Abdijsiroop Bronchitis Concertzaal - Zierikzee. UITVOERING STRIJD. ADVERTENTIE M. C. MEUWESF Donderdag 1 Januari POTSPEL OM WILD. Cili J «Ml". ffimintMi. op 1 JAN. 1925 (Nieuwjaar) li rasg il.25,2e rangil,-, 3e rang f 0,75 Aanvang 8 uur. Opening zaai 7 uur. NA AFLOOP BAL. All ia den aanvang onbetee- kenende verkoudheid is verergerd cot bronchitis, talm dan niet langer, noem de beproefde Akker's Abdij- liroop. die de prikkelende hoest- #*nvallen -zal temperen, de slijm *al op lossen I en Uw ontstoken slijmvliezen volkomen genezen. AKKER'» verzacht zuivert geneest Alomverkrijgbaar in kokets van 230 gram 1.50 ±550 gum ƒ2.75 co 1000 gram 4.50 meer te behalen is, onwaarschijnlijk is geworden, acht ik die toch niet geheel uitgesloten. Het verhuren van land of boerderijen op langen termijn, zboals in Zeeland nogal gebruikelijk schijnt, is altijd in hooge mate een dobbelspel. Dalen de prijzen der producten, dan legt in den regel de huurder het loodje. Stijgen de prijzien, dan is het lange contract hem erg voordeelig. 'Dit is zelfs bij huurter mijnen van 5 of 7 jaar, zooals in Fries land gebruikelijk 2/ijn, het geval. En zulks vooral, wanneer men verkeert in een tijdperk, dat de wereld ongeveer op zijn kop is gezet, zooals de wereldoorlog Zon der ©enigen twijfel heeft gedaan. Lange pachttermijnen sluiten altijd in Zich een matiging in den eisch van het bedrag der pacht van de Zijde des ver huurders. Deze laatste zal zulk een over eenkomst niet sluiten, of hij moet ten volle vertrouwen, dat de huurder zijn land op zoodanige wijze Zal gebruiken, als noodig is om een gunstigen cultujur- toestand te handhaven of Zoo mogelijk te verbeteren dan wel (wanneer de cul tuurtoestand bij het begin van den ter mijn slecht is) als noodig is om de. vruchtbaarheid te verhoogen. Een derge lijk standpunt van den eigenaar sluit in mijn oog in, dat ten aanzien van het bedrag der pachtsom van zijn zijde mati ging wordt betracht. Immers het bedrag van de pacht is onder deze omstandig heden geheel een slag in de lucht en aan gezien de eigenaar ook het belang ge voelt van een financiëel sterken pach ter, Zullen deze overwegingen ook hem er toe leiden aan den vedligen kant te blijven. 1 - Ik ben dus van meening, dat deZe handelwijze van den fiscus er toe zal leiden, dat verpachtingen op langen ter mijn geheel Zullen worden afgeschaft, omdat de daaraan verbonden lagere pachtprijzen met schenkingsrecht zullen worden belast. Afgescheiden van de hoo- 'gere pachtprijzen, die daarvan allicht het gevolg zullen zijn, is dit ook nadeeliger voor de productiviteit v!an den grond, omdat bij een gebruiksrecht op langen termijn de pachter er het meeste belang) bij heeft, 'goed te Zorgen voor op peil houden of verbetering van den cultuWT" toestand van het door hem gebruikte land. Bovendien acht ik het een fout, dat nu -reeds, midden in den huurtermijn, dit schenkingsrecht wordt geëiseht. Zelfs indien het standpunt van den fiscus vol komen juist was, dan Zou nog slechts aan het einde van den huurtermijn om trent het al of niet betalen van schen kingsrecht kunnen worden beslist. Im mers, het voordeel, dat de huurders in de eerste helft hebben genoten Van de als te laag beschouwde huur, kan nog Jworden teniet gjedaan door daling van de prijzen van de landbouwproducten in de tweede helft". VAN HEINDE EN TEBJ Het te Dublin verschijnende repu- blikeinsche orgaan Sinn Fein verklaart dat de Britache regeering aan den Ier- schen Vrijstaat een som van 20 millioen pond sterl. heeft aangeboden, indien