Zierikzeesche Nieuwsbode Het zegel der Stilte. B IJ voegsel behoorende by de ▼an Maandag SO Oct. 1824, no. 11148 UI! S!ad en Pirovlnoi© HAAMSTEDE. In het gemeenteraads- .vers'ag van 13 Oct i'omt onder 'het ge sprokene van dhr. Blom voor: Hij be twijfelt echter ten zeerste of men hier de klem tot aansluiting gevoelt, daar meest alle huizen van regenputten voor dien zijn; d.w.z. hij betwijfelt enz., daar de gemeente gelegen is aan den voet der altoos watergevende duinen en wij dus altijd duinwater hebben. Voor het -woord en in de uitdrukking: „en de kos ten tot op de helft der nu geraamde te reduoeeren" dient of gelezen te worden. THOLEN. Vergadering van oen gemeen teraad, gehouden op Woensdag 15 Octo ber j.l. Voorzitter burgemeester mr. van der Hoven. Tegenwoordig 7 leden. Af wezig wegens ziekte de heeren Baaij en Geluk; met kennisgeving de heer Aerts- sen, zonder, de heer Klompe. Na ope ning worden de notulen, na een opmer king van den heer Ridderhof, vastgesteld. Omtrent een ingekomen klacht over de bediening van het Veer, zegt de voorz., dat deze is onderzocht. Van Ged. Staten is teruggekomen het beroep van de Ver- eeniging van Geref. Onderwijs te Tholen. waarin dit college vernietigt het besluit van den Raad, die afwijzend beschikte tot het verkrijgen van een bijz. school. Ged. Staten oordeelen, gezien de desbe treffende stukken, dat door de voor noemde vereeniging aan de wet geheel en al is voldaan en adressanten te be- riohten, dat tot het oprichten van voor noemde school geen bezwaren te wach ten zijn, en dat de gemeenteraad deze aanvragen dient toe te staan. De voor zitter veronderstelt dat nu eene nieuwe aanvrage is te wachten, en dat B. en W. zullen trachten met de beide schoolbestu ren tot overeenstemming te geraken. Van J. J. van Bemden, boschwerkman, ia een verzoek ingekomen, gezien de duurdere levensomstandigheden, om verhooging tam tracitemant. De voorzitter stelt voor dit bij den post op de begrooting, te behan delen. Van Chr. Christiaanse, dat hij zich heeft toegelegd op den Verkoop van boeken en andere schrijfbehoeften, met beleefd verzoek bij eventueele leveringen aan de gemeente daarvoor in aanmerking te komen. B. en W. stellen voor afwijzend op dit verzoek te beschikken, daar de man niet wettig als boekhandelaar is erkend. Van de vereeniging „Volks onderwijs" met verzoek het daarheen te leiden, dat in één der looalen der O» L. School spoedig een fröbelschool gesticht worde. De heer Ridderhof zegt, dat er op heden wel een lokaal disponibel is, zoo dat hij gaarne zag, dat B. en W. met sijn voorstel meegingen. Voor ongeveer f1000 kan het Volgens de opgave nu ge sticht en onderhouden worden. Welnu deze school is voor Tholen zeer nuttig en noodig. Waarom dan niet gedaan? De voorzitter zegt, dat B. en W. van ge dachten waren, dat het beter ware nu nog te wachten en de aanvrage der Ger. school eerat op te lossen. Dhr. Moelker zegt, als we voor ongeveer f1000 het Fröbelonderwijs hier kunnen hebben ben ik er voor te vinden. Ook de heer Goedegebuure zegt het voorstel te steu nen. Tot stemming overgaande wordt het voorstel Ridderhof verworpen met 4—9 stemmen. Tegen de heeren Goossen, Wagemaker, Braai en Deurloo. Van de vereeniging tot afschaffing van alcoholi sche dranken te Tholen een verzoek om een subsidie voor deze nuttige vereeni ging. De voorzitter zegt, dat B. en W. f 29 subsidie wenschen te geven. Dit wordt goedgekeurd. Het ontslag van dhr. J. G. Diepenhorst als ambtenaar van den burgerl. stand wordt goedgekeurd. Het verzoek der mosselhandelaren, aan de overzijde van het Veer werkzaam, om tijdelijke verplaatsing der reservepont tij dens de bietencampagne, zal worden in gewilligd. Alsnu is aan de orde de be grooting, der gemeente, de armbesturen en de beedrijven. De voorz. opent de alg. be schouwingen. De heer Moelker zegt, dat hij van deze begrooting den indruk heeft, Bronchitis, Vastzittend Slijm, Verouderde Hoest Gebruik hierteoen Anga-Sioop, f'7,75. BIJ Apothekers en Drogisten. Door William La Qaeux. 