Zierikieesche Nieuwsbode Het zege! der Stilte. B IJ VOEGSEL behoorende by de van Maandag 1 Sept. 1924, no. 11127. j Uit Stad en Provincie. DREISCHOR. Raadsvergadering gehou- den op Woensdagi 27 Augustus j.l. Alle leden aanwezig. Voorzitter de burgemees ter. Na de voorlezing der notulen van drie vergaderingen, maakt de heer W. v. d. Linde de opmerking, dat hij die voorlezing in 't vervolg gaarne iedere vergadering had, tene'nde de zaken beier te kunnen bijhouden. Onder de ingeko men stukken is een kennisgeving van het Burg. Armbestuur, dat de heer J. J. KLompe tot voorzitter van voormeid col lege is benoemd. Van Mr. A. J. F. Fok* ker uit Z;erikzee, een uitgebracht ad vies, inzake de aangebrachte schade aan de haven, n.l. het vernielen van een vloe:- paal, begroot op f 115, de schipper in deze de schuldige, wettelijk te doen ver volgen, waartoe na eenige discussie z.h.s. wordt besloten. Aan de begrooting voor 1925, van den keuringskring „Oosterland", waaronder deze gemeente behoort, wordt de goedkeuring onthouden. De raad kan niet goedkeuren de post, waarbij gelden worden uitgetrokken voor den plaatsver vanger van den keuringsveearts, wan neer laatstgenoemde met verlof is. Van den carrouselhouder Beeke is een ver zoek ingekomen voor 5 opeenvolgende jaren gedurende de kermis een plaats te mogen huren a f 25 per jaar met 2 jaar vooruitbetaFng, waartoe z.h.s. wordt besloten. De aftredende leden van 't col lege van zetters, dhr. M. Everwijn en M. van Langeraad, worden z.h.s. herbe noemd. In de vacature van hetzelfde college, ontstaan door het overlijden van den heer N. Padmos, wordt voorzien daar de benoeming van den heer W. v. d. Linde. Bij de bespreking van de a.s. be- grooting, die binnenkort zal worden rond- gegeven, dringen alle leden met het oog op de dure formulieren, op bezuiniging aan en wordt besloten eenvoudiger for mulieren te laten vervaard'gen waarop alleen de benoodigde posten voorkomen. De raadsleden bespreken na het nazien van de rekening over 1923 eenige daarop voorkomende posten en besluiten dat ge broken ruiten :n dokters- en onderwij zerswoning door de bewoners zelve moe ten betaald worden en bevinden dat schoonmaak van het haventerrein door aanbesteding aanmerkelijk m:nder heeft gekost. Bij de rondvraag vestigt de heer W. V. d. Linde de aandacht op den slech ten toestand van de bestrating der West straat, onder instemming van alle leden. B. en W. verklaren dat er een post voor op de begrooting komt en er een betere klinkersoort voor zal worden gebruikt., dan in de Meëistraat, waar de vernieu wing niet veel heeft geholpen. De heer de Vr«eze vraagt naar de nieuwe berg plaats van de brandspuit, of deze vol doende is B. en W. doen toezegging voor een afscheiding in de schuur der onderwijzerswoning te zullen zorgen en verklarèn aangaande de vochtigheid de nieuwe plaats beter dan de vorige, in het gemeentehuis. De heer P. v. d. Linde bespreekt de inwerkingtreding van het herziene haventairief, ingaande op 1 Mei j.l., waarbij vele producten zijn verlaagd en de steenslag voor den Polder Drei- schor vrij werd gesteld. Volgens pr. was de voor 1 Mei aangevoerde steenslag reeds vrij gesteld en andere producten en materialen niet. Weth. en dijkgraaf Doeleman is daar niets van bekend, doch zal dit onderzoeken. De heer de Waal stelt voor den klokkenist Eijke, die 1.1. zijn 30-jarig jubileum vierde een grati ficatie te geven vani f 25. De raad voelt daar niet veel voor. De voorzitter noemt gemeente- en andere ambtenaars, die 40- ja bijna 50-jarige werking tegemoet gaan en niets kregen, wien zelfs een Kon. onderscheiding werd onthouden en toch menschen van zeldzame plicihtsbetrach- 1 IL Door William Le Queux. 