Zierikzeesche A Nieuwsbode Hoestsiropen Woensdag 7 Jan. 1925. zierikzeesche courant. EERSTE BLAD. Benoeming leden vaste Raadscommissies. BEKENDMAKiNGL~ HINDERWET. HINDERWET. HINDERWET. binnenland. voor Kinderen. A I2ds. !5ets. qldemkott»"' landboutf en veetem/tt~" kerknieuws. ABONNEMENT: Prtyi per 6 maanden f 1,80, (raneo per post f 1,80. Voor het buitenland por Jaar f 10,--. AfionderUjke nummers 5 oent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. ADVERTENTIËN i van 1—8 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. p. regel. By contract belangrijke korting. 81ste jaargang. - No. 11181. «p d»b Dit. 1. J. DE LOOZE if. Ullf.-filiKl. M J. KOSTEN. "n vMr B™' Dit nummer bestaat alt 2 bladen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran Zierikzee brengen ter kennis van de inge zetenen, dat door den Raad dezer Gemeente, in zijne op 20 December j.l. gehouden vergadering zijn benoemd tot leden der vaste Raadscommissies, bedoeld bg artikel 54 der Gemeentewet: In de Commissie voor de Straf verordeningen: G. J. LUNENBERG. I. DE BROEKERT. In de Commissie voor de Fabricage: P. M. PANNY. J. CATSHOEK. In de Commissie voor de Gasfabriek en de Straatverliehtigg L. DOELEMAN. G. J. LUNENBERG. I. DE BROEKERT. Tot Commissarissen der Vischmarkt: I. DE BROEKERT. A. J. VAN SCHELVEN. Zullende de Commissie voor de Strafver ordeningen worden gepresideerd door den Burgemeester, ingevolge de wet. De Commissie voor de Fabricage door den Burgemeester. De Commissie voor de Gasfabriek en de Straatverlichting door den Heer L. KOOP MAN Cz, Wethouder. Zierikzee, 8 Januari 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. W1TTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de inge zetenen, dat zij, overeenkomstig artikel 82 der Algemeene Politieverordening voor deze gemeente, het grasveld, gelegen ten westen van den grachtweg en aan het begin van de Schouwsche vaart, nabij de Zuidwelle- brug, hebben aangewezen als plaats voor het uitslaan van tapgten, zulks met intrek king van het besluit, waarbij de strook Noordelijke zijkantweg van den Miereweg, ten westen van den Dwars Krengeweg, als zoodanig werd aangewezen. Zierikzee, 5 Januari 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. X F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het verzoek van de N.V. ACETYLENA", gevestigd te 's-Gravenhage. Bezuidenhout No. 73, om op het perceel, kadastraal bekend in sectie A, no. 2424 een Benzine-Installatie met onder- grondsch reservoir, inhoudende 2000 Liter, te mogen oprichten, door hen is ingewilligd. Zierikzee, 5 Januari 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken beken,d, dat het verzoek van A. L. JANSEN, Koopman in huiden en leder te Zierikzee, om in het perceel, kadastraal bekend in sectie C, no. 822 een bewaarplaats en zouterg van runderhuiden te mogen oprichten, door hen is ingewilligd. Zierikzee, 3 Januari 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het verzoek van J. J. A. VAN VELTHOVEN Jr., Wagenmaker alhier, om in het perceel, kadastraal bekend in sectie F, no. 531, een benzinemotor van 6 P.K., voor het drgven van een gecombineerde Wagenmakersmachine te mogen plaatsen, door hen is ingewilligd. Zierikzee, 5 Januari 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BUITENLAND. Ben geïsoleerd eiland. Het eiland Bardsey aan de Zuidwest kust van Wales, is al sedert een maand geïsaleera en gevreesd wordt dat de voedselvoorraad der bewoners, 53 in ge tal, is uitgeput. Het dontaét tusschen het eiland en het vasteland werd geregeld onderhouden door een schip dat onder gezag stond van een kapitein van over de tachtig jaar, doch den laatsten keer dat hiet schip Bardsey bezocht was