22 Ik kon mij niet vergist hebben :n den datum, want ik had dien opgeteekend, aoodra ik van Harrington Gardens was teruggekomen. Neen het was nu kwart voor negenen en zij was nog niet ver schenen. Om negen uur gaf ik het op en wilde ik mijn normale gedaante weer ^annemen. Ik voelde mij doodziek van het drentelen in den snijdenden Oosten wind met het 2wartberookte koffiekan- netje in mijn hand. Ik las een advertentie op den muur, toen ik een groote, goed- gekieede vrouw van middelbaren leef tijd in het oog kreeg, die met haar rug naar mij toe met de telefoniste sprak. Ik liep vlug langs haar, mijn hart klopte. In haar mei bont gegarneerden mantel droeg zij het teeken, waarnaar ik al een uur zocht het takje mimoza! Zij had de telefoniste een nummer ge vraagd, betaalde en ging cel No. 4 binnen. Ik zag haar gaan en bespiedde haar dpor de glazen deur terwijl zij aan het spreken was met drukke handbewegingen. Het antwoord, dat zij ontving, scheen kaar te (Terrassen, want ik zag haar don ker gelaat betrekken toen zij het hoorde dat B. en W. de noodige zuinigheid be tracht hebben. Bij art. 7, bezoldiging gemeente-ontvanger, vraagt de heer Rid derhof, bij welk besluit van Ged. Staten dezen post is vastgelegd? Hij voor zich heeft den indruk, dat het salaris te laag is. De voorzitter zegt, dat er een mis sive is van Ged. Staten van 14 Sept. 1923. De heer Ridderhof zegt, dan mee te moeten gaan, daar hij voor zich meen- dat„in Juli de laatste circulaire was ge zonden. Nadat de voorzitter over art. 10 den hamer heeft laten vallen, vraagt de heer Ridderhof het woord daaroVer. De voorzitter zegt dit niet te kunnen toestaan, daar het art. is aangenomen. De heer Ridderhof: Nu ja, als dit er nu zoo precies op aan komt. Zeker, zegt de voorzitter. De heeren hebben thuis de begrooting lang genoeg gehad, en kunnen dus wel zorgen op tijd te spreken. De heer Ridderhof wenscht op deze manier niet mee te doen, en dreigt de vergadering te verlaten. Dat moet U zelf weten, zegt de voorzitter, doch art. 10 is aangenomen. De heeren Ridderhof en Goedegebuure verlaten daarop de ver gadering, welke geschorst wordt, w'egens onvoltalligheid. (Publiek en pers verlaten de zaal, maar worden na een oogenblik weer toegelaten). De voorzitter heropent de vergadering en zegt, dat de heer Rid derhof erkent, dat de voorzitter in zijn recht was. Ddze geeft alsnog gelegenheid art. 10 te bespreken. De heer Ridderhof wenscht den post presentiegelden der Raadsleden te verhoogen. Het is waarlijk geen bedrag dat er voor staat. Men kan er ten slotte als man der arbeidersklasse niet voor zitten, en zou het op den duur bezwaar opleveren er geschikte menschen voor te vinden. Hij zag dezen post gaarne op ongeveer f400 gezet, zoodat zoo onge veer elk lid per zitting f2.50 krijgt. De heer (Moelker zegt, dat deze f125, die betaald worden, ook betaald zijn, toen de Raad uit 7 leden bestond. Hij vreest, dat Ged. Staten het niet zullen toestaan. De heer Wagemaker wil de vraag stellen: als een raadslid f2.50 moet hebben, wat komt dan een wethouder toe? Hij voor zich huldigt het standpunt: die lid van den Raad wordt, moet het er vöor over hebben !Het voorstel wordt daarop met 5 stemmen tegen verworpen. Vóór de heeren Ridderhof en Goedegebuure- Bij den