Zierikzeesche Nieuwsbode Elke lepel helpt Maandag 13 Oct. 1924. zierikzeesche courant. Het zegel der Stilte. ABONNEMENT: PrJJi per 8 maanden f 1,60, franco per poat ƒ1,80. Voor het buitenland per Jaar f 10,—. Afzonderlijke ntimmere 6 cent. VerBohflnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. ADVERTENTIÊNi van 1—8 regels 60 ets. van d regels en daarboven 20 ets. per regel. Beolamos 80 ots. p. regel. Bij oontraot belangrijke korting. Inzending op den dag van nit- Gevond«n voorwsrpi-n: Een pet; een band van een mantel; een pakje tabak; een portemonnaie met geld; een haarpen; een parapluie; een sChooltasoheen armband; een bril met étui; een handschoen; een rijwielplaatje; een manchetknoop; sleutels. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstlllende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. BINNENLAND. Jackie Coogan naar Nederland. Jackie Coogan is Vrijdag te Boedapest aangekomen, waar hij door duizenden ontvangen werd. Hij zal twee dagen in deze stad blijven. Daarna zal hij naar Weenen en vervolgens over Nederland naar Amerika reizen. Vermogensbelasting 1923/1924. De Sept-aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft de laatstbekende cijfers betreffende de vermogensbelasting. Ze betreffen het belastingjaar 1923-1924, dat ten aanzien van het daaraan voorafgaan de jaar een vermindering van hst totaal der door deze belasting getroffen ver mogens aanwijst van pl.m. 140 millioen gulden. Bedroeg dit totaal vermogen over 1915-1916 7.3 milliard gulden, :n de vol gende jaren is het allengs gestegen tot bijna 13.6 milliard, welk hoogste cijfer werd bereikt over het belastingjaar 1920- 1921. Daarna is onder den invloed der malaise het vermogen gedaald tot 13.3 milliard over 1921-1922, 12.3 milliard over 1922-1923 en bijna 12.2 milliard over 1923- 1924. Bij deze cijfers is geen rekening ge houden met de veranderingen, die de waarde van den gulden in den loop der jaren heeft ondergaan. In totaal zijn over 1923-1924 162.192 personen in deze be lasting aangeslagen, het totaal der aan slagen in hoofdsom bedroeg ongeveer 11.5 millioen gulden, dat is dus iets minder dan 1 o/0o van het totaal vermogen. Deze opbrengst moet evenwel nog verhoogd worden met 25 opcenten, die door den staat geheven worden ten behoeve van het leeningfon-ds en de opcenten ten be hoeve van provincie en gemeenten (486 van de 1034 gemeenten maakten over 1923-1924 van deze bevoegdheid gebruik). Bovendien drukken op het vermogen nog de verdedigingsbelasting la, bestaande uit 80 opcenten op de hoofdsom der vermo-s gensbelasting en de verdedigingsbelasting lb, die een progressief karakter draagt. De rywlelbolftstfng. De rijwielbelasting heeft tot 1 October opgebracht f 5,233,008. De raming voor het geheele jaar was 3 millioen gulden. In totaal zijn dus verkocht 1.744.336 belastingplaatjes. Scheuring in den Plattelandersbond. In den Plattelandersbond was reeds lang een strijd gaande, die de eenheid van den Bond in ernstige mate bedreigde) Vooral de wijze, waarop het orgaan „De Plattelander" werd geredigeerd, vond bij een deel der leden, waaronder de leider van den Bond, de heer Braat, geen in stemming. Thans is de scJheuring een feit geworden. De ontevredenen hebben nu een nieuw orgaan, ,De Nieuwe Plattelan der" uitgegeven, onder redactie van den heer Braat. Ook sclhijnen pogingen te worden gedaan tot oprichting van een christelijke plattelandspartij, schrijft bet Hdbl. Wij gelooven dat het ontstaan van dergelijke groepen niet alleen politiek niet gewenscht is en ook niet in het be lang van den landbouw. Bijna alle groote politieke partijen besteden den laatsten tijd en