Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL Het zegel der Stilte. 437e Staatsloterij, behoorende by de van Woensdag 17 Dec. 1924, no. 11173. ONDERWIJS. 6EROOSKERKE. Donderdagavond werd ln de openbare sohool alhier, de eerste ouderavond van dezen winter gehouden. Slechts een klein getal vaders hadden aan den oproep gehoor gegeven; de moeders schitterden nog door afwezig heid. Het hoofd der sohool, de by een- komst openend, heette allen hartelijk welkom, in 't bijzonder het dageljksoh bestuur der gemeente en gaf vervolgens een uiteenzetting van de voornaamste bepalingen der leerplichtwet. In het byzonder werd daarbij gewezen op de bepalingen der wet, inzake het school verzuim. Van de gelegenheid om vrag<?n te stellen of inlichtingen te vragen, werd door de meeste aanwezigen een druk gebruik gemaakt. Na nog enkele besprekingen over vervolgonderwijs, een volgende ouderavond en het daarop te behandelen onderwerp, sloot de voor zitter, onder dank voor do opkomst, de bijeenkomst. LANDBOUW EN VEETEELT. RENESSE. Vrijdagavond werd in de zaal van mej. wed. Kappers een vergade ring gehouden van oud-leerlingen van den Wi. L. C. Voorzatter de heer M. den Boer. Deze gaf een uitvoerig zakelijk verslag van zijn bevindingen op de te Goes gehouden vergadering van de B. B. G. Daarna gaf hij nog een resumé Van. de dezen zomer gehouden exciursiereis naar de kweekerij van dhr. D. J. v. d. Halve te Kapelle bij Goes, in het licht stellend, dat zoo'n bezoek van zeer groot belang is, leerzaam en nuttig voor den jongen land- en tuinbouwer. Tot de in gekomen stukken behoorde een circu laire van den Bond, w'aarin aan de Ver gadering vijf punten ter behandeling Wer den Voorgelegd. Aangezien dart een am pele bespreking, op deze bijeenkomst niet tot 't gewenschte doel zou leiden, werd besloten een commissie te benoemen, die rapport zal uitbrengen omtrent de vra gen in de circulaire vermeld, n.l. Ie over ruilverkaveling in Zeeland; 2e hoe Ver bouwt men het voordeeligst suikerbie ten; 3e hpe komt het dat de belangstelling Voor het middelbaar en lager landbouw onderwijs eer af- dan toeneemt; 4e is het Vóórkiemen 'van aardappelen aan te bevelen; Be. de eleötriciteit en den land bouw. De heer L. P. Hanse deed ver slag, Van de door hem genomen proeven met de teelt Van verschillende variëteiten Suikerbieten. Uit de proefneming bleek, dat de biet „Elite" de beste uitkomsten •had gegeven. Per Gemet (41 A. 68 C.A. leverde déze variëteit een gewicht van 19850 K.G. op en een suikergehalte van 18,1 pCt. De Voorvrucht was aardappel. Ook uit de proef met dezelfde variëteiten bieten door den heer A. C. de Oude bleek, dart de opbrengst Van „Elite" 22640 K.G. was, met een suikergehalte Van 18 pCt. Voorvrucht tarWe met kla- Ver-gro enbe mesting. Voorts 'werd door de vergadering' be sloten den e.k. zomer een exc'ursiereis te maken naar de superphosphaatfabriek te Vlaardingen. De heer J. Witte gaf een uiteenzetting van de beginselen, waarop de snoei moet berusten. Snoeien is ingrijpen in de na tuurlijke ontwikkeling van de plant. Ieder snoeier dient dus te kennen de natuur lijke ontwikkeling van den boom, dien hij te snoeien heeft en moet Weten wat de uitwerking Van den snoei in dat be paalde geval zal Zijn. Hiervoor is dus veel \practische kennis noodig. Verkeerd is het te meenen, dat snoeien de Vruchtbaar heid bevordert. Juist door te snoeien prik kelen We den boom om nieuwe scheuten te Vormen. Hiervoor is voedsel noodig, dat aan de Vorming van bloemknoppen dus niet ten goede komt. Men moet hier echter niet de conclusie uit trekken, dat snoeien uit den b'ooze is. Snoeien is en blijft noodzakelijk om den boom te vor men, goede vertakking te krijgen en ste vigere takken te vormen, licht en lucht toe 'te laten enz. Men snoeie niet meer dan noodzakelijk is. De voorzitter dankte Door William Le Queux. 