Zierikzeesche Nieuwsbode BIJVOEGSEL behoorende bjj de ▼an Vrijdag 19 Sept. 1924, no. 11135. BINNENLAND. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelenstaal over de maand Augustus geeft een vermeerdering aan van f7.61 millioen, zonder nog rekening te houden met de baten uit de n'euwe rijwielbelast'ng. Deze vooruitgang is een gevolg van period'ek binnenkomende ba ten, n.l. van de Indische maatschappijen, die 'n Augustus j.l. mede hielpen zorgen voor een vooruitgang der d'vldend- en tantièmebelasb'ng met f 5,28 millioen. Door een hoogere heffing bracht de bieraccijns f 1,24 m'U'oen op. Van ge heel toevalligen aard Is de groote ver meerdering bij de registratierechten, waar uit f 3,35 millioen is binnengekomen, te gen f 1,37 millioen In 1923. De Inkomstenbelasting bracht f 4,36 mill-'oen op, tegen f 3,42 millioen verle den jaar. De suikeraccijns bracht pl.m. 5 ton minder op; ook de accijns op 't gedistMleerd bracht minder op, n.l. fyé mill:oen. De rijwielbelastiogi bracht i. p. v. f 3 mill'oen, waarop men gerekend had, f 4,5 millioen op, zoodat ons land li/a millioen rijw'elen teil op een bevolking van 7 mill:oen. Aan buitengewone mid delen is 'n de afgeloopen maand nog een luttel bedrag van f 44,000 aan O.W.- belasting ingekomen. De opcenten ten bate van het leeningsfonds brachten in Aug. 1' 6,57 (V. j. f 5,91) millioen op, en in de eerste acht maanden f 65,54 (V. j. f 70,14) millioen. In het geheel heeft de schatkist derhalve 'n de eerste 8 maanden f 349,39 mill'oen ontvangen tegen f 367.27 millioen verleden jaar, zoodat ondanks de jongste gunstige cij fers van de gewone middelen toch nog een achterstand van f 17,88 millioen te genover de overeenkomstige periode van 1923 bestaat. Uit Stad en Provin oio ST.-MAARTENSDIJK. De nieuwe ge wijzigde bouwverordenr'ng voor deze ge meente houdt de verplichte aansluiting aan de waterleid'ng in voor perceelen, die geheel of gedeeltelijk tot won'ng zijn ingericht of daartoe worden gebruikt en die liggen binnen 25 M. van de buis leiding der 'waterleiding. Van deze ver plichting kan ontheffing verleend wor den ten aanzien van perceelen waarvan de eigenaar, op grond van een voor zijn rekening ingesteld onderzoek aantoont, dat de woning een ander deugdelijk mid del tot watervoorzien:ng bezit. Tegen een negental personen, die we'gerden aan te stuiten of ontheffng te vragen is thans proces-verbaal opgemaakt; zij zijn tegen 29 September a.s. voor het Kan tongerecht te Tholen gedagvaard. Meer dere processen-verbaal zullen vermoede lijk na deze zitting van het Kantonge recht volgen. Het is voorts gebleken dat andere ingezetenen, die ontheffing w'il- den vragen, een monster water uit hun regenbak deden nemen voor onderzoek, wélk water echter algemeen ongeschikt als drinkwater werd bevonden. AANBESTEDINGEN. SCHERPENISSE. Bij inschrijving is aan besteed de levering van anthraciet ten behoeve van de gemeente. Er waren 2 biljetten 'ngekomen van de wed. C. A. Geuze voor f 44,50 en M. A. Jansens voor f 41 de 1000 k.g. Aan de laagste is de leverng gegund. POST EN TELEGRAPHIE. Reclame op poststukken. In antwoord op een schrijve11 aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Oude gevels In de Meelstraat te Zlerlkzec. De Meelstraat te Zierikzee is een heel oude verbindingsweg geweest van het voormalig centrum der stad met de ha ven, ter plaatse waar nu de Dam ligt. Ze wordt in 1319 reeds genoemd en heette toen Middelstrate, welke naam in de 15e en 16e eeuw afwisselt met dien van Meelstraat, om ten slotte den laatsten naam te behouden. Een „Mid delstraat" veronderstelt twee ter zijde loopende straten. Een daarvan was de Potstrate, de ander de Melckm'arct. In bewaard gebleven stukken wordt de eer ste in 1321, de tweede in 1398 genoemd. Met het oog op de oudste jaartallen karn men aannemen, dat de Middelstrafe zeker reeds Ln de 13e eeuw aanweziig was, ja, eigenlijk van het ontstaan der stad dus al een paar eeuwen vroeger de verbinding is geweest tusschen de oorspronkelijke kern van Zierikzee (bij de St.