dat zeer terecht meer aan dacht aan agrarische vragstukken. Zij hebben hun landbouw-program en rui men aan landbouwkundige specialiteiten een gcootere plaats in. Dat is reeds een belangrijke schrede in de goede richting en daarom zijn wij van meening, dat de boeren verstandig doen, wanneer zij zich voorbereiden om in de bestaande, groote r—i i ■■■li Door William Le Quaux. politieke partijen aan invloed fe wénnen, in plaats van hun krachten te verzwakken in allerlei belangengroepen. Zij zu'lèn dan veel beter in de gelegenheid zijn, juistere .inzichten en kennis betreffende het platte land bij de andere volksvertegenwoordi gers ingang te doen vinden en daardoor meer in het belang van de bodemcul- tuur tot stand kunnen brengen. Belastingen voor schippers in België. Het Kamerlid Duymaer van Twist heeft gevraagd of de Minister van Buitenland- sche Zaken bereid is bij de Belgische re geering stappen te doen teneinde een 2- tal belastingen, die daar te lande van bin nenkomende schippers worden geheven ongedaan te maken. TWEEDE KAMER. Ziiting van Vrijdag 10 October. Bij den aanvang der vergadèring wordt apn dhr. van 'der Voort van Zijp verlof verleend tot het houden van een inter pellatie over het niet-u:.tvoeren van ha venwerken te Vlissingen. Zij zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. Bij de voortzetting van de behandeling van het crediet der Handelskamer repli- Ceeren de heeren Staalman en Midhielsen. De heer de Groot sluit zich aan bij den heer Staalman. Minister Co;ijn wijst er nogmaals op, dat het Crediet indertijd verleend is op w'ensCh van regeering en Kamer béide. De regeering heeft nooit pressie op de Handelskamer uitgeoefend om beneden de kostprijzen te verkoopen. Het wetsontwerp wordt ten slotte aan genomen met 69 tegen stemmen. (Tegen de Vrijheidsbond en de heeren Braat en Bomans). Bij bel ontwerp tot opheffing van het Hoog Militair Gerechtshof wijst de heer v. Sasse van IJselt op onze gebrekkige wetten inzake de militaire rechtspleging. Spr. zou voor de militairen dezelfde rechtspleging wenschen als voor burgers. Spr. dient een motie in, zich uitsprekend voor schorsing van de beraadslaging, tot dat het ontwerp wordt ingediend tot af schaffing van de militaire rechtspraak in vredestijd. De heer KI eerekoper en mevrouw Bak ker— Nort steunen de motie, die door den heer Beumer bestreden wordt. Laatstge noemde acht de zaak van afschaffing van het militaire recht te :ngewikkeld om bij motie af te doen. Minister Heemskerk kan niet met de motie instemmen. De regeerng kan nog niet zeggen of afschaffing der militaire rechtspraak mogelijk is. Dhr. v. Sasse v. IJsselt schrapt in de motie de schorsingsclausule. De voorzitter stelt voor de motie te doen drukken en ronddeelen, hetgeen wordt aangenomen met 43-27 stemmen. Het ontwerp wordt hierop aangeno men z.h. st. i Hierna wordt z. h. st. het ontwerp tot afschaffing der approbatie van militaire vonnissen aangenomen en de vergadering verdaagd tot Dinsdag. heeren Romeijn en Kosten, werden deze bescheiden goedgekeurd. De afgevaardigde ter algemeene ver gadering, de heer C. Koopman Cz., bracht daarvan verslag uit. De rekening der Bibliotheekcommissie over 1923/24 en de begrooting voor 1924- '25 werd door een commissie, bestaande uit de heeren Romeyn en Kosten, nage zien en aceoord bevonden. De rekening der Tuingrondverhuring en van de Nutsspaarbank werden nage zien en accoord bevonden door een com missie, bestaande uit de heeren Ribbens en van Dijk. In de vacature-Kr uytbosch werd tot bestuurslid gekozen de heer J. Busscher en in de vac. van Heusde de heer L. Doeleman. In de commissie voor de bibliotheek