Zierikzeesche Nieuwsbode Chief 8 Whip Vrijdag 3 Oct. 1924. zierikzeesche courant. EERSTE BLAD. Door te late inzending J. BONGERTMAN, Zierikzee. Heilgymnastiek. Massage. Algemeen Overzicht. Het zegel der Stilte. STER- TABAK Verklaring over ABONNEMENT: PrV» por maanden f 1,60, iranoo por port f 1,80. Voor het buitenland por Jaar f 10,—. Afzonderlijke nummer» 6 oent. Verichflnt Maandag Woensdag en Vrijdag ADVERTENTIËN JK van 1—8 rogels 60 ots. van 4 regels en daarboven 20 ots. por regel. Reolamea 60 ots. p. rogel. Bi) oontraot belangrijke korting. 80ste JAiBGilïG. - No. 11141. lDI,ndln* °f doc d*« Olf. I. J, 0£ iioze Jt. N. J. (OSTES. v<lór m- Dit nummer bestaat nlt 3 bladen. moesten eenige advertontiëo tot Maandag worden uitgestald. DE diKECTEDB. De BURGEMEESTER en WET- Wr^F HOUDERS van Ziebikzie doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zjjne vergadering van 17 Sept. 1924, No. 8, is vastgesteld de volgende verordening: De RAAD der gemeente Zisbikebe; Gelet op het advies der Commissie voor de Strafverordeningen Gehoord het voorstel van Burgemeester en Wethouders: Heeft besloten: vast te stellen de navolgende VERORDENING tot wijziging der Alge- meene Politieverordening voor de ge meente zlerikzse. Eenig artikel. Tusschen het eerste en tweede lid van artikel 36 wordt gevoegd eene nieuwe alinea, luidende als volgt ,Het is verboden op Zondag stoepen of „rabatten van straten te bezigen als berg plaats van goederen". Aldus vastgesteld ter openbare Raadsver gadering van 17 September 1924, No. 8. A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE, Voorzitter. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Zynde deze verordening aan de Gedep. Staten van Zeeland, volgens hun berigt van den 26 September 1924, No. 129. 3e Afdee- ling, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3 October 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. DIENSTPLICHT. Bekendmaking tin uitspraak In zake installing. De BURGEMEESTER van Zierikzei brengt ter algemeene kennis, dat bjj be.-luit van Heeren Gedep. Staten van Zeeland, d d. 26 September 1924, nommer 125, 3eafdeeling, aan PETRUS JOHANNES CORNELIS APPELS, dienstplichtige, van de lichting 1925, voor goed vrijstelling is verleend van den dienst plicht wegens broederdienst. Voor het indienen van bezwaren tegen deze uitspraak wordt verwezen n-aar de publi catie aan het aanplakbord van het Raadhuis. Zierikzee, den 2 October 1924. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE. U t0ofobcflÓó6 Dat kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben, ook op politiek terrein, bleek dezer dagen weer eens in Engeland. Er was n.l. een vervolging ingesteld tegen een redacteur van een communis tisch weekblad, waarin een artikel vóór kwam over Jiet gebruik van troepen bij arbeidsconflicten. De procureursgeneraal deed die vervol ging tegen den communist eind'gen, het geen de conservatieve partij in Engeland aanleiding gaf tegen de regeering van Ramsay MacDonald een votum van wan trouwen voor de stellen. De regeering is voornemens de door den proc.-generaal aangenomen houding te sanctioneeren en het zal dus van de liberale partij afhangen of al dan geen crisis zal worden uitgelokt. Deze partij heeft nu onverwacht amen dementen ingediend op de conservative motie van afkeuring, welke ;n plaats van een afkeuving van de labour-regeering Door William I® Qneux. 16 Ik haalde mijn schouders op, maar ant woordde niet. In het bureau gingen wij naar de lange zaal, bestemd voor de be ambten van het Crimineele Onderzoe- kings Departement en ontmoetten daar de twee rechercheurs, die getuigenis had den afgelegd. Zij lieten mij het portret zien van de .onbekende doode, kalm en zelfs mooi, juist zooals ik haar uitgestrekt had zien liggen in Digby's kamer. „De medische verklaring was curieus, mijnheer Royle, vondt U niet vroeg Edwards. „Dat drikantige mes moet toch niet moeilijk op te sporen zijn; er zullen toch zeker niet zoo heel veel van be staan". „Neen", antwoordde ik flauw, want ik dacht aan een mes, dat ik eenige dagen voor de tragische gebeurtenis