1. Waarin we kennismaken met een heer. „Dus is het een ondoorgrondelijk ge heim?" „Ja, Phrida". „Vreemd het schijnt bijna onmoge lijk", verklaarde mijn meisje verbaasd over iwfct ik haar even tevoren verteld had. „Ik constateer slechts de feiten". „Maar ik heb er niets van in de och tendbladen gelezen". „De autoriteiten zijn om zekere rede nen niet bepaald gesteld op publiciteit. Het ds een verbijsterend probleem eiï Zij bekennen niet gaarne, dat zij er geen raad mee Iwleten", antwoordde ik. „Het is de vreemdste gebeurtenis uit het Londensche leven, welke ik ooit ge hoord heb", verklaarde Phrida Sand m'et haar ellebogen op de tafel geleund, haar kleine, Iwtitte banden saamgevouwen en mij met haar wondervolle oogen aan ziende over den vaas roode tulpen. Het !wtas verleden jaar Januari; wij lunchten samen in het Berkeley Restau rant en Iwlaren juist aan het dessert. „De heele zaak is vreemd, Teddy een raadsel", riep zij uit niet zacht in gehouden stem, haar aardig spits kinnetje rustend op den rug van haar hand, ter wijl zij mij aanzag van onder haar lange, gebogen wenkbrauwen. „Ik ben het volkomen met je eens", was mijn antwoord. „De politie staat voor ting. De heer de Waal zou ook gaarne die iets geven. Na eenige bespreking wordt besloten in overleg met Eijke een geschenk aan le bieden, ter waarde van hoogstens f 15. Daarna vraagt de heer de Waal naar de verpachting van het Armenlönd, wat reeds, aldus de voor zitter door Ged. Staten is goedgekeurd. De heer der Weduwen bespreekt de reis der schoolkinderen naar Vlissingen, waar van de onderwijzeres, mej. Koeman, door een dag lusschenruimte met de groove vacanlie, n:et is teruggekeerd. De voor zitter verklaart daartoe verlof te heb ben gegeven, om in de toch al slechte verstandhouding tusschen personeel en hoofd wat mildere stemnvng te brengen en wal toegevendheid te betrachten. De .eer der Weduwen heeft vernomen, dut ook op die re's liet personeel zich senigs- zins afzijd'g van de scholieren en het hoofd hield, wat sterk door den voor zitter werd veroordeeld. De heer v. Lan geraad meent, dat bij hot uitbaggeren van de haven, de bagger verder moet worden weggebracht. De voorzitter zal den gemeente-opzichter hierop strenger toezicht laten houden. De heer W. v. d. Linde bespreekt de waterleidingsplannen en vooral de verplicnte aansluiting, de tegenkanting der inwoners en hare ge volgen. Hij zou gaarne een openbars ver gadering beleggen, teneinde de volkswil in deze te hooren. De overige leden ech ter zijn daar eenparig tegen en meenen dat, gezien de zegelringen van de lei ding op andere eilanden v,an Zeeland, toetreding gewenscht is, ook al zal men in den beginne op eenig verzet stuiten. Hierna sluiting. THOLEN. (Slot raadsuerslag van IJ Woensdag. De heer Ridderhof' Wlenscht bij de omvraag allereerst te vragen omtrent het gratieverzoek aan de Koningin; 2e. betreffende de leening der gasfabriek, ge steld op f22000, Waarvoor hij er maar 18 kan vinden; 3e. betreffende een ijze ren bruggetje dat verkocht schijnt te zijn; 4e. betreffende het gevaar van pun-t- draad aan den openbaren w'eg in verband met een ongeluk pas geleden; 5e. klach ten betreffende het ophalen der faecaliën. De heer Ridderhof licht één en ander uitvoerig toe. De voorzitter zegt, dat omtrent het gratieverzoek aan H. M. de Koningin hem tot op heden niets bekend is. Blijkens schrijven van den- vorigen burgemeester is deze ook nog totaal onIWetend. Wij hebben niet gevraagd aan het Kabinet der Koningin of bedoelde aanvrage wias ingekomen. Er is hier ge zegd: Het Zou wiel