werden gekozen de heeren mr. Ch. F. (M. de Witt en J. C. H. Ehrenburg, ter wijl in de commissie voor de Tuingrond verhuring gekozen werd de heer J. J. Hendrikse. Door den voorzitter werden daarna eenige mededeelingen gedaan over de dit winterseizoen te houden lezingen. Op 17 Nov. e.k. hoopt voor het Nut hier op te treden de heer Albert Vogel, de be kende declamator; op 17 Dec. d. a. v. ds. van der Giessen uit Oost-Graftdijk; in Januari 1925 de heer H. Dekking en in Februari d. a. v. jnevr. Alida Tartaud— Klein, bij allen wél bekend. van jaren aan het hoofd heeft gestaan van de plaatselijke brandweer, en hij in deze functie het volste vertrouwen ge noot der burgerij. De zoons van den overledene dankten geroerd voor de laat ste eer, aan hunnen onvergetelijken va der bewezen, waarna een hunner ver zocht te zingen ps. 89, vers 1. Diep onder den indruk van deze plechtigheid verliet men den doodenakker. POORTVLIET. Den 7en October ver gaderde de gemeenteraad. Voorzitter bur gemeester Dronkers; afwezig de heer Van Westen; één vacature. Naar aanlei ding van een schrijven van den heer Pat- tist_ inspecteur L.O., u:tgelokt door wet houder van der Slikke, wordt eenige oogenblikken nagepleit over de reis- en verblijfkosten inzake de vacature van hoofd der school. De heer 'Carels zegt. dat in de vorige vergadering werd be twist de aan den Inspecteur toegeschre ven uitdrukking: „Ik weiger een voor dracht op te maken, als B. en W. niel de sollicitanten hebben bezocht". Op 12 September is ingekomen een schrijven van den heer van Rees, inhoudende, dat hij heeft opgehouden te zijn lid van den Raad. De heer Carels constateert, dat de heer van Rees op 1 Augustus in verzuim js geweest en dat B. en W. op grond van art. 25 tweede lid niet diligent ge noeg zijn geweest. De voorzitter verde digt het standpunt van B. en W. Door het Centraal Stembureau is inmiddels de De verplaatsing naar Amsterdam j heer E. Uijl "benoemd verklaard. In de Uit Stad en ProvSnoie 19 VIII. Bevat verder bewijs. „Sir Digby Kemsley is hier geweest, mijnheer, ongeveer een uur geleden. Hij kon niet wachten", zei Hames. „Sir Digbyschreeuwde ik bijna. „Waarom heb je me niet opgescheld bij mevrouw Shaud „Omdat hij 'dat niet wilde hebben, mijn heer. Hij kwam u in het diepste gehe'm opzoeken; toen ik de deur openmaakte, herkende ik hem niet eens. Zijn snor en baard waren afgeschoren en hij was gekleed als geestelijke." „Als geestelijke „Ja, mijnheer. Hij leek ook sprekend op een dominee; als ik hem op straat had ontmoet, had ik hem niet herkend." ,Een uitstekende vermomming riep lik uit. „Je weet natuurlijk, Haines dat wel, dat de politie hem zpekt, niet waar „Zeker, maar u kunt mij vertrouwen, mijnheer, ik zal niets zeggen; Sir Digby is uw1 vriend" „Ja en een groote vriend ook; ik Voel, dat hij valsch "beschuldigd wordt ZIERIKZEE. In de sociëteit „De Ver- eeniging" hield Vrijdagavond het depar tement Zierikzee van de Mij. tot Nu6 uan 't Algemeen haar a'gemeene vergade ring, die, zooals steeds, zeer slecht was gezocht. De voorzitter, de heer H. H. Prakke, opende als voorzitter de vergadering en las "bij ontstentenis van een secretaris zelf de notulen, welke onveranderd Wér den vastgesteld. Het jaarverslag werd uitgebracht door den penningmeester, den heer H. E. Bee- laerts van Emmichoven, door wien tevens de rekening 1923/24 en de begroeting» voor 1924/25 was opgemaakt. Nagezien door een commissie, bestaande uit de van die vreeselijke zaak, welke in zijn woning is voorgevallen", ze: ik. „Zou hij terugkomen „Hij schreef vlug dit briefje", zei Ha> nes, en nam een brief op van het vloei boek. i Met bevende vingers scheurde