Zierikzeesche Nieuwsbode Het zegel der Stilte. B IJ VOEGSEL behoorende by de van Vrjjdag 5 Deo. 1924, no. 11168. BINNENLAND. December of Wintermaand. December is de maand van de plot selinge overgangen. Bij zuidwestelijken wind is hot weer doorgaans zacht, soms zelfs bijzonder zacht. Ruimt de wind echter, dan komt er een koude lucht stroom uit 'het noorden en daalt het kwik in de thermometer aanzienlijk. Een oostelijke wind geeft in den regel vorst, terwijl het ook b'ij zuidenwind geducht kan vriezen. De koudste maanden Janu ari en Februari moeten nog komen. In den regel is December betrekkelijk zacht. De dagen, die in November nog met ruim li/s uur kortten, doen dat in deze maand tot den korts ten dag (omstreeks 22 Deo.) maar met 24 minuten, 's Mid dags gaan er maar 3 minuten af. Na den 22sten korten de dagen 's morgens nog met 2, maar lengen zij 's middags met 6 minuten. Op .22 Deo. komt de zon op te 8'10 en gaat zij te 3,47 onder; de zon kan ons dien dag dus 7 uren en 37 minuten 'beschijnen. Op 11 DeC. heb ben we volle maan. Een aantal avonden en nachten voor en na dien datum zijn dus verlicht. Van den aard van het weer hangt het af of er op het land kan wor den gewerkt. Strenge vorst, zoowel als overvloedige regenval, houden de bodem- bewerking tegen, vooral op de zwaardere gronden. Waar mogelijk, verdient Laat ploegen in den herfst aanbeveling. Ak kers waarop men het volgende jaar zo mervruchten hoopt te telen en de moes tuin kunnen worden bemest. De stal mest wordt verspreid en ondiep onder- geploegd. Ligt er nogal wat sneeuw dan is ploegen niet gewensdfot. Zeer strenge vorst, Vooral als er geen sneeuw ligt, ziet de landman niet gaarne, omdat daar door groot© schade kan ontstaan, ten gevolge van het uitvriezen der (veredel de) wintergranen, die over het algemeen minder winterhard zijn dan de oude z.g. landrassen. Eveneens kan men doorgaan met het snoeien en verplanten van hoo rnen. Dat doet men evenwel alleen bij vorsivrij weer en wanneer de bodem het toelaat. De vruchtboomen vooral worden nauwkeurig nagezien en eventueel ge ducht onder handen genomen. Takken en stammen worden, tenzij het hard vriest, met behulp van boomkrabber en staal draadborstel van mos, insecten, eieren en andere ongerechtigheden grondig ge zuiverd. Al hetgeen van de boomen af komt, vangen we zorgvuldig op om in het vuur te verbranden. Hetzelfde lot dealen de nesten, welke de rupsjes van den bastaardsatijnvlinder zich gesponnen hebben. Zitten die te boog in den boom, oan moet men ze met de rupsenfakkel uitbranden. Voorts vernietigt men de rin getjes van eitjes van den ringelrupsvlin- aer. Lijmbanden, die hun dienst hebben geaaan, worden met al hetgeen ze be vatten verbrand en door nieuwe ver vangen. Eerst in Maart kunnen ze wor den verwijderd. Alleen diegene, die zijn boomgaard regelmatig onderhoudt en be mest, kan ieder jaar op een goeden oogst rekenen. Al hetgeen in den grond zit en geen (strenge) vorst kan verdra gen, wordt toegedekt met bladeren, turf molm, turfstrooisel, dennentakken enz. De bollen van hyacin'hen en tulpen kunnen lage temperaturen vrij goed verdragen en hebben daarom geen zware bedek king noodig; integendeel, deze heeft zelfs het nadeel de bollen te vroeg in het voorjaar te doen uitloopen. Met 'het be gieten van kamerplanten moet men in den winter voorzichtig zijn. Men geve, inaien 'het noodig is, slechts lauw water, nimmer ijskoud. Stof op de bladeren neemt men