gezien had een met het wapen der Medici's in het handvat uitgesneden. Voor mij, helaas was de vreeselijke waarheid niet langer omsluierd. Mijn vermoeden aangaande de schuldige was nu, na de verklaring van den dokter, geheel bevestigd. Ik klemde Zeer werstancl/g, dan hebt U ae ógj/e en goedkoopste. rkrüqba beoogen een bizondere commissie :n 't leven te roepen om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, welke hebben geleid tot het intrekken van de hierboven genoemde vervolging tegen het communistisch orgaan. Over het vraagstuk van de uitbreiding der Duitsche regeeringsooal:t:,e met de Duitsch-nationalen duren de besprekingen te Berlijn nog altijd voort. Maar het blijkt nu toch wel, dat de rijkskanselier Marx, hoezeer ook hij voorstander is van de medewerking der Duitsch-nationalen aan de regeering, daarbij andere bedoelingen heeft dan de Duitsdie Volkspartij en ook door andere motieven wordt geleid. Dr. Marx wil een nationale regeering, wil alle krachten des volks vereenigen en hij wil dan ook een uitbreiding van de re- geeringsbasis niet slechts naar redhts, maar ook naar links. Niet alleen moeten de Duitsch-nationalen met de hu'd'ge coalitiepartijen gaan samenwerken, maar ook de sociaal-democraten. En de heer Marx schijnt dan ook voornemens om met deze beide partijen tegelijkertijd on derhandelingen aan te knoopen Dat zijn denkbeeld veel kans van slagen zal heb ben is te betwijfelen. BUITENLAND Amerikaansohe winkeltrusts. Meer en meer komt in Amerika de winkeltrust in zJw'ang. De individueele kleinhandelaar wordt uitgeschakeld door de groote maatschappij, die zijn concur renten opkoopt of als onderafdeelingen van het grootbedrijf laat voortbestaan. Het is in Amerika's groote steden bijv. haast niet meer mogelijk om een doosje oigaretten of een sigaar te koopen in een anderen winkel dan dien van de reusachtige firma Schulte of- van de „United Cigar Stores". En zelfs die trach ten elkander op te slokken. De mode, de kleedingindustrie wordt beheerscht door de geweldige 'waren huizen (misschien een dozijn in aantal), die met filialen de groote steden be strijken. Andere zaken vertoonen de zelfde verschijnselen. En wat er aan afzetgebied overschiet, vooral op het platteland, wordt afgewerkt door de paar monsterachtige „mail order hou ses", die alles wat maar in een koopers- brein kan opkomen leveren en per post pakket of als vrachtgoed thuissturen, tot naar de afgelegenste hoekjes van de Amerikaansche binnenlanden. Het groote „mail order" huis van Sears Roebuck in Philadelphia bijv. verspreidt een catalo gus van bijna 1000 pagina's klein ge drukt. Het „mail order" huis voorziet in alle stoffelijke behoeften. Maar het doet dit volgens standaarden van smaak en schoonheid, die soms nog al wat te ralan- schen laten. De groote mode-warenhui zen oefenen eveneens vriendelijke dicta tuur uit, volgend niet alleen, maar zich beperkend tot de mode van 't oogenblik. Schrijven de textielfabrikanten een sei zoen lang lichte kousen voor, dan kost het niet weinig speurzin, moed en over redingskracht om een paar donkere te krijgen. Terwijl de dagelijksche, uitvoe rige reclame in de dagbladen, die niet alleen aanprijzend, doch ook smaakvor- rnend en -vervormend is opgesteld, er voor zorgt, dat het karakter der vraag mijn lippen vol wanhoop op elkaar. Wat voor Londen een geheim was, was het niet langer voor mij VI. Het bewjjsstuk. De morgen van den tienden Januari was een van die grauwe, donkere och tenden, welke als de vlekjken op de re putatie van Londen zijn. Het scheen geen mist meer, maar een zware, dreigende wolk welke plotseling op de stad was gevallen en om drie uur 's middags had het even goed middernacht kunnen zijn. Straten, winkels en kantoren waren ver licht, omnibussen en taxi's reden met licht, terwijl de lucht doortrokken was met een zwavelachtigen damp met zwar ten neerslag, welke de oogen pijn deed en de longen irriteerde. Londenaars ken nen deze periode van onaangename duis ternis maar al te goed. Ik zat in mijn kamer en zag naar Hai nes, die een stuk oud zilver schoon maakte, dat