Het zegel der Stilte. B IJ VOEGSEL behoorende bjj de van Maandag 29 Dec. 1924, no. 11177. BINNENLAND. De geschiedenis van Nederland ln Amerika. Het werk van een Nederlandsch historicus, Dingeman Versteeg. Het zal Nederlanders wellicht belang inboezemen, dat onder de talrijke histo rici en would-be historici in Amertlka, die tijd en aandacht aan de koloniale •geschiedenis van New-York schonken, een naam boven alle anderen uitsteekt, de naam Van een man, wiens werken va<n de laatste 25 jaar, bijeengezameld in boekvorm, een behoorlijke boekenplank zouden vullen. Het is bevreemdend, dat deze man in Nederland moet worden ingeleid. Een omstandigheid, die moet worden toege schreven aain den weerzin van den dra ger voor persoonlijke publiciteit èn aan zijn lichaamskwalen, die hem uit het openbare leven verwijderd hielden en hem aan zijn eenvoudig, studeervertrek bonden. 1 Dingeman Versteeg is de naam van een man, die een paar dagen .geleden New- York verliet om zijn laatste levensjaren in ZierikZee, zijn geboortestad door te brengen. 1 Wat Versteeg's aanspraken op de waardeering van historici betreft, zoo zou ik mij kunnen bepalen tot aanhaling van de woorden van Amerika's eersten schrij ver op het gebied der koloniale historie, professor John Franklin Jameson, gewe zen voorzitter der „American Association" en schrijver van „Willem Usselinx, Foun der of the Dutch and Swedish West India Companies", „History of Historical Writ ing) in America", „Dictionary of United States History", enz. Toen ik in den herfst van 1922 op een vergadering van menschen, die in de ko loniale historie van New-York belang stelde, aan den voorzitter, professor Ro bert McEIroy van Princeton University (die zelf een dozijn boeken over de ge schiedenis van Amerika heeft geschre ven) vroeg wie als de hoogste autoriteit op het gebied van New-York's vroege Hollandsche historie kon worden be schouwd, haalde hij een brief te voor schijn, dien hij juist van professor Jame son had ontvangen en waarin deze schreef: „Indien ik in twijfel verkeerde omtrent eenigerlei vraagstuk, betreffen de de koloniale geschiedenis van Neder land in Amerika, zou ik mij tot den heer Dingemam Versteeg wenden en mij bij Zijn opvatting neerleggen". Dingeman Versteeg kwam in 1882 naar LAmerika en heeft daar, behalve eenige korte verblijven in het Vaderland, onaf gebroken gewoond. In Zijn vrijen tijd schepte hij er be hagen in om in de oude archieven van de bibliotheken in New-York en Albany te snuffelen. Het gevolg was, dat hij in 1892 een uitvoerige verhandeling publi ceerde over „Dutch Documents in Penn sylvania", waardoor hij onmiddellijk de aandacht van historici op Zich vestigde om de volledige en degelijke behandeling van zijn onderwerp. Maar Versteeg was niet alleen geïnteresseerd in geschiedenis, maar ook in economie. Datzelfde jaar publiceerde hij een belangwekkende bro chure over „The Folly of Tariffs", waar in hij als goed Hollander wereld-vrijhan del krachtig aanbeval. Deze geschriften werden door de pers goed ontvangen, en in 1895 kwam zijn verhandeling „The Van Speyk's Career" uit, gevolgd door „Labor Saving Machi nery and Progress, waarin hij de gelijk heid der beide seksen op economisch terrein verdedigde, een gedurfde opvat ting in die dagen, die hem de woede der Amerikaiansche arbeidersleiders bezorgde. Als warm patriot voelde Versteeg na tuurlijke genegenheid voor de Hollanders in Zuid-Afrika, en in 1898 schreef hij zijn brochure „South Afrikanders and Eng lishmen". Zijn 'behandeling van dit onder werp ,in een land waar de machtige lei ders eer voor de Britsche dan voor de Hollandsche belangen voelden, viel als Door William Lo Queux. 