44 ,.Dood!" herhaalde hij. „Werkelijk, mijn heer Royle, dat wiordt interessant." „Zeker", antwoordde ik. „Ik geloof, dat ik nu op het punt ben een buitengè- wone ontdekking te doen dat we spoedig alle bijzonderheden, van de mis daad zullen kennen." „Als u het geheim kunt ontsluieren, heb ik alle respect voor u," zei de groote detective, zijn handen samenvouwende en mij aanziende. „Ik beken, dat ik totaal uit 'het veld geslagen ben uw vriend is verdwenen, alsof de aarde zidh geopend en hem verzwolgen had." „Ja, Edwards, Londen is een groote staci", zei ik lachend, „en uw mannen zijn werkelijk niet slim genoeg". „Waarom niet?" „Omdat de man, dien we zoeken, eenige dagen geleden bij mij thuis in Albema- lestreet was.'J „Wat?" riep hij verwonderd uit. „Ja, jammer genoeg was ik niet thuis, ispreker voor zijn onderhoudende leer- aame lezing. 1 jjji:;|j De vellingen en de zegelwet. In de te Honselersdijk gehouden ver gadering van de veilingsvereeniging heeft de voorzitter medegedeeld, dat de leden door den ontvanger der registratie zijn beboet voor een gezamelijk bedrag van f 809.000 wegens overtreding der zegel wet- 'Mil JEliiLil POST EN TELEGRAPHIR. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer op de Be groeting voor Posterijen, Telefonie en Telegrafie. Daarin wordt o.m. medege deeld, dat aan een verlaging van de ta rieven eerst kan worden gedacht wanneer de toestand van 's lands financiën zulks veroorlooft, vooral, omdat dit geen aan gelegenheid van het bedrijf afzonderlijk, doch een onderwerp van algemeen re- geeringsbeleid is. Dein Engeland en Zweden opgedane ervaring heeft geleerd, aldus wordt medegedeeld, dat tariefsver laging wel eenige toeneming van het verkeer tengevolge heeft, maar dat die toeneming in geenen deele evenredig is aan de verlaging. In de laatste jaren werden een dertig tal hoofdkantoren in hulpkantoren om gezet. Het ligt in de bedoeling daarme de met de noodige voorzichtigheid voort te gaan. Het ligt niet, naar nog mede- deeld wordt, in de bedoeling om1 het bezoldigingsbesluit voor de burgerlijke rijksambtenaren 1925 niet op den kan toorhouder van toepassing te doen zijn. Het bestuur van den'Centr. Neder- Iandschen Ambtenaarsbond heeft het vol gende telegram gezonden aan den minis ter van waterstaat: Nu bestuur C.N.A-.B. vernomen heeft dat advies commissie van overleg voor bestellerssalarissen niet is overgenomen, dringt bestuur er nogmaals met nadruk op aan, bestellers hooger te salarieeren dan derde groep Rijkswerklieden. Her innert 'uwe Excellentie aan bespreking op 17 November, waarin aangelegenheid uitvoerig werd toegelicht. Nieuwjaar. Het bestuur van den Centralen Neder- landschen Ambtenaarsbond heeft den di recteur-generaal verzocht te bepalen, dat met de Nieuwjaarsdrukte zooveel moge lijk door het in dienst nemen van hulp personeel in de extra-werkzaamheden zal worden voorzien^ en