Zierikzeesche Hieiiwsbode Kronieken van Zeeland B IJ VOEGSEL behooronde by de van Maandag 22 Dee. 1924, no. 11175. BINNENLAND. Verkeerswegen West-Koord Brabant. In de dezer gehouden gehouden ver gadering der Provinciale Staten van N. Brabant is o.m. ter fine van nader on derzoek naar Ged. Staten gerenvoyeerd, het adres van de Commissie tot Verbe tering van het Verkeerswezen in .West- Noord-Brabant, houdende verzoek om toe kenning van een provinciaal subsidie in de kosten van aanleg vsn een stoomtram weg Steenbergen over Dinteloord naar Willemstad^ met adhaesie-betuigfngen van Gemeentebesturen en Vereenigingen. Het is bekend, dat 'bij de totstandko ming van ditr .inzonderheid voor West- Noord-Brabant zoo b'eteekenisvoUe, mo derne tram- (veer- en haven-) plan, waar bij de R.T.M: heeft verklaard, tot exploi tatie voor hare rekening bereid te zijn, een rechtstreeksch goederenvervoer zon der overladen naar de wereldhandelsstad Rotterdam mogelijk zal-worden, het ge wone verkeer langs de route Bergen-op- Zoom—Willemstad—Numansdorp—Rotter dam veel beter zal kunnen worden b'e- oiend, de scheepvaart, ook nog ten zeer ste zal zijn gebaat en verdere verkeears- Verbeteringen mede in de bedoeling lig gen. Naar wij vernemen komt er voor dit plan van afle zijden warme instemming en steun en wordt van hoogerhand ern stig overwogen; naar allen schijn is deze belangrijke zaak in de gewensdhte rich ting aan het rollen. Brzoldlgiogsbeplult. Op de vraag van den heer Bomans be treffende inwerkingtreding van het Be zoldigingsbesluit 1925: Onaer het Bezoldigingsbesluit vallen ongeveer 14.000 ambtenaren-werklieden, waarvan een groot gedeelte bij besten diging van den toestand van 1 October 1924 van 1 Januari a.s. af minder salaris zal genieten dan bij inwerkingtreding van het Bezoldigingsbesluit 1925 het geval zal zijn; hetzelfde geldt voor tal van middelbare ambtenaren, wier tegenwoor dig salaris te laag moet worden geacht in verhouding tot hetgeen andere ambte naren genieten. Reeds met het oog hier op is ondergeteekende van meening, dat de gestelde vraag ontkennend beant woord moet worden. Nfltioïialw Volhsparty. De Residentiebode heelt vernomen, dat oe slichting wordt voorbereid van een Nationale Volkspartij. De volgende quaes- ties worden in een programma-brochure vermeld: Wij denken ons een regeering, saamge- steld als volgt: Het gezag berust in hoog ste instantie bij H.M. oe Koningin, ge steund door den eersten minister, die de volmacht heeft de andere ministers welke aan hem verantwoordig verschul digd blijven, zelf te kiezen. Het aantal departementen worit tot het „noodzake lijke aantal" teruggebracht en bevrijdt Van overtollige bureaucratie en haar dure aankleve. Het parlement moet zijn een adviseerend lichaam, waarvan de leden presentiegeld, ter vergoeding van on kosten ontvangen. Staats- of gemeente- bemoeiing voor economische bedrijven moet in particuliere handen overgaan. Afschaffing van den Collectieven loon- sland.aard, daar dit de productie tegen werkt. Alleen loon naar arbeidsprestatie kan den slechten economischen toestand helpen verbeteren. TWEEDE KAMER. Avondzitting van Donderdag 18 Dec Bij de afdeeling Waterstaat interpel- leert dhr. van der Voort van Zijp over ,de havenwerken te Vlissingen. Hij vraagt waarom het oorspronkelijk Merk niet is uitgevoerd De Minsiter van Waterstaat antwoordt, dart het plan te grootscheeps was. Hij heeft thans 6V2 ton uitgetrokken voor een plan met een kaaimuur van kleiner lengte dan 650 M. Vermoedelijk zal de lengte 400 M. worden. Zoodra de Eerste Kamer de begrooting heeft aangenomen wordt het werk aanbesteed. Die heer Boon dient een motie in, om overeenkomstig de vroeger aangenomen motie-van der Voort van Zijp het werk in vollen omvang uit te Voeren. 