Zierikzeesche Nieuwsbode f abonnement: advertentiên i Vrijdag 12 Dec. 1924. zierikzeesche courant. EERSTE BLAD. Nieuwjaarswenschen. Niauwjaarswanschan. Algemeen Overzicht. buitenland. 77ieZ/to&&eto b 1 n n e n l a n d. HEBTU ALGEBLOOKERD? hoest: Anga PrJJi por B maanden f 1,50, franco por poat f 1,80. Voor hot buitenland por jaar f 10,—, Afzonderlijke nummer» 5 cent. Veriohijnt Maandag, Woenoda? en Vrijdag. van 1—S regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Beolames 60 ota. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 81ste JAARGANG. - No. 11170. lD"ndlE* den Dir. k. J. DE LOOZE Jr, UKf.-RMlMt. H. J. KOSTEN. ™r 11 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HOESTEN. Als alle middelen gefaald hebben, probeer dan eens de alom gunstig be kende VICTO BORSTSIROOP. Het resultaat ia opvallend. In het met 1 Jan. as. veraohynend nummer van ona blad worden evenals vorige jaren opgenomen De prija hiervan is van 1—5 regels 76 cent, elke regel meer 16 cent. De inzending kan gesohieden tot en mat Manndag 29 Deoember,uiterlijk 'a voormiddags 11 nre. ZU, die zich van af hedeo op ons blad abonneeren, ont vangen de tot 1 Jan. a.s. ver schijnende nummers GRATIS. Zondag 7 December zijn in heel Duitsch land de Verkiezingen voor den nieuwen Rijksdag gehouden, nooddg geworden doordat op 20 October 1.1. de Rijkskan selier en de Rijkspresident den Rijksdag. Voor ontbonden verklaarde. Er is dien Zondag veel meer gestemd dan men ver nachtte. Naast de Soc.-Dem., die van den smadelijken achteruitgang! van de Communisten profiteerden, zijn het de Duitscn Nationalen en cie Duitsche Volks partij geneest, die aan macht en invloed toenamen. Het geheel nijst er op, dat men in Duitschland de excessen der uiter sten nu eindelijk zat begint te norden. Noch van uiterst rechts, noch van ultra links nil men veel weten. Het is uitg.e- loopen op wat te voorzien was; men zal neldra weer over moeten gaan tot een of -andere groote coalitie, want van een regseringskrachtlge meerderheid kan geen sprake zijn. Achter den tegen wo or digisn Duiisohen staat staan in gezindheid slechts de socialisten, ondersteund door het Centrum. De tegenstanders der regteering zijn de rechtsche partijen, als het er op aan komt, nog ondersteund door de communisten. Het Engalsche parlement is Dinsdag met de gebruikelijke ceremoniën door den Koning geopend, die een troonrede voorlas, welke ditmaal al heel weinig Verrassingen bracht, omdat vele aankon digingen in dat staatsstuk zeer vaag ge houden zijn, en alles op de uitvoering zal aankomen. Dat geldt zoowel voor de maatregelen tot uitbreiding! van de vloot- basis te Singapore, als die nopens de voorkeurrechten van het rijk. De vorige premier Mac Donald, oefende scherpe critiek uit op die vaagheid der troonrede en in het bizonder behandelde hij eenige vraagstukken der buitenlandsche politiek. Blijkens zijn verklaringen zal de Labour- Partij een nader onderzoek verlangen inzake den brief Van Zinovjev, die Mac Donald zelf indertijd tot een scherpe nota aan Rusland aanleiding 'gaf. Hij schijnt evenwel niet te zijn ingagiaan op de verklaring van Chamberlain in de nota aan Rakofsky, Waarin wordt ge zegd, dat er behalve de geschiedenis met den brief van Zinovjev, er nog vol doende aanwijzigingten zijn voor een on toelaatbare bolsjewistische propaganda. Mac Donald als minister en Mac Donald als partijleider blijven zich zelf blijkbaar niet volkomen gelijk. De kanselier van de Engelsche schat kist, Winston Churchill, heeft in het La gerhuis een verklaring afgelegd, die be langrijke gevolgen kan hebben. Engeland dat zijn schuld aan de Ver. Staten ten Volle erkent en reeds een regeling heeft getroffen om haar met rente en aflossing af te betalen, zal geen bevoorrechte posi tie van de Ver. Staten van hunne Euro- peesche schuldenaren erkennen. Deze verklaring Werpt weer eens het volle licht op de moeilijkheid van het