ik op een uitverkooping had gekocht. Het verzamelen van oud zilver is een van mijn liefhebberijen en dit was een zeer mooie oud-Italiaansche reliquiëen doos, ongeveer tien duim hoog, met het Sioiliaansehe merk van de zeventiende eeuw. Haines was onder mijn leiding een be kwaam en zorgvuldig zilverpoetser ge- zich laat leiden in de zorgvuldig klaar gemaakte banen van het aanbod. BI NNENLAND. Het einde van den Zomertijd. Wij herinneren er onze lezers aan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. de Zomertijd eindigt. Men doet het verstandigst Zaterdagavond de klok één uur stil te zetten. Salarisregeling rijksambtenaren. De reeds op 21 Augustus aangevraagde bijzondere audiëntie van de vertegen woordigers van het Comité van Zes (A.C. O.P. en C.N.O.P.) met den minister van financiën, die niet eerder kon verleend worden, o.m. wegens twee vergaderingen van de Centrale Commissie voor georga niseerd overleg en de afwezigheid van den minister, is Dor,derdag verleend. Uit voerig werd de wenschelijkheid bepleit om de voorgenonifen salarisverlagingen op 1 October en Januari niet te doen doorgaan, zulks o.m. op grond van het ruimer vloeier der middelen en de snelle stijging van de prijzen der voornaamste levensmiddelen. De minister antwoordde positief, dat de voorgenomen verlaging op 1 October ten volle zou worden toe gepast en dat hij omtrent zijn bedoeling op 1 Januari a.s. nog niets kon zeggen, zoolang de verwachtingen, die gekoes terd worden ten. aanzien van een beteren toestand van 's lands financiën, geen fei ten zijn geworden. Hiermede deed cle minister dus alle geruchten te niet, die den laatsten tijd hieromtrent in de pers zijn verschenen, speciaal ten aanzien van het bericht in de katholieke pers, betreffende het hal- veeren per 1 Oct. van de voornaamste salarisverlaging. Uit Stad en Provinole. Z1ERIKZEE. De collecte voor het Roode Kruis, welke Donderdag alhier werd ge houden, heeit de som van f 226,— op gebracht, waarvoor de plaatselijke af- deeling gevers en geefsters vriendelijk dankt. Ook Qnze stad eene vaste bioscoop rijk'Het bestuur van de Concertzaal deelt ons mede, dat het voornemens is gedurende de wintermaanden twieemaal in de week Bioscoop-voorstellingen te geven, en wel op Zaterdag en Zondag avond. De Concertzaal 'heeft zich daarvoor In verbinding gesteld met den heer M. Brou wers uit Tilburg, directeur der alhier gunstig bekende „Zeelandia-Bioscoop", onder wiens leiding ook de vorige goed geslaagde voorstellingen in de Concert zaal plaats vonden. De ervaring van den heer Brouwers en zijne prima installatie zullen dus ook eene waarborg zijn voor het vervolg. Veel schoons en wetenswaardigs valt in eene goedgeleide Bioscoop te genieten; drama, tqoneelspel en klucht volgen elkaar afwisselend op, doch buitendien blijft men op de hoogte van het nieuws van den dag, en krijgt men een kijkje in vele landen en toestanden, die anders voor ons verborgen blijven. De goede leiding is echter alles, en wij gelooven, dat die hier in de combi natie yan de Concertzaal met den heer Brouwers voldoende gewaarborgd is. Wij voorspellen de Concertzaal dan ook een goed succes op haar onderneming, reeds te lang is ojize stad in dit opzicht bij andere plaatsen ten achter gebleven. Zaterdag 4 October wordt de serie voorstellingen geopend, met als hoofd film, buiten bet verdere programma, het boeiende drama „de Koningin van de Moulin Rouge", dat ons naar het volle leven in het hartje van Parijs voert. De beelden zullen worden toegelicht door den bekenden Amsterdamschen explica teur, den heer Jacq Reuter. (Voor ver dere bizqnderheden zie men achterstaan de annonce). worden; ik waarschuwde hem uiterst voorzichtig te zijn, daar de ornamentae- ring dun was en een gedeelte van het drijfwerk op het deksel zeer teer. Vol gens het opschrift had het een der been deren van een zekeren heilige bevat van een plaatselijken heilige van Paler mo maar het reliek was al lang ge leden verdwenen. De zilveren schrijn ech ter, welke eeuwen lang ergens op een altaar had gestaan, was een wiaarlijk bijzonder mooi exemplaar