dat, indien daar naast nog oplegging van extra-diensten aan het vaste personeel noodig miocht zijn, deze op de wijze als met overwerk geschiedt, zullen worden vergoed. Na de giro-debacle. In de Memorie van Antwoord op de begrooting der Posterijen, deelt de mi nister mede, dat hij nog geen nauwkeurige opgave kan verstrekken Van de kosten, die de stopzetting van den Bostchèque- en Girodienst heeft veroorzaakt. Het is echter niet onwaarschijnlijk, dat het be drag der onverhaalbare kosten, voort vloeiende uit de nadeelige saldi op de verschillende rekeningenoourant, de f100 duizend niet zal bereiken. TAN HEINDE EN YERo In het Noorden van Wales is Zon dagmiddag gedurende 10 seConden een aardschok waargenomen, welke zoo krachtig was, dat te Gorwen eenige hui zen zijn ingestort. Rijkspresident Ebert heeft het ont slag van het kabinet-Marx aanvaard. Men blijft verwachten, dat Stresemann (Duit- sche Volkspartij) opdracht zal krijgen een nieuwe regeering te vormen. Hij wordt heden (Wloensdag) te Berlijn ver wacht. In Noord-Italië zijn weer aardschok ken gevoeld. Er is veel schade aange richt, doch menschenlevens zijn niet te betreuren. In April zal de Belgische loodsdienst van Vlissingen naar Antwerpen worden overgebracht. Wegens gebrek aan bewijs zijn te Kaïro weer 19 van de 42 gearresteerde 'personen, betrokken 'bij den aanslag op den Sirdar, op vrije voeten gesteld. In het proces-Haarmiann zal ver moedelijk Donderdag vonnis worden ge wezen. Het schijnt dat Herriot, de Fransche maar hij liet de boodschap achter, dat hij mij later zijn adres zou zenden." „Wat een verregaande brutaliteit", riep Edwards uit. „Hij kwam alleen maar om te "toonen, dat hij de politie tart." „Neen, ik geloof dat hij mij iets wilde vertellen in elk geval, of hij komt terug of hij zendt Zijn adres." ,;Dat betwijfel ik, hij is een handige schurk, maar te geslepen om onnooiig risiclo te nemen. Neen, mijnheer Royle", wees verzekerd dat hij u nooit weer zal opzoeken." ,JMisschien kan ik hem vinden. W:e weet?" i De detective schoof zijn papieren ter zijde en zei toen zuchtend: „Ja, u kunt natuurlijk boffen. Maar vertel eens, u schijnt gewond te zijn. Hoe kwam dat?" Ik gaf voor, dat ik mij met bukken aan mijn eigen schoorsteenmantel ge- stooten had en zei toen plotseling: „(Kunt u zich de feiten nog herinneren aangaande den dood yan den werke- lijken Kemsley in Peru?" „Natuurlijk." „(Ze interesseeren me bijzonder, ik zou er gaarne meer van weten." Edwards dacht een oogenblik na en premier, welke lijdende is aan aderont steking en daardoor rust moet nemen, tijdelijk vervangen zal worden door Pain- levé, üe president der Kamer. Chamberlain heeft in het Engelsche Lajgjerhuis verklaard, dat de veiligheid der verblindingen met en door Egypte een levensbelang waren Voor het be staan Van het Biritsche Rijk. De volken bond zal niet" tusschenbeide komen. In Keulen Wordt een huis Van 16 Verdiepingen gebouwd. Op de in aan- bbuW zijnde Vijftiende Verdieping is een stellage ingestort. Vijf personen zijn er door getroffen; drie zijn gedood, de twiee andere zijn licht gewond. Bij Trótski's Vertrek naar de Krim hebben te Moskou betoogingen plaats gevonden, die tot bloedige botsingen heb ben geleid. Noorwegen sluit ter bestrijding der dranksmokkelarij de Christiania^jord af. De Fransche 'regeering is Voorner mens te gelijk met de officiëele bespre