Zierikzeesche Nieuwsbode Het zegel der Stilte. B IJ VOEGSEL behoorende by de van Woensdag 26 Jun. 1925, no. 11190» Uit Stad en Provinoie. ZIER1KZEE. Op Donderdagavond 29 Januari e.k. zal in de zaal van hotel „Van Oppen" alhier een openbare voor dracht gehouden worden over Volksvoe ding met betrekking tot de Maggi's Pro ducten, waaraan verbonden worden kook demonstraties en een filmvertooning, die den bezoekers (-sters) het geheele Maggi- bedrijf zal toonen, zoowel landbouw- als fabrieksbedrijf, en een kijkje geeft van het Zwitsersche landschap. In zeer veel plaatsen hier te lande zijn dergelijke filmdemonstraties reeds gehouden en mochten zij zich verheugen in een druk bezoek. De belangstellenden waren zeer tevreden over hetgeen hun geboden werd wij twijfelen er dan ook niet aan of ook hier zal van deze gelegenheid een druk gebruik worden gemaakt. (Zie de ad vertentie in dit blad), OOSTERLAND. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 20 Januari j.l. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter, sprekende naar aanleiding der jaarwis seling, roept den [eden het welkom toe in 1925 en werpt een terugblik op het afgeloopen jaar, waarbij hij herdenkt het overleden oud-raadslid en wethouder dhr. St. de Rijke. Medegedeeld wordt dat bij Kon. Besluit is goedgekeurd het verzoek van den gem.-ontvanger tot uil woning en dat door Ged. Staten de spreekuren zijn bepaald iederen Woens dag en "Zaterdag des v.m. van 10—111/2 uur. Voorts deelt de voorzitter mede, dat de gem.-begrooting voor 1925 en de verorden'ng op de heffing van school - geld voor voortgezet onderwijs zijn goed gekeurd en eveneens de huishuren van het „Tuindorp". Komt ter tafel een voor ste! van den ingenhu: Dobbe, waarbij deze de aandacht vestigt op de tot standkoming van de spoorwegnetvoltooi- ïng ten Westen van de ljjn 's-Graven- hage—Breda. Alhoewel men overtuigd is van het groot belang van een goede Ver binding met het vaste land, acht men het voorgestelde voor deze eilanden te bezwarend en besluit men gevolg te ge ven aan een uitnoodiging van het gem.- bestuur van Steenbergen, om te donfe- reeren over een goede verbinding met Roosendaal Besloten wordt tot opheffing van den borgtocht van den heer J. Flohil, voor malig gem.-ontvanger. Uit de aangebo den dubbeltallen worden herbenoemd tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim, de heeren M. Otte, M. K. van Driel en K. Oudshoorn en in de plaats van den heer J. Flohil, die voor een herbenoeming niet meer in aanmer king wenscht te komen wordt benoemd de heer Joz. Beije. Men besluit in te willigen het verzoek van M. Knuist tot het betalen van een gedeelte van de verpleegkosten van het ziekenhuis te Noordgouwe. Het verzoek van J. Stoel Wz. te SeroosKerke om onderstand van zijn zoon, J. Stoel, wordt afgewezen op grond van het bepaalde bij art. 30 der Armenwet. Het verzoek van W. Goud zwaard tot het dempen van zijn sloot voor zijn woning wordt ingewilligd pnder voorwaarde dat op de helft van de sloot een betonmuur ter hoogte van 20 cJ.M. boven de kruin van de straat wordt ge plaatst en daarop aangebracht een hek werk van zwaar metaalgaas. De buizen met een doorsnede van minstens 35 C.M.; welke voor zijne rekening moeten wor den schoongehouden. Aan P. van der Werf zal worden te kennen gegeven dat alvorens een beslissing zal worden genomen op zijn verzoek bot demping van de sloot naast zijn schuur, hij zich zal hebben