8 De Min. bestrijdt deze motie, waarover Vrijdag zal worden gestemd, i Bij de afdeeling spoorwegen verklaar^ de Minister, dat de klachten over de onbewaakte over wiegen afnemen. Men ge- went eraan. Voor een pensioenregeling van het tramwegpersoneel heeft hij geen geld. Bij de afdeeling mijnwezen protesteert de heer Gerhard tegen het ontslag van twee mijnarbeiders Wegens het versprei den van Dageraadsgeschriften. De Minister zegt, dat de arbeiders z/ijn ontslagen wegens de verspreiding van allerschandelijkste pamfletten. Als dit moet dienen voor de Dageraad te pro- pageeren, dan veroordeeldt de Dageraad zichzelf. Bij de afdeeling Scheepvaart komt de heer ter Hall op tegen de z. i. veel te geringe som van 15000, welke die Minister (uittrekt tot leniging van den nood van de oud-redders, de' heidien der zee. Vol gens den Minister komen slechts 25 per sonen voor steun in aanmerking, volgens het Do rus-Rij kersfonds wel 100. De Minister zegt zeer voorzichtig te moeten zijn met 's Rijks middelen. De Jan Jansz. Reygersbereh. Kronieken van Holland en Zeeland, de oude graafschappen, die het gewichtigste deel vormden van onze oude Noorde lijke Nederlanden, bestonden reeds vroeg. Om van andere te zwijgen, noemen we de allerbelangrijkste kroniek van Melis Stoke, die tot 1305 loopt en door druk ken van 1591, 1620, 1699, 1772 en 1885 bekend is. Bene kroniek van Zeeland afzonderlijk bestond echter niet tot het midden der 16e eeuw1. Eerst in 1551 verscheen een zoodanig geschrift in het licht Van de hand van Jan Jansz. Reygersbereh. Van den schrijver en zijn boek 'willen we hier een en ander laten volgen. Jan Jansz., alias Reygersbereh, van be roep glazenmaker, werd 18 Mei 1525 poorter van Veere. Hij had o. a. een zoon Jan Jansz. Reygersbereh, die te Kortgene geboren was (volgens sommigen om streeks 1510) en te Veere in 1560 over leden moet zijn. Hij was apotheker te Veere en werd daar 27 Mei 1532 poorter. Tweemalen is hij gehuwd géweest, eerst met Wiillemyne Willems, die in 1538 te I tijd moet leeren of er meer dan f5000 noodig is. Te half vijf in den morgen wordt de begrooting aangenomen. Vervolg zitting van Donderdag, 18 Deo. De heer Vliegen dient een motie in om vennootschapsbelasting te doen heffén volgens het progressieve stelsel. De heer Gerritsen verdedigt 't systeem der regeering, hoe 't voorgestelde tarief jaibnormaal laag is. Doch ook de belas tingrechtspraak dient herzien. De 'heer Rijckevorsel bepleit de door de regeering voorgestelde vennootschaps belasting. De heer van Boetselaer bestrijdt de motie-Vliegen. De Minister verdedigt de proportio nate belasting van de vennootschappen zoowel op principiëele als op praetische gjronden. De motie-Vliegen wordt verworpen met '49 tegen 22 stemmen. De heer IJzerman bepleit belangen ge pensioneerde militairen. De heer Scheurer dient 'n motie in om den leeftijdsgrens voor verhooging van pensioenen van vóór 1920 gepensioneerde militairen, van 60 op 50 jaar te verlagen. De Minister gaat hierin mede. De motie-Scheurer wordt z. h. s. aange nomen. Zitting van Vrijdag 10 Dec. Aan de orde is de oorioglsbegrooting. De heer van Zadelhof betoogt, dat het vlraagstuk der ontwapening een stuk prak tische politiek is geworden. Van de soc- demooratische fractie kan eerlang het voorstel tot ontwapening worden ver wacht. Het protocol van Genève legt ons geen verplichting tot bewapening op. Al leen een algemeene