heele sdhuldenvraagstuk en vorderingen tus- Bdhen de Geallieerden onderling en nu Am. met Frankrijk begonnen is, kan 't zich eigenlijk maar moeilijk onthouden Van deelneming aan een algemeene regeling, die men in Januari a.s. op een alge meene Conferentie wil ontwerpen. Brand aan boord. De berichten omtrent de ramp, waar door het kleine Fransche stoomschip de „Cigale", dat door haar bemanning en de passagiers in brandenden toestand werd verlaten, getroffen werd, dragen een dramatisch karakter. Het stoomschip „Secunder, dat zich in de nabijheid be vond en de schipbreukelingen trachtte te redden, seinde per draadlooze, dat het op. een klein vlot was gestuit, waarop zich bevonden een priester, bekend als broeder Joseph, en een lid van de be manning. De twee mannen werden geheel uitgeput aan boord van de „Secunder" opgenomen. Deze twee geredden ver klaarden, dat het vuur aan boord van de „Cigale" uitbrak in het ruim en spoe dig werd gevolgddoor talrijke ontplof fingen, waarbij een aantal passagiers werden gedood. In de ontstane paniek sprongen eenige andere passagiers in zee. Kapitein Berenger, wist echter de orde aan boord te herstellen en was er juist in geslaagd het vuur meester te worden, toen de "ketel met geweldige kraclht uit elkaar barstte, waardoor de „Cigale" stil kwam te liggen. Natuurlijk belemmerde dit de bestrijding van het vuur, en men gaf order het schip te verlaten. SleChls één reddingsboot was onbescha digd; de overigen waren vernield door de ontploffingen. Vrouwen en kinderen klom men in de boot en werden naar Saint- Denis geroeid. Zeventien andere passa giers en leden van de bemanning spron gen op een vlot, waarover de kapitein het bevel op zich nam, doch anderen aan boord weigerden zich bij hen te voegen, uit vrees dat het vlot zou om slaan. Een stuk van het vlot, groot on geveer 6 vierkante voet, was reeds te water gelaten en Broeder Joseph redde zich door er op te springen. Plotseling brak het touw, dat het vlot met het schip verbond, zoodat het begon af te drijven. Joseph schreeuwde om hulp en een ma troos sprong in zee, zwom naar het vlot en voegde zich bij' hem. De twee mannen klemden zich aan hun broos vaartuig vast en bleven gedurende 100 uren zonder eten of drinken rond zwalken. Overwarkte zenuwen hebben in de aerate plaats een kalmeerend en versterkend middel noodig. MJjn- hardt's Zennwtabletten geven kalmte en nemen onrust, gejaagdheid en over spanning weg. Koker 75 ct BJj apoth. en drogiaten. De Ouderdomswet. MevrouW Bakker—Nort heeft den Mi nister van Arbeid 'de volgende vragfen igesteldAcht de Minister het geen leemte in de Ouderdomswet 1919, dat na intrek king van de premievrije ouderdoms rente Van den man, krachtens art. 30, sub a, de vrijwillige ouderdomsrente zij ner vrouw van f2,50 per week niet tot f3 per Week kan worden verhoogd? Zoo ja, is dan de minister bereid tot wegneming] Van deze leemte in de Ouderdomswiet 1919? Twasde Kamor. Avondzitting van Dinsdag 9 December. Bij de voortzetting van de begrooting van Buitenlandsche Zaken zegt de minis ter overweging toe vrije pasvisa te ver- leenen. Inzake de onderhandelingen met België is geen reden om aan minder goe de resultaten te denken. De quaestie heeft echter haar beslag nog niet ge kregen. De Volkenbond is een manifestatie van het algemeen wereldbelang. In verband met de veranderde omstan- standigheden in samenwerking tusschen Frankrijk en Engeland, moet Nederland toetreding tot het. protocol van Genève vooralsnog voorbehouden. Wanneer Nederland zou toetreden tot het protocol, zou dit beteekenen het bren gen van een nieuw groot offer. Op een nadere vraag van dhr. Dressel- huijs of Nederland 't protocol aanvaardt, zegt de minister hierover geen verklaring te kunnen geven, omdat de Regeering •nog geen beslissing heeft genomen. Bij de artikelen zegt de heer Snoeclk Heinkemans dat de Christ.