-Lievenskerk en het 's-Graven- hof; en het water of de haven, ter plaatse, waar misschien omstreeks 1320 een dam (de Dam) werd gelegd om de overzijde, de door de uitbreiding der stad vereischte gronden, te bereiken. In die Middel- of Meelstraat zijn on derscheidene oude huizen overgebleven, sommige met vernieuwde of geheel nieu we, andere met de oorspronkelijke of niet veel jongere gevels dan de huizen zelf. Gebouwen van de 15e tot de 20e eeuw zijn er te zien. Laten we het Stad huis buiten beschouwing, welks oudste deel van den gevel in 1554 Voltooid Landbouw inzake de bekende reélame op poststukken, ontving de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond violgens „De Msb." bericht, dat maatregelen getroffen zullen w'orden om het opschrift:. Blue Band, versch gekamd, uit het poststem pel te verwijderen. MARINE EN LEGER. Het ligt :n het voornemen van het de- parlement van oorlog in 1925 aan te schaffen 12 snelle verkenningsvliegtuigen en 16 artillerie-verkenningsvliegtuigen on derscheidenlijk voor den prijs van ge middeld f 33,000 en gem-'ideld f 24,000 per vliegtuig. Aanschaffing van school- vliegtuigen wordt voor 1925 niet noodig geoordeeld. SPORT. ZIERIKZEE, 14 Sept. Wedvlucht van St.-Quentin door de Postduivenvereni ging „Prins Hendrik". In de vlucht 44 duiven. Wind Z.W. Afstand 250 K.M. Ge mengde vlucht. J. Luijendijk, le pr., 10 u. 36 m. 32 sec.; P. Hillebrand, 2e pr., 11.14.40 u.; R. Eikema, 3e pr., 11.23.46 u.; J. W. Leijdekkers, 4e pr., 11.24.141/2 u.;H. P. Mais, 5e pr., 11.24.39V2 u.; A. J. Stout- jesdijk, 6e pr., 11.26.49 u.; J. van Beek, 7e pr., 12.II.I41/2 u.; A. J. Stoutjesdijk, 8e pr., 12.26.42 u.; J. W. Leijdekkers, 9e pr., 12.27.37 u.; R. Eikema, 10e pr., i2.34.4iV2 u.; C. de Jong, 11e pr., 12.47. 521/2 u.;" W. F. v. d. Ende, 12e pr., 12.50.24 u.; H. Padmos, 13e pr., 12.51.47 u.; J. Luijendijk, 14e pr., 12.58.4 u.; B. J. v. d. Vaate, 15e pr., 1.1.42 u.; B'. Post, 16e pr., I.71/2 u.; B. Post, 17e pr., 1.18.26 u.; P. Hillebrand, 18e pr., I.I8.26I/2 u.; H. Padmos, 19e pr., 1.24.6 u.; J. van Beek, 20e pr., 1.29.19 u.; C. de Jong, 21e pr., I.31.40 u.; J. W. Leijdekkers, 22e pr., 1.32.30 u. Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee, gehouden op Woensdag 17 Sept. 1924, des namiddags 2 nnr. Voorzitter de burgemeester, mr. A. J. F. Fokker van Crayesteyn van Rengers- kerke. De notulen, die ter visie hebben ge'legen, worden ongewijzigd'vastgesteld. Tot de ingekomen stukken en mededee- lingen, behooren o.a. een brief van den heer S. de Groot, waarbij hij ontslag vraagt wegens vertrek naar elders, als lid der commissie tot wering van school verzuim; idem van den heer J. H. Tur- lings, welke ontslag vraagt als pl. ver vangend lid van hét hoofdstembureau, tevens centraalbureau ter verkiezing van leden van den gemeenteraad en als lid van de commissie van toezicht op het L.O. Tot pl. vervangend lid van 't hoiofd- stembureau wordt benoemi de heer M. Smits. Aangeboden wordt hierop de ge- meentebegrooting voor het jaar 1925, welke begrooting ln handen wordt ge steld van een