Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementa Donderdag 1 Jan. 1925. zierikzeésche courant. advertentiën i EERSTE BLAP.~ Canadeesche Brieven. Het zegel der Stilte. advertentiën. KRINi MARIA HOOGENBOOM. TIMMERMAN. Schilder en Behanger. T^a por maanden f 1,50, anco per post f 1,80. Voor het; oitenland per Jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. forcehynt Maandag, Woensdag an Vrijdag. 81ste JAARGANG. - No. 11178. Dir. K J. DE LOOZE Jr. Ullf.-ISlllt!, M. J. lOSTEÏ, T»n 1—8 regel» 80 ot». ven 8 regel» en daarboven 20 et», per regel. Beolame» 80 et», p. regel. By contract belangrijke korting. Iniendlng op den dag van alt- gave vóar 11 are. Dit nanuner bestaat alt 3 bladen. n. De boot waarmee ik reisde was te groot om op te stoomen naar Montreal en landde in Quebec, de laatste haven voor Montreal. Qaebeo is de hoofdstad van de pro vincie Quebec, een oude Franeche stad (voor Canada oud) prachtig gelegen op hooge heuvels. Op een berg boven de stad uit, ver heft zich het trotsche kasteel Frontenao, dat thans een schitterend ingericht hötel van de Canadian Pacific Stoomvaart- en Spoorwegmaatschappij is. Van Quebec naar Montreal is vijf uren sporen. Het land is heuvelachtig en soms bergachtig met hier en diar bouwland, afgewisseld door bosschen en struik gewas. De boerderijen zien er over het alge meen niet mooi uit en het landschap geeft geen indruk van groote welvaart. Het vee dat, zooals trouwens in vele streken in Canada los door het struik gewas loopt en zijn kostje wel opzoekt, Afziet er slecht uit in vergelijking met onze Hollandsche prachtkoeien. Later bleek mij dat men in andere deelea van Quebec veel welvarender streken vindt. Myn oordeel over de koeien was ook niet geheel juist, wat m\j duidelijk werd, toen ik een paar weken in Canada had rondgereisd. Een mensoh is zoo licht geneigd in een vreemd land alles te vergelijken met wat men in het vaderland heeft en trekt zoodoende verkeerde conclusies. Hoe langer men in een land Is hoe beter men inziet, waarom iets zoo is en niet anders en dit is ook de reden dat velen in het tweede jaar van hun verblijf in Canada geheel andere brieven naar huis schrijven dan in den beginne. Men leert begrijpen waarom verschillende dingen, die men in den aan vac g zoo vreemd, zoo leelijk en zoo onnoodlg vond, zoo zijn. Het is dan ook best mogelijk dat ik in mijn brieven, dia ik naar huis zond en die zonder mijn weten zijn gepubli ceerd, wel een8 iets heb beweerd, dat later bleok,. toeh nog iets anders te zijn dan ik eerst meende. Het is zoo echt mensohelijk om gauw met ons oordeel klaar te wezen en ik kan me dan ook best voorstellen, dat sommige emigranten in den beginne ontevreden zijn en heimwee krijgen. Wie echter volhoudt en doorzet, is daarvoor in latere jaren dankbaar. Op Vrijdagmiddag 2 uur kwam Ik in Mon treal aan. Een enorm groot station dat prachtig gebouwd is en van bulten wel iets lijkt op een kasteel uit de middel eeuwen. Het Is er zeer druk maar niemand overhaast zich. Wie niet met een trein mee moet, mag niet op de perrons, die met mooie hooge opensohuivende hekken z(jn afgesloten van een reusachtig groote en prachtvolle hall, waartoe iedereen vrije toegang heeft Boven ieder hek staat welke treinen van dat perron vertrekken en er aan komen en wie Iemand moet afhalen, kan bij het hek blijven staan. Op deze' hall komen ook alle wacht kamers en de zalen met de loketten voor het nemen van reisbiljetten uit, benevens de afdeelingen voor het In bewaring geven of bevrachten van bagage. Op vertoon van een reisbiljet kan men zijn bagage gratis bevrachten naar de plaats van bestemming die op het biljet staat. Al moet men 5 dagen verreizen, dan behoeft men zieh niet om zijn bagage Door William Le Queux. 