Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT) Woensdag 14 Jan. 1925. zierikzeesche courant. fSmJ1! S. advertentiên i EERSTE BLAD. EXCELSIOR. buitenland. binnenland. HEBT U AL GEBfLOOKERD? Uit Stad en Provincie Prtyi per t maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afaonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt Haandag, Woensdag en Vrijdag» van 1—B regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Beolamos 80 ots. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van nit gave vöör 11 ore. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Gevonden voorwerpen: Een dasspeld, een das, een band van een mantel, een mes, een geldbeursje, een tasohje, een achtergebleven rijwiel. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De luchtscheepvaart is ;n de laatste jaren een reusachtige schrede gevorderd op den/weg harer- volmaking. Telkens en telkens brengen de nieuwsbladen berich- ten van welgeslaagde proefnemingen met vliegtuigen en luchtschepen over verba zende afstanden en, zij het ook na vele ontmoedigende proeven, na jarenlangen naast hopeloozen strijaj men is door vol harding e'ndelijk geslaagd in het door klieven der lucht naar het welgevallen des luchtschippers en de tallooze teleur stellingen sedert tientallen van jaren op dit gebied ondervonden, zijn plotseling beloond en vergoed geworden door on- gehoept sudces. Ja, het opstijgen van een vliegtuig of een luchtschip is al zoo, iets gewoons geworden, dat de toeloop Van de be langstellende duizenden van Vóór een tien- of vijftiental jaren vrij wat ver minderd ;'s. Slechts een vertrek als van de naar Indië gaande stoutmoedigen bracht weder heel wat mensehen samen. Maar een ronkend vliegtuig dat over de sfed zijn weg neemt, wekt nog slechts onze nieuwsgierigheid, als het sterke ge luid bewijst, hóe laag het over onze nuizen heenscheert. j Wat is dat vliegtuig, dat luchtschip in een oogwenk klein voor het oog ge worden door den zich telkens vergroo tenden afstand! Een vogeltje in de on eindigheid der blauwe lucht, een zand korrel, opgetrokken aan een gasbelletje van den bodem des oceaans. Zijn ze niet gelijk aan den adelaar, die met 'welbewusten wil en doel zijn vaart door de wolken neemt, wendt, daalt, stijgt, zweeft en zelfs tegen den wind, het luchtgetij in, komt en neerstrijkt waar hij wil landen? [Wondere trek toch, die trek naar hooger, vooral toen er nog geen sprake was van het nut ervan in vredestijd, van het belang in oorlogstijd, van de weten schappelijke waarde ervan in alle tijden. Wat wilden ze toen daar boven in die hoogere, maar toch altijd nog maar lage sferen gaan uitvoeren? Wat moesten ze daar gaan zien? W'ellxht wisten de oudere luchtvaarders, die het met een ballon deden en de nieuwere bestuur bare vliegtu:gen en schepen niet ken den, waarmede men een bepaald doel kan bereiken, zelf niet recht waarom ze in het mandje stegen. Maar ze welden naar boven, naar hooger. Ze gaven ge volg aan die aandrift, die hen prikkelde om de aarde eens te verlaten en daar omhoog rond te zweven in de grenzen- Iooze ruimte. Wat zou er inderdaad van de wereld gekomen zijn zonder dien gehe'mzinnigen trek naar het onbekende, "aar het verre, het oiepe, het hooge. D:e trc!: deed landen ontdekken, werelddeelen uit d?n oceaan wphalen, schatten vinden 'n de ingewanden der aarde; de geheimen's- sen der lucht naspeuren bioven de wolken. En dit 's alles maar stoffelijk, maar aardsch. Doch de trek naar hooger is niet voldaan met hetgeen op de aard oppervlakte te vinden 's of even daar boven, of even daar beneden. Het excel sior dat daar bannen klinkt in het ge moed' a's een geheimzinnige stem, dat daar 'bbven spookt in het brein