werkstaking kan oor log voorkomen. De heer Deckers waarschulwlt tegen eenzijdige nationale ontwapening, 't Leger moet tot een minimum worden terugge bracht. Verschillende inspecties kunnen vervallen. Het geld voor herhalingsoefe ningen heeft niet Voldoende rendement. Spr. bepleit een betere promotie voor officieren en onderofficieren, alsmede re geling van de rechtspositie der laatstge noemden. De relletjes bij de herhalings oefeningen zijn overdreven voorgesteld. Spr. brengt hulde aan het verlofskader. De heer Ketelaar bepleit de belangen van de op wachtgeld gestelde onder officieren. Na de pauze wordt de Indische be grooting aangenomen met 57 tegen 23 st. De begrooting van koloniën wordt aan genomen bij zitten en opstaan. De heer Boon trekt zijn motie in zake de Vlissingsche haven in. De heer Duymaer van Twist is tegen nationale ontwapening op grond van zijn beginselen. Nationale ontwapening is zijns inziens nationale Zelfmoord. Bezuiniging in mogelijk zonder de paraatheid van het j leger te schaden. ,Spr. vreest, dat de relletjes bij de manoeuvres van vrij groo- ten omvang waren. De heer Dresselhuys betoogt, dat een- Veere overleed, en later met Stijne Ja cobs. Voor zoover bekend, won hij zes kinderen, 0. a. een zoon Pieter van Rey gersbereh (1547—1602), c!de de vader w'as van Mairia van Reygersbe rgh (1589—1653), gehuwd met den wereldfyeroemden Hugo I de Groot. j Jan Jansz. Reygersbereh (J- 1510— 1560) begon te Veere eetie geschiedenis van Zeeland te schrijven, die ondeir den titel Dye Cronijcke van Zee'landt in 1551 te Antwerpen het licht zag. Achter in dit boek staat „Gheprent Thantwe.rpen binnen „die Camerpoorte in den Mol, bij die „Weduwe van Henrick Peeterseu, Int jaer „1551 den vijfsten dach van September". Deze kroniek, in kwarto en mat gothi- sche letter gedrukt, bevatenkele gra vures, wapens van Zeeuwsche steden, be nevens een kaart van Zeeland en is onge- pagineerd. Deze eerste druk is thans van groote zeldzaamheid en wordt duur be taald. Hoogst belangrijk is deze kroniek voor de kennis van den Ouden land- en. water staat van Zeeland. De 'betrekking Waarin die schrijver stond tot Maximiliaan van Bourgondië, heer van Veere, Vlissingen, Duivel and, Brouwershaven, enz. en stad houder van Holland en Zeeland, gaf hem ongetwijfeld toegang tot de archieven van het bij Veere gelegen kasteel Zan- denburg, het stamslot de,r Borssele's van zijdige nationale ontwapening technisch- wetenschappelijk en uit Volkenbönds-oog- punt heeft afgedaan. Aan ons leger ont breekt veel in zake encadireering, oefe ning en uitrusting, maar de bezuiniging is toch onvoldoende. De artillerie is zeer onvoldoende toegerust. Spr. bestrijdt de Standaard-bvoch'iTe. Hij vraagt of de regeering critisch of opbouwend naar de ontwapeningsconfe rentie zal gaan. Spr. wil een Staatscom missie om de regeering te adviseeren de te volgen lijn in Genève. Hij zal alléén vóór de begrooting stemmen als zijn wensehen (wiorden vervuld. De heer K- ter Laan betoogt, dat het leger duur eh slecht ia en de bezuiniging gering. Hij keurt de verslechteringen van de positie, speciaal van de onder-officie ren, af. De heer Tiianus bespreekt het nut der herhalingsoefeningen en betoogt, dat het leger goed georganiseerd is en de tech nische uitrusting niet stil staat. Men is reeds gegaan in de richting van een poliitieleger. Het plan van den Vrij heidsbond kan geen bezuiniging brengen. Spr. wenscht oproeping voor de eerste- oefentijd alleen gedurende den Zomer en 'behoud van het vierdivisiestelsel. EERSTE KAMER Zitting van Vrijdag 19 Deo. Ingekomen is een brief