goed zijn, doch dit tolas geen bevel. Wat de leening der gasfabriek betreft, deze is gesteld als maximum1 op f 22000, doch vermoedelijk is dit bedrag niet noodig, en wordt dan ook niet opgenomen. Betreffende het bruggetje dat verdwenen is, en gelegen heeft als verbinding tusschen de tuinen van Wijlen mevr. And nessen, hebben B. eri W.' een onderzoek ingesteld, en er is licht in deze zaak. Er is door den vor'- gem burgemeester een postwissel gezon den, groot f 11, zijnde h'et bedrag voor verkoop door hem gedaan van het be- Wuste bruggetje, doch dat vergeten was af te dragen. Zoo is de zaak. Wat punt- draad betreft aan den openbaren Weg, ben ik het roerend eens met den klager, dat dit er niet behoort. Doch hoe houdt men een boompje in leven of een perkje in orde hier in Tholen? Het vandalisme viert hier hoog tij en U kunt er geregeld niet op passen. Wat de faecaliën betreft. Deze zaak berust bij Kromsch'ee, en ik zal met hem daar over spreken. De heer Ridderhof erkent, dat hij in de vorige zitting niet heeft gezegd dat er geschre ven moest 'Worden aan het kabinet, doch had er toch op gerekend, dat het zou gedaan zijn. Wat de leening der gasfabriek be treft is het spreker thans duidelijk. Wat evenWel het bewuste bruggetje betreft, deze zaak is verre van gezond. Hij be schouwt het als een reuzen succes, dat deze zaak zoo helder voor den dag komt. Het is ongeveer één jaar geleden, en zou men dan vergeten het bedrag een raadsel en ik ook; Sir Digby Kems- ley is mijn vriend, dat Weet je?" „Ik herinner mij, dat je me hem eens voorstelde bij de opening van de auto- mobieltentoonstelliing in Olmypia, geloof ik. 't Is een knap en beroemd man, niet Iwjaair „Nu en of hij! Een beroemd ingenieur. Hij heeft den nieuwen spoorweg door de Audes aangelegd en heeft plantages in Peru. Met zijn naam kan men zoowiel in Seina als in Valparaiso wonderen doen", wias mijn antwoord; „maar „Maar wet?" vroeg mijn meisje. „Wel, er is iets dat de geheimzinnig heid sterk vergroot een feit dat ik nog moet vertellen". „En dat is?" vroeg ze gretig. Ik aarzelde. „Ik trachtte vanmorgen verdere in lichtingen te verkrijgen, „antwoordde ik eenigszins terughoudend, „en toen hoorde ik, tot mijn groote verbazing, dat mijn vriend niet eens bestaat". „Niet bestaat!" herhaalde zij, mij met open mond aanstarende. Wij zaten in een hoek, waar niemand ons gesprek kon afluisteren. „Ik begrijp je niet!" „Sir Digby moet ongeveer een jaar geleden, ergens in Zuid-Amerika gestor ven zijn", antwbordde ik. „Wat? Dus je vriend was een be drieger?" „Hetschijnt zoo en toch, als het zoo was, moet hij een buitengewoon listig en scherpzinnig man gelwleest zijn", zei ak. „Hij Was bijzonder gezien op de club, bekend in de Ritz, de Savoy en meer goede gelegenheden in de stad". a f 11 af te dragen? Het is wleer een daad van den vertrokken burgemeester beneden alle critiek. Eerst een koolemïner vergeten, nu Weer een verkocht brug- j get je. Bovendien mocht bij als burge- j meester niets verkoopen zonder toestem ming van den Raad. Spr. zal er verder niet veel over zeggen, het teekent genoeg Wie de vertrokkene was, doch spr. eiseht t dat er een geteekende kwitantie door t kooper en verkooper zal worden overge legd. Wat 't puntdraad betreft, heeft de politie hem opmerkzaam gemaakt, dat de politieverordening hier nog niet in voorziet. Het is hoog noodig, dat dit voorkomen Wordt en dat de verordening een volgende zitting wordt herzien. De heer Baaij bespreekt de groote gaten die in de straten zijn, kan er nu toch niemand meer bestraten uit de burgerij? (Moet nu alles wachten op Klare? De voorzitter zegt, dat de haven met 