gemakkelijk af met een voch tige spons «of lap. Opbrengst &ykstokom*tenbs!astfng. De minister zegt o. m. in een nota naar aanleiding van het verslag in zake de wet op de middelen: Gelijk reeds in de Memorie van Toe lichting der wet is meegedeeld, steunt de raming van de bruto-opbrengst der inkomstenbelasting over de 'belastingjaren 1924/1925 en 1925-1926 ad gemiddeld Door William Le Queux. f 105.000.000 hoofdzakelijk op de over weging, dat tijdens het opmaken der be- grooting de bruto-opbrengst volgens de kohieren 1923/'24 106.073.175 bedroeg en dus een voldoende veiligheidsmarge over- liet, indien daarbij in aanmerking Wordt 1 genomen, dat op dat tijdstip nog niet alle kohieren voor dat belastingjaar Wa- ren vastgesteld.' De sedert dien vastgestelde kohieren i hebben deze marge tot ruim 4 millioen verhoogd. In die omstandigheden blijft de mi nister, ook al blijft de inkomstenbelasting nog ©enigermate terugloopen, een raming v.an 105 millioen Wel verantwoord achten. i i i i Ter toelichting van een bij'b'ehoorende nota Van wijzigingen, merkt de minister op, dat de raming van het Winstsaldo van het postbedrijf onveranderd is ge laten, omdat de aan die winst ten goede komende besparing op de bezoldiging grootendeels Wordt te niet gedaan door de aan gehuwden en kostwinners over 1925 ingevolge het nieuWe bezoldigings- besluit toe te kennen toelagen. j Uit Stad en Prewistiole ZIERIKZEE. De hoofdinhoud van de tweede hoofdfilm, welke Zaterdag en Zondag door de Concertzaal-Bioscoop vertoond Wordt. „Het noodlot oan een kunstenaar", luidt als volgt: Rafael, hoicfa van den inlichtingendienst van den Mondeal, verslijt gelukkige da gen met zijn vrouw. Fabrice Mosea, jong domponist, door ellende geplaagd, werpt zich op" het spoor bij het aankomen van de sneltrein. Rafael ontrukt hem aan den oood. Op aanbeveling van Rafael wordt Fabride opgenomen bij Blanis, een oud kunstenaar, beroemd door zijn lyrische werken. George, zoon van Blanis, zweert den jongen man een onverbiddelijken haat. Fabrice componeert gedurende de gastvrijheid hem door den oude Bla nis verleend, eene opera, den Helden zang, Welk stuk hem een warme Ova tie bezorgd in de salons der schatrijke gravin Renalda, beschermster van lette ren en kunst. De haat van Josef Blanis is verschrikkelijk aangewakkerd door dit succes. Hij besluit dezen rivaal te doen verdwijnen. Eenige dagen later neemt Fabrice de trein naar Milaan. Terwijl de Express in Volle snelheid voortrolt wer pen geheimzinnige handen hem uit het portier. Na een verschrikkelijke val in een meer, wordt Fabrice door schippers opgenomen. Een maand na deze gebeur tenis komt de oude Blanis te sterven en korten tijd daarop wordt zijne villa, welke intusschen door zijn Zoon be woond is, 's nachts door inbrekers over rompeld. en is de verbazing van George onbeschrijfelijk wanneer hij zich plot seling tegenover Fabrice 'ziet welke hij doodwaande. De zich opvolgende onge lukken hadden het verstand van Fabrice beroofd. Hij was het blinde werktuig geworden van de 'bandieten die hem ge red hadden. Josef Blandis drijft die inbre kers öp de vlucht en houdt Fabrice ge vangen. Hij constateert eenige dagen 'na dit voorval, dat de krankzinnigheid het talent van Fabrice niet had aangetast. Hij besloot dezen gevangen te houden en van diens talenlt profijt te trekken. Ra fael heeft het verblijf ontdekt van Ge orge Blanis en Fabrice. Geholpen door zijn knecht ontvoert de ellendeling