van den, denker, dat excelsior blijft zijn toover- kracfrt uitoefenen. Het blijft Voor de menschheid in het nevelig versihiet geschreven staan en haar aantrekken met geheimzinnige, ein- delooze koorden; het blijft daar omhoog gegraveerd in sterrenschrift, in wolken massa's soms gehuld, dceh dan weder fonkelende en lokkende met onweerstaan bare macht; het blijft ook daar binnen weergalmen als de eeuwig trillende weer klank van een eenmaal gesproken wioord waarin de toekomst der wereld en van het heelal werd uitgedi likt. Het 's het tooverwoord' tot vervulling aller profetie. Het is de sleutel tot opening van de geheimen der toekomende eeuwen. Het is de stem van de aandrift naar de vol maaktheid; het is de zucht van de in den oceaan verstrooide waterdroppels om toch eenmaal eens weder terug te kee- ren naar de moederbron waaruit ze Zijn opgeweld; het is de zuchtende roep stem van den mensch naar God! Excel sior! Een merkwaardige rechtzaak. Heit gerechtshof van New Jersey heeft een voorloopig besluit genomen, dat Ver strekkende gevolgen kan hebben. In eer sten aanleg heeft het aan een Duitsch onderdaan toegestaan 'om rechtsvervol ging in te brengen tegen de Britsche kroon. De Duitscher, Adolph Pilger, die bij het uitbreken van den oorlog in En geland woonde, bezat 500 gewone aan deelen in de United States Steel Corpo ration, die hij in het Londensche filiaal van de Dresdner Bank had gedeponeerd en waarop door de Britsche regeering, beslag werd gelegd. Pilger eischt nu teruggave van deze aandeelen. Die advo- kaat van den Britschen „Public Trustee" heeft reeds te kermen gegeven, dat de Britsche kroon niet in rechten kan wor den vervolgd door een vreemdeling, en beroept zich op het volkenrecht en op de verdragen van Versailles en Berlijn. Pilger's bedoeling is om zijn eigendomsl- recht op de aandeelen te zien vastge steld, waarna hij van de Steel Corpora tion nieuwe Certificaten wil eischen. Wor den Pilger's eisch en procedure erkend en toegewezen dan staat de weg voor talrijke andere personen die in soortge lijke omstandigheden verkeëren open waarmede millioenen zouden Zijn ge moeid. Judko Barmat. Julius Barmat, de leider van het Bar- matconcern, die zich thans te Berlijn in hechtenis bevindt, heeft geruimen tijd, van 1908 tot 1913, in Rotterdam ge woond, meldt de „N. R. Crt." Hij is te Londen gehuwd met Rosa de Winter. Be kend is, dat hij als translateur en leeraar aan een Berlitzschool zijn brood ver diende. Minder bekend is, dat hij in nauwe relatie stond tot de firma Winterling Co., een premieloterij. Winterling Co. veranderde later in Barmat Co.; meer malen kwamen uit Rusland klachten in weg?ns zwendel, maar tot een vervolging is het nooit gekomen. De oorlog heeft dezen handigen Oekraï ner zijn kans gebracht. Op 23 Mai 1916 is de Algemeene Ex port- en Import-Maatschappij gesticht, ter voortzetting a an de handelszaken van de firma Barmat en Co. Unter den Linden 44 te Berlijn was een filiaal gevestigd; het hoofdkantoor was ondergebracht in het pand Kjeizersgra ht 717 te Amsterdam. In het kantoor vi n Barmat is het Bureau van de Tweede internationale gevestigd geweest, nadat hij zijn oorspronkelijke en hechte relaties met de communisten had verwisseld wior een nauwere ver standhouding tot de sociaal-democrati sche voormannen in Du'tschland en ook in oms land. Over de relaties tot Duit- sche regeeringsp srsonen van de Amexi- ma zullen de in de komende maanden te wachten procedures misschien het licht laten schijnen, van den invloed van Bar mat ook in Nederlandsche socialistische kringen snreekt het feit, dat hij reeds in 1918, voorzien van een introductie uit socialistische kringen, zich tot regeerings- autoriteiten