van dien 'heer Idenburg, houdende mededeeling van ontslagneming als lid wegens zijn benoe ming tot lid van dep Raad van State. De voorzitter huldigt den heer Iden- b'uirg, die in verschillende functies het land vele diensten bewees. Aan de orde is het ontwerp tot ver hooging van de tabaksaccijns. De heer Polak bestrijdt 't ontwerp, dat z. i. hoofdzakelijk den kleinen man treft en te bezwarend is voor de industrie. De heer Hazevoet pleit voor het in werking treden van de Iwlet op 1 Januari om nadeelen van de navordering zooveel- mogelijk te onderscheppen. Na verder debat en verdediging van het ontwerp door minister Colijn, wordt het ontwerp aangenomen met 23 tegen 10 stemmen. De voorzitter brengt namens de Kamer dank aan minister Heemskerk en prof. Molengraaf, regeeringscommissaris, voor hun arbeid in deze-. Na aanneming van een aantal kleine ontwerpen wlordt de vergadering ver daagd tot Maandag 29 Dec. Dan is aan de orde de officiers-opleiding. Vervolg zitting van Donderdag 18 Dec. Op 't gebied der bezuiniging is thans gedaan wat politiek-praktisch bereikt kon worden. De minister ontkent, dat 't ont werp eraoor gejaagd is. Tussdhen indie ning en behandeling zijn niet minder dan 17 weken verloopen. De regeering heefi in haar geheele beleid geen vrees voor verkiezingen getoond. Had de regeering een beschermend ta rief beo.cgd, dan .z-za 't ontwerp er ge heel anaers uitgezien hebben. Art 43 is eén schoonheidsvlek op 't ontwerp, doch uit 't feit, dat men handhaaft wal bestaat, kan men geen koers verandering afleiden. De regeering heeft naar een middel gegrepen, om 't tekort weg te werken, dat het minst nadeelig is voor 't volk. De leden Diepenhorst, v. d. Bergh en W'esterdijk repliceeren. Dhr. De Gijse- laar. vraagt of niet vele liberale fabri kanten in hun schik zijn met art. 43? Minister Colijn zegt nog, dat verdere bezuiniging op spoor en post nooit ten goede kan komen aan de Staatsfinanciën in engeren zin, daar de tarieven dan eerste zouden moeten worden verlangd. De motie-Stenhuis wordt verworpen met 28—14 stemmen en het ontwerp aan genomen met dezelfde stemmencijfers. De vergadering wordt daarop verdaagd tot Vrijdag. Uift S?ad 8*1 Provmoife. ZIERIKZEE. In de Zaterdagmiddag ge houden vergadering van den gemeente raad werd o. m. aan J. M. Uijl een scha de- vergoeding verleend van f120, in af wijking van het vorige voorstel. 9 Afwijzend Iwlerd beschikt op het ver zoek van de vereeniging tot verkrijging van onroerend goed door landarbeiders „Schouwen—Duiveland", om financiëelen 1 der Veere. Jammer dat in 1505 een ge- I deelte van dit slot met vele zich daarin t bevindende oude gedenkstukken verbrand i was. Het overgeblevene schijnt echter onzen kroniekschrijver in de gelegenheid gesteld te hebben om nog veel te mei- j den, zoowel van bedijkingen door de heeiren van Borssele gedaan, als van ovierstroomingeu, grondbraken, verloop 1 van stroomen, bijzonderheden vele plaatsen "t van ons gewest betreffende, enz. En deze plaatselijke en persoonlijke 'berichten ma- f ken het wezenlijk belangrijk gedeelte dezer kroniek uit. t Al wat hij omtrent de oudere geschie- denis van Holland en Zeeland meldt, is grootendeels zonder kritiek uit andere kronieken opgezameld, meestal uit de z.g.n. Divisie-Kroniek en andere, Vlaam- sche en Brabantsche, geschriften. Hij haalt, weliswaar, bijna overal zijne bronnen aan, doch deze aanhalingen zien er zeer bijzonder uit, bijv.: „Thomas ab Anthio- „paco, hoogh beroemd historieschrijver, „verhaalt", „Henricus Steenhouwer, doe- „tor in de medicijnen, een voornaam kro- „nykschirijver, verhaalt" enz. Voor