47 „Zoo kan het niet verder gaan, Phrida' riep ik eindelijk uit. „Ik zal dien man opzoeken ik zal hem bij zijn keel grijpen en de waarheid eruit persen. Ik heb je lief, ik kan niet langer aanzien, dat je zoo hevig lijdt." „O, neen'" smeekte Zij, wderp zich plotseling op de knieën voor mij en greep mijn handen. „Neen, ik smeek je dat niet te doen!" riep zij heesch uit. «Maar waarom niet? Je kunt mij toch wel de reden van je vrees vertellen! De man is een bedrieger! Dat is reeds bewezen door de politie." •JWeet je> dat wél?" vroeg zij ernstig. „Ben je er zeker van? Herinner je, dat je altijd, gieloo'fd hebt, dat hij de echte Sir Digby was". .•/Waf denk jij, Phrida?" Zij aarzelde en zei toen: „Ik weet ze!' niet, wat ik denken moet. Soms geloof ik, dat hij de echte is en dan twij fel ik weer." ,|Maarvertel mij nu eens", zei ik, terwijl ik haar hielp opstaan en haar een bom in een blauwkousenkransje. Zij galf Britsehen propagandisten duidelijk te verstaan, dat Boeren-laster en de ver draaiing der Boerengesehiedenis niet lan ger onbestreden zouden blijven. In 1899 publiceerde Versteeg „The Dutch East Indies or Insulinde", een uit voerige studie in het jaarboek der „Hol land Society", waaraan hij sedert dien geregeld bleef meewerken. Zijn eerste groote boek was „The Sea Beggars", dat in 1902 uitkwam en waarin hij den GeuZenstrijd beschreef. In 1907 volgde zijn „Manthattam in 1628", dat slechts in luxe-uitgaaf verscheen en voor 15 en 30 dollar in den handel werd ge bracht, en dat hem een erkende plaats aanwees onder de kenners der Ameri- .kaansche koloniale historie. Datzelfde jaar verscheen „The City of New Amsterdam", een uitvoerige brochure, die nog heden ten dage als standaardwerk wordt ge bruikt. In 1913 volgde „The Founding of Jersey City". Versteeg-trad nu op als gezaghebbend vertolker en vertaler van oude hïstori- sehe documenten. Verscheidene bibliothe ken, universiteiten en geschiedkundige ge nootschappen bedienden Zich van zijn me dewerking bij de publicatie van oude ge- schrdlflten. Die kennis leidde Versteeg gaandeweg tot genealogische studiën. Van verschillende kanten verzocht men hem om de geschiedenis te schrijven van oude Hollandsch-Amerikaansche familiën, waar aan hij gevolg gaf met de publicatie van j een serie maandelijksche brochures onder den naam van „New-Netherland Regis- 4 tèr", waarvan er ongeveer een dozijn verschenen, tot ziekte den schrijver dwong om Zijn werk te staken. Het be hoorde tot de liefste bezigheden van Ver- steeg om oude Hollandsche familiën die uit mode-overwegingen of om relaties met Frainsche of Britsche geslachten haar f namen ver-F.ranscht of ver-Engelscht had- tien, aan haar oorsprong te herinneren. Een van Zulke geschriften was getiteld: „A much altered family name", waarin hij met historische documenten aantoont, dat de naam van een voorname Amerir j kaansche familie, „Forchu", aanvankelijk gewoonweg „Verschuur" luidde. Zoo is hij ook bijv. vast ovtertuigd dat generaal Dawes, die onlangs tot vice-president der V. S. werd verkozen, een rechte afstam meling is' van een bekende familie De Haas, en dat de familie van den medewer ker van Diawes bij de opstelling van het plan-Diawes, mr. Owen D. Young, oor spronkelijk in koloniale dalgen De Jongh heette. v De laatste belangrijke geschriften van Versteeg werden gepubliceerd in „Hol land and her Colonies" (1923) en behan