een maand geleden, en het bracht de be volking toen een hoeveelheid levensmid delen, die slechts voor een tijd van twee weken toereikend was. Merkwaardig is, dat geen van de bewoners van het eiland dat zij Yns Enlli noemen, en hetwelk het particulier bezit is van een zekeren iWynn, de Engelscfae taal spreekt.Vier maanden geleden gaven de bewoners hun voornemen te kennen, wegens transport moeilijkheden het eiland te verlaten. Stalen huizen oneconomisch? Zooals men weet is oe Engelshman,. Lord Weir bezig met het bouwen van stalen huizen, die aanzienlijk goedkooper zijn en veel sneller gebouwd kunnen wor den dan steenen huizen, en heeft de mi nister van Gezondheid zich bereid ver klaard, ook voor den' bouw van deze huizeft zijn steun te verleenen. De „Daily Herald" meldt, dat vanwege den bond van arbeiders in de bouwvakken een ion- derzoek is ingesteld naar de vraag of stalen huizen economisch zijn en dat de bond deze vraag in ontkennenden zin heeft beantwoord. Van gezaghebbende zijde heeft de 'bond de verklaring ge kregen, oat de huizen, die Lord Weir heeft ontworpen, onaer de gunstigste om- slandigheaen niet langer dan 30 tot 35 jaar stand houden, terwijl* de terugbe talingen van de leeningen zich over een tijdperk van bijna zestig jaren uitstrek ken. Steenen huizen daarentegen hebben een levensduur van 100 tot 120 jaar, en laten ruim1 tijd voor het terugbetalen van leeningen. De bezwaren dié tegen de sta len huizen worden aangevoerd zijn, dat zij meer dan steen onderhevig Zijn aan den invloed van de temperatuursveran deringen, waardoor het metaal uitzet of inkrimpt, de muren los raken, scheuren worden Veroorzaakt, de toegang van vocht mogelijk wordt gemaakt, in den zomer ondragelijke hitte, m den winter ondragelijke koude heersebt. Eerste Kamer Avondvergadering van Dinsdag 6 Jan. De voorzitter deelt mede, dat d ,e Cen trale Sectie besloot Woensdag en Don derdag in de afdeelingen de Staatsbe- grooting voor 1925 en Vrijdag de In dische Begroeting te behandelen. Conform wordt besloten. De heer Wittert van Hoogland zegt, de laatste maal, dat de vergadering bij een was, verhinderd te zijn geweest. Hij wenscht te verklaren, dat hij vóór het wetsontwerp, inzake de officiersop leiding, zou hebben gestemd. Een pro gram van Sint-Michael is hem nüet be kend enspr. staat hier op den bodem van het program der Katholieke Staats partij, ciat ontwapening niet vraagt maar wel wederzijdsche vermindering der 'be wapening overeenkomstig de eischen van den Volkenbond. (Gelach). De vergadering wordt gesloten. De verhoogde tabaksaccijns. De wet van 20 December 1924, tot verhoogiug van den accijns op tabak ia ingevolge een Kon. besluit van dien datum in werking getreden met ingang van 1 Januari j.l. Radio-omroep. Volgens de Telegr. zal de radio- omroep in Nederland binnenkort een rijksregeling ondergaan, ongeveer in den trant' van het Engelsche broad- caatingsyateom. Van de radio-liefhebbers zou een zeker bedrag geheven worden, dat ten goede komt aan een nationale omroep-maat- schappij, die de draadlooze voordrachten zal organiseeren. Deze maatschappij zou gevormd worden uit drie groepen van de bevolking, n.l. handel en nijver heid amateurs in en geren zin en een groep die het intelleetueele deel van de natie zal omvatten. Dr. J. Th. de Visser. In verband met het bericht omtrent het voornemen van den heer mr. Kooien, om zioh niet weder voor het presidium van de Tweede Kamer beschikbaar te stellen, maakt het Ebl. melding van een in parlementairen kring loopend gerucht, dat dr. De Visser voornemens is na de verkiezingen zyn ambt neer te leggen, doch zich voor een Kamerzetel beschik baar te stellen. In dat geval, en by een rochtsche