ABONNEMENT: Woensdag 12 No». 1924 zierikzeesche courant. ff jj&tsu.i1'0.: s AOVERTENTIËN i H.H. ADVERTEERDERS Rheumatiek, Influenza, Gevatte Koude, Kiespijn. BINNENLAND. Het zegel der Stilte. Ê2H beginnende verkoud heid is een beginnende brand: men weet nooit tevoren boever zij zich zal uitbreiden. Gebruik daar om onmiddellijk Akker's nUSTEUIM no: BUYS' HaiÉlsvsrtenijing, succes WYBiRT Uit Stad en Provinoie. HEBT U AL GEBLOOKERD? Fi^b per I maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het bolt onland per Jaar f 10,—. Afzonderlijke nummer# 5 oent. V6riohünt Maandag, Woensdag en Vrijdag. ierikzeesche Nieuwsbode van 1—6 regeli 60 ots. van l regeli en daarboven 20 oti. per regel. Beolamei 60 ets. p. regel» By contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit" gave vóór 11 ore. deelen wy medé, dat adver tentie, over twee of meer kolommen, bestemd voor het nummer van Vrydag, niet later kunnen worden aange nomen dan tot DONDERDAG AVOND. d0 Directeur. ■neHP» BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat door den Raad die-- gemeente in zyne op 29 Juli enl7Sept 1924 gehouden vergadering is vastgesteld de navolgende verordening, waarvan de heffing is goed gekeurd bij K. B. van 23 Oct, 1924, No. 42: Verordening tot wijziging der Verordening op de heffieg eener belasting onder den naam van leges. Art. i. Aan het slot van artikel 1 wordt toe gevoegd Bouwvergunningen. Voor vergunningen, als bedoeld bij artikel 5, eerste lid onder a der Woningwet: bij nieuwbouwf5,-- bij verbouw herbouw of by bouw1, Jachtakten. Voor de afgifte van een jachtakte 20°/« van de daarvoor volgens artikel 15 der Jacht wet 1923 verschuldigde rechten, met uit zondering van het zegelrecht. Nasporingen Kadaster. Voor het behulpzaam zijn bij nasporingen in de dubbelen der leggers en plans van het kadaster, voor elk perceel f 0,50 Artikel 2. Aan artikel 2 wordt toegevoegd als 2e zinsnede Artikel 2, sab 4 dezer verordening geldt niet voor de uitreiking van bouwvergunningen en jachtakten. Artikel 3. Deze verordening treedt in werking zoodra daarop de Koninkljjke goedkeuring is ver kregen. Zierikzee den 8 November 1924. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee» A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. G«.n b*t,r midd.l hierlxgon den Mijnhard!'. Sanapirln-tablatten. De actualisten. De Centrale Raad van het Verbond van Actualisten stelt er prijs op mede te dee- len, dat het bericht in „Het Volk", dat het Verbond van Actualisten met de Liberale Partij-Van Houten zou samenwerken, ge heel uit de lucht gegrepen is. Jubileum der Beddings Maatschappen. Ter herdenking van het honderdjarig bestaan der beide Nederl. Redding-Maat schappijen heelt de regeering Maandag aan de jubilaressen in de Ridderzaal te 's-Gravenhage een ontvangst aangebeden. De voorzitter van den Ministerraad, jhr. mr. Ruijs de BeerenbrouCk heette de gasten namens de regeering hartelijk wel kom. Hij noemde deze officiëele ont vangst een openlijke hulde voor het vele dat de vereeniging in den loop van een eeuw heeft gedaan om bij Voortdu ring het doel, dat zij zich had gesteld, en dat in hare statuten is omschreven, zoo goed mogelijk te verwezenlijken. In het bijzonder sprak hij zijn waar deering uit over het personeel. Kenschet send is wat een der gedenkschriften a!s Door William Le Quenx. XVI Brengt nog een raadsel 32 „De identiteit van bet slachtoffer is nog niet vastgesteld, mijnbeer". Deze woorden werden door Inspecteur Edwards tot den Coroner gericht op de verdaagde zitting van den twee-en^twin- tigsten Januari. Er waren zeer weinig mensciben aanwezig, want tot nu toe wist hiet publiek nog niets van de gebeurte nissen in Harrington "Gardens. Maar