delden in Zes artikelen de commerciëele Ontwikkeling vam Nieuw-NedeTland. Zij werden drie maanden geleden gevolgd door New Netherland's Founding", dat geschreven werd op verzoek van de „Hol land Society" en dat de aanspraken dei- Walen bestrijdt. Maar zijn groote werk.moet nog ge schreven worden en voor dat doel is de heer Versteeg naar Nederland terugge keerd, waar hij in de rustige Zeeuwsche omgeving zijn gezondheid genoegzaam hoopt te kunnen herstellen. Vóór Zijn vertrek toonde hij ons het plan voor een uitvoerig werk, waarin hij wil aantoonen, dat, anders dan Britsche en enkele 'Ame- rikaansche schrijvers hébben betoogd, de Hollanders in Nieuw-Nederland de wér kelijke grondslagen legden voor de latere ontwikkeling van New-York. Dit boek hoopt Versteeg in 1926 het licht te doen zien. I i Wij, Hollanders in New-York, beschou wen Versteeg's vertrek uit Amerika als een verlies voor dit land en een aanwinst voor Nederland. En wij mogen verwach ten dat Nederland hem hartelijk zal ont vangen, den o óver moeiden voorvechter van de Nederlandsche zaak. Uit Stad en Provinoie ZIERIKZEE. De vereeniging Onderling Kunstgenot" gaf Dinsdag 23 Dec. haar 15e uitvoering, in de Zaal van het „Huis van Nassau". Deze uitvoering kan uit stekend geslaagd genoemd worden. Tel kens werden de spelers in sommige stukjes onderbroken door een krachtig applaus, wel een bewijs hoezeer alles in den smaak viel. Hier vermelden wij alleen de opvoering van „Een lastig Ge hoofd op mijn schouder trok,, „antwoord mij eerlijk op die éene vraag, want alles hangt ervan af hoe komt het dat die man Zooveel macht over je heeft hoe komt het dat zijn woord jou een wet is dat, ofschoon hij voortvluchtig is, je wei gert 'n woord in zijn nadeel te zeggen, of hiij eenige aanwijzingen te geven, welke het geheim zou kunnen oplossen?" Haar gelaat was krijtwit, zij beefde en haalde £iep adem. „Het het spijt mij, Teddy maar ik ik kan het je niet vertellen. Ik ik durf niet. Kun -je dat niet begrij pen?" vroeg zij met een wanhopige uit drukking in haar groote, wijd openge sperde oogen. „Ik durf niet." XXIV OfAoIëfle geheimhouding. De volgende avond was vochtig, grauw en grimmig, terwijl ik stond te huiveren op den hoek van de smalle Rue de PEvêque en ide breede Plade de la Mon- naie in Brussel. De lantarens waren op- ggstoken en om mij heen heerschte de gewone drukte. Ik wasme't den ochtend trein van Ostende gekomen en was een half uur geleden in het Grand Hotel afgestapt. Mevrouw Petre had Digby Kemsley een brief gezonden Poste Restante, Brussel,, onder den naem Bryant. Dan moest de val" en „Mevrouw is op re»", waar van de rollen in goede handen bleken te Zijn. Aan het slot overhandigde de heer W. J. van Schelven, den voorziitter, den lieer C. O. J. Hendrikse, een fraai afge werkte voorzittershamer. Spr. noemde den heer Hendrikse een goed voorzitter, diie zich met bewonderenswaiardigen ijver voor „O. K. G." geeft en nog nimmer de vergaderingen of uitvoeringen verzuimde. Daair dit thans de 15e uitvoering der vereeniging was, wilde hij deze gelegen heid niet ongemerkt doen voorbij gaan, doch hem namens alle O. K. G.'ers als blijk van waardeering den hamer aanbie den. Op deze woorden volgde een lang durig applaus, zoodat het eenige oogen- blikken duuTde alvorens de heer Hen drikse aan het woord kon komen om den spreker en de vereeniging hartelijk dank te zeggen voor deze verrassing hem ten deel gevallen. Hij hoopte, dat nog velé uitvoeringen tot bloei van „O. K. G." op deze 15e zullen volgen. Een