meerderheid als resultaat der verkiezingen, waaraan men niet twijfelt, wordt dr. De Visser de eerstaangewezen candidaat voor het voorzitterschap der Kamer geaeht. Vryz Dem. ,Bond. Het referendum onder leden van den Vrijz. Democratischen Bond over de be zetting van de eerste twaalf plaatsen der candidatenlijsten voor de Tweede Ka merverkiezingen, in alle kieskringen heeft den volgenden uitslag opgeleverd: 1. Mr. H. P. Mairchant, 2. mr. Pj. J. Oud, 3. Mevr. H. Bakker—Nort, 4. Th.'M. Kete laar, 5. F. E. H. Ebels, 6. Mr. A. M. Joe- kes, 7. Mr. S. van Aalten, 8. W. y. Itallie- van Embden, 9. Jac. Welleman, 10. KI. de Vries Szn., 11. E. Bredewout, >12. E. J. Abrahams. Uit Stad en Provlnoie ZIERIKZEE. Dinsdagavond kwamen op uïtnoodiging van het St.-Nicolaascomiitë velen 'bijeen op de bovenzaal van de sociëteit „Concoirdia" alhier. De voorzitter, de heer H. V. d. Velde, opende deze bijeenkomst met een harte lijk woord Van welkom. Hij bracht dank aan den onbekenden gever, die dezen avond wenschte te zien georganiseerd en herinnerde voorts aan het St.-Nicolaas- feest zelf, dat geslaagd! mag heeten. Spr. betreurde het, dat niet alle scholen heb ben medegedaan, waar het ging om een echt kinderfeest, een echt Hollandsen feest! Dat bet fees; geslaagd is, 'behalve dan mies-ben ecrig.' tekortkomingen, is vooral 1e danken aan de medewerking van den eere-vuerzitter, den burge meester, en diens echtgenoote; aan de drie zwarte knechts, aan de heeren H. J. Doeleman, W. Merle, C. Meuwese, die hun hart en beurs ruim open zetten, aan mei. Ooms, die buitengewoon hard gewerkt heeft aan 't schitterend costuum, aan den heer v. d. Linde te KerkwerVe, voor het gebruik van den schimmel, aan de hee ren A. v. d. Weijde en J. Verstelle, voor de verleende transportfaciliteiten, aan de jonge dames en padvinders, die de on dankbare taak van inning der financiën op zich hadden genomen en aan.... zoo- velen, die „con artiore" het hunne er toe hebben bijgedragen om de jeugd een paar preUiig'e, onvergetelijke dagen te bezorgen. De 'burgemeester, welke daarna het woord verkreeg, memoreerde, dat het St.-Nicolaasfeest gevierd is kunnen wor den, dank zij de samenwerking van jong en oud, maar vooral door de werkzaam heden van het eigenlijke comité, van wie het idéé is uitgegaan. De leden van dat comité hébben den dank verdiend Van stad en eiland en vooral Van de Zierik zeesche winkeliers, die een Sinterklaas hébben gehad, als in geen jaren is voor gekomen! Spr. is dootr 't comité gevraagd eenigte stoffelijke blijken van herinnering aan het welgeslaagde feest te overhandigen, welke taak hij gaarne aanvaardde en uitvoerde door aan de hoofdpersonen en aan mej. Ooms een blijvend souvenir uit te reiken onder applaus der ver- Spr. gaf het comité in overweging niet tot ontbinding over te gaan, opdat, tot vermaak der kinderen en in 't belang i van de inwoners van Zierikzee, nog vele malen een St.-Nicolaasfeest hier zal kun nen worden gevierd. (Applaus). De heer v. d. Velde sprak aan 't slot van deze zeer gezellige bijeenkomst nog een kort woord, waarbij hij mededeelde, dat, na rijp beraad, het comité het beter vond, als zoodanig af te treden, maar wanneer de tijd nadert voor 't feest van den goeden heiilige, een bijeenkomst uit te schrijven, waarin dan langs een Vrije stemming een nieuw comité al dan niet zal worden geformeerd. Op deze ver gadering kan dan* ook over de financi- ëele kwestie gesproken warden, die veel eenvoudiger en veel beter tot stand kan komen. Naar wij vernemen, zal de Pluim vee Vereeniiging voor Schouwen en Dui- veland „Excelsior" den 19 en 20 Febr. e.k. in het „Huis van Nassau" een ten toonstelling houden op het gebied van pluimvee, etc., terwijl