van zilver smeedkunst. Plotseling klonk de telefoon en hoorde ik Phrida's stem vragen „Hallo, Teddy, ben je daar Waarom ben je vanaf Donderdag niet hier ge weest Ik schrikte en herinnerde mij, dat ik sinds den middag van het verhoor niet in Cromwell Road was geweeit. „Vergeef me, lieve", verzocht ik haar, „ik heb het zoo vreeselijk druk gehad ik was eiken dag op de fabriek". „Maar dan had je toch 's avonds kun nen komen", zei zij op verwijtenden toon. „Herinner je je niet, dat we afgesproken hadden gisteravond naar het James The ater te gaan Ik heb zitten wachten". „God, Phrida, wat spijt me dat", zei ik. „Maar. ik heb ook zooveel aan mijn hoofd wil je het mij vergeven V" RheumaUek en yerltoudheid. De Heer J. W. HOEK, sergeant bij de politletroepen voor den grenadlenst te Coevorden, verklaart: „8edert 6 jaar leed ik aan Rheumatlek in het linker been en in den rug. Heete luohtbaden en electrlseeren hadden bij mij geen volledig resultaat v "1 zoodat ik steeds Pijn j in rug en been hield, - welke zloh bij nat r-,weder of vermoeid- S fS. 1 held steeds meer s openbaardevooral aan de grens, waar we dag en n aoht aan G «11e weergesteldhe- den blootgesteld zijn Ik gebr ulkte zeer vele middelen, welke mij zeer veel geld J.W.Hoek kostten, maar altijd seróeant by de zonder re.uha.t. Een oolltietroeoen mbüerkennisseD, die poiuieir uejjen eveEee(ja motTogal- Tabletten gunstige resultaten verkregen had, raadde mij aan ook Togal te ge bruiken. Na gebruik van het eerste üasobje Togal-Tabletten was de pijn nagenoeg verdwenen en na drie flacons Togal-Tabletten was ik geheel hersteld. Geen enkele pijn heeft zich de laatste drie maanden meer geopenbaard. Het was voor mij zeer opvallend, dat ik tijdens het gebruik van Togal-Tabletten In het geheel niet meer verkouden werd, hetgeen zich in onze werkkring zoo dikwijls voordoet. Mijn collega's die dit ook opmerkten, gebruiken thans even als ik Togal als voorbehoedmiddel tegen verkoudheid". Hieronder volgt een verkort uittreksel van het drama: „Even veelbelovend als de titel is de inhoud, die ons verplaatst naar Mont- martre. Rosalie, een meisje van het platteland, is naar Parijs vertrokken, in de hoop daar danseres te worden. Reeds bij haar aankomst werd het eenvoudige meisje het slachtoffer van hare goedgelovig heid en door twee vrouwen beroofd. Een weinig troost vond zij bij Gigolette, aan wie zij vertelde, dat zij naar Parijs was gekomen om daar danseres te wor den. Gigolette stelde Moozay, den eige naar van het café „des Innocents" daar mede in kennis. Moozay dacht zijn slag te kunnen slaan, maar Rosalie nam de vlucht. Een wilde jacht ontstond. In haar vlucht rende Rosalie een der huizen bin nen in het Quartier Latin. Op de zolder verdieping gekomen, trachtte zij door het dakraam te ontvluchten. Een wilde jacht over de daken der huizen ontstond.. Tom Richards studeerde te Parijs In de muziek. In het ^.Quar.tier Latin" had hij met een kunstschilder, Jules Riboux, een kamer gehuurd, waar de twee vrien den zich in kunst oefenden. Louis Rous seau, een beroemd musicus, was de leer meester van Tom. Op alle mogelijke ma nieren trachtte Rousseau zijn leerling tot een groot kunstenaar te bekwamen. Op een avond hoorden de beide vrien den plotseling het geluid van vechtende personen op het dak en door een boven licht yan de kamer viel plotseling een vrouw. Zoo deed Rosalie haar intrede bij de twee artisten. Deze boden haar onderdak aan. Gaarne nam Rosalie dit voordel aan en weldra zien wij 'i jonge meisje optreden als huishoudstertje bij de tw.ee artisten. Weldra ontlook er tus schen Tom en Rosalie een jonge liefde, met het gevolg dat Tom dikwijls de lessen verzuimde van meester Rousaeau. De oude Rousseau wist Wat er nu ge daan meest worden om Toms inspiratie tot den hoogsten top op te voeren. De oude Rousseau wist Rosalie over te halen te gaan dansen in de Moulin Rouge. Nog slechts kort was Rosalie geënga geerd als danseres, of zij was reeds be- i „Op één voorwaarde: dat je nu hier heen komt en met me gaat theedrinken bij de Leslies. Ik héb de auto om vier uur