te verstaan met het bestuur der Ned. Herv. Gemeente. Hierna komt ter sprake den toestand waarin de Bosch- blokdreef verkeert. Men is van gevoe len, dat verbetering slechts is aan te brengen, indien door de eigenaren van de aan de dreef liggende woningen een strook grond aan de gemeente wordt afgestaan en besluit om gezamenlijk ter plaatse een onderzoek in te stellen en in een volgende vergadering hierop na der terug te komen. Het spitten van de gemeenteweide wordt aangehouden. Op een vraag naar ae aanstelling vao een vroedvrouw-verpleegster door het Groene Kruis antwoordt de voorzitter, dat van cue instelling nog geen aanvraag om subsidie is ingekomen. Van de leening, aangegaan in 1918 wordt uitgeloot een obligatie groot f 350, No. 1,, betaalbaar 1 Februari a.s. Hierna sluiting. f 3940; door J. P. Deurloo te Tholen, Voor f 3983;. voor metselwerk: door G. K. Krijger te Poortvliet, voor f 2175; door A. Gunter, id. voor f 1990; voor timmerwerk: door J. P. Deurloo te Tho len voor f 1475; voor schilderwerk; door J. .C Endhoven te Poortvliet, vjoior f 179; door C. van Dullemen te Tholen, vopr f 275; voor snudswerk: door J. P. Ge braad te Poortvliet, voor f 215. De gun ning is aangehouden. landbouw en veeteelt. NOORDWELLE. Bij de op Vrijdag door de Landbüuwvereeniging „Ons Voordeel" gehouden ledenvergadering betreurde da voorzitter, de heer J. Klomp e, bij de ope ning de zeer geringe opkomst. Hij heette len welkom en hoopte, dat dit jaar voor de leden in 't bijzonder en voor de landbouw in het algemeen een goed jaar moge zijn, en deelde mede dat het he den juist 20 jaav geleden :s, dat deze vereeniging^ werd opgericht. Het bestuur had gemeend met het oog op de kas deze gebeurten:s geen feestelijk aanzien te geven. Door den secretaris, de heer J. Steur werd daarna verslag uitgebracht ovei de afgeloopen 20 jaren. In 1905 werd op initiatief van den heer T. J. Voorbeijtel door 18 personen „Ons Voor deel" opgericht. Vele bestuurswisselin gen hadden plaats. Het eerste jaar .hacl men een omzet van f 837, dat met elk jaar klom, tot men in 1921 het hoogste cijfer bereiikte. Uit het verslag blijkt dat de opnchters een goede kijk op de zaak hadden want de resultaten be wijzen dat „Ons Voordeel" levensvat baarheid bezit. Uit deze vereeniging zijn voortgesproten de onderlinge verzekering tegen brandschade en tegen ongevallen, welke allebei tegen lage premie gunstig werken, evenals de Onderl. Slachtveever zekering. De voorz. dankte den heer Steur voor zijn uitgebreid verslag, ter wijl de heer B. G. Moermond er nog aan toevoegde dat in 19/5 de fairbank uit deze vereeniging is voortgekomen. Door de commissie tot het nazien der rekening werd door dhr. S. van 't Hof rapport uitgebracht. Hij adv-'seerde tot goedkeuring. Over den post f 103, uit betaald aan de kring, wenschte de heer Moelker iets naaers te vernemen. Deze post komt hem hoog voor. De voorzitter verdedigt dezen post daar door de kring veel gedaan wordt. Het aanleggen van proefvelden b.v. vordert veel uitgaven, en zoo is er meer wat een bu'tenstaan- der nu niet zoo d'rect gewaar wordt. Door den ijverigen krngseoretaris den heer P. Hanse, wordt veel gedaan voor de landbouwers, nu weer met de uren- levering. welke zeer goeo voldoet. Uit de rekening blijkt dat er 's ingekomen f 1747.245 en uitgegeven f 1726,60. Aan gekocht waren 609094 k.g. hulpmeststof fen; 185016 k.g. krachtvoer; 141090 k-g. brandstoffen en 