teVens de postdui- venVereeniging „Prins Hendrik" alhier exposeeren zal en voor de eerste maal ook de vereeniging van Bijenhouders, die ons van nabij (kasten met glas) zal laten kennis maken met het huiselijk leven der nijvere insecten. De heer G. Muijs uit Amersfoort is wederom aangezocht de taak van keur meester op zich te nemen. SEROOSKERKB. Het gem. koor „Z&Bg Veredelt" gaf Donderdag en Zaterdag avond een uitvoering in de zaal van den heer Barrevoets, onder leiding van den heer J. Stoel Kz. Donderdagavond was de zaal goed bezet. Het buitengewoon slecht weer van Zaterdag was oorzaak dat er dien avond weinig publiek aan wezig was. Het programma, bevattende een 8-tal zangnummers, tooneelstukjes en voordrachten, werd uitstekend uit gevoerd. Een enkel woord van waar deering aan den heer Stoel voor zyn uitstekende leiding is hier zeer zeker op zyn plaats en ook voor de dames en hoeren leden voor hunne prestaties. Dat het aanwezige publiek tevreden was bleek duidelijk uit hun aandachtig ge hoor en hun applaus na ieder nummer. Met een zeer gezellig bal werden b9ide avonden besloten. ZONNEMAIRE. Het aantal inwoners dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. 1923 476 .mannen en 485 vrouwen. Door ge boorte en vestiging vermeerderde dit aantal met resp. 19 en 66, totaal 85 per sonen, terwijl door overlijden en vertrek het aantal verminderde met resp. 3 en 761 totaal 79 personen, zoodat het aantal in woners op 31 December 1924 bedroég 488 mannen en 479 vrouwen, totaal 967 personen. ST.-ANNALAND. De bevolking dezer gemeente 'bestond op 1 Jan. van dit jaar uit 1287 mann. en 1305 vb. personen, totaal 2592 en op 1 Jan. van 't Vorige jaar uit 1277 mann. en 1315 vr. personen, totaal ook 2592 personen. ST.-MAARTENSDIJK. Op 31 Dec. 1923 bestond cte bevolking dezer gemeente uit 1377 m. en 1373 v. of te zamen 2750 zielen. Door vestiging en geboorte vermeerderde de bevolking in 1924 met 67 m. en 85 vt Door overlijden en ver trek verminderde de bevolking met 63 m. en 44 v., zoodat de bevolking ge durende het afgeloopen jaar vermeer- j derde met 4 m. en 41 v. Op 1 Januari j 1925 bestona de bevoilk:ng dus uit 1381 m. en 1414 v. of te zamen 2795 zielen. Er werden 34 Huwelijken gesloten, ter wijl 5 erkenningen plaats hadden. THOLEN. Men is hier begonnen de oude vloer uit de Raadzaal te breken, en daarna zal begonnen worden met het leggen van een parketvloer. Een en an der zal ongeveer 1 maand duren, zoo dat vermoedelijk in dien tusschentijd geen Raad zal gehouaen worden. De kostien er van bedragen pl.m). f 700. De elaotrlelfeitsvoorziening van Zeeland Daar da commissie voor de electrifi- oatie van de middengroep van Zeeland, omvattende Walcheren en Noord- en Znid-Beveland, meent, dat voorziening uit één centraal punt alleen kan met een belangrijke jaarlijksohe bijdrage van de provincie en dan nog tegen hoogen prtfs, heeft zy goedgevonden binnen den kring harer bemoeiingen te trekken een plan van B. en W. van Goes om een onderzook te doen instellen naar de mogelijkheid van een eleotriciteitsvoor- ziening van Goes met geleidelijke uit breiding naar andere gemeenten van Noord- en Znid-Beveland. In een te Middelburg gehouden confe rentie met B. en W. van Middelburg hebben dezen zieh bereid verklaard mede te werken aan een groepsgewijze voorziening en zal worden nagegaan of en zoo ja onder welke voorwaarden het mogelijk zal zijn Walcheren van electrieiteit te voorzien van Middelburg uit. Mijnhardt's Borstlioningsiroop f 0,60 Mqnhardt's Thjjmslroop - 0,75 Anga-Siroop (bij Kinkhoest). -1,75 B!jj Apothekers en Drogisten. RECHTZAKEN. Ter openbare terechtzitting van den politie-rechter te Middelburg Van 6 Jan. j.l., werd