commissie, waartoe de voorzitter benoemt de heeren Panny, Lunenberg en Guinée. De begrooting wijst in ontv. en uitg. een bedrag aan van f 301,203,44^2; de kapltaaldienst geeft een eindcijfer aan van f 23,878,31, ter wijl de post onvoorziene uitgaven f 4107,921/» bedraagt. Vervolgens worden een aantal ontheffingen nopens school geld verleend. Namens de commissie, be last met het onderzoek der rekening van het Burgerweeshuis over 1923, brengt de heer Doeleman verslag uit. Hij ad viseert tot goedkeuring dezer rekening in ontvang op f 11825,131/2, >n uitgaaf op f 11616,11, sluitend met een voor- deelig saldo van f 209^02*Een ver zoek van de vereeniging „St.-Lieven" om f 1000 uit de gemeentekas voor het be zoldigen eener verpleegster, die ook bul ten de vereeniging vele gewaardeerde diensten bewijst, gaat terug naar B. en W. ter fina van prae advies. f Vastgesteld worden de vergoedingen bedoeld in art. 101 en 102 der L.O.-wet over het jaar 1929. werd, dan trekken bijzonder de aandacht de gevels der huizen B 12 (hoofdingang in de Poststraat, sedert 1810 bewoond door de famil'e Wansink), B 3S8 (pakhuis van den heer P. C. Van der Valk), B 71, (pakhuis van den heer P. Verbost) en B 72 (sigarenmakerswerkplaats van den heer J. Ornee). Het feit, dat gencemde gebouwen meerendeels sedert lang als achterhuis of als pakhuis hebben dienst gedaan, is gunstig geweest voor de on geschonden bewaring der gevels, want wordt een huis bewoond of voor win kel bestemd, daai komen de eischen des tijds het veranderen. Wat weet nu de plaatselijke geschie denis van de genoemde huizen te zeg gen? Helaas niet zooveel, als we zoo gaarne wilden weten. Laat ons dan dat weinige hier mede- deelen. Het huis B 12 (ten onrechte nog bij somlmigen bekend als het huis der Tem pelieren) wordt door deskundigen ge steld in de tweede helft der 15e eeuw. De gevel in de Meelstraat is goed be waard. Het is een hooge trapgevel met een, naar Vlaamisch model, over den geheelen top teruggemletseld groot veld, dat in een grooten spitsboog met een voudige versiering is gevat. De gevel is beneden met bergsteen bekleed en ver der van reuzenmoppen opgetrokken met boekblokken van bergsteen. Het huis is drie vensters breed en staat op een sousterrain, waarvan de begane grond ^ongeveer gelijk zal liggen mét de Post straat. Op de hoofdverdieping zijn bo- Ven de deur en de twee (vroeger kruis-) kozijnen geprofileerde spitsbogen ge plaatst mét traceering in de teruglig- De vergoeding voor de Bijz. School in het Vrije bedraagt f 2216, die voor de R.K. Parochiale Séhool f' 1595,52 en voor het Vervolgonderwijs aan die zelfde sichool f 24,60. Na vaststelling, van een pensioensgrond slag van een gemeente-ambtenaar, stel len B. en W. voor art. 3 van de veror dening op de heffing van leges in dien zin ;te wijzigen, dat de inhoud zal lui den als volgt: „Deze verordening treedt in werking, zoodra daarop de Kon. goed keuring is verkregen". Conform dit voorstel wordt besloten. In- de vergadering van 23 Mei j.l. werd besloten de bijdrage dezer gemeente in de onderhoudskosten van den straatweg Zierikzee--Brouwershaven voor de jaren 1925-'80 te verhoogen tot een bedrag drag van f 1024,97V2- Volgens een overgelegd schrijven van de commissie van dien straatweg hebben de in deze kosten bijdragende polders, alsmede de raad der gemeente Noord- gouwe gemeend, deze verhooging slechts te moeten toestaan voor de jaren 1925 tot en met 1927, in verband waarmede de commissie verzoekt het besluit van den raad van 23 Mei in dien zin te wijzigen. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W-. voor aan het verlangen van meer genoemd college te voldoen, waartoe conform dit voorstel, z. h. s. wordt be- sloten. Namens de commissiën belast geweest met het onderzoek naar de rekeningen van de gemeente en de gemeente gas fabriek, brengt de heer Guinée rapport uit. Hij adviseert namens de commissie tot goedkeuring der beide rekeningen. De rekening van de gemeente wijst in mnlvang aan f 348,631,17, in uitgaaf f 333,907,17V2» sluitend alzoo met een voordeelig saldo, van f 14723,991/2- De balans der gem. gasfabriek ver meldt een totaal-cijfer van f 257,880,091/2, de winst- en verliesrekening 1122,362,52Vo; de winst bedraagft f 33,27; de totaal af schrijvingen f 11809,8OV0. (Door het ac countantskantoor H. W. Ruhl is de re kening onderzocht en actoord bevonden.) Conform het vooistel der commissie worden "beide rekeningen goedgekeurd. Door den heer I. de Broekert is een voorstel ingediend tot wijziging van de algemeene politieverordening, welk voor stel als volgt luidt „Het is verboden na zonsondergang dat goederen, materialen of Wat dan ook zijn neergelegd of zich bevinden op stoepen, rabatten, trottoirs voor huizen of pakhuizen". Met betrekking tot dit voorstel zijn B. en W. het met de meerderheid der commissie voor de strafverordeningen van gevoelen, dat, wat met het voorstel wordt beoogd, in de artt. 7 en 36 van genoemde verordening vrijwel voldoende is geregeld. Waar B. en W. eveneens van mee ning zijn, dat hét niet gewensoht :s om de vrijheid der ingezetenen aan te tas ten door 't verbod ook uit te strekken tot de stoepen voor de huizen en pak huizen, stellen zij voor het voorstel niet aan te nemen. De voorzitter merkt op dat een ver bodsbepaling nopens trottoirs niet noo dig is; deze zijn een deel der straat waarvoor art. 36 een verbod inhoudt. In art. 7 staat dat men moet zorgen, dat men met het uitstallen niet buiten de stoepen moet komen. De heer de Broekert: B. en W. heb ben te kennen gegeven dat het mijn be doeling was de mensehen aan banden te leggen. Niets is minder waar. Spr. wijst vooral op 't Vischslop, Waar Van de stoepen pakhbizen worden gemaakt en hij begrijpt niet, dat er niet beter de hand aan gehouden wordt, dat die boel daar opgeruimd wordt. Hij wijst ook op den toestand in de Meelstraat. Het is spr.'s bedoeling geenszins het de mensohen lastig te maken. 1 Dr. 0. d. Kidoist zou de menschen voor uitstallingen op 't trottoir willen laten betalen, zooals in de groote plaatsen gende velden. In het timpan boven het middelraam ziet men nog overblijfsels van beeldwerk, n.l. Van vogels, welke banen voorstelden en waarnaar het huis in 1565 nog genoemd wordt „den Haene". Op de verdieping zijn boven elk venster dubbele spitsbogen aangebracht, die op draagsteentjes samen komen en in de boogspitsen met kopjes zijn versierd. De hoogere vensters zijn grootendee'.s dicht gemetseld of gewijzigd; slechts één kruis- venster is nog ongeschonden behouden. De sierankers in de tampans boven de vensters op de hoofdverdieping zijn ver moedelijk eerst in de 16e eeuw aange bracht. De gevel in de Poststraat is ge moderniseerd en gepleisterd. In de 2de Verdieping herkent men echter nog de oude dubbele spitsbogen boven de thans gedichte vensters, welke overeenkomen met die in den gevel in de Meelstraat. Eene opsomming van de ons bekende eigenaars en bewoners enz. zullen we wellicht later geven, ten e'nde dit arti kel niet te u'tvoerig te maken. De tweede door ons genoemde gevel in de Meelstraat is dl© van het huis B 368, het tot pakhuis en