270 k.g. klaverszaad voor een totaal bedrag van f 67,797,57. Door den heer Moelker werd gevraagd, of het niet mogelijk zou zijn dat elk lid een verslag kreeg van den omslag der slacht veeverzekering. Door den secretaris werd i in overweg:ng gegeven dat verslag in I het Zeeuwsch Landbouwblad te plaatsen. De heer Moermond betreurde de zeer geringe opkomst, vroeg of er geen m:d- t delen zijn deze beter te doen zijn, b.v. I door het geven van presentiegeld. Dhr. J Booger-d gaf in overweging dat er uit den boezem der leden iets gedaan werd, b.v. een bespreking over een of ander onderwerp op landbouwgebied: Dit zal door het bestuur worden overwogen. Daarna sluiting. N<d Rundvee-Stamboek- Het Nederl. Rundvee-Stamboek zal, ter gelegenheid van zijn 50-jarg bestaan, in ae week van 1218 Juli een excursie hou den, waartoe buitenlandsche afgevaard:g- j den van stamboeken zullen worden uit- genoiochgd. Aan de bonden van fokver- eenigingen is gevraagd, in die week een fokveeoag te houden of een keurcollectie bijeen te brengen. Verder zal een feeste lijks vergaoermg te 's-Gravenhage wor- oen gehouden. vm MENDE w m I Uit New Foundland wordt gemeld, dat zes visschersbooten met 30 man aan boord, thuis behoorend te Rosa Blansche, worden vermist. J. i De arbeider, die een aanslag op den vroegeren Oostenrijkschen bondskanselier dr. Seipel gepleegd had en tot 3i/2 jaar kerkerstraf veroordeeld was, is na door het openbaar ministerie ingesteld hopger beroep door het hof tot 5 jaar veroor deeld. Blijkens een te New-York ontvangen telegram is er weer eens wat te doen geweest te Herrin, in den staat Illinois. Tegenstanders en aanhangers van de Ku- K'lux-Klan raakten met elkaar slaags. De burgemeester van Herrin, die een ^voor man van de Ku-Klux-Klan is, werd ge dood. Bovendien zijn er tal van ge kwetsten. Regeeringstroepen hebben de orde hersteld. De krijgswet is afgekon digd. President Coolidge heeft op een vrouwenvergadering te Washington het woord gevoerd. Hij verklaarde, dat in dien de wereld er niet in sLaagt een middel te vinden om oorlogen te voor komen, zij daarvan onvermijdelijk de rampspoedige gevolgen zal ondervinden. Als een blijk van hulde voor den arbeid van den bekenden Amerikaanschen uitvinde" Thomas Edison, hebben de lei ders der electriciteitsbedrijven van New York besloten om een gebouw op te trekken en aan Edison te wijden. Het gebouw zal twintig verdiepingen hebben en behalve kantoren ook een electnci- teitsnuseum bevatten. Boven den ingang van het gebouw zal een reusachtig bron zen beeld van Edison worden geplaatst, dat ongeveer 9 meter hoog zal wezen. verschillende berichten. Een oplichter. Te Parijs is een 40-jarig 1 man aangehouden, die in Den Haag is geboren en K. W. Deutsc'hmann heet Volgens .de Fransche bladen is de man een internationale oplichter, die door de justitie van verscheiden landen gezocht werd. Hij liep in Parijs tegen de lamp, tóen hij met een valsidhen cheque van 475.000 francs op het papier van den Amsterdamsche bank het Crédit Lyon- nais trachtte op te lichten. De bank bediende vond den chèque echter ver dacht en vroeg nadere legitimatie, maar Deutschman, die een valschen naam had aangenomen, kon geen pas toonen. Toen hem gevraagd werd te wachten, omdat de beambte zich nader wilde vergewis sen, sloop de oplichter weg. Daarna heeft hij hetzelfde spelletje nog eens gepro beerd bij den „Comptoir d'Esdompte", maar daar lukte de truc al