gezellig bal besloot daarna het samenzijn. ELKERZEE. Voor de betrekking van gemeente-veldwachter voor Ellemeet en Eikerzee hébben zich 79 sollicitanten aan gemeld, waaronder meerderen in het be zit van het politie-diploma. DREISCHOR. Met een uitgebreid pro gramma, eensdeels ui' keur van muziek stukken bestaande, gaf harmonie „Cres cendo", onder leiding van den heer Thee- wis op den 2den Kerstdag een uitvoering. Storend Was,- èn voor vele muziekliefheb- bende toehoorders, èn voor de uitvoer ders, de rumoerigheid onder de jongeren van het publiek. Het andere gedeelte van het programma, bestaande uit een 2- tal tooneelstukjes: „Een noodlottige dag" en „De principes van Van der Steen", mochten een betere aandacht verwerven. De vrij grooterollen zaten er voor het meerendeel en vooral bij de dames goed in. De avond werd met een 'bal besloten. ST.-ANNALAND. Donderdagavond gaf het zangkoor „V. Z. O. S." in de Ned. Herv. Kerk een zangavond, onder leiding van den heer D. Manteau. Onder de aan wezigen, dié Het heele kerkgebouw vul- d:n, bevonden zich vele leden Van gezel schappen uit den omtrek. Met groote aan dacht werden de verschillende nummers van het uitgebreide programma gevolgd. Het was dan ook de moeite wel waard er naar te luisteren. Wat het zachte zingen aangaat, was er in vergelijking met de vorige maal vooruitgang te bespeuren. ■Maiar wat we niet kunnen goedkeuren is, dait de directeur zich telkens doet hoo- xen even voordat het koor na een rust weer voortgaat met zingen. Ook moet een kinderkoor alleen door kinderen ge- Zongen worden. De leiding der vergade ring was in handen van den heer J. Pol derman, de gebeden werden uitgespro ken door ds. Moerman van Stavenisse, en het orgel werd bespeeld door den heer J. M. So eters. 1 SCHERPENISSE. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 20 Dec. 1.1. Met den voorziitter alle lede.n aanwezig. De bouwverordening voor nieuw bouw werd goedgekeurd. De ontruimings termijn van de onbewoonbaar verklaar de woning van de wed. M. Gunst werd wederom met 6 maanden verlengd. Be sloten werd vrijstelling te vragen van het onderwijs in lichamelijke oefening. Do pensioengrondslag van den doodgraver werd overeenkomstig zijn salaris vastge steld. Aan den heer J. Muller werd eer vol ontslag verleend als gemeente-opzich ter 'en in diens plaats benoemd de heer Z. van de Velde, enkel voor woningbouw. Op jachtacten zal wederom 50 pCt. leges geheven worden. Aan het algemeen Arm bestuur werd over 1924 f150 verhoogde subSidie toegestaan. De begrooting voor 1924 werd in ontvang en uitgaaf gewij zigd tot een bedrag van f150. Voor extra bewezen politiediensten werd een grati ficatie verleend aan J. de Graaf, K. Han- sens en C. Klootwijk. INGEZONDEN STUKKEN. (Puiten np.ranttcofirdelffkheid der redactie) Copy tro^di niet teruggeeonden. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik nogmaals gastvrij heid voor het volgende: Met genoegen las ik in uw blad het be sluit van onzen Raad, n.l., dat z. h. s. was aangenomen de laadplaats N.zijde Sas te vluchteling ook zijn brieven komen ha len; ik hielo nu de grade zwarte fagade van 't hoofdpostkantoor te Brussel voort durend in het oog. De zakendag spoedde ten einde, de straten waren stampvol, rij tuigen en karren bolderden over het ongelijke plaveisel van het groote plein. Tegenover het postkantoor verspreidden, de 'booglampen -hun helder licht buiten een theater, terwijl alle winkels hel ver licht waren. Honderden menschen liepen de steenen trappen van het gebouw op en af, kwa