ik het open en las de volgende haastig neer geschreven woorden „Het spijt me, dat je uit was had je dringend willen spreken. Houdt je belofte den veertienden en doe of je niets van me weet. Mijn bewegingen zijn onzeker, er is iets gebeurd, dat elke verklaring weerhoudt. Ik zal je echter heimelijk mijn adressen zenden, zoodra Ik ze heb. Ik vertrouw je, Teddy, want jij bent mijn eenige vriend. Digby." Ik las het briefje verscheidene keeren over en maakte er uit op, dat hij in voo.rldurenden angst voor arrestatie ver keerde. Ieder hoekje kon gevaar voor hem opleveren. Hoe ongelukkig dat ik niet thuis was geweest; uit het feit dat hij als geestelijke gekleed was, maakte ik op dat hij zich verborgen hield, misschien in een der voorsteden van Londen. Ik kon niets doen dan wachten op bericht van hem, ofschoon ik bijna dol van ver langen was om hem te vragen, wat mijn meisje in z!in woning kwam doen d en van den heer M. Ridderhof, kommies le klasse 'te Tholen, is tot nader bericht uitgesteld. Spreekbeurt prof. Treub. In verband met de electrificatieplan- nen van ons eiland heeft het bestuur der „Vereeniging voor Streekbelangen" mr. M. W. F. Treub, oud-minister van financiën, uitgenoodigd en bereid ge vonden een rede te houden over de voor- en nadeelen van exploitatie door een particulier bedrijf, door een over heidsbedrijf en door een z.g. gemengd bedrijf. De rede zal uiteraard zijn een economisch-, geen technisch betoog. Het is de bedoeling de vergadering toe gankelijk te stellen voor alle belangstel lenden, inzonderheid burgemeesters, raads leden, secretarissen, enz. Als datum is-.gekozen Zaterdag 1 Nov. e.k. Plaats en uur zullen nader in deze courant worden bekend gemaakt. BRUINISSE. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat in den tuin van dhr. Bakker (Zijpe) alhier dezer dagen een aaidige hoeveelheid rijpe aardbeien zijn geplukt van den kouden grond. Onder greote belangstelling werd Vrijdagmiddag j.l. het stoffelijk overschot van den heer M. Krijger ter aarde be steld. Een lange stoet familieleden en vrienden volgden de lijkwagen, en een vrij talrijke schare was op de begraaf plaats aanwezig, al-zoo uit:ng gevende aan hun innige vereering voor den overlede ne. Aan de groeve sprak ds. Waarden- burg, het leven en sterven van den ont slapene herdenkende, wiens geheele leven was geweest onderwijzing, voor gaande in zijn maatscbappelljken plicht. .Geestelijk en lichamelijk met vele goede gaven bedeeld, was zijn levensroeping deze i voor zijn medemenschen nuttig te maken, doch steeds wees hij er op, dat hij niets .uit zich zelf kon, maar het hem van God gegeven was. Mede-oprichter van de Zondagsschool, heeft de over ledene met lust en liefde vijftig jaren lang de jeugd in den godsdienst ónder wezen en bij zijn- vijftigjarig jubileum als Zondagsschool-onderwijzer enkele ja ren. jgeleden, werd hij voor zijn vele ver diensten met .de ridderorde van Oranje- Nassau door H.M. de Koningin beloond. Burgemeester S. Hage herdacht den over ledene, als een algemeen geacht en be mind burger van Bruinisse. Hoe hij tal concept-verordening op het voortgezet onderwijs aan de rijpere jeugd wordt op voorstel van den heer Carels het leer vak aardrijkskunde geschrapt en het mi nimum aantal leerlingen teruggebracht van 10 op 8. De voorsteller spreekt van 6; wethouder Krijger acht het bepaalde aantal gewenscht. De verordening wordt daarop met algemeene stemmen goedge keurd. Als leerkrachten bij dat onderwijs worden benoemd mej. Ista en de heeren De Maagd en fllaas. Het kohier honden belasting voor 1924 wordt vastgesteld op f 2^t met 56 honden. Alsnu is aan de orde vaststelling