nu was de zaak niet langer geheim te hou den er waren drie reporters aanwe zig, die vol belangstelling waren voor alles, dat op de vorige zitting behandeld was en die aandachtig luisterden naar bet verslag dat voorgelezen werd. De medische getuige werd weder ge hoord, maar had niels toe te voegen aan de afgelegde verklaring. De overledene bad een noodlottigen steek gekregen met een zeer scherp mes van bijzonderen vorm dat was alles. De onbekende was. begraven en Met slechts een bundel met bloed bevlekte kleeren, wat juweelen, een paar schoe nen, hoed, mante], handschoenen en een groen leeren handtaschje na. „We hebben alle pogingen gedaan om de waschmerken op het ondergoed te een gezegde van het hoofd van zoo'n heldengeslacht vermeldt, als antwoord op de vraag, waaraan de mannen dachten bij het aanvaarden van een reddingstocht namelijk dit: „We denken niks, Burge meester, want als we zouden gaan den ken, dan bleven we thuis". Deze eenvoudige woorden typeeren treffend juist hoe de verhouding is tus- schen de leden der bemanning van onze reddingsbooten en de plaatselijke bestu ren der maatschappijen, n.l. die van een vrijwillig aanvaarde verplichting, welke te allen tijde kan worden nedergelegd, indien de omstandigheden daartoe nopen. Daarna sprak de Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, die uiting gaf aan de sympathie en bewondering die zoo ruimschoots het deel is van de beide maatschappijen. Hij deelde mee, dat het Comité, dat zich voor deze herdenking gevormd heeft, door giften in staat gesteld is een fonds van omstreeks anderhalve ton bijeen te brengen. Hoewel de inzameling nog steeds niet ten einde is, verzocht hij de maatschappijen deze feestgave te aan vaarden. Minister van Swaay bracht daarna in herinnering, wat de regeering heeft ge daan om het werk der maatschappijen te bevorderen en deelde mee, dat eerst daags op de begrooting een som Van f5000 zal worden aangevraagd voor het verleenen van steun aan hen, die pogin gen hebben aangewend om schipbreu kelingen te redden en aan hun nagelaten betrekkingen. i Statenleden in den Vrijheidsbond. Zaterdag zal te Amsterdam de Vereeni ging van Statenleden, aangesloten bij den Vrijheidsbond, vergaderen. In deze vergadering zal o. a. de heer A. V. d. Weijde te Zierikzee het vraag stuk behandelen: „Het toezicht op de Polderbesturen". j Een standbeeld van Willem den Zwjjger to Now-York. Naar het Hdbl. verneemt, koestert de „Holland Society" te New-York 't voor nemen, een standbeeld van Willem' den Zwijger aan de stad New-York aan te bieden, in verband met het aanstaande herdenkingsfeest van hel driehonderd jarige bestaan van Nieuw-Amsterdam en tevens in vcband met de kortgeleden plaats gevonden herdenking van de komst der eerste Hugenoten in Nieuw-Neder- land. Het beeld zal binnen een of twee maanden gereed zijn om te worden ont huld'. Sen stoomtram Steenberg*?»Dlntel- oo!?d—Willemstad De commissie tót verbetering van het verkeerswezen in West-Noord-Brabant heeft bij de Staten dezer provincie een verzoekschrift ingediend tot subsidiëering van den aanleg en de inrichting van een stoomtramweg van Steenbergen over Din- teloord naar Willemstad, aansluitende eenerzijds aan de stoomtramlijnen Steen bergenZierikzeeBurgh, Steenbergen- herkennen", zei de inspecteur, „maar de merken bleken alle buiteniandsche te zijn en alle kleeren van de jonge dame schij nen in het buitenland gemaakt te zijn in Frankrijk of in België." „Dus het zijn buiteniandsche merken?" vroeg de coroner, den getuige door zijn lorgnet aanziende, „bent u van plan po gingen te doen buitenlands een onder zoek in te stellen?" „Er wordt reeds een onderzoek inge steld in een tiental steden op het