48 Aan den anderen kant het geheim van de identiteit van Marie Bracq en van den man, die vioior Sir Digby Ksmsley doorging, de reden van zijn vlucht, in dien Phrida schuldig was en het geheim van mevrouw Petre en haar medeplich tigen, De geheele zaak was één groot raadsel, hetgeen zelfs Edwards, zoo. knap als hij was, tot nu toe niet had kunnen oplossen. Hoe meer ik het kluwen tracht te te ontwarren, hoe hopelopzer verward het scheen te worden. Ik kon geen licht zien schijnen door het gordijn van ge heimzinnigheid en verdenking, waarin mijn liefste gehuld scheen. Waarom had dde man haar zoo geheel in zijn macht? Ja, mijn meisje was de slavin van dien man ik beefde toen ik daaraan dacht. Zij had toegegeven dat zij moest ge hoorzamen, wanneer hij haar gebood iets te doen. O! wat was ik een dwaas geweest en wat moest die schelm mij uitgelachen hebben. Ik verlangde hem te ontmoeten, hem te dwingen mij te antwoorden en de waarheid te zeggen. Ik wachtte in de koude en regen ge durende drie volle uren, tot eindelijk de groote deuren gesloten werden en niemand meer naar binnen ging. Toen ging ik weg, vermoeid en ont moedigd. verkleumd en uitgeput. Eenige te bekommeren, deze is er by aankomst van den trein ook. Over de bevrachting van bagage moet ik a.s. emigranten nog dit zeggen: by aankomst met de boot moet de bagage door de douane worden nagezien. Daar toe worden alle groote koffers aan het dek gebracht. Ook de handbagage kan men daar by zetten. Op het dek worden groote letters opgehangen op afstanden van ongeveer 3 Meter en de bagage van iemand, die b.v. Pieterse heet, staat ionder letter P. Men moet er natuuriyk zelf by zyn om de koffers te openen en na hot nazien weer sluiten. Togaiyk met de douaneambtenaar komt een beambte van de boot, die op aanwyzing van den eigenaar, de koffers voorziet van een kaart waarop de naam van het station waar een en ander heen moet. Men krygt dan een re<ju waarop dezelfde naam staat en behoeft er niet meer naar om te zien voor men aan zyn eindbestemming is en kn.gt daar zyn bagage tegen in levering van het recu. Sommigen meenen dat zy, als de koffers in Botterdam geladen zyn, er niet mee te maken hebbendat is waar tot aan de haven van aankomst in Canada, maar daar moet men zelf doen wat ik hier aangaf. Doet men dit niet, dan biyft de bagage soms lang weg en veroorzaakt men zichzelf en anderen veel onnoodige moeite en last. By aankomst van iederen trein staan geuüiformdo negers met roode petten op. Deze zyn in dienst by de spoorweg- maatschappy en doen het werk wat by ons de zoogenaamde witkielen doen. (Wordt vervolgd}. ONDERWIJS. De Bond van Ned. Onderwijzers heeft iin Zijn 50e algemeene vergadering te Am sterdam gehouden, Zijn 50-jairig bestaan feestelijk herdacht. De voorzitter, de heer F.. L. Ossen- dorp, hield een redevoering, waarin hij de geschiedenis der organisatie gedurende de laatste halve eeuw naging en memo reerde wat door samenwerking, is tot stand gebracht. Vorige week nam aan de R. H. B. S. te Helmond de heer P. C. v. Stappen, leeraar aan die school (oud-Z.zeeënaar) afscheid, na meer dan 30 jaar aan ge noemde school werkzaam te zijn igeweest. De R. H. B. S. te Helmond verliest in den heer v. Stappen een verdienstelijk leeraar, die door zijn prettigen omgang en uit stekend onderwijs de harten van dé leer lingen veroverde. .Bij het te 's-Gravsnhage gehouden examen voor het voorloopig mac'hinisten- dtiploma slaagden o.a. de heeren W'. en A. Anker en C. Hondsmerk te ZierikZee, oud-leerlingen der Ambachtsschool aldaar. Benoemd tot onderwijzer met hoofd akte te St.