8 dagen gereed is en dat Klare dan eerst de gaten overal moet opknappen. De heer Goedegebuure vraagt B. en W. in één der volgende zittingen over te leggen een opgemaakt plan tot aansluiting en exploitatie der gasfabriek der gemeenten Poortvliet en Oud-Vossemeer; 2e omtrent de steenen aan de Molenvlietsche straat daar het opgegeven aantal niet klopt met het draaggewicht Van het schip; 3e betreffende het niet oproepen der brand- w'eer bij het uitbreken van brand bij Burgers. De voorzitter zegt, dat betref fende een plan /ot aansluiting van Oud- Vossemeer en Poortvliet dit van zelf een h'eele berekening zal worden. We komen dan met één plan niet klaar. Bijv. j de eene zal de exploitatie willen aanvaar den voor zich met het buizennet, een ander wleer zonder, zoodoende zal er meer dan één plan dienen te Wiorden klaargemaakt. We zullen de zaak overwe gen. Wat de klinkers betreft, 't kan zijn dat U deze gewogen heeft, doch B. en W. zijn overtuigd, dat het gekochte aantal er gëw'eest is. Het blijven kromme lee- lijke steenen. De heer Goedegebuure houdt een berekening en zegt dat Hokke onmo gelijk 170.000 stuks kan laden. Bovendien lag zijn ijk niet aan. De heer Wagemaker zegt, dat Hokke hem voorgerekend heeft, dat er zelfs 172000 stuks zijn afgeleverd en dat hij f 1000 laat staan, als de andere het ook doet, om het tegenbewijs te leve ren. De heer Goedegebuure moet dit nu aandurven, want op heden haalt hij de kastanjes voor een ander uit het vuur. Er zit een ander achter en die w'armt U op. De heer Goedegebuure zegt, dat dit niet zoo is en persisteert bij zijn uit spraak. We hebben nu een kolenemmer, een bruggetje en steenen. Wie Weet wat er nog los komt. Wat den brand betreft, zegt de voorzitter, dat de meemingen hieromtrent zeer uiteen liepen. Het Was 10 uur toen de heer Kooistraa officiéél bericht deed aan hem waar het was. En toen was Poortvliet en de spuit van Oudeland er reeds in werking, zöodat onze hulp tot bewaring der gebouwen overbodig Iwas. Later ben ik evenwel per auto naar den brand gegaan en heb de zaak gevonden zoo ze Was voorgesteld. Dat Oudeland er vlug was, kwam doordat men daar spoedig wiist waar de brand w'as. Wij hebben op een boodschap ge- Wacht, en deze is niet gebracht. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de ver gadering gesloten. LANDBOUW EN VEETEELT. Cultuurgrond in Canada en emigratie- mogelijkheden. In de onlangs in het „H.bl." verschenen artikelen over „De toekomst van ons plat teland" wlerd aangegeven, dat door mid del van een betere afwatering en door drooglegging der Zuiderzee langzamer hand ongeveer 400.000 H.A. cultuurgrond konden wOrden gewonnen. In pl. m. 10 jaren tijds zou die oppervlakte geheel in cultuur genomen zijn en vandaar dat ook emigratie als middel tot vermindering van de vraag naar boerderijen hiier te lande Wlerd aanbevolen. Als emigratie-land voor Nederlanders komt in de allereerste plaats Canada in „Hij maakte op mij den indruk van een zeer beschaafd mensch te zijn", zei Phri da. „Ik herinner mij hem zeer goed: lang, nogal mager, met een puntige grijze baard, een ovaal gezicht en dun, grijs haar, daarbij een lenige, kaarsrechte ge stalte, de beleefde, elegante manieren van een diplomaat en een uitdrukking van voortdurende vroolijkheid en goed geluimdheid in zijn oogen. Hij sprak met een klein accent ik geloof een beetje Schotsch, nietwaar?" „Juist. Je herinnert je hem goed, liefste een uitstekende beschrijving", zei ik; „dezelfde, welke dezen morgen is toe gezonden aan alle poiitiebureaux in En geland en aan alle commissariaten van de Europeesche hoofdsteden. Alle ha vens WOrden