evenmin. De gewaarschuwde politie vervoegde zich bij het Grand Hotel, dat de op'.ich ter als zijn verblijfplaats had opgegeven, maar daar was hij onbekend. Kort daar na werd hij echter gearresteerd op het oogenblik dat hij een hotelletje in de rue Cuj as-verliet om naar België to gaan, waar hij een andere chèque van 240.000 francs wilde ontvangen. Drie ja' ren geleden moet DeutscJiman er al in geslaagd zijn een valsche chèque van 300.000 francs te incasseeren. ingezonden stukken. aanbestedingen. Door William Le Quenx. 59 „Heel goedkoop, sare", riep hij ein delijk in gebroken Engelsoh uit. „U mets koopen voor Laidee?" en zijn witte tanden glommen toen hij lachte. Ik antwoordde weer ontkennend, mis schien een beetje ongeduldig, toen Phrida mij plotseling influisterde: „Dat is dezelfde man, die we ook in Dinard en nog andere plaatsen gezien hebben ik ben vergeten waar. Hij achtervolgt ons!" „Die mannen gaan van de eene stad naar de andere", legde ik uit. „Ze reizen geheel Frankrijk door". Plotseling kwam mij het gelaat van den man bekend voor. Ik had hem bui ten het Piccadilly Tube station gezien op den avond van mijn afspraak met mevrouw Petre. „Ja, Laiaee", zei de man, die Phrida's woorden verstaan had. „Ik heb u in Dinard gezien Hotel Royal", ze. hij glimlachend. „Wilt u kant koopen zijden kant tyeel goedkoop?" Te Poortvliet werd Vrijdag 30 Januari aanbesteed voor den heer P. J. Vroegop het bouwen van een woonhuis met schuur. Ingeschreven werd voor de mas sa: door A. Gunter te Poortvliet, voor „Ik weet, dat het .goedkoop is", zei ik lachena^ „maar we hebben het wer kelijk niet noodig." Toch legde hij de kant op het mar meren tafeltje, boog zich voorover en fluisterde mij in het oor: „U meester Royle?' „Ja' zei ik verwonderd. „Ik moet u vanavond spreken al leen. Zeg niets aan de laidee tot ik u gezien heb buiten uw hotel, elf uur, sare—ja?" Ik zat hem vol verbazing aan te sta ren, maar stemde ongemerkt toe. Toen vroeg hij zeer handig met zijn gewone stem, terwijl hij mij met zijn kleine oogen aanzag: „U wilt niet koopen voor dien prijs neen?" en hij zuchtte terwijl hij zijn waren weer o pnam. „Goedkoop, laidee zeer goed en goedkoop!" En beleefd groetende wierp hij de kant bjj de zware stapel, welke reeds over zijn schouder hing en ging weg. „Wat zei hij?" vroeg Phrida. „Hij wou mij de heele boel voor vijf frank geven", antwoordde ik, want hij had geheimhouding verzocht en ik wist niet, of hij niet wellicht een bode van Frémy of van Edwards was ik vond het daarom het beste niets te zeggen. (f-uiten ver an'woordelijkheid, der redactie) Copy wordt niet teruggezonden. Over Boeken ea e?n BlbFothnuk. 1 De Vereeniging voor een Op. Leeszaal I en Bibl. is dus ter ziele! En van die kant dreigt de Nutsbibüotheek dus geenerlei gevaar meer. Ben andere Vraag is, of de monopoliepositie, waarin ze aldus is teruggekeerd, misschien geen andere groiotere gevaren, Voor haar ontwikkeling met zich brengt. Door het Voorl. Bestuur der Leeszaalver. is steeds de vraag het midden, gelaten, :n hoeverre de be staande NutsbibF.ottaieek in de bestaande behoefte voorzag. Waar ons als doel voor oogen stond 't stichten van een lectuur instelling van de meest ulgemeene aard, kon de vraag of de Nutsbibliotheek al of met goed was, als secundair wor den beschouwd. Nu er echter voorloopig van een dergelijke oplossing van het vraagstuk der lectuurvoorziening, van ons eiland, wel weinig