hij xijn aanspraak op vertegenwoordiging in den Volkenbond wil herroepen. Naar gemeld wordt zijn te Charkow (Rusland) 10 rechters en 80 ambtenaren van het openbaar ministerie gearres teerd, allen beschuldigd van corruptie, bü herhaling gepleegd. Gebleken 1b. dat zy in talryke strafprocessan ten onrechte vrysprekende of te zachte vonnissen hebben uitgesproken, waarvoor zy zich door de betrokkenen lieten betalen. De Gezantenraad te Parys is het er over eens geworden Duitschland mede te doelen, dat de bezetting de Keulsche zöne na 10 Januari gehandhaafd zal worden. Te Hanpo by Hagen (D.) is een anto in een troepje mensohen gereden, dat juist in de tram wilde stappen. Zeven mensohen werden zwaar gewond, van wie er een reeds is overleden. De ohauffeur van de auto vluchtte, doch' is later te Hagen in hechtenis genomen. Een ontploffing op een schip in de haven van Otarn (Japan), heeft een ramp tengevolge gehad, waarby honder den mensohen gedood of gekwetst zyn. De ontploffing veroorzaakte een ge weldige brand. Ten gevotge van den hovigen regenval is de rlvierdyk by Parmartown (Virginia) doorgebroken. Het water stroomde het dorp binnen en verraste de bewoners in hun slaap. Tot dusver zyn 23 dooden geteld. 40 personen werden ernstig gewond. Te Hobart in den Amerikaan sohen staat Oklahoma zyn meer dan veertig mensohen, meerendeels kinderen, gedood by een paniek tydens een kerstfeest. Er ontstond brand doordien een kaars een kerstboom deed ontvlammen, en in de stampvolle zaal drongen alle menschen naar de deur, waar de slachtoffers ver trapt werden. Dertig ïyken zyn reeds geborgen. Te Mount Vernon in den Ameri- kaanschen staat Illinois hebben een zekere Lawrenoe Hight en mevr. Elsie Sweetin terecht gestaan wegens ver giftiging van Wilford Sweetin, den eoht- genoot van de tweede beklaagde, flight is veroordeeld tot levenslange, mevr. Sweetin tot 85 jaar gevangenisstraf. De gevreesde rooverhoofdman Dimansky, die by Lodz in Polen opereert, sohynt een nauwgezet man te zyn. Hg heeft althans aan den fisouB 500 mark gezonden ter voldoening van zy'n bedryfs- belasting. By Eloobra in Mexico heeft een bende van 50 bandieten een trein laten ontsporen. Na een vrouw en zes soldaten, die den trein bewaakten, te hebben gedood, plunderden zy de postzakken en beroofden zy de passagiers, van wie enkelen gewond werden. Te Roanoke (Virglnië) is een stuwdam ingestort. Het water verraste werklui in een lager gelegen dorp. Zestien man verdronken, vyf-en-dortig werden ernstig gewond; sommigen zullen er wel niet van opkomen. Volgens de Beriy'nsohe bladen zouden er, voorzoover aan de politie bekend Is, tydens de feestdagen in Groot- Beriy'n niet minder dan vyftig zelf moorden hebben plaats gehad. Te Münsterberg in Silezië is dezer dagen een tweede Haarmann gevangen genomen, zekere Denke, die tal van rondtrekkende handwerkslieden in zyn huis gelokt en vermoord moet hebben. Na aaDgifte by de politie, onderzocht deze het huis, waar tal van potten met mensehenvleesoh werden gevonden, waar van Denke vermoedeiyk gewoon was te eten. 