Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL BUITENLAND. B I NNEN LAND. Uit Stad en Provinoie. Het zegel der Stilte. Brieven van een Schonwenaar. behoorende by de van Vrijdag 9 Jan. 1925, no. 11182. Ken Salomo's oordeel gevraagd. Er is inderdaad niets nieuws onder de zon. Zelfs die geschiedenis van Salomo en de twee vrouwen, die hetzelfde kind voor zich opeischten, heeft zich dezer dagen herhaald in de Amerikaansche stad Allentown. De betwiste knaap is een jongetje van twee en een half jaar, dat aam een verlaten weg was -gevonden zonder eeniige aanwijzing omtrent zijn herkomst. Zijn foto werd in de plaatse lijke bladen geplaatst en ali. spoedig .meld den zich bij de politie twee vrouwen aan, die beiden beweerden, de moeder Van het knaapje te zijn. De eene vrouw beweerde, dat haar zoon zes maanden geleden spoorloos was verdwenen. Alle nasporingen waren ver- geefsch geweest. Eerst had zij in de meening verkeerd, dat haar lieveling was verdronken, maar ook het dreggen leverde geen resultaten op. Toen was zij aan de mogelijkheid gaan gelooven, dat haar kind was ge stolen. De andere moeder, die het kind op- eischt is eVeneens haar zoon, die van tiemzelfden leeftijd is, kwijtgeraakt. Vol gens 'getuigen geleek ook haar jongen sprekend op de foto Van het gevonden kind. En om den politiechef te bewijzen, dat zij inderdaad de moeder Van 't kind was, noemde de eene Vrouw het kind de liefste naampjes, terwijl de andere moeder op vleienden toon het knaapje tot zich riep: „Kom maar bij je moesje", zeide zij, maar daarop reageerde het ventje al even weinig, als het zich zoo passief mogelijk de liëfkoozingen van zijn andere moeder liet welgevallen. En aangezien het hoofd der politie zich geen Salomo voelde, en geen kans zag de knoop door te 'hakken, Verwees hij de Vrouwen naar den rechter te Potts- Ville. Dat de strijd tusschen de twee moe ders hoog liep, bleek ten overvloede uit de aanklacht Van kinderroof, die de eene vrouw tegen haar tegenstandster bij dien rechter heeft ingediend. De prezen der sigaretten. Men meldt aan de „N. R. Crt.", Jat zeven van de voornaamste sigarettenfa- brikanten in Amsterdam, Den Haag, Rot terdam, Eindhoven en Groningen hebben besloten bij het in werking, treden Van de Verhoogde belasting op sigaretten, het Verschil tusschen de in- en verkoopprij zen te verkleinen met het bedrag van de Verhoogde belasting. Een verhooging van de detailprijzen zou huns inziens een achteruitgang van het verbruik van siga retten en ook een geringere Verdienste voor den winkelier tengevolge hebben. Het voorzitterschap van de Tweede Hamer. Omtrent het bericht van het „Centrum" dat mr. dr. Kooien van plan zou zijn voor de volgende zitting zich niet meer beschikbaar te willen stellen vpor het presidium van de Tweede Kamer, heeft „Het Volk" den heer Kooien naar de juistheid, van dit bericht gevraagd. De heer Kooien deelde aan het blad echter mede, het bericht noch te willen beves tigen, noch te willen ontkennen en dit geheel vo,or rekening der betreffende re dactie te willen laten. De heer Kooien geeft echter in overweging berichten, die op zijn voornemens betrekking hebben, slechts dan als juist aan te nemen, in dien zij door hun onderteekeoing blijken van hem afkomstig te zijn. Mej. C. T. Moerland te Oosterland is met ingang .van 1 Febr. 1925 benoemd als Rijksklerk bij üe Hypotheken en het Kadaster te Eindhoven. Met dingang Van 16 Jan. a.s. wordt Door William Le Queux. 