post, salaris le ambtenaar f2300, als de periodieke verhooging wordt toege past, bespreekt de heer Ridderhof de vele bijbaantjes, die vele ambtenaren heb ben. Gaarne zag hij al die bijbaantjes ver dwijnen. Ja, zegt de heer Goedegebuure, laat ons al die bijbaantjes er af doen, en daarvan een 2e ambtenaar betalen. De heer Goossen bespreekt de werkzaam heden ter secretarie. Hij is er voldoende mede bekend. Hij gelooft, dat het goed geld naar kwaad geld gooien zal zijn. We hebben in Blaas een werkkracht, die zeer geroemd wordt. De heeren spre ken nu voornamelijk op die f500, die aan mej. Laban gegeven worden. Als men die van den post afneemt, zal het dan werkelijk besparing worden? De heer Wagemaker zegt, dat hij voo.r zich altijd tegen een 2en ambtenaar geweest is. Zouden er, nu hier meer circulaires ko men dan op andere plaatsen? Als we nu eens zien naar Poortvliet, daar is dhr. Dronkers burgemeester, secretaris en ontv.-griffier van een-groot waterschap. Hoe druk moet het daar dan wel niet zijn? En de man is alleen, met misschien een kleine jongen, voor wat adressen te schrijven. De heer Moelker zegt, dat de secretarie hier zoo ongeveer kost f 6800, en acht dat veel geld tegenover andere plaatsen. j De heer Braai vraagt of er op de secretarie niet een ambtenaar kan wor den gemist? De heer Ridderhof blijft het f een bezwaar vinden al de bijbaantjes te behouden. Het is geheel verkeerd van het vorige gemeentebestuur, om in plaats j van tijdelijke toelagen vaste verhoogin- i gen te geven. Ja, zegt de voorzitter, doch dit was niet alleen hier. Deze toe stand bestaat door geheet ons land. De heer Wagemaker zegt er altijd van over tuigd te zijn geweest, dat een 2e ambte naar niet noodig is. en blijft dit standpunt innemen. De heer Moelker zegt ook mee te zullen gaan dezen post te schrappen. In een oogenblik veranderde haar hou ding en werd van brutaal en bevelend, bijna smeekend en onderdanig. Ofschoon ik de woorden niet kon verstaan, door het geraas om mij heen, begreep ik, dat zij den persoon, met wien zij telefoneer de, verzocht haar iets te vertellen, het- geen haar geweigerd werd. I Ik zag haar zwartgehandschoende hand zich ballen onder het luisteren. Ik ver- I beeldde mij, dat er tranen 'in haar groote I donkere bruine oogen stonden, maar dat kan wel uit verbeelding van mij geweest i zijn. Eindelijk hing zij den horen op en I kwam uit de del miet een wïinhopige uit- Órukking op haar gelaat, wat zou er ge- j beurd zijn Zij stond pen oogenblik j stil en zag rond alsof zij iemand ver- wachtte. Zij zag me wel, maar nam1 geen notitie van me, daar ze mij voor een ge woon werkman hield. Zij keek op het horloge in haar armband en zuchtte diep, toen ze zag, dat het op slag van negenen was. Ik wachtte tol zij langzaam het station uitging, volgde haar en g:ng naast haar loopen, terwijl ik zachtjes zei: „Ik ben benieuwd óf u op mij wacht, me vrouw". Zij zag mij bepaald achterdoch tig en nogal minachtend aan. Haar donkere wenkbrauwen trokken zich vol ongenoegen, misschien wel vol ongerustheid samen en toen herinnerde De heer Ridderhof wenscht eerst opge lost te zien: Zal men de bijbetrekkingen oplossen in de gewone betrekkingen, zoo ja, dan kan hij meegaan. Dit voorstel wordt echter verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Vóór de beide voorstellers Ridderhof en Goedegebuure. Daarna wordt gestemd over schrapping van den post van f 500 voor den 2en ambtenaar, welk voorstel met 5 tegen 2 stemmen wordt aangenomen. Tegen de heeren Rid- clerhof en Goedegebuure. Bij het volgen de punt, art. 14, vergoeding om verver- schingen a f 1,60, zegt de heer Ridderhof, dat