bewaakt, daar men ver wacht, dat hij naar het buitenland is gegaan". „Maar waarvan verdenken de autoritei ten hem?" vroeg Phirida ernstig. „Dat is het juist! Ze weten nog niet, Waarvan ze hem moeten verdenken!" Ik zag haar aan en vond, dat ze er nooit mooier had uitgezien, al wias ze wlat bleeker dan gewoonlijk. Zij had een beeldig gezicht; een zachte, welluidende stem en zag er niet ouder dan negentien jaar uit ofschoon ze vier- en-twiintig was. Hoe zal ik haar verder beschrijven? haar ovaal gelaat w'as vol komen regelmatig, haar donkere, gebo gen Wlenkbrauwen verleenden een zekere pikanterie aan een gelaat, dat overal dadelijk opgemerkt Werd, ja, zij had een vroolijk uiterlijk, een heel klein beetje brutaal zelfs het gelaat van een echt Londenschl meisje. Zij was de eenige aanmerking, omdat in dit land de Hol lander zich het best aan de toestanden en omstandigheden kan aanpassen, texWiji zijn karaktereigenschappen weinig of niet verloren gaan, ook van zijn nakomeling schap niet. Het. is voorts, bekend, dat Canada een producent van graan, in het bijzonder van tarWle, is van groote beteekenis- Het voorzag in de laatste jaren voor onge veer een derde gedeelte in de behoefte der gezamenlijke invoerlanden, van bui- tenlandsche tarwle. En dat er vooralsnog geen gebrek is aan cultuurgrond, volgt uit het feit, dat de totale voor bebou wing geschikte grond op 125 a 165 milE- oen H.A. Wordt geschat, waarvan tot nog toe eerst ongeveer 26 millioen H.A. in gebruik zijn genomen. Er liggert dus nog minstens 100 millioen H.A. op de komst van flinke Nederlanders te wach ten, dus m.ajwt een oppervlakte 250 maal grooter dan JWelke wij hier in de toe komst hopen te verkrijgen. Niemland vertrekke echter naar Canada, zonder zich van tevoren in verbinding te hebben gesteld met de Nederlandsche Vereeniging „Landverhuizing", Waardoor de kans op mislukking aan de overzijde tot een minimum Wordt beperkt. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN 40 jarig TooneeJjublleum van NAP DB LA MAK. Op 10 Sept. 1884 werd in het Grand •Theater te Amsterdam door het gezel schap van Gebr. A. van Lier opgevoerd liet drama „Kleine Jacques" en betrad de 6-jarige Napoleon de la Mar voor de eerste maal het tooneel, als «le kleine held van het stuk, de „Kleine Jacques". De eerste kriPeken, welke over onze kleine tooneelspeler wierden geschreven, waren onverdeeld gunstig. De toenma lige critikus, de groote Alberdinc'k Thijm schreef over hem „De rol van kleine Jacques werd gespeeld door een zoontje van den heer Charles de la Mar, de 6- jarige Napoleon de la Mar. Het jongetje verdient voor zijn goed spel een bon netje". Zijn salaris bestond dan ook in een groote doos chocolade. Daarna speelde „Nappie" in verschil lende tooneeistukken onder Direct:e van zijn vader, Charles de la Mar, o.a. de titelrol in Krates, speciaal voor hem1 be werkt naar de bekende novelle van Jus- lus van Maurik, totdat een noodlottig ongeval hem op 12-jarigen leeftijd nood zaakte zijn tooneelloopbaan te onder breken. De jonge Napeleon was n.l. een groot liefhebber van duiven, die op het dak van vaders schouwbutg een plaats hadden gekregen. Op een dag viel hij door het glazen dak en werd zwaar gewond opgenomen in een ziekenhuis te Amsterdam. Na een langdurige ver pleging herstelde hij wonder boven won der, doch.... was schijnbaar voor het too neel verder ongeschikt. Zijn rechterarm Was door den val geheel verlamd. Voor heldenrollen (uit d:en tijd) met wapen gekletter en degengebruik kwam hij n:et meer in aanmerkmg. Maar met ijzeren wilskracht oefende hij zrjch dag in dag- uit en langzaam maar zeker, (eerst na