-Philipsland, dhr. J. P. Bijl van Klaaswaal, die bedankte. VEKKOOPINGEN, ENZ. ZIERIKiZEE, 30 Dec. Heden werden alhier, ten verzoeke van den heer Hen drik van der Wekken, ten overstaan van notaris Biermasz, publiek verkocht, de volgende perceelen bouwland, gelegen on der de gemeente ZierikZee. In den Zuid hoek,. aan den Werkendetschenweg: 2 H.A. 47 A. 10 c.A., a f1030, toebeding! f 205,50; 1 H.A. 72 A. 70 aA* a f1430, toe- beding, f190; 1 H,A. 34 A. 40 O.A,, a f1476, toebeding f 18; 2 H.A. 62 A. 90 c.A., a f1619, toebeding f 101,50. In den West hoek, aan het tweede Weeigje, 89 A. 90 O.A., a f1712, toebeding f40. AlleS per Sehouwsch Gemef. LANDBOUW ENYÜ^ïr1 STAVENISSE. Maandagavond hield de stappen verder den boulevard op bradh- ten mij naar het hotel, waar ik sou peerde en mij daarna op mijn kamer, terugtrok. Ik wierp mij op ae sofa en dacht na. Waarom was Phrida zoo bang, dat ik den man zou ontmoeten, die haar zoo totaai en geheimzinnig :n zijn macht had? Wat had zij van een ontmoeting te Vreezen, indien zij, zooals ik nog steeds trachtte te gel,oi >ven, onschuldig was? Was het mogelijk, dat mevrouw' Petre en haar medeplichtigen na hun Jafharti- gen moordaanslag den vludhteling hadden opgezocht? Waren zij bij hem? Misschien waren zij wél in Brussel! Het ongeluk kige slachtoffer, Marie Bracq, was waar schijnlijk een Belgische geweest. Bracq was zeker een Belgische naam. Ineens kwam de gedachte tij mij op den volgenden dag naar het hoofdbureau Van politie t iegaan, dat ik in de Rue de la Régence had opgemerkt en daar te Vragen of iemand van dien naam vermist werd. Den volgenden dag was ik vroeg op, maar zag dadelijk de dwaasheid in van het Poste Restante te Mijven bewaken tot het donker werd. Daarenboven zou mevrouw Petre niet bevreesd zijn zich openlijk te vertoonen, indien zij werke lijk in de stad was. Na eenig nadenken besloot ik niet naar het postkantoor te gaan voor de schemering viel. Den morgen 'bracht ik door op de 'boulevards en in de oafé's, innerlijk ziek Van ongeduld, want ik brandde van ver langen de waarheid te vernemen. Ik had een besluit genomen en begaf heer W. Sietema alhier in het hotel van 'Dalen voor een dankbaar publiek een Zeer duidelijke lezing om* 'het mesten van varkens. Natuurlijk speelt de voe ding hierbij een zeer groote rol, maar men moot ook rekening houden met het induvidu zelve, want die zijn zeer uit eenloopend. Besproken en toegelicht werd door spreker het doel der mesting voor huisslachting of voor den handel, de soort etn de herkomst, het keken van 't voedsel, de Zindelijkheid (droge, schoone hokken), nat of droog voeder toedienen (in elk geval nooit te natte slobber). Bij het toe dienen van Voedsel moet men in aan merking nemen, of het dier het gaarne eet, of het voeder geen schadelijke stof fen bevat, of het frisch en niet bedorven is, of het geen ongunstigen invloed op het spek en het vleesch heeft en of