Zierikzeesche Nieuwsbode b IJ VOEGSEL bIjI Yen l a w p. Het zegel der Stilte. rug en lendenen Kloosterbalsem behoorende by de van Try dag 14 Nov. 1924, no. 11159. De toestand in Marokko en in Spanje. Een bijzondere correspondent van het „Berliner Tageblatt", die een reis door Marokko ma^kt, heeft een onderhoud gehad met Primo de Rivera. Tegen het einde van het jaar, verklaar de de generaal, zullen de Spaansche troepen zich op de nieuwe frontlinie te rugtrekken, waarmede dan de Spaansch- Marokkaansche veldtocht officieel zal zijn geëindigd. Wel rekent men nog op ver dere aanvallen van de opstandelingen, maar de nieuwe stellingen zullen zoo sterk zijn, dat men zich daarover niet ongerust behoeft te maken. Nadrukkelijk verklaarde Primo, dat het door de Spaan sche troepen ontruimae gebied natuurlijk onder Spaansch protectoraat blijft en dat er dus van de stichting van een autono men Mohammedaanschen staat geen spra ke zal kunnen zijn. Op de vraag van den correspondent wanneer in Spanje de con- stitutioneele toestand zal worden her steld, antwoordde de generaal, dat dat zoo maar niet ging. Eerst had hij nog eenige maanden werk in Marokko, maar in Maart van het volgend jaar zal hij naar Madrid terugkeeren en dan zou de normale toestand hersteld worden. Volgens welk kiesstelsel de nieuwe Cortes zal worden gekozen, kon hij nog niet zeggen, dat was trouWens zijn zaak j niet, maar die van de regeering. Hij ver- i klaarde echter nog vóór de verkiezingen de vrijheid van drukpers weer te zullen invoeren. BIN NENLANP." I7it het drükkersbedryf. Aan het eind van dit jaar loopt de huidige collectieve arbeidsovereenkomst in de typografie af. De onderhandelings commissie. benoemd door de patroons- en gezellenbonden om over een nieuw contract te spreken, is na een groot aan tal vergaderingen tot overeenstemming, gekomen. Zoowei de vertegenwoordigers der federatie als die der gezellenorgani- saties hebben verklaard jle voorstellen voor hun leden te zullen verdedigen. De voornaamste veranderingen hebben be trekking op den arbeidstijd en de ar- beidsloonen. Bouwkapltaal voor wontagboHW- vereenlgingen en gemeenten. Naar Het Volk meldt, heeft de minis ter van arbeid, handel en nijverheid dezer aagen, inzake het nemen van hypotheek op ieeds in exploitatie zijnde woningen, teneinde met dit geld nieuwe woning complexen te kunnen bouwen, een brief gericht tot het bestuur van den Bond van arbeiderswoningbouwvereenigingen en tot den Nalionalen Woningraad, waarin als het bezwaar van de regeering wordt ge noemd, dat door het verstrekken van hypotheek op reeds in exploitatie zijnde woningen geld aan de markt wordt ont trokken, en waarin gezegd wordt, dat het de wensch is van de regeering, dat dit geld beschikbaar blijft ten behoeve van den partikulieren woningbouw. Sparwoudefonds. Het Haagsche Correspondentie Bureau meldt: Naa<- wij van bevoegde zijde ver nemen zal het voorloopige verdeelings- plan van de gelden, toebehoorende aan •de stichting van Clara Jansd. van Spar- woude worden openbaar gemaakt in de „St.-Ct." van 1 Dec. e.k. No. 234. In geval belanghebbenden prijs stellen op de toezending van genoemde courant, dient deze te worden aangevraagd bij de Alg. Landsdrukkerij te 's-Gravenhage, onder volledige opgave van naam en adres vóór 19 dezer. In het belang der deelgereehtigden wordt in overweging gegeven van adresverandering .kennis te geven aan het Departement van Finanf- oiën bureau Stichtingen. Nog zij er de aandacht op gevestigd dat de gelden van het Sparwoudefonds waarschijnlijk eerst kunnen worden uitgekeerd in het eind van 1925. Uit Stad en Provlnole. KERKWERVE. Door den raad dezer gemeente is in zijn laatste vergadering met meerderheid van stemmen de ver plichte aansluiting bij de waterleiding verworpen. BURGH. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd het verzoek1 van den Raad van Beheer, om de verplichte aansluiting aan de Waterleiding in de bouwverordening Dp te nemen, met algemeene stemmen ver worpen. Jri 1 1 i-'S'ij'iJ] HAAMSTEDE. Dinsdagavond j.l. trad in hotel Bom voor een stampvolle zaal, dhr. L. Penning op. Spr. vertelde naar aanleiding van een aantal l-'chtbeelden op boeiende, amusante wijze over zijn reis en verblijf in Zuid-Afr'ka. Na de pauze volgden eenige anecioten van verschil- lende personen uit den Zuid-Afrikaan- sclien Boerenoorlog. Naar wij vernemen stelt het comité pogingen :n 't werk om in Januari a.s. een dergelijke lezing in Haamstede te organiseeren. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 11 Nnv. Aanwezig alle leden. Na opening komt aan de orde de vaststelling van den pensioensgrond slag van den gemeenteveldwachter B. M. v. d. Velde; deze grondslag wordt met ingang van 1 Januari 1924 m'et f 50 verhoogd. Daarna volgt een voorstel tot Vaststelling eener verordening tegen j brandgevaar. B. en W. stellen voor een algemeene verordening vast te stellen voor de geheele gemeente Haamstede zooals indertijd is aangegeven door den Minister van Binnenlandsche Zaken. Een concept-verordening wordt daarop door den voorzitter voorgelezen en met al gemeene stemmen een verordening in diien geest vastgesteld. Ingekomen is een verzoek van ae vereeniging „Schouwen en Duiveland" tot het verkrijgen van vast goed voor landarbeiders om een toelage tot betaling van Annuïteitsrente. Ge vraagd wordt een jaarlijksche toelage van f 18,18 (pl.m. 11/2' ct. per inwoner) gedurende 30 jaar. Het meerendeel der raadsleden is er niet voor te vinden deze toelage voetstoots te verleenen. De voorzitter vindt het jammer voor de vereeniging, die zoodoende haar bestaans zekerheid dreigt te verliezen. Na eenige discussie wordt op voorstel van den voor zitter besloten de vereenig:ng de ge vraagde toelage te verleenen, mits door alle gemeenten van ons eiland in den- 1 zelfden geest gehandeld wordt. Het aan- vullingscohier hondenbelasting voor 1924 wordt vastgesteld lot een bedrag van f 25. Tot lid der commiss:e van toezicht op het lager onderwijs wordt herbe noemd de heer A. Blom Pz., terwijl de aftredende commissie tot wering van schoolverzuim, bestaande uit de heeren C. J. Reisinger, J. Brandes, J- M. Dale bout, S. W. Vis en P. J. v. d. Berg in haar gehoel wordt herbenoemd. Daar na komt in behandeling het bekende ver zoek inzake verplichte aanslu:ting aan de Waterleiding, waaromtrent reeds In de vorige vergadering eenige discussies zijn gevoerd en besloten werd den Raad van Beheer te verzoeken óf af te zien van verplichte aansluit:ng of de kosten tot op ae helft te reduceeren. Na voor lezing van een daarop ontvangen schrij ven leidt de voorzitter de bespreking omtrent het verzoek der verplichte aan sluiting 'i\ en vraagt, wie daaromtrent het woord verlangt. Weth. Gilijamse ver klaart zich voor het tot stand komen der waterleiding, als de kosten bestreden kunnen worden uit vrijwillige aanslui tingin verband met de weinig gevoelde behoefte en de z.i. groote kosten voor het algemeen is hij tegen verplichte aan sluiting. Dh» Blom is van meening, dat de thans gestelde voorwaarden wel eenigszins voor wijziging vatbaar zullen zijn. 