kingen met Washington ook onderhan delingen met Engeland aan te knoopen over de fundeering der Fransche schul- den. „L'Oeuvre" vertelt, dat de Fran- sche wijnoogst van 1924 een achtste groo- ter is dan die van 1$23. Deze laatste Was bijna 571/2 millioen hl., ter*wijl de pro ductie van dit jaar ongeveer 66 millioen hl. is. Te Londen is dezer dagen een ge weldig boek te koop aangeboden, n.l. de grootste en zwaarste koran ter we reld. Dit boek in 122 C.M. hoog, 76 c,M, breed, en*30V2 c.M. dik en heeft kaften van hout. Twee mannen waren noodig om het boek tè dragen. Elke bladzijde bevat tien rijen schrift, de letters zijn 10 C.M. hoog. Het maakte een prijs Van .200 pond sterling. Zuid-Slavië besluit de Sovjet-Unie niette erkennen en voorloopiig geen han delsbetrekkingen met Rusland aan te knoopen. Er Wordt bevestigd, dat er sedert eenige dagen in Madrid besprekingen plaats hebben tusschen de Spaansche re geering en het Fransche gezantschap te Madrid betreffende de ontruiming der Spaansche zóne dn Marokko. Officieus Wordt bevestigd, dat de Britsche regeering de gebeurtenissen in de Spaansche zone van Marokko met 'groote aandacht volgt en dienaangaande Voortdurend overleg pleegt met de Fran sche regeering. INGEZONDEN STUKKENo Buiten verantwoordelijkheid der redar.tie). Copy wordt niet teruggezonden. Mijnheer de Redacteur, Het Was een heele geruststelling), toen ik uit het slotverslag van de raadsverga dering kon lezen, dat de heer de Broe- kert, op aanraden en duidelijke uiteen zetting Van weth. Koopman, zijn voorstel om kadegalden te heffen, had inge trokken. Natuurlijk zal een ieder de activiteit Van den heer de B. waardeeren- Aan zijn igoede bedoeling, Wordt dan ook niet ge twijfeld, doch dat kadegelden voor Zie rikzee nooit voordeelig kunnen werken, getuige den uitslag van een 20-tal jaren 'geleden gehouden algemeene vergadering onder presidium van den heerOlivier, toen alle daar aanwezige notabelen, neringdoenden en handeldrijvende inge zetenen, na breedvoerige besprekingen ■tot de Conclusie kwamen, eenparig te moeten protesteeren tegen die invoering, als zijnde: kadegelden niet in het belang te achten Van Zierikzeesche toestanden in het algemeen. Verder hierover uitweiden ;s overbo dig, en ben ik overtuigd, de tolk te zijn Van al Wat handel drijft of hiermede in Veiband staat in ons stadje, als Wij ten slotte den Wensch uitspreken, dat in 'onzen raad: dit onderwerp niet meer te berde zal 'wlorden gebracht. Zoodoende komen Wie echter niet tot het doel van den heer de B., n.l. trachten meerdere ontvangsten te verkrijgen in onze haven, of ten minste te Zorgen, dart Wij niet meer worden afgenomen, dan reeds is geschied. Het is volstrekt niet de bedoeling aan merking te maken, doch van de eenige maanden geleden benoemde Commissie, inzake laadplaatsen aan het Sas, ver haalde toen uit een van de laden van zijn schrijftafel een lijvig dossier. „Eigenlijk is er niet veel meer dan u al weet", zei hij. „Het rapport van den Consul is zeer uitgebreid en bevat een aantal verklaringen, hoofdzakelijk van Peruanen, die over het algemeen niet zeer betrouwbaar zijn. Natuurlijk schijnt de verdachte, Canes gen slecht sujet te* zijn geweest. Hij was ook manager van een rubberplantage, toebehoorende aan een Portugeesche maatschappij en er wa ren toen zeer vreemde verhalen over hem in omloop." ^[Wat voor