men en gingen door de vier klapdeu ren, welke toegang geven tot de groote hal met z'n dozijnen afdeelingen erin uitkomend en z'n afgeschutte schrijfles senaars. De mail van Frankrijk en Engeland was juist binnen en tientallen menschen kwamen met hun sleutels hun corres pondentie halen uit de boxen het ge- heele zakenleven ontrolde zich voor mijn .oogen, terwijl ik stond te wachten. Ik sloeg nauwkeurig acht op ieder, die de trappen op en af ging, maar op dat uur van den dag en in die drukte was het nietgemakkelijk. Ik was reeds binnen geweest en had het kaartje van een vriend aan een van de loketten van het Poste Restante overhandigd, ofschoon ik wist, dat er repareeren en te verbeteren. De oom- missie komt in deze een woord van dank toe, voor de loffelijkewijze waarop deze voor ons stadje zoo belangrijke transactie is opgelost tot tevredenheid van beide partijen, Zoodat hierdoor dit massa-hiotentransport voor onze haven blijft behouden. Dankbaar ben ik, doch niet voldaan, omdat het wel jammer is, dat de stede lijke financiën niet toelaten dat ook aan Z.zijde de zoo hoog noodige verbeterin gen en uitbreiding kan worden gegeven. De heer d. B. heeft uiteengezet, dat de Commissie, hoewel geen mandaat heb bende over de Z.Z. te rapporteeren, ook overtuigd was van de onvolmaakte toe stand aldaar. Wanneer verladers aldaar zich moeilijk en langzaam moeten behel pen, of heelemaal niet kunnen geholpen worden, dan loopt men steeds gevaar, dat evenals met de partij Cichorij onlangs gebeurde, dait„ZierikZee traag, Zijpe graag" wordt toegepast. Er is wel een lichtpuntje, n.l., onze weth. Koopman stajat daar als een trouwe wachter voor onze .gjemeentébelangen. Immers, hij en de heer Krepel, onze toekomstige stad genoot, zijn z.g. de vertegenwoordigers en bedrijfsleiders van die groote massa verschee ping aldaar; van dien kant mogen wij dus wel tijdig een waarschuwing verwachten, indien gevaar van verplaat sing dreigt, doch daartegenover staat, dat Zierikzee zich zal moeten aanpassen en nooit mag vergeten, wat de heer Storm eenigen tijd geleden in uw blad schreef. Woordelijk kan ik het niet weer geven, doch een paar regels uit het stuk luiden ongeveer als volgt: „De kneep zit hierin, dat de Directie van de R.-T. M. met Zijn tijd meegaat; wil voor zijn aan deelhouders geld verdienen, en heeft daarom de groote kunstmesttransporten aangenomen, enz. enz. Deze opmerking is zeer juist en zal de Z.'ZeesChe haven in de toekomst daar wel degelijk rekening mede moeten hou den, dus: ij. „Zieriékzee let op uw saeck". Den heer de B. breng ik: mijn dank v,oor Zijn uiteenzetting en ik wil hem antwoor den, dat naamteekening alleen dan lloo- dig Zou zijn, indien ik iemand beschul dig of onaangenaam bendoch ik herhaal nogmaals: alleen opmerkingen wensch ik weer te geven, die geput uit de feiten der hediendaajgSche toestanden iets kunnen bijdragen tot verbetering van het welZijn van ons oud-Zierikzee. M. de R., U dankzeggend voor de ruimte gegeven om toestanden uit den tegenwoordigen tijd te bespreken, hoop ik, dat U mij binnen korten tijd weer een plaatsje wil reservéeren om eenige Voorbeelden aian te halen daarmede het heden in verband brengende hoe vroe ger onZe haven werd behandeld. Hoogachtend, Belastingbetaler X ZisRiEZKB, 29 December 1924. Mfjnheer de Redatieur f In het ingezonden stuk, voorkomende in uw blad van 17 Deo '24 ondertee kend door belastingbetaler X, komen een paar ODjuistheden voor, die tot een verkeerde gevolgtrekking zouden kunnen aanleiding geven. 