52 „Toen de man en ivirouw eergisteren hier kwamen", vervolgde de employe; „was er ook nog een tweede man, een donkere Indiër bij. Hij stond op eenigen afstand en ging met hen weg. Zijn te genwoordigheid trok mijn aandacht en maakte dat ik mij hen herinnerde." Frémy zag mij aan. Ik wist dat hij het noodlot verwenschte, dat hem het kostbare trio door zijn vingers had doen glippen. Toch schonk de gedachte, dat wanneer de trein het gebote Westbahn- hof in Weenen binnenliep, de detective- inspecteur dadelijk den trein zou onder- zoe/cen, ons voldoening. Frémy had mij gezegd, dat wij het resultaat van het on derzoek om ongeveer acht uur zouden weten en ik verlangde naar het uur. Reeds had Frémy order gegeven, dat in alle hotels en pensions in de stad naar den naam Bryant geïnformeerd miaest worden we konden dus niet anders doen dan rustig afwachten. Wij Verlieten het postkantoor en lieten den armoedig uitzienden rechercheur op wacht, Zooals te Tholen gedetacheerd de commies M. V. d. Wdiel van Terneiizen. ELKERZEE. Op 1 Jan. '24 bestond de bevolking dezer gemeente uit 290 m. en 290 v. Door geboorte en vestiging vermeerderde dit aantal met 17 m. en 26 v. en door vertrek en overlijden ver minderde het met 27 m. en 124 v. In totaal verminderde de bevolking met 8 zielen. Op 1 Jan. '25 telüe de gemeente dus 572 inwoners. OUWERKERK. De bevolking onzer ge meente telde op 31 Deo. 1923, 366 m. en 394 v., te zamen 760 personen. Door geboorte en vestiging vermeerderde de bevolking met 21 m. en 20 v., totaal 41; door sterfte en vertrek verminderde het aantal met 26 m. en 30 v., totaal 56 personen, zoodat op 31 DecJ. 1924 onze gemeente 745 inwoners telde, t.w. 361 m. en 384 vr. SCHERPENISSE. Op 31 Deo. 1923 be stond de bevolking uit 730 m. en 669 v. Totaal 1429 persanen. Vermeerderde door geboorte met 12 m. en 18 v. Samen 30. Door vestiging met 14 m. en 17 v. samen 31. Tptaal 61 personen. Ver minderde door overlijden met 6 m:. en 6 v. Samen 12. Door vertrek met 35 m. en 26 vr. samen 61. tfotaal 73 per sonen. Zoodat de bevolking met 12 per sonen verminderde en alzoo de bevolking op 31 DeO. 1924 bestond uit 715 m. en 702 v. Totaal 1417 personen. Er werden 10 huwelijken gesloten. De Alg. Zoeuwsche filectrloiteits-Mjj. failliet. De aangevraagde surséance door de Azem is afgewezen, daar niet drie vierde der concurrente schuld er Voor was. De Azem is onmiddellijk failliet Verklaard. RECHTZAKEN. Door de Anrond.-Rechtbank te Mid delburg] is rechtsingang met verwijzing naar de terechtzitting en bevel tot ge vangenhouding verleend tegen Th. S-, koopman, 30 jaar, wonende te Zierikzee, thans gedetineerd in 't Huis van Bewa ring te Middelburg, wegens oplichting, reeds vroeger vermeld. THOLEN, 29 Dec. Door het kanton gerecht alhier zijn heden veroordeeld wegens Jachtovertreding: D. C. U., Poort vliet, f 15 b. of 1 m. t.s.; H. M., Poort vliet, f 75 b. of 2 m. h. Straatschenderij: C. J. B., Tholen, f 5 b. lof 1 w. t. s.; J. B., Tholen, tot teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. Overtreding der Woningwet: J. L. H., St.-M.'dijk, 2 b., eik Van f25 of 10 d. h. voor iedere b. Overtreding wegenreglement: J. L., St.- M.'dijk, f 10 b. of 10 d. h. Overtreding der Jachtwet: G. G. D. F. A., Oud-Vossei- meer, f 15 b. of 15 d. b., met bevel het geweer uit te leveren of te betalen f'10, s. 10 d. h. Overtreding Van het motor- reglement: EX d. G., Poortvliet, f 8 b. of 8 d. h. Overtreding der arbeidswet: L. C. C., St.