deze post gerust kan vervallen. De beide ambtenaren moeten dan maar thuis hun koffie en thée gebruiken. Ze wo nen toevallig beide dicht bij de secreta rie. De voorzitter zegt, dat de verver- sdhingen in thee en koffe bestaan uit te deelen aan de secretarie-beambten. Wan neer deze post weg gaat, moeten de menschen naar huis. Dit geeft tijdverlies en zal voor het publiek lastig zijn. De heer Ridderhof: Laat ze dan om beurten gaan, dan blijft er steeds één aanwezig. In stemming gebracht wordt deze post van de begroeting; afgevoerd met 4 tegen 1 stem, daar de beide wethouders, die ook op de vergaderingen van B. en W. hun koffie bekomen, zich onthouden. Bij art. 17 vraagt de heer Goedegebuure of het bedrag aldaar genoemd voldoende is voor de nieuwe parketvloer in de Raadszaal? Weth. Goossen zegt, dat er op gerekend is, dat er niet meer dan dit bedrag zal gevoteerd worden. De navolgende posten, no. 31, bezol diging ambtenaar burgerlijke stand, doet de heer Braai de vraag stellen of deze niet kan bezuin:gd worden. De voorzitter zegt dat pas door Ged. Staten is nage vraagd hoeveel acten er passeeren. Als uitvloeisel h:ervan :s het niet onmoge lijk dat deze post door Ged. Staten zelf bezuinigd zal worden. Een voorstel van den heer Goedegebuure, om f 25, te schrappen als bezoldiging der Wijk meesters wordt verworpen met de stem men voor van de voorstellers. Bij art. 45 vraagt de heer Goedegebuure of de klee ding aan den veldwachter verstrekt wordt of dat deze er geld voor krijgt. De voor zitter: Er wordt kleeding verstrekt. Bij art. 46 zegt de heer Ridderhof, dat hij gaarne zou zien, dat na verloop van tijd één vaste nachtwacht werd aange steld. B. en W. zullen goed doen, hen in in aanmerking komen, daarvoor te pen sioneeren. Bij de post straatverlichting, merkt dhr. Ridderhof op, dat de gemeen te toch geen voordeel mag hebben van 't gas. Ze is toch verplicht den productie prijs te betalen. Men heeft nu het brand- uur teruggebracht van 6i/2 op 3y2 clt. per uur. Dit is toch zeker te laag. Want wanneer men den kostprijs van het gas berekent vermeerderd met werkloon en reparatie, komt 'men veel hooger. Spr. vermoedt op 20 et. We dienen met het bedrijf rekening te houden dat we een Concurrent hebben aan de petroleum. En als we dat niet in het oog hebben ver liezen we tonnen. Het systeem, dat hier berekend is „is geheel verkeerd, daar B. en W. berekenen een winst van f 600, terwijl we nog 3 maanden mo.eten sto ken. Bovendien is het berekend op het nieuwe systeem. Weten we hoe dat wer ken zal De heer Wagemaker zegt dat de boekhouder het voldoende acht. Het is niet noodig dit bedrag te brengen op f 2400 of zooveel dhr. R. Voorstelt De heer Ridderhof zegt duidelijk aange toond te hebben het onhoudbare van de redeneering van B. en W. en stelt voor den prijs met f 1000 te yerhoogen. Dit Voorstel wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Wagema ker, Goossen en Deurloo. (Wordt vervolgd.) De Thoolaohé wateHelding. In de op 3 dezer gehouden vergadering van den Raad van Aandeelhouders wer den benoemd tot leden van den Raad van Beheer de Heeren Mrs. A. J. v. d. Hoeven, W. Dronkers, D. J. Visscher, respectieve lijk burgemeesters van Tholen, Poortvliet en Scherpenisse. In de op 14 dezer ge houden vergadering van den Raad van Beheer namen de heeren P. v. Rees en J. G. van Niftrik Jr., wegens hun vertrek uit 'de provincie, afscheid als lid van den ik mij oogenólikkelijk, dat ik bespied en gevolgd zou kunnen worden en dat bij het overgeven van de boodschap de grootste geheimhouding in acht genomen moest worden. Zij stond aarzelend stil, nam uit haar tasoh een kanten