der gemeente-begroo ting voor 1925. Dank zij de nieuwe lei ding worden de beraadslagingen in kal- men toon gehouden. De begreoting wordt post voor post opgelezen en over ieder hoofdstuk gestemd. Bij hoofdstuk 2 deelt de voorzitter mede, dat de jaarwedde van den burgemeester door Ged. Staten is bepaald op f 1630. De post druk- en bindwerk wordt teruggebracht van f 500 fop f 400; post abonnement op het Staats blad enz. met f 10 verminderd, om het geïllustreerd gemeenteblad te doen ver vallen. De huur van een deel van het gemeentehuis wordt met f 50 verhoogd. Ten laste van hoofdstuk 2 is geraamd f 871,10 als bijdrage voor eigen- en we duwen- en weezenpensioen. De heer Ca rels betreurt het, dat B. en W. nog niet gekomen zijn met een voorstel tot ge deeltelijk verhaal op de bij dat hoofd stuk betrokken ambtenaren. Gezien zijn ervaring is van hem geen dergelijk voor stel te verwachten, maar wensüht toch de opmerking te maken, dat de gemeente ambtenaren ten opzichte van anderen in een bevoorrechte positie verkeeren. De voorzitter gaat de geschiedenis van de vrijstelling na en zegt, dat de gemeente niet in een noodtoestand verkeert zooals het Rijk. Wethouder Krijger meent, dat er geen reden tot verhaal is, wijl de le vensstandaard stijgende is. Bij hooldstuk 3, openbare veiligheid, wordt de veld wachter in het genot van zijn maximum- jaarwedde gesteld. Het' voorstel van B. en W. om aan de schietvereeniging ^Ne derland en Oranje" een jaarlijksche bij drage te verleenen van f' 25, wordt ver worpen met 3 stemmen tegen, die van de heeren Elenbaas, Van der Male en Carels. Bij de woning van M. Quist zal een lantaarn geplaatst worden. De heer Elenbaas merkt op, dat de jachtopzie- noodlottigen avond. Het was een bittere teleurstelling, dat ik er niet was ge weest om hem te ontvangen het kon wel maanden duren, voor ik weer iets van hem zou hooren, want zijn belofte was maar zeer vaag. Ik nam het glas zorgvuldig uit mijn zak nontdeed het van het papier en sloot het in een kastje in den hoek van de kamer tot den volgenden morgen. Toen kreeg ik het er weer uit, zette het op een courant en bestrooide het met het groene poeder, waardoor een aantal vin gerafdrukken voor den dag kwamen de mijne, die van Bain en die van Phrida. Ik fotografeer wel eens, zooals iedereen tegenwoordig in deze dagen van populaire photo-w-edstrijden; ik haal de dus mijn Kodak en slaagde erin na veel manipulaties met het l-'Cht een aan tal kieken te nemen. Ik was er den ge- heelen morgen mee bezig en was toch niet tevreden met het' resultaat. Ik nam daarom het glas zeer voorzichtig mee naar een bekenden fotograaf in Bond Street, die er verscheidene foto's van nam, welke ik na eenige uren "behoorlijk ontwikkeld en vergroot' ontving, waar door alle verschillende lijnen en bogen behoorlijk te zien waren. Niet voor den volgenden morgen had ik gelegenheid naar Edwards te gaan, om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende hoestprikkel weg te nemen Akker's Abdijsiroop dankt haar snel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden extracten in haar samenstelling. Stilt als bij to overslag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst! Akker's ner nog geen belooning heeft genoten voor bewezen politiediensten. Wethouder Krijger zegt, dat hem een vergoeding zal toegekend worden. Onder hoofdstuk 6 wordt de jaarwedde van den gemeente werkman met f 100 verhoogd. Bij hoofd stuk 12 vestigt de heer Carels nog eens de aandacht op de opeenten op de hoofd som der personeele belasting, die inder tijd bij verrassing zijn vervallen. De be grooting wordt nog aangevuld met be looningen voor openbaar en