-Philipsland;, f 10 b. of 10 d. h. Overtreding politieverordening: A. K-, St.-Annaland, f10 b. of 10 d. h. Overtre ding der Jachtwet: P. A. F., St.-AnnaM land, f 20 b. of 20 d. h. Overtreding der KeuringsVeroirdening: F. P. E., St.-Anna land, f30 b., of 30 d. h. Overtreding van 't wegenregl.: M. W. P., Poortvliet; D. V. en J. v. B., Poortvliet, ieder f 10 b. of 10 d. h. voor ieder hunner. Overtreding der jachtwet: C. E., Poortvliet, f5 )b|. of 5 d. h. Overtreding der vleeschkeuringswet: P. J. F., Oud-Vossemeer, f 25 b. of' 25; d. h. Overtreding der keuringsverordening: P. J. F., Oud-Vossemeer, f35 b>. of 35 d. h. Overtreding der bouwverordening: M. A. te Scherpenisse, f25 b1. of 25 d. h. Over treding motorregiement: P. B., Poortvliet; A. G., Oud-Vossemeer, en A. d. G., Poort{-< Vliet, ieder f 5 b. of 5 d. h. voor ieder hunner. Overtreding der jachtwet: G. G. D. F. A., Oud-Vossemeer, f 15 b!. of 15 d. h. Ovlertreding der arbeidswet: P. J. S., Tholen, 5 bi elk vjain ft 3 pi 3 d. h. voor iedere b. Overtreding motor- en rijwiel-} wet: C. v. d. K., Oud-Vossemeer, 2 b. elk van f 2 of 2 d. h. voor elke b'. Over treding van het motorreglement: J. W. M., Scherpenisse en J. C. D., Tholen, ieder f 5 b. of 5 d. h. voor ieder hunner. Overtreding der jachtwet: C. V., Rotter dam, f 2 b. of 2 d. h. Overtreding van het motorregiement: P. J., Oud-Vosmeer, f2 b. of 2 d. h. Overtreding der wapen wet J. A. D., Oud-Vossemeer, f 2 b. of 2 d. h. Overtreding van de motor- en rijwdielwet en Van het motorreglement: ik den vorigen avond in de koude op wacht had gestaan. We gingen naar het cJafé Métropole op den Boulevard en bespraken daar den toestand over onzen „bock" aan een tafeltje, waar we niet beluisterd, konden worden. Het groote Café, een van de voornaamste van Brussel, is ge woonlijk verlaten tusschen drie en vier uur. Op alle andere tijden is het stamp vol met zakenlui, die hun zaken be spreken of dominospelen onder het ge ratel der steenen, betgeen zulk een ka rakteristiek gehoor is in de café's op het vasteland'. ,jWaarom weigert uw chef positief de identiteit te zeggen van Marie Braiciq?" Vroeg ik1. De man. tegenover mij glimlachte na denkend, terwijl hij 'langzaam de rook Van zijn sigaret uitblies. Toen antwoord de hij schouderophalend: „Wel, m'sieur, om u de waarheid te zeggen :is het een vreêmde complicatie. Er is een schandaal aan de zaak ver bonden hetwelk nooit publiek mag wor den." „Dus u kent de waarheid?" vroeg ik. „Gedeeltelijk", antwoordde hij. „Maar ik zeg u, dat de tijding van haar dood ons zeer 'ontsteld en geschokt heeft. W'ij C. V. d. K., Oud-Vosseriieer, f 25 b. of 25 d. h., met .ontzegging een motor te mogen besturen gedurende den tijd Van zes maanden. Overtreding der politiever ordening: A. V. R., Oud-Vossemeer en J. S., St.-Phdlipsland, ieder f 4 bi of 4 d. h. vpor ieder hunner. Overtreding van het motorregiement: P. G. te St.-M.'dijk, f5 H of 5 d. h. Overtreding der ijkWet: L. H. V. A., St.