe genomen. Vele menschen voelden nu zeer sterk door de schokkende gebeurtenissen der laatste tiett jaren, wélk een behoefte ae wereld heeft aan Iemand, die leiding zal kunnen geven bij het opbouwen van een pieuwe, een werkelijke Beschaving, gebaseerd op samenwerking en broeder schap. De Orde stelt het zich o.a. tot taak, de gedachte van de komst van den Wereldleeraar zoo veel en Zoo. wijd mogelijk te verspreiden, opdat ieder, die mee zou willen werken, zichzelf en de wereld vóór te bereiden op die komst, hiertoe de gelegenheid hebben zal. Voor de lezing, die de heer F. van DeinZe Vrij dagavond 30 J%iuari hier ter stede hou den zal, met als onderwerp: „De Ko mende Christus" wordt de lezer verder naar de advertentie'in dit blad Verwezen. TELEGRAMMEN, AMSTERDAM (V.-D.) Naar wij verne men wordt de instructie inzake den moora op den makelaar Busch nog met voortvarendheid voortgezet. De pp het geraamte van het slachtoffer gevonden sieraden zijn positief herkend als te be- hooren aan het slachtoffer van Van Muijlwijk. Niet alleen de portefeuille en portemonnaie werden door Van Muijl wijk geroofd, maar bovendien eenige sie raden aan het slachtoffer toebehoorend, naar de Bank van Leening gebracht. werd hom hot onderwijs in de historiën toevertrouwd. Zijn onvermoeide en te veel ingespannen arbeid sloopte zyn lichaamskrachten, zoodat hij reeds den 3 October 1653 overleed. In 1639 was hjj gehuwd met Susanna Duvelaer, dochter van den Middelburgschen burgemeester Piéter Joosso Duvelaer. Het wapenbord dat te Leiden boven zyn graf heeft gehangen berust thans in de oudheidkundige verzameling van het Zeeuwsoh Genootschap der Weten schappen te Middelburg. Veelomvattend was zyne geleerdheid. Hy maakte zioh verdienstelijk omtrent vele Latijnsche schrijvers, beoefende den geheelen omvang der geschiedenis en zou waarschijnlijk in het vakderNoorsohe en Frankische talen als een eerste lioht hebben geschenen, zoo een langer leven hem ware gegund geweest. Men kan van hem zeggen, dat hij meeat al zyne geschriften met te groote overhaasting in het lioht gaf. In het kort bestek van 22 jaren gaf hy meer dan zestig, zoowel grootere als kleinere, werken uit. Groot waren ook zijn verdiensten omtrent de geschiedenis van ons vaderland. Reeds op zijn twintigste jaar gaf hy eene be schrijving van Holland uit, een zeer goed werk, waarin men veel belangrijks bijeen vindt, en dat gevolgd werd door vele historische geschriften, o. a. ook over de in 1647 ontdekte Nehallenia-beelden bij Domburg. Wij wensohen hem vooral hier te noemen, omdat hü een uitnemende uit gaaf bezorgde van de kroniek van Zeeland DORDRECHT (V.-D.) Op een. construc tie werkplaats alhier is een zware ijzeren mast naar beneden gevallen. Een der werklieden, welke zich niet vlug genoeg uit de voeten kon maken, kreeg een bloedende hoofdwonde. Men vreest voor zijn leven. ROTTERDAM (V.-D.) Bij de firma B- alhier, een melkhandel, - verdwenen sinds eeniige éagen groote hoeveelheden melk. In verband hiermede werd de Chauffeur G. L. gearresteerd. Deze moest de melk wegbrengen, maar hield telkenfc eenige bussen melk achter, waarui'j een ander hem' hielp. Ook deze werd aangehouden, evenals de heler D. W., waar men de achtergehouden bussen melk verkocht. Voor eenige honderden guldens is op deze wijze gestolen. MARETRERiCMTO, ROTTERDAM, 26 Jan. Binnanl. Granen en Peulvruchten. Tarwe met ruim aan bod, hooger betaald. Verkocht naar kwa liteit van. f 12f 17. Extra puike erboven betaald. Rogge eveneens hooger betaald, f 14—f 15,25. Gerst. Chevalier f 15— f 15,75. Haver met tamelijk aanbod, flauw gestemd, f 10—f 12,25. Erwten in alle soorten flauw gestemd, lager verkocht en niet te ruimen. Kleine groene f 13— f 16,50; Kroonerwten i 13—f 16,50. Schok kererwten f 20.. - Br. boenen fiauw gestemd; verkocht naar kwaliteit van ;f 16—f 25. Alles per 100 k.g." 27 Jan. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 248 paarden, 31 veulens, 1162 magere runderen, 646 vette runderen, 170 vette kalveren, 601 nuchtere kalve ren, 120 graskalveren, 93 schapen of lam meren, .92 varkens, 141 biggen, 8 bokken of geiten. Prijzen per i/2 k.g.: koeien 35—50—571/2—60 ct. Ossen 45—54—58 ct. Stieren 42i/24552 ct.; Kalveren 70 ct., 85100 ct. Prijzen per stuk van mager vee: Melkkoeien f 350—f 400—f 525^ Kalf- koeien f 375—f 500. Stieren f 125—f 460. Pinken f 130f 185. Graskalveren f 65 f 125. Vaarzen f 170—f 280. Paarden f 250—f 350; slaohtpaarden f 100—f 200. Hitten f 130—f 300. Veulens f 80—f 120. Biggen f 8—f 16. Biggen f 1,75»f 2 per week. Overloopers f 18—f 30. Fok nuch tere kalveren f 25—f 40. Slacht nuchtere kalveren f 18—f' 24. 27 Jan. N.V. Rotterüamsche Gons- Veiling, Weenaplein. Aanvoer 80.000 st. Kippeneieren f 5f 8,50, eendeneieren f 7—8. GOES, 27 Jan. Eieren. Opgaaf van de Landbouwcommissie f 6,60. Veiling V. P.Z. Aanvoer 10.750 stuks; prijs f 7 de 100 stuks. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 Jan. Hoogste barometer st. 777,7 te Memel. Laagste 742,2 te Isafjord. Verwacht tot den avond van 29 Jan. meest matige weBtolijke tot zuidelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk regenbuien, aanvankelijk veel zachter. Fietsen lieht op Van 28—29 Jan. van 5 06 m.ia.7,18 v.m. 29—30 5.08 n.m.—7.16 v.m. CORRESPONDENTIE, Ingezonden stukken, waarvan, de in zender ons niet bekend is, worden niet geplaatst. De Red. Zjj, die zioh te Zierikzee op 0113 blad wensohen te abonneeren of hun abonnement te doen eindigen, gelieven daarvan persoonlijk of schriftelijk kennis te geven aan ons bureau hoek Schuithaven. DE DIRECTEUR. door Beygersberoh, welke hij met aan- teekeningen en hoogst belangrijke bij dragen voorzag, zoodat de bijvoegsels van Boxhórn verreweg de waarde van ReygerBberch's kroniek overtreffen en bij zich ten opzichte van de geschiedenis van Zeeland ten hoogste verdienstelijk heeft gemaakt. Dit boek, dat in 1644 in twee deelen in kwarto (die meestal bijeengebonden voorkomen) te Middelburg bij Zaoharias Roman verscheen en driemaal zoo dik is als Reygersberoh's kroniek, heeft tot titel„Chroniick van Zeeland, eertijdts „beschreven door d'Heer Johan Reygers- bergen, nu verbetert, ende vermeerdert „door Marcus Zuerius van Boxhorn". Voorin vindt men, naar de gewoonte dier dagen, lofdichten van Herman de Huybert en Rochus Hoffer Az. IV. Mattkeus Smallegange. Van dezen schrijver versoheen In 1696 in het licht: „Nieuwe Kroniek van Zeeland" met platen, kaarten en plattegronden, een boek in folio-formaat, waarachter later veelal de afzonderlijk versohenen wapenkaarten bijgebonden werden. Voor 8mallegange, die 29 December 1624 te Goes gedoopt en aldaar 9 Januari 1710 begraven werd, en voor zyne kroniek verwijzen wy onze lezers naar hetgeen dienaangaande in het nommer van dit blad van 4 September 1922 geschreven werd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 2