het een voldoend gehalte aan verteerbare bestanddeelen bevat. Eenige vragen wer den duidelijk door spreker beantwoord. Na afloop der lezing kreeg men te zien een mooie serie liehtbeel'fen op het var- 'kansjgebied. De suikercampagne aan de Coöp. sui kerfabriek „Dinteloord" ie Stampersgat, duurde precies 88 dagen met een capa citeit in genoemd tijdvak Van 245 millijoen K.G. beetwortelen. POST EN TELEGRAPHIE. Postcheque- en Girodienst. De directeur van den postchèque- en girodienst vestigt er de aandacht op, dat herhaaldelijk girobiljetten en chèques aan de opdrachtgevers moeten worden terug gezonden, omdat het saldo van de post rekeningen de afschrijving niet toelaat, wijl door de rekeninghouders uit het oog is verloren, dat op de rekeningen een bedrag van f5 als waarborgsom moet aanwezig blijven. Ten einde vertraging in de uitvoering van opdrachten te ont gaan, wordt daarom dringend aanbevo len, met vorenbedoelde omstandigheid rekening te houden. KERKNIEUWS» Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Lunteren, E. ScöiLmmel te Jaarsveld. Te Boertange (Gr.), eland. M. C. W'. Wiegeling te Doetinclhem. Aangenomen: Naar Parrega, O. Groene- woud te Ee (bij Dokkum). Geref. Kerk. Beroepen: Te Rotte valie, Raard en Sdhoorie'beek, üand. P. Bolt te Nunspeet. Te Vrijhoeven—'s-GrevelduinCapelie, eland. J. Snoek te Nieuwlande. Aangenomen: Naar Engwierum, eland. S. J. Popma te Den Haag. Bedankt: Voor Utrecht G. R. Kuijper te Haarlem'. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Werkendam;, P. de Groot te Rotterdam. Bedankt: Voor Broek op Langendijk, C. S. van der Ven te Lisse. Geref. Gem. Beroepen: Te Goes, A. de Bloïs te Vlaardiingen. SCHEEPSTIJDINGEN. Door de N.V. Technisch Scheepvaart- Bureau Visser Praat te Botterdam is verkocht aan den heer Willem Kcmpe- neers te Botterdam een Paviljoensoheepje, groot 58 ton. Door dezelfde N.V. is in een openbare schepen veiling aangekocht een Motor- aakscheepje, 23 ton, model Langendyker en uiterst geschikt voor het vervoor van melk en groenten. Tevens is onderhands door dezelfde N.V. aangekocht een Motortjalksehip van c.a. 49 ton. Bovengenoemde N.V. heeft eveneens van hare werf te Leiden afgeleverd aan den heer G. J. de Bover te Lage Zwaluwe een nieuwe Motorvraohtboot, 90 ton, voorzien van een 22 P.K. Kromhout ruwoliemotor. Het schip is gebouwd om de Wagen- brng in Den Haag te kupnen passeeren. TELEGRAMMEN» mij naar de Préfetiture, waar ik na eenig pponitooud ontvangen werd doioir den Chef de Süreté, een grijze beambte, zoo droog als een stokvisdh, wiens naam Monsieur van Huffelt was en die gezeten was aan een schrijftafel in een nog al kale ka mer, waarvan de muren donkergroen ge schilderd waren* (Hij zag mij nieuwsgie rig aan toen ik binnenkwam en boog. „Ga alstublieft zitten, monsieur", ze: hij in het Fransoh en wees mij een stoel aan den anderen kamt van de tafel aan. Toen leunde hij 'achterover en vouwde zijn handen samen. De politie-fumcitiionna- ris op het vasteland is altijd bijzonder ernstig en ziet er 'bijna altijd uit of' hij uit 'begraven gaat. „(Monsieur wenscht eenige inlichtingen heb1 ik gehoord?" begon hij:. „Ja", zei ik. „Ik zou zeer gaarne wil len weten, of u ook iets bekend is van de vermissing van een jonge dame, Marie Braciq genaamd." /Marie Bracq!" herhaalde hij vol be wondering, terwijl hij zich naar mij Voor over 'boog. „En wat weet u, monsieur, van Marie Bracq?" „Ik kwam