zijn gevangenen, vervolgd door Refael en zijn kleine troep. Daarop volgt een buitengewoon span nende vlucht op Amerikaansc'he manier; geheime valluiken, kabel tochten over af gronden enz. enz. De hartstochtelijke ach tervolging eindigt met de gevangen neming van George en de bevrijding van Fabrice. f 41 Een kwartier later hield Goppdn stil voor het breeae met klimop begroieide huis en begaf ik mij door het ijzeren hek langs het kiezelpad naar de voor deur, waar ik aanschelde. Ik luisterde oplettend en hoorde iemand bewegen. Het (huis Was dus niet leeg, zooals ik half gevreesd had. Een oogenblik later open de een net dienstmeisje de deur en zag mij vol verwondering aan. „Is mevrouw Petre thuis?" Vroeg ik. „Neen, mijnheer", antwoordde het meisje. „Wanneer komt zij thuis?" „Ik weet het werkelijk niet, mijnheer; zij heeft geen boodschap achtergelaten, toen zij wegging." 1 „Is iemand anders soms thuis?" „Ook niet, mijnheer". „Hoe lang bent u al bij mevrouw Petre?" vroeg ik en voegde er veront schuldigend aan toe: „ik hoop, dat ik hiet te nieuwsgierig ben." „Ik ben hier ongeveer twee maanden, zoo lang als mevrouw hier woont". Da Postduivenvereeniging „Prins Hendrik" alhier hield Donderdag j.l. een tentoonstelling Oan duiven in de sociëteit „Ons Genoegen". Niet minder dan 312 stuks Waren ten toongesteld, Wel een bewijs dunkt ons, dait de duivensport hieir druk wordt be oefend. Des Voormiddags Werd door on zen burgemeester, beschermheer dezer vereeniging, de expositie met een korte redevoering geopend. Met genoegen Voldeed Z.E.A. aan de uitnoodiging tot opening, omdat dit de eerste maal is, dat deze vereeniging zelf standig een expositie organiseerde, met „Vindt je je mevrouw niet wat vreemd?" vroeg ik en drukte haar een halven soeverein in haar hand. Zij zag eerst naar het geldstuk en toen naar mij met een glimlach van verwondering en tevredenheid. „Ik weet ik weet werkelijk niet, wat u 'bedoelt, mijnheer", stamelde zij. „Ik zal u ronduit zeggen, wat ik be doel. Ik wil graag iets meer weten van de menschen, die hier wonen. Gister avond kwam hier een heer in een taxi, hebt u die gezien?" „Neen, mijnheer. Ik moest voor me vrouw een boodschap doen aan den an deren kant van de stad en toen ik even voor half twaalf terug kwam, stond de voordeur aan en was lederen weg en er is nog niemand teruggekomen." Het edele trio was dus gevlucht, na zich van mijn lichaam ontdaan te hebben. Nu verkeerde Phrida in groot gevaar, daar die vrouw geen oogenblik zou aar zelen, om, nu zij mij clood waande, aan de politie bekend te maken, wat dien avond in Harrington Gardens gebeurd waa. XXI. Behelst oen vreemde verklaring. „Mag ik even binnen komen?" vroeg het doel de duivensport te propageeren en de kasmiddelen te stijven. Deze gezonde sport dient te Worden aangemoedigd, mede doordat ze prao- tisch nut kan afwerpen. Spr. hoopte, dat deze eersteling gevolgd mag worden door een reeks van tentoonstellingen, waarop steeds meer inzendingen aan wezig Zullen zijn. Z.E.A. verklaarde daarop de expositie voor geopend. De heer v. d. Ende dankte den burge meester voor zijn rede, waarna de heer P. Verbeek, voorzitter van de Pluimvee- vereeniiging „Excelsior", dankte voor de uitnoodiging en de vereeniging geluk Wenscht© met haar eerste tentoonstelling. Hij overhandigde de zuster-vereeniging een verguldzilveren medaille, voor hem, die het grootste aantal exemplaren heeft ingezonden. De jury bestond uit de heeren