heeft gewend en het aanbod heeft gedaan te zorgen voor giraanaan- Voer uit de Oekraïne. Men was eerst Van zins deze kans niet te laten voorbij gaan. Toen als voorbereidende maatregel Bar mat het noodig vond zijn hier te lande wonende landgenooten te registreeren, is van de heele zaak niets gekomen. We hebben dan ook in dien harden tijd geen korrel Oekraïnsdh graan aangevoerd ge kregen. Een aantal bijzonderheden over de Amexima kan men vinden in de „Hansa Kurier" van 1920, waaruit al dfulidelijk blijkt, hoezeer reeds toen de verhouding tusschen de Barmat's en den Duitschen minister voor de levensmiddelenvoorzie ning in het oog liep. Barmat's invloed in Duitschland bleek uit het feit, dat hij in Nederland niet alleen allerlei levensmiddelen inkocht, maar bovendien het alleenrecht van in voer van textiel goeder en en manufacturen uit Nederland naar Duitschland had. Bar mat zelf stak het niet onder stoelen of banken, dat hij o. a. aanbevelingsbrieven van pres. Ebert en de Wurtemburgsche regeering bezat. Hij beroemde er zich op, dat hij door zijn ,nvloed op het Duitsche gezan;schap in Nel en van iemand, die daarvan- geprofiteerd had, hebben wij, schrijft ae N. R. Ct. de 'bevestiging van deze bewering gehoord redereen, dien hij wilde, zijn pas voor Du'tschland bezor gen of ontnemen kon. Zijn auto zou hem door de Duitsche regeering verschaft zijn en 200 millioen mark (geen gedepreci- eerde) waren hem ter beschikking ge steld Voor zijn inkoopen. Wat van dit alles juist is, zullen we waarschijnlijk binnen eenigen tijd wel hooren. Dat de Duitsche strafrechter de handen zal vol hebben aan dezen handigen en igewieksten zakenman, die aan de Hollandsche recht banken indertijd bekend was om zijn pro cedures over Vorderingen op zijn firma voor geleverde goederen, daarvan kan men zeker zijn. Sensationeel proces Te Moskou is Maandag een sensatio neel proces begonnen tegen een zekeren Oklarski, een bekend agent-provocJateur uit den tijd van het tsarisme. Volgens de akte van beschuldig'ng zou hij niet mmder dan 51 personen aan de' geheime tsaristische politie hebben uitgeleverd. Oklarski was, vóór dat hij in dienst van de politie kwam, zelfs revolutioni- nair. Hij speelae een rol bij den aanslag op den tsaar in 1881 en beweert, dat hij toen na zijn arrestatie zoo gefolterd is geworden, dat hij niets anders doen kon aan beloven zich in dienst van de polit e te stallen. Oklarski leefde tot nog toe verborgen te St.-Petersburg als lei der van een eleotrische centrale. On langs had hij verschil van meening met zijn arbeiders en "E* deze gelegenheid werd 'hij ontmaskerd. Voor de rechtbank treedt Oklarski zeer rustig op. Hij ver langt geen genade, zegt hij, aangezien! zijn posit'e daardoor slechts ernstiger zou worden. Het proces -vindt ;n de grootste zaal van Moskou plaats. De be langstelling van het publiek is enorm. Aanwezig zijn o.a. een groot aantal slachtoffers van Oklarski, die hij 30 jaar geleden aan de polit'.e uitleverde en die 20 jaar en meer in de gevangenis heb ben doorgebracht. Ons Twintigje. Hebt gij, lezer, wel eens een zon daar gezien? „Ja, :n den spiegel", Zult gij zeggen. Neen, een echt, boos rnenjgt- sel van lichtzinnigheid, luiheid en heb zucht Ga dan eens staan voor de deur van den collecteur van de Staatsloterij, en zie voor het openen van elke klasse eens die lange rij zondaars. Wat ver bergen die oude moedertjes, die een voudige burgermannetjes, die gezonde schippers hun gemeene inborst valsche- Iijk onder een onschuldig voorkomen IK BLOOKER ELKEN DAG! BLOOKEREN IS AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEE- KENT MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG EEN KOP C&c/ur DRINKEN. DE