alleen vragen of iemand van dien naam vermist wordt", zei' ;k, ver rast over de uitwerking, welke de naam van het slachtoffer had teweeggebracht. „U bent natuurlijk een Engelschman?"' zei hij. „Ja, m'sieur". „Wel, vreemd genoeg, werd mij van morgen door Scotland Yard ook ge vraagd of wiji Marie BracJq kennen en wij kennen haar, monsieur", zei mon- BERLIJN (V. D.) Do gebroeders Bar- mat, de leiders van het Barmat-cencern zya gearresteerd. Deze arrestatie heeft op de Berlynsche beurs groot opzien gewekt. MAASTRICHT (V. D.) Gisteren avond traden in de boerenleenbank te Beek plotseling twee personen binmn. Zy draaiden de lichten uit.Terwy 1 een hunner don kassier met een revolver in be dwang hield, nam de andere uit de brandkast een portefeuille met bank papier tot een bedrag van ongeveer 10 duizend gulden. Van de dieven is tot nu toe geen spoor ontdekt. AMSTERDAM (V. D.) De stremming van de groote scheepvaart in het Noord zeekanaal] tengevolge van het zinken van een zandbak io dit kanaal, is heden morgen nadat de bak was gelicht, op geheven. Alle schepen konden hun reis voortzetten. Naar wy vernemen Is de Directie der Kon. Holl. Lloyd voornemens het personeel dier maatsohappy in het begin van het nieuwe jaar, een maand extra salaris uit te keeren. STOCKHOLM (V. D.) De toestand van den ex-premier Branting is zoo achter uitgaande, dat men op het ergste is voorbereid. WE8TKAPELLE (V. D.) Hedennacht is alhier een EDgelsohe kotter gestrand. De bemanning is gered. Iff A PüTBE RICHTEN-, ROTTERDAM, 30 Dec. Ter veemarkt wa ren heden aangevoerd: 209 paarden, 5 veulens, 1 ezel, 754 magere runderen, 584 vette runderen, 100 vette kalveren, 481 nuchtere kalveren, 70 graskalveren, 150 schapen of lammeren, 46 varkens, 120 biggen, 2 bokken of geiten. Prijzen per 1/2, K.G.Koeien 40 ct., 50 tot 521/2 ct. 571/2' tot 621/2. ct. Ossen niet genoteerd; 54 ct., 59 ct. Stieren 40 tot 45 ct., 50 54 ct. Kalveren 70 ct., 85 tot 871/2 ct., 100 tot 115 ct. Prijzen per stuk van mager vee: Melkkoeien f325 tot 400 tot 520; kalfkoeien f350 tot 510, stieren f130 tot 500, pinken f135 tot 190; graskalveren f70 tot 130; vaarzen f170 tot 280; paar den f200 tot 340; biggen f7 tot 15; slacht- paarden f100 tot 230; biggen per week f 1,50 tot 2; hitten f140 tot 300; overloor pers f 17 tot 33; fok nuchtere kalveren Van f25 tot 40; slacht nuchtere 'kalveren van f 18 tot 23; Veulens van f80 tot 120. (N.V. Rotterdamsche Cons.-Veiling, iWeenaplein). Eieren. Aanvoer 40.000 st. Kipeieren f 7,25—12, eendeieren f 8,75— f 9,50. Zeeuwsche en Zuid-Holl. Ajuin. Aan voer circa 1000 hectoliter, welke aanvoer te gering is, om daaromtrent een markt waarde te kunnen vaststellen. De handel bleef lusteloos voor groote uien, terwijl kleine spoedig afgeloopien zijn. GOES, 30 Deé. Eieren. Opgaaf van de Landbouwcommissie f8,50. Veiling, V. P. Z. Aanvoer 4750 stuks, prijs f 8,50 de 100 stuks. MM»®» m WEK, In Engeland hebben overal zware stormen gewoed, die schade hebben aa-r. gericht en waardoor menschenlevens zijn verloren gegaan. De Duitsche treiler „Holeluf" liep 'bij Islay op de rotsen. Elf man der equipage verdronk. GETROUWD: JAN 8EIGEES en GEEBTRUIDA .J. SCHOTTEL, die, ook namens wederzijdsche Familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blyken van .belangstelling, voor en by hun Huwelyk ondervonden. Dbvbntbr, 29 Deoember 1924. Brink 38. sieur Van Huffelt. „Maar wees eerst zoo goed mij