dr. Itt- mann, van Meteren en Klip. De uitslag was als volgt: Koppels le prijs, J. M. den Boer, 2e prijs J. Boogerd, 3e prijs J. W. Leijdekkers, 4e en 5e prijs C. de Jonge, 6e prijs J. van Beek, 7e prijs J. Boogerd, 8e prijs H. P. Mays. Doffers: le prijs W>. Pankow, 2e prijs M. C. van der Vliet, 3e prijs. J. M. den Boer, 4e prijs Wi. Pankow. Duiven: le prijs M. Schoonakker, 2e prijs Joh. Schoonen, 3e prijs R. Rommens, 4e prijs J. W. Leijdekkers. Z.E.V.: le P. Hillebrand, 2e R. Eikema; E.V. le M. C. y. d. Vliet. 2e M. Koopman. HAAMSTEDE. Woensdagavond j.l. ont stond in de woning van dhr. van Zalm een begin van brand, die door het oor deelkundig optreden van eenige personen tot de 'huiskamer beperkt bleef, welker interieur niettemin veel schade bekwam. BURGH. Dinsdagavond j.l. hield de af- deeling „Haamstede en Burgh" van den Vrijheidsbond een algemeene ledenver gadering bij dhr. V. d. Moer. De op komst was, waarschijnlijk tengevolge van het minder gunstige weer, niet druk. Door den penningmeester werft rekening en verantwoording gedaan van zijn fi- nanciëel beheer over het afgeloopen dienstjaar; zijn rekening werd goedge keurd. Als candidaten voor bet centraal bestuur werden benoemd de heeren P. J. Okkerse en Joh. Hoogenboom. Een Can- didatenlijst voor de Tweede Kamer, be vattende 8 namen, werd opgemaakt. De aftredende bestuursleden de heeren J. Fokker en C. J. Reisinger werden bij acclamatie herkozen. Als afgevaardigden naar de vergadering te Zierikzee werden benoemd de heeren T. L. Jonker en A. van 'Zuijen en als afgevaardigde naar de vergadering te Middelburg dhr. A. van Zuijen. STAVENISSE. Mejuffrouw J. C. Rót- appel Ho., van hier, thans zuster in het Gemeenteziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam, behaalde dezer dagen, na afgelegd examen, het diploma voor zie kenverpleging. 1 spreker de maximumstraf eischen. In het laatste geval de laagste straf. Na een uit voerig betoog kwam spr. tot de con clusie, dat beklaagde geen oplichter is en te goeder trouw de menschen helpt, waarom hij slechts één dag hechtenis edsohte. De verdediger pleitte vrijspraak, eubs. Clementie. De kantonrechter zal op 10 dezer vonnis wijzen. „Be Telegraaf" tegen „Het Volk". Voor de Eerste Kamer der rechtbank te Amsterdam, werd Woensdag gepleit in de civiele procedure van de N.V. Dag blad „De Telegraaf" tegen de heeren mr. P. J. Troelstra en J. F. Ankersmit, vormende de hoofdredactie van het dag blad „Het Volk". „De Telegraaf" had te gen genoemde heeren een eiscfa tot scha devergoeding ingesteld naar aanleiding van het in „Het Volk" van 17 Januari 1.1. opgenomen artikel betreffende het uit geven, omstreeks den overgang van 1916 en 1917, van speoiale bijvoegsels, waar voor de Russische regeering „aan het blad van de heeren Holdert en Schroder" een bedrag van f 60,000 zou hebben be taald. Voor de „Telegraaf" pleitte mr. J. de Vrieze en voor „Het Volk" mr. M- Mendels. De rechtbank zal 5 Januari uit spraak doen. 1 schikking kan worden gesteld voor de paardenfokkerij ten behoeve yan den landbouw. ,ELl-iJ5hl POST EN TEL EG IU PUIK. Het tijdschrift foor posterijen en tele grafie deelt mee, dat een aantal boogere ambtenaren bij P. T. en T. hun ar- Vloeiingsbrief reeds heeft thuisgekregen; de datum van heengaan is 1 Mei. VERKOOPINGEN, ENZ. HAAMSTEDE, 9 Dec'. Ten overstaan Van notaris Korteweg werden heden al hier, voor mejuffrouw de wed. J. van den Hoek Gz., Linders en kinderen, in den Schelphoek, publiek verkocht: paar den voor f 672 en f 365. Koeien yoor f444, f406, f394, f426, f43 en f 360; jaarlingossen voor f 1(25, f 1501; f 99i f '109 en f 119; jaarlingvaarsje voor f 136; kalveren voor f 95, f 98 en f 68; gei ten voor f 29 en f 17. ONDERWIJS. 