komen zal, verdient bovenbedoelde Vraag ongetwijfeld een nadere overweging. Deze kwestie, voor talloos velen op Schouwen en Duiveland van belang, heb ik gemeend, ;n 't openbaar te moeten behandelen, te meer daar dit er hopelijk eenigszins toe kan bijdragen, de belang stelling er 'n te verhoogen. Nu sta voorop, dat 't in geen enkel opzicht mijn bedoel'ng kan zijn in 't onderstaande critiek te leveren op 't beleid van de B'bliotheekcommissarissen. Ik Constateer, waar ik in het onderstaan de tot een minder gunstig oordeel over de Nutsbibliotheek kome, slechts feiten en niet hoe ze ontstaan zijn. Aan welke eischen moet een Volks bibliotheek voldoen? M.i. deze: voor de minderontw'kkelden moet ze een middel zijn om zoo spoedig mogelijk tot wat meerdere ontwikkeling te komen en daar aan is vastgekoppeld de tweede eisch, dat ook de ontwikkelden er steeds iets van hun gaaing kunnen vinden. Wat nu bij 't doorbladeren van de catalogus vain October 1924 onmiddellijk opvalt is de onevenredige verhouding tusschen Ver ouderde en moderne boeken. Op de eerste bladzijde wordt men ge troffen door een elftal werken van A:- mard. En dan volgen AlCott, Bosboom— Toussaint, Jan ten Brink, Hall Caine, M. Corelli, Curwood, N. von Eschstruth, Th. Hoven, Melati van Java, J. van Lennep, Jack London, Jan Maciaren, Justus van Maurik, L. Mühlbach, Orezy, Ouïda, H. Schimmel, F. de S'nelair, Louise Stra- tenus, Cath. L. M. Alberdingk Thijm, E. Werner, enz. enz. Heimburg verschijnt in de guldenbibliotheek met twee titels! Ik weet, dat verschillende dezer dames en heeren chronologisch tot de 20e eeuw behooren, maar op een heel enkele uit zondering zijn ze, cultureel gesproken, van achter ons liggende generaties. Ik heb op de hier genoemden niet zoo veel tegen, als zooveel anderen, beterem, er maar niet zoo schamel afkwamen. Ziet slechts toe: Van Deijssel ontbreekt; Heijermans ontbreekt(van S. Falk' land is er een, zegge één, boek). Van 't geweldig oeuvre van onzen grootsten levenden auteur Is. Querido :s eréén bundel studiën. Couperus komt er met 5 nummers beter af, maar zet b.v. Van Lennep er eens naast met 't dubbele aantal! Van Oordt ontbreekt. Van Schendel ont breekt. (Er waren zeker al genoeg his torische romans!) Moderne lyriek, ik be doel zoo van de laatste 40 jaar, >is er niet; zelfs niet de vJksdic'hier Ada- ma van Scheltema; Henriëtte Roland Holst ontbreekt! v De jonge generatie :s nog geheel bui ten beschouwing gebleven. Ik heb slechts genoemd de allergrootsten. Vroegere klassieke periodes zijn leelijk in 't ge drang gekomen. Van Vondel is er 't een en ander, maar dat is dan ook alles van onze 17e, onze gouden eeuw. De rubrieken Fransche, Duitsche en En gelsche romans zijn waarschijnlijk niet ernstig bedoeld. Wel treft men natuur lijk heel wat uit d'e en andere talen ver taalde werken aan, maar hoe neemt al weer 't miadelmat:ge en minderwaardige en vooral ouder wetsche een o verheer- schende plaats in bij 't groote, 't nieuwe, 't moderne. Wat vindt men er van De Balzac, Flaubert, Zola, Romain Rolland Duhamel, Barbusse, Anatole France, de Duitsehs klassieken, Hauptman, Schnitz- IerWasserman, IbsenStrindberg, Shaw, Galsworthy en zooveel andere grooten? Kan een boekenverzameling, dr' in zooveel hoofdzaken tekort schiet arsenaal zijn, waaruit de Schouwen en Duivelandsche bevolking voor 't grootste deel zijn geestelijke wapenrusting haalt Ik geloof, dat men wel beter weet, Men is alleen :ngedommeld. 