o.m, behandeld de zaak tegen L. O., 38' jaar, schipper, wonende te Zierikzee, 'beAiaagd van het vissthen van mosselen op een anders percleel, op 13 Sept. 1924 te Duivendijke. Eisch: 3 w. hechtenis. Uitspraak: idem; ,,De Telegraaf" tegen „Het Yolk". De eerste kamer der rechtbank te Am sterdam heeft vonnis gewezen in de zaak van de N.V. Dagblad De Telegraaf tegen de hoofdredactie van het dagblad Het Volk. De Telegraaf' haa tegen de beide hoofdredacteuren van Het Volk een eisch tot schadevergoeding ingesteld naar aan leiding van het in Het Volk van 17 Jan. 1924 opgenomen artikel inzake het uit geven door De Telegraaf, omstreeks den overgang van 1916 en 1917, van speciale bijvoegsels, waarvoor de Russische regee- ring een bedrag van f 60.000 aan De Te legraaf zou hebben betaald. De recht bank achtte de vordering gegrond op art. 1401 B. W'., 'betreffende onrechtmatige daad. Vervolgens ging de rechtbank het geïncrimineerde artikel uitvoerig na. Haars inziens heeft De Telegraaf in het artikel meer gelezen dan er in staat, aangezien er uitdrukkelijk in wordt ge zegd, dat het niet bekend is, h)oe de transactie tnsschen de Russische regee ring en De Telegraaf precies tot stand gekomen is, en slechts het vermoeden wordt uitgesproken, dat de methode, van De Telegraaf wel niet veel zal hebben Verschild met die van buitenlandsche cou ranten. Hoewel de schrijver van het ar tikel in Het Volk zich blijkbaar heeft afgevraagd, wat hij wel en wat hijniet mocht schrijven, heeft hij in alle geval indirect een insinuatie gebezigd, welke op de lezers van 'Het Volk den indruk moest maken, alsof er met het Russische bijvoegsel van De Telegraaf iels niet in den haak was. Deze indirecte insinuatie is een onrechtmatige daad, tenzij het ar tikel is geschreven met een motief, ont leend aan het algemeens en journalistieke belang. Uit het antwoord, dat De Tele graaf indertijd geschreven heeft op een artikel in de Haagsche Post, leidt, de rechtbank af, .dat het De Telegraaf te doem is geweest «om bepaalde publiciteit. Dit^acht de rechtbank in de gegeven omstandigheden ongeoorloofd. Het bij voegsel werd door De Telegraaf' uitgege ven onder den schijn, alsof het van de redactie alkomstig was, en verzwegen werd, dat men hier te doen had met een door de Russische regeering betaalde publicatie. Waar de waarheid richtsnoer moet: zijn van een goede pers, heeft De Telegraaf tegen dit richtsnoer gehandeld. Ook was de uitgave van dit bijvoegsel ongeoorloofd, omdat het ongepast is, dat een dagblad in een neutraal land in oor logstijd voor geld stemming maakt voor een der strijdende partijen. Kritiek op de handelwijze van de Telegraaf was in deze naar de meening der rechtbank ge rechtvaardigd. Alleen heeft de schrijver in Het Volk de grenzen der geoorloofde kritiek overschreden. Deze onrechtmatige idaad achtte de rechtbank met een schade vergoeding van f 50 voldoende betaald. Voorts werden de kosten van de proce dure gecompenseerd. De moordaanslag te Valkens waard. Het Gerechtshof te A'dam heeft Dins dag u'tspraak gedaan in de zaak tegen mevr. C. P. de W1., huisvr. van M> d. S-i, te Eindhoven, die door de rechtbank in Den Bosch vrijgesproken werd van de haar ten laste gelegde poging tot vergiftiging van en medeplichtigheid aan de poging tot moord op haar echtgenoot, maar door het hof in Den Boscih werd schuldig verklaard aan medeplichtigheid aan poging tot moord en veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf, met 'bevel tot haar gevangenneming. Nadat de Hoöge Raad dit arrest gecasseerd en de zaak naar het aangrenzende hof Verwezen had, stond de 'beklaagde voor het hof te Arn hem terecht; dit hof verklaarde bekl'. ook schuldig aan medeplichtigheid