's Naohts na zyn gevangen neming heeft de man zloh in het huis van bewaring opgehangen. VEffiSCHiLLMNDE berichten. Vadermoord te Groningen. Omtrent het verdachte sterfgeval te Helpman (Gr.) kan nog het navolgende medegedeeld worden. Do 52-jarige schipper A. F., leefde reeds gedurende vele jaren in onmin met zyn eohtgenoote en zyn kinderen. Vast staat, dat deze man door zyn gedrag de hoofdschuldige mocht heeten, terwyi zyn geestestoestand zoo danig was, dat het voor de overige familieleden vrywel onmogeiyk bleek met hem samen te leven. Zaterdagmiddag kwamen de twee zoons omstreeks vyf uur in de ouderiyke woning. De vader begon onmiddeliyk weer ruzie te maken en volgens de vrouw en de zoons ging hy kort daarna woedend de deur uit, zeggende dat hy de politie ging halen om de jongens de deur uit te zetten. Hy is niet by de politie geweest. Na het vertrek van den vader hebben de jongens om moeilykfieden en buurt- sohandaal te voorkomen, de woning verlaten, terwyl even daarna ook de vrouw met haar dochtertje de stad is ingegaan om boodschappen te doen. Toen ze omstreeks 9 uur terugkeerde, vond zy haar man in de gang op een bank zitten met een handdoek om den hals. Zy waarschuwde don huisdokter, die den dood eonstateerde. By het afgenomen verhoor bekenden de beide broers, resp. 26 en 20 jaar oud, den moord gepleegd te hebben. By een ruzie tusschen hun vader V. en zyn oudBten zoon, heeft dezen zyn vader gewurgd. De jongste zoon heeft zyn vader, die gerucht maakte, een handdoek om den hals gebonden om den sohyn van zelfmoord te wekken. Tydens den moord bevond zloh de eohtgenoote van V. in de keuken. De oudste zoon is schipper, de jongste Is als schippersgezel by hem ln dienst. jEen nachtelfjk drama. De dienstbode D. uit de Piet Heinstraat liep Woensdag nacht om twaalf uur in nachtgewaad de straat op. Zy was In vlammen ge huld. Het meisje was by een petroleum kachel in brand geraakt. Hoewel de buren onmiddeliyk toesnelden en haar In dekens wikkelden, waardoor het vuur werd gedoofd, bekwam zy tooh ernstige brandwonden, aan de gevolgen waarvan zy in het ziekenhuis is bezweken. Snfjpartfl De politie te Haarlem heeft een 28-jarigen grondwerker aangehouden die Vrydagnaoht in een twist een anderen grondwerker een ernstige wond aan den hals had toegebraoht met een schoenmakersmes, en die daar mede zyn vrouw een steek in den arm had gegeven. TELEGRAMMEN. HAN8WEERT (V D.) Het Belgische Rynsohip „Fluviale II", groot 1500 ton, met kolen van Ruhrort naar Antwerpen is Zaterdag in het Hellegat omhoog ge varen en gebroken. Na vlot gesleept en te Dlntelsas te zyn binnen gebracht, is het aldaar in de haven gezonken. De bemanning is gered. LONDEN. (VD.) Uit Washington wordt gemeld, dat de selsmographen van de Georgetown universiteit een sterke aard beving hebben geconstateerd. De afstand bedroeg 6000 K.M., waarsohyniyk Japan. LONDEN. (V.D.) De Westminster Gazette meldt, dat tusschen de geallieerden geen volkomen overeenstemming bestaat over de reden tot het voorloopig handhaven van de bezetting der Keulscho zöne. Volgens dit blad zal de Engelsche regeering niet eenige kleine technische kwesties aangrypen om den ontrutmings- termyn verder te verschuiven. Men zou niet van plan zy*n de bezetting dier zöne langer dan eenige maanden te handhaven. Volgens een uit New York ont vangen bericht, heersoht te Chicago een felle koude. De thermometer wyst lager dan sinds 1886 werd opgeteekend. Drie personen kwamen van de koude om. In 't ziekenhuis werden 100 gevallen van bezwyming door de koude behandeld. WINTERSWIJK (VD.) Zondagavond werd door een Duitsoher, die aange roepen werd, op een politic-agent ge schoten, welke echter niet word geraakt, maar den aanrander onmiddeliyk tege moet ging. De Duitsoher nam de vlucht, na nog een revolverschot op den agent gelost te hebben. De agent maakte even eens van zyn vuurwapen gebruik, doch slaagde er niet in den vluchteling te treffen, noch te aohterhalen. Een pa trouille zocht den omtrek af, maar mocht hem niet vinden. Hedennacht is alhier op 5 verschil lende plaatsen ingebroken en op 2 plaat sen een poging daartoe gedaan. Het is nog niet bekend, voor welk bedrag Is ontvreemd. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie), Copy wordt niet teruggezonden. Mynheer, zou o s. niet een klein plaatje in Uw blad kunnen krygenzoo ja, ik ben U vriendelyk dankbaar. Sedert vele jaren loopen 's Zondagsmiddags eenige diaconie-verpleegden met de bekende bussen. Zooals dat dikwyls gebeurt én nog gebeuren zal, was het gisterenvoor middag geen weer om buiten noodzaak op straat te zyn. De diaoonie-menschen volbrengen eohter getrouweiyk hun zen ding weer of geen weer. Zou do nood zaak van die buscollecte wel zoo groot zyn? Op onderzoek uit, kwam ik te hooren, dat die bussen jaarlyks een bedrag opbrengen, waarin het Diaconie- Armbestuur niet onverschillig mag zyn, gezien het vele wat er noodig is voor zijn wekeiyksche ('s winters 3 maal per week) bedeelingen in brood en geld, voor de extra-bedeelingen in klompen, onderkleeding, dekens, kolen, voor by- drage voor geneeskundige hulp en vele andere gevallen die armenzorg betreffen. Meneer de Redakteur, 't moet me even van 't hart, de diakens moeten wel eens een kwaiyk woord r aanhooren, om het maar zaeht nit te drukken, maar be kendheid met hun werk in Zierikzee dwingt 'n onbevooroordeeld menseh waar deering af. Thans wel overtuigd, dat de opbrengst van bedoelde buscolleote niet gemist kan worden, ryst by my toch de vraag: zou niet een minder antieke manier om over dat bedrag by de gemeenteleden te beschikken, te vin don zyn? Laat men in 1925 beginnen hierin een verstandige verandering te brengen. Laat die oude, sommige min of meer gebrekkige mensohen thuis, in ieder geval Zondags vry en al de gevers en geefsters op dien dag rustig hun koffie- uurtje doen genieten, zonder hiervan op te moeten voor den Zondagcent, ik weet zeker, dat ik uit naam van allen, die "een grootere of kleinere gift daar aan offeren, spreek, wanneer ik verzoek eens per jaar, zoo noodig tweemaal 's jaars, te worden bezocht door den bode der Diaconie, of door den wyk- diaken zelf, om dien myn heele, i. o. tweemaal halve jaargift ter hand te stellen. De berekening is gauw en gemakkeiyk gemaakt. De Ned. Herv. Gem. alhier telt, alles by elkaar, groot en klein, gevers en niet-gevers, 4800 leden. Ieder geeft ge middeld Vb cent per week, dat is 10 cont per jaar, maakt totaal f 480, ongeveer net het bedrag van de opbrengst der Zondagsbussen. Wy, ik spreek weer namens allen, die iots geven, verzoeken dus het Ned. Herv. Diao. Armbestuur zyn verpleegden 's Zondags thuis of vry en ons allen aan de koffie te laten, onder verbintenis, dat zyn kas er geen schade by zal lyden. We beginnen daaraan met a.s. Nieuwjaar Afgesproken Van U, heer Redacteur, de dw. dn., IK. Verplichte aansluiting. Er is wel niemand, die zich er niet voor interesseert, wanneer er over de waterleiding gesproken wordt. Do een is verlangend naar de totstandkoming en de andere is tegen verplichte aan sluiting. In hoofdzaak kunnen we wel zeggen, dat de meeste mensohen vóór de waterleiding zyn, maar die verplichte aansluiting brengt sommigen het hoofd op hol. En het zyn juist de laatsten die de zaak tegenhouden. Is er nueen zaak, die zoo in zyn geheel genomen, van zooveel algemeen belang is, als een waterleiding? We behoeven het waarom niet eens op te sommen. Maar de tegenstanders van verplichte aansluiting (die notabene er soms nog by vertellen dat ze zelf wel