't Is me meerdere malen gebleken, dat ontwikkel den meenden, dat actie voor een betere lectuurvoorzien'ng overbodig was, daar de Nutsbibl'otheek aan alle rechtmatig te stellen eischen voldeed. Daarom heb me genoodzaakt gezien met deze consta teering van fe'ten voor den dag te ko men. Ik zal de eèrste zijn, om te beken nen, dat ze eenzijdig 's, want in de#e bibliotheek is ook veel goeds. Mijn be doeling is geweest belangstelling voor het vraagstuk te wekken. Daarbij heb ik in mijn oordeel wat scherp moeten zijn. Ook zou Ik dit alles voor me heb ben gehouden, wanneer ik niet van oor deel was, dat het anders kan. Mei wat vcortvarenrlheld, door wat le breken met het oude, en vooral door wat samen' werking, zou heel wat te veranderen zijn. •En men zegge nu niet: „verandering is niet noodig, men is hier tevreden met wat er is en er wordt „druk gebruik ge maakt van deze bibliotheek". Ik geloof 't graag. De meer ontwikkelden kunnen, zich veelal de luxe permittee ren zelf in hun behoefte aan lectuur te voorzien en wat de minde^ontwikkelden betreft: men verkoopt hen knollen voor citroenen, door hen een boekenlijst in handen te geven, waarin namen als Jan ten Brink, L. Mühlbach, Bosboom—Toussaint, enfin zie hierboven, zulk een domineerende plaats innemen, en 't daarbij te doen voorkomen alsof ze daarmee een juiste gids door 't geestelijk leven dezer dagen gekregen hebben. Aan de mst'tutem, die volksontwikkeling beoogen, worden steeds hooger eischen gesteld en op d:t gebied niets zoo zeer te vreezen als verstar ring en gem's aan frischheid. Ten overvloede zij opgemerkt, dat in het bzvenstaande nog slechts uitslwtend van beltetrie sprake is geweest, daar de. bibliotheek hieruit voor pï.m. 90 0/0 6 e- staat. Dat zij dus totaal te kort schiet in t verschaf Jen van ontwikkelingslectxiar, in de meer beperkte zin van het wr.ord, hoeft geen betoog. E. HAMBURGER. (Van Redactiewege bekort!) Gejaagd en nieuwsgierig hield ik mijn afspraak. Toen ik op slag van elven uit het hotel kwam, zag ik den man zonder zijn koopwaren in de schaduw onder een boom staan aan den overkant van den boulevard. „Vlug ging ik naar hem toe en vroeg: „En wat wilt ge nu van m-e?j „O, meester Royle! Ik heb u en de jonge laidee al zoo lang gevolgd. U reist zoo vlug en ik ga met den trein van stad tot stad langzaam:'*' f „Ja, maar waarom?" vroeg ik, toen we samen onder de bo.omen liepen. „Ik moet u iets vertellen, mie-ster. Ik geen Arabier ik Senos uit Huacho!", „f/it Huacho!" schreeuwde ik. „Ja. Mijn overleden heer hij Enge-lsch Sir Digby Kemsley!" „SirDigby!" riep ik uit. „En jij jij was zijn bediende? Jij hebt Cane ge kend God, jij was de man, die je meester den man hoorde vervloeken, die het doodelijke monster bij hem legde. Jij hebt een verklaring afgelegd bij de politie, nietwaar?" vroeg ik wild. „Ja mie-ster Royle dat ben ik! Ik weet heel veel", antwoordde hij op zijn langzame manier, naast mij loo,pende met de korte broek, rood fluweelen jas FlnanolSel Nieuw*. laan m iaiteriia. 27 Jan. 8TAAT8LHHNINGKN» NEDERLAND. V.K. Heden N W.8.obl.olfl22 f 100 8 105 104Vg N/W. 8. obl o-b'22 - 500 6 103»/8 1027/, .W. 8. obl a-6'22 -1000 6 103 102"Vlg N.W. 8. obl.o-6'22 - 2500 6 1021/! 