aan poging tot moord en veroordeelde haar tot 3 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de geheele voorloopige hechtenis, met last tot haar gevangenhouding. Ook dit arrest werd door den Hoogen Raad, om een vormgebrek, gecasseerd, met ver wijzing van de zaak naar het hof te Amsterdam. De advocaat-generaal bij dit hof, mr. Van Geuns, vroeg op 28 Ocft. 1.1., toen de zaak diende, vernietiging van het vrijsprekende vonnis, schuldig verklaring aan medeplichtigheid aan po ging tot moord en veroordeeling tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van 1 jaar voorloopige hechtenis, bij welk re quisitoir hij bij de voortgezette behan deling op 23 Dec. persisteerde. Het Hof, arrest wijzende, overwoog, dat krachtens het arrest Van den Hoogen Raad aan zijn oordeel alleen is onderworpen dat deel der aanklacht, waarbij beklaagde mede plichtigheid aan moord wordt ten laste gelegd. Dit. deel der aanklacht nu acht het hof niet wettig en overtuigend be wezen. Het hof heeft niet do'ör wettige bewijsmiddelen de overtuiging gekregen, dat 'beklaagde, wat zij ook Vroeger moge hebben gewild en bedoeld, op 3 Jan. 1923, toen zij een gelaaen pistool door een dienstbode aan K. heeft laten over handigen, zijnde in deze het beslissende oogenblik, geweten heeft, dat K. toen voornemens was, haar echtgenoot daar mede van het levpn te beroovén. Op dien grond bevestigde het "hof het vonnis, waarbij beklaagde werd vrijgesproken. De invrijheidsstelling van bekl. werd gelast. - Inbraak met geweldpleging. Voor de rechtbank te Maastricht heeft terecht gestaan M. H., 24 jaar, gedeti neerd, ter zake dat hij in den nacht van 3 io p 4 Juli te Gulpien bij de dames Ploera heeft ingebroken, de beide dames heeft verwond en er een. beurs met geld en een horloge heeft gestolen. Bekl. heeft al vier veroordeelimgen achter den rug; hij heeft vermoedelijk geruimen tijd hier eai in Duitschland van diefstal en roof geleefd. Het O. M. heeft terzake van inbraak met geweldpleging 12 jaar gevangenis straf gleëiscbt. De suikerbietenteelt in Nederland, In het tijdschrift der algemeene .tech nische vereeniging van beetwortelsu'ker- fabrikanten en -raffinadeurs stelt dhr, G. v. d. Molen de beteekenis van de suikerbietenteelt en de suikerfabrx'age dn ons land in het licht. Hij schrijft, dat soms niet minder dan 8 put. vani al het bouwland in Nederland met «suikerbieten wordt beteeld. De cultuur is als volgt over de provincies verdeeld: Friesland rond 10 pet. van al het bouwland, Gro ningen 51/2 pet., Drente 1/2 pet., Over- ijsel 1/2 pet., Gelderland 4 pet., Utrecht 1 pet., Noord-Holland 11 pot., Zuid-Hol land 16 pet., Zeeland 23 pot., Noord- Brabant 8 pet., en Limburg 1.1 pet. De dagcapaciteit van de 'gezamenlijke fabrie ken (21) bedraagt ongeveer 37 millioen k.g. bieten, ae bietenoogst ongeveer 2000 millioen k.g. De gemiddelde opbrengst per H.A. in de jaren 1911-1920 was aan wortels 30,500 k.g. en aan koppen en bladeren 24000 k.g. Deze laatste hebben een zetmeelwaarde van 2200 k.g. per H.A. De teelt, het transport en de ver werking van één oogst van 2000 mil lioen k.g. 'bieten, waarbij nevenproducJten ontstaan (1300 millioen k.g. natte pulp en 70 millioen k.g. melasse), brengen 40 millioen guloen aan arbeidsloonen onder de menschen. Ned. Herv. Kerk. HAAMSTEDE. Zondag j.l. was Voor onze gemeente een bijzondere dag. Onze ouderling br. G. Hilijamse, van te voren reeds kennis gegeven hebbende, dat hij niet meer voor eene herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, zou dien dag vorr do laatste maal, bij de be vestiging van her- en nieuwbenoeonden, zijn plaats als KjerkeraadsTid innemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1