zullen aansluiten en geen tegenstander zyn van een waterleiding) komen met allerlei rare argumenten. Zoo b,v.: De verplichting om aan te sluiten is een bezwaar. Men zegt een vrye Nederlander wil niet gedwoDgen worden. Maar beseffen zy die zoo redeneeron niet, dat zo ook verplicht zyn hun kinderen naar school te sturen, hun werklieden te verzekeren volgens de Ongevallenwet, zegels te plakken om de ouden van dagen een pensioentje te bezorgen en, dit niet het minst, dat ze verplicht zyn belasting te betalen, en dit alles, omdat het zaken zyn het algemeen belang betreffende. Liet men ieder hierin vry, dan kwam er van zulke dingen niets terecht. Begrypt men nu niet dat er van een waterleiding niets terecht komt, als specialiteiten op dit gebied ons voorrekenen, dat verplichte aansluiting noodzakeiyk ls, om de zaak rendabel te maken? Bovendien leert de praotyk, dat na het totstandkomen van oen waterleiding zonder verplichting tot aansluiting, tooh binnen enkele jaren by na allen zyn aangesloten, die in de buurt van het net wonen. Dat ze niet allen direct er voor te vinden zyn, ligt hieraan, dat ze hun eigen belang nog niet kennen. Zien ze dit in, dan sluiten ze aanhet eind is dat allen dit doen en daarom is het een algemeen belang. Nn is het noodig, dat dit maar direct gebeurt, daar deze onbekendheid, besluiteloosheid, domheid of onwil, een struikelblok is voor de eerste jaren. En daar het nu in dezen tyd van ongewisse financieele verhoudingen noodig ia •een overzicht te hebben, waarmee direct gerekend kan worden, is do eisch van verplichte aan sluiting beslist gemotiveerd als zynde een belang voor ons allen. Verschuil u nu niet achter tarieven die te hoog zyn, water dat Biecht is, lekke buizen, bevroren leidingen, enz. Koop dan ook nooit een fiets, want die is veel te duur, bovendien zyn de banden altyd lek als je wilt gaan ryden en als je eenmaal rydt breekt natuurlyk de voorvork en val je op den neus. Denk nu niet dat er een waterleiding komt met een tarief dat een arbeidersgezin niet kan betalen en waaraan een wel gestelde niet flink moet aan meehelpen betalen. Dat spreekt Immers vanzelf, dit is de basis waarop alles rust. Komen de oprichters niet met bruik bare cyfers en in de praktyk mogeiyke tarieven voor den dag, dan ia de zaak niet tot stand te brengen. Maar werp geen roet in het eten, door te schermen met verplichte aansluiting. Sluit U allen aan om de zeer gewensohte waterleiding tot stand te brengen. Sla de handen in elkaar en help de zaak vooruit, door de mogeiykheid te helpen overwegen en door bezwaren onder de oogen te zien. De verplichte aansluitiDgis geen bezwaar, er zullen nog tal van andere bezwaren onder de oogen gezien moeten worden voordat het water door het kraantje zal loopen. Mynheer de Redacteur, ik dank u voor de verleende plaatsruimte en hoop dat velen met my zullen zyn voor standers van de waterleiding en niet zullen beginnen met zich te verzetten tegen een eerste eisch van mogelykheid. In uw blad lazen we van verschillende dorpen, dat er vroede vaderen waren, die er tegen waren, 't Geeft voor my en ook voor velen met my het idee, dat het domme mensohen zyn of dat ze er een zekere categorie van mensohen mee willen gerieven tot hun eigen eer. Laten we ons zeiven er bulten houden en alleen een goede zaak dienen voor het algemeen belang. Aangenaam zou het my zyn als u ook anderen gelegen heid gaf hierin hun meening te uiten, teneinde klaarheid te brengen, daar, waar dit nog noodig biykt te zyn. LEIDINGMAN. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 29 Dec. GRANEN. Bui- tenl. Vast. Meel £23,50, Mais La Plata £250; Haver, Canada f14. Binnenl. geen noteering. Zaden. Lijnziaad, voer 23 a 24, zaai- f28 f30, Karwijzaad f36 a 39, Maanzaad f44 f48, Kanariez'aad £26 a f27, Mosterdzaad, bruin f68 a 90, geel f 32 a f 34, boekweit f 14,25 per 100 kilo. Ajuin. Aanvoer gering, groote fi 3,80, kleine f 7 per 50 K-G. Aard appelen. Zeeuwscke Eigenheimers f 5,60 a £5,80, bonte en blauwe f5,40 a f0, Po ters £3,25 a f4,25, BraVo's f5,50 a f6, Red-Star 4,50 a f 4,80, blauwe Eigen heimers £5,40. a f5,75, Birielsehe Eigen heimers 5,80 a f 6,25. Vlas. Aanvoer 12600 K.G. blauw, £1,90 a f2,50, 3000 K.G. Gro ninger £1,90 a f 2,25, 14300 K.G. geel |1,90 f2,20. Bieren f10 a f 12. VEE. Aanvoer 294 runderen, le kw. 1,15 a £1,25, 2e kw. f 1 a f 1,10, 3e lew. f 0,80 a £0,90, 131 kalveren, le kw. fl,85 £2,15, 2e kw. £1,45 a Y 1,65, 3e kW. £1,05 £1,20, prijshoudend; 811 schapen of lam meren, le kw. £0,95 a fl, 2e kw. £0,75 a £0,85, 3e kw. £0,55 f0,'65; lammeren £1,05 a f 1,20; 855 varkens, le kw. f0,82 a £0,84, 2e kw. £0,76 £0,79, 3e *kw. £0,70 a f 0,74, lichte £0,75 f0 78, rede lijken handel. t li Ftatoer* licht i Van 29-30 Deo. van 4,22 a.m. tot 7.42 v.a. 30-31 4,23 7,42 TELEGRAFISCH WEERBERICHT, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 29 Deo. Hoogste barometerst. 772,8 te Coruna. Laagste 727,0 te Uardoe. Verwacht tot den avond van 30 Deo. Matige tot krachtige, zuidelyke tot zuid- westeiyke Wind, meest zwaar bewolkt of betrokken, waarschyniyk regenbuien, iets zachter. Zierikzee, 24 December 1924. GEBOREN Dochtor van A. K. VLINKERVLEUGEL en M. W. A. VLINKERVLEUGEL- Db Vos. 30 December as. hopen onze M. LOKKER J hunne Vijftigjarige Echtvereeni- J e ging te herdenken. J Zibrikzhe, 29 Dec. 1924. Namens Kinderen en Klein- kinderen JACs. LOKKER. Ontvangdag30 Dec., van 2-4 uur. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Dochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mej. NEELT.JE CAPELLE, in den leeftyd van ruim 42 jaar. Bürgh, 28 Doe. 1924. Uit aller naam, IM. CAPELLE. tLtSHSSi Heden overleed, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, JAN DE VRIEZE, in den ouderdom van 76 jaar. Renesse, 28 December 1924. Wed. J. DE VRIEZE—Sohooff. Noordwelle. G. M. DE VRIEZE. J. J. DE VRIEZEBoot en Kinderen. Renesse. Wed. W. DE VRIEZE— De Brüijne en Kinderen. Haamstede. Wed. M. J. DE VRIEZE— Dijkman en Kinderen. Algemeene kennisgeving. Heden overleed te Renesse myn nog eenige Broeder JAN DE VRIEZE Wz., in den ouderdom van 76 jaar. Rotterdam, 28 Dec. 1924. Lambertusstr. 51. J. Z. DE VRIEZE Wz. E. DE VRIEZENiepoort. Voor de vele biyken van belang stelling, ontvangen op myn 60sten jaardag, betuig ik, ook namens myn Familie, myn hartelljken dank. Zibrikzhe, 29 December 1924. ALLEGONDA JUIJN, Brugwaohtster. De BURGEMEESTER van Stavbnissb roept voor de eerste maal ter reclame op, recht hebbende op een als strandgoed aan gebrachte eikenhouten geoliede Roeiboot (Belgisch model), gemerkt O G Nz 10IV, No. 4. Stavbnissb, 29 December 1924. verzoekt toezending van REKENINGEN vóór of op 31 DECEMBER. :- te geven door de van het Tooneelstuk Spel van den Mammon, in vier bedryven, :- door Simon Aügdra. -: Regie en Kapwerk «an den Heer H. VAN DOORN. PRIJZEN DER PLAATSEN Alle rechten inbegrepen. Plaatsbespreking van 12 tot 1 uur. Loting 1 uur precies. N.B. Na de pauze worden goon toe gangskaarten moor rorstrokt. HET BKSTCLU.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 2