-Hist. fractie zich blijft verzetten tegen bestendiging Van 't gezantschap bij den Paus, omdat eenigen tijd geleden een voorstel tot op heffing is verworpen, zal spr. thans niet een nieuw voorstel indienen. Dhr. van Ravesteijn maakt bezwaar tegen het gezantschap in Egypte. Donderdag stemming over het artikel. De heer Dresselhuijs vraagt steun voor den Ned. Bond in Duitschland. De minister zal 't overwegen. Dhr. v. Ravesteijn dringt aan op af schaffing van pasvisum in 't verkeer met Duitschland. De stemming over de begrooting wordt bepaald op Donderdag 1 uur. Zitting van Woensdag 10 December. Op voorstel Van den Voorzitter wordt de begrooting van waterstaat aan de agenda toegevoegd. i Bij de voortzetting van de behandeling van de begrooting van binnenlandsefhe zaken en landbouw beantwoordt minister Ruijs de Beerenbrouck de sprekers. Ten aanzien van de samenvoeging en van de IK BLOOKER ELKEN DAG I BLOOKEREN IS AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEE- KENT MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG EEN KOP afaer&éezé CiL&uy- DE FIJNE CACAOSMAAK ZAL U WEL BEVALLEN autonomie' der gemeenten is de regeering blijkbaar op den goeden weg. Een alge meene verklaring kan spr. niet afleggen. Hij zal zijn aandacht wijden aan de hef fingen voor de binnenscheepvaart. De heer van Zadelhoff bestrijdt de uit gaven voor de burgerwachten. Voor de politietroepen wordt naar het oordeel van spr. een taak gezocht. Feitelijk zijn Zij gericht tegen de arbeiders. De heer van Ravesteyn bestrijdt de uit gaven voor burgerwachten en politietroe- pen. De bezittende klasse heeft ze noo dig, nu het leger onbetrouwbaar is ge bleken. De heer Duymaer van Twist be pleit hun onmisbaarheid voor orde en rust. i t De heer Kleerekooper dringt ppnieuw erop aan de politietroepen op een hoofd stuk der begrooting te brengen. De heer Weitkamp oordeelt bij onder vinding, dat grensbewaking door politie troepen noodig is. De minister acht burgerwachten en po litietroepen onmisbaar; de laatste onder meer voor grensbewaking. Wij zijn geen kapitalistisch instituut. De artikelen 31 en 32 (vrijwillige land storm en politietroepen) worden aange nomen met 53 tegen 14 stemmen (die van de sociaal-democraten, communisten en den heer Ketelaar). Bij de afd. Armwezen bepleit mevr. Bakker—Nort meerderen steun van Rijks wege aan wat de particuliere liefdadig heid doet voor het blindenwezen- De heer van den Tempel komt op' Voor de belangen van behoeftige Nederlanders in Duitschland. Spr. wenscht van regee- ringswege een Commissie van bijstand. De minister is dit denkbeeld wel sym pathiek. Intusschen worden uit Duitsch land nadere inlichtingen ingewonnen. De heer Hiemstra zegt, dat de loonen bij de werkverschaffing veelal te laag zijn. i De minister deelt mede, dat de quaestie der loonen In de werkverschaffing te Utrecht in der minne is geschikt. Overi gens overweegt de minister een Commis sie voor Drenthe. Ook de heer Snoeok Henkemans wil maatregelen' ter verbetering van Drent- sche toestanden. Hij wenscht te Emmen een electriscihe centrale, met turf te stoken. Bij' de afd. Landbouw is de heer Ebels de eerste van een reeks sprekers. Hij bepleit verschillende landbouwbelangen, o.m. betreffende prijzen van landbouw producten en het in cultuur brengen van woeste - gronden. Spr. wil een commissie ter bevordering van het in Cultuur brengen van woeste gronden. De heer Hiemstra betreurt de onder brenging van „Landbouw" bij „Binnenl. Zaken". Ten onrechte worden landbouw- arbeiders-organisaties buiten allerlei over leg gehouden. Zonder wettelijke regeling van het pachtvraagstuk gaat het niet. Dhr. Bierema constateert met vreug de verschuiving van pacht naar eigendom. Spr. dringt aan op bevordering van verstandig geleide emigrat-'e. De heer Van Rappard bepleit een af zonderlijk landbouwdepartement. De heer Weitkamp zegt, dat de Regee ring over 't algemeen de positie van den landbouw niet begrijpt. De