1 RECHTZAKEN. Een weldoener der menschheld. Voor den kantonrechter te Middelburg heeft zich te verantwoorden gehad J. B., 37 jaar, natuurgeneeskundige te Rotter dam, zulks in verband met het (o p 13 Augustus overlijden van een vrouw te Vlissingen, aan wie hij, onbevoegd, ad viezen had gegeven tegen den borstkan ker, waaraan zij leed. Tenslotte zou hij haar hebben geadviseerd, een pasgeboren hond te leggen op de wonde, waaraan de vrouw gevolg gegeven had. De vrouw ds enkele dagen later overleden. Verschil lende getuigen werden gehoord, onder wie dr. Hulst uit Leiden, die geen infec tie bij de vrouw had gevonden, die door den hond zou zijn veroorzaakt en die de overtuiging had, dat de vrouw anders tocJh zou zijn gestorven. Verder waren de doktoren gehoord, die de vrouw eer der behandeld hadden, en er een onge neeslijke kwaal in halden gezien. Ver schillende getuigen a décharge verklaar den, nadat de medici hen hadden opge geven of althans geen r,aad voor hun kwalen wisten, door B. te zijn behandeld en genezen. De ambtenaar van het O.M. wees er op, dat dood door schuld niet ten laste kon worden gelegd. Nagegaan moet worden of deze beklaagde behoort tot liet gevaarlijke gilde van oplichters en kwakzalvers, dan wel of hij is waar hij zichzelf voor uitgeeft, een weldoener der ihenscihheid. In het eerste geval zou ik. „Ik zou graag nog iets v.an je willen hoeren." Een oogenblik aarzelde zij, maar, na mij onderzoekend te hebben aangezien, vond zij zeker dat ik er niet als een Land- looper uitzag, openoe de deur en liet mij in de kamer, waar haar meesteres mij den vorigen avond ontvangen had. Ik zag vlug rond er was niets ver anderd. Daar was de stoel, waait n ik ge zeten had en de ronde mahoniehouten tafel, waarop mijn hoofa zoo hulpeloos gerust had, terwijl de slang door de muziek van den hindoe rechtop had ge zeten met zwaaienden kop. Terwijl dat vreeselijke tooneel weer voor mijn geest kwam, stond ik opnieuw versteend. „Ontvangt je mevrouw veel visite?" vroeg ik eindelijk. „Ik vraag je ,al die dingen Voor een verzekering-maatsChappij in Londen, je kunt me dus ronduit alles vertellen, me vrouw Petre komt het toch nooit te weten." „Wel mijnheer", zei het meisje, ter wijl ze haar boezelaar in haar handen verfrommelde, „eigenlijk is het niet mooi van me zoo alles to zeggen, maar het is wel waar, aat mevrouw soms erg. raar doet. En dan houd ik niet van Ali," LANDBOUW EN VEETEELT. Woensdagavond j.l. Held alhier de vereeniging V.Z.O.D. van oud-leerlin gen van den landbouwwinterCursus een algem. ledenvergadering in hotel Bom. Na opening door den voorzitter, den heer Capelle, en lezing der notulen werden behandeld: een schrijven van den Rijks- landbouwoonsulent omtrent wijziging van het aan te leggen ka'.ipróefveld, een be richt inzake grondonderzoek van het veld van dhr. A. Van Zuijen en een schrijven van het Hennequinfonds. De penningm. gaf een overzicht van zijn financieel be heer; zijn rekening, sluitende met een batig saldo van f 8,661/2 werd door de Vergadering goedgekeurd. Daarna hield dihr. P. L. Vis een lezing over onze voornaamste meststoffen. Spr. behandel de eerst de natuurlijke meststoffen, daar na