bijzonder voortgezet onderwijs. Tengevolge van de aangebrachte wijzigingen kunnen het eindcijfer en de post voor onvoorzien niet gemeld worden. De begrooting wordt vastgesteld met de stem! van den heer Carels tegen. De begrooting van het Al gemeen Armbestuur -wordt goedgekeurd. Zij vermeldt als eindcijfer f 16432,70 en een post voo-r onvoorzien, groot .f 4140,58. RECHTZAKEN. maar 'toen rees er een andere moeilijk heid op. Hoe kon ik op plausibele wijze het bezit der afdrukken verklaren Meer dan een uur zat ik na te denken, de eene sigaret na de andere rockende. Eindelijk "had ik een vast plan en spoedde ik mij naar Soot-land Yard, waar ik dadelijk binnengelaten werd in zijn frissc'he, schraalgemeubileerde kamer. „Zoo, Mijnheer Royle", riep hij vroo lijk uit toen ik binnentrad. „Ga zitten nu, weet U al wat meer van Uw geheimzinn'gen vr'end Ik antwoordde niet. Waarom zcu ik liegen: Daarom zei :k „Ik heb op eigen gelegenheid detecl- tieven werk gedaan. Hebt U de foto's van de vingerafdrukken op het tafeltje in Sir Digby's kamer „Ja, natuurlijk", was het antwoord en naar een kast gaande, bracht hij het ge heele dossier mee en haalde er een aan tal fotografiën uit. Mijn hart bonsde toen ik ze zag. Zouden er dezelfde bij zijn als die, welke ik bij mij had? Ik Was bang ze te vergelijken. Edwards merkte mijn aarzeling op en vroeg in welke richting -;k pogingen had aange wend. „Ik heb alleen wat vingerafdrukken, anders niet", viel :k u:t en haalde uit Kind-martelaar. Omstreeks April kregen de echtelieden Buuron te Princenhage het 3-jarig kerel tje van een ongehuwde dienstbode ter verzorging. Een maand daarna hoorden de buurvrouwen voortdurend, dat 't kind uitgescholdengedreigd en geranseld vyerd door de pleegmoeder. Kwam de man thuis, dan begon hij te bulderen en klonk opnieuw het smartelijk gewee klaag. Toch grepen de omwonenden niet in, zelfs niet, toen het gemartelde klein tje ontkleed in de gang in een emmer koud water moest staan, evenmin toen Buuron aan haar liet zien, hoe hij zijn eigen handen had toegetakeld bij 't sltan van zijn slachtoffer. Eindelijk kwam het geval de politie ter oore. Het arme kereltje werd ter verpleging in eene. inrichting opgfenomen. Het ondervoede kleintje, dat voorzichtig zijne pijnlijke ledematen bewoog en ban gelijk en schuw voor ieder Wegkroop was overdekt met litteekens, veroorzaakt do-or slaan en stompen met een hard voorwerp. De liefdeloosheid van de om wonende vrouW'en, die in koelen bloede het kind hoorden rantselen, werd mijn zak de groote enveloppe, welke de afdrukken bevatte. De detective nam ze mee naar het raam en beschouwde ze zeer aandachtig terwijl ik over zijn schouders 'keek. Ongewoon als ik was aan al die lijnen en bogen, kon ik er niéts u't opmaken; ook Edwards scheen besluiteloos. „We zullen ze even naar Inspecteur Tirrell op de Vingerafdruk-Af deeling zen den", zei hij eindelijk. „Hij :s een ex pert en kan met een oogopslag zien of er dezelfde afdrukken bij zijn als bij de onze". Hij belde en verzocht den agent di« verscheen, alle foto's naar het genoemde departement te brengen. „Nu, Mijnheer Royle", riep de Inspec teur uit, toen de deur dicht was, „hoe bent u aan die afdrukken gekomen Ik was op die vraag voorbereid en had een leugentjebij de hand. „Sir Digby gaf mij op den avond van zijn vertrek een ijzeren kistje terug, dat hij eenige weken tevoren van mij geleend had; ik onderzocht he-t en heb u de resultaten gebracht", zei ik. „O, maar dan waren de afdrukken er al, voor het slachtoffer in de kamer van Gw vnepa was genomen", riep hij uit. J (Wordt uervolgdj.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 1