-M.'dijk, f2 b. of 2 d. h. Over treding der politieverordening: M. v. O., Poortvliet, f 0,50 b. oif 1 d. hl Het vonnis tegen R. R. tè Bouchaute (België), waarvan deze in verzet was Igekpmen, werd bevestigd, f100 b'. of 6 m. h. J. O., Bruï-nisse, was in Verzet ge komen van het' tegen hem uitgesproken vonnis, doch door zijn niet-verschijning. is het verzet vervallen verklaard. Verduistering door een rentmeester. Voor de rechtbank te Arnhem stond Dinsdag terecht de 52-jarige rentmeester Van het Kroondomein D'. J. M., wonende te Heemstede, thans gedetineerd te' Arn-- hem--Hem werd ten laste gelegd, dat hij te Nijmegen opzettelijk, dus wederrechte lijk zich heelt toegeëigend groote 'be dragen, o. a. Van ongeveer f19000 en ifl 30.000. Deze verduisteringen zouden door hem gepleegd zijn, zoowel in zijn 'ïunotie V,an curator van het beheeren der goederen Van den heer J. J. L. te Heumein, als in zijn ambt Van rentmeester van het Kroondomein. In deze functie zou hij op Verschil lende dagen tusschen December 1923 tot September 1924 zich Verschillende gel dien hebben toegeëigend, in totaal f 5000, toebehoorende aan de Kroondomeinen, welke gelden hij als rentmeester Van het renteambt GraVe voor het Kroondomein had geïnd en welke hem waren uitbe taald, wat betreft f700 Voor verkochte afbraak Van een aan het Kroondomein toebehoorende boerderij te Mil. Verder een bedrag van f 1214,14 als schadever goeding ingevolg assurantie van eenige aan het Kroondomein toebehoorende ver brande schuren en f2528 als Vergoeding voor de onteigening ten behoeve van de Maaskanalisatie. Het O. M. eischte een gevangenisstraf Van 3 jaar. Een eisch om onmiddellijke in Vrijheidstelling van den bekl. werd door de rechtbank, geweigerd en de uit spraak bepaald op 20 Januari. Een bode als beklaogde voor zijn eigen rechtbank. Voor de Arnhemsche rechtbank werd Dinsdag 'behandeld de zaak tegen een bode bij diezelfde rechtbank. Aan bekl. was ten laste gelegd, dat hij in October j.l. met het oogmerk om zich wederrech telijk te bevoordeelen, iemand bewogen heeft tot afgifte van een bedrag van f 10. Bedoelde man was door den politie rechter bij verstek veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf wegens onge dekt vervoer van spiritus. Hij heeft, toen de bode hem diit vonnis mededeeldie, dezen gevraagd hem te raden wat hij nu moest doen. Bekl. heeft daarop geant woord, dat hij een verzoek om gratie bij de Koningin zou indienen; daarop zou een bedrag van f 6,50 aan kosten komen. De man heeft bekl. dit bedrag gegeVen en bovendien f 1 voor drinkgeld. Bekl. schreef een igratierequest, zond dit den man ter teekenin'g en ontving het terug'. Bekl. heeft dit request onder zich gehou den, doch meegedeeld, in strijd met de waarheid, dart hij het request had inge diend en daarvoor een reis naar Den Haag! had gemaakt. Zijn onkosten be droegen f10 en de man heeft aan bekl. dit bedrag ter hand gesteld, Vertrouwen de dart bekl.'s médedeelingen op waar heid berustten. Bij de behandeling der zaak blijkt, dat bekl. vóór de uitspraak in de zaak van den man dezen een advies heeft gegeven en daarvoor f2,75 ontving. Toen ont stond het plan om te trachten meer geld los te krijgen. Beklaagde beweert, dat het request in November door hem is verzonden; hij heeft daarmede een tijdlang gewacht .in verband met de mo gelijkheid van hooger beroep. De sub'st.