magazijn be stemd gebouw van den heer P. C. van der Valk. Het dateert uit het midden der 16e eeuw, is van rooden baksteen met zandsteenen banden opgetrokken en heeft fraaie ankers. De trapgevel was reeds in het midden der 18e eeuw af- gekeuveld. Dit huis droeg reeds in de 16e eeuw den naam „Rome" en heeft zeer laing tot woning en werkplaats ge diend voor goudsmeden, waaraan een groot fornuis in het somber achterver trek nog herinnert, dat later door sui kerhakkers gebruikt 's. Een van de be- geschiedt. Over de stoepen moeten de eigenaars daarentegen de vrije beschik king houden. De heer Versteeg onderschrijft voor een deel de bezwaren van B. en W. en dient een amendement in luidende als volgft: „Het is verboden goederen, niet voor gebruik bestemd, op stoepen e.d. neer te leggen of te zetten". De heer Koopma^i sal voor het voor- slel-De Broekert stemmen, ofschoon hij niet gelooft dat zulks veel helpen zal, want "het voorstel komt niet van be vriende zijde van den commissaris van politie, zoodat deze het wel niet uit zal voeren. Zoo gaat het ook met het neerwerpen van papier etc. op de open bare straat, waarvoor ook een bepaling in de alg. politieverordening is opge nomen, doch waarvoor nog nooit een proces-verbaal is opgemaakt. Indertijd is ook besloten het loopen over het gras in de Wandeling te verbieden, maar er wordt eenvoudig op gebivakkeerd. De voorzitter kwalif-'ceert het voorstel de Broekert als onbeduidend en zegt, dat de aanval op den commissaris van po litie h:er niet te pas komt, door te zeg gen: de raad kan de verbodsbepalingen wél invoeren, maar de polit-'e let er toch niet op Dat is een absolute onwaarhe:d. Wat het loopen over het gras in de Wandeling betreft, zou er toevallig een agent bij moeten zijn. Ook van Bossaert, die onbezoldigd rijksveldwachter is, is nog nimmer een proces-verbaal ingeko men Met het aanhangige voorstel heeft deze aanval op den commissaris niets te maken. J Dr. v. d. Kwast heeft gesproken over het laten betalen voor het uitpakken of uitstallen op straat, hetgeen spr. geen verlokkend idéé vindt. De heele geschie denis draait feitelijk om het nederleg- j gen van goederen in 't Vischslop, door dhr. Anker. Spr. vraagt of 't nu wen- sehelijk is vopr dit een bepaling op te nemen, waar vele menschen last van zullen ondervinden j De heer Pdnnij staal gedeeltelijk aan de zijde van den heer de Broekert. Het gaat niet op dat goederen en andere artikelen zoo maar op straat worden neergezet. Er wordt misbruik van ge maakt. Met het amendement-Versteeg gaat spr. niet mede. Ook de heer Doeleman steunt 't idée- Versteeg niet en wil het de burgerij niet lastig maken, maar toch wenscht hij een middel om den onhoudbaren toe stand, wat het nederleggen van allerlei goederen betreft, weg te nemén. Hij dient een voorstel in, luidende als volgt: „Het >is Verboden op Zondag stoepen of rabatten te bezigen als bergplaats van goederen". De heer de Broekert is noode overge gaan tot dit voorstel, doch er moest een eind aan komen aan den toestand in het Vischslop en in de Meelstraat. Spr. ver wijt den voorzitter, dat hij te dezen op- 1 zichte mét twee maten meet. i De Iheer Quant steunt het voorstel-de Broekert en de heer Timmerman 't amen- d ement-Doeleman. In stemming gebracht wordt het amen dement-Versteeg verworpen mét 10—3 stemmen. Vóór stemden de heeren Koop man, Catshoek en Versteeg. Aangenomen werd het amendement- Doeleman met 9—4 stemmen. Tegen stem1- den de heeren de Broekert, van Schel ven, Lunenberg en Versteeg, j Het voorstel-de Broekert is door