jaren), kreeg hij weer gedeeltelijk de beschikking over dat lichaamsdeel, het welk' zijn carrière zoodanig in de weg stond. Toen gang Nap de la Mar :,n de Va riété. Spoed'g won hij met het voor dragen van Monologen de harten van het publiek en was weidra de „Schlager'* van de groote Varieté-theaters. Hij ver bond zich met J. H. Speenhof! en echt- genoole en trouw ter zijde gestaan door zijne talentvolle moeder, mevr.. Riek de la Mar—Kleij, speelde hij gedurende 4 achtereenvolgende jaren de geweldige succes-klucht: „Z'n Edelachtbare". Het groote tooneel trok hem aan. Hij ging groote gemonteerde operettes spe len. Veel artiesten van reputat'e speel den onder zijne leiding en met hem of vonden onder zijne leid'ng den weg naar het succes. Tegelijkertijd exploiteerde hij een ge zelschap, hetwelk Revue's en voïksschet- dochter van den vroegeren compagnon van mijn vader James, Sand; van kinds af aam Wlaren we goede vrienden geweest die vriendschap Iwlas sinds drie jaren overgegaan in een, diepe, wtederzijdsche genegenheid. Ze 'w'as geboren en op gevoed in Kensington en gaf Wéinig om het buitenleven; ze hield van Londen, zijn drukke straten, zijn leven en bewe ging, zijn conserten, drukke restaurants en bovenal zijn theaters, 'Want ze Was een vurige tooneelliefhebster. Mijn vader, Eduard Royle, wias het hoofd geweest van de firma Royle en Strand, de be kende chemicaliën fabrikanten, wier fa brieken een bezienswaardigheid vormden aan de Theems bij Greenwich en wier kantoren zich in St.-Mary's Aye bevon den. Hij 'wias twee jaar geleden gestorven een jaar eerder dan zijn compagnon. De zaak, die bijzonder groot Was, daar wij de grootste chemicaliënfabrikanten in En geland wlaren, bleef uitsluitend in mijn handen achter. De wteduwe van Strand Woonde met Phrida nog steeds in Crom- wiell Road en trok een jaarlijksch inko men van zevenduizend pond uit de zaak. Wat mijzelf betreft ik Was een jonge man van twiee en dertig jaar. En als hockey een ondeugd is, dan Wias ik daar aan verslaafd. Ik had gezellige kamers in Albernarle Straat en ben mijn vader dankbaar, dat ik tengevolge van zijn zakenkennis mijn deposito bij mijn ban kier jaarlijks zie vergrooten. In de fabriek te Greenwich werken tweeduizend arbei ders onder de gezondste condities, moge lijk in een chemicaliënfabriek iets Waarop de firma terecht trotsch was. Mijn vader bad mij op zijn sterfbed de sen speelde. De eerste stakken van Her man Bouber (de schrijver van de Jantjes) werden onder zijn Direc't-'.e opgevoerd. Hij speelde z.g. „Klein Tooneel', met Cor Ru ijs en Tilly Lus, met zijn dochter Fientje de la Mar en overal en :"n elk genre blonk zijn meesterschap in zijn kunst. Begin October jubelt Nap de la Mar in Amsterdam, Den. Haag en Rot terdam en gaat daarna een groot tournee door Nederland en België maken. Ge durende de a^. kermis komt Nap de la Mar met zijn gezelschap slechts 4 dagen voorstellingen geven :n de Nieuwe Schouwburgloge op de Balie en wel op 8, 9, 10 en 11 September. Opgevoerd worden de kluchten „De Shimïüybokser" en „De Verrassingen van de echtscheiding" met Nap in zijn suc ces-rollen. Het feit dat hij Woensdag 10 Septem ber a.s. 40 jaren looneelspeler zal zijn, mag evenwel niet zonder meer gepas- sec rd v rden en zal 'lezen avond de rij der jubelavonden openen. Van Zierik- zee beaint de victorie Eenige dames en heecen, 'nwoners van Zier.'kzee, hebben zich gevormd ,tot een ccmmi3s'e om Nap de la Mar op dien avond te huldigen. W:e aan deze huldi ging mee 'wil doen, gelieve zijn naam kaartje aan ons bureau op te zenden. De prijzen der plaatsen voor de jubileums voorstelling zullen niet verhoogd worden. VAN HEINDE EN VER. Uit Athene wordt gemeld, dat er 'n hel marinearsenaal verschillende ontplof fingen hebben plaats gevonden, waardoor tal van personen zijn gedood, terwijl de geheele hoeveelheid munitie enz. die in het arsenaal was geborgen, is vernietigd. Er heeft een botsing tusschen passa- gierslreinen plaats gehad tusschen Muitan en Lahore (Eng. Tndië). 