zakdoekje, waarmee zij haar mond afveegde en zei toen binnens monds zonder mij aan te zien: „Volg mij, dan zal ik dadelijk met u spreken wanneer er geen gevaar is, Daarop ging ik weg en stak zonfei- overhaasting mijn pijp op, alsof ik niets ge hoord had, terwijl zij nog stilstond in den uilgang, welke naar Haymarket voert en voor en achter zich keek, alsof zij iemand verwachtte. Zij was een knappe vrouwi, groot, kaarsrecht en goed geconserveerd. Haar kleeren waren goed van snit, haar Zwiarte mantel gegarneerd met een donker, rijk soort bont, gaf haar het cachet van een rijke beschaafde vrouw. Zij droeg een eenvoudige vilten hoed ook met b'ont gegarneerd, witte handschoenen en mooie schoenen aan haar bijzonder kleine, bijna meisjesachtige voeten. Zij wandelde nu op naar Haymarket, ik langzaam achter haar aan, steeds roo- kenJe en mijn tinnen keteltje dragende. Op den hoek, langs het Carlton Restau rant ging zij Pall Mall op en liep dien weg af, zonder een enkelen keer om te Raad van Beheer. De voorzitter, jhr. J. van Vredenburch, dankte de beide hee ren voor al hetgeen ze voor de goede zaak hebben gedaan. In 't bijzonder de heer v. Niftrik, welke van 1916 af met zijn werkkracht en deskundige adviezen geheel belangeloos de Waterleiding heeft tot stand helpen brengen. Naait de velen uit Zeeland, die zijn vertrek betreuren, behooren zeker de leden van den Raad van Beheer en de Directie. Geïnstalleerd werden de drie nieuwe leden: Mr. A. J. V. d. Hoeven, W. Dronkers en D. J. Visscher. Besloten werd, indien de ge meentebesturen hiermede actoord gaan, enkele nieuwe brandkranen bij te plaat sen. De directeur werd tot secretaris van den Raad van Beheer benoemd. Met ingenomenheid werd kennis genomen, dat de loop van het bedrijf groote reden geeft tot tevredenheid. De directeur deel de mede, dat tot op heden 2848 aansluitin gen tot stand zijn gekomen en verdeeld over de verschillende gemeenten als vogt: Tholen 481, Poortvliet 221, Scherpenise 163, St.-(Maartensdijk 433, Staveniise 348, St.-Annaland 344, Oud-Vossemeer 240, Hal steren 118. Totaal 2348. Bij den aanvang der exploitatie op 27 November van het vorig jaar bedroeg dit aantal 1154, zoodat het nu al meer dan verdubbeld is. Het meeste watergebruik heeft plaats tus- schen Vrijdagnamiddag» en Zaterdagmor gen, terwijl geregeld een oogenblikkelijk hoog watergebruik wordt geconstateerd Zaterdag tusschen 2 jen 3 uur. Het water gebruik tuschen Vrijdagmiddag 4 uur en Zaterdagmorgen 9 uur is vrijwel even groot, als tusschen Zaterdagmiddag 4 uur en Maandagmorgen 8 uur, zoodat des Zondags nimmer de pompen behoeven te werken. MIDDELBURG. Door het centraal stem bureau is heden (Maandag) "gekozen ver klaard tot lid van de Prov. Staten van Zeeland, mevrouw E. Bergsma—Bergsma (V.-D.) te Zoutelande, inplaats van den heer J. G. van Niftrik, d:e de provincie verlaten heeft. VERKOOPINGEN, ENZ. OOSTERLAND, 17 Oct. Heden werd al hier, ten verzoeke van den heer J. Ver hoek, ten overstaan van notaris Biermasz, publiek verkocht: 92 Aren 60 Centiaren bouwland, aan den Hoogen Zandweg, voor f1510 per 40 A. 33 c.A. Toebeding f 35. INGEZONDEN STUKKEN» Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. Zienkzee, 15 October 1924. Geachte Redactie I In uw blad van Maandag 13 October j.l las ik onder de rubriek-„Uit Stad en provincie", dat op ultnood'ging van hel bestuur der Vereeniging voor Streek- belangen", oud-Minister Treub voor be langstellenden, inzonderheid burgemees ters, .secretarissen en raadsleden, Zater dag 1 November een rede zal houden over voor- en nadeelen van exploitatie dcor een particulier-, een overheids- en een z.g. gemengd