de verschillende hulpmeststoffen en tenslotte de groenbemesting. Bij 't einde dankte de voorzitter dhr. Vis Voor zijn aangename en nuttige verhandeling en tevens allen, die in het afgeloopen dienst jaar de jonge vereeniging met woord en daad gesteund hebben. De volgende ver gadering werd bepaald op einde Jan. a.s- Het Paehtvrftsgstnk. In de Mem. van Antwoord" op hoofd stuk II der Staatsbegrooting (Binnenl. Zaken en Landbouw) deelt de minister mede, dat het hem niet bekend is dat het paohtvraagstuk om een oplossing vraagt. Of deze te zoeken is in een wet telijke regeling dan wel in het particu lier initiatief, kan thans nog .niet met zekerheid worden gezegd, aangezien er nog overleg gaande is met verschillende landbouworganisaties. W!at betreft ver meerdering van de hoeveelheid cultuur grond en verstrekking daarvan aan ge gadigden, reeds thans is door den Vile Titel) der Onteigeningswet de mogelijk- /heid in ruime mate geopend om' daar voor in aanmerking komende complexen met het oog op grondverbetering door onteigening te verkrijgen. Reeds zijn een drietal lichamen opgericht, waarvan be reids twee zijn toegelaten, met het doel, werkzaam te zijn in het belang van de verhooging der opbrengst van gronden. Niet alleen deze lichamen, ook publiek rechtelijke lichamen kunnen in de rich ting, in het V. V. bedoeld, werkzaam zijn. Eerst moet in deze meer ervaring zijn verkregen, alvorens de vraag te stellen of niet verder moet worden gegaan. De gelden voor verkrijging van cultuurgron den te vinden door verkoop van domei nen, in het bijzonder van boerderijen, zou ruw ingrijpen zijn in de economische toe standen eener geheele streek. Een goede toestand in de domeinstreken is alleen te handhaven indien alle bedoelde gron den staatseigendom blijven. Het instellen van een onderzoek naar de grootte der nog beschikbare gronden voor bouwland komt den minister niet meer noodig voor. Paardenfokkerij. De minister zal met zijn ambtgenoot van obrlog overleggen dn hoever, als in 1924, ook voor 1925 Van de gelden, op de Oorlogsbegrooting voor de paarden fokkerij uitgetrokken, een deel ter be- „Je bedoelt die Indiër?" „Ja, hij is te griezelig en te sluw", antwoordde zij. „Soms word ik midden in den nacht wakker en hoor ik Ali op zijn kamer fluit spelen zoo'n ake lige wijs. Gewoonlijk zijn mevrouw en Horton, de andere man, dan bij hem, ik denk om naar de muziek te luiste ren". „Waren er toen ook gasten in buis?" „Eens, ik geloof veertien dagen ge leden, kwam een heer bij ze, maar lk heb hem niet gezien." „Heb je hem den volgenden morgen gezien?" „O, neen, hij bleef niet 's nachts." „Maar hoe wist je dan, dat mevrouw Petre en Horton met hem op Ali's ka mer waren?" „Ornaat ik boven aan de trap luisterde en stemmen hoorde. Die heer was er ook, ik geloof, dat hij naar de fluit luisterde." Was de vreemdeling ook een slacht offer van de slang geworden? Wie kon hij geweest zijn en wat was zijn lot? „Zijn je mevrouw en de twee bedien den wel eens meer zoo vlug op reis 'gegaan?" j' „Nooit/ mijnhèer; ik begrijp er niets BURGH. De herhalingscursus aan de Openbare school alhier is 1 December j.l. aangevangen mat *7 leerlingen. NOORDGOUWE. Aan aen cursus voor voortgezel onderwijs na den leerplichti gen leeftijd, welke 15 November j.l. is begonnen, nemen deel 15 jongena aan den avondcursus en 8 meisjes aan den Zaterdagmiddagcursus. Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee, gehouden op Dinsdag 2 Deo. 1924, des namiddags 2 uur. Voorzitter, mr. A. J. F. Fokker ran Crayestoyn Van Rengerskerke. Aanwezig alle leden. De notulen Van de vergadering van 18 Nov. Worden ge arresteerd. Verschillende ingekomen stuk ken, behelzende aanneming van benoe mingen in de diverse stembureaux, wor den voor kennisgeving aangenomen. Een adres Van 't bestuur van de „Mij. tot Nut van het Algemeen", houdende verzoek om een subsidie uit de ge meentekas te mogen ontvangen van f100, Voor een door den heer A. J. Schnei ders to geven cursus voor volwassenen, wordt in handen gesteld iflan B. en Wi- ter fine van prae-advies. In handen van B. en W. Wordt even eens. gesteld, een adres van de viascherij- vereeniging „Helpt Elkander", om een trap aan te brengen bij de ligplaats Van de stoomboot „Stad Zierikzee". Aan de orde is daarna de hoofd schotel dezer Vergadering: de btegrooting! De voorzitter opent de algemeene be schouwingen. De heer de Broekert opent de rij der sprekers. Hij meent enkele zaken naar Voren te moeten brengen in verband met het rapport der commissie en het daarop verschenen antwoord van B. en W. Bij de vorige begrooting is naar aan leiding van het toen uitgebrachte rap port geadviseerd een afwachtende hou ding aan te nemen, in zake de herziening der salarissen van de verschillende ge meente-ambtenaren. Een commissie zou het nader onderzoeken. Doch spr. hoor de tot heden van een Commissie niets. Het heeft daarom spr. genoegen ge daan, dat de minderheid der begrootinga- commissie hetzelfde standpunt ia blijven innemen, dan de vorige commissie, om eindelijk eens een begin te maken met de herziening der salarissen, hoewel hij beseft, hoe moeilijk het is om aan de tractomenten te gaan tornen. De meening vtan B. en W^ inzake de belastingen noemt spr. zeer optimistisch. De salariëering van de burgemeesters van de grootere gemeenten vindt hij te hoog, evenals die Van de gemeente-ont vangers, welke laatsten, door de veran derde wijze van belastinginning, minder Werk hebben. Ged. St. van N.-Holland hebj ben dan ook 'n regeling getroffen om de salarissen van die functionnarissen met 30 pCt. te verminderen. Spr. is van meening, dat Zierikzee- niet alleen staat aan den vooravond vaü andere belastingen en Wel wegenbelasting en belasting op het gebou'wd eigendom Vanwege het waterschap Schoulwfen, maar ook voor groote uitgaven voor werken, die wel uitgesteld kunnen worden, maar van. Zij schijnen haast te hebben gehad ook," „Waarom?" 1 „Ornaat ik, toen ik terugkwam, zag, dat mevrouw maar de eerste de beste mantel had genomen, welke zij vinden kon en niet eens een valies heeft mee genomen. Als zij' haa geweten, dat zij zou weggaan, haf ze wel een briefje achtergelaten." En boos vervolgde zij: „Het is gemeen^ mij in zoo'n eenzaam huis alleen te laten." „Dat is zoo", gaf ik toe. „Maar viertel mijl nu eens, komt hier veel visite?" „Zeer weinig; een mijnheer was 'hier, die een paar dagen gebleven is en toen ook plotseling weer wegging." 1 „Jong of oud?" „Bejaard, gladgeschoren en grijs baar; zij noemde hem Digby." 1 „Digby!" riep ik uit. „Wanneer waa hiiji hier? Vertel vlug!" j „O, ongeveer vier dagen geleden, denk ik. Ja hij ging verleden Zondagavond 1 weg." 1 „Vertel mij er eens alles van", hield ik aan. „Hij" is een vriend van mij." „O, dan is het misschien beter, dat ik niefs zég", zei het meisje een beetje Verward. 1 (Wordt verpplgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 5