FIJNE CACAOSMAAK ZAL U WEL BEVALLEN I Maar Colijn doorziet hen; zij staan daar allen te zondigen, en het Rijk wil niet langer van de zonde profijt trekken en nu wordt de Staatsloterij afgeschaft. Weg vqlt dat misdadige „twintigje", dat Voor f 3,50 duizenden huishoudens maan denlang wat romantische tinteling heeft gegeven in hun grijs bestaan. W'ant het is zonde te spelen! En zal nu ook onf- verbiddelijk iedere anti-revolutionair uit ae partij gestocten worden, die een paar aandeelen Koninklijke koopt of verkoopt met „hope van gewin"? Vraagt „Wijs neus" in het Hdbl. zich af. Even wee als dit paradeschot tegen de zonde aandoet zoo kort voor de verkiez'ngen eVen mal is de prakti sche uitwerk'ng. De collecteurs moeten uitsterven! Zoolang er collecteurs leven, houden ze hun portie loten en mag er een portie zonde bedreven worden. We krijgen dus den toestand dat al wie spe len wil :n de Staasloterij, dit bij steeds minder collecteurs doen kan tenslotte zou één collecteur alle vierhonderd du:- zend zondaars-gegadigden voor „twin- tigjes" op zijn stoep z:en! Dit 's zelfs Colijn wat te mal gewor den en nu zal de zaak ophouden als drie kwart der collecteurs gesneuveld is. Liefhebbers van tw:'ntigjes, vereenigi u! Vormt een bond tot verlenging Van het leven der collecteurs. Geeft ze extra salaris, een auto, twee lijfartsen, zoekt naar dubbelgangers om stil :n hun plaats te schuiven, als ze der zonde zat heen gaan zooals men eertijds deed met uitstervende kon:ngshuizen. Waarlijk er schuilt nog meer stof voor romantiek in „ons twintigje" dan men vermoedde. Zijn Uw hand«n en lippen pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk ver zachtende en snel genezende Purol In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. ZIERIKZEE. Met LentewolkenVan Herman Roelvink, trad het Zierikzeesdh Dilettanten Tooneel Dinsdagavond Voor het voetlicht in de Concertzaal; die vrij goed bezet was. Bij het opgaan van het scherm werdén wij, en waarschijnlijk velen met ons, aan genaam verrast door het buitengewoon fraaie tooneel, ontworpen door een der dilettanten en uitgevoerd door een kunst vaardige schildershand. Letterlijk niets was vergeten om de idéé van tuin en balkon zoo Volledig mogelijk te doen zijn. Het was een fraai décorj Waren de kleine zijstukken van het scherm wegge nomen, het was nóg beter geweest, waflt wellicht hebben degenen, die aan de zij kanten der zaal zaten, het geheele inte rieur niet goed kunnen zien. 'Wat het spel zelf betreft, niets dan lof. „Lentewolken" is geen gemakkelijk stuk. Stil spel is moeilijk en toch hebben de dilettanten dat gegeven op een wijze waarvoor hun hulde toekomt. t)e dialogen waren goed, énkele mo menten heel goed zelfs. Met groote aan dacht en belangstelling is door het pu bliek het spel van oe „thu-'sciub" gevolgd. Met het applaius was men bovenmate gul, doch 't was verdiend! Een korte inhoud zullen we maar ach terwege laten, daar heeft men meer aan, voor men er heengaat, dan daarna, en voor de bezoekers heeft het geen waarde. Aan het slot werdén de dames en heeren langdurig en hartelijk toegejuicht. De burgemeester, mr. Fokkeir, sprak hierop de leden der vereemiging toe, de dilettanten uit naam der toeschouwers dankzeggend/ voor de uitstekende wijze waairop het stuk voor het Voetlicht was gebracht. Z.E.A. herinnerde er aan, dat deze club, in 1918 opgericht, bijna ieder jaar nog een uitvoering heeft gegeven en vestigde de aandacht er op, hoe eenigen tijd geleden in ons orgaan een aanbe veling had gestaan Voor een tooneelvoor- stelling die niet door Zierikzeeënaars werd gegeven: „wil men mooi, beschaafd spel zien enz." Spr. wenschte de aanwe zigen te vragen, of zij nu ook mooi, be