verhalen? vroeg ik. „O, over zijn buitengewone wreedheid tegen de inboorlingen, als zij niet vol doende rubber verzamelden. Hij placht, zegt men, de dorpen te verbranden en de inwoners te vermoorden zonder de minste gewetensbezwaren. Bij de inboor lingen was hij bekend als „de roode Engelschman". Zij waren doodsbang voor hem. Eindelijk werd de reputatie van Herbert Cane zoo slecht, dat hij door de maatschappij ontslagen yyérd .pa een onderzoek, ingesteld door een commissie, spediaal uit Lissabon hiertoe overgeko men hij kwam toen in Argentinië te recht en Zonk al dieper en dieper". ischeen nog igjeen rapport en ben ik zoo Vrij hierbij op te merken, dat het Wen- schelijk zou zijn, indien officiëel bekend Was, welke voorstellen diie hecren zul len doen. Er is mij van andere zijde Wel mede gedeeld, dat de verbetering Noordzijde Sas, laadplaats Ddnteloord, op de be- grooting staat 1925. Doch hoe moet worden gehandeld met de Zuidzijde, aan de tramlijn? Toen verleden jaar het gerucht de ronde deed, n.l. de R.T.M. zou de tarie ven naar Zierikzee Zoodanig Verhoogd hebben, dat het gewone jaarlijksche mas satransport Van het Sas naar de haven te Zijpe zou Worden verlegd, versche nen ingezonden stukken en heerschte groote Verslagienheid, doch gelukkig is door tijdig ingrijpen dit onheil afgewend, doch hiermede is het vooruitzicht, dat in de toekomst dit geval zich zal herhalen; niet uitgesloten, Want, men oordeele. Toen ongeveer een paar maanden ge leden de Cichoreifabriek „De Kapel" 1100 ton cichorei had verkocht, verscheen de le motorboot hier in de haven om aan het Sas de eerste 150 ton uit de wagons der R.T.M. over te nemen. Die schuit is echter onverwiachter zake uit onze haven moeten vertrekken; de R.T.M. kon Wiel te Zijpe leveren, en voor Zierikzee (gingen de havengelden en Wlerkloonen Verloren. r Als het getij verloopt, verzet men de bakens. De tijd, dat de Oude Haven vol lalg met schepen, evenzoo de Nieu'we Haven van het Karsteil tot Goenendaal, is Voorbij; de igroote massa komt aan het Sas. Wanneer dus de reeds glenoemde commissie met Voorstellen komt tot de noodige varbetering) aldaar, en 't eischt een groot geldelijk offer, laat dan de burgerij (die nog al eens de geWöonte heeft buitengewone uitgaven als onnoo- dig te beoordeelen), die niet becritisee- ren, doch zoo als Werkelijk het g|eVal is, die beschouwen als een voorschot, dat later in den Vorm van havengelden en Wierkloozen weer Iwlordt terug betaald. Haven- en Waterwerken zijn duur, en onze haven Wordt door ons gemeente bestuur onderhouden op een manier, dat ze als de beste gemeentehaven van geheel Zeeland is te rangschikken. Jammer zou het dus zijn indien de hiervoren beschre ven uitbreiding te laat wordt uitgevoerd, vtoerd. Watervervoer is gebleken steeds het goedkoopst te zijn en eindig ik geachte Redacteur, U dank zeggend voor de jruimte en ten slotte met den wfensch, dat Van alle zijden de haVen zooveel moigelijk zal worden geprotegeerd, Zijnde V°or Zierikzee, met zijn uitgebreid net Van handelaren en neringdoenden op ver schillend gebied, een onmisbare instel ling. Hoogjachtend, Belastingbetaler X. Spanje, 12 Deo. *24. Gisteren ben ik na een vermoeiende- reds Wieer in Spanje aangekomen en nu Ik 'n beetje uitgerust ben, haast ik mij dezen dankbrief naar Zierikzee te sturen in de hoop, dat de „Nieuwsbode" wel (zoo vriendelijk