directie van den Landbouw blijve zelfstandig. De heer Wintermans bepleit de waarde van landbouwwetenschappen. Zitting van Donderdag 11 Deo. Art. 8 van de begrooting van Buiten landsche Zaken, gezantschap Egypte, wordt aangenomen. Art. 1 der begrooting en de geheele begrooting worden z.h. s. aangenomen. De wetsontwerpen tot goedkeuring van de toetreding van Nederland tot het ver drag der internationale handelsstatistiek en tot goedkeuring van het handelsver drag Nederland—Polen worden z. h. s. aangenomen. Evenzoo eenige kleine wets ontwerpen. Tegen het "wetsontwerp tot Wijziging van de wedden van den voorzitter en de leden van de Algemeene Rekenkamer ontwikkelden verschillende leden bezwa ren. Minister Colijn verdedigt de houding der regeering op grond van de salaris debatten in het begin van 1924 in de Tweede Kamer- Hij voelt veel voor de door den heer Schouten geWenschte over gangsmaatregelen, doch wenscht die eerst op schrift te zien. De heer Ketelaar verwijt den minister onvolledige voorstelling van zaken. Hij stelt voor schorsing van de beraadslagin gen over dit wetsontwerp en de bijbehoo- rende wetsontwerpen. De regeering ver zoekt schorsing. Daartoe WOrdt besloten ten aanzien van de wetsontwerpen be treffende de bezoldiging van de leden van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de rechterlijke macht en de militaire rechterlijke macht. Ver schillende kleinere wetsontwerpen iwior- den z. h.s. aangenomen, onder welke dat tot verlenging van den termijn van art. 88a der Tabakswet. Hierbij zegt minister Colijn op verzoek van den heer Deckers opneming van de sigarenfabrikanten in de tabakseommissie toe. Hierna wioirdt de behandeling van de begrooting van binnenlandsche zaken en landbouw voortgezet. De heer Ament bepleit het nut van de landbouworganisaties. De heer De Boer spreekt oVer de toe neming van de bevolking en de nood zakelijkheid Van de studie van 't pacht vraagstuk, alsmede van het in cultulufr brengen van grond. Hij "wil een afzonder lijk landbouwministerie. De heer Van der Heuvel zegt, dat de staatszorg voor den landbouw gewoon lijk oppervlakkig Wordt beoordeeld. Een afzonderlijk landbouwministerie is niet noodzakelijk en alles hangt af van persoon van bewindsman. De heer Schaper bestrijdt van den Heuvel. Hij wil afzonderlijk landbouw ministerie en grondontginninig. Minister Ruijs constateert Voor den landbouw licht- en schaduwzijden. Ver gelijkingen met Staatszorg voor den land bouw' hier en in 't buitenland zijn steeds onzuiver. Een nieuWe commissie van on derzoek voor de in cultuurbrenging van woeste gronden is niet noodig. Spreker geeft bijzonderheden voor de ontginning van de Baesbosch. Het meerendeel der landbouworgani saties is tegen de conclusie der Staats commissie inzake het pachtvraagstuk. Avondvergadering van Dznderdag 11 Deo. Dhr. Brautigam verzet zich tegen de behandeling van de in te dienen nieuwe vlootwet vóór de algemeene verkiezingen. Hij verklaart zicJh tegen verderen nieuwbouw en zal een voorstel indienen om den eersten termijn voor 2 torpedo- boet jagers niet goed te keuren. Schan delijk lage salarieering geeft verbittering onder het personeel. Dhr. Ter Hall vraagt, welke maatre gelen de regeering denkt te nemen tegen sabotage, welke een gevolg is van de loonpolitiek der regeering. Niettemin zijn de gepleegde daden af te keuren. Dhr. v. d. Bilt verklaart zich vóór den nieuwbouw, omdat we ons gezag in de overzeesche gewesten moeten blij ven handhaven. De salarisregeling bad) in het georga niseerd overleg moeten worden bespro ken. De opleidingsgelegenheid in Gorkum is onvoldoende en deze zou moeten wor den overgebracht naar Nieuwediep. Dhr. van Ravesteijn verklaart zich te gen de Vlootwet. Spr.