de oudere tijden heeft hij vele fabelen ge boekt, doch men moet erkennen, dat hij die niet stellig verhaalt, maar voor reke ning der schrijvers laat. „Sommigen", zegt hij b'.v. „verhalen dat Zeelandt" enz. „Anderen schrijven", steun, om de vereeniging yoor een faillis sement te vrijwaren. Mede werd afwijzend beschikt, met 7—6 stemmen, op het verzoek van het bestuur van het Departement van de Mij. tot Nut van het Algemeen, om een sub sidie uit de gemeentekas voor een te Igeven cursus. Met op 2 na algemeene stemmen werd besloten tot wijziging van de Bouwver ordening in verband met verplichte aan sluiting aan de aan te leggen waterlei ding. Tot vernieuwing van de beschoeiing aan het Sas werd na eenige discussie z. h.s. besloten. De heele karwei zal f10600 kosten, waarvan f5000 voor noodzakelijke reparatie, terwijl door eenige 'belangheb benden f3000 zal worden bijgedragen. Over het voorstel tot het rooien van 61 boomen aan den Graehtweg 7 bij de Godskamers en 3 op het Zuid-Zelketerrein werd langdurig gediscussiëerd. Na ver werping van een amendement-Lunen- berg om op den Graehtweg alleen de doode boomen te roeien en de anderen te laten staan, werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 10—3 stemmen. Tegen stemden de heeren de Broekert, Lunenberg en Panny. HAAMSTEDE. Zaterdagavond hield de coöp. kolenbond „Eendracht maakt macht" een algemeene ledenvergadering in hotel „Bom". Aanwezig waren ruim 90 leden. Door een der commissarissen werd ver slag uitgebracht omtrent de boekhouding van den penningmeester, wiens financieel beheer volmaakt in orde bevonden werd. De aftredende bestuursleden, de heeren A. J. A. Boot en J. Verwest, wierden herkozen, evenals de aftredende comm:s- saris, de h,eer A. Fondse. Besloten werd zooveel doenlijk half Januari a.S. een voorjaarslevering aan te besteden. Over de voorgaande levering waren geen klachten ingekomen, daar men algemeen voldaan was over de kwaliteit der ge leverde brandstoffen. RENESSE. Donderdagavond werd een vergadering gehouden van de afdeeling van den Vrijheidsbond alhier. Voor candi- daten tot lid van de Tweede Kamer worden genoemd mr. H. C. Dressellhuis, mr. G. A. Boon, jhr. Ridder van Rappard, mej. Joh. Westerman, dhr. J. Staalman, Henri ter Hall, mr. A. van Gijn en A. v. d. Weijde. Gaarne zou de afdeeling aan de Centrale Commissie in Zeeland in overweging geven, te trachten ook een candidaat op landbouwgebied, speciaal voor Zeeland op de lijst geplaatst te krij gen. Ook zou de afdeeling het wensehelijk achten slechts met' één lijst voor geheel Nederland uit te komen met het oog op stemmenverbfokkeling. Zaterdagavond hielden de leden van het Kolenfonds alhier de gewone jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Braber, opende de bijeenkomst. De boekhouder, de heer M. de Roo deed verslag van zijn gehouden beheer- der geldmiddelen. De ontvangsten bedroegen f2804,58, de uitgaven f2549,875, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f254,705, inbegrepen het goed slot van het vorige jaar. Naar aanleiding van een klacht omtrent de vlokkerigheid der stuk- kolën, zegt het bestuur toe te tracKfcen bij een volgende levering zooveel moge lijk dat bezwaar te ondervangen. Overi gens bleken de verschillende geleverde brandstoffen van uitstekende kwaliteit te zijn. Besloten werd ook Iwleer een voor jaarslevering-te bewerkstelligen. Met het oog op eventueel te late aanvrage werd besloten op de rond te zenden biljetten te verme/den, dat geen aanvrage later mag geschieden dan op den daarop gestelden datum. Latere opgaven wer den ter zijde gelegd. Het ledental "vermin derde door vertrek met 2, zoodat thans het fonds 106 leden telt. ZONNEMAIRE. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Woensdag 17 Dec. Aanwezig alle leden, behalve den heer N. W'. van Putte en den gemeente secretaris. Voor kennisgeving worden aangenomen: de herbenoeming van den burgemeester en het Kon. goedgekeurd Raadsbesluit om. 20 o/0 leges op jacht akten te heffen. B. en W'. stellen voor de verordening thans zoo te laten. De heer van den Bout wenscht ter voor koming van het uitroeien van den wild stand en vermeerdering van inkomsten in de gemeentekas 50 pjo leges qp jacht akten. Omtrent het voorstel van B. en W. om de verordening op 20 o/g te laten, staakten de stemmen. Besloten werd in, te gaan op het adres der vereeniging tot verkrijging van onroerend góed „S. en D." te Zierikzee, om f 1,66 per in woner gedurende dertig jaren te betalen, mits alle gemeenten van dit eiland het- j zelfde deden. Benoemd werden tot le- den van de commissie tot wering van schoolverzuim, de heeren A. van Nieu- wenhuis en J. van de Panne. Aan B. en W'. werd machtiging verleend tot het beleggen van overtollig kasgeld. Op een verzoek van J. Nuijens C.s. tot wegver- beteririg, zegt de voorzitter dat deze zaak met bekwamen spoed door B. en W. in orde gemaakt zal worden. Bij de rondvraag heeft de heer van Almkerk klachten over een pomp. De voorzitter zegt onderzoek toe. Daarna sluiting. i DREISCHOR. Vrijdagmiddag geraakte het 6-jairig knaapje van de wed. N. alhier onder, voor een wagen gespannen paar- den, met het gevolg, dat een der paarden i op hem trapte en hij deerlijk gekneusd j naar het ziekenhuis te Noordgouwe moest worden overgebracht. Zijn toestand is f nu bevredigend. enz. Men drukte zich destijds al niet voorzichtiger uit. Niettemin werd hij door de latere geschiedschrijvers Dousa en Sdriverius, die zeker, niet minder sprook jes op hun kerfstok hadden, vrij scherp 'beoordeeld. Naar de gewoonte zijner da gen heeft hij vrij Wat opgeteekend, doch nooit als stellig verhaald, Wat wij nu naar bet rijk der fabelen zouden ver wijzen; doch dat hij ernstig naar waar heid streefde blijkt uit de geschiedenis van zijn eigen tijd. Voor de geschiedenis van Zeeland van 1450 tot 1550 kan hij, wat 't plaatselijke betreft, als bron beschouwd worden en hier deelt hij dan ook als tijdgenoot een reeks van zeer belangrijke bijzonderhe den mede, welke men elders tevergeefs zou zoeken. Als apotheker Was hij zeker bevriend met den beroemden Zierikzee- sehen doctor Jason Pratensis, die destijds te Veere Woonde als lijfarts van Maxi miliaan van Bourgondië en die Voor zijn kroniek een Latijnsch vers schreef. De drukkerij te Antwerpen, waar het boek uitkwam, werd ongetwijfeld geko zen, deels omdait er dn de buurt van Veere geen drukpers gevonden werd (eerst omstreeks 1580 ging men te Mid delburg drukken) deels ook omdat de uitjgever Henrick Peetersen een Middel burger van afkomst was. Deze drukker vestigde zich in 1536 te Antw'erpen en NIEUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Woensdag 17 Dec. j.l. Voorzitter de burgemeester. Te genwoordig alle leden. Onder de ingeko- jien stukken komt voor het proces-ver baal van de opneming der boeken en van de kas van den op 21 November j.l. over leden gemeente-ontvanger, den heer S. K. v. Oost. De vooxz. wijdt een wiaardee- rend woord aan de nagedachtenis Van den overleden ontvanger, schetste hem als een accuraat en ijverig ambtenaar, aan wien de gemeente een trouw! die naar hééft verloren. De borgtocht van den te benoemen ontvanger wordt vast gesteld op f3000. Naar aanleiding Van .