aan- j neming van dit amendement vervallen en art. 36 der Alg. Politie-verordening wordt gewijzigd met bijvoeging van het aangenomen amendement. Door de heeren Catshoek en Versteeg is een voorstel ingediend tot wijzi- ging van art. 13 der instructie voor den Keuringsveearts. Dit voorstel luidt als i volgt: 1 „Bij verlof of ziekte van den keurings- veearts wordt diens plaatsvervanger be- zoldigd naar het aantal voor de gemeente verrichte keuringen volgens 't bestaande tarief van keuringen", j B. en W. deelen mede, dat een bezol- woners, waarvan ons het meest is be- kend gebleven, was Anthonis Pietersz. van der Willigen (geboren te Zierikzeé in 1591), die in 1619 de nog door Kerk- voogden der Ned. Hervormde Gemeente bewaarde drie roodkoperen platen ge graveerd heeft, voorstellende het onvol- bouwde gedeelte van den Sint Lievens Monstertoren. Hij is ook in herinnering gebleven door enkele fraaie gedenkpen ningen ui'L de jaren 1630 en 1631. De levéring der genoemde koperen platen en het graveeren der afbeelding van den toren werd door de toenmalige Kerk meesters mét f84 betaald. De- derde gevel in de- Meelstraat is die van het aan den heer P. Verbost toe- behoorend pakhuis B 71. Genoemde eigenaar, die gevoel blijkt te hebben voor het fraaie der oude bouwkunst, heeft onlangs dezen gevel opgeknapt, déor het doen herstellen en schilderen van de kruiskozijnen en het leggen van een hardsteenen stoep. Het vroeg 17e eeuwsch gebouw met zijn aar- digen trapgevel, straalsgéwijze gemet selde steenen in het bovenste toogveld en zandsteenen waterlijsten, is daardoor in het oog vallend opgefrischt. Wegens deze, hier helaas al te zeldzaam voor komende, belangstelling voor oude kun stig gebouwde gevels, komt den heer Verbost een welverdiende lof toe en moge zijn goed voorbeeld navolging vinden. In hét begin der 17e eeuw werd dit hluis bewoond door den notaris Ieman GilSisse Poppe. In het midden dier eeuw was zijne dochter Susanna Poppe, we duwe Meulwerff, bewoonster. In het midden der 18e eeuw behoorde hét gebouw aan Gijsb'recht de Jonge, diging als wordt voorgesteld hun min der gewenscht voorkomt, 't Kan voor komen dat de vervanging plaats vindt in een tijdvak van vele keuringen, als dan zou de belooning van den plaats vervanger aanmerkelijk hooger kunnen zijn dan het bedrag hem door B. en Wc toegedacht. Zij stellen voor om met af- wijziging van bovengenoemd voorstel, art. 13 Van bedoelde instructie aan te vullen mét de navolgende bepaling: „Bij verlof of ziekte van deri keu ringsveearts geniet diens plaatsvervan ger een bezoldiging berekend naar een bedrag Van f5 per dag". De heer de Broekert. gaf in de vorige vergadering den 'heer Lunenberg den raad zijn voorstel te splitsen, wat nu B. en W. gedaan hebben. Hij gaat daiarom met hun voorstel tyiede. De heer Panny kan zich' in hoofdzaak met het Voorstel van B. en W. vereeni gen, 'hoewel hij van oordeel is, dat nog iets niet dn orde is en wel de bepaling omtrent ziekte, want volgens spr. zou men dan voor het toegedachte bedrag geen plaatsvervanger krijgen. Spr. dient een amendement in op 't voorstel van B. en W. en wel om de woorden „of ziekte" daaruit te schrappen. De heer Doeleman raadt aan 't voor stel van B. en W. aan te nemen. De heer Versteeg vindt geen reden om het door hem en z'n collega Catshoek gedane voorstel terug te nemen, uit gaande van de stelling dat de plaatsver vanger bezoldigd wordt. Het voorstel van B. en W. f5 per dag te geven, ook al verricht de keurmeester geen keu ringen, is een bezwaar dat ook hij den heer Lunenberg