-off'. van justitie noemde het een treurig feit, dat deze beklaagde, die gedurende vele jaren zijn diensten aam'de rechtbank heeft bewezen, thans haer te recht moet staan wegens een ernstig misdrijf. Beklaagde heeft misbruik ge maakt van zijn positie, welke hij bij de rechtbank bekleedde. Niet waar ,is de mededeelaing van bekl., dat hij het gratie request in November heeft' verzonden. wisten, dat zij vermist werd, maar dach ten niet, dat zij het slachtoffer van een moorcenaar. was geworden." „Maar wie zijn haar vrienden?" vroeg ik. „,Het spijt mij, dat ik u dat niet kan zeggen", was zijn antwoord. „Wanneer zij de vreeselijke waarheid vernemen is het mogelijk, dat zij ons zullen toestaan u iets te vertellen. „jTot dien tijd moet ik hun geheim bewaren." jMaar ik brand van verlangen om het te weten". „Dat begrijp ik, M'sieur Royle", zei hij. „Ik weet hoe ik me zou voelen, als ik in uw^posit'e was, maar plicht is pl'icbt, nietwaar?" „Ik heb u geholpen en u aanwijzingen gegeven", protesteerde ik. ,|En wij van onzen kant zijn bereid te helpen uw aanstaande Van elke ver denking te zuiveren u kunt op ons rekenen." Ik zweeg, want ik' zag, dat het on mogelijk was het geheim van de werke lijke persoonlijkheid van Marie Br,acq te doorgronden. Alles scheen in stilzwij gen tegen mij samen te spannen m'aar 'ik zou zelf werken. Ik zou alle slim!- heidi en handigheid welke ik bezat ge- Bekl. heeft door zijn houding zijn zaak niet Verbeterd. Spr. eischt bekl.'s ver oor deeling tot 3 maanden gevangenis straf. De Verde'diger betoogde, dat van op lichting in deze Zaak geen sprake is. De handeling door bekl. gedreven is zeer te laken, maar de geheele zaak is ontzettend opgeblazen. Indien de rechtbank het ple gen Van oplichting aanneemt, verzoekt pl. oplegging Van een voorw. straf. Uitspraak 20 dezer. VERKOOPINGEN, ENZ. ST.-ANNALAND. Ten overstaan van notaris A. J. Bierens en ten verzoeke van den heer C. S. Duijzer en de erven van wijlen mej. K. R'idderhof is Dinsdég in de herberg van dhr. Rijnberg verkocht: een huis met schuur en erf' Vojolr! f 4075 aan dhr. A. van Luijk Pz.een tuin voor f 1350 aan dhr. W. Scherpenisse Hz.; bouwland in Hongarije a f 1930 per gemet aan ahr. M. den Engelsman Mz.; idem in den Breedenvlietpolder a f 1820 aan dhr. Anth. Geluk Fz. Voor het eerst bij aeze verkooping is het gebruikelijke wijngelag vervangen aoor zaalhuur. LANDBOUW EN VEETEELT. Oud-leerlingen R. L W. 8. Dinsdagmiddag vergaderde in 't Schut tershof te Goes de vereeniging van oud leerlingen der Goesche Rijks Landbouw- Winterschool, onder voorzitterschap van den heer D. W. Lindenbergh te 's Heer- Arendskerke. Medegedeeld werd, dat die Vorming van kringen voortgang heeft gehad^ Het aantal leerlingen op de R. L. W. S. stemt dit jaar tot tevredenheid. Dit jaar zal een excursie naar Zwitser land worden gemaakt. Dit is tevens een beantwoording, Van het bezoek, dat de Zwirtsersche landbouwers aan ons land, en ook aan onze provincie, hebben ge bracht. De secretaris, de heer C. O. J. Hendrii'kse te Zierikzee, bracht Verslag uit van de alg. Bondsvergadering^ te Maas tricht gehouden. Vanuit de vergadering werd de wenseh igeuit er op aan te drin gen, dat zij, die geen lid of begunstiger zijn, niet aande Bondsexcursies kunnen deeinetmetn. t Daarna Volgde jaarverslag van den secretaris oVer 1924. Daaruit bleek, dat het bestuur tevergeefs getracht heeft, in Schouwen-D'Uiveland een kring te vor men. Wel is zulk een kring opgericht Voor Walcheren, Zuid- en Noord-Beve land en een voor Tholen, St.