zal willen zijn, dit schrij ven op te nemen. Goede menschen in Zierikzee! Ik dank i U allen recht hartelijk voor de ontvangtet, i die mij in uWI stad ten deel is geVallen. De prettige dagen, die ik in Uw midden heb mogen doorbrengen, vergeet ik nooit en ik geef U de verzekering), dat, Wan neer het maar even mogelijk zal zijn, ik graag het Volgende jaar terug zal komen. Mocht dit onverhoopt niet gaan ik Voel toch na zoo'n reis, dat ik oud begin te Worden dan stuur ik is. ieder geVal één van mijn Zwlarte pieten, om de kinderen van Zierikzee mijn ca deautjes aan te bieden. Het ga U allen goed! ST.-NICOLAAS. St.-Annaland, Deel 1924. Mijnheer de Redacteur. j Vergun mij s.v.p. een plaatsje in uw geëerd blad voor het volgende. Bij Voor baat mijn dank. Tot groot genoegen niet alleen yan üe bewoners van ons dorp, (den ge meenteraad niet uitgesloten, die hier voor een woord van dank toekomt) wer den wij ruim een jaar geleden uit onze netige positie verlost, doordat Iemand uit Oud-Vosmeer het aandurfde een auto busdienst van St.-Annaland naar Bergen op Zoom tot stand te brengen. Een jaar lang hadden de Zaken een goed verloop, toen een ander als concurrent optrad, die evenwel zich achter de schermen hield, hoewel dit al spoedig uitlekt^, wie de eigenlijke concurrent was. De ontstane concurrentie bracht al spoedig haat en afgunst té weeg. Ik blijf neutraal, en sta noch aan de zijde van den eersten, noch aan die van den twee den ondernemer. Hierop wil ik neerko men, n.l. wat Maandagavond in deze ge meente heeft plaats gehad en groote verontwaardiging heeft gewekt. De beide chauffeurs van den eersten ondernemer zijn door het publiek, zooal niet mis handeld, dan toch schandalig behandeld en öp eén afkeuringswaardige manier smaad aangedaan. Zelfs een raadslid die aan het begin tot het tot stand komen van een autobusdienst had medegewerkt, vond niet weinig behagen lm dit tooneel, wat hij in zijn uitdrukkingen te kennen gaf, en zelf niet schaamde den stoet van oproerlingen te volgen. Het is natuurlijk te hopen, dat een dergelijk tooneel zich niet meer zal her halen en de politie zal trachten dit te voorkomen, want dergelijke relletjes zOu- Cen wel eens nadeelig kunnen werken op den financieelen toestand van ne ringdoenden, maar vooral ook voor vele kleine landbouwers. Een ingezetene. P.S. In bovenstaand artikel hébben wij eenige zinnen en uitdrukkingen moeten schrappen, omdat, instede van neutraal, de schrijver niet de neutraliteit betracht heeft. Had hij 't stuk met zijn naam onderteekend, wij zouden het ongecor rigeerd hebben geplaatst. De Red.) - Haamstkds, December 1924. Manheer de Redacteur Met ingang van 16 December a.s„ zal den heer A. Vlaander, onze onde trouwe postbode den dienst gaan verlaten, na 40 jaren lang de betrekking van post bode in deze gemeente te hebben ver vuld. Met den beer Vlaander gaat een plichtgetrouw ambtenaar heen wlen nooit iets te veel was. Had Vlaander de beurt in je w\jk, dan kon je er zeker van zjjn de post op tijd te ontvangen, want al verkocht hj wel eens een grapje, hj stapte door en bleef nergens plakken. Veertig jaar lang heelt de man getoond in allen eenvoud een eerljk, be hulpzaam en plichtgetrouw ambtenaar te zjn. Zonder eenigen twijfel meen ik dan ook, namens zeer velen te spreken, wanneer ik hem daarvoor openlijk dank zeg. Moge hem nog vele jaren gegeven ejn en zjn