't Zou geen unicum zijn, als voor Burgh, Haamstede en Renésse een billij ker tarief werd vastgesteld, getuige de voorbeelden van enkele plaatsen in N.- Holland. Wij staan sympathiek tegenover ae waterleiding en hebben getoond een offer te willen brengen door aansluit'ng tot de Naamlooze Vennootschap. Spre ker acht het voorstel zooals het nu ter tafel komt bezwaarlijk te aanvaarden en stelt voor op soepeler voorwaarden aan te dringen. Dhr. Bolle acht het voorstel van dhr. Blom wel wat gevaarlijk voor Door William La Queux, 38 Ik herinnerde mij haar telegram met het verzoek bij haar te komen, daar iets gebeurd was en zij mij zoo spoedig mo gelijk wenschte te spreken. Had zij dien anoniemen brief aan de politie geschre ven, omdat ik niet geantwoord had De brief droeg het postmerk Colches ter en zij woonde in die stad op Mel bourne huis. „U zult u zeker wel in verbinding met haar stellen, nietwaar?" vroeg ik. „Natuurlijk. Alles wat kan heipen het geheim op te lossen is de mJoe'te van het probeeren waard. Maar ik begrijp niet, waarom zij bloedgeld verlangt", merkte de detective op, terwijl wij het ondergrond station van High Street Ken sington binnentraden. „Ik houd niet van zulke brieven; we ontvangen er vele zoo aan de Yard; geen enkel-e geheim zinnige moord of er komen brieven om den schuldige aan te wijzen". „Maar zouden de schrijvers van zulke brieven niet dikwijls trachten uit wraak de schuld op de schouders van onschul- digen te leggen?" vroeg ik. het tot stand komen der waterleiding; hij verklaart zich vóór verplichte aan sluiting. Dhr. Braam acht de waterleiding wel in 't algemeen belang, maar is ?n verband met de kosten tegen verplichte aansluiting. Dhr. den Boer zegt, dat vol gens het aansluitingsplan zoo velen van aansluiting vrijgesteld kunnen worden en vreest dat daardoor arbeiders en midden stand het meest gedrukt zullen worden. Hij is voor verplichring maar dan naar draagkracht. Dhr. Blom meent, dat het met interne regeling voor de gemeente mogelijk geen bezwaar 2al zijn de aan sluitingsafstand te wijz'gen en zoodoende de aansluitingen te vermeerderen, waar door z.i. verplichte aansluiting minder gevoeld zou worden als de door hem be oogde mindere uitgaven door meerdere gedragen werden. Na deze discussies brengt de voorzitter het verzoek om de verplichte aansluiting fn de bouwver ordening op te nemen, in stemnrng, welk verzoek bij meerderheid van stemmen wordt afgewezen. Aangenomen wordt 't voorstel van dhr. Blom om bij den raad van beheer op mildere- voorwaarden ,aan te dringen. Bij de rondvraag vestigt dhr. Braam er de aandacht op, dat er klach ten geuit worden over het doen loopen van paarden door de gang naast het huis van dhr. Beije, wat, naar hij meent, verboden is. De voorzitter betooft hier omtrent de noodige- v.iorzorgen te zullen nemen. Daarna sluiting. Pror. Staten van Zeeland. Naar aanleiding van een vraag van den heer Welleman, om Ged. Staten in lichtingen over het stadium van het be sluit van December 1923 om aan de re geering te verzoeken, een voorstel van wet in te dienen'betreffende het heffen van buitengewone opcenten voor verbe tering van de wegen, leggen Ged. Staten aan de Staten de met den minister van