bedrijf. Plaats en uur zijn niet vermeld. Zoo zullen we dan vergast worden op een reae van den heer Treub, waarin deze het z.g. gemengde bedTijf zal ver dedigen. De radicale heer Treub, d:e voor hij z'.ch uit het pol'tieke leven terugtrok om zich als leider van het Ind'sch kap:- taal op te werpen, in de voorste rijen stond van hen, die monopolistische be drijven als de waterleiding, de gasfabrie ken. ,de eleotrische centrales en de ste delijke tramnetten, uit particulier beheer los wilden maken, om ze over te bren gen in het bezit van de gemeenschap. In lijnrechten strijd met zijn vroegere meening, betoogt de heer T. thans nu de strijd over bijna de geheele linie is beslist ten gunste van het gemeente bedrijf dat de gemeentebedrijven vele fouten aankleven, dat ze stroef, bureau cratisch werken, dat ze duur zijn, dus oneconomisch en daarom dienen te ver dwijnen; d.w.z. de huidige bezitsvorm. M.a.w.: De bedrijven, totmog toe alleen bezit van de gemeenten, moeten over gedragen worden aan maatschappijen, waarin ook particul-'eren voor een groote portie aandeel hebben. Dan pas is men zien. Tegenover de United Servis Club stak zij den weg over en d'wlars dcor de square gaande tegenover de Athenaem Club ging zij de trappen af„ welke naar de Mali leiden. Daar in het donker onder de boomen, waar geen andere wlandelaars liepen, want op dat uur is de Mail zoo goed als verlaten, uitgezonderd eenige verlief de paren en een paar taxis,, itond zij plotseling stil; nu naderde ik vlug en nam beleefd mijn pet af. ,„Nu?" vroeg zij scherp, bijna boos: „Wat is er? Wat wil je van me, man?" X „Cherch^z la femme". Haar houding ontmoedigde mij op zulk een ontvangst had ik niet gerekend. „Ik meende, Mevrouw, dat U mij zocht", zei ik op verontschuldigenden toon. Zeker niet ik ken U in het geheel niet",, was haar antwoord. Ik ging naar het station om een vriend te ontmoeten, die zich niet aan zijn afspraak hield. Het is toch niet mogelijk, J dat U van hem komt? In ieder geval j was het zeer onverstandig van U mij aan i te spreken in tegenwoordigheid van zoo- veel andere menschen. jMen kan nooit 1 weten of men nagegaan Wordt". „Ik kom voor mijn vriend Sir Digby Kemsley", zei' ik zachtjes. „Van hem?" riep zij uit. „Ik ik ver- verzekerd, aldus de heer T. in andere vergaaeringen, van een zuin'g, degelijk en economisch beheer Het is evenwel de heer T. niet alleen die tracht de boven aangehaalde meening ingang te doen vinden. Ook meerdere bij het groot-kapitaal geïnteresseerden po gen op de een of andere wijze de auto riteiten voor hun zaak te wennen. Zoo :s er een zekere heer Noë, directeur der Ned. Continental Gas-MaatscJhappij, die aan Verscheidene gemeentebesturen een sóhrijven heeft gericht, waarin hij o.m. verzoekt hem een onderhoud te willen toestaan aangaande het principe door zijn maatschappij gevolgd bij de exploi tatie van z.g.n. monopoliebedrijven :n de gemeenten. Interessant zijn de volgende zinsneden uit dat schrijven „Wij trachten op de navolgende wijze ,pns doel te bereiken en ondervinden po litiek geen enkele partij tegen ons, aan gezien wij technisch deugdelijk en eco- „nomisch winstgevend exploiteeren". „Wanneer een gemeente bijv. over een „gasbedrijf beschikt, wordt de waarde „van het geheele bedrijf neutraal ge laxeerd; wij koopen bijv. de helft van „dit bedrijf en betalen dit contant aan „de betreffende gemeente, welke daar- „door vaak knellende financiëele verplich tingen kan afwikkelen; alsdan wordt „het bedrijf ingebracht in een: Bezitter- Maatschappij,- waarvan de gemeente „en wij de helft der aandeelen, der com missaris-zetels enz. bezitten*. „Deze