voorgezeten heeft. De voorzitter: Wanneer men Van die gèdachtengang uitgaat, wordt hier aan een ambtenaar opgelegd te zorgen voor de heele voorziening van de kosten van een plaatsvervanger. Hoofdzaak is, dat betaling wordt gedaan voor de diensten die bij vervanging worden verricht. De heer Catshoek vraagt, hoe het zal gaan bif ziekte, nu de heer Panny dat uit het voorstel van B. en W. geschrapt wil zien. De heer Panny wijzigt zijn amende ment aldus: „Bij ziekte van den keu- ringsveearts een bedrag van f8 per dag ten hoogste voor 6 maanden". Dr. o. d. Kwast vindt f5 bij verlof en bij ziekte nog bovendien f8 per dag bo ven zijn tractement ongehoord en bo vendien onrechtvaardig tegenover de an dere ambtenaren. De heer Lunenberg was van plan ge weest niets over deze kwestie te zeggen; hij blijft nog altijd bij zijn meening, dat de zaak voor tweeërlei uitleg vat baar is. Spr. uit z'n verwondering over de vaderlijke bezorgdheid Voor den vee arts. De heer Panny weerspreekt dit; het gaat alleen om een billijke regeling bij verlof of ziekte. Het amendement-Panny in stemming gebracht, wordt verworpen met 10—2 stemlmön; vóór stemden de heeren Koop man en Panny. Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangenomen mét 9—4 stemmen. Tegen de heeren Catshoek, v. Schelven, Lunenberg en Versteeg. Het voorstel van de heeren Catshoek en Versteeg is hierdoor verworpen. Voor onderzoek tot wijziging der be- grooting 1924 (kapitaaldienst) benoemt de voorzitter een commissie, bestaande uit de heeren Catshoek, Doeleman en de Broekert Tijdens dit onderzoek wordt de ver gadering geschorst en heropend nadat de commissie met haar taak gereed was. Bij mOnde van den heer Catshoek advi seerde de commissie tot goedkeuring, waartoe, conform dit advies, Z. h.s. be sloten wordt. Bij de rondvraag Vestigt de heer Panny de aandacht des voorzitters op het slor dige vervoer van mest in dezen tijd. De heer de Broekert vraagt of de voor zitter niet al te toegevend is tegenover personen, die mét een lijst langs de sedert 1801 woonde er de koopman Ma- rinus van Donge, later zijne weduwe; tot 1830 was bewoner Adam van der Moer, daarna de emeritus predikant de RoChefort en gezin. Vervolgens kwam het huis in Verval en talrijk zijn de bewoners geweest, die voor en na en steeds in afdalenden maat schappen stand, het gebouw bevolkt heb ben. Eindelijk treffen wij er zelfs een minder zedige vrouw aan, in de wande ling bekend als Jane Peule, wier be ruchte naam nog bij oudere tijdgenooten bekend is gebleven en die ook, wanneer b.v. in den bloeitijd der scheepvaart in het derde kwart der 19e eeuw te Brou wershaven schepen waren afgemonsterd, derwaarts trok met eenige meisjes. In 1874 verliet zij de stad en kwam het huls in handen vlan een koopman, die het geheel tot pakhuis deed inrichten. De groote schuiframen mét kleine 18e eeuw- sche glazen der bovenverdieping werden weer Vervangen door kruiskozijnen met vensters en het gehéel kreeg toen het voorkomen, zooals het zich' nog héden vertoont. De aanleiding tot het opstellen van dit stukje was eigenlijk de prijselijke zorg van den heer Verbost voor het uiterlijk voorkomen van dezen aardigen gevel en we hopen, dat er voor schrijver dezes- aanleiding moge zijn in het ver volg nog meer soortgelijke grootere of kleinere herstellingen aan oude gebou wen te kunnen vermelden, waarbij dan, zoover als die nog bekend zijn, de bij zonderheden zullen medegedeeld worden, welke omtrent het betrokken perceel voorhanden zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 5