binnenlandsche zaken gevoerde corres pondentie over. Eerst verzochten zij de zaak door een delegatie uit hun midden te mogen doen toelichten, doch de mi nister vroeg eerst nadere schriftelijke in lichtingen. Op 25 Januari schreven Ged. Staten toen uitvoerig; zij betoogden, dat de noodzakelijke wegenverbetering der provincie op aanzienlijke offers zal ko men te staan, wat uit de middelen der provincie, zooals die thans zijn, niet kan worden betaald, terwijl de provincie de maximum opcenten op de rijksbelastin gen heft, waarom een heffing van extra opcenten, zooals die in Friesland onder oen naam bemalingsbelasting bestaat, werd overwogen en door de Staten aan vaard. Op 25 April antwoordde de minis ter, die overleg had gepleegd met zijn ambtgenoot van financiën, dat deze meen de, dat verhooging van opcenten of extra opeenten slechts bij hooge uitzondering in dezen tijd mag worden toegepast, en tevens wees hij op het voornemen, een heffing van een wegenbelasting voor te stellen, welke in ieder geval zal moeten worden afgewacht. róp 17 Oct. sohreven Ged. Staten opnieuw aan den minister dat de plannen tot verbetering van de wegen vaster vorm hebben aangenomen, en de uitvoering slechts wacht op betere tijden. De kosten worden geraamd op f 125.000 per jaar. Ged. Staten vreezen, dat de opbrengst uit een wegenbelasting voor deze provincie d:t bedrag niet opbrengen, en handhaven het verzoek om extra opcenten of anders een rijks subsidie boven de opbrengst van de we genbelasting, die de som van f 125.000 per jaar doet bereiken. PREDIKBEURTEN. Drefscbor. 2 ure, da. de Leur. Onwerkerk. 10 ure, dr. Helder. Nlenwerkerk. 9.30, ds. t. d. Linden (H. Av.) en 2 ure, idem, Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Geref. Gem. 9, 2 en 5 ure, Leesdienst. OoiterUnd. 9.30, dr. Weeda en 2 ure, idem (Doopsbed.) Geref. Kerk. 9.30 en 2, Lees dienst 6 ure, ds. Hoek ran Zonnemaire* Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.80 ure, de heer Rompn. SlrJaasUnd. 9.30 ure, ds. Waardenburg van Bruiniase. Brulnlcse. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Waardenburg (Voorber. H. A.) Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Hoek ran Zonnemaire. Geref. Gem. 9 30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Veldkamp* St.-Flllpsland. 2 ure, da. Keiler. Oud-Geref. Kerk. 9, ds. Boone, 2 idem (Doop) en 5.30 ure, idem. Tholea. 9.30, da. Verschoor en 2 ure> ds. Dateina. Geref. Kerk. 9.80 en 2 ure» Leeskerk. Geref. Gem. 9.80, 2 e* 6 ure> Leeskerk. St.-Maartensdijk. 9.30, Leeskerk en 2 ure» da. Moerman. Oud-Geref. Gom. 9.30 en 2 me» Leeskerk. Oud-Vosseneer. 9.30 en 2 ure, ds. Van Griethuizen. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 80 ure, Leesdienst, Poortvliet. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. 8cberpenlsse. 9.30 en 2 ure, dr. Kromsigt rau Amsterdam. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Stavenlssd. 9.30 en 6 ure, ds. Moerman. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.80 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 9.30, ds. Datema en 2 ure» Leeskerk. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. Zondag 16 November. Cerkwervs. 9.80 ure, ds. Mortier (Collecte roor de zending). Serooskerke. 2 ure, ds. Mortier (Doopsbed.) Bargb. 2 ure roor mannen en vreuwan, ds. Boogaard in da consistorie, 's avonds geen dienst, j Haamstede. 9.30 en 6.30 ure, ds. Japche*. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Goedhups, i Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. i Blkersee. 9.30 ure, ds. J. C. Neeleman, Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure, ds. J. W. v. Tol. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure, da Van Voorst van Kootwijk. Zonnemaire. 9.30 ure, ds. de Leur (Bed H. Av.) Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk, Noordgoawe, 9.30 Ure, ds. r. Griethnpsea (Bed. H. A.) „Ja, dat is nu juist het moeilijke^ mijn heer Royle", zei mijn metgezel ernstig. „Het is zoo verbazend moeilijk te oor- deelen; ik vrees, dat wij dikwijls brieven terzijde leggen, welke ons werkelijk waaraevolle inlicbt-'ngen zouden kunnen verschaffen." „Maar wat denkt u v,an dit gevfll?" vroeg ik. „Ik weet dat u bij intuïtie voelt, wat werkelijkheid en wat leugen is. Wat is hier uw persoonlijke opinie?" Hij stond stil en zweeg eenigen tijd. Eindelijk zei hij op ernstigen toon: „Ik zal u eerlijk zeggen wat ik geloof, mijnheer Royle. Ten eerste geloof ik niet, dat Kemsley, ofschoon een bedrie ger, de werkelijke moordenaar was." „Waarom?" vroeg ik angstig. „Wel ik heb het geheele probleem zorgvuldig bestudeerd. Ik heb het van elke zijde bezien", zei hij. „Ik bbken dat het feit dat hij zoo lang in Londen heeft gewoond en zich als Sir D'gby voorgedaan heeft, zonder het werkelijk te zijn, mij in de war heeft gebracht. In zijn rol als Sir Digby, de groote inge nieur, moet hij in gezelschap toch veel menschen ontmoet hebben, die hem ken den. We hebben de bewijzen dat hij in de beste kringen van Mayfair verkeerde, klaarblijkelijk zonder de minste vrees." Toch hebben wij het opmerkelijk feit, dat de echte Sir Digby In Zuid-Amerika Hebt ca pijn in Blijf daarmee toch niet loopen, Akker's Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke verlichting, kalmte en rust bezorgen. verdrijft de pijn ONDERWIJS. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school te Hoo- gersmilde (Dr.) hebben zich 81 sollicitan ten aangemeld. KERKWERVE. Alhier hebben zich voor het onderwijs in de avonduren, ge durende dezen winter aan de O. L. school, 10 leerlingen aangemeld. SCHEEPVAART. Verkochte Schepen. Door de N.V. Technisch Scheepvaart Bureau Visser Praat is verkocht een stoom-veeboot groot 110 ton, een b'ol- praam van 60 ton en een motorklipper van 240 ton, afm!. 34 X 6,02 X 1>92 M., voorzien van een 60 P.K. Brons-Deulsoh Motor. Scheepsbouw. Door den heer Hell van Heumen is aan de N.V. Technisch Scheepvaart Bu reau Visser Praat te Rotterdam, op dracht gegeven om op hare werf Rijn Söhie te Leiden, te bouwen een sleep- kaan, afm. 67 X 8 X 2,40 M. Aan de zelfde N.V. is opgedragen te bouwen een motorvrachtboot, afm'. 24.50 X 4 20 X 1,60 M., welke zal worden voorzien van een 22 P.K. Kromhout Ruwe-ol'ie motor en bestemd is voor den heer L. Vogel te Hardinxveld. ba neezen zijn ernstige onlusten uitgebro ken. Het sein daartoe was de moord op een Montenegrijnsdh prefect. Aan beide zijden zijn reeds talrijke dooden gevallen. Troepen zijn op weg om de orde te her stellen. Het verzoek van Duitschland om een permanenten zetel in den Volken bond zal In Dec. worden ingediend, tijdens de te Rome te (houden bijeenkomst. In de afgeloopen week is in Enge land een Veldtocht over het geheele land tegen de ratten gehouden. Niet minder dan 25 nrillioen dezer gevaarlijke knaag dieren zijn aan de campagne ten offer gevallen. Te Pasoeroean (Ned.Indië) is de vuurwerkfabriek in de lucht gevlogen. Br zijn twaalf lijken gevonden. VERSCHILLENDE BERICHTEN. VAN HEINDE EN VER. In Beziers (Fr.) zijn deze week vier lieden, die, om naar een vliegdemon- stratie te kijken, op een spoordijk waren gaan zitten, door een trein gedood. Een Reuter-telegram meldt, dat in Trimulgherry (Britsch-Indië) een ernstige builenpest-epidemie is uitgebroken, waar aan reeds meer dan vierduizend personen, waaronder een Britsch soldaat, overleden. Tusschen de Montenegrijnen en Al- is gestorven onder zeer geheimzinnige en tragische omstandigheden." Ik zag, dat dit raadsel Inspecteur Ed wards evenzeer verwarde als mij. „Wel", vroeg ik na een pauze, „wat denkt u te doen?" „Te doen!" herhaalde hij. „Er is maar één weg. Wij moeten die vrouw zien te bereiken, oie zegt, dat zij de waarhei' kent en inlichtingén van haar trachten te verkrijgen. Misschien keot zij de vrouw wier vingerafdrukken op het glazen ta feltje gevonden zijn; dat zou ons wer kelijk helpen. Mijnheer Royle". Hij stak een sigaret op en voegde eraan toe: „Ik heb mij aen laatsten tijd er weieens over verwonaerd, hoe U aan precies dezelfde afarukken gekomen bent. Waar heeft u die gevonden?" Zijn vraag bracht mij in veriegenheia. „Ik had een vermoeden", zei ik stame lend, „en dat trachtte ik te bevestigen." „Maar u hebt het bevestigd", verklaar de hij.,. Mijnheer Royle, de afdrukken, wolke u naar de Yard bracht zijn zeer belangrijk. Hoe hebt u ze gekregen?" Ik zweeg een oogenblik en zei, toen beseffende welk een fout ik had be gaan, door Phrida 'zóó te bezwaren: „Ik heb als amateur eenige proeven genomen om te trachten het geheim' op te lossen." „Ja, maar die afdrukken waren de- Een geweigerd ïegmi. Bij testamen taire beschikk'ng werd door wijlen aal moezenier pastoor Padberg aan de al gemeene armen van Ede een legaat ver maakt. Uit dit legaat zouden de armen van alle gezindten gedurende drie jaren een uitdeeling ontvangen op den ver jaardag van zijn dood. Door de familie werd hiervan mededeeling gedaan aan de verschillende Kerkgenootschappen en het algemeen burgerlijk armbestuur. Het be stuur der Ned. Herv. Kerk heeft, npar men aan „De Msb." mededeelt, gemeend de familie schriftelijk te moeten berich ten, dat zij voor hare armen van deze bedeeling geen gebruik wenscht te ma ken. Wapensmokkelarij. In het Oosten der prov. Groningen worden door tal van inwoners, tegen het verbod in allerle:. vuurwapenen, revolvers ènz. uit Duitsch land ingevoerd, die tot dusverre niet zijn ingeleverd. De burgemeester van Onst- wedde, heeft nu den ingezetenen aange zegd alle wapenen vóór 1 Dec. e.k. in te leveren ten gemeentehuize. INGEZONDEN STIKKEN. Duiten verantwoordelijkheid der redactie) Copy wordt niet teruggevonden. Mijnheer cle Redacteur! Vergun mij s.v.p. eenige plaatsruimte in uw blad,- waarvoor bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van het ingezon den stuk, voorkomende in uw blad van 27 Oct. j.l. en onderteekend door „Uto pist", zij het mij vergund enkele opmer kingen te maken. Ik zal trachten, als beginneling en niet vérziende, volgens mijn geachte kritikus, aan te toonen, dat hij zich meer heeft laten leiden door het bestrijden van de S. D. A. P.'er Rid derhof, dan wel door een objectieve be oordeeling der zaak. Volgens „Utopist" heb ik mijn voorstel gedaan uit bezuinigingsoverweging, in plaats van uit een socialistische recht-, vaardigheidsoverweging. Cursief gedrukt vraagt „Utopist" het raadslid Ridderhof (S. D. A. P.) of de een wel en de ander niet de koffie wordt gegund?? Wanneer de vérziende „Utopist" zijn brilleglazen niet heelemaal door anti-socialistische wa» sem zijn aangeslagen, dan zou hij' hebben kunnen bemerken, dat er van misgun ning een sprake is geweest, doch dat het alleen ging om het feit, moet de gemeente de ververschingen verstrekken^ ja of neen? Volgens het raadslid Ridder hof (S. D. A. P.) en de meerderheid der toen aanwezige raadsleden, was dat neen! Nu verwacht „Utopist" van mij, dat ik de consequentie Van mijn voorstel in dien geest zal uitwerken, dat bij raads besluit het koffiedrinken in diensttijd en in dienst der gemeente zal worden ver boden. Het zij mij vergund op te mer ken, geachte Utopist, dat dit geenszins als consequentie van mijn voorstel kan worden beschouwd, daar door aanneming Van mijn voorstel aan niemand het kof fiedrinken in diensttijd is verboden of onmogelijk is gemaakt, zoodat het mij spijt op te moeten merken, dat de «eer vérziende „Utopist" nog niet zoo ver heeft kunnen kijken, dat hij de strekking Van mijn voorstel kon overzien. Het plaat* selijk gebruik Van om elf uur koffie te gaan drinken, heeft niet mijn sympathie, niet omdat Ik belanghebbenden hun kopje zelfde welke in de woning voorkomen. Waar komen ze vandaan?" „Ik heb ze op mijn initiatief genomen", antwoordde ik met een gedwongen lach. „Maar dat moet u me vertellen, mijn heer Royle", drong hij aan. „Het is een zeer belangrijk feit." „Neen", antwoordde ik. „Bedenk, dat ik geen detective ben. Ik wilde slechts zien, of een vermoeden, dat ik had op gelost, juist was." „Vermoeden van wat?" „Of mijn theorie juist was of niet". „Wat uw theorie ook moge zijn mijn heer Royle, de waarheid blijft dezelfde. Ik geloof", zei hij en zag mij scherp aan, dat het onbekende slachtoffer ver moord is door de hand, welke de af drukken leverde die u mij gebracht heeft één vrouwenhand. En als ik mij niet vergis, mijnheer kent u de identiteit van de schuldige vrouw!" XVII. Betreft Mevrouw Petra. Dagen, weken gingen voorbij, maar ik kon geen nader spoor vinden; het was nu April en we waren nog even ver van de oplossing af. Sinds mijn terugkeer uit Brussel had ik! Phrida natuulrlijk zeer dikwijls bezocht, en ofschoon ik het pijn lijke onderwerp nooit weer had aange raakt kon ik duidelijk bemerken, dat zij in voortdurenden angst verkeerde. Zij behandelde mij met een vreemde, koude onverschilligheid terwijl haar hou ding een aanhoudende gespannen op merkzaamheid aanwees. Scotland Yard scheen niet op het voor stel van mevrouw Petre te zijn ingegaan ik verlangde haar op te zoeken, mei haar te spreken en zoo noodig een accoord met haar aan te gaan. Ik vertrok dus op een middag zonder iemand een woord te zeggen rbet den tTein van zes uur van Liverpool Street en gebruikte al om acht uur het avond maal in het Cupshotel te Colchester, ter wijl de portier trachtte te ontdekken waar Melbourne Huis zich bevond. Ik wss bijna gereed, toen hij binnenkwam e,n zei: „Ik weet nu mijnheer, dat het be doelde huis op den weg naar Marks Teij ligt ongeveer een mijl hier vandaan. Een oude dame Miss Marks heeft idaar heel lang gewoond, maar zij is verleden jaar gestorven, en nu is het huis gemeu bileerd verhuurd aan een andere dame, een mevrouw Petre. Is dat de dame, die u zoekt?" (Wordt lieruoigd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 5