te zeggen, wat u van haar weet." i 1 „Persoonlijk ken ik haar niet", was mijn antwoord. „Ik héb' van haar gehoord dat is alles, maar misschien is het niet dezelfde persoon". Hij opende een Iade en haalde er een portret uit, dat hij mij overhandigde. Het was een cabinetportret van een meisje met een bonten mantel en hoed, maar ik behoefde er geen tweeden blik op te werpen om te zien, dat het werke lijk het meisje was, dat in Londen ver moord was gevonden. „Ik zie, dat u 'haar herkent, misieur". Zei de ambtenaar op kouden, zakelijken toon. „Wees zoo goed mij alles te vertel len wat u weet". Ik izfrveeg eenige seconden met het portret in mijn hand; mijn doel was Zoo veel mogelijk feiten Van den ambtenaar te verkrijgen en hem zoo min mogelijk inlichtingen te verschaffen. „Jammer genoeg, weet ik maar zeer weinig", was mijn antwoord. „Deze dame was een kennis van een vriendin Vain mij", „Een Engplsche vriendin Van u?" „In Londen?" ,1k knikte bevestigend, terwijl het slimme» mamnetje, dat mij zat te onder vragen. een pen ronddraaide in zijn dufine vingers;. „En zij sprak u over Marie Bracqonder welke omstandigheden?" 1 (Woixlt vervolgd.) Zoo de Heere wil en zy leven, hopen onze geliefde Ouders: M. NKKLE Az. en A. P. t. d. REE Cd., op 4 Jan. a.s. hunne 65-jarige Echtvereenlging te herdenken. St.-Philipsland, 31 Deo. 1924. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd-, Klqin- en Achter kleinkinderen. In den ouderdom van 44 jaren Is heden, na een smarteiyk lijden, in de Éyksklinieken te Utrecht overleden, onze geliefde Broeder, Zwager en Oom, C. H. BRANDT. Zonnimairr, 29 Deo. 1924. B. C. DE RIJKE—Brandt. J. DE RIJKE. Utrecht. COB. J. BRANDT. J. D. BRANDT. Zonnemaire. R. v. d. WERF—Brandt. C. A. v. d. WERF. Naaldwijk. H. J. BRANDT. M. BRANDT—DB Rukb. En Kinderen. Heden overleed onze lieveMoeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevr. Weduwe van den Heer C, M. VOORBEIJTEL, In den ouderdom van 84 jaar. Oostbrland, 29 Deo. 1924. Amsterdam, Lomanstraat 7. J. L. K. ELENBAAS—Voorbbijtel. J. W. ELENBAA8. Oosterland. J. C. C. VOORBEIJTEL. Harlingen, Jacóbstraat 7a. W. T. C. VOORBEIJTEL. W. VOORBEIJTEL—Trbffirs. Amsterdam. C. K. M. ELENBAAS. C. M. ELENBAAS. Harlingen J. VOORBEIJTEL. Algemeene kennisgeving. Voor de vele bewyzen van deel neming, ontvangen by het overiyden ven onzen geliefden Broeder, BehUwd- broeder en Oom, den heer PIETEI?MA- RINUS VAN DER HAVE, betuigen wy onzen hartolljken dank. Zibrikzbb, 31 December 1924. Uit aller naam, M. P. VAN DER HAVE. V Hartelijk dank aan allen, die blyken van belangstelling gaven op 2 December. Wed. C. VAN DONGEN— Nibüwbrkerk. Praat. Dank aan allen die mede gewerkt hebben tot het ge makkelijk bemachtigen van 't wild. VELE STROOPERS. Ondergeteekende geeft hier mede kennis aan zyn geachte medeburgers van Oosterland en omstre ken, dat hy zloh met 1 Januari a. s. hoopt te vestigen alB Tevens beveelt hy zich beleefd aan tot het maken van teekenlngen, be stekken en begrootingen. Hopende zioh het vertrouwen der burgery, door een vlugge en soliede bediening waardig te maken, verbiyft hy hoogachtend, Uw dw. W. BOOGERT Lz. ■HOEfe» De ondergeteekende heeft BPW de eer aan de ingezetenen van Stavenisse kennis te geven, dat hy half Januari a.s. zioh hoopt te vestigen als Zioh in een ieders gunst aanbevelend» Hoogaohtend, J. C. A. TAZELAAR, STAVENISSE,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1