- juicht de sabotage onder het marinepersoneel in Den Helder toe. Mevr. BronsveldVitringa wijst op de groote onzedelijkheid onder het marine personeel en bepleit verschillende maat regelen tot bestrijding daarvan. De heer Oud acht de nieuwe vlootplan- nen ondeugdelijk voor onze oorlogsweer- maoht en politietoezicht. Hij keurt1- de houding van den miniister tegen het per soneel af. Dhr. v. d. Voort van Zijp is Van mee ning dat thans niet meer ingekrompen kan worden bij de marine. Spr. wil thans de in Indië aanhangige Vlootwet nog eens ernstig laten nagaan. Aan de belangen van 't personeel moet ernstig aandacht worden geschonken. Dhr, Snoecik Henkemans is van mee ning, dat aanbouw van nieuwe torpedo- Oratis een. trommelkoekpanIn ieder pak Koopmans' zelfrijzend Bakmeel be vindt zich een bon. Bfj inzending van 25 bom Z'.nden wfj een prachtige pan, gratie en franco. N V. Koopmam' Meel fabrieken, Leeuwarden. PREDIKBEURTEN. Zondag 14 December te Zierikeee Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, d». Waardenburg. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Lolcama van Bergen-op Zoom, mede voor de Luth. Gom. 's Avond» 6.30 ure, d». Waardenburg. Luthersehe Kerk. 10 ure, (Zie opgave Kleine Kerk). Geref. Kerk. 10 en 6 ure, d«. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, d». v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 6.30 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Dinsdagavond half zeyen ure, de heer E. J. Ariessen van Veenendaal. Doos 60-90cF Bij Apolhen Drogisten. .;iÜ bootjagers niet anders is dan noodzake lijk onderhoud van de Vloot. Spr. wil in de Vlootwet de vlootbasis zien bepaald. Dhr. Schaper constateert, dat wij niets met een vloot zullen kunnen bereiken. Wij moeten volstaan met een paar sciheepjes voor politietoezicht tegen zee- roovèrij in de Indische wateren. Spreker keurt sabotage af. Dhr. van Schaik vraagt nadere toelich ting-over den aanbouw van 2 nieuwe torpedobootjagers, of deze werkelijk noodzakelijk zijn. Spr. wenscht liever geen Vlootwet, omdat men daarbij niet rekening kan houden met wijzigingen in maritiem, fi nancieel en technisch opzicht. Dhr. van Rijckevorsel is van meeniüg, dat 't protocol van Genève geen reden is om den vlootbouw te staken. De vergadering wordt daarna geschorst (tot 1 uur Vrijdag. iPiAmandeltjispuddinj, Uit Slad en Ps-ovlno!©, ZIERIKZEE. De Commissaris van po litie alhier, maakt H.H. Jagers er op at tent, dat de jacht bij besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw van 20 Juni 1924, voor de pro vincie Zeeland is gesloten: voor patrijzen op 1 December 1924; voor hazen en fa- zantenhennen 1 Januari 1925 en voor fazantenhanen op 1 Februari 1925. Ver der is bij art. 20 der wet bepaald, dat de jacht op Zondagen gesloten is en de beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag ,als Zondagen worden beschouwd. Donderdagmiddag kwam de raad in officieuse vergadering bijeen, waarbij o.a. tegenwoordig was de heer Krull, Direc teur van het Rijksbureau voor Drinkwa tervoorziening, om besprekingen te hou den t.a.v. het ingekomen voorstel tot in voering der per plicht e aansluiting" bij eventueeJen bouw der waterleiding SChouwen—Duiveland. Uit het antwoord van den heer Krull op de hem gestelde vragen kwam duidelijk naar voren, dat het bouwen van een waterleiding, zender verplichte aansluiting, thans niet moge lijk is; dat volstrekt niet behoeft vast gehouden te worden aan de in het rap port genoemde tarieven wat het „kamer stelsel" betreft, doch dat b.v. een, .opper vlakte systeem", evenals in Tholen, kan worden gevolgd, en dat moet worden gerekend op gemiddeld f 21,44 per aan sluiting. Een uitgebreid verslag volgt. De hieronder volgende gemeenten besloten reeds tot invoering der verplichte aan sluiting Bruinsse, Duivendijke, Eiker zee, Ellemeet, Nooragouwe, Noordwelie, Ouwerkerk, Serooskerke en Zonnemaire. De Minister van Arb'eid heeft goed gevonden, dat vroeger toegekende bij drage voor woningbouw, zal worden uitgekeerd aan de gemeente Zierikzee,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 1