schaafd spel gezien hebben? (langdurig applaus). Wanneer dat dan zoo is, dan moet op den voorgrond staan, dat we onze dilettanten het eerst bezoeken-, wan neer deze tooneelvereeni ging hier een uitvoering geeft. Met de medewerking van den jongeheer M. de Regt feliciteer de de burgemeester de vereeniging!. (De jeugdige dilettant 'belooft een aanwinst te worden voor het gezelschap). Namens enkele vrienden Van het gezel schap overhandigde de burgemeester een fraaie krans. Onder langdurig applaus eindigde spr. zijn rede. 1 De heer T. de Regt dankte in enkele goed gekozen woorden den burgemee ster voor de hulde aan het Ddlettantentoo- neel gebracht. Het was een buitengewoon goed ge slaagde opvoering! Vrijaagavond wordt deze uitvoering herhaald, tegen gereduceerde prijzen. Die wil en kan profiteere! Van de- bekende Ned. Fabriek Van Muziek-instrumênten, M. J. Kessels te Tilburg, ontvingen wij voor 1925 een mu- ziekkalender, d:e voor muziekdirecteuren op aanvraag gratis te verkrijgen is. HAAMSTEDE. Voor een stampvolle zaal gaf Dinsdagavond j.l. de Harmon-'e „Witte van Haemstede" met welwillende medewerking der Rederijkerskamer „Vooruitgang zij ons streven" Van Burgb een uitvoering in hotel Bom. De Har monie 'bracht een 5-tal muzieknummers ten gehoore, die uitstekend vertolkt wer- üen en, getuige het daverend applaus van heit publiek, zeer :n den smaak vielen. De Rederijkerskamer gaf het tooneelspel in 4 bedrijven: „'t Was maar een loods". Ook haar spel, zooals wij dit van deze vereeniging gewoon zijn, was in alle dee- len goed te noemen. Er werd vlug en correct gespeeld en het ontbrak „V. Z. O. S." niet aan bijvalsbetuigingen. Door de gewaardeerde en eendrachtige samen werking van be'.de vereenigiugen werd een mooi geheel verkregen. Wij houaen ons voor deze gecombineerde uitvoerin gen ten zeerste aanbevolen, daar zij den vereemgingsband versterken. Aan 't slot dankte de voorzitter der Harmon'e, dhr. J. Fokker, allen, die meegewerkt hebben om oeze uitvoerng zoo flink te doen slagen, terwijl de eere-voorzitter Van V. Z. O. Z„ dhr. C. Blom, eveneens een woord van dank uitsprak, :n 't bijzonder aan de 2ustervereemging „De Watergeus" van Renesse, die als gast Vertegenwoor digd was. Een gean'meerd b'al besloot aen gezelligen avond. SEROOSKERKE. Zaterdagavond hield de Geitenfokvereeniging „Serooskerke en Omstreken" hare jaarljjksohe ver gadering. De secretaris-penningmeester bracht verslag nit over 1924. Ontvangen was f 91,25, uitgegeven f 90,211, goed slot f 1,03'. De rekening, nagezien door een oommissie, bestaande uit de heeren J. Boot en J. Bodbijl, werd goedgekeurd en aldus vastgesteld. De voorzitter brengt als afgevaardigde van de jaarvergadering der Provinciale vereeniging, gphouden te Goes, verslag uit. Versohillende pun ten werd door hem nader uiteengezet en toegelicht. De aftredende bestuursleden de heeren A. J. Verboom en P. Geleljnse Lz., respectievelijk voorzitter en secretaris- penningmeester werden herkozen. De heer C. Hart Cz. is weer bereid evenals vorige jaren den bok te houden over 1925 voor een bedrag van f 65 's jaars. De voorzitter wekte de leden op zooveel mogelijk met hun dieren aan de aan staande keuring deel te nemen en tevens werd er medegedeeld, dat er getracht zal worden ter gelegenheid v.an genoemde keuring hieraan tevens een melkwed- strDd te verbinden, waarna door den voorzitter deze vergadering werd ge- sloten. _.i_i RENESSE. Dinsdagavond trad voor het dep. „Tot nut voor het algemeen" de heer J. Nijenhuis—Ockhuizen van Oterleek op. De opkomst was niet talrijk. Voor de pauze gaf spreker, na eerst een korte inhoud te hebben weergegeven, de I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1