-emexkingen van Ged. Staten wordt op nieuw vastgesteld: a. een iwlijziging der algemeene politie-verordening, in hoofd zaak behelzende een wijziging in de om schrijving van -de kommen der gemeente; b. een wijziging der boulwiverordening, beoogende het nemen van maatregelen tegen het zonder vergunning plaatsen van hokken voor klein vee, en dergelijke, en c. eene verordening, houdende voor schriften tot voorkoming van brand. Over gegaan wordt tot de benoeming van een gemeente-ontvanger. Uit de 16 sollicitan ten wordt met 4 stemmen benoemd J. L. van der Have te Nienwerkerk; J. den Boer en M. C. Boogert, beiden te Nieuwerkerk, verkrijgen resp. 1 stem en 2 stemmen. Vervolgens wordt de nieu we ontvanger met algemeene stemmen benoemd tot ambtenaar van den burgerl. stand en boekhouder van het burgerlijk Armbestuur. De aftredende leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, de heeren J. V. d. Zande, C. L, de Jonge, J. den Boer, J. Smallegange en M. J. W. Boogerd, worden allen herbenoemd. Als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs wbrdt herbenoemd de heer M. J. Waale. Met algemeene stemmen wordtuit de drie sollicitanten naar de betrekking Van assistent aan de openbare school benoemd met ingang van 1 Januari 1925, mej. J. A. P. Bijlo te Dreischor. Bij de rondvraag wijst dhr. Stoutjesdijk er op, dat het j.l. Zaterdag en Zondagavond verbazend donker was. Spr. meent, dat toen Verlichting, nood zakelijk was. De voorzitter antwloordt, dat hij rekent naar de opkomst Van de maan. Zaterdagavond was volgens de maan nog geen verlichting noodig en met den Zondagavond wilde spr. met de verlichting niet beginnen.- Met donker weer kan geen rekening iwlorden gehou den, doch spr. zal voor een betere ver lichting trachten met alle omstandigheden rekening te houden. De voorz. deelt mede, dat de oude kachel uit de gemeente kamer is geplaatst in de bewaarplaats van den lijkwagen, alwaar af en toe ge stookt moet worden. De voorzitter zegt, dat deze vergadering vermoedelijk de laatste zal Zijn, welke in 1924 zal Iwiorden gehouden. Spr. hoopt, dat de heeren met hun gezin dit jaar in gezondheid ten einde mogen brengen en het nieuwe met goeden moed mogen aanvaarden. STAVEN1SSE. L.l. Donderdagavond gaf de mondharmonicavereen. „D.I.N.D.U.A." overleed er in 1549, waarna de wedu'wle de zaalk voortzette. Van zijne pers ver schenen in 1535 en 1541 bijbels, Welke bij keizerlijke en koninklijke plakkaten van 1546, 1550 en 1569 alle verboden werden. Van de kroniek van Reygersbereh ver scheen in 1634 te Middelburg een tw'eede druk in kwiarto bij Zaeharias Roman, met eenige bijvoegsels, Welke aan den Middelburger Johan de Brune (later raad pensionaris van Zeeland) Werden toege schreven. De titel van deze uitgaaf luidt: „De Oude Chronijeke ende Historiën Van „Zeelandt, Beschreven door Wijlen Heer „Jan Reygers'bergh, Van Cortglene;" Van „nieus met eenighe Bijvoechsels, mits gaders met de Figueren der Graeven „van Zeelandt vermeerdert". In een hoogst zeldzaam voorkomend werkje in 12°, te Amsterdam bij Jan van Hilten in 1646 gedrukt en slechts 56 'bladzijden groot, Zijn de eerste der tien hoofdstukken van Reygersbereh af gedrukt. Het boekje heeft tot titel: „Be- „schrijviinige van Zeelandt. Hare Anti- „quiiteyt ofte ouderdom: Mitsgaders de „gelegentheid van de b'emuyrde en onbe- „muyrde Steden van der selver Eylan- „den. Eertijds beschreven door den Heer „Johan Reyigersbergen. Ende daer na „vermeerdert door MarCus Ivereus van Boxhorn."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 5