67 lijken zijn reeds gevonden. Men vreest, dat er nog 20 dooden meer zijn. Ér zijn 102 ge wonden, waaronder 53 ern9tig gqwond. W. L. King, die beschuldigd was van moord op zijn moeder en poging tot moord op zijn vader, is, nadat de jury, bij de rechtbank te Edinburg slechts 26 min. had beraadslaagd, vrijgesproken. Grootvorst Cyrillus, de vermoedelijke Russische troonopvolger, voor het geval het tsarenrijk ooit hersteld mocht wor den, die voorloop:# nog te Parijs ver toeft, heeft een krachtig verzet laten hooren tegen het waarborgen van een leening aan de sowjet-unie door de Bn- gelsche arbeidersregeering. De rechtbank te Nice heeft gravin Hermine de Toulouse Laulrec, wier va der in Rusland cavalerie-generaal was tijdens de regeering van tsaar Nikolaas II, wegens diefstal tot 4 vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Vijf menschen oer dronken. De Nederl. praam Noordster is te Luik (België) doior een plotselinge zwenking uit den koers geraakt en op een andere boot geloopen. De praam werd middendoor gesneden. Vijf personen rjn verdronken. Noodlottige aan l-.ng. De 20-jarige B. N. uit Haastrecht, is up den Haastreclït- sohen dijk,, toen hij op de fiets huiswaarts keerde, tegen een dorsdimaöhine opge reden,. die zonder verlichting, op den weg was atïltergelaten door een landbouwer uit Waddnxveen. De jongeman bleef be wusteloos, liggen; voorbijgangers hebben hem gevonden en naar huis gebracht. Hij is aan de gevolgen overleden. Uit ver ui ogen dagen. Bij het afgraven van een deel der voormalige wallen van Retranchement, voor den aanleg van een trambaan, zijn 6 menschelijke geraamten gevonden. Men vermoedt dat ze afkom stig zijn u:t den tijd, toen bij Retranche ment, dat een versterking is geweest aan den mond van het voormalige. Zwin, zeeslagen werden geleverd, in het begin der 17de eeuw. hand gedrukt, zijn volle goedkeuring ge hecht aan mijn verloving met de dochter van zijn compagnon en bijna met zijn laatste ademtocht onze verbintenis ge zegend. Ja, ik beminde Phrida beminde Kaar met hart en ziel. Ze wias de mijne voor eeuJwüg. En toch terwiijl ik aan het tafeltje zat in het 'Witgeschilderde restaurant en haar over de tulpen heen aanzag, kreeg ik opeens een vreemd eigenaardig gevoel, een bijzonder flau'W vermoeden waar van ik mij geen rekenschap kon geven. Het Was als een vreemde intuïtie van trwiijfel en onzekerheid. De feiten, wlelke we zooeven bespro ken hadden, waren op z'n zachts geno men verbijsterend. Slechts de politie en ik wiisten iets van de verwonderlijke ontdekking, welke dien morgen gedaan was, een ontdekking, Waarvan altijd waakzame Londensche couranten tot nu toe nog niets wïsten. De zaak 'werd voorzichtig in de doof pot gestopt. In zekere kringen, ik ver moed in de hooge, officiëele, was men vrij opgëwlonden, toen het bekend werd, dat er iets zoo geheimzinnigs gebeurd wias, dat het zelfs voor nieuw Scotland Yard ondoorgrondelijk bleek. De zaak zelf Was noch gewoon, nocK ongewoon. De moordmysteries van Lon den .zijn altijd, opwindende lectuur, want het is namelijk gemakkelijk voor een geroutineerden journalist dagelijks nieu we sporen en ontdekkingen opwimfend voor te stellen. (Wordt Uervgtg<l.\

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 5