-Philipsland en West-Noord-Brabant. Uit 't Verslag van den penningmeester bleekdat de ontvangsten bedroegen f 925,61, de uitgaven f282,37, alzoo een batig saldo van f 643,24. Het bestuur deed in dit Verband het voorstel, een ge deelte Van de contributie (2) te bestem men voor contributie aan den kring, waartoe men behoort, en wel f 1. De con tributie voor hen, die tot geen kring bë- hooren, bedraagt dan f 1. Het voorstel van het bestuur werd aangenomen. Tot voorzitter werd herkozen dhr. D. W. Lindenbergh. Massa-verjonging van schapen. Dr. Voronoff, de beroemde „vlerjon- gingsdokter", heeft sinds eenige maan den zijn operaties op menschen opgege ven om zich geheel aan de dieren te wijden. Het schijnt, dat de resultaten bij deze krachtiger en duurzamer zijn. De resultaten bij schapen zijn van groote economische beteekenis. Ieder be handeld dier leVert jaarlijks 400 tot 500 gram wol meer en zijn levensduur wordt met een derde vermeerderd. Zou men alle schapen kunnen behandelen, dan be- teekende dit alleen Voor Frankrijk een meerdere opbrengst van 10 tot 121/2 mil- lioen kilo wol. Dit is natuurlijk onmoge lijk en daarom, bestudeert dr. Voronoff de vraag of de verkregen eigenschappen erfelijk kunnen zijn. Tot dat doel heeft de Fransche regeering hem met een zen ding naar de Afrikaansche koloniën be last, waar de-schapenteelt een belangrijke 'rol speelt. Vooreerst wordt een proefstation in het Zuiden Van Algerië, midden in de woestijn, bezocht. Diaar bevindt zich een model-inrichting onder contröle Van den staat. Volgens de plannen van Voronoff .zal men er een compleet laboratorium inrichten, waarin duizenden schapen Vol- bruiken neen, ik zou eiken cent, wel ken ik had uitgegeven om mijn liefste te zuiveren van de vreeselijkeverdenking, dat door haar hand deze dochter van een vorstelijk huis gevallen was. j.jWel", zei ik eindelijk. „Wat kunnen we verder doen?" „Ja"; zuchtte de dikke man, terwijl hij een wolk rook uitblies en zijn glas leegdronk. „Wat kunnen we doen? Het Poste Restante wordt bewaakt, de vreem- delingenlijsten der laatste vier weken van alle hotels en pensions worden ge ïnspecteerd en de Orient Expres zal ge visiteerd worden. Neen! We kunnen niets tot we een telegram uit Weenen krijgen. Komt u vanavond om acht uur naar de Prefectuur, dan zal ik er ook zijn". Ik beloofde het hem, na den kelner betaald te hebben, verlieten we het café en scheidden op den Boulevard, vanwaar hij naar de Gare du Nord en ik naar het Grand Hotel ging. Vol ongeduld verwachtte ik het af gesproken uur. Gesteld het drietal werd gearresteerd in Weenen? Dien midoag schreef ik een langen brief aan Phrida, waarin ik haar be richtte, dat ik mijn uiterste best voor haar deea en haar verzocht Zich niét gems alle r egelen der kunst geopereerd kunnen worden. Dan gaat de reis naar Tunis en vandaar naar Marokko, waar generaal Lyautey reeds alle Voorberei dingen heeft getroffen. Alle Veterinaire artsen gaan er bij Voronoff dn-de leer. Het slot is een 'bezoek aan Oèntraal- Afrika. Voronoff is reeds onderweg. KUNST EN LETTEREN. Het rotorschtp van Flettner. De laatste dagen is het rotorschip van Flettner bij slecht weer op zijn zeewaar digheid beproefd. Het schip hield zich op de tochten, die van Kiel uit ondernomen warden, uitstekend. '-Het doorstond alle buien en 'den Zwaren golfslag en behaal de een snelheid van 9 knoopen. Het schip wordt Donderd§g in dienst gesteld en zal zijn eerste reis maken van Flensburig naar Lubeck en van daar naar Zweden. Het is mij opgevallen, dat- de ver- sohillênde op ons eiland bestaande Nnts- vereenigingen niet bijzonder gelukkig z(jn geweest in de keuze van sprekers. De oorzaak hiervan schijnt te z(jn onbekendheid met de uitgenoodigde lezers. Aannemende, dat dit inderdaad Jzoo is, laat ik hieronder, ter voorlichting van de Bestuurderen, een