besteld. Vindt je dat goed De Leslies! Het waren erge parvenu's, die ik niet kon uijstian. Maar wat kon ik anders doen dan toestemmen En toen schelde .mijn meisje af. Toen ik even voor'vieren in Cromwell Road aankwam, was het nog altijd don ker. Terwijl ik door de groote ouder wetsche vestibule ,ging en de met zware loopers belegde trappen opliep, streed ik een Zwaren strijd tusschen twijfel en liefde. Ik beminde Phrida beminde haar meer dan mijn eigen leven en toch Versch' in mijn geheugen was de ver klaring van den dokter, dat de misdaad in Harrington Gardens begaan was met een dun, driekantig mes een mes zco- qls ik dikwijls had zien l'ggen op de ouderwetsche notenhouten étagère in den hoek der kamer, welke ik nu zou be treden. Jaren lang. had ik het daar qp dezelfde plaats zien liggen. Was het er nog Ik had met opzet uitgesteld mijn meisje te bezoeken, omdat Ut voelde, dat het er niet meer kon 'zijn en toen ik nu even stilstond en den knqp van den salonideqr omdraaide, durfde ik nauwelijks zien naar het ouderwetsche meubelstuk. Geef kind'ren zoete koek Geef vrouwen zachte most Maar al wat op de tonge bijt Is echte mannenkost. zong vader Cats en die wist 't wel. Daarom wordt er steeds meer Virginia gerookt, en steeds meer CHIEF WHIP. CHIEF WHIP is echte mannenkost, heerlijk pittig rooken, maar nooit scherp, omdat ze gemaakt worden van zuivere Virginia tabak. aroath VIRGINIA CIGARETTES london PREDIKBEURTEN, Zondag 6 October te Zierikeee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg. Klein® Kerk. 10 ure, dr. Helder. 's Avonds 6.30 ure, ds. de Roode. Luthersche Kerk. 10 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, Leeskerk. Chr. Geref. Kerk. 9.80, ds. v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ojre, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël IL 10 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. roemd. Het groote feest, waarop voor een jaar de Koningin van de Moulin Rouge was gekozen, zou Weldra aan breken. De musicus Rouseau had weten te bewerken, dat dit jaar Rosalie ge kozen zou worden. Op den feestavond ging Rousseau met zijn leerling Tom naar het feest Twaalf uur... de krpning van de koningin zal plaats hebben... het tooneelgordijn ging op Ontsteld zag Tom.... dat het Rosalie was, die thans Koningin was van de Moulin Rouge. Ge schokt is hij in zijn vertrouwen. Hij ver vloekte haar en de arme Rosalie was ontroostbaar. Haar besluit was spoedig genomen, ze richtte haar schreden naar de oevers van de Seine... en Tom,.... rade loos zwierf hij langs de straten... daar hoorde hij een oude bedelende viool speler. Hij greep de viool en speelde een fantasie, waarin hij de grootste mensche- lijke smart uitdrukte. Ontroerd bleven de voorbijgangers, waaronder ook Rous seau, luisteren. Zijn plan was geslaagd. Zijn leerling had de inspiratie gekregen vqor de kunst. Nu vertelde Rousseau alles. Nog wanhopiger wierd TomHij g.tig naar de plaats waar zij elkaar eens de heiligste beloften hadden gedaan. Daar vond hij haar..., bijna als slachtoffer- maar de liefde overbrugde alles. DREISCHOR. Ook hier gaf de békende Phrida, die met haar 6oeti en mantel aan zat te wachten, sprong vroolijk op en liep mij tegemoet 1st1 „Wat ben jij goed op tijd, Teddy", riep zij uit met een bips van genoegen op haar wangen. Nadat ik haar moeder de hand had gegeven, zei deze „Je doet of je een vreemde bént tegen woordig, Royle. Je bent zeker nog erg ender den indruk van de verdwijning van je vriend. Wij hebben eiken dag de cou ranten nagezocht, maar konden er niet® omtrent hem1 in vinden". Phrida had zich naar den haard jje- wend en knoopte met gebogen hoofd haar handschoenen djéht. p.Neen, antwoordde ik, „tot nu toe we ten de couranten er nog niets van, maar dat kan toch niet lang meer duren". Toen liep ik de kamer door om een tijdschrift op te nemen, dat op een stoetl lag. en leunde even tegen de notenhouten étagère. Ja, de middeleeuwsche dólk lag en nog, zooals altijd \tyas ze gebrujkt en later weer neer gelegd ^(Wjrdt oeroolgd.l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 1