1°. Het gerucht van de verhoogde tarieven van de R.T.M. naar Zierikzee, waardoor hot massa transport aan Zie rikzee zou worden onttrokken, hetgeen door tijdig ingrijpen nog is voorkomen, is onjuist. Er bestonden geen plannen voor verhoogde tarieven ten nadeele van Zierikzee. Dit Ib ln enne oommlssie, ge vormd uit do belde mlddenstandsvoreenl- gingen. met bewijzen aangetoond. 2°. Zouden 1100 ton cichorei, welke aanvankelijk te Zierikzee Sas moeiten geladen worden, naar ZUpe z\jn gegaan, omdat de B.T.M. ze niet te Zierikzee Sas kon leveren? Ook dit it onjuitt. Wat is evenwel het geval. De gemeente Zie rikzee heeft ettelijke jaren geleden aan de Boetwortelsulkerfabriek .Stampers gat" (thans Centrale Sulkermaatsohapplj) voor vele jaren het reoht van voorlading gegeven. De C.S.M. zendt groote sehepen, de kademuur wordt dus geheel in beslag genomen, zoodat andere sohepen geen wal meer kunnen krijgen. Toen de motorboot oiohorel kwam laden, was er voor deze boot geen laadplaats in de haven te Zierikzee Sas. Door dezelfde oorzaak verloor Zierikzee ook nog 100 geen brief voor hem was. Ik deed dit met eenige beleefde woorden o m kennis te maken met üen beambte, die mij mis schien van dienst kon zijn. Er waren twee loketten, een voor de letters A tot L en het andere voor M tot Z. Ik inlormeerde aan het eerste loket; de beambte was een prettig-uitziende 'blonde man van middelbaren leeftijd, gekleed iin een lange dril jas, zooals alle post beambten in België dragen. Ik had hem gaarne gevraagd, of' er ook brieven Voor een zekeren mijnheer Bryant waren, en of een Engelschman ze soms al gehaald had, maar ik durfde het niet te doen. Hij zou mij ongetwijfeld afschepen en mij verzoeken mij met mijn eigen zaken te bemoeien. Ik was dus zeer beleefd, betuigde mijn spijt hem moeite veroorzaakt te hebben en ging weg. Ik zag, dat het onmogelijk was uren lang in het postkantoor te blijven. De portier, die aan een hoogen lessenaar Zat en alles kon overzien, zou mij zeker vragen, wat ik er aeed en mij de deur uitzetten. Neen, mijn eenige observatie post was de openstraat; geen aangenaam vooruitzicht in den winter, vooral om dat ik niet wist hoe lang :k dezen post moest blijven betrekken. Misschien haa de vluchteling den brief van mevrouw ton lsndbonwkslk. Do B.T.M hsd dia aangenomen om, vóór de oampagne, van Zierikzee Sas te vervoeren. Het sohlp kalk kwam, door mij onbekende rede nen, in vertraging. Toen de lading kalk te Zierikzee kwam, was een sohip van de (C.S.M. gearriveerd, derhalve geen losplaats moer over. Uit het bovenstaande blijkt, dat niet de B.T.M'. t werk aan de Zlerikzeesohe haven wil onttrekken, maar dat andere faotoren daartoe aanleiding geven. Met dank voor plaatsing, Hoogachtend, 1N0IDBB. len Nlenw Plan voor het Nlenwe Jaar. Geachte Redactie. In onze Zlerikzeesohe Herv. Gemeente bestaat eigenlijk sedert lang behoefte aan een aantrekkelijk lokaal voor gemeente- bolangen. Er zijn tal van vereenlglngen en oorporatles, die zulks zoeken, maar tot nog toe niet vonden. De oonslstorles der belde kerken, die allereerst voor vergaderingen ln aanmerking zouden komen, voldoen niet. Zij zijn \6 klein en te ongerlefelljk. Tooh zal leder, die ook maar Iets gevoelt voor kerkelijk* en verbenlglngsievenmet ons inzien het hooge belang van een goede loka liteit, waar leder zloh thuis gevoelt, ook inzonderheid de jeugd en waar rustig en geregeld de belangen der gemeente kunnen worden behartigd. Bioscopen, restaurants enz. worden steeds geriefe lijker ingericht. Waarom zón de kerk in