lijstje volgen van eenige zeer begaafde sprekers, die het auditorium met hunne interessante lezingen in hooge mate weten te boelen. De opgaaf dank ik aan1 een goeden vriend, die een lang en welbesteed Nutsleyen achter den rug heeft en derhalve spreken kan als een die weet. Lees en doe er, zoo noodig, uw voor deel mee. Mr. Belletrie: De „Trouwring" van Jacob Cats en de moderne vrouwen beweging. Zeer interessante lezingna drie kwartier slaapt alles. Psychiater Dr. ZanikDe werking van het onderbewuste by kleptomanen en al coholisten, alsmede eenige algemeene be schouwingen over vlaktevrees. Populaire voordracht met lichtbeelden. De heer Verfer: Frans Hals en zyn aandeel in de ontwikkeling van het kunst gevoel der analphabeten van z$n t$d. Duur der lezing drie uur. Lantaarn plaatjes aanwezig, doch gescheurd. Mej. van Dieren: Over de levenswyze van de holtedieren (coélenterata) in het algemeen en van de zeekwal in het bij zonder. Als de ttfd het toelaat, gevolgd door eene korte verhandeling over het ziele- leven van de zoetwaterpoliep. Mr. Dr. Sec: De invloed van den ge- organiseerden middenstand op de heden- dadgsche beschaving. Gelegenheid tot debat. Mevr. Bakvisch: Ongefrankeerde brieven van Multatuli aan Mina Kruseman. Kinderen beneden 16 jaar geen toegang. Zij, die meerdere inlichtingen wensohen, schrijven onder hot motto: „Succes" aan het Consultatiebureau voor populair we ten schappelijke lezingen. Poste restante.- VAN HEINDE EN VEIL De Engelsche steenkopiboiort „John Harrisson", die 26 Dec. van North Shields naar Amsterdam vertrok met 2300 ton steenkool, liet tot dusver niet van zich hoeren. Men vreest, dat de boprt met man en muis op de Noordzee is vergaan. De Italiaansche' Kamer komt Zater dag bijeen. De bladen te Riga melden, dat den laatsten tijd een sterke emigratie uit sowjeit-Rusland, via Letland plaats' vindt. In den loop v,an December bedroeg, het aantal emigranten, dat door Letland trok, meer dan 150.000. De landen van bestem ming zijn bijna uitsluitend Zuid-Amerika en Palestina. Tot nu toe zijn, Volgens een V.-D.- bericht uit Rome, 95 elub&, eenigte ver dachte dranklokalen en 150 café's ge sloten, 25 organisaties opgeheven, 120 groepen Van de antifascistische „Italia Libera" ontbonden, 111 „gevaarlijke indi viduen" gearresteerd en 655 huiszoekin gen gedaan. om haar v ij ana en te bekommeren, daar die op de vlucht waren gegaan. Eindelijk was het acht uur en ging ik de Prefectuur van Politie bannen, waar een beambte in uniform mij naar de kamer van 'Inspecteur Frémy geleidde. De dikke joviale man stond op, toen ik binnentrad en legde zijn sigaar op het aschbakje. 1 „'Een tegenvaller, m'sieur!" riep hij uit. „Zij verlieten Brussel met den orient, zooals ik reeds dacht alle drie. Hier is het antwoord en hij «overhandigde mij een officieel telegram in het DuLtsch, hetwelk luidde: „In antwoord op telegram dato he iden hebben dé drie gesigualeerdon wel ke Brussel per Orient Expres Verlieten tot Wels gereisd en daar den trein om 2,17 dezen middag verlaten. Vol gens telefonisch 'bericht van de po litie verlieten zij Wels om 4,10 per expres naar P,arijs". „Ik heb reeas naar "Parijs getelegra feerd", zei Frémy. „Ze hebben tijd ge noeg om naar Parijs te komen en daar den expres te nemen welke Van Con- stantinopel komt. Onze vrienden sé'hïjnen den weg te weten op het vasteland!" (Wordt ueriiDigd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 5