bezitter-Mpij. sluit met ons een ^©xploatatie-eontract op basis van een „gedeelte (b.v. 50 pet.) der netto-winst „of een gedeelte (b.v. 6 pCt.) der bruto- „ontvangsten, in ieder geval zoo, dat de „exploitatie slechts bij gunstige resul taten een goede winst afwerpt, dus „ook dan een goed dividend voor de be- „zitter-Mpij.de bezitter-Mpij. stelt een „Ibasis Voor gasprijzen etc. vast; de ex- „ploitante fabriceert en verkoopt zooals „Zulks slechts met particulier inzicht en „initiatief kan geschieden, terwijl i n de ,,©xploitatie-jMij (dus de onze) een der „gemeentebestuurderen (gewoonlijk dhr. „burgemeester) deel uitmaakt van de* „Raad Van Commissarissen, dus ook daar- „in Controle heeft". De heer Noë zegt: „Ondervinden poli tiek geen enkele partij tegen ons". Dit is -op z*n zachtst gezegd, wel wat voor barig. Immers zijn er al menscfren die op komen tegen het streven dier heeren, om dat zij geen enkele reden zien, om in normale gevallen de gemengde «nderne- ming voorkeur te schenken boven het zuiver gemeentelijk bedrijf. En naar mate de heeren zich meer zullen weren, des te meer stemmen zullen tegen hun stre ven opgaan. Men kan het ook geen belang der ver bruikers noemen een gemeentebedrijf winstgevend te exploiteeren en zeer ze ker niet, wanneer dat bedrijf in een ge mengd bedrijf is omgezet, daar dan de consument of Verbruiker het product te duur betaalt en een groot deel der ge maakte winst, inplaats van :n de ge meentekas, in de zakken van particulie ren terecht komt. Bij het omzetten van een gemeente bedrijf in een gemengd bedrijf zal de ge meente, in deze de gemeenteraad, haren invloed verliezen en zullen loonen, werk tijden, sociale en hygiënische maatrege len, leveringsvoorwaarden, etc., buiten haar controle vallen. Me 'dunkt, dat men in de verschillende gemeenten nog wel over zooveel gezoftd verstand zal beschikken, dat men met deze heeren geen contract zal aaijgaan. Het klinkt mij dan ook bijzonder vreemd in de ooren, dat de Vereeniging voor Streekbelangen wablief Streek- belangen de fieer T. uitnoddigt om het gemengde bedrijf te komen verde digen, al is dit nu wel met het oog op een eventueel op te richten electrisdhe centrale. Wanneer toch op technische gronden -komt vast te staan, dat hier een centrale rendabel zijn zal, lijkt het mij verkeerd toe, daarin particulieren te be trekken, die niet alleen alle zeggensnehap hebben in dat bedrijf, maar bovendien, gerugsteund door de verschillende ge meenten, een hioog dividend ten koste der gemeenschap in de wacht slepen. U. mijnheer de Redacteur, mijn dank voor de verleende plaats. Uw dv., J. CATSHOEK. wachtte hem. Is hij verhinderd? Het was van h$t grootste belang, dat Iwlij elkaar zouden sprek^i", zei zij onge rust, terwijl Iwij daar in de duisternis stonden onder de kale boomen, waardoor d® wind gierde. „Ik heb een brief', zei ik, geadresseerd aan „E. P. K." „Voor mij!" riep ze haastig, nam den "brief aan, scheurde» hem open, liep naar een lantaarn en las hem bij het schijnsel gejaagd doof. Van waar ik stond kon ik haar ver schrikten uitroep hooren. Ik zag, hoe ze in de eene hand het papier verfrommelde en de andere tegen het voorhoofd drukte. De brief scheen haar de grootste ontzetting en vrees te veroorzaken, want bij mij teruggekomen, vroeg zij: „Wanneer heeft hij U dezen brief gegeven? Hoe lang geleden?" „Op den avond van den zesden Janu ari", antwoordde ik. „Den avond, dat hij Harrington Gar dens onder geheimzinnige omstandighe den verliet". „Geheimzinnige omstandigheden?" her haalde zij. „Wat bedoelt U? Is hij er dan niet meer?" W>orét oeruoigd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 5