dit opzloht moeten aohterblljven t Geen wonder, dat ln tal van plaatsen voor boven gen oemdo doeleinden ver trekken worden ingerieht naar de eisehen des tijds. In onze Zlerikzeesohe Gemeente is, althans voorloopigj, gelukkig een goede oplossing voor dit vraagstuk ge vonden. We hebben gevraagd een rnlme kamer in het Gebouw der Wijkverple ging (O. Haven) te mogen huren en het verblijdt ons, dat het Bestuur dit heeft toegestaan. Binnen enkele weken kan alles daar in gereedheid zijn, al* ieder medewerkt. Ieder, want het vertrek ls niet bestemd voor 'n enkele groep of rlehtlng. maar voor heel de kerkelijke gemeente. We staan nu voor de kosten van inrlohtlng, die pl. m. f 750 zullen bedragen en die van hnnr en onder hond. Do beide laatste zullen wel bijeen komen, door de zaalhuur, die voor iedere vergadering zal worden gevraagd Maar nu de Inrichtingskosten voor stoelen, tafels, kasten, vloerbedekking enz Ge looft u niet, mijnheer de Bedaotettr, dat er nogwol zooveel Inwoners van Zie rikzee voelen voor onze Herv. Kerk en de geestelijke vorming van onze jeugd, dat dit bedrag gemakkelijk bijeenkomt? Als ieder even z'n best doet en op royale wijze geeft, dan ls het bedrag er zóó. Indien er das met een lijst zal worden rondgegaan, zal er tooh zeker wel terstond zooveel getoekend worden, dat we sohnldvrlj kunnen beginnenMocht Iemand liever een voorwerp geven, als bijv. theeservies en toebehooren, kussens, tafolkleeden, 'n klok, lennstoelen, kort om al WAt bruikbaar ls in een vergader- lokasl, dan is dit ook zeer welkom. Wat de verdere organisatie betreft: het toezicht wordt voorloopig uitgeoefend door ds. De Boode, mevr. Brakke, mevr. Waardenbnrg en de wijkverpleegster Zuster VerweUen ondergetéekende. Wie iets schenken wil, melde zloh bij een van dezen. Wie gebrdik wil msken van het vertrek evezzoó. Daarvoor wordt een zeker bedrag gevraagd. Het gebruik zal nasr behoefte en billijkheid worden toegestaan. Vaste ordé maat regelen zullen worden getroffen. Moge de bereidwilligheid groot zijn om te geven voor dit doel, dat wel allerwege sympathie zal vinden. Met vrléndelljken dank voor de plaat- slng, Uw. dw. G. J. WAABDBNBUBG. BURGERLIJKE ST1NDEN. Over de maand November. ZONNEMAIRE. Geboren: Leendert Ja cob, van K. Stoel en T. C. Fondse; Levenloos kind vari N. Kik en M. van den Bergje. Gehuwd: J. Stoei, 22 j.,met J. K. van Splunter, 25 j. Petre al afgehakt,tt en had hij de stad reeds verlaten. In het tegenovergestelde geval zou hij, wetende, dat de politie hem zocht, alleen in het donker komen. Ik bleef dus op post staan, mijn ge dachten bitter en verward. Mevrouw Petre scheen nog geen ver dere verklaring aan ie politie gegeven Ie hebben; toch geloofde zij ongetwijfeld, dat ik dood was en ik dacht triomfante lijk aan de aangename verrassing welke dk haar bereiden zou, wanneer wij el kaar ontmoetten, hetgeen eens toch zeer zieker gebeuren zou. Het probleem in het kort weergegeven was aldus: Het meisje, Marie BraCq, was vermoord met een driekantig mes, ees duodecimo, gelijk er een in het bezit was en nóg steedz is van Phrida, mijn ver loofde, wieT vingerafdrukken gevonden werden in de kamer bij het lijk van het arme meisje. De ernstige en vreeselijke verdenking, welke op phrida rustte, werd nog versterkt door haar vast besluit, in haar geheimhouding te volharden, haar bekentenissen, en haar voornemen liever zich Van het leven té beroovien dan de beschuldiging onder de oogeri te alen. Mi#' fWfcvtJJ venizlgd.j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 5