102»/i. N.W. 8. obl.ol923 - 500 6 102«/4 1021/, N.W. 8. obl.al923 -1000 6 102»/, 102*/, N.W. 8. obl.19236 - 500 6 102®/, 102»/| N.W. 8. obl. 19236 -1000 6 102»/, 102»/, N.W. B. obL 1918 - 100 6 97 97*/,, N.W. 8. ebl. 1918 - 500 5 N.W. 8. obl. 1918 -1000 5 N.W. 8. obl. 1919 - 100 5 N.W. 8. obl. 1919 - 600 5 N.W. 8. obl. 1919 -1000 6 N.W. 8. obl. 1916 - 100 41/» 92»/, N.W. 8. obl. 1916 - 500 4*/, 93*/, N.W. S. ebl. 1916 -1000 4*/, 94*/, N.W. 8. obl. 1917 - 100 4"/i 901/4 N.W. 8. obl. 1917 N.W. 8. obl. 1917 N.W. 8. ebl. 1V18 N.W. 8. obl 1916 - N W. S. obl. 1916 N.W. 8. obl 1911 1000 6'/, 781/, N.W. S. obl. -1CKXIS 68»/, N W.8, oori.v.ln» 1000 6 68»/, N.W 8. oort. lOt'W 56'/, BULGARIJE. Hfpoth. Leen 1892 8 Tabakileenlng 1902 5 21 20 fcegelleening 1904 5 21®/B 21»/, Bel. tt. goad-obl. 190? 4J/j PKTB.-ONDKRNKMINGEN. Kom. Ned. Petr. f 1000 A. 8841/, 393 Kon. Petr. f 100 O. A. 382 392 Kom. Nod. Petr. 0. t A. 381®/, 391V, Dollars (bonk) t 2.47—f 2,48. Marken (gr) (per bill) 10 5890-f 0.6910; id. (r.) 0,5890f 0.5910; Kronen (lu.UOü) f0,341/, f 0.351; Eng. bankpapier 111 88111,91; FrafiBOh bankpapier f 13 40—f 13 50; Belg. bankpapier f 12 75— i 12 85. 96 V„ 96 98 98 98 500 4V, 90'/, -1000 4V, 90 100 4 88'/, 500 4 87»', 1000 4 87»/, 977/, 961/, 97 »/lê 97l/, 97 92®/, 93Vi 941 3 90V„ 907/1# 89»/i. 88V, 87 V, 8®1 Vis 78 88V1 6S 56 TQd ram Hoogwater en van Laagwater Over de maanden Jam. en Febr. Hoogwater; Laapwateri v.m. 11,88 n.m 11,55 V. 30 Z. 31 Z. 1 M. 2 D. 3 W. 4 6,37 7,16 8.04 9.05 10,24 11,44 7,07 lt 0,26 7,50 0,46 1,18 8,41 1,46 2,14 9,51 2,52 M 3,26 11,11 4,18 4,37 5,19 5,46 en fez van een Oosterling. „Wil je het mij vertellen, Senos?" vroeg ik. „Wil je mij alles vertellen? Alles wat je weet?" Hij grinnikte triomfantelijk en zei: „Ik weet heel veel ik weet alles. Cane heeft mijn meester vermoord met de slang hij en Luis samen. Ik weet ik heb gezien. Maar de En- gelsühman is altijd groot en zijn woord wordt geloofd cloor den Commissaris yan Politie niet het woord van Senos. O, neen! maar ik heb hem gevolgd ik heb alles gezien. Ik ben bij Cane ge weest dag en nacht als hij nooit kon denken ik bij hem was. Ik vertel de jonge dame alles en o zij hem vertelt, nadat ik haar verzocht heb stil te zijn". „Maar waar is Cane nu?" vroeg ik haastig. „Weet je het?' „De Roode Engelschman hij met Madama Petre en Luis hij noemt zich AU, de Indiër.' „Waar? Kun je mij bij hem brengen? Je weet, dat ik ze kan laten arresteeren „Ik weet maar „Maar wat?' riep ik uit. „Neen. Nog niet. Ik wacht'zei hij lachend. „Ik weet alles. Hij vermoordt mijn meester ik hem vermoord, Tiid vail H.W. to Dordreoht 3,15 nur later. L.W. 5,30 ,Mijn meester was een heel goede mees ter.' „Ja, dat weet ik", zei ik. „Die man Cane heel slecht man. Uw arme jonge laidee, o! Zij mij niet kent. Ik ken haar; U niet zeggen dat U mij gezien hebt, neen? Ik vertel alles later. U moet gaan Ostende ik kom ook. Dan zullen we ze zien." „In Ostende?" riep ik uit. „Zijn ze daar?" „U gaat morgen naar Ostende. Zeg mijn Uw hotel. Senos komt ook ja Senos ziet ze met U. O! O!" zei hij op zijn vreemde manier griniiekend met zijn geheele gezicht. Ik zag naar de vreemde figuur naast mij dus dat was de man, die de doods kreten van Sir Digby Kemsley had op gevangen! „Maar zeg mij", orong ik aan. „ben je in Londen geweest? Weet je, dat daar een jonge dame in Cane's woning gestorven is dat ze daar vermoord werd?" „Senos weet", zei hij. „Senos heeft hen met verlaten, o, neen! Hij doodt mijn meester ik verlaat hem nooit tot hij dood is nooit! 1 (Wordt. i>«rpolgd.\

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 5