arbeid navolging vinden. Buitentanker. Na verscheidene dichtbeschreven blad zijden nagezien te hebben, alle voorzien van het blauwe zegel van Jiet Britsche Consulaat in Lima ging hij voort: „(Volgens nadere inlichtingen was Cane eenige maanden in Monte Video, waar hij trachtte een spoorwegconcessie te ver krijgen voor een groep Duitsche finan ciers, maar ook hier stond hem zijn deputatie in den weg en vond hij het geschikter die stad te verlaten. Daarna J schijnt hij Sir Digby Kemsley ontmoet j te 'hebben en zijn boezemvriend te zijn geworden." j „Wat waren de omstandigheden waar onder Sir Digby's cnood plaats greep?" vroeg ik. I „Ja, dat weet men niet zeker", was het antwoord van den detective. „Ik geloof, dat ik u reeds vertelde, dat Sir Digby een ongeluk had gekregen, waarbij hij zijn ruggegraat bezeerd had. Cane, met wien hij haa kennis gemaakt„» bracht hem naar Lima en eenige maan den later, op raad van den dokter, naar een landhuis in Huacfao. Hier woonden zij met een paar Peruaansche bedienden, Senos en Luis geheeten. Cane wijdde zich geheel aan zijn vriend en leidde het lé ven van een kalmen, beschaafden, stu- Tjd van Hoogwater en van Laagwater Over de naand December. Hoogwater: Laagwater 1 D. 18 v.m. 6,40 n.m. 7,14 v.m. 0,23 n.m 0,45 V. 19 "7,28 8,10 1,16 1,34 Z. 20 8,25 9,14 2,07 2,33 Z. 21 9,33 10,23 3,11 3,45 M. 22 10,49 11,38 4,22 4,52 D. 23 0,02 5,25 5,52 W.24 0,37 0,57 6,23 6,42 Tyd van H.W. te Dordreoht 3,15 uur later. L.W. 5,30 2e klasse. Trekkingen van 8, 9, 10 en 11 Dec. 1924. Prjs van f 400 No. 16916. Frgien van f 301 4798 4819 4844 4868 4875 16937 4803 4837 4865 4873 16894 HARKTBERICHTENo Coöperatieve Yelling Zlerlkiee. Veiling van Zaterdag 13 December. Eigenheimers 51/2—6 ct.; appels: go.ud- reinet 14—30 ct.; zure bellefleur 5—18 ct.; campagne zoet 7—17 ct.; zoete belle fleur 9—11 ct.; prince Albert 6—12 ct.; Kuiper's eersteling 13—18 ct.; Groninger kroon 2e 6 ct.; ermgaard' 2e 7 cit{.; peren: Alexander Lucas 2e 19 Ct.; Besy van Schonauwen 9—15 Ct.; bergamot 5—9 ct.; gieser wildeman 6—10 ct.; pondsperen 8—9 ct.; kleiperen 2—6 Ct.; Louwtjes peren 3—4 ct.; diversen: spruiten 11—15 ct.; mispels 12—14 Ct.; witlof 26 ct.; alles per kilo; bloemkool f 20—f 41; roode kooil f 3,25; savoije koo[L f 4; per 100 stuks. 1 I deerenden man, geheel verschillend van zijn woest leven op de rubberplantage. Op een morgen vond een bediende Sir Digby dood in zyn kamer, een onderzoek toonde aan, dat hij door een vergiftige slang in den arm was gebeten. Er waren teekenen, dat de arme man Zwaar ge leden had voor hij stierf. Opmerkelijk was hert echter, dat niemandom hulp had hooren roepen. Cane, die kort daar na binnentrad, was overweldigd door smart en telegrafeerde zelf naar den Brilschen Consul in Lima. Volgens de gewoonte van het land werd de ongeluk kige dienzelfden avond begraven." „Zonder onderzoek?" vroeg ik. „Ja, maar vergeet niet, dat men toen geen verdenking koesterde." Er sterven heel wat menschen jaarlijks in Peru ean slangenbeten", antwoordde Edwards. „Het sdhijnt echter dat drie dagen later de tweede bediende Senos verklaarde, dat hij in den -nacht van hét drama zijn meester plotseling vol angst had hoo- ren gillen: „Jij ellendeling, Cane, jij, monster, neem dat ding weg. O. God! Jij je hebt me vermoord!" (Wordt veriiplgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 5