vaste land in alle hoofdsteden". „En het signalement van de verslagene is overal heengezonden. „Ja meneer", evenals het portret, maar tot nu toe nog zonder resultaat", ant woordde Edwards. „We hadden een ver moeden, dat zij misschien een Italiaan- sche was, te oordeelen naar een naam binnen in haar mantel. De Italiaansche politie gaat nu alle aangiften van vermisten uiterst nauw keurig na". „De zaak is bijzonder vreemd", zei de coroner, „toch moet men aannemen, dat de dame .een vreemdelinge was". „Dat geloof ik ook", antwoordde Ed wards. Dicht bij hem gezeten, kon ik zien hoe scherp en schrander zijn gelaat was. „We weten, dat zekere personen de woning bezochten op den b'ewusten avond, maar we weten nog niet, wie ze waren. De eigenaar van de woning is Bezoekt de Moderne ROTTERDAM, in Hótel „Juliana", van 11 tot en met 14 Nov. 1924, des avonds 7J/8—101/, ure. Donderdag den geheelen dag. Toegang vrij. Roosendaal en Breda» en Steenbergen— Bergen-op-Zoom, anderzijds, vda'nstoom- boo tveer W illemstad—Numansdorphaven aan de Stoomtramlijn Numansdorphaven —Rotterdam. In haar memorie van toelichting wijst de commissie erop, dat deze lijn een goede verbinding met Rotterdam zou vor men voor streken als Schouwen en Dui- veland, St.-Filipsland en Noord-Brabants Westhoek', zulks over Hoeksche Waard en IJselmonde. De gemeentebesturen van Willemstad, Fijnaart en Dinteloord hebben in -beginsel reeds jaarlijksche bijdragen gedurende een tijdvak van 20 a 25 jaren toegezegd. De Rotterdamsche Tramweg-Mij. heeft zich officieus bereid verklaard zich met de exploitatie te belasten. De lijn zal een lengte hebben Van on geveer 18 K.M., de kosten zijn geraamd op 11/4 millioen gulden. EERSTE KAMER. De leden van de Eerste Kamer zijn ter hervatting der werkzaamheden in open bare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 18 dezer, des avonds ten 8i/a uur. is een welluidende stem van groot be lang. Gebruikt daar om vóór het zingen en spreken de ver- frisschende TABLETTEN Groote doozen 65 Ct hui ZIERIKZEE. Dinsdagavond werden wij in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen in hotel „Juliana" waar Ruijs' Handelsvereeniging hare kantoormach'nes demonstreerde. Deze ondernemende fir ma, de grootste op haar gebied, ging tot deze expositie over na het groote suc ces der vorige maand op 't eiland Goe- ree en Overflakkee. Wij zagen thans gedemonstreerd de „01ivetti"-sc'hrijfmach:ne en de bekende „'Multiplex Hammond" met haar onmid dellijk verwisselbaar lettertype. Ook za gen wij gedemonstreerd de „Corona", reismodel en de „Corona 4", van welke machines de firma Ruijs dé* impbrtteur 'iis. Dit is de machine waarop van der Hoop, de leider van den vliegtocht Am- nog niet gevonden, hij is gevlucht. „Naar het buitenland, veronderstel ik". „Hoogst waarschijnlijk". „En is zijn signalement ook verzon den?" vroeg de coroner. „Ja, een gedetailleerd signalement met portret", was het antwoord van Ed wards. „Dit ontvingen Wij van Scotland Yaird, mijnheer een anonieme mede- deeling, welke misschien meer licht op de zaak kan werpen", en hij overhandigde den coroner een brief, geschreven op blauw papier, welke hij, na hem ge lezen te hebben aan den voorzitter der jury gaf. U13 „Nogal merkwaardig!" riep hij uit. Toen de jury den anoniemen brief gelezen had, zei hij: „Ofschoon wij niet competent zijn dezen brief als getuigenis op te Vatten, heeren, is dit toch een zeer vreemd en geheimzinnig geval. De schrijver is be reid de geheele waarheid te onthullen tegen een bepaald bedrag dit nu, moeten we geheel aan de politie over laten". Ik schrikte wie had den anoniemen brief geschreven? Wie kon tegen beta ling de waarheid vertellen? Was Phri-da's vreeseiijk geheim bekend Ik hield mijn adem in en luisterde naar den coroner, die den grooten detec tive weer eenige vragen stelde. „Ja, ipijnheer", hoorde ik Edwards zeggen. „Wij hebben het overtuigend.be- BLOOKEREN IS AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEE- KENT MINSTENS EENMAAL PER DAG EEN KOP IK BLOOKER ELKEN DAG! Cez^ur DE FIJNE CACAOSMAAK ZAL U WEL BEVALLEN! sterdafn—BataVia zijn dagelijksche rap porten typt. Een bijzonder mooie madhine is de „'Edison Dick Mimeograph, die 100 cir culaires per minuut maakt. Wij kunnen een bezoek aan deze ex positie aanbevelen en verwijzen naar de annonce op de eerste pagine van dit nummer. De heer F. Dooge, Rijkskler'k ter inspectie alhier, is tot 1 December 1924 gedetacheerd als zoodanig ten kantore Oisterwijk. Bij de 100-jarige herdenking van het bestaan der Reddingsmpijen is o.a. aan den heer M. Bolle Lz. te Haamstede, agent der Z.-H. Mpij. tot redding, van schipbreukelingen, de „Ruijtermedaïlle" in zilver, toegekend. Naar wij vernemen zullen hedenmid dag met hoog water proeven genomen worden met een te Feijenoord voor Indië gebouwde onderzeeboot en wel vlak bij 't Havenhoofd. Voor dit doel zijn hier aangekomen een groote z.g. „bok", benevens 5 sleepbop- ten. RENESSE. De inteekenlijst, welke in deze gemeente circuleerde, teneinde de meening van aanwonenden voor de wa terleiding in te winnen, blijkt 110 na men of ruim 90 pot. van Ihet aantal aan wonenden te bevatten, die tegen Ver plichte aansluiting zijn. RENESSE. De landbouwer H. B. al hier had het ongeluk, dat zijn linker voet bekneld geraakte tussehen een rad va" der. in beweging zijnden rosmolen. Met een boven den enkel bijna afgeklem- den voet werd de ongelukkige per zie kenauto naar het Ziekenhuis te Noord- gouwe vervoerd. HAAMSTEDE In Je Dinsdag j.L ge houden vergadering van den gemeeilte- raad werd met meerderheid van stem men besloten niet deel te nemen aan de Verplichte aansluiting bij de Waterlei ding. Aangenomen werd -een voorstel- Blom om bij den Raad van Beheer op mildere voorwaarden aan te dringen. OOSTERLAND. Vergadering van den Raad der gemeente, gehouden op Vrijdag 7 November. Voorzitter de burgemeester. Alle leden aanwezig. De voorzitter deelt mede, dat een proef met het verdelgings middel „Rattin" genomen wordt. De be looningen van de heeren Koetse en de Rijke, wegens het maken van bestekken, houden van toezicht enz. bij het werk op de haven worden vastgesteld op' resp. f 40 en f 37,50. Men besluit Gebroeders Steenpoorte eenigermate tegemoet te ko men in de kosten van het leggen Van een' wijs van de tegenwoordigheid van nog een ander persoon dien avond in kwestie van een vrouw, wier identiteit vlij nog niet hebben kunnen vaststellen. Wij heb ben echter een theorie gevormd, welke geschraagd zou kunnen worden door de verklaring Van den schrijver van den brief, welke ik zooeven overhandigde". „Dat die onbekende Vermoord werd door een vroiiw, nietwaar?" vroeg de coroner, terwijl hij den inspecteur scherp aanzag, die kortaf bevestigend antwoord de, terwijl ik voor mij zat te staren als iemand in een droom. Ik hoorde den coroner de jury aan spreken op harden, Zakelijken toon, maar ik weet niet, wat hij zei. Mijn hart !w'as te vol om ergens anders aan te denken, dan aan het gevaar, waarin mijn liefste verkeerde. Ik weet, dat het oordeel door de ju ry gegeven „Moord met' opzet" was. Toen ging ik weg en stapte naast Ed wards de drukke Kensington Street in. Wij hadden elkaar verscheidene dagen niet gezien; hij wist natuurlijk' niets van mijn bezoek aan Brussel. Ik vroeg hem, wat de anonieme brief, welke naar „de Yard" gezonden Was, bevatte. „O, mijnheer Royle, het is werkelijk vreemd", zei hij. „De Coroner heeft hem gehouden, anders had ik hem u gaarne laten zien, maar hij is geschreven dooi1 een vrouw en afkomstig uit Colchester". riool. Op het verzoek van den gemeente ontvanger om uitwoning tot 1930 zal gunstig geadviseerd worden. Wordt na voorlezing aangenomen voor kennisge ving het bericht van Ged. Staten van de wijziging van het reglement van po litie en het bericht van den Commissaris der Koningin, dat de heeren J. M. de Weeze en C. M. Zeijler zijn herbenoemd tot zetters voor 's Rijks directe belastin gen. Wordt aan aen pubiieken dienst ont trokken een perceeltje grond vóór de smidse te Sirjansland ter grootte van pl.m. 17 M2. en wordt met algemeene stemmen besloten deze grond te verkoo- pen aan A. Hanse Dz. ad f 2,50 per M2. onder verpllcihting om zoo noodig voor zijne rekening een eindje straat ter plaatse te verleggen. Het suppletoir kohier van de belasting op de honden voor aen dienst 1924 wordt vastgesteld fop f 37,50. De begrooting voor het dienst jaar .1925 onaergaat eenige wijziging in verband met een van Ged. Staten ont vangen schrijven. De huishuren van het „Tuindorp" worden ongewijzigd voor '25 vastgesteld'. Het ten vorigen jare ge schorste vervolgonderwijs wordt omdat daarvoor 'alhier geen animo bestaat op geheven. Eervol ontslag wordt Verleend met ingang van 16 November as. .aan de hoofaen van- en onderwijzers bij dat onderwijs, de heeren C. de Kok1 en K. Oudshoorn. Wordt besloten in te stellen een cursus voor voortgezet onderwijs in de avonduren, gedurende het tijdvak 15 Nov.—15 Febr. bij een aanmelding van ten minste 10 jeerlingen. De belooniqig, van het onderwijzend personeel wordt vastgesteld op f 1,50 per lesuur en het schoolgeld pp f 0,25 per week per leer ling. On- en minvermogenden kunnen geheel of gedeeltelijk van de betaling van dit schoolgeld worden .vrijgesteld. Te Oosterland hebben zich aangemeld 8 en te Sirjansland 15 leerlingen. De cur sus zal dus dezen winter gegeven wor den te Sirjansland, waartoe ae kinderen uit Oosterland na gedaan verzoek kunnen woeden toegelaten. Komt aan de orde het vo:rstel voor het vaststellen eener verordening tot aanvulling der Bouwverordening in verband met het opnemen van den aansluitingsplicht ,aart de waterleiding. Uit de gehouden be sprekingen blijkt, dat men de .kosten,, verbonden aan het verkrijgen van wa ter, vooral voor de financieel minder be deelden, te hoog acht, te meer, waar als 't ware elk huis voorzien is Van eeii behoorlijke regenbak of goede welput» Dat dekwaliteit van dat water goed is, is af te leiden uit de omstandigheid, dat voor zooverre bekend nooit drink water uit een dier bakken doOr de Ge- „Uit Colchester!" herhaalde ik Vol'ver wondering. „Ja, waarom?" Vroeg hij, mij verrast aanziende. „O, niets. Maar —wel Colchester is een vreemde woonplaats voor iemand, die inlichtingen wil verschaffen omtrent een zaak uit Kensington", was mijn ant woord, want ik herstelde mij gelukkig weer vlug. „Waarom Colchester niet even .goed als Clapham?" „Ja, natuurlijk", Zei ik lachend. „Maar wat had die vrouw te vertellen?" „Zij verklaarde eenvoudig, dat zij het geheim kon ophelderen en ons de dui delijke aanwijzing geven zelf getui gen verschaffen wie de persoon was, die de misdaad, had begaan, als wij van onzen kant, voor de inlichting wilden be talen". ,En wat zult u doen?" vroeg ik! haastig. „Ik weet het nog niet zeker; de brief kwam pas Vanmorgen. Morgen zal de Raad Van Zeven be sluiten* ,Gaf de vrouw haar naam op?" vroeg ik. „Neen. Zij onderteekent